Licensed to Ridley Area YMCA        HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/3/2015 08:46 AM
           Washington Championship 2014-2015 - 1/31/2015 to 2/1/2015           
                           Penn-Del Swimming League                            
                            Hosted by Reading YMCA                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:52.58    2/9/2013 Upper Main Line YMCA                       
                         E McElwee, D Moore, M Zimmerman, S Rauth          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:53.73    1:52.70         44  
     1) Marino, Sam C 17                2) Machado, Elli R 15             
     3) Evans, Sidney 17                4) Shaffer, Autumn 16             
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:52.25    1:53.52         38  
     1) Chemey, Elizabeth B 15          2) Glinecke, Emily M 16           
     3) Schlegel, Samantha B 18         4) Floyd, Kaitlyn M 16            
  3 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:56.76    1:57.17         36  
     1) Glassmire, Alexis D 17          2) Abraham, Nicki 17              
     3) Adams, Julia T 17               4) Iswalt, Olivia J 16            
  4 Lionville Community YMCA  'A'               1:53.55    1:58.02         34  
     1) McCarthy, Siobhan E 15          2) Stack, Caitlin G 18            
     3) Collier, Tara L 16              4) Law, Liz L 17                  
  5 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:56.21    1:59.19         32  
     1) Bartlett, Kelsey D 15           2) Zimmerman, Amber N 18          
     3) Sellig, Courtney S 15           4) Ostien, Rebecca A 16           
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:55.30    1:59.56         30  
     1) Bland, Kathryn D 15             2) Niness, Devon N 17             
     3) Fabius, Emily R 15              4) Groff, Avelia L 15             
  7 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:58.09    2:03.21         28  
     1) Osman, Caroline G 15            2) Booz, Emily M 16               
     3) Neumann, Christina L 17         4) Rauth, Lexi S 17               
  8 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:05.75    2:03.56         26  
     1) Eckert, Amanda T 17             2) Scoboria, Sophia H 15          
     3) Abraham, Carlie 15              4) Tomczak, Carly 15              
  9 Lionville Community YMCA  'B'               2:03.98    2:04.89         24  
     1) Kasznay, Karlie 16              2) Milam, Kendall K 16            
     3) Darmofal, Katarina 18           4) Yahr, Megan E 16               
 
Event 2  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:39.63    2/8/2014 Boyertown Area YMCA, BYNS                  
                         D Lancenese, M Leenhouts, E Dietrich, R Owens     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:41.29    1:40.03         44  
     1) Kerchner, Kohle D 16            2) Christ, Tyler D 16             
     3) Schaffer, Bryce 16              4) Mackey-Wood, Brendan 18        
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:40.71    1:41.00         38  
     1) Hoops, Kyle W 18                2) Kull, Andrew R 17              
     3) Maher, Zach S 16                4) Maher, Ryan M 14               
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:45.88    1:43.61         36  
     1) McKenrick, Brian C 15           2) Ziev, Josh D 17                
     3) Lanetti, David A 18             4) Kirkby, James W 16             
  4 Lionville Community YMCA  'A'               1:41.55    1:44.39         34  
     1) Toscano, Thomas J 16            2) Cummings, Tyler 17             
     3) Gorr, Andrew W 17               4) Labenski, Mitchell 15          
  5 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:47.23    1:46.03         32  
     1) Hagar, Ridge W 15               2) Glasner, Jeremy N 17           
     3) Lance, Patrick O 15             4) Leskowicz, Danny R 18          
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:44.98    1:47.79         30  
     1) Guthridge, Eric 16              2) Keck, Hunter 15                
     3) Reinoehl, Parker 18             4) Ilgenfritz, Lucas J 16         
 
Event 3  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:51.64    2/8/2014 PAY swimming, Phoenixville-PA              
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, E Fabius         
                1:51.69  NAT
                2:21.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:53.35    1:53.68 DIST    44  
     1) Ament, Taylor M 14              2) MacCausland, Heather C 13      
     3) Ferguson, Grace M 13            4) Manthorp, Sarah 13             
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:53.52    1:54.97 DIST    38  
     1) Gring, Cameron 13               2) Johnson, Rachel C 14           
     3) Enriquez, Ava E 14              4) Noll, Brandi M 14              
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:56.98    1:55.50 DIST    36  
     1) Glasner, Julianna E 14          2) Nolte, Nikolette M 14          
     3) McKee, Gracie T 13              4) Green, Madelyn S 13            
  4 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:59.04    2:01.55 DIST    34  
     1) Buchler, Kira S 14              2) Baker, Sarah M 14              
     3) Kull, Lilly O 14                4) Parker, Katie G 13             
  5 Lionville Community YMCA  'B'               1:55.65    2:01.66 DIST    32  
     1) Darmofal, Hannah 14             2) Maki, Caroline K 13            
     3) Grenoble, Madi A 14             4) Donnelly, Brigid 13            
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:59.46    2:01.72 DIST    30  
     1) Dukmen, Mallorie M 13           2) Van der Sleen, Katelyn R 13    
     3) Dubbs, Karrison 13              4) Wasielevski, Caroline 13       
  7 Lionville Community YMCA  'C'               2:05.66    2:09.56 DIST    28  
     1) Haefner, Sydney T 13            2) Mutter, Meredith 13            
     3) Dunston, Nya 13                 4) Koloseike, Claire E 13         
 -- Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:10.07   X2:09.48 DIST   
     1) Tran, Kaitlyn D 14              2) Cooke, Hannah M 14             
     3) Merke, Erin A 13                4) Shui, Rosalind R 13            
 -- Upper Main Line YMCA  'A'                   2:09.31         DQ        
     1) Gantt, Morgan A 13              2) Abele, Katherine L 14          
     3) Etzweiler, Abbie L 14           4) Goddard, Nia C 13              
 
Event 4  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.11    2/4/2012 Pottstown YMCA                             
                         E D'Arcangelo, C Bauer, V Filippini, A Gazzillo   
                1:39.99  NAT
                2:18.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:49.35    1:46.65 DIST    44  
     1) Ryle, Kevin 14                  2) Cave, Nick J 14                
     3) Burns, Brendan A 13             4) Brooks, TJ E 14                
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:53.38    1:53.43 DIST    38  
     1) Shockey, Jeremy T 13            2) Valeriano, Max 13              
     3) Curran, Donovan Q 13            4) Gwiazdowski, Colin T 14        
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:01.26    2:05.71 DIST    36  
     1) Sposato, Dominic D 13           2) Lewis, Kyler C 13              
     3) Laing, Cory A 13                4) Laing, Sean P 13               
 -- Upper Main Line YMCA  'B'                   2:04.98         DQ        
     1) Sampson, Ethan R 13             2) Yu, David S 14                 
     3) Neuman, Owen C 14               4) Curran, Fran M 14              
 
Event 5  Girls 15-19 400 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 4:47.39    2/9/2013 Megan M Burns, RAYS                        
                4:37.29  NAT
                5:33.50  DIST
                6:13.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlegel, Hannah N  15 Boyertown-PA         4:37.47    4:47.23!DIST    22  
  2 Ashmead, Linda G    16 UpperMainLine-PA     5:08.76    5:08.12 DIST    19  
  3 Neumann, Christina  17 UpperMainLine-PA     5:10.25    5:09.98 DIST    18  
  4 Coates, Catherine   15 Boyertown-PA         5:00.00    5:11.76 DIST    17  
  5 Bartlett, Kelsey D  15 UpperMainLine-PA     5:16.45    5:20.61 DIST    16  
 
Event 6  Boys 15-19 400 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 4:17.24    2/8/2014 Matt J Leenhouts, BYNS                     
                4:15.69  NAT
                5:11.00  DIST
                5:51.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glasner, Jeremy N   17 Boyertown-PA         4:28.29    4:32.32 DIST    22  
  2 Kerchner, Kohle D   16 Reading-PA                NT    4:38.30 DIST    19  
  3 Hagar, Ridge W      15 Boyertown-PA         4:31.14    4:43.98 DIST    18  
  4 Sjosten, Samuel A   16 Boyertown-PA         4:57.41    4:47.78 DIST    17  
  5 Longacre, Alex T    16 Boyertown-PA         4:56.70    4:49.25 DIST    16  
 -- Christ, Tyler D     16 Reading-PA           4:36.33         DQ        
 
Event 7  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 4:41.57    2/9/2013 Hannah N Schlegel, Boyertown-PA            
                4:37.29  13-14 NAT
                5:43.50  13-14 DIST
                6:23.50  13-14 CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCurley, Corinne   14 Reading-PA           4:46.73    4:49.94 DIST    22  
  2 Enriquez, Ava E     14 Reading-PA           4:53.72    4:50.10 DIST    19  
  3 Nolte, Nikolette M  14 Boyertown-PA              NT    4:55.14 DIST    18  
  4 Owens, Carlie E     14 Boyertown-PA         5:01.26    5:05.38 DIST    17  
  5 Goddard, Nia C      13 UpperMainLine-PA     6:06.51    5:25.80 DIST    16  
  6 Gantt, Morgan A     13 UpperMainLine-PA     6:05.43    5:37.90 DIST    15  
 
Event 8  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 4:31.26    2/9/2013 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA        
                4:15.69  NAT
                5:33.50  DIST
                6:13.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curran, Donovan Q   13 Reading-PA           4:50.96    4:43.44 DIST    22  
  2 Brooks, TJ E        14 UpperMainLine-PA     5:06.22    4:50.84 DIST    19  
  3 Ryle, Kevin         14 UpperMainLine-PA     6:00.77    4:54.38 DIST    18  
  4 Rao, Arjun          14 UpperMainLine-PA     6:01.45    5:02.14 DIST    17  
  5 Sjosten, Benjamin   14 Boyertown-PA         5:26.82    5:03.25 DIST    16  
 
Event 9  Girls 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:58.65    2/9/2013 Sam Marino, Reading-PA                     
                1:55.99  NAT
                2:10.30  DIST
                2:33.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Sidney       17 Reading-PA           1:56.11    1:59.48 DIST    22  
  2 Simpson, Laura K    17 Boyertown-PA         1:58.60    2:00.47 DIST    19  
  3 Haines, Morgan M    16 Reading-PA           1:55.90    2:03.06 DIST    18  
  4 Machado, Elli R     15 Reading-PA           1:58.51    2:03.49 DIST    17  
  5 Floyd, Kaitlyn M    16 Boyertown-PA         1:58.41    2:05.57 DIST    16  
  6 Hagar, Holly M      17 Boyertown-PA         2:07.79    2:06.11 DIST    15  
  7 Fabius, Emily R     15 Phoenixville-PA      2:04.98    2:06.37 DIST    14  
  8 Law, Liz L          17 Lionville-PA         2:05.89    2:07.01 DIST    13  
  9 Elgin, Maggie       16 Reading-PA           2:04.89    2:07.13 DIST    12  
 10 Longenecker, Kathr  17 Reading-PA           2:01.49    2:08.01 DIST    10  
 11 Iswalt, Olivia J    16 Reading-PA                NT    2:08.14 DIST     8  
 12 Adams, Julia T      17 Reading-PA           2:03.46    2:10.33 CHMC     7  
 13 Grill, Francesca K  16 Lionville-PA         2:04.98    2:10.76 CHMC     6  
 14 McNamara, Maggie R  15 Phoenixville-PA      2:14.22    2:14.60 CHMC     5  
 15 Abraham, Carlie     15 Reading-PA           2:23.48    2:14.72 CHMC     4  
 16 Glassmire, Hannah   15 Reading-PA           2:16.01    2:15.58 CHMC     3  
 
Event 10  Boys 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.96    2/4/2012 Sawyer Martin, Reading-PA                  
                1:45.39  NAT
                2:00.00  DIST
                2:23.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groff, Trent D      17 Reading-PA           1:44.80    1:48.63 DIST    22  
  2 Mackey-Wood, Brend  18 Reading-PA           1:50.06    1:50.43 DIST    19  
  3 Leskowicz, Danny R  18 Boyertown-PA         1:47.79    1:51.23 DIST    18  
  4 Lance, Patrick O    15 Boyertown-PA         1:48.12    1:51.38 DIST    16  
  4 Jay, Kevin J        16 UpperMainLine-PA          NT    1:51.38 DIST    16  
  4 Fisher, Ryder H     17 Reading-PA                NT    1:51.38 DIST    16  
  7 Basch, Kevin A      16 Boyertown-PA         1:50.61    1:51.91 DIST    14  
  8 D'Arcangelo, Ethan  17 UpperMainLine-PA     1:54.63    1:53.88 DIST    13  
  9 Kolluru, Raju T     19 UpperMainLine-PA     1:47.37    1:54.55 DIST    12  
 10 Yoo, Brenden K      18 UpperMainLine-PA          NT    1:55.91 DIST    10  
 11 Escott, Ivan        15 Boyertown-PA         1:56.42    1:56.26 DIST     8  
 12 Neff, Alex B        17 Phoenixville-PA      1:58.74    1:58.52 DIST     7  
 13 Bender, Travis J    17 Lionville-PA         2:00.45    2:01.11 CHMC     6  
 14 Kennedy, Mason J    15 Boyertown-PA         1:59.90    2:01.80 CHMC     5  
 15 Smith, Jacob M      16 Reading-PA                NT    2:02.08 CHMC     4  
 16 Guevin, Joshua T    16 Phoenixville-PA      2:05.83    2:02.69 CHMC     3  
 17 Toscano, Thomas J   16 Lionville-PA              NT    2:02.72 CHMC     2  
 18 Ilgenfritz, Jay A   18 Reading-PA           2:00.90    2:06.97 CHMC     1  
 19 Myers, Connor K     15 Lionville-PA         2:10.32    2:08.33 CHMC   
 20 Rolon, Jacob G      17 Reading-PA                NT    2:08.85 CHMC   
 21 Tweedie, Matthew A  15 Phoenixville-PA      2:20.50    2:14.27 CHMC   
 
Event 11  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:57.96    2/9/2013 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA         
                1:55.99  NAT
                2:17.00  DIST
                2:40.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merke, Erin A       13 Phoenixville-PA      2:05.10    2:01.33 DIST    22  
  2 Brown, Becca M      14 Reading-PA           2:00.92    2:06.06 DIST    19  
  3 Donnelly, Brigid    13 Lionville-PA         2:04.04    2:06.20 DIST    18  
  4 McKee, Gracie T     13 Boyertown-PA         2:09.34    2:07.81 DIST    17  
  5 Johnson, Rachel C   14 Reading-PA           2:02.82    2:08.41 DIST    16  
  6 Manthorp, Sarah     13 Lionville-PA         2:03.31    2:09.27 DIST    15  
  7 Foight, Maggie      13 Reading-PA           2:15.27    2:10.69 DIST    14  
  8 Wasielevski, Carol  13 Reading-PA           2:14.01    2:10.80 DIST    13  
  9 Maki, Caroline K    13 Lionville-PA         2:08.82    2:11.36 DIST    12  
 10 Semisch, Hayden R   14 Phoenixville-PA      2:13.16    2:12.22 DIST    10  
 11 Koloseike, Claire   13 Lionville-PA         2:18.73    2:26.13 CHMC     8  
 
Event 12  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:50.74    2/9/2013 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA        
                1:45.39  NAT
                2:15.00  DIST
                2:38.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gwiazdowski, Colin  14 Reading-PA           1:49.30    1:54.15 DIST    22  
  2 Scoboria, Luke R    14 Reading-PA           1:59.71    1:59.98 DIST    19  
  3 Sjosten, Benjamin   14 Boyertown-PA         2:09.50    2:05.69 DIST    18  
  4 Laing, Cory A       13 Phoenixville-PA      2:06.53    2:09.53 DIST    17  
  5 Sampson, Ethan R    13 UpperMainLine-PA     2:12.65    2:13.01 DIST    16  
  6 Lewis, Kyler C      13 Phoenixville-PA      2:12.72    2:15.08 CHMC    15  
  7 Yu, David S         14 UpperMainLine-PA     2:13.09    2:15.40 CHMC    14  
  8 Moser, Daniel B     13 Reading-PA           2:32.47    2:26.30 CHMC    13  
 
Event 13  Girls 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.13    2/4/2012 Olivia H Evans, Reading-PA                 
                  59.49  NAT
                1:09.00  DIST
                1:20.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seiberlich, Emma W  15 Phoenixville-PA        54.79      57.78!NAT     22  
  2 Marino, Sam C       17 Reading-PA             57.00    1:00.51 DIST    19  
  3 Chemey, Elizabeth   15 Boyertown-PA           58.94    1:00.90 DIST    18  
  4 Gring, MacKenzie    16 Reading-PA             58.66    1:01.13 DIST    17  
  5 Zimmerman, Amber N  18 UpperMainLine-PA     1:05.98    1:01.85 DIST    16  
  6 Cooke, Maddie E     15 Phoenixville-PA      1:01.92    1:02.10 DIST    15  
  7 Hussin, Elizabeth   15 Phoenixville-PA      1:03.41    1:03.99 DIST    14  
  8 McCarthy, Siobhan   15 Lionville-PA         1:01.55    1:04.60 DIST    13  
  9 Hansen, Morgan M    15 Phoenixville-PA      1:02.37    1:04.79 DIST    12  
 10 Megill, Cara E      15 Boyertown-PA         1:04.01    1:04.89 DIST    10  
 11 Sellig, Courtney S  15 UpperMainLine-PA     1:02.54    1:05.24 DIST     8  
 12 Glassmire, Alexis   17 Reading-PA           1:04.39    1:05.45 DIST     7  
 13 Sheffer, Courtney   16 Boyertown-PA         1:05.17    1:05.65 DIST     6  
 14 Scoboria, Sophia H  15 Reading-PA           1:07.49    1:06.74 DIST     5  
 15 Ostien, Rebecca A   16 UpperMainLine-PA     1:03.22    1:07.10 DIST     4  
 16 Collier, Tara L     16 Lionville-PA         1:03.76    1:07.53 DIST     3  
 17 Kasznay, Karlie     16 Lionville-PA         1:06.48    1:07.88 DIST     2  
 18 Hagar, Holly M      17 Boyertown-PA         1:04.95    1:08.82 DIST     1  
 19 Eckert, Amanda T    17 Reading-PA           1:05.66    1:09.32 CHMC   
 20 Rauth, Lexi S       17 UpperMainLine-PA     1:15.35    1:10.40 CHMC   
 21 Neff, Katie J       15 Phoenixville-PA      1:10.32    1:10.71 CHMC   
 22 Ritter, Emilie      15 Phoenixville-PA      1:15.12    1:13.15 CHMC   
 23 Milam, Kendall K    16 Lionville-PA         1:14.02    1:14.53 CHMC   
 24 Yahr, Megan E       16 Lionville-PA         1:22.29    1:19.20 CHMC   
 
Event 14  Boys 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 53.46    2/4/2012 Nic D Graesser, UpperMainLine-PA             
                54.29  NAT
              1:05.00  DIST
              1:16.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kerchner, Kohle D   16 Reading-PA             52.90      55.00 DIST    22  
  2 Hoops, Kyle W       18 Phoenixville-PA        52.77      55.60 DIST    19  
  3 Kolluru, Raju T     19 UpperMainLine-PA       52.19      56.47 DIST    18  
  4 Schaffer, Bryce     16 Reading-PA             54.62      57.00 DIST    17  
  5 Glasner, Jeremy N   17 Boyertown-PA           56.27      57.72 DIST    16  
  6 McIlroy, Connor J   15 Lionville-PA           58.86      58.96 DIST    15  
  7 Hayward, Joshua L   15 Phoenixville-PA      1:00.75    1:00.45 DIST    14  
  8 Kirkby, James W     16 UpperMainLine-PA     1:03.08    1:00.82 DIST    13  
  9 Guthridge, Eric     16 Reading-PA           1:01.36    1:00.89 DIST    12  
 10 Toscano, Thomas J   16 Lionville-PA           58.02    1:01.62 DIST    10  
 11 Aclan, Jan P        17 Phoenixville-PA      1:00.86    1:01.77 DIST     8  
 12 Reinoehl, Parker    18 Reading-PA           1:01.95    1:02.38 DIST     7  
 13 Thompson, Jack W    16 Phoenixville-PA      1:04.86    1:02.62 DIST     6  
 14 Sparano, Zack C     17 Phoenixville-PA      1:01.79    1:03.80 DIST     5  
 15 Brousseau, West T   15 Phoenixville-PA      1:06.89    1:04.58 DIST     4  
 16 Morris, Sean C      15 Boyertown-PA         1:05.29    1:04.81 DIST     3  
 17 Ziev, Josh D        17 UpperMainLine-PA          NT    1:06.44 CHMC     2  
 18 Skiptunas, Charles  16 Reading-PA           1:05.92    1:09.11 CHMC     1  
 19 Kleppe, Zac A       15 Phoenixville-PA      1:17.38    1:12.40 CHMC   
 20 McFadden, Connor J  15 Reading-PA           1:10.39    1:13.37 CHMC   
 
Event 15  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 59.04    2/4/2012 Emily B Cornell, UpperMainLine-PA            
                59.49  NAT
              1:11.50  DIST
              1:22.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, Cameron      13 Reading-PA             58.38      59.53 DIST    22  
  2 Buchler, Kira S     14 Phoenixville-PA        59.77    1:00.42 DIST    19  
  3 Colizzo, Julia C    13 UpperMainLine-PA       59.27    1:01.96 DIST    18  
  4 Glasner, Julianna   14 Boyertown-PA         1:03.39    1:04.50 DIST    17  
  5 Ament, Taylor M     14 Lionville-PA         1:02.77    1:04.53 DIST    16  
  6 Grofe, Abbe C       14 Boyertown-PA         1:09.19    1:05.97 DIST    15  
  7 Hayward, Katya Y    13 Phoenixville-PA      1:05.21    1:06.29 DIST    14  
  8 Dubbs, Karrison     13 Reading-PA           1:05.56    1:07.35 DIST    13  
  9 Sprenkle, NoElle C  14 Boyertown-PA         1:09.50    1:07.86 DIST    12  
 10 Dukmen, Mallorie M  13 Reading-PA           1:07.34    1:08.19 DIST    10  
 11 Noll, Brandi M      14 Reading-PA           1:05.11    1:08.36 DIST     8  
 12 Darmofal, Hannah    14 Lionville-PA         1:06.54    1:08.81 DIST     7  
 13 Parker, Katie G     13 Phoenixville-PA      1:11.46    1:09.22 DIST     6  
 14 Taylor, Olivia      14 Reading-PA           1:08.54    1:10.28 DIST     5  
 15 Mutter, Meredith    13 Lionville-PA         1:08.83    1:10.55 DIST     4  
 16 Abele, Katherine L  14 UpperMainLine-PA     1:15.89    1:10.84 DIST     3  
 17 Shui, Rosalind R    13 Phoenixville-PA      1:14.39    1:12.23 CHMC     2  
 18 Cregar, Allison B   13 Reading-PA           1:13.41    1:13.79 CHMC     1  
 
Event 16  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 56.10    2/9/2013 Charlie C Ryan, UpperMainLine-PA             
                54.29  NAT
              1:11.50  DIST
              1:22.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilliard, Carson L  14 UpperMainLine-PA       58.67      58.18 DIST    22  
  2 Maher, Ryan M       14 Phoenixville-PA      1:04.47    1:01.19 DIST    19  
  3 Boyer, Joshua C     14 Boyertown-PA         1:00.00    1:02.21 DIST    18  
  4 Shockey, Jeremy T   13 Reading-PA           1:00.93    1:03.03 DIST    17  
  5 Rao, Arjun          14 UpperMainLine-PA     1:05.56    1:03.23 DIST    16  
  6 McKenrick, Aidan J  13 UpperMainLine-PA     1:04.57    1:04.49 DIST    15  
  7 Shaub, Ian          13 Reading-PA           1:05.48    1:05.29 DIST    14  
  8 Kasznay, Galen      13 Lionville-PA         1:05.71    1:05.58 DIST    13  
  9 Schweikert, Will    13 Lionville-PA         1:12.18    1:11.88 CHMC    12  
 10 Niness, Carter J    14 Phoenixville-PA      1:16.43    1:12.36 CHMC    10  
 11 Laing, Cory A       13 Phoenixville-PA      1:15.93    1:12.83 CHMC     8  
 12 Wolford, Aiden      13 Phoenixville-PA      1:38.02    1:24.62          7  
 13 Kleppe, Riley C     13 Phoenixville-PA      1:37.25    1:35.64          6  
 -- Scoboria, Christop  14 Reading-PA           1:01.81         DQ        
 
Event 17  Girls 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:10.02    2/9/2013 Lauren W Law, UpperMainLine-PA             
                1:08.29  NAT
                1:19.50  DIST
                1:30.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Gabriella  16 Reading-PA           1:06.35    1:10.78 DIST    22  
  2 Machado, Elli R     15 Reading-PA           1:06.56    1:11.13 DIST    19  
  3 Siwy, Kirsten T     16 Boyertown-PA         1:10.76    1:12.98 DIST    18  
  4 Abraham, Nicki      17 Reading-PA           1:09.60    1:13.39 DIST    17  
  5 Schlegel, Samantha  18 Boyertown-PA         1:14.55    1:13.74 DIST    16  
  6 Stack, Caitlin G    18 Lionville-PA         1:11.26    1:13.96 DIST    15  
  7 Bland, Kathryn D    15 Phoenixville-PA      1:13.78    1:15.02 DIST    14  
  8 Niness, Devon N     17 Phoenixville-PA      1:10.74    1:15.45 DIST    13  
  9 Scoboria, Sophia H  15 Reading-PA           1:13.95    1:16.15 DIST    12  
 10 Darmofal, Katarina  18 Lionville-PA         1:15.12    1:16.39 DIST    10  
 11 Seiberlich, Emma W  15 Phoenixville-PA      1:16.37    1:16.44 DIST     8  
 12 Glassmire, Hannah   15 Reading-PA           1:15.93    1:18.58 DIST     7  
 13 Grill, Francesca K  16 Lionville-PA         1:13.76    1:19.30 DIST     6  
 14 Ostien, Rebecca A   16 UpperMainLine-PA     1:38.57    1:27.24 CHMC     5  
 15 Bartlett, Kelsey D  15 UpperMainLine-PA     1:46.75    1:40.15          4  
 
Event 18  Boys 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.48    2/4/2012 Louis F Seefeld, UpperMainLine-PA          
                1:01.09  NAT
                1:11.50  DIST
                1:22.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christ, Tyler D     16 Reading-PA           1:01.11    1:01.77 DIST    22  
  2 McElroy, Kyle       18 Reading-PA           1:01.37    1:03.34 DIST    19  
  3 Kull, Andrew R      17 Phoenixville-PA      1:02.54    1:05.06 DIST    18  
  4 Keck, Hunter        15 Reading-PA           1:04.10    1:06.75 DIST    17  
  5 Yoo, Brenden K      18 UpperMainLine-PA     1:03.87    1:07.16 DIST    16  
  6 D'Arcangelo, Ethan  17 UpperMainLine-PA          NT    1:08.11 DIST    15  
  7 Labenski, Mitchell  15 Lionville-PA         1:09.47    1:08.70 DIST    14  
  8 Lanetti, David A    18 UpperMainLine-PA          NT    1:08.99 DIST    13  
  9 Ilgenfritz, Mark T  15 Reading-PA           1:10.86    1:09.32 DIST    12  
 10 Ziev, Josh D        17 UpperMainLine-PA     1:04.48    1:10.13 DIST    10  
 11 Merke, Darius R     16 Phoenixville-PA      1:08.91    1:12.47 CHMC     8  
 12 Haefner, Wilson G   15 Lionville-PA         1:15.01    1:12.52 CHMC     7  
 13 Tweedie, Matthew A  15 Phoenixville-PA      1:17.98    1:15.33 CHMC     6  
 14 Guevin, Joshua T    16 Phoenixville-PA      1:17.71    1:15.42 CHMC     5  
 15 Manthorp, Jack      16 Lionville-PA         1:20.78    1:19.49 CHMC     4  
 16 Kleppe, Zac A       15 Phoenixville-PA      1:20.40    1:19.52 CHMC     3  
 
Event 19  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:09.08    2/9/2013 Elli R Machado, Reading-PA                 
                1:08.29  NAT
                1:21.40  DIST
                1:32.40  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacCausland, Heath  13 Lionville-PA         1:04.56    1:05.93!NAT     22  
  2 Nolte, Nikolette M  14 Boyertown-PA         1:06.88    1:06.85!NAT     19  
  3 McCurley, Corinne   14 Reading-PA           1:09.52    1:10.88 DIST    18  
  4 Grenoble, Madi A    14 Lionville-PA         1:07.98    1:10.99 DIST    17  
  5 Owens, Carlie E     14 Boyertown-PA         1:12.71    1:13.04 DIST    16  
  6 Johnson, Rachel C   14 Reading-PA           1:08.73    1:14.42 DIST    15  
  7 Baker, Sarah M      14 Phoenixville-PA      1:12.84    1:14.59 DIST    14  
  8 Foight, Maggie      13 Reading-PA           1:14.70    1:15.41 DIST    13  
  9 Moyer, Erin         13 Reading-PA           1:16.81    1:15.85 DIST    12  
 10 Van der Sleen, Kat  13 Reading-PA           1:13.25    1:16.34 DIST    10  
 11 Maki, Caroline K    13 Lionville-PA         1:14.13    1:17.04 DIST     8  
 12 Myers, Kenzie L     14 Lionville-PA         1:15.85    1:18.96 DIST     7  
 13 Kull, Lilly O       14 Phoenixville-PA      1:19.76    1:19.41 DIST     6  
 14 Ellison, Caroline   14 Lionville-PA         1:20.91    1:21.44 CHMC     5  
 15 Mutter, Meredith    13 Lionville-PA         1:21.91    1:21.57 CHMC     4  
 16 Abele, Katherine L  14 UpperMainLine-PA     1:29.11    1:21.90 CHMC     3  
 17 Haefner, Sydney T   13 Lionville-PA         1:22.18    1:22.06 CHMC     2  
 18 Tran, Kaitlyn D     14 Phoenixville-PA      1:21.54    1:22.90 CHMC     1  
 19 Cooke, Hannah M     14 Phoenixville-PA      1:20.34    1:25.12 CHMC   
 20 Campbell, Allison   13 Lionville-PA         1:27.12    1:28.29 CHMC   
 21 Mejia, Samantha E   13 Boyertown-PA         1:27.43    1:28.64 CHMC   
 22 Gorr, Rachel A      13 Lionville-PA         1:33.96    1:32.16 CHMC   
 
Event 20  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:07.55    2/8/2014 Hunter Keck, RY                            
                1:01.09  NAT
                1:18.50  DIST
                1:29.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cave, Nick J        14 UpperMainLine-PA     1:05.27    1:08.15 DIST    22  
  2 Valeriano, Max      13 Reading-PA           1:06.93    1:11.35 DIST    19  
  3 Haines, Zachary Q   14 Reading-PA           1:11.49    1:12.24 DIST    18  
  4 Neuman, Owen C      14 UpperMainLine-PA     1:11.69    1:12.50 DIST    17  
  5 Ryle, Kevin         14 UpperMainLine-PA     1:28.94    1:15.24 DIST    16  
  6 Sposato, Dominic D  13 Phoenixville-PA      1:18.79    1:15.52 DIST    15  
  7 Curran, Fran M      14 UpperMainLine-PA     1:20.43    1:18.93 CHMC    14  
  8 Li, David Y         13 Phoenixville-PA      1:22.74    1:19.82 CHMC    13  
  9 Aclan, Ryan P       13 Phoenixville-PA      1:21.81    1:20.69 CHMC    12  
 10 Carnevale, William  13 Phoenixville-PA      1:22.66    1:22.28 CHMC    10  
 -- Tweedie, Ethan      13 Phoenixville-PA      1:22.29         DQ        
 
Event 21  Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:30.05    2/9/2013 Ally M Armbruster, Boyertown-PA            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gally, Annika L     12 Boyertown-PA         5:52.84    6:01.26         22  
 
Event 21  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:08.21    2/8/2014 Hannah N Schlegel, BYNS                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parker, Katie G     13 Phoenixville-PA      5:46.75    5:42.01         22  
  2 Shui, Rosalind R    13 Phoenixville-PA           NT    6:31.53         19  
  3 Cleveland, Riley C  14 Lionville-PA         6:42.02    6:34.59         18  
 
Event 21  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:17.44    2/9/2013 Olivia H Evans, Reading-PA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elgin, Maggie       16 Reading-PA           5:17.95    5:32.55         22  
  2 Coates, Catherine   15 Boyertown-PA         5:31.09    5:37.21         19  
  3 Longenecker, Kathr  17 Reading-PA           5:20.09    5:43.84         18  
  4 Grill, Francesca K  16 Lionville-PA         5:44.56    5:55.32         17  
 
Event 22  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:02.62    2/9/2013 Daniel J Rosenberger, RAYS                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brendan A    13 UpperMainLine-PA     5:35.44    5:11.08         22  
  2 Valeriano, Max      13 Reading-PA           5:32.22    5:24.50         19  
  3 Brooks, TJ E        14 UpperMainLine-PA     5:51.23    5:29.62         18  
  4 McKenrick, Aidan J  13 UpperMainLine-PA     5:47.19    5:40.47         17  
 
Event 22  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 4:54.62    2/8/2014 Steve C Miller, BYNS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Vincent  17 Reading-PA           4:43.86    4:55.33         22  
  2 Basch, Kevin A      16 Boyertown-PA         5:00.23    4:55.61         19  
  3 Mackey-Wood, Brend  18 Reading-PA           5:04.67    4:57.33         18  
  4 Escott, Ivan        15 Boyertown-PA         5:22.36    5:23.98         17  
  5 Kennedy, Mason J    15 Boyertown-PA         5:31.06    5:32.58         16  
  6 Thompson, Jack W    16 Phoenixville-PA      5:48.40    5:33.23         15  
  7 Bender, Travis J    17 Lionville-PA         5:22.74    5:35.86         14  
  8 Guevin, Joshua T    16 Phoenixville-PA      5:50.52    5:37.15         13  
  9 Ilgenfritz, Jay A   18 Reading-PA           5:31.06    5:48.44         12  
 10 Skiptunas, Charles  16 Reading-PA           5:45.61    6:11.34         10  
 
Event 23  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 24.50    2/8/2014 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA              
                24.69  NAT
                28.45  DIST
                33.95  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merke, Erin A       13 Phoenixville-PA        24.44      25.29 DIST    22  
  2 Brown, Becca M      14 Reading-PA             24.42      25.37 DIST    19  
  3 MacCausland, Heath  13 Lionville-PA           24.43      25.46 DIST    18  
  4 Appler, Sophie      14 Reading-PA             25.37      26.04 DIST    17  
  5 Ferguson, Grace M   13 Lionville-PA           25.30      26.21 DIST    16  
  6 Green, Madelyn S    13 Boyertown-PA           25.58      26.37 DIST    15  
  7 Wasielevski, Carol  13 Reading-PA             26.91      26.42 DIST    14  
  8 Hayward, Katya Y    13 Phoenixville-PA        26.59      26.51 DIST    13  
  9 Grenoble, Madi A    14 Lionville-PA           25.39      26.61 DIST    12  
 10 Manthorp, Sarah     13 Lionville-PA           26.00      26.79 DIST    10  
 11 Van der Sleen, Emi  13 Reading-PA             26.33      26.96 DIST     8  
 12 Garcia, Aimee E     13 Phoenixville-PA        27.83      27.07 DIST     7  
 13 Sprenkle, NoElle C  14 Boyertown-PA           27.59      27.40 DIST     6  
 14 Dunston, Nya        13 Lionville-PA           27.34      27.50 DIST     5  
 15 Grofe, Abbe C       14 Boyertown-PA           28.36      28.04 DIST     4  
 16 Colizzo, Julia C    13 UpperMainLine-PA       26.93      28.28 DIST     3  
 17 Dukmen, Mallorie M  13 Reading-PA             28.86      28.71 CHMC     2  
 18 Moyer, Erin         13 Reading-PA             29.24      29.02 CHMC     1  
 19 Baker, Sarah M      14 Phoenixville-PA        28.51      29.23 CHMC   
 20 Tran, Kaitlyn D     14 Phoenixville-PA        29.16      29.58 CHMC   
 21 Cleveland, Riley C  14 Lionville-PA           29.11      29.66 CHMC   
 22 Santoro, Lais R     13 Lionville-PA           29.31      29.74 CHMC   
 23 Campbell, Allison   13 Lionville-PA           29.44      30.15 CHMC   
 23 Cooke, Hannah M     14 Phoenixville-PA        28.90      30.15 CHMC   
 25 Monper, Rachel      13 Lionville-PA           29.90      30.21 CHMC   
 26 Cregar, Allison B   13 Reading-PA             30.06      30.37 CHMC   
 27 Mejia, Samantha E   13 Boyertown-PA           31.42      32.20 CHMC   
 
Event 24  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 22.50    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                  
                22.09  NAT
                27.50  DIST
                33.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gwiazdowski, Colin  14 Reading-PA             23.14      23.73 DIST    22  
  2 Maher, Ryan M       14 Phoenixville-PA        23.91      24.43 DIST    19  
  3 Scoboria, Luke R    14 Reading-PA             25.03      25.07 DIST    18  
  4 Perretta, Jack A    14 UpperMainLine-PA       25.41      25.08 DIST    17  
  5 Tye, Oliver J       13 Boyertown-PA           25.78      25.97 DIST    16  
  6 Cave, Nick J        14 UpperMainLine-PA       25.86      26.07 DIST    15  
  7 Shaub, Ian          13 Reading-PA             25.90      26.42 DIST    14  
  8 Laing, Sean P       13 Phoenixville-PA        27.54      27.19 DIST    13  
  9 Sposato, Dominic D  13 Phoenixville-PA        26.78      27.20 DIST    12  
 10 Schweikert, Will    13 Lionville-PA           27.51      27.31 DIST    10  
 11 Lewis, Kyler C      13 Phoenixville-PA        28.00      27.89 CHMC     8  
 12 Kasznay, Galen      13 Lionville-PA           28.81      28.11 CHMC     7  
 13 Carnevale, William  13 Phoenixville-PA        29.69      28.50 CHMC     6  
 14 Schwartz, Mitchell  13 Phoenixville-PA        30.21      29.02 CHMC     5  
 15 Sampson, Ethan R    13 UpperMainLine-PA       28.78      29.09 CHMC     4  
 16 Moser, Daniel B     13 Reading-PA             29.06      29.25 CHMC     3  
 17 Li, David Y         13 Phoenixville-PA        31.33      29.93 CHMC     2  
 18 Niness, Carter J    14 Phoenixville-PA        30.19      30.13 CHMC     1  
 19 Tweedie, Ethan      13 Phoenixville-PA        31.76      30.62 CHMC   
 20 Kleppe, Riley C     13 Phoenixville-PA        31.34      32.81 CHMC   
 21 Wolford, Aiden      13 Phoenixville-PA        34.02      33.72        
 
Event 25  Girls 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 24.33    2/4/2012 Shannon E Rauth, UpperMainLine-PA            
                24.69  NAT
                27.80  DIST
                33.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Maddie E     15 Phoenixville-PA        23.89      24.51 NAT     22  
  2 Gring, MacKenzie    16 Reading-PA             24.31      25.17 DIST    19  
  3 Glinecke, Emily M   16 Boyertown-PA           25.38      25.25 DIST    18  
  4 Giampietro, Olivia  15 Phoenixville-PA        23.96      25.34 DIST    17  
  5 Iswalt, Olivia J    16 Reading-PA             24.95      25.80 DIST    16  
  6 Haines, Morgan M    16 Reading-PA             24.51      26.07 DIST    15  
  7 Siwy, Kirsten T     16 Boyertown-PA           25.64      26.13 DIST    14  
  8 Bland, Kathryn D    15 Phoenixville-PA        25.46      26.16 DIST    13  
  9 Johnson, Gabriella  16 Reading-PA             25.19      26.18 DIST    12  
 10 Fabius, Emily R     15 Phoenixville-PA        25.38      26.33 DIST    10  
 11 McClintick, Laura   18 UpperMainLine-PA       25.27      26.46 DIST     8  
 12 Niness, Devon N     17 Phoenixville-PA        25.00      26.69 DIST     7  
 13 McCarthy, Siobhan   15 Lionville-PA           25.78      26.77 DIST     6  
 14 Megill, Cara E      15 Boyertown-PA           25.87      26.81 DIST     5  
 15 Tomczak, Carly      15 Reading-PA             26.55      26.99 DIST     4  
 16 Law, Liz L          17 Lionville-PA           25.87      27.16 DIST     3  
 17 McDermott, Breanne  15 Lionville-PA           27.15      27.22 DIST     2  
 18 Osman, Caroline G   15 UpperMainLine-PA       26.44      27.26 DIST     1  
 19 Sheffer, Courtney   16 Boyertown-PA           27.81      27.39 DIST   
 20 Groff, Avelia L     15 Phoenixville-PA        26.71      27.42 DIST   
 21 Kasznay, Karlie     16 Lionville-PA           27.82      27.94 CHMC   
 22 Booz, Emily M       16 UpperMainLine-PA       28.35      27.99 CHMC   
 22 Sellig, Courtney S  15 UpperMainLine-PA       26.73      27.99 CHMC   
 24 Neff, Katie J       15 Phoenixville-PA        27.45      28.14 CHMC   
 25 Ritter, Emilie      15 Phoenixville-PA        28.40      28.16 CHMC   
 26 McNamara, Maggie R  15 Phoenixville-PA        27.40      28.17 CHMC   
 27 Haefner, Peyton E   17 Lionville-PA           27.18      28.23 CHMC   
 28 Eckert, Amanda T    17 Reading-PA             26.93      28.85 CHMC   
 29 Milam, Kendall K    16 Lionville-PA           29.40      28.87 CHMC   
 30 Bartlett, Kelsey D  15 UpperMainLine-PA       28.07      29.43 CHMC   
 31 Yahr, Megan E       16 Lionville-PA           29.98      29.71 CHMC   
 
Event 26  Boys 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 21.61    2/8/2014 Ryan C Owens, BYNS                           
                22.09  NAT
                24.50  DIST
                30.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenrick, Brian C  15 UpperMainLine-PA       21.70      22.50 DIST    22  
  2 Groff, Trent D      17 Reading-PA             21.71      22.67 DIST    19  
  3 Fisher, Ryder H     17 Reading-PA             22.24      22.88 DIST    18  
  4 Dietrich, Eric C    17 Boyertown-PA           22.66      22.99 DIST    17  
  5 Maher, Zach S       16 Phoenixville-PA        22.84      23.01 DIST    16  
  6 Hoops, Kyle W       18 Phoenixville-PA        22.50      23.35 DIST    15  
  7 Garcia, Logan K     17 Phoenixville-PA        24.42      23.59 DIST    14  
  8 McIlroy, Connor J   15 Lionville-PA           23.83      23.80 DIST    13  
  9 Lanetti, Matt G     17 Phoenixville-PA        24.02      24.13 DIST    12  
 10 Guthridge, Eric     16 Reading-PA             24.39      24.38 DIST    10  
 11 Kull, Andrew R      17 Phoenixville-PA        23.23      24.39 DIST     8  
 12 Keck, Hunter        15 Reading-PA             24.08      24.55 CHMC     7  
 13 Toscano, Thomas J   16 Lionville-PA           24.84      24.57 CHMC     6  
 14 Smith, Jacob M      16 Reading-PA             25.12      24.64 CHMC     5  
 15 Hayward, Joshua L   15 Phoenixville-PA        25.06      24.81 CHMC     4  
 16 Merke, Darius R     16 Phoenixville-PA        23.67      24.82 CHMC     3  
 17 Thompson, Jack W    16 Phoenixville-PA        25.09      25.19 CHMC     2  
 18 Sparano, Zack C     17 Phoenixville-PA        25.27      25.79 CHMC     1  
 19 Morris, Sean C      15 Boyertown-PA           25.76      25.80 CHMC   
 20 Rolon, Jacob G      17 Reading-PA             26.56      25.89 CHMC   
 21 Ilgenfritz, Mark T  15 Reading-PA             25.51      25.93 CHMC   
 22 McFadden, Connor J  15 Reading-PA             25.62      26.24 CHMC   
 23 Skiptunas, Charles  16 Reading-PA             27.53      26.41 CHMC   
 24 Haefner, Wilson G   15 Lionville-PA           27.08      26.44 CHMC   
 25 Brousseau, West T   15 Phoenixville-PA        26.26      26.55 CHMC   
 26 Manthorp, Jack      16 Lionville-PA           25.82      28.61 CHMC   
 
Event 27  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 2:18.29    2/9/2013 Meghan L Keithly, UpperMainLine-PA         
                2:11.69  13-14 NAT
                2:37.00  13-14 DIST
                3:00.00  13-14 CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Enriquez, Ava E     14 Reading-PA           2:13.35    2:22.48 DIST    22  
  2 Dubbs, Karrison     13 Reading-PA           2:36.36    2:39.59 CHMC    19  
  3 Etzweiler, Abbie L  14 UpperMainLine-PA     3:01.45    2:43.74 CHMC    18  
 -- Taylor, Olivia      14 Reading-PA           2:38.14         DQ         17  
 
Event 28  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 2:05.16    2/9/2013 James W Kirkby, UpperMainLine-PA           
                1:58.99  NAT
                2:30.00  DIST
                2:53.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brendan A    13 UpperMainLine-PA     1:56.12    2:01.25!DIST    22  
  2 Hilliard, Carson L  14 UpperMainLine-PA     2:17.77    2:18.07 DIST    19  
  3 Curran, Donovan Q   13 Reading-PA           2:23.68    2:22.87 DIST    18  
  4 Curran, Fran M      14 UpperMainLine-PA     2:35.13    2:38.62 CHMC    17  
 
Event 29  Girls 15-19 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 2:11.08    2/9/2013 Lauren W Law, UpperMainLine-PA             
                2:11.69  NAT
                2:33.00  DIST
                2:56.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Sidney       17 Reading-PA           2:11.40    2:14.32 DIST    22  
  2 Schlegel, Hannah N  15 Boyertown-PA         2:21.46    2:17.85 DIST    19  
  3 Adams, Julia T      17 Reading-PA           2:19.03    2:22.76 DIST    18  
  4 Neumann, Christina  17 UpperMainLine-PA     2:16.33    2:25.22 DIST    17  
  5 Ashmead, Linda G    16 UpperMainLine-PA     2:31.62    2:32.34 DIST    16  
  6 Collier, Tara L     16 Lionville-PA         2:31.43    2:32.85 DIST    15  
  7 Abraham, Carlie     15 Reading-PA                NT    2:43.98 CHMC    14  
 
Event 30  Boys 15-19 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 2:00.42    2/9/2013 David A Lanetti, UpperMainLine-PA          
                1:58.99  15-19 NAT
                2:22.00  15-19 DIST
                2:45.00  15-19 CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaffer, Bryce     16 Reading-PA           1:54.22    1:56.06!NAT     22  
  2 Cummings, Tyler     17 Lionville-PA              NT    2:03.54 DIST    19  
  3 Lanetti, David A    18 UpperMainLine-PA     1:58.95    2:03.84 DIST    18  
  4 McKenrick, Brian C  15 UpperMainLine-PA     2:01.29    2:04.48 DIST    17  
  5 Lance, Patrick O    15 Boyertown-PA         2:03.00    2:05.41 DIST    16  
  6 Dietrich, Eric C    17 Boyertown-PA         1:58.82    2:08.75 DIST    15  
 
Event 31  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 54.05    2/8/2014 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA           
                53.59  NAT
              1:01.00  DIST
              1:12.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacCausland, Heath  13 Lionville-PA           53.67      55.79 DIST    22  
  2 Brown, Becca M      14 Reading-PA             54.13      57.43 DIST    19  
  3 Appler, Sophie      14 Reading-PA             55.99      58.07 DIST    18  
  4 Ferguson, Grace M   13 Lionville-PA           57.23      58.28 DIST    17  
  5 Buchler, Kira S     14 Phoenixville-PA        58.25      58.64 DIST    16  
  6 Donnelly, Brigid    13 Lionville-PA           58.10      58.91 DIST    15  
  7 Manthorp, Sarah     13 Lionville-PA           56.38      58.96 DIST    14  
  8 Ament, Taylor M     14 Lionville-PA           58.52      59.04 DIST    13  
  9 Van der Sleen, Emi  13 Reading-PA             57.28      59.27 DIST    12  
 10 Wasielevski, Carol  13 Reading-PA             59.21      59.38 DIST    10  
 11 Hayward, Katya Y    13 Phoenixville-PA      1:00.41    1:00.11 DIST     8  
 12 Parker, Katie G     13 Phoenixville-PA        59.18    1:00.20 DIST     7  
 13 Dunston, Nya        13 Lionville-PA           59.91    1:00.94 DIST     6  
 14 Maki, Caroline K    13 Lionville-PA           59.84    1:01.37 CHMC     5  
 15 Sprenkle, NoElle C  14 Boyertown-PA         1:02.15    1:01.46 CHMC     4  
 16 Colizzo, Julia C    13 UpperMainLine-PA       58.55    1:01.83 CHMC     3  
 17 Ellison, Caroline   14 Lionville-PA         1:03.30    1:03.36 CHMC     2  
 18 Santoro, Lais R     13 Lionville-PA         1:03.16    1:03.73 CHMC     1  
 19 Kull, Lilly O       14 Phoenixville-PA      1:04.63    1:03.95 CHMC   
 20 Myers, Kenzie L     14 Lionville-PA         1:03.27    1:03.98 CHMC   
 21 Cleveland, Riley C  14 Lionville-PA         1:06.48    1:05.86 CHMC   
 22 Shui, Rosalind R    13 Phoenixville-PA      1:06.43    1:06.76 CHMC   
 23 Campbell, Allison   13 Lionville-PA         1:05.59    1:07.26 CHMC   
 24 Cregar, Allison B   13 Reading-PA           1:07.42    1:08.66 CHMC   
 25 Monper, Rachel      13 Lionville-PA         1:07.76    1:08.99 CHMC   
 26 Cooke, Hannah M     14 Phoenixville-PA      1:11.13    1:10.24 CHMC   
 -- Haefner, Sydney T   13 Lionville-PA         1:03.12         DQ        
 
Event 32  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 51.19    2/9/2013 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA          
                48.19  NAT
              1:00.00  DIST
              1:11.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gwiazdowski, Colin  14 Reading-PA             50.82      51.80 DIST    22  
  2 Maher, Ryan M       14 Phoenixville-PA        52.07      52.69 DIST    19  
  3 Perretta, Jack A    14 UpperMainLine-PA       56.26      55.46 DIST    18  
  4 Scoboria, Luke R    14 Reading-PA             54.53      55.63 DIST    17  
  5 Sjosten, Benjamin   14 Boyertown-PA           58.04      56.26 DIST    16  
  6 Scoboria, Christop  14 Reading-PA             54.58      56.36 DIST    15  
  7 Laing, Cory A       13 Phoenixville-PA        58.67      57.77 DIST    14  
  8 Boyer, Joshua C     14 Boyertown-PA           57.48      58.00 DIST    13  
  9 Sposato, Dominic D  13 Phoenixville-PA      1:03.02      59.70 DIST    12  
 10 Tye, Oliver J       13 Boyertown-PA         1:00.76    1:00.48 CHMC    10  
 11 Haines, Zachary Q   14 Reading-PA           1:00.38    1:00.71 CHMC     8  
 12 Kasznay, Galen      13 Lionville-PA         1:00.86    1:01.00 CHMC     7  
 13 Laing, Sean P       13 Phoenixville-PA      1:02.76    1:01.26 CHMC     6  
 14 Lewis, Kyler C      13 Phoenixville-PA      1:01.77    1:01.49 CHMC     5  
 15 Schweikert, Will    13 Lionville-PA         1:00.62    1:01.55 CHMC     4  
 16 Moser, Daniel B     13 Reading-PA           1:06.46    1:05.12 CHMC     3  
 17 Schwartz, Mitchell  13 Phoenixville-PA      1:11.41    1:05.15 CHMC     2  
 18 Niness, Carter J    14 Phoenixville-PA      1:07.16    1:05.34 CHMC     1  
 19 Carnevale, William  13 Phoenixville-PA      1:09.06    1:05.37 CHMC   
 20 Kleppe, Riley C     13 Phoenixville-PA      1:13.26    1:13.51        
 21 Wolford, Aiden      13 Phoenixville-PA      1:19.58    1:20.36        
 
Event 33  Girls 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 54.04    2/9/2013 Shannon E Rauth, UpperMainLine-PA            
                53.59  NAT
              1:00.20  DIST
              1:11.20  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giampietro, Olivia  15 Phoenixville-PA        53.14      54.39 DIST    22  
  2 Glinecke, Emily M   16 Boyertown-PA           54.86      55.00 DIST    19  
  3 Shaffer, Autumn     16 Reading-PA             54.38      55.61 DIST    18  
  4 Haines, Morgan M    16 Reading-PA             54.24      55.92 DIST    17  
  5 Zimmerman, Amber N  18 UpperMainLine-PA       56.86      56.26 DIST    16  
  6 Iswalt, Olivia J    16 Reading-PA             54.62      56.45 DIST    15  
  7 Siwy, Kirsten T     16 Boyertown-PA           55.11      56.61 DIST    14  
  8 Floyd, Kaitlyn M    16 Boyertown-PA           54.36      56.79 DIST    13  
  9 Bland, Kathryn D    15 Phoenixville-PA        56.18      57.41 DIST    12  
 10 Megill, Cara E      15 Boyertown-PA           55.57      57.56 DIST    10  
 11 Glassmire, Alexis   17 Reading-PA             56.14      57.72 DIST     8  
 12 Hagar, Holly M      17 Boyertown-PA           57.56      58.55 DIST     7  
 13 Tomczak, Carly      15 Reading-PA             58.65      58.65 DIST     6  
 14 Osman, Caroline G   15 UpperMainLine-PA       56.91      58.87 DIST     5  
 15 Law, Liz L          17 Lionville-PA           59.01      59.00 DIST     4  
 16 Sheffer, Courtney   16 Boyertown-PA           59.53      59.29 DIST     3  
 17 McDermott, Breanne  15 Lionville-PA           59.77    1:00.54 CHMC     2  
 18 Longenecker, Kathr  17 Reading-PA           1:01.83    1:00.72 CHMC     1  
 19 Ritter, Emilie      15 Phoenixville-PA      1:01.73    1:01.32 CHMC   
 20 Abraham, Carlie     15 Reading-PA           1:02.24    1:01.82 CHMC   
 21 Groff, Avelia L     15 Phoenixville-PA      1:00.97    1:02.70 CHMC   
 22 Haefner, Peyton E   17 Lionville-PA         1:01.96    1:03.06 CHMC   
 
Event 34  Boys 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 47.97    2/9/2013 Billy G Beard, Boyertown-PA                  
                48.19  NAT
                54.00  DIST
              1:05.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Vincent  17 Reading-PA             47.40      48.95 DIST    22  
  2 Maher, Zach S       16 Phoenixville-PA        48.21      49.26 DIST    19  
  3 Kirkby, James W     16 UpperMainLine-PA       49.28      51.25 DIST    17.5
  3 Jay, Kevin J        16 UpperMainLine-PA       52.06      51.25 DIST    17.5
  5 D'Arcangelo, Ethan  17 UpperMainLine-PA          NT      51.29 DIST    16  
  6 Gorr, Andrew W      17 Lionville-PA           52.53      52.27 DIST    15  
  7 Reinoehl, Parker    18 Reading-PA             52.62      52.68 DIST    14  
  8 Neff, Alex B        17 Phoenixville-PA        53.91      52.78 DIST    13  
  9 Labenski, Mitchell  15 Lionville-PA           51.90      52.83 DIST    12  
 10 Hoops, Kyle W       18 Phoenixville-PA        50.02      53.46 DIST    10  
 11 Smith, Jacob M      16 Reading-PA             54.63      53.76 DIST     8  
 12 Longacre, Alex T    16 Boyertown-PA           55.27      54.46 CHMC     7  
 13 Lanetti, Matt G     17 Phoenixville-PA        54.95      54.81 CHMC     6  
 14 Bender, Travis J    17 Lionville-PA           55.60      55.70 CHMC     5  
 15 Aclan, Jan P        17 Phoenixville-PA        55.89      55.82 CHMC     4  
 16 Merke, Darius R     16 Phoenixville-PA        53.77      56.30 CHMC     3  
 17 Sparano, Zack C     17 Phoenixville-PA        54.69      56.55 CHMC     2  
 18 Morris, Sean C      15 Boyertown-PA           56.45      56.78 CHMC     1  
 19 Rolon, Jacob G      17 Reading-PA                NT      58.43 CHMC   
 20 McFadden, Connor J  15 Reading-PA             57.07      59.76 CHMC   
 21 Kleppe, Zac A       15 Phoenixville-PA      1:00.26      59.96 CHMC   
 22 Haefner, Wilson G   15 Lionville-PA           58.23    1:01.83 CHMC   
 23 Manthorp, Jack      16 Lionville-PA         1:04.54    1:04.78 CHMC   
 -- Mackey-Wood, Brend  18 Reading-PA             49.80         DQ        
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:09.59    2/9/2013 Emily B Cornell, UpperMainLine-PA          
                2:07.99  NAT
                2:34.70  DIST
                2:57.70  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, Cameron      13 Reading-PA           2:06.41    2:08.19!DIST    22  
  2 Buchler, Kira S     14 Phoenixville-PA      2:08.52    2:10.22 DIST    19  
  3 Merke, Erin A       13 Phoenixville-PA      2:10.87    2:16.96 DIST    18  
  4 Ament, Taylor M     14 Lionville-PA         2:17.77    2:20.53 DIST    17  
  5 Glasner, Julianna   14 Boyertown-PA         2:17.57    2:20.97 DIST    16  
  6 McKee, Gracie T     13 Boyertown-PA         2:27.90    2:23.81 DIST    15  
  7 Noll, Brandi M      14 Reading-PA           2:23.04    2:25.01 DIST    14  
  8 Dukmen, Mallorie M  13 Reading-PA           2:31.93    2:26.92 DIST    13  
  9 Darmofal, Hannah    14 Lionville-PA         2:23.47    2:27.11 DIST    12  
 10 Dubbs, Karrison     13 Reading-PA           2:19.83    2:30.68 DIST    10  
 11 Gantt, Morgan A     13 UpperMainLine-PA     2:42.11    2:35.78 CHMC     8  
 12 Abele, Katherine L  14 UpperMainLine-PA     2:37.25    2:36.02 CHMC     7  
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:03.05    2/9/2013 Charlie C Ryan, UpperMainLine-PA           
                1:56.99  NAT
                2:25.10  DIST
                2:48.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryle, Kevin         14 UpperMainLine-PA     2:29.44    2:13.71 DIST    22  
  2 Boyer, Joshua C     14 Boyertown-PA         2:19.84    2:15.23 DIST    19  
  3 Neuman, Owen C      14 UpperMainLine-PA     2:22.37    2:17.70 DIST    18  
  4 Shockey, Jeremy T   13 Reading-PA           2:12.59    2:19.04 DIST    17  
  5 McKenrick, Aidan J  13 UpperMainLine-PA     2:22.55    2:20.73 DIST    16  
  6 Aclan, Ryan P       13 Phoenixville-PA      2:30.09    2:31.49 CHMC    15  
  7 Cave, Nick J        14 UpperMainLine-PA     2:35.11    2:33.52 CHMC    14  
 
Event 37  Girls 15-19 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:11.63    2/9/2013 Sam Marino, Reading-PA                     
                2:07.99  NAT
                2:31.10  DIST
                2:54.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marino, Sam C       17 Reading-PA           2:03.07    2:10.55!DIST    22  
  2 Chemey, Elizabeth   15 Boyertown-PA         2:08.42    2:12.41 DIST    19  
  3 Hussin, Elizabeth   15 Phoenixville-PA           NT    2:19.18 DIST    18  
  4 McCarthy, Siobhan   15 Lionville-PA         2:14.23    2:19.97 DIST    17  
  5 Booz, Emily M       16 UpperMainLine-PA     2:17.55    2:22.15 DIST    16  
  6 Ashmead, Linda G    16 UpperMainLine-PA     2:25.56    2:22.24 DIST    15  
  7 Rauth, Lexi S       17 UpperMainLine-PA     2:24.74    2:26.47 DIST    14  
  8 Eckert, Amanda T    17 Reading-PA           2:21.91    2:30.46 DIST    13  
  9 McClintick, Laura   18 UpperMainLine-PA     2:38.62    2:35.69 CHMC    12  
 
Event 38  Boys 15-19 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:56.99    2/8/2014 Ryan C Owens, BYNS                         
                1:56.99  NAT
                2:19.00  DIST
                2:42.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kerchner, Kohle D   16 Reading-PA           1:55.85    2:00.29 DIST    22  
  2 Glasner, Jeremy N   17 Boyertown-PA         2:00.87    2:02.97 DIST    19  
  3 Basch, Kevin A      16 Boyertown-PA         2:08.43    2:05.75 DIST    18  
  4 Hagar, Ridge W      15 Boyertown-PA         2:02.06    2:10.44 DIST    17  
  5 Hayward, Joshua L   15 Phoenixville-PA      2:14.57    2:13.88 DIST    16  
  6 Aclan, Jan P        17 Phoenixville-PA      2:16.87    2:13.99 DIST    15  
  7 Sjosten, Samuel A   16 Boyertown-PA         2:15.76    2:14.18 DIST    14  
 
Event 39  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:28.81    2/9/2013 Elli R Machado, Reading-PA                 
                2:27.99  NAT
                2:55.10  DIST
                3:18.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Nikolette M  14 Boyertown-PA         2:30.57    2:30.44 DIST    22  
  2 McCurley, Corinne   14 Reading-PA           2:29.93    2:32.73 DIST    19  
  3 Owens, Carlie E     14 Boyertown-PA         2:38.19    2:38.33 DIST    18  
  4 Garcia, Aimee E     13 Phoenixville-PA      2:45.85    2:38.47 DIST    17  
  5 Baker, Sarah M      14 Phoenixville-PA      2:36.29    2:40.84 DIST    16  
  6 Foight, Maggie      13 Reading-PA           2:45.28    2:41.72 DIST    15  
  7 Johnson, Rachel C   14 Reading-PA                NT    2:41.92 DIST    14  
  8 Moyer, Erin         13 Reading-PA           2:51.95    2:45.21 DIST    13  
  9 Semisch, Hayden R   14 Phoenixville-PA      2:41.69    2:45.44 DIST    12  
 10 Van der Sleen, Kat  13 Reading-PA           2:39.38    2:46.48 DIST    10  
 11 Etzweiler, Abbie L  14 UpperMainLine-PA     3:15.57    2:53.27 DIST     8  
 12 Ellison, Caroline   14 Lionville-PA         2:58.63    2:54.49 DIST     7  
 13 Tran, Kaitlyn D     14 Phoenixville-PA      2:57.87    2:59.42 CHMC     6  
 14 Goddard, Nia C      13 UpperMainLine-PA     3:06.57    3:02.95 CHMC     5  
 15 Santoro, Lais R     13 Lionville-PA         3:03.33    3:02.98 CHMC     4  
 16 Mejia, Samantha E   13 Boyertown-PA         3:12.67    3:14.29 CHMC     3  
 -- Myers, Kenzie L     14 Lionville-PA         2:53.45         DQ        
 
Event 40  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:24.33    2/9/2013 Kevin M Durning, RAYS                      
                2:13.39  NAT
                2:44.10  DIST
                3:07.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brendan A    13 UpperMainLine-PA     2:38.11    2:27.38 DIST    22  
  2 Valeriano, Max      13 Reading-PA           2:29.49    2:36.18 DIST    19  
  3 Neuman, Owen C      14 UpperMainLine-PA     2:47.22    2:40.79 DIST    18  
  4 Haines, Zachary Q   14 Reading-PA           2:38.01    2:41.63 DIST    17  
  5 Yu, David S         14 UpperMainLine-PA     2:48.26    2:43.96 DIST    16  
  6 Curran, Fran M      14 UpperMainLine-PA     3:01.76    2:50.65 CHMC    15  
  7 Hilliard, Carson L  14 UpperMainLine-PA     3:30.50    2:56.99 CHMC    14  
  8 Sampson, Ethan R    13 UpperMainLine-PA     3:38.97    3:00.07 CHMC    13  
 
Event 41  Girls 15-19 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:32.97    2/9/2013 Samantha B Schlegel, Boyertown-PA          
                2:27.99  NAT
                2:54.30  DIST
                3:17.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Machado, Elli R     15 Reading-PA           2:31.73    2:31.99!DIST    22  
  2 Johnson, Gabriella  16 Reading-PA           2:22.55    2:34.81 DIST    19  
  3 Abraham, Nicki      17 Reading-PA           2:33.53    2:39.59 DIST    18  
  4 Stack, Caitlin G    18 Lionville-PA         2:33.72    2:44.57 DIST    17  
  5 Darmofal, Katarina  18 Lionville-PA         2:40.94    2:44.87 DIST    16  
  6 Glassmire, Hannah   15 Reading-PA           2:51.05    2:45.96 DIST    15  
  7 Milam, Kendall K    16 Lionville-PA              NT    2:46.37 DIST    14  
  8 Rauth, Lexi S       17 UpperMainLine-PA     2:41.49    2:53.47 DIST    13  
  9 Sellig, Courtney S  15 UpperMainLine-PA     2:58.00    2:57.43 CHMC    12  
 
Event 42  Boys 15-19 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 2:17.79    2/9/2013 Russell D Lambert, Boyertown-PA            
                2:13.39  NAT
                2:37.60  DIST
                3:00.60  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Kyle       18 Reading-PA           2:13.86    2:18.29 DIST    22  
  2 McKenrick, Brian C  15 UpperMainLine-PA     2:28.93    2:19.34 DIST    19  
  3 Christ, Tyler D     16 Reading-PA           2:17.08    2:19.53 DIST    18  
  4 Jay, Kevin J        16 UpperMainLine-PA     2:20.59    2:21.52 DIST    17  
  5 Garcia, Logan K     17 Phoenixville-PA      2:20.58    2:24.89 DIST    16  
  6 Keck, Hunter        15 Reading-PA           2:20.82    2:28.56 DIST    15  
  7 Kennedy, Mason J    15 Boyertown-PA         2:46.94    2:37.48 DIST    14  
  8 Ilgenfritz, Mark T  15 Reading-PA                NT    2:43.27 CHMC    13  
  9 Brousseau, West T   15 Phoenixville-PA      2:44.58    2:43.62 CHMC    12  
 
Event 43  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.01    2/9/2013 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA         
                  59.09  NAT
                1:13.00  DIST
                1:24.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Enriquez, Ava E     14 Reading-PA           1:00.70    1:02.45 DIST    22  
  2 Ferguson, Grace M   13 Lionville-PA         1:01.95    1:04.10 DIST    19  
  3 Glasner, Julianna   14 Boyertown-PA         1:03.79    1:06.19 DIST    18  
  4 Garcia, Aimee E     13 Phoenixville-PA      1:07.26    1:06.53 DIST    17  
  5 Appler, Sophie      14 Reading-PA           1:06.67    1:06.90 DIST    16  
  6 Van der Sleen, Emi  13 Reading-PA           1:07.08    1:08.36 DIST    15  
  7 Dunston, Nya        13 Lionville-PA         1:09.96    1:09.69 DIST    14  
  8 Taylor, Olivia      14 Reading-PA           1:10.83    1:10.58 DIST    13  
  9 Donnelly, Brigid    13 Lionville-PA         1:06.75    1:10.77 DIST    12  
 10 Haefner, Sydney T   13 Lionville-PA         1:12.06    1:12.54 DIST    10  
 
Event 44  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 55.34    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                  
                53.29  NAT
              1:13.00  DIST
              1:24.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perretta, Jack A    14 UpperMainLine-PA       59.21    1:00.22 DIST    22  
  2 Curran, Donovan Q   13 Reading-PA           1:01.63    1:02.67 DIST    19  
  3 Shaub, Ian          13 Reading-PA           1:02.60    1:03.34 DIST    18  
  4 Rao, Arjun          14 UpperMainLine-PA     1:11.86    1:05.25 DIST    17  
  5 Tye, Oliver J       13 Boyertown-PA         1:08.34    1:10.49 DIST    16  
  6 Laing, Sean P       13 Phoenixville-PA      1:10.67    1:11.06 DIST    15  
  7 Schwartz, Mitchell  13 Phoenixville-PA           NT    1:21.21 CHMC    14  
  8 Li, David Y         13 Phoenixville-PA      1:27.75    1:30.09         13  
 
Event 45  Girls 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 59.06    2/9/2013 Maddie M Zimmerman, UpperMainLine-PA         
                59.09  NAT
              1:08.50  DIST
              1:19.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seiberlich, Emma W  15 Phoenixville-PA        54.93      58.46!NAT     22  
  2 Giampietro, Olivia  15 Phoenixville-PA        58.25    1:00.39 DIST    19  
  3 Cooke, Maddie E     15 Phoenixville-PA      1:02.40    1:01.29 DIST    18  
  4 Hansen, Morgan M    15 Phoenixville-PA        58.03    1:01.32 DIST    17  
  5 Marino, Sam C       17 Reading-PA             57.95    1:01.44 DIST    16  
  6 Glinecke, Emily M   16 Boyertown-PA         1:01.88    1:01.56 DIST    15  
  7 Gring, MacKenzie    16 Reading-PA             59.11    1:02.64 DIST    14  
  8 Schlegel, Samantha  18 Boyertown-PA         1:02.18    1:02.85 DIST    13  
  9 Fabius, Emily R     15 Phoenixville-PA      1:00.72    1:04.28 DIST    12  
 10 Glassmire, Alexis   17 Reading-PA           1:02.65    1:04.45 DIST    10  
 11 Adams, Julia T      17 Reading-PA           1:01.41    1:04.95 DIST     8  
 12 Scoboria, Sophia H  15 Reading-PA           1:06.38    1:05.65 DIST     7  
 13 Niness, Devon N     17 Phoenixville-PA      1:01.36    1:06.09 DIST     6  
 14 McClintick, Laura   18 UpperMainLine-PA     1:06.18    1:06.48 DIST     5  
 15 Elgin, Maggie       16 Reading-PA           1:07.38    1:07.01 DIST     4  
 16 Neumann, Christina  17 UpperMainLine-PA     1:05.21    1:07.84 DIST     3  
 17 Booz, Emily M       16 UpperMainLine-PA     1:06.25    1:07.96 DIST     2  
 18 McNamara, Maggie R  15 Phoenixville-PA      1:08.38    1:08.00 DIST     1  
 19 Hussin, Elizabeth   15 Phoenixville-PA      1:07.77    1:08.28 DIST   
 20 Kasznay, Karlie     16 Lionville-PA         1:08.25    1:08.45 DIST   
 21 Neff, Katie J       15 Phoenixville-PA      1:08.58    1:08.93 CHMC   
 22 Haefner, Peyton E   17 Lionville-PA         1:03.66    1:09.16 CHMC   
 23 Stack, Caitlin G    18 Lionville-PA         1:08.93    1:09.29 CHMC   
 24 Groff, Avelia L     15 Phoenixville-PA      1:11.28    1:09.79 CHMC   
 25 McDermott, Breanne  15 Lionville-PA         1:07.18    1:10.85 CHMC   
 26 Yahr, Megan E       16 Lionville-PA         1:18.09    1:16.18 CHMC   
 
Event 46  Boys 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 53.47    2/4/2012 Mason M Cassel, Pottstown-PA                 
                53.29  NAT
              1:02.00  DIST
              1:13.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dietrich, Eric C    17 Boyertown-PA           54.53      53.99 DIST    22  
  2 Schaffer, Bryce     16 Reading-PA             52.16      54.45 DIST    19  
  3 Fisher, Ryder H     17 Reading-PA             52.21      54.48 DIST    18  
  4 Filippini, Vincent  17 Reading-PA             52.97      55.08 DIST    17  
  5 Kolluru, Raju T     19 UpperMainLine-PA       52.33      55.46 DIST    16  
  6 Reinoehl, Parker    18 Reading-PA             56.41      57.28 DIST    15  
  7 Yoo, Brenden K      18 UpperMainLine-PA       54.76      57.58 DIST    14  
  8 Neff, Alex B        17 Phoenixville-PA        58.40      58.56 DIST    13  
  9 Guthridge, Eric     16 Reading-PA             57.98      59.09 DIST    12  
 10 Escott, Ivan        15 Boyertown-PA         1:00.90    1:00.11 DIST    10  
 11 Myers, Connor K     15 Lionville-PA         1:01.03    1:00.41 DIST     8  
 12 Longacre, Alex T    16 Boyertown-PA         1:02.22    1:02.95 CHMC     7  
 13 Ilgenfritz, Jay A   18 Reading-PA           1:00.25    1:04.90 CHMC     6  
 -- McIlroy, Connor J   15 Lionville-PA           57.10         DQ        
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:15.43    2/4/2012 Sidney Evans, Reading-PA                   
                2:10.79  NAT
                2:38.00  DIST
                3:01.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, Cameron      13 Reading-PA           2:09.88    2:14.33!DIST    22  
  2 Grenoble, Madi A    14 Lionville-PA         2:14.64    2:21.43 DIST    19  
  3 Noll, Brandi M      14 Reading-PA           2:26.37    2:26.07 DIST    18  
  4 Green, Madelyn S    13 Boyertown-PA         2:26.79    2:27.38 DIST    17  
  5 Grofe, Abbe C       14 Boyertown-PA         2:39.87    2:30.01 DIST    16  
  6 Van der Sleen, Kat  13 Reading-PA           2:29.90    2:32.21 DIST    15  
  7 Darmofal, Hannah    14 Lionville-PA         2:35.89    2:32.98 DIST    14  
  8 Kull, Lilly O       14 Phoenixville-PA      2:36.09    2:33.11 DIST    13  
  9 Mutter, Meredith    13 Lionville-PA         2:33.16    2:35.83 DIST    12  
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:06.90    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                
                1:58.99  NAT
                2:46.30  DIST
                3:09.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, TJ E        14 UpperMainLine-PA     2:17.13    2:13.56 DIST    22  
  2 Scoboria, Christop  14 Reading-PA           2:18.19    2:17.37 DIST    19  
  3 Shockey, Jeremy T   13 Reading-PA           2:11.02    2:17.39 DIST    18  
  4 Yu, David S         14 UpperMainLine-PA     2:52.34    2:32.95 DIST    17  
  5 Aclan, Ryan P       13 Phoenixville-PA      2:34.42    2:33.52 DIST    16  
  6 Tweedie, Ethan      13 Phoenixville-PA      2:58.95    2:51.70 CHMC    15  
 
Event 49  Girls 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:13.06    2/9/2013 Lauren W Law, UpperMainLine-PA             
                2:10.79  NAT
                2:32.00  DIST
                2:55.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Sidney       17 Reading-PA           2:08.18    2:12.32!DIST    22  
  2 Schlegel, Hannah N  15 Boyertown-PA         2:15.84    2:14.19 DIST    19  
  3 Shaffer, Autumn     16 Reading-PA           2:17.75    2:18.35 DIST    18  
  4 Schlegel, Samantha  18 Boyertown-PA         2:16.60    2:18.88 DIST    17  
  5 Abraham, Nicki      17 Reading-PA           2:21.04    2:24.01 DIST    16  
  6 Coates, Catherine   15 Boyertown-PA         2:22.51    2:24.48 DIST    15  
  7 Darmofal, Katarina  18 Lionville-PA         2:22.86    2:27.18 DIST    14  
 
Event 50  Boys 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:01.54    2/9/2013 Matt J Leenhouts, Boyertown-PA             
                1:58.99  NAT
                2:19.00  DIST
                2:42.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groff, Trent D      17 Reading-PA           1:58.15    2:02.16 DIST    22  
  2 Cummings, Tyler     17 Lionville-PA         2:04.67    2:04.31 DIST    19  
  3 McElroy, Kyle       18 Reading-PA           1:59.58    2:05.60 DIST    18  
  4 Garcia, Logan K     17 Phoenixville-PA      2:07.71    2:05.73 DIST    17  
  5 Leskowicz, Danny R  18 Boyertown-PA         2:09.84    2:08.74 DIST    16  
  6 Lanetti, David A    18 UpperMainLine-PA     2:10.71    2:08.94 DIST    15  
  7 Kirkby, James W     16 UpperMainLine-PA     2:07.99    2:10.92 DIST    14  
  8 Hagar, Ridge W      15 Boyertown-PA         2:07.97    2:11.02 DIST    13  
  9 Gorr, Andrew W      17 Lionville-PA         2:19.74    2:13.51 DIST    12  
 10 Ziev, Josh D        17 UpperMainLine-PA     2:10.58    2:16.79 DIST    10  
 11 Sjosten, Samuel A   16 Boyertown-PA         2:18.12    2:18.06 DIST     8  
 12 Tweedie, Matthew A  15 Phoenixville-PA      2:36.68    2:30.53 CHMC     7  
 
Event 51  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:42.09    2/9/2013 Reading and Berks County YMCA              
                         A Shaffer, O Iswalt, M Johnson, M Gring           
                1:39.99  NAT
                2:06.50  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:43.94    1:43.91 DIST    44  
     1) Appler, Sophie 14               2) McCurley, Corinne E 14         
     3) Van der Sleen, Emily M 13       4) Brown, Becca M 14              
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:45.86    1:44.50 DIST    38  
     1) Semisch, Hayden R 14            2) Garcia, Aimee E 13             
     3) Hayward, Katya Y 13             4) Merke, Erin A 13               
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:46.29    1:47.04 DIST    36  
     1) McKee, Gracie T 13              2) Sprenkle, NoElle C 14          
     3) Owens, Carlie E 14              4) Green, Madelyn S 13            
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:49.26    1:51.69 DIST    34  
     1) Goddard, Nia C 13               2) Etzweiler, Abbie L 14          
     3) Gantt, Morgan A 13              4) Colizzo, Julia C 13            
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:56.34    1:56.83 DIST    32  
     1) Foight, Maggie 13               2) Moyer, Erin 13                 
     3) Cregar, Allison B 13            4) Taylor, Olivia 14              
  6 Lionville Community YMCA  'A'               1:56.14    1:57.24 DIST    30  
     1) Cleveland, Riley C 14           2) Myers, Kenzie L 14             
     3) Santoro, Lais R 13              4) Ellison, Caroline I 14         
 
Event 52  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:33.89    2/4/2012 Pottstown YMCA                             
                         C Bauer, A Gazzillo, E D'Arcangelo, V Filippini   
                1:29.49  NAT
                2:02.90  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:42.50    1:40.02 DIST    44  
     1) Perretta, Jack A 14             2) McKenrick, Aidan J 13          
     3) Rao, Arjun 14                   4) Hilliard, Carson L 14          
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:44.05    1:43.02 DIST    38  
     1) Scoboria, Christopher M 14      2) Shaub, Ian 13                  
     3) Haines, Zachary Q 14            4) Scoboria, Luke R 14            
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:00.26    1:58.14 DIST    36  
     1) Carnevale, William P 13         2) Tweedie, Ethan 13              
     3) Niness, Carter J 14             4) Aclan, Ryan P 13               
 
Event 53  Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:41.38    2/8/2014 Reading and Berks County YMCA, RY          
                         M Gring, K Cossitor, C Wise, A Shaffer            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:38.34    1:42.24         44  
     1) Gring, MacKenzie 16             2) Johnson, Gabriella G 16        
     3) Haines, Morgan M 16             4) Shaffer, Autumn 16             
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:42.34    1:44.76         38  
     1) Floyd, Kaitlyn M 16             2) Megill, Cara E 15              
     3) Siwy, Kirsten T 16              4) Hagar, Holly M 17              
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:41.61    1:44.79         36  
     1) Seiberlich, Emma W 15           2) Hansen, Morgan M 15            
     3) Giampietro, Olivia M 15         4) Cooke, Maddie E 15             
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:43.67    1:45.45         34  
     1) McClintick, Laura Jean J 18     2) Ashmead, Linda G 16            
     3) Osman, Caroline G 15            4) Zimmerman, Amber N 18          
  5 Boyertown Area YMCA  'B'                    1:45.67    1:48.54         32  
     1) Schlegel, Hannah N 15           2) Chemey, Elizabeth B 15         
     3) Coates, Catherine E 15          4) Sheffer, Courtney A 16         
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:44.65    1:50.34         30  
     1) Elgin, Maggie 16                2) Glassmire, Hannah R 15         
     3) Longenecker, Kathryn Q 17       4) Tomczak, Carly 15              
  7 Lionville Community YMCA  'A'               1:47.36    1:50.71         28  
     1) Grill, Francesca K 16           2) Collier, Tara L 16             
     3) McDermott, Breanne 15           4) Haefner, Peyton E 17           
  8 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:51.54    1:51.26         26  
     1) Neff, Katie J 15                2) Ritter, Emilie 15              
     3) Hussin, Elizabeth J 15          4) McNamara, Maggie Rose R 15     
 
Event 54  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:28.74    2/8/2014 Pottstown YMCA, PTFY                       
                         C Weiler, C Bauer, A McCullough, S Feiser         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:28.25    1:32.21         44  
     1) Groff, Trent D 17               2) McElroy, Kyle 18               
     3) Fisher, Ryder H 17              4) Filippini, Vincent P 17        
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:34.90    1:33.76         38  
     1) Leskowicz, Danny R 18           2) Basch, Kevin A 16              
     3) Lance, Patrick O 15             4) Dietrich, Eric C 17            
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:34.07    1:33.92         36  
     1) Kolluru, Raju T 19              2) Jay, Kevin J 16                
     3) Yoo, Brenden K 18               4) D'Arcangelo, Ethan 17          
  4 Lionville Community YMCA  'A'               1:32.39    1:35.89         34  
     1) Cummings, Tyler 17              2) Labenski, Mitchell 15          
     3) McIlroy, Connor J 15            4) Gorr, Andrew W 17              
  5 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:36.98    1:36.58         32  
     1) Garcia, Logan K 17              2) Neff, Alex B 17                
     3) Merke, Darius R 16              4) Lanetti, Matt G 17             
  6 Boyertown Area YMCA  'B'                    1:43.17    1:42.20         30  
     1) Escott, Ivan 15                 2) Longacre, Alex T 16            
     3) Morris, Sean C 15               4) Kennedy, Mason J 15            
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:41.52    1:42.36         28  
     1) Thompson, Jack W 16             2) Guevin, Joshua T 16            
     3) Sparano, Zack C 17              4) Hayward, Joshua L 15           
  8 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:41.71    1:43.20         26  
     1) Ilgenfritz, Mark T 15           2) Smith, Jacob M 16              
     3) McFadden, Connor J 15           4) Ilgenfritz, Jay A 18           
 
Event 55  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:13.40    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA                   
                         D Tian, K Bailey, A Mostek, M Mayinja             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:15.66    1:16.68         44  
     1) Day, Avery C 8                  2) Hopkins, Abigail K 8           
     3) Undercofler, Gemma E 8          4) Fox, Sarah A 8                 
  2 Lionville Community YMCA  'A'               1:15.85    1:17.40         38  
     1) Ruggeri, Lauren 8               2) Mulhern, Finley S 8            
     3) Krauss, Natalie 8               4) Zeng, Lilian 8                 
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:27.08    1:24.54         36  
     1) Wendt, Lily G 8                 2) Mejia, Shailla H 8             
     3) Larkin, Meena E 8               4) Gonzales, Shae M 7             
  4 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:21.90    1:25.91         34  
     1) Eisenhofer, Samantha M 8        2) Elgin, Kathleen 8              
     3) Coyle, Mackenzie L 8            4) Seymour, Mikayla 7             
  5 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:29.63    1:31.99         32  
     1) Munion, Mika C 8                2) Semisch, Skyler 7              
     3) Petrick, Reya A 8               4) Rambo, Isabella 8              
  6 Lionville Community YMCA  'B'               1:35.07    1:37.90         30  
     1) Stevens, Madelyn 8              2) Carroll, Chloe 6               
     3) Mulhern, Addison L 7            4) Cooper, Olivia 8               
  7 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:27.40    1:41.16         28  
     1) Esterbrook, Mary 7              2) Fisher, Elle E 7               
     3) Woods, Sarah J 7                4) Strieb, Sydney 7               
 
Event 56  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:12.98    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA              
                         C Gring, K Van der Sleen, K Dubbs, E Van der Sleen
                2:45.90  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:16.02    2:15.57 DIST    44  
     1) Gao, Emily 10                   2) Cherrie, Emily 10              
     3) Gring, Sydney 9                 4) Eisenhofer, Katie R 10         
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:22.25    2:22.31 DIST    38  
     1) Whitaker, Kallie V 10           2) Montgomery, Ellie J 9          
     3) Burns, Delaney M 10             4) Robinson, Lily J 10            
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:26.50    2:22.40 DIST    36  
     1) Zelinske, Lauren N 10           2) Johnson, Madilyn M 9           
     3) Shui, Lilly Y 10                4) Munion, Mackey C 10            
  4 Lionville Community YMCA  'A'               2:27.05    2:22.93 DIST    34  
     1) Maki, Victoria K 10             2) Simpson, Katie A 10            
     3) Fulton, Alexa L 10              4) Mondick, Kate 10               
  5 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:23.40    2:23.03 DIST    32  
     1) Lavenia, Lexi 10                2) Krock, Molly G 10              
     3) Kummerer, Katherine E 10        4) Unruh, Megan E 9               
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:28.78    2:29.41 DIST    30  
     1) Valeriano, Morgan 10            2) Gwiazdowski, Anna Kate K 10    
     3) Blatt, Sarah A 10               4) Cunningham, Madison 10         
  7 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:45.37    2:49.46         28  
     1) Oswald, Aimee L 10              2) Keck, Sam L 9                  
     3) Jackson, Avery R 10             4) DeLoretta, Paige 10            
  8 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:58.95    2:58.77         26  
     1) Motley, Lillian R 10            2) Fisher, Kayle G 10             
     3) Smerek, Maya K 10               4) Esterbrook, Elizabeth 10       
 -- Reading and Berks County YMCA  'E'          3:06.37   X3:08.13        
     1) Weikel, Genevieve 10            2) Qiu, Katrina M 9               
     3) Gilbert, Lauren 10              4) Marcinko, Brooke 9             
 
Event 57  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:16.19    2/4/2012 Upper Main Line YMCA                       
                         J Undercofler, D Gossow, T Achuff, E Spillane     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:15.80    1:26.12         44  
     1) Dotterer, Drew 8                2) Baganski, Patrick J 8          
     3) Filipovski, Luka 7              4) Utecht, Abraham A 8            
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:30.99    1:33.76         38  
     1) Eisenhofer, Owen J 6            2) Foight, Jacob 8                
     3) Eisenhofer, Keagan G 7          4) DiMartini, Frankie J 8         
  3 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:35.29    1:35.69         36  
     1) Laganelli, Maxx A 7             2) Khalil, Zane S 8               
     3) Sun, Eric 7                     4) Bacani, Brandon J 8            
 -- Upper Main Line YMCA  'A'                   1:25.72         DQ        
     1) Ameriks, Keizen K 8             2) Cholmeley-Jones, Dante C 8     
     3) Ahmed, Karim S 8                4) Gaddameedi, Pradhit R 8        
 -- Boyertown Area YMCA  'A'                    1:36.80         DQ        
     1) Whitmore, Cade L 6              2) Krock, Patrick W 7             
     3) Ferenz, Tyler J 7               4) Kummerer, Joseph E 8           
 
Event 58  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:23.71   2/10/2013 Marlee Rickert, Reading-PA                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kummerer, Katherin  10 Boyertown-PA         2:32.50    2:26.07         22  
  2 Eisenhofer, Katie   10 Reading-PA           2:24.84    2:27.15         19  
  3 Mondick, Kate       10 Lionville-PA         2:41.89    2:31.59         18  
  4 Whitaker, Kallie V  10 UpperMainLine-PA     2:37.12    2:36.49         17  
  5 Koloseike, Ava R    10 Lionville-PA         2:39.25    2:38.63         16  
  6 Robinson, Lily J    10 UpperMainLine-PA     2:41.08    2:40.59         15  
  7 Schwanbeck, Sydney  10 Boyertown-PA         2:40.00    2:40.83         14  
  8 Caron, Lauren E      9 UpperMainLine-PA     2:46.83    2:41.34         13  
  9 Unruh, Megan E       9 Boyertown-PA         2:40.71    2:43.26         12  
 10 Elguicze, Megan E   10 UpperMainLine-PA          NT    2:50.95         10  
 11 Wiley, Keira E      10 UpperMainLine-PA          NT    2:52.60          8  
 12 Montgomery, Ellie    9 UpperMainLine-PA          NT    2:56.35          7  
 13 Hagelauer, Ella C   10 Lionville-PA         3:51.01    3:22.25          6  
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 27.23    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA                
                34.80  DIST
                40.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Katie A    10 Lionville-PA           28.77      28.80 DIST    22  
  2 Gring, Sydney        9 Reading-PA             29.84      29.62 DIST    19  
  3 Shui, Lilly Y       10 Phoenixville-PA        30.82      30.54 DIST    18  
  4 Blatt, Sarah A      10 Reading-PA             30.70      30.94 DIST    17  
  5 Maki, Victoria K    10 Lionville-PA           31.85      32.26 DIST    16  
  6 Kiebort, Cady A     10 Lionville-PA           33.10      32.68 DIST    15  
  7 Santos, Hannah D    10 Boyertown-PA           34.14      33.64 DIST    14  
  8 Bradly, Meghan      10 Lionville-PA           34.42      33.68 DIST    13  
  9 Traficanti, Christ  10 Phoenixville-PA        33.45      34.16 DIST    12  
 10 Munion, Mackey C    10 Phoenixville-PA        32.39      34.20 DIST    10  
 11 Maher, Kylie J      10 Phoenixville-PA        36.44      34.23 DIST     8  
 12 Fulton, Alexa L     10 Lionville-PA           34.28      34.49 DIST     7  
 13 Meachen, Claire     10 Phoenixville-PA        34.83      34.64 DIST     6  
 14 DeLoretta, Paige    10 Reading-PA             35.40      35.54 CHMC     5  
 15 Lee, Kaitlyn M      10 UpperMainLine-PA       35.45      36.00 CHMC     4  
 16 Esterbrook, Elizab  10 Reading-PA             36.16      36.12 CHMC     3  
 17 Galef, Emma C       10 UpperMainLine-PA       35.94      36.13 CHMC     2  
 18 Foy, Graysen K       9 Lionville-PA           35.70      36.32 CHMC     1  
 19 Jefferis, Brynnley  10 Lionville-PA           37.38      36.62 CHMC   
 20 Martin, Sydney G     9 Lionville-PA           36.92      36.79 CHMC   
 21 Motley, Lillian R   10 Reading-PA             35.73      36.83 CHMC   
 22 Grill, Theresa M     9 Lionville-PA           37.24      37.51 CHMC   
 23 Gilbert, Lauren     10 Reading-PA             40.33      37.88 CHMC   
 24 McElroy, Madeline   10 Lionville-PA           35.17      37.95 CHMC   
 25 Eckenrode, Maddie   10 Lionville-PA           33.99      38.13 CHMC   
 26 Hagelauer, Ella C   10 Lionville-PA           40.91      38.35 CHMC   
 27 Blok, Libby N        9 Lionville-PA           34.76      38.94 CHMC   
 28 Krock, Kennedy A     9 Boyertown-PA           38.47      39.08 CHMC   
 29 George, Kiki M       9 Lionville-PA           37.63      39.38 CHMC   
 30 Oswald, Aimee L     10 Reading-PA             35.58      39.61 CHMC   
 31 Marcinko, Brooke     9 Reading-PA             40.02      40.61        
 32 Gui, Julia          10 Lionville-PA           50.95      42.60        
 33 Qiu, Katrina M       9 Reading-PA             43.87      44.15        
 34 Smerek, Maya K      10 Reading-PA             43.56      44.20        
 35 Fisher, Kayle G     10 Reading-PA             45.70      44.68        
 
Event 60  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 14.28    2/9/2014 Sydney Gring, RY                             
                27.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arthur, Mikayla A    8 Reading-PA             15.24      15.92 CHMC    22  
  2 Mejia, Shailla H     8 Boyertown-PA           15.92      16.96 CHMC    19  
  3 Cooper, Olivia       8 Lionville-PA           18.47      17.17 CHMC    18  
  4 Padilla, Isabelle    8 UpperMainLine-PA       16.92      17.32 CHMC    17  
  5 Elgin, Kathleen      8 Reading-PA             17.39      17.34 CHMC    16  
  6 Hopkins, Abigail K   8 UpperMainLine-PA       18.08      17.57 CHMC    15  
  7 Elguicze, Lauren M   8 UpperMainLine-PA       19.18      17.84 CHMC    14  
  8 Collin, Carys E      8 UpperMainLine-PA       18.05      18.04 CHMC    13  
  9 Zeng, Lilian         8 Lionville-PA           18.21      18.27 CHMC    12  
 10 Fox, Maddie D        6 UpperMainLine-PA       18.75      18.38 CHMC    10  
 11 Day, Avery C         8 UpperMainLine-PA       19.32      18.60 CHMC     8  
 12 Wendt, Lily G        8 Boyertown-PA           21.82      18.61 CHMC     7  
 13 Gonzales, Shae M     7 Boyertown-PA           18.22      18.72 CHMC     6  
 14 Rambo, Isabella      8 Phoenixville-PA        17.61      19.16 CHMC     5  
 15 Petrick, Reya A      8 Phoenixville-PA        18.66      19.34 CHMC     4  
 16 Phan, Kaitlyn U      8 Phoenixville-PA        24.36      19.49 CHMC     3  
 17 Strieb, Sydney       7 Reading-PA             20.09      20.28 CHMC     2  
 18 Trego, Katelyn R     8 Reading-PA             20.41      20.56 CHMC     1  
 19 Devletian, Megan     6 Lionville-PA           21.65      20.64 CHMC   
 20 Machado, Evellyn     8 Reading-PA             21.02      20.72 CHMC   
 21 Esterbrook, Mary     7 Reading-PA                NT      21.05 CHMC   
 22 Stevens, Madelyn     8 Lionville-PA           20.98      21.18 CHMC   
 23 Geishauser, Maeve    8 Reading-PA             25.71      21.51 CHMC   
 24 Lewis, Brynn B       6 Phoenixville-PA        20.56      21.62 CHMC   
 25 Woods, Sarah J       7 Reading-PA             21.08      21.80 CHMC   
 26 Conner, Zharra B     6 Phoenixville-PA        21.72      22.27 CHMC   
 27 Larkin, Sophia F     6 Boyertown-PA           24.00      22.73 CHMC   
 28 Nadauld, Alice M     7 UpperMainLine-PA       20.76      22.79 CHMC   
 29 Semisch, Skyler      7 Phoenixville-PA        21.53      22.95 CHMC   
 30 DeLoretta, Lillyan   6 Reading-PA             24.00      23.47 CHMC   
 31 Carroll, Chloe       6 Lionville-PA           22.90      24.00 CHMC   
 32 Brown, Hayley        7 Reading-PA             24.87      24.20 CHMC   
 33 McMullan, Caroline   8 Phoenixville-PA        25.24      24.48 CHMC   
 34 Fisher, Elle E       7 Reading-PA             24.13      24.53 CHMC   
 35 Escott, Anastasia    8 Boyertown-PA           27.53      25.34 CHMC   
 36 Connor, Margaret E   6 Boyertown-PA           26.31      27.55 CHMC   
 37 Munion, Margo E      6 Phoenixville-PA        29.39      30.05        
 
Event 61  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 15.41    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                27.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Nicholas R    8 Boyertown-PA           16.52      15.61 CHMC    22  
  2 Mowry, Jacob H       8 Reading-PA             16.66      16.79 CHMC    19  
  3 Blatt, Jake          8 Reading-PA             18.30      17.55 CHMC    17.5
  3 Dotterer, Drew       8 Phoenixville-PA        16.94      17.55 CHMC    17.5
  5 Kiebort, Connor K    7 Lionville-PA           17.69      17.65 CHMC    16  
  6 Connor, Matthew D    8 Boyertown-PA           17.43      17.71 CHMC    15  
  7 Drover, Shaun M      8 Phoenixville-PA        17.11      17.91 CHMC    14  
  8 George, Alec         8 Lionville-PA           17.25      18.11 CHMC    13  
  9 Utecht, Abraham A    8 Phoenixville-PA        18.86      18.39 CHMC    12  
 10 DiMartini, Frankie   8 Reading-PA             17.10      18.40 CHMC    10  
 11 Ahmed, Karim S       8 UpperMainLine-PA       18.49      18.50 CHMC     8  
 12 Gaddameedi, Pradhi   8 UpperMainLine-PA       19.76      18.65 CHMC     7  
 13 Ferenz, Tyler J      7 Boyertown-PA           18.15      19.13 CHMC     6  
 14 Baganski, Patrick    8 Phoenixville-PA        19.03      19.35 CHMC     5  
 15 Foight, Jacob        8 Reading-PA             19.46      19.46 CHMC     4  
 16 Kummerer, Joseph E   8 Boyertown-PA           19.36      19.57 CHMC     3  
 17 Foight, Matthew      8 Reading-PA             20.64      20.12 CHMC     2  
 18 Darragh, Nick C      8 Phoenixville-PA        21.18      20.57 CHMC     1  
 19 Barkasi, Benjamin    8 Lionville-PA           21.28      20.96 CHMC   
 20 DiAddezio, Matthew   8 Lionville-PA           19.13      21.10 CHMC   
 21 Weikel, Trent        8 Reading-PA             21.53      21.19 CHMC   
 22 Sperling, Sam        7 Lionville-PA           22.00      21.88 CHMC   
 23 Johnson, Jack R      7 Phoenixville-PA        21.70      22.27 CHMC   
 24 Hahn, Liam T         7 Phoenixville-PA        21.59      22.53 CHMC   
 25 Rohrbaugh, Evan J    6 Phoenixville-PA        22.96      22.95 CHMC   
 26 Peterson, Stephen    7 Reading-PA             23.23      23.54 CHMC   
 27 Dotterer, Bret       6 Phoenixville-PA        23.50      25.30 CHMC   
 28 Krock, Patrick W     7 Boyertown-PA           25.46      26.30 CHMC   
 29 Trupp, Liam H        6 Reading-PA             25.11      27.33 CHMC   
 30 Tith, Sebastian S    5 Boyertown-PA           26.31      28.44        
 31 Andrews, Zack        7 Phoenixville-PA        26.32      29.31        
 32 Drover, Jason        5 Phoenixville-PA        35.85      37.66        
 33 Strieb, Tyler        5 Reading-PA           1:03.15    1:01.90        
 
Event 62  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.42    2/4/2012 Karrison Dubbs, Reading-PA                   
                40.80  DIST
                46.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zelinske, Lauren N  10 Phoenixville-PA        33.54      33.91 DIST    22  
  2 Burns, Delaney M    10 UpperMainLine-PA       34.86      34.06 DIST    19  
  3 Shui, Lilly Y       10 Phoenixville-PA        34.46      34.25 DIST    18  
  4 Gao, Emily          10 Reading-PA             34.86      34.60 DIST    17  
  5 Simpson, Katie A    10 Lionville-PA           34.52      34.62 DIST    16  
  6 Lavenia, Lexi       10 Boyertown-PA           36.65      36.11 DIST    15  
  7 Sun, Annie H        10 UpperMainLine-PA       38.14      36.35 DIST    14  
  8 Whitaker, Kallie V  10 UpperMainLine-PA       35.44      36.80 DIST    13  
  9 Valeriano, Morgan   10 Reading-PA             36.76      36.87 DIST    12  
 10 Santos, Hannah D    10 Boyertown-PA           39.66      38.84 DIST    10  
 11 Maher, Kylie J      10 Phoenixville-PA        38.24      40.02 DIST     8  
 12 Kiebort, Cady A     10 Lionville-PA           39.29      40.53 DIST     7  
 13 Cunningham, Madiso  10 Reading-PA             39.86      40.94 CHMC     6  
 14 Day, Lea M          10 UpperMainLine-PA       43.50      40.99 CHMC     5  
 15 Filipovski, Mia      9 Phoenixville-PA        40.66      41.04 CHMC     4  
 16 Traficanti, Christ  10 Phoenixville-PA        41.00      41.19 CHMC     3  
 17 Caron, Lauren E      9 UpperMainLine-PA       41.47      41.24 CHMC     2  
 18 Braswell, Olivia K   9 UpperMainLine-PA       42.34      41.53 CHMC     1  
 19 Keck, Sam L          9 Reading-PA             43.49      41.71 CHMC   
 20 Laganelli, Audrey    9 UpperMainLine-PA       41.10      43.56 CHMC   
 21 Martin, Sydney G     9 Lionville-PA           42.92      44.34 CHMC   
 22 Hagelauer, Ella C   10 Lionville-PA           42.67      45.29 CHMC   
 23 McElroy, Madeline   10 Lionville-PA           47.68      45.38 CHMC   
 -- Blok, Libby N        9 Lionville-PA           42.81         DQ        
 
Event 63  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 17.97    2/4/2012 Sarah Wasielevski, Reading-PA                
                36.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Finley S    8 Lionville-PA           18.51      17.73!CHMC    22  
  2 Undercofler, Gemma   8 UpperMainLine-PA       18.43      18.66 CHMC    19  
  3 Ruggeri, Lauren      8 Lionville-PA           18.78      19.49 CHMC    18  
  4 Eisenbrown, Alexis   8 Reading-PA             19.93      19.78 CHMC    17  
  5 Nowoswiat, Jena M    8 UpperMainLine-PA       21.53      20.25 CHMC    16  
  6 Larkin, Meena E      8 Boyertown-PA           20.14      20.48 CHMC    15  
  7 Petrick, Reya A      8 Phoenixville-PA        21.19      21.28 CHMC    14  
  8 Collin, Carys E      8 UpperMainLine-PA       23.10      21.29 CHMC    13  
  9 Rambo, Isabella      8 Phoenixville-PA        22.04      21.31 CHMC    12  
 10 Eisenhofer, Samant   8 Reading-PA             20.64      21.68 CHMC    10  
 11 Coyle, Mackenzie L   8 Reading-PA             22.02      21.78 CHMC     8  
 12 Munion, Mika C       8 Phoenixville-PA        21.22      22.37 CHMC     7  
 13 Cooper, Olivia       8 Lionville-PA           21.87      22.46 CHMC     6  
 14 Blevins, Melanie A   8 Lionville-PA           24.45      22.71 CHMC     5  
 15 Seymour, Mikayla     7 Reading-PA             22.78      22.79 CHMC     4  
 16 Nadauld, Alice M     7 UpperMainLine-PA       24.97      23.03 CHMC     3  
 17 Fox, Maddie D        6 UpperMainLine-PA       22.05      23.14 CHMC     2  
 18 Esterbrook, Mary     7 Reading-PA             25.69      24.16 CHMC     1  
 19 Lindenmuth, Haley    8 Boyertown-PA           23.80      24.47 CHMC   
 20 Wendt, Lily G        8 Boyertown-PA           23.07      24.63 CHMC   
 21 Phan, Kaitlyn U      8 Phoenixville-PA           NT      24.65 CHMC   
 22 Stevens, Madelyn     8 Lionville-PA           24.01      24.66 CHMC   
 23 Mulhern, Addison L   7 Lionville-PA           25.18      24.93 CHMC   
 24 Devletian, Megan     6 Lionville-PA           26.76      25.31 CHMC   
 25 Machado, Evellyn     8 Reading-PA             25.76      25.72 CHMC   
 26 Trego, Katelyn R     8 Reading-PA             25.20      25.82 CHMC   
 27 Lewis, Brynn B       6 Phoenixville-PA        24.55      26.06 CHMC   
 28 Conner, Zharra B     6 Phoenixville-PA        25.68      26.21 CHMC   
 29 Carroll, Chloe       6 Lionville-PA              NT      26.51 CHMC   
 30 Woods, Sarah J       7 Reading-PA             26.17      27.13 CHMC   
 31 Semisch, Skyler      7 Phoenixville-PA        26.52      27.40 CHMC   
 32 Escott, Anastasia    8 Boyertown-PA           33.38      28.55 CHMC   
 33 Larkin, Sophia F     6 Boyertown-PA           25.47      28.83 CHMC   
 34 Geishauser, Maeve    8 Reading-PA             30.01      29.24 CHMC   
 35 Brown, Hayley        7 Reading-PA             30.40      32.24 CHMC   
 36 Connor, Margaret E   6 Boyertown-PA           29.73      32.96 CHMC   
 37 Munion, Margo E      6 Phoenixville-PA        28.95      37.61        
 
Event 64  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 17.88    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                36.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eisenhofer, Keagan   7 Reading-PA             20.82      20.93 CHMC    22  
  2 Mowry, Jacob H       8 Reading-PA             20.69      21.10 CHMC    19  
  3 Drover, Shaun M      8 Phoenixville-PA        20.86      21.38 CHMC    18  
  4 Carroll, Gabe J      8 Lionville-PA           20.96      21.48 CHMC    17  
  5 Utecht, Abraham A    8 Phoenixville-PA        21.74      21.85 CHMC    16  
  6 Connor, Matthew D    8 Boyertown-PA           22.05      21.97 CHMC    15  
  7 Laganelli, Maxx A    7 UpperMainLine-PA       21.33      22.52 CHMC    14  
  8 Dotterer, Drew       8 Phoenixville-PA        22.32      22.94 CHMC    13  
  9 Filipovski, Luka     7 Phoenixville-PA        23.81      23.00 CHMC    12  
 10 Kiebort, Connor K    7 Lionville-PA           23.80      23.23 CHMC    10  
 11 Eisenhofer, Owen J   6 Reading-PA             22.82      24.07 CHMC     8  
 12 Sun, Eric            7 UpperMainLine-PA       25.12      24.28 CHMC     7  
 13 Khalil, Zane S       8 UpperMainLine-PA       25.08      25.21 CHMC     6  
 14 Weikel, Trent        8 Reading-PA             24.77      25.97 CHMC     5  
 15 Darragh, Nick C      8 Phoenixville-PA        25.67      26.00 CHMC     4  
 16 Hahn, Liam T         7 Phoenixville-PA        25.20      27.98 CHMC     3  
 17 Whitmore, Cade L     6 Boyertown-PA           25.59      28.38 CHMC     2  
 18 Bacani, Brandon J    8 UpperMainLine-PA       22.76      28.44 CHMC     1  
 19 Trupp, Liam H        6 Reading-PA             29.56      29.59 CHMC   
 20 Rohrbaugh, Evan J    6 Phoenixville-PA           NT      30.13 CHMC   
 21 Dotterer, Bret       6 Phoenixville-PA        28.08      30.32 CHMC   
 22 Andrews, Zack        7 Phoenixville-PA        35.82      30.85 CHMC   
 23 Tith, Sebastian S    5 Boyertown-PA           32.46      34.46 CHMC   
 24 Peterson, Stephen    7 Reading-PA             31.89      34.63 CHMC   
 25 Krock, Patrick W     7 Boyertown-PA           29.40      35.84 CHMC   
 26 Drover, Jason        5 Phoenixville-PA        34.02      40.61        
 
Event 65  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 36.79    2/4/2012 Katya Y Hayward, Phoenixville-PA             
                46.00  DIST
                51.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cherrie, Emily      10 Reading-PA             39.15      39.21 DIST    22  
  2 Simpson, Katie A    10 Lionville-PA           39.65      40.18 DIST    19  
  3 Krock, Molly G      10 Boyertown-PA           41.02      41.16 DIST    18  
  4 Johnson, Madilyn M   9 Phoenixville-PA        42.71      42.25 DIST    17  
  5 Koloseike, Ava R    10 Lionville-PA           45.03      43.54 DIST    16  
  6 Sun, Annie H        10 UpperMainLine-PA          NT      43.59 DIST    15  
  7 Schwanbeck, Sydney  10 Boyertown-PA           44.00      43.71 DIST    14  
  8 Jefferis, Brynnley  10 Lionville-PA           44.05      44.88 DIST    13  
  9 Traficanti, Christ  10 Phoenixville-PA        44.75      45.46 DIST    12  
 10 Gwiazdowski, Anna   10 Reading-PA             44.97      45.47 DIST    10  
 11 Meachen, Claire     10 Phoenixville-PA        46.59      47.11 CHMC     8  
 12 Sargent, Devyn M     9 UpperMainLine-PA       47.88      47.50 CHMC     7  
 13 Braswell, Olivia K   9 UpperMainLine-PA       48.75      47.51 CHMC     6  
 14 Grill, Theresa M     9 Lionville-PA           50.09      47.89 CHMC     5  
 15 Galef, Emma C       10 UpperMainLine-PA       46.90      48.46 CHMC     4  
 16 Foy, Graysen K       9 Lionville-PA           48.71      49.38 CHMC     3  
 17 Eckenrode, Maddie   10 Lionville-PA           44.44      49.39 CHMC     2  
 18 Conner, Zhanna L     9 Phoenixville-PA        47.97      49.87 CHMC     1  
 19 Fisher, Kayle G     10 Reading-PA             51.67      54.19        
 20 Qiu, Katrina M       9 Reading-PA             55.39      54.71        
 21 Marcinko, Brooke     9 Reading-PA             56.73      56.33        
 22 Krock, Kennedy A     9 Boyertown-PA           57.29      59.38        
 23 Smerek, Maya K      10 Reading-PA             57.57    1:01.66        
 -- George, Kiki M       9 Lionville-PA           47.56         DQ        
 
Event 66  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 18.35    2/4/2012 Mia Yancey, RAYS                             
                39.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gao, Annie           8 Reading-PA             18.81      18.88 CHMC    22  
  2 Hopkins, Abigail K   8 UpperMainLine-PA       21.89      21.37 CHMC    19  
  3 Fox, Sarah A         8 UpperMainLine-PA       22.02      21.56 CHMC    18  
  4 Mejia, Shailla H     8 Boyertown-PA           21.51      22.82 CHMC    17  
  5 Arthur, Mikayla A    8 Reading-PA             22.59      23.30 CHMC    16  
  6 Elgin, Kathleen      8 Reading-PA             22.88      23.49 CHMC    15  
  7 Krauss, Natalie      8 Lionville-PA           23.52      24.05 CHMC    14  
  8 Day, Avery C         8 UpperMainLine-PA       25.82      24.44 CHMC    13  
  9 Collin, Carys E      8 UpperMainLine-PA       23.97      24.46 CHMC    12  
 10 Munion, Mika C       8 Phoenixville-PA        24.23      24.68 CHMC    10  
 11 Zeng, Lilian         8 Lionville-PA           25.11      24.91 CHMC     8  
 12 Nowoswiat, Jena M    8 UpperMainLine-PA       26.70      25.16 CHMC     7  
 13 Cooper, Olivia       8 Lionville-PA           25.64      26.05 CHMC     6  
 14 Mulhern, Addison L   7 Lionville-PA           26.65      26.51 CHMC     5  
 15 Wendt, Lily G        8 Boyertown-PA           26.32      26.61 CHMC     4  
 16 Semisch, Skyler      7 Phoenixville-PA        27.32      26.86 CHMC     3  
 17 Phan, Kaitlyn U      8 Phoenixville-PA           NT      26.94 CHMC     2  
 18 Coyle, Mackenzie L   8 Reading-PA             24.37      26.97 CHMC     1  
 19 Petrick, Reya A      8 Phoenixville-PA        27.97      27.49 CHMC   
 20 Seymour, Mikayla     7 Reading-PA             26.42      27.54 CHMC   
 21 McMullan, Caroline   8 Phoenixville-PA        31.71      29.87 CHMC   
 22 Fisher, Elle E       7 Reading-PA             31.49      31.37 CHMC   
 23 Devletian, Megan     6 Lionville-PA           28.69      32.25 CHMC   
 24 DeLoretta, Lillyan   6 Reading-PA             35.36      33.39 CHMC   
 25 Machado, Evellyn     8 Reading-PA             40.02      38.53 CHMC   
 26 Brown, Hayley        7 Reading-PA             36.26      39.85 CHMC   
 -- Munion, Margo E      6 Phoenixville-PA           NT         DQ        
 -- Carroll, Chloe       6 Lionville-PA           28.06         DQ        
 
Event 67  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 19.78    2/4/2012 Daniel Gossow, UpperMainLine-PA              
                39.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Jake           8 Lionville-PA           20.72      21.43 CHMC    22  
  2 Cholmeley-Jones, D   8 UpperMainLine-PA       23.19      21.88 CHMC    19  
  3 Carroll, Gabe J      8 Lionville-PA           24.18      24.18 CHMC    18  
  4 Ameriks, Keizen K    8 UpperMainLine-PA       26.56      24.38 CHMC    17  
  5 Baganski, Patrick    8 Phoenixville-PA        24.17      24.46 CHMC    16  
  6 Khalil, Zane S       8 UpperMainLine-PA       24.32      24.79 CHMC    15  
  7 Ahmed, Karim S       8 UpperMainLine-PA       24.55      25.21 CHMC    14  
  8 DiAddezio, Matthew   8 Lionville-PA           26.50      25.23 CHMC    13  
  9 George, Alec         8 Lionville-PA           24.80      25.96 CHMC    12  
 10 Laganelli, Maxx A    7 UpperMainLine-PA       28.03      26.20 CHMC    10  
 11 Sun, Eric            7 UpperMainLine-PA       25.55      26.32 CHMC     8  
 12 Johnson, Jack R      7 Phoenixville-PA        27.21      26.71 CHMC     7  
 13 Bacani, Brandon J    8 UpperMainLine-PA       27.37      27.16 CHMC     6  
 14 Foight, Jacob        8 Reading-PA             27.88      28.47 CHMC     5  
 15 Barkasi, Benjamin    8 Lionville-PA           27.89      29.40 CHMC     4  
 16 Darragh, Nick C      8 Phoenixville-PA        32.64      30.38 CHMC     3  
 17 Krock, Patrick W     7 Boyertown-PA           30.16      31.83 CHMC     2  
 18 Foight, Matthew      8 Reading-PA             30.68      32.06 CHMC     1  
 19 Sperling, Sam        7 Lionville-PA           30.07      32.43 CHMC   
 20 Tith, Sebastian S    5 Boyertown-PA           36.38      36.87 CHMC   
 -- Filipovski, Luka     7 Phoenixville-PA        27.59         DQ        
 
Event 68  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:17.09   2/10/2013 Madison A Feehery, UpperMainLine-PA        
                1:35.00  DIST
                1:44.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Delaney M    10 UpperMainLine-PA     1:12.44    1:12.52!DIST    22  
  2 Blatt, Sarah A      10 Reading-PA           1:20.59    1:24.01 DIST    19  
  3 Caron, Lauren E      9 UpperMainLine-PA          NT    1:33.85 DIST    18  
 
Event 69  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 30.85    2/9/2014 Sydney Gring, RY                             
                56.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mulhern, Finley S    8 Lionville-PA           34.44      33.39 CHMC    22  
  2 Gao, Annie           8 Reading-PA             33.70      34.46 CHMC    19  
  3 Fox, Sarah A         8 UpperMainLine-PA       34.99      35.71 CHMC    18  
  4 Ruggeri, Lauren      8 Lionville-PA           35.89      35.86 CHMC    17  
  5 Eisenbrown, Alexis   8 Reading-PA             35.34      36.39 CHMC    16  
  6 Krauss, Natalie      8 Lionville-PA           37.47      36.60 CHMC    15  
  7 Munion, Mika C       8 Phoenixville-PA        39.94      39.53 CHMC    14  
  8 Arthur, Mikayla A    8 Reading-PA             35.60      39.93 CHMC    13  
  9 Rambo, Isabella      8 Phoenixville-PA        38.44      40.53 CHMC    12  
 10 Elguicze, Lauren M   8 UpperMainLine-PA       44.04      40.59 CHMC    10  
 11 Fox, Maddie D        6 UpperMainLine-PA       41.16      41.05 CHMC     8  
 12 Padilla, Isabelle    8 UpperMainLine-PA       43.87      41.50 CHMC     7  
 13 Day, Avery C         8 UpperMainLine-PA       46.90      42.40 CHMC     6  
 14 Eisenhofer, Samant   8 Reading-PA             38.46      42.49 CHMC     5  
 15 Gonzales, Shae M     7 Boyertown-PA           46.51      44.16 CHMC     4  
 16 Stevens, Madelyn     8 Lionville-PA              NT      44.50 CHMC     3  
 17 Blevins, Melanie A   8 Lionville-PA           51.61      45.30 CHMC     2  
 18 Lindenmuth, Haley    8 Boyertown-PA           45.09      45.40 CHMC     1  
 19 Trego, Katelyn R     8 Reading-PA             48.30      48.39 CHMC   
 20 Geishauser, Maeve    8 Reading-PA                NT      48.72 CHMC   
 21 Lewis, Brynn B       6 Phoenixville-PA        47.52      50.78 CHMC   
 22 Conner, Zharra B     6 Phoenixville-PA        49.91      56.10 CHMC   
 23 McMullan, Caroline   8 Phoenixville-PA        57.58    1:00.91        
 24 Escott, Anastasia    8 Boyertown-PA         1:02.18    1:08.54        
 
Event 70  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 34.31    2/4/2012 Daniel Gossow, UpperMainLine-PA              
                56.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Jake           8 Lionville-PA           36.30      35.14 CHMC    22  
  2 Green, Nicholas R    8 Boyertown-PA           38.10      36.23 CHMC    19  
  3 Drover, Shaun M      8 Phoenixville-PA        42.87      39.00 CHMC    18  
  4 Mowry, Jacob H       8 Reading-PA             38.45      39.40 CHMC    17  
  5 Dotterer, Drew       8 Phoenixville-PA        38.95      40.00 CHMC    16  
  6 Connor, Matthew D    8 Boyertown-PA           44.18      40.31 CHMC    15  
  7 Utecht, Abraham A    8 Phoenixville-PA        38.99      41.09 CHMC    14  
  8 Carroll, Gabe J      8 Lionville-PA           41.59      41.57 CHMC    13  
  9 Blatt, Jake          8 Reading-PA             39.52      41.67 CHMC    12  
 10 Eisenhofer, Keagan   7 Reading-PA             44.50      43.90 CHMC    10  
 11 Kummerer, Joseph E   8 Boyertown-PA           44.41      44.21 CHMC     8  
 12 DiMartini, Frankie   8 Reading-PA             41.51      44.24 CHMC     7  
 13 Gaddameedi, Pradhi   8 UpperMainLine-PA       42.29      44.38 CHMC     6  
 14 Eisenhofer, Owen J   6 Reading-PA             44.91      45.47 CHMC     5  
 15 Laganelli, Maxx A    7 UpperMainLine-PA       44.52      48.72 CHMC     4  
 16 Johnson, Jack R      7 Phoenixville-PA        47.44      49.57 CHMC     3  
 17 Weikel, Trent        8 Reading-PA             47.65      51.79 CHMC     2  
 18 Hahn, Liam T         7 Phoenixville-PA        52.94      54.60 CHMC     1  
 19 Whitmore, Cade L     6 Boyertown-PA           58.52      55.96 CHMC   
 20 Bacani, Brandon J    8 UpperMainLine-PA       52.72      56.18 CHMC   
 -- Andrews, Zack        7 Phoenixville-PA      1:13.39         DQ        
 
Event 71  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:03.96    2/4/2012 Emma G Feehery, UpperMainLine-PA           
                1:19.20  DIST
                1:30.20  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eisenhofer, Katie   10 Reading-PA           1:06.13    1:06.72 DIST    22  
  2 Valeriano, Morgan   10 Reading-PA           1:09.83    1:08.98 DIST    19  
  3 Mondick, Kate       10 Lionville-PA         1:10.60    1:10.17 DIST    18  
  4 Kiebort, Cady A     10 Lionville-PA         1:13.17    1:10.89 DIST    17  
  5 Robinson, Lily J    10 UpperMainLine-PA     1:11.85    1:11.35 DIST    16  
  6 Jackson, Avery R    10 Reading-PA           1:14.69    1:13.45 DIST    15  
  7 Schwanbeck, Sydney  10 Boyertown-PA         1:12.36    1:13.75 DIST    14  
  8 Unruh, Megan E       9 Boyertown-PA         1:19.29    1:14.57 DIST    13  
  9 Santos, Hannah D    10 Boyertown-PA         1:14.84    1:16.01 DIST    12  
 10 Munion, Mackey C    10 Phoenixville-PA      1:15.48    1:16.49 DIST    10  
 11 Elguicze, Megan E   10 UpperMainLine-PA     1:18.66    1:18.22 DIST     8  
 12 DeLoretta, Paige    10 Reading-PA           1:19.38    1:18.45 DIST     7  
 13 Lee, Kaitlyn M      10 UpperMainLine-PA          NT    1:18.90 DIST     6  
 14 Esterbrook, Elizab  10 Reading-PA           1:22.18    1:20.61 CHMC     5  
 15 Day, Lea M          10 UpperMainLine-PA          NT    1:22.79 CHMC     4  
 16 Martin, Sydney G     9 Lionville-PA         1:24.62    1:22.88 CHMC     3  
 17 Motley, Lillian R   10 Reading-PA           1:24.70    1:23.18 CHMC     2  
 18 Galef, Emma C       10 UpperMainLine-PA     1:19.85    1:25.27 CHMC     1  
 19 Eckenrode, Maddie   10 Lionville-PA         1:20.09    1:25.88 CHMC   
 20 Grill, Theresa M     9 Lionville-PA              NT    1:26.60 CHMC   
 21 Blok, Libby N        9 Lionville-PA         1:27.83    1:26.94 CHMC   
 22 Weikel, Genevieve   10 Reading-PA           1:28.02    1:27.56 CHMC   
 23 Laganelli, Audrey    9 UpperMainLine-PA     1:21.75    1:28.95 CHMC   
 24 Conner, Zhanna L     9 Phoenixville-PA      1:31.22    1:32.45        
 25 Oswald, Aimee L     10 Reading-PA           1:24.79    1:33.29        
 26 Smerek, Maya K      10 Reading-PA           1:42.43    1:39.74        
 
Event 72  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:11.80   2/10/2013 Marlee Rickert, Reading-PA                 
                1:26.30  DIST
                1:37.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zelinske, Lauren N  10 Phoenixville-PA      1:12.65    1:13.70 DIST    22  
  2 Shui, Lilly Y       10 Phoenixville-PA      1:13.82    1:14.80 DIST    19  
  3 Gao, Emily          10 Reading-PA           1:16.02    1:15.46 DIST    18  
  4 Burns, Delaney M    10 UpperMainLine-PA     1:14.37    1:15.53 DIST    17  
  5 Maki, Victoria K    10 Lionville-PA         1:16.56    1:19.91 DIST    16  
  6 Sun, Annie H        10 UpperMainLine-PA          NT    1:21.37 DIST    15  
  7 Wiley, Keira E      10 UpperMainLine-PA     1:25.92    1:21.85 DIST    14  
  8 Lee, Kaitlyn M      10 UpperMainLine-PA          NT    1:24.33 DIST    13  
  9 Lavenia, Lexi       10 Boyertown-PA              NT    1:24.42 DIST    12  
 10 Fulton, Alexa L     10 Lionville-PA         1:26.84    1:24.53 DIST    10  
 11 Sargent, Devyn M     9 UpperMainLine-PA          NT    1:27.79 CHMC     8  
 12 Filipovski, Mia      9 Phoenixville-PA           NT    1:27.96 CHMC     7  
 13 Laganelli, Audrey    9 UpperMainLine-PA          NT    1:42.24          6  
 -- Gui, Julia          10 Lionville-PA              NT         DQ        
 
Event 73  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:22.32   2/10/2013 Keeley Durkin, RAYS                        
                1:38.10  DIST
                1:49.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cherrie, Emily      10 Reading-PA           1:26.75    1:28.40 DIST    22  
  2 Johnson, Madilyn M   9 Phoenixville-PA      1:35.23    1:31.10 DIST    19  
  3 Montgomery, Ellie    9 UpperMainLine-PA     1:33.34    1:33.23 DIST    18  
  4 Krock, Molly G      10 Boyertown-PA         1:31.94    1:34.11 DIST    17  
  5 Bradly, Meghan      10 Lionville-PA         1:35.98    1:34.84 DIST    16  
  6 Whitaker, Kallie V  10 UpperMainLine-PA          NT    1:36.40 DIST    15  
  7 Gwiazdowski, Anna   10 Reading-PA           1:36.03    1:37.13 DIST    14  
  8 Jefferis, Brynnley  10 Lionville-PA         1:36.28    1:38.31 CHMC    13  
  9 Robinson, Lily J    10 UpperMainLine-PA     1:34.76    1:38.49 CHMC    12  
 10 Elguicze, Megan E   10 UpperMainLine-PA          NT    1:38.91 CHMC    10  
 11 Wiley, Keira E      10 UpperMainLine-PA          NT    1:47.26 CHMC     8  
 12 Gui, Julia          10 Lionville-PA              NT    2:12.21          7  
 -- Conner, Zhanna L     9 Phoenixville-PA      1:52.80         DQ        
 
Event 74  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 14.89    2/4/2012 Mia Yancey, RAYS                             
                34.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Undercofler, Gemma   8 UpperMainLine-PA       16.17      15.90 CHMC    22  
  2 Gao, Annie           8 Reading-PA             15.83      16.25 CHMC    19  
  3 Eisenbrown, Alexis   8 Reading-PA             16.75      17.11 CHMC    18  
  4 Mulhern, Finley S    8 Lionville-PA           16.72      17.42 CHMC    17  
  5 Krauss, Natalie      8 Lionville-PA           19.08      19.02 CHMC    16  
  6 Ruggeri, Lauren      8 Lionville-PA           19.51      19.36 CHMC    15  
  7 Larkin, Meena E      8 Boyertown-PA           17.95      19.39 CHMC    14  
  8 Zeng, Lilian         8 Lionville-PA           21.12      19.99 CHMC    13  
  9 Coyle, Mackenzie L   8 Reading-PA             19.60      20.35 CHMC    12  
 10 Nowoswiat, Jena M    8 UpperMainLine-PA       21.79      20.90 CHMC    10  
 11 Hopkins, Abigail K   8 UpperMainLine-PA       21.29      20.99 CHMC     8  
 12 Seymour, Mikayla     7 Reading-PA             20.45      23.14 CHMC     7  
 13 Elguicze, Lauren M   8 UpperMainLine-PA       24.94      23.46 CHMC     6  
 14 Padilla, Isabelle    8 UpperMainLine-PA       25.16      23.92 CHMC     5  
 15 Blevins, Melanie A   8 Lionville-PA           29.67      24.46 CHMC     4  
 16 Lindenmuth, Haley    8 Boyertown-PA           21.56      24.52 CHMC     3  
 17 Strieb, Sydney       7 Reading-PA             25.39      26.22 CHMC     2  
 18 Nadauld, Alice M     7 UpperMainLine-PA       31.04      26.48 CHMC     1  
 19 Mulhern, Addison L   7 Lionville-PA           24.53      27.18 CHMC   
 20 DeLoretta, Lillyan   6 Reading-PA             33.79      29.13 CHMC   
 21 Larkin, Sophia F     6 Boyertown-PA           29.15      31.51 CHMC   
 22 Fisher, Elle E       7 Reading-PA             33.94      33.74 CHMC   
 -- Woods, Sarah J       7 Reading-PA             27.95         DQ        
 
Event 75  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 16.41    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                34.99  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Nicholas R    8 Boyertown-PA           17.40      17.02 CHMC    22  
  2 Wang, Jake           8 Lionville-PA           17.10      18.59 CHMC    19  
  3 Blatt, Jake          8 Reading-PA             20.87      20.82 CHMC    18  
  4 Filipovski, Luka     7 Phoenixville-PA        20.90      21.73 CHMC    17  
  5 Sun, Eric            7 UpperMainLine-PA       24.65      22.09 CHMC    16  
  6 George, Alec         8 Lionville-PA           25.11      22.25 CHMC    15  
  7 Cholmeley-Jones, D   8 UpperMainLine-PA       24.56      22.26 CHMC    14  
  9 DiAddezio, Matthew   8 Lionville-PA           27.62      23.70 CHMC    12  
 10 Ameriks, Keizen K    8 UpperMainLine-PA       23.40      23.88 CHMC    10  
 11 Khalil, Zane S       8 UpperMainLine-PA          NT      23.91 CHMC     8  
 12 Baganski, Patrick    8 Phoenixville-PA        26.03      25.04 CHMC     7  
 13 Kiebort, Connor K    7 Lionville-PA           25.31      25.42 CHMC     6  
 14 Barkasi, Benjamin    8 Lionville-PA           28.43      26.31 CHMC     5  
 15 Peterson, Stephen    7 Reading-PA             24.44      27.25 CHMC     4  
 16 Foight, Matthew      8 Reading-PA             26.21      27.98 CHMC     3  
 17 Sperling, Sam        7 Lionville-PA           33.36      29.18 CHMC     2  
 18 Rohrbaugh, Evan J    6 Phoenixville-PA        30.83      32.94 CHMC     1  
 19 Whitmore, Cade L     6 Boyertown-PA           32.69      35.34        
 20 Trupp, Liam H        6 Reading-PA             42.83         DQ        
 -- Drover, Jason        5 Phoenixville-PA           NT         DQ        
  8 Ferenz, Tyler J      7 Boyertown-PA           24.34         DQ         13  
 
Event 76  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 29.94    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA                
                40.60  DIST
                46.10  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, Sydney        9 Reading-PA             31.72      32.18 DIST    22  
  2 Kummerer, Katherin  10 Boyertown-PA           33.49      33.20 DIST    19  
  3 Jackson, Avery R    10 Reading-PA             36.58      37.63 DIST    18  
  4 Munion, Mackey C    10 Phoenixville-PA        40.53      38.27 DIST    17  
  5 Maki, Victoria K    10 Lionville-PA           36.70      38.60 DIST    16  
  6 McElroy, Madeline   10 Lionville-PA           42.33      43.68 CHMC    15  
  7 Sargent, Devyn M     9 UpperMainLine-PA       44.58      46.07 CHMC    14  
  8 Gilbert, Lauren     10 Reading-PA             50.15      49.33         13  
  9 Krock, Kennedy A     9 Boyertown-PA           47.87      50.78         12  
 -- Marcinko, Brooke     9 Reading-PA             55.17         DQ        
 
Event 77  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 1:08.68    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA              
                1:28.00  DIST
                1:37.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zelinske, Lauren N  10 Phoenixville-PA      1:18.42    1:17.92 DIST    22  
  2 Johnson, Madilyn M   9 Phoenixville-PA      1:23.99    1:22.59 DIST    19  
  3 Koloseike, Ava R    10 Lionville-PA         1:25.95    1:24.19 DIST    18  
  4 Mondick, Kate       10 Lionville-PA         1:21.68    1:24.23 DIST    17  
  5 Lavenia, Lexi       10 Boyertown-PA         1:26.71    1:26.90 DIST    16  
  6 Maher, Kylie J      10 Phoenixville-PA      1:28.67    1:27.89 DIST    15  
  7 Cunningham, Madiso  10 Reading-PA           1:35.00    1:28.90 CHMC    14  
  8 Bradly, Meghan      10 Lionville-PA         1:28.04    1:28.97 CHMC    13  
  9 Meachen, Claire     10 Phoenixville-PA      1:30.81    1:29.88 CHMC    12  
 10 Montgomery, Ellie    9 UpperMainLine-PA     1:33.19    1:30.32 CHMC    10  
 11 Filipovski, Mia      9 Phoenixville-PA      1:29.59    1:31.49 CHMC     8  
 12 Foy, Graysen K       9 Lionville-PA         1:35.97    1:32.66 CHMC     7  
 13 Braswell, Olivia K   9 UpperMainLine-PA          NT    1:34.06 CHMC     6  
 14 Keck, Sam L          9 Reading-PA           1:37.93    1:34.60 CHMC     5  
 15 George, Kiki M       9 Lionville-PA         1:38.21    1:35.06 CHMC     4  
 16 Weikel, Genevieve   10 Reading-PA           1:44.04    1:45.22          3  
 
Event 78  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:06.09    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA                   
                         M Mayinja, K Bailey, A Mostek, D Tian             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:03.24    1:08.06         44  
     1) Eisenbrown, Alexis M 8          2) Arthur, Mikayla A 8            
     3) Eisenhofer, Samantha M 8        4) Gao, Annie 8                   
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:08.11    1:09.23         38  
     1) Fox, Sarah A 8                  2) Nowoswiat, Jena M 8            
     3) Collin, Carys E 8               4) Undercofler, Gemma E 8         
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:22.25    1:15.02         36  
     1) Mejia, Shailla H 8              2) Gonzales, Shae M 7             
     3) Lindenmuth, Haley N 8           4) Larkin, Meena E 8              
  4 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:16.74    1:18.70         34  
     1) Padilla, Isabelle G 8           2) Elguicze, Lauren M 8           
     3) Nadauld, Alice M 7              4) Fox, Maddie D 6                
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:18.91    1:24.56         32  
     1) Elgin, Kathleen 8               2) Machado, Evellyn 8             
     3) Strieb, Sydney 7                4) Trego, Katelyn R 8             
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:35.07    1:31.30         30  
     1) Phan, Kaitlyn U 8               2) McMullan, Caroline 8           
     3) Conner, Zharra B 6              4) Lewis, Brynn B 6               
  7 Reading and Berks County YMCA  'C'          1:23.87    1:33.16         28  
     1) Brown, Hayley 7                 2) DeLoretta, Lillyanne 6         
     3) Geishauser, Maeve 8             4) Esterbrook, Mary 7             
 
Event 79  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:07.14    2/4/2012 Upper Main Line YMCA                       
                         T Achuff, J Undercofler, E Spillane, D Gossow     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:09.64    1:12.20         44  
     1) Wang, Jake 8                    2) George, Alec 8                 
     3) Kiebort, Connor K 7             4) Carroll, Gabe J 8              
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:11.46    1:13.57         38  
     1) Green, Nicholas R 8             2) Connor, Matthew D 8            
     3) Ferenz, Tyler J 7               4) Kummerer, Joseph E 8           
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:09.57    1:14.68         36  
     1) DiMartini, Frankie J 8          2) Blatt, Jake 8                  
     3) Eisenhofer, Keagan G 7          4) Mowry, Jacob H 8               
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:12.76    1:18.00         34  
     1) Ameriks, Keizen K 8             2) Ahmed, Karim S 8               
     3) Cholmeley-Jones, Dante C 8      4) Gaddameedi, Pradhit R 8        
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'               NT    1:24.12         32  
     1) Foight, Jacob 8                 2) Foight, Matthew 8              
     3) Weikel, Trent 8                 4) Eisenhofer, Owen J 6           
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:22.50    1:28.80         30  
     1) Hahn, Liam T 7                  2) Rohrbaugh, Evan J 6            
     3) Johnson, Jack R 7               4) Drover, Shaun M 8              
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'                    NT    2:03.19         28  
     1) Andrews, Zack 7                 2) Drover, Jason 5                
     3) Darragh, Nick C 8               4) Dotterer, Bret 6               
 
Event 80  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:00.69    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA              
                         C Gring, K Van der Sleen, E Van der Sleen, K Dubbs
                2:28.10  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:00.21    2:00.48!DIST    44  
     1) Gring, Sydney 9                 2) Gao, Emily 10                  
     3) Eisenhofer, Katie R 10          4) Cherrie, Emily 10              
  2 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:07.53    2:11.52 DIST    38  
     1) Valeriano, Morgan 10            2) Jackson, Avery R 10            
     3) Cunningham, Madison 10          4) Blatt, Sarah A 10              
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:17.53    2:19.53 DIST    36  
     1) Laganelli, Audrey L 9           2) Caron, Lauren E 9              
     3) Elguicze, Megan E 10            4) Sun, Annie H 10                
  4 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:22.72    2:21.69 DIST    34  
     1) Filipovski, Mia 9               2) Maher, Kylie J 10              
     3) Meachen, Claire 10              4) Traficanti, Christina M 10     
  5 Lionville Community YMCA  'A'               2:13.01    2:23.51 DIST    32  
     1) Kiebort, Cady A 10              2) Koloseike, Ava R 10            
     3) Eckenrode, Maddie E 10          4) Fulton, Alexa L 10             
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:26.31    2:28.58         30  
     1) Galef, Emma C 10                2) Wiley, Keira E 10              
     3) Day, Lea M 10                   4) Lee, Kaitlyn M 10              
  7 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:20.94    2:29.56         28  
     1) Keck, Sam L 9                   2) Oswald, Aimee L 10             
     3) DeLoretta, Paige 10             4) Gwiazdowski, Anna Kate K 10    
 -- Reading and Berks County YMCA  'D'          2:29.54   X2:37.65        
     1) Esterbrook, Elizabeth 10        2) Smerek, Maya K 10              
     3) Weikel, Genevieve 10            4) Motley, Lillian R 10           
 -- Reading and Berks County YMCA  'E'          2:47.78         DQ        
     1) Gilbert, Lauren 10              2) Qiu, Katrina M 9               
     3) Fisher, Kayle G 10              4) Marcinko, Brooke 9             
 -- Boyertown Area YMCA  'A'                    2:07.17         DQ        
     1) Kummerer, Katherine E 10        2) Santos, Hannah D 10            
     3) Krock, Molly G 10               4) Unruh, Megan E 9               
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:53.94    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA                   
                         K Bland, M Cooke, E Seiberlich, O Giampietro      
                1:51.69  NAT
                2:26.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:59.04    2:00.17 DIST    44  
     1) Howard, Tori A 11               2) Krauss, Marisa 12              
     3) McElroy, Grace E 11             4) Bousum, Grace D 12             
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:02.49    2:01.53 DIST    38  
     1) Zelinske, Alex B 12             2) Baker, Katie L 12              
     3) Pappas, Erini C 11              4) Niness, Mikayla J 12           
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:04.01    2:06.01 DIST    36  
     1) Rickert, Marlee 12              2) Martz, Kaia 11                 
     3) Lopez, Maria 11                 4) Appler, Emma 12                
  4 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:08.56    2:08.26 DIST    34  
     1) Prisk, Kara S 12                2) McKee, Gabby E 12              
     3) Glennon, Ella G 12              4) Lewis, Madison R 12            
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:09.93    2:11.30 DIST    32  
     1) Blake, Lindsay M 11             2) Yahr, Catherine G 12           
     3) Malmstrom, Abigail 11           4) Li, Julia 11                   
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:10.89    2:12.86 DIST    30  
     1) Hardick, Clara E 11             2) Cherrie, Anna 12               
     3) Wasielevski, Sarah 11           4) Peticca, Julia E 12            
  7 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:15.93    2:16.22 DIST    28  
     1) Barrett, Jamie L 11             2) McNaull, Anna E 11             
     3) Gilmartin, Bella T 11           4) Fung, Joyce 12                 
  8 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:17.68    2:17.80 DIST    26  
     1) Lahmann-Metcalfe, Helen M 12    2) Haines, Olivia G 11            
     3) Moser, Fay 11                   4) Rouleau, Emily 11              
  9 Lionville Community YMCA  'C'               2:20.01    2:23.58 DIST    24  
     1) Pan, Katherine 11               2) Mucha, Grace 12                
     3) Stevens, Molly 11               4) Flannery, Reagan B 12          
 10 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:34.09    2:33.47         20  
     1) Cregar, Ashley B 11             2) Foight, Emily 11               
     3) Ferretti, Jura 12               4) Griffith, Camille A 11         
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:58.47    2/9/2014 Reading and Berks County YMCA, RY          
                         J Shockey, M Valeriano, D Curran, M Fry           
                1:39.99  NAT
                2:32.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:56.93    1:59.03 DIST    44  
     1) McCurley, Aiden 12              2) Sherk, Zachery 12              
     3) Fry, Matthew 12                 4) Heckman, Brody E 12            
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:01.82    2:01.77 DIST    38  
     1) Santos, Jacob D 12              2) Morris, Justin T 12            
     3) Armbruster, Andrew J 12         4) Schlegel, Griffin P 12         
  3 Lionville Community YMCA  'A'               2:04.20    2:04.80 DIST    36  
     1) Fechtman, David 11              2) Doyle, Ben P 12                
     3) Kasznay, Jonah 12               4) Devletian, Dylan 11            
  4 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:12.97    2:14.08 DIST    34  
     1) Seymour, Jayden W 11            2) Cunningham, Joshua L 11        
     3) Hebel, Evan M 11                4) Strieb, Sam 11                 
  5 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:26.81    2:17.05 DIST    32  
     1) Lang, Daniel J 11               2) Zhang, Phillip 11              
     3) McNamara, Sean S 11             4) Yang, Kenneth 12               
  6 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:19.88    2:18.01 DIST    30  
     1) Whitaker, Miles T 12            2) Jiang, Ishau L 12              
     3) Hawke, Theodore A 12            4) Yu, John S 11                  
  7 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:22.88    2:24.59 DIST    28  
     1) Eisenbrown, Brycen N 11         2) Heckman, Alex 11               
     3) Narvaez, Kevin 11               4) Peterson, Jackson 11           
  8 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:28.22    2:27.59 DIST    26  
     1) Chemey, Anderson 12             2) Coburn, Luke T 12              
     3) Sprenkle, Hunter R 11           4) Wixted, Patrick 12             
  9 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:32.17    2:37.09         24  
     1) Baganski, Brendan F 11          2) Semisch, Jared C 11            
     3) Yan, Steven Z 12                4) Terstappen, Karl P 11          
 -- Reading and Berks County YMCA  'D'          2:27.51   X2:26.60 DIST   
     1) Knopsnyder, Lucas 12            2) Gehman, Robert 11              
     3) Shockey, Nicholas A 11          4) Shelton, Joshua L 11           
 
Event 83  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:16.70    2/4/2012 Upper Main Line YMCA                       
                         A McKenrick, L Law, B Burns, E Vasko              
                2:50.10  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:20.27    2:19.99 DIST    44  
     1) Mulhern, Keller S 10            2) Devletian, Ryan P 10           
     3) Wang, Gary Q 10                 4) Toth, Jake R 10                
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:24.99    2:25.60 DIST    38  
     1) Achuff, Todd M 10               2) Sargent, Liam Q 10             
     3) Whitaker, Brock H 9             4) Hawke, Leo N 10                
  4 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:50.03    2:48.69 DIST    34  
     1) Tye, Harry I 10                 2) Keener, Declan T 9             
     3) Whitmore, Kory E 10             4) Green, Mason G 9               
  5 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:45.67    2:49.32 DIST    32  
     1) Qiu, Austin S 10                2) Woods, Jack 10                 
     3) Corson, Chadd R 10              4) Abada, Zayn 10                 
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:33.17         DQ         36  
     1) Parker, Colin P 10              2) Florio, Paul J 10              
     3) Utecht, Adam R 10               4) Rohrbaugh, Kyle J 10           
 
Event 84  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:59.75    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA            
                1:55.99  NAT
                2:31.00  DIST
                2:54.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee     12 Reading-PA           2:02.12    2:08.55 DIST    22  
  2 Lewis, Madison R    12 Boyertown-PA         2:14.49    2:13.40 DIST    19  
  3 Burkhardt, Carey S  12 Boyertown-PA         2:13.01    2:15.16 DIST    18  
  4 Blake, Lindsay M    11 Lionville-PA         2:14.39    2:18.91 DIST    17  
  5 Li, Julia           11 Lionville-PA         2:16.88    2:19.28 DIST    16  
  6 King, Hannah G      11 Lionville-PA         2:24.52    2:22.87 DIST    15  
  7 Barrett, Jamie L    11 UpperMainLine-PA     2:22.05    2:23.23 DIST    14  
  8 McNaull, Anna E     11 UpperMainLine-PA     2:23.49    2:24.09 DIST    13  
  9 Keener, Tori M      12 Boyertown-PA         2:25.34    2:24.39 DIST    12  
 10 Hardick, Clara E    11 Reading-PA           2:27.34    2:24.90 DIST    10  
 11 Fung, Joyce         12 UpperMainLine-PA     2:25.38    2:25.03 DIST     8  
 12 Rutkowski, Emma E   12 Lionville-PA         2:18.86    2:25.09 DIST     7  
 13 Rouleau, Emily      11 Reading-PA           2:21.85    2:28.72 DIST     6  
 14 McKenrick, Ally G   11 UpperMainLine-PA     2:33.68    2:30.11 DIST     5  
 15 Montgomery, Maisy   11 UpperMainLine-PA     2:35.23    2:33.27 CHMC     4  
 16 Collin, Ava M       11 UpperMainLine-PA     2:36.28    2:34.75 CHMC     3  
 17 Sheng, Joy Z        11 UpperMainLine-PA     2:32.57    2:35.91 CHMC     2  
 18 Gilmartin, Bella T  11 UpperMainLine-PA     2:35.31    2:36.23 CHMC     1  
 19 Porter, Jenna E     11 Lionville-PA         2:40.63    2:38.14 CHMC   
 
Event 85  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:03.28    2/9/2014 Max Valeriano, RY                          
                1:45.39  NAT
                2:37.00  DIST
                3:00.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian, Jack G   12 Phoenixville-PA      2:00.07    1:59.71!DIST    22  
  2 Hussin, Jack G      12 Phoenixville-PA      2:06.90    2:07.55 DIST    19  
  3 Shirk, Roanoke R    12 Boyertown-PA         2:07.61    2:08.18 DIST    18  
  4 McCurley, Aiden     12 Reading-PA           2:05.00    2:08.35 DIST    17  
  5 Schlegel, Griffin   12 Boyertown-PA         2:07.93    2:10.22 DIST    16  
  6 Whitaker, Miles T   12 UpperMainLine-PA     2:10.58    2:15.03 DIST    15  
  7 Devletian, Dylan    11 Lionville-PA         2:18.53    2:18.36 DIST    14  
  8 Hawke, Theodore A   12 UpperMainLine-PA     2:16.63    2:20.03 DIST    13  
  9 Harth, Ryan M       12 Phoenixville-PA      2:21.84    2:20.46 DIST    12  
 10 Strieb, Sam         11 Reading-PA           2:24.88    2:22.70 DIST    10  
 11 Condi, James T      11 UpperMainLine-PA     2:27.56    2:24.25 DIST     8  
 12 Undercofler, Jack   11 UpperMainLine-PA          NT    2:29.49 DIST     7  
 13 Peterson, Jackson   11 Reading-PA           2:27.04    2:32.59 DIST     6  
 14 Jiang, Ishau L      12 UpperMainLine-PA     2:43.89    2:44.93 CHMC     5  
 15 McMullan, Nathan    12 Phoenixville-PA           NT    3:28.45          4  
 
Event 86  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:27.25   2/10/2013 Miles T Whitaker, UpperMainLine-PA         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Achuff, Todd M      10 UpperMainLine-PA     2:28.64    2:30.82         22  
  2 Hawke, Leo N        10 UpperMainLine-PA     2:40.15    2:37.50         19  
  3 Whitaker, Brock H    9 UpperMainLine-PA     2:36.36    2:37.96         18  
  4 Green, Mason G       9 Boyertown-PA         2:48.33    2:50.90         17  
  5 Paranjpe, Eashan    10 Lionville-PA         3:00.95    2:52.12         16  
  6 Holbrook, Alex N    10 Boyertown-PA              NT    3:00.11         15  
 
Event 87  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 25.27    2/4/2012 Olivia M Giampietro, Phoenixville-PA         
                24.69  NAT
                30.80  DIST
                36.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bousum, Grace D     12 Lionville-PA           26.56      27.36 DIST    22  
  2 McElroy, Grace E    11 Lionville-PA           26.75      27.82 DIST    19  
  3 Niness, Mikayla J   12 Phoenixville-PA        27.54      28.00 DIST    18  
  4 Howard, Tori A      11 Lionville-PA           28.04      28.14 DIST    17  
  5 Lopez, Maria        11 Reading-PA             27.99      28.17 DIST    15.5
  5 Pappas, Erini C     11 Phoenixville-PA        28.55      28.17 DIST    15.5
  7 Malmstrom, Abigail  11 Lionville-PA           28.32      28.50 DIST    14  
  8 Rutecki, Julianna   12 Lionville-PA           27.97      28.87 DIST    13  
  9 Appler, Emma        12 Reading-PA             28.27      28.99 DIST    12  
 10 Peticca, Julia E    12 Reading-PA             28.71      29.01 DIST    10  
 11 Mayinja, Makena A   11 Phoenixville-PA        29.37      29.08 DIST     8  
 12 Prisk, Kara S       12 Boyertown-PA           29.43      29.17 DIST     7  
 13 Bland, Bella G      12 Phoenixville-PA        29.70      29.48 DIST     6  
 14 Toth, Katie P       12 Lionville-PA           29.62      29.55 DIST     5  
 15 George, Maddy E     11 Lionville-PA           29.76      29.79 DIST     4  
 16 McKee, Gabby E      12 Boyertown-PA           31.63      29.81 DIST     3  
 17 Barkasi, Kamilia    11 Lionville-PA           29.99      30.13 DIST     2  
 18 Baker, Katie L      12 Phoenixville-PA        30.84      30.20 DIST     1  
 19 Traficanti, Julian  12 Phoenixville-PA        30.25      30.48 DIST   
 20 King, Hannah G      11 Lionville-PA           30.96      31.03 CHMC   
 21 Collin, Ava M       11 UpperMainLine-PA       31.66      31.06 CHMC   
 22 Yahr, Catherine G   12 Lionville-PA           32.12      31.18 CHMC   
 23 Ritter, Sarah       11 Phoenixville-PA        31.12      31.22 CHMC   
 24 Pastor, Victoria M  12 Boyertown-PA           30.34      31.46 CHMC   
 25 Griffith, Camille   11 Reading-PA             31.63      32.10 CHMC   
 26 Tran, Noelle T      11 Phoenixville-PA        31.70      32.14 CHMC   
 27 Kiebort, Cameron K  11 Lionville-PA           31.54      32.26 CHMC   
 28 Wynne, Catherine M  11 Phoenixville-PA        32.10      32.28 CHMC   
 29 Gilmartin, Bella T  11 UpperMainLine-PA       32.05      32.64 CHMC   
 30 Sheng, Joy Z        11 UpperMainLine-PA       31.28      32.95 CHMC   
 31 Porter, Jenna E     11 Lionville-PA           32.04      32.96 CHMC   
 32 Bailey, Kahlia A    11 Phoenixville-PA        33.47      32.98 CHMC   
 33 Flannery, Reagan B  12 Lionville-PA           31.42      33.39 CHMC   
 34 Evans, Violet       11 Reading-PA             34.53      33.46 CHMC   
 35 Stevens, Molly      11 Lionville-PA           32.69      33.62 CHMC   
 36 Flannery, Lauren S  12 Lionville-PA           33.70      33.68 CHMC   
 37 Mucha, Grace        12 Lionville-PA           32.98      33.74 CHMC   
 38 Kim, Grace H        12 UpperMainLine-PA       33.03      34.04 CHMC   
 39 Eckenrode, Emily R  12 Lionville-PA           32.22      34.23 CHMC   
 40 Schweiger, Sydney   11 Lionville-PA           34.11      34.38 CHMC   
 41 Cregar, Ashley B    11 Reading-PA             35.85      35.30 CHMC   
 42 Sabadish, Zoe A     12 Lionville-PA           33.86      35.98 CHMC   
 43 Karas, Kyla S       11 Reading-PA             34.51      36.11 CHMC   
 44 Krauss, Rachel      11 Lionville-PA           41.31      40.81        
 
Event 88  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 25.59    2/4/2012 Charlie C Ryan, UpperMainLine-PA             
                22.09  NAT
                32.00  DIST
                37.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Brody E    12 Reading-PA             25.61      26.42 DIST    22  
  2 Pappas, George D    11 Phoenixville-PA        28.65      28.62 DIST    19  
  3 Devletian, Dylan    11 Lionville-PA           28.88      28.74 DIST    18  
  4 Fechtman, David     11 Lionville-PA           28.43      28.84 DIST    17  
  5 Lanchoney, George   12 UpperMainLine-PA       29.37      29.56 DIST    16  
  6 Hebel, Evan M       11 Reading-PA             29.82      29.75 DIST    15  
  7 Yang, Kenneth       12 Phoenixville-PA        29.80      30.32 DIST    13.5
  7 Sprenkle, Hunter R  11 Boyertown-PA           30.57      30.32 DIST    13.5
  9 Carroll, Aiden A    11 Lionville-PA           30.42      30.38 DIST    12  
 10 Baganski, Brendan   11 Phoenixville-PA        31.06      30.72 DIST    10  
 11 Gehman, Robert      11 Reading-PA                NT      31.74 DIST     8  
 12 McIlroy, Aidan C    11 Lionville-PA           31.04      32.25 CHMC     7  
 13 Wixted, Patrick     12 Boyertown-PA           31.49      32.64 CHMC     6  
 14 Shelton, Joshua L   11 Reading-PA             33.55      32.68 CHMC     5  
 15 Semisch, Jared C    11 Phoenixville-PA        33.23      33.54 CHMC     4  
 16 Becker, Eric T      11 Reading-PA             35.55      34.16 CHMC     3  
 17 Chemey, Anderson    12 Boyertown-PA           32.11      34.20 CHMC     2  
 18 McNamara, Sean S    11 Phoenixville-PA        34.20      34.40 CHMC     1  
 19 Elmore, Sam A       11 Lionville-PA           34.82      35.16 CHMC   
 20 Buchler, Kaden T    11 Phoenixville-PA        35.06      35.28 CHMC   
 21 Coburn, Luke T      12 Boyertown-PA           35.15      35.63 CHMC   
 22 Rao, Rohan          11 Lionville-PA           35.32      36.67 CHMC   
 23 Terstappen, Karl P  11 Phoenixville-PA        38.28      40.62        
 24 Darlington, Ryan P  11 Lionville-PA           39.83      40.67        
 25 Kleppe, Carson G    11 Phoenixville-PA        39.96      40.83        
 26 Chawla, Gaurav      11 Phoenixville-PA        42.24      43.02        
 27 Seville, Grant T    11 Boyertown-PA           45.71      44.62        
 28 Dahlinger, Preston  12 Boyertown-PA           56.56      55.11        
 -- Yan, Steven Z       12 Phoenixville-PA        33.50         DQ        
 
Event 89  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 28.77   2/10/2013 Griffin P Schlegel, Boyertown-PA             
                36.40  DIST
                41.90  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Gary Q        10 Lionville-PA           28.39      28.50!DIST    22  
  2 Mulhern, Keller S   10 Lionville-PA           32.27      32.98 DIST    19  
  3 Devletian, Ryan P   10 Lionville-PA           33.39      33.87 DIST    18  
  4 Rohrbaugh, Kyle J   10 Phoenixville-PA        35.38      34.74 DIST    17  
  5 Parker, Colin P     10 Phoenixville-PA        33.42      34.88 DIST    16  
  6 Holbrook, Alex N    10 Boyertown-PA           34.59      35.35 DIST    15  
  7 Stockton, Graham W   9 Lionville-PA           35.87      35.50 DIST    14  
  8 Whitmore, Kory E    10 Boyertown-PA           36.68      36.27 DIST    13  
  9 Abada, Zayn         10 Reading-PA             36.39      36.39 DIST    12  
 10 Phan, Dylan H       10 Phoenixville-PA        37.26      37.28 CHMC    10  
 11 Howard, Ryan         9 Lionville-PA           34.26      37.52 CHMC     8  
 12 Drover, Adam R      10 Phoenixville-PA        40.20      37.62 CHMC     7  
 13 Sposato, Michael    10 Phoenixville-PA        38.00      38.99 CHMC     6  
 14 Hendrickson, Brady  10 Lionville-PA           37.40      39.97 CHMC     5  
 15 Christian, Michael   9 Phoenixville-PA        41.04      40.27 CHMC     4  
 16 Doyle, Ryan P       10 Lionville-PA           38.02      40.53 CHMC     3  
 17 Qiu, Austin S       10 Reading-PA             39.94      40.60 CHMC     2  
 18 Hartman, Matthew     9 Boyertown-PA           40.27      40.61 CHMC     1  
 19 Christian, Matthew   9 Phoenixville-PA        41.12      40.93 CHMC   
 20 Ferenz, Matthew J    9 Boyertown-PA           41.24      41.07 CHMC   
 21 Kevitch, Aaron J    10 Phoenixville-PA        40.74      43.05        
 22 Damico, Trey C       9 Lionville-PA           39.86      43.35        
 23 Moyer, James         9 Boyertown-PA           47.51      44.95        
 24 Bailey, Taryn        9 Phoenixville-PA        43.65      45.50        
 25 O'Neill, Jason       9 Phoenixville-PA        55.12      52.84        
 26 Geishauser, Emmanu  10 Reading-PA             58.21    1:04.02        
 
Event 90  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 27.52    2/4/2012 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA           
                36.80  DIST
                42.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bousum, Grace D     12 Lionville-PA           29.76      30.36 DIST    22  
  2 Zelinske, Alex B    12 Phoenixville-PA        29.04      30.43 DIST    19  
  3 Howard, Tori A      11 Lionville-PA           29.94      31.15 DIST    18  
  4 Noble, Grace K      11 Lionville-PA           31.64      32.27 DIST    17  
  5 Donnelly, Kiersten  11 Lionville-PA           30.84      32.71 DIST    16  
  6 Appler, Emma        12 Reading-PA             31.65      32.92 DIST    15  
  7 Mostek, Anya H      11 Phoenixville-PA        33.33      33.25 DIST    14  
  8 Lahmann-Metcalfe,   12 Reading-PA             33.95      34.03 DIST    13  
  9 Bland, Bella G      12 Phoenixville-PA        33.07      34.16 DIST    12  
 10 Blake, Lindsay M    11 Lionville-PA           32.87      34.53 DIST    10  
 11 Pappas, Penelope E  11 Phoenixville-PA        34.34      34.87 DIST     8  
 12 Goudie, Erin R      11 Boyertown-PA           35.12      35.29 DIST     7  
 13 Keener, Tori M      12 Boyertown-PA           41.76      36.11 DIST     6  
 14 George, Maddy E     11 Lionville-PA           35.58      36.55 DIST     5  
 15 Ferretti, Jura      12 Reading-PA             37.71      38.13 CHMC     4  
 16 Bussiek, Julia E    12 Lionville-PA           38.69      38.66 CHMC     3  
 17 Kim, Grace H        12 UpperMainLine-PA       39.71      38.72 CHMC     2  
 18 Ritter, Sarah       11 Phoenixville-PA        39.13      39.23 CHMC     1  
 19 Kiebort, Cameron K  11 Lionville-PA           38.11      39.33 CHMC   
 20 Stevens, Molly      11 Lionville-PA           38.47      39.90 CHMC   
 21 Eckenrode, Emily R  12 Lionville-PA           36.98      40.35 CHMC   
 22 Mucha, Grace        12 Lionville-PA           39.62      40.68 CHMC   
 23 Flannery, Lauren S  12 Lionville-PA           43.01      41.85 CHMC   
 24 Schweiger, Sydney   11 Lionville-PA           42.91      44.33        
 -- Filipovski, Sara    12 Phoenixville-PA        36.79         DQ        
 
Event 91  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 26.68    2/9/2014 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA            
                38.40  DIST
                43.90  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Jacob D     12 Boyertown-PA           29.81      29.62 DIST    22  
  2 Armbruster, Andrew  12 Boyertown-PA           30.71      31.45 DIST    19  
  3 Pappas, George D    11 Phoenixville-PA        31.99      31.72 DIST    18  
  4 Sherk, Zachery      12 Reading-PA             30.69      32.12 DIST    17  
  5 Kasznay, Jonah      12 Lionville-PA           32.98      32.84 DIST    16  
  6 Lang, Daniel J      11 Phoenixville-PA        33.78      33.94 DIST    15  
  7 Seymour, Jayden W   11 Reading-PA             32.88      33.96 DIST    14  
  8 Tsumita, Kaito      12 Phoenixville-PA        35.62      35.39 DIST    13  
  9 Eisenbrown, Brycen  11 Reading-PA             35.34      35.52 DIST    12  
 10 Chemey, Anderson    12 Boyertown-PA           37.22      37.74 DIST     9  
 10 McIlroy, Aidan C    11 Lionville-PA           38.66      37.74 DIST     9  
 12 Baganski, Brendan   11 Phoenixville-PA        40.02      39.08 CHMC     7  
 13 Yan, Steven Z       12 Phoenixville-PA        38.21      39.09 CHMC     6  
 14 Jiang, Ishau L      12 UpperMainLine-PA          NT      39.34 CHMC     5  
 15 Wixted, Patrick     12 Boyertown-PA              NT      39.88 CHMC     4  
 16 Semisch, Jared C    11 Phoenixville-PA        40.28      40.25 CHMC     3  
 17 Becker, Eric T      11 Reading-PA             42.02      40.97 CHMC     2  
 18 Bahr, Christopher   11 Phoenixville-PA        43.23      41.78 CHMC     1  
 19 Munagala, Vignesh   11 Lionville-PA           42.33      41.87 CHMC   
 20 Kleppe, Carson G    11 Phoenixville-PA        45.16      46.78        
 21 Terstappen, Karl P  11 Phoenixville-PA        44.11      47.60        
 22 McMullan, Nathan    12 Phoenixville-PA        52.23      53.04        
 23 Chawla, Gaurav      11 Phoenixville-PA           NT      54.06        
 24 Seville, Grant T    11 Boyertown-PA           57.42      58.26        
 -- Dahlinger, Preston  12 Boyertown-PA         1:08.41         DQ        
 
Event 92  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.21    2/4/2012 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA            
                43.30  DIST
                48.80  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corson, Chadd R     10 Reading-PA             34.59      34.70 DIST    22  
  2 Utecht, Adam R      10 Phoenixville-PA        36.18      35.54 DIST    19  
  3 Toth, Jake R        10 Lionville-PA           36.73      36.90 DIST    18  
  4 Devenney, Michael    9 Lionville-PA           37.66      37.79 DIST    17  
  5 Foust, Kian L       10 Lionville-PA           40.75      41.09 DIST    16  
  6 Howard, Ryan         9 Lionville-PA           38.03      42.34 DIST    15  
  7 Drover, Adam R      10 Phoenixville-PA        42.41      42.48 DIST    14  
  8 Tye, Harry I        10 Boyertown-PA           42.17      43.30 DIST    13  
  9 Christian, Michael   9 Phoenixville-PA        41.30      43.53 CHMC    12  
 10 Stockton, Graham W   9 Lionville-PA           41.18      43.92 CHMC    10  
 11 Sposato, Michael    10 Phoenixville-PA        45.91      45.47 CHMC     8  
 12 Qiu, Austin S       10 Reading-PA             45.58      47.77 CHMC     7  
 13 Ferenz, Matthew J    9 Boyertown-PA           48.48      48.64 CHMC     6  
 14 Schlegel, Daniel J  10 Boyertown-PA           48.72      49.63          5  
 15 Damico, Trey C       9 Lionville-PA           52.11      53.76          4  
 16 Moyer, James         9 Boyertown-PA           59.64      58.71          3  
 17 O'Neill, Jason       9 Phoenixville-PA      1:01.87    1:03.42          2  
 18 Geishauser, Emmanu  10 Reading-PA                NT    1:18.31          1  
 -- Parker, Colin P     10 Phoenixville-PA        40.02         DQ        
 
Event 93  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 31.60    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA              
                40.40  DIST
                45.90  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krauss, Marisa      12 Lionville-PA           33.72      34.84 DIST    22  
  2 Baker, Katie L      12 Phoenixville-PA        36.17      35.61 DIST    19  
  3 Rutecki, Julianna   12 Lionville-PA           35.74      35.66 DIST    18  
  4 McKee, Gabby E      12 Boyertown-PA           37.05      37.11 DIST    17  
  5 Cherrie, Anna       12 Reading-PA             36.97      37.34 DIST    16  
  6 Martz, Kaia         11 Reading-PA             36.29      37.38 DIST    15  
  7 Mostek, Anya H      11 Phoenixville-PA        36.56      37.40 DIST    14  
  8 Schweikert, Anna J  11 Lionville-PA           37.81      38.33 DIST    13  
  9 Bland, Bella G      12 Phoenixville-PA        38.99      38.35 DIST    12  
 10 Yahr, Catherine G   12 Lionville-PA           37.24      38.61 DIST    10  
 11 Barkasi, Kamilia    11 Lionville-PA           39.14      39.23 DIST     8  
 12 Frey, Grace N       11 UpperMainLine-PA       40.41      39.63 DIST     7  
 13 Bailey, Kahlia A    11 Phoenixville-PA        39.74      40.01 DIST     6  
 14 McKenrick, Ally G   11 UpperMainLine-PA       40.47      40.33 DIST     5  
 15 Wynne, Catherine M  11 Phoenixville-PA        39.15      40.60 CHMC     4  
 16 Tran, Noelle T      11 Phoenixville-PA        40.91      40.69 CHMC     3  
 17 Haines, Olivia G    11 Reading-PA             40.92      40.94 CHMC     2  
 18 Porter, Jenna E     11 Lionville-PA           40.22      41.40 CHMC     1  
 19 McDermott, Mallory  12 Lionville-PA           40.31      41.50 CHMC   
 20 Sheng, Joy Z        11 UpperMainLine-PA       41.09      42.54 CHMC   
 21 Mucha, Grace        12 Lionville-PA           40.06      43.14 CHMC   
 22 Foight, Emily       11 Reading-PA             44.34      43.45 CHMC   
 23 Thatcher, Abby      11 Lionville-PA           43.59      44.59 CHMC   
 24 Flannery, Reagan B  12 Lionville-PA           44.03      45.92        
 25 Eckenrode, Emily R  12 Lionville-PA           43.95      46.45        
 26 Tith, Rachanee K    11 Boyertown-PA           44.74      47.26        
 27 Evans, Violet       11 Reading-PA             48.86      49.04        
 28 Krauss, Rachel      11 Lionville-PA           50.01      49.53        
 
Event 94  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.15   2/10/2013 Daniel P DiMarino, Pottstown-PA              
                43.10  DIST
                48.60  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Ben P        12 Lionville-PA           31.41      32.73!DIST    22  
  2 Sherk, Zachery      12 Reading-PA             32.56      35.91 DIST    19  
  3 Cunningham, Joshua  11 Reading-PA             37.15      37.42 DIST    18  
  4 Zhang, Phillip      11 Phoenixville-PA        38.65      37.60 DIST    17  
  5 Heckman, Alex       11 Reading-PA             41.53      40.93 DIST    16  
  6 Cain, Nathan        12 Lionville-PA           44.49      41.45 DIST    15  
  7 Gehman, Robert      11 Reading-PA             42.93      43.28 CHMC    14  
  8 Yan, Steven Z       12 Phoenixville-PA        44.58      43.83 CHMC    13  
  9 Shelton, Joshua L   11 Reading-PA             45.12      44.09 CHMC    12  
 10 Baganski, Brendan   11 Phoenixville-PA        42.85      44.14 CHMC    10  
 11 Semisch, Jared C    11 Phoenixville-PA        43.60      44.38 CHMC     8  
 12 Munagala, Vignesh   11 Lionville-PA           44.79      46.37 CHMC     7  
 13 Coburn, Luke T      12 Boyertown-PA           45.79      47.29 CHMC     6  
 14 Elmore, Sam A       11 Lionville-PA           45.46      47.34 CHMC     5  
 15 McNamara, Sean S    11 Phoenixville-PA           NT      48.27 CHMC     4  
 16 McMullan, Nathan    12 Phoenixville-PA        50.14      48.65          3  
 17 Buchler, Kaden T    11 Phoenixville-PA        48.98      48.99          2  
 18 Darlington, Ryan P  11 Lionville-PA           47.84      49.80          1  
 19 Terstappen, Karl P  11 Phoenixville-PA        48.91      50.35        
 20 Chawla, Gaurav      11 Phoenixville-PA        56.04      55.47        
 -- Dahlinger, Preston  12 Boyertown-PA              NT         DQ        
 -- Bahr, Christopher   11 Phoenixville-PA        51.00         DQ        
 
Event 95  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 38.47    2/4/2012 Liam F Law, UpperMainLine-PA                 
                48.30  DIST
                53.80  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Gary Q        10 Lionville-PA           35.43      36.57!DIST    22  
  2 Devletian, Ryan P   10 Lionville-PA           41.67      42.29 DIST    19  
  3 Devenney, Michael    9 Lionville-PA           43.23      42.38 DIST    18  
  4 Florio, Paul J      10 Phoenixville-PA        43.14      43.11 DIST    17  
  5 Hendrickson, Brady  10 Lionville-PA           45.20      45.29 DIST    16  
  6 Phan, Dylan H       10 Phoenixville-PA        48.73      47.93 DIST    15  
  7 Christian, Matthew   9 Phoenixville-PA        47.16      48.01 DIST    14  
  8 Rohrbaugh, Kyle J   10 Phoenixville-PA        48.04      49.11 CHMC    13  
  9 Smith, Gavin S       9 Boyertown-PA           50.41      49.63 CHMC    12  
 10 Dang, Leon           9 Lionville-PA           51.68      50.53 CHMC    10  
 11 Sperling, Luke       9 Lionville-PA           52.17      50.58 CHMC     8  
 12 Christian, Michael   9 Phoenixville-PA        53.30      50.77 CHMC     7  
 13 Paranjpe, Eashan    10 Lionville-PA           52.89      51.32 CHMC     6  
 14 Woods, Jack         10 Reading-PA             50.69      51.89 CHMC     5  
 15 Keener, Declan T     9 Boyertown-PA           49.71      51.90 CHMC     4  
 16 Doyle, Ryan P       10 Lionville-PA           48.16      52.53 CHMC     3  
 17 Bailey, Taryn        9 Phoenixville-PA      1:02.68    1:03.23          2  
 18 O'Neill, Jason       9 Phoenixville-PA      1:00.12    1:08.45          1  
 -- Kevitch, Aaron J    10 Phoenixville-PA        57.33         DQ        
 -- Ferenz, Matthew J    9 Boyertown-PA           56.73         DQ        
 -- Damico, Trey C       9 Lionville-PA           56.48         DQ        
 
Event 96  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:02.08    2/9/2014 Erin A Merke, Phoenixville-PA              
                  59.09  NAT
                1:19.20  DIST
                1:30.20  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pappas, Erini C     11 Phoenixville-PA      1:05.36    1:05.47 DIST    22  
  2 Lambe, Jordan E     12 Lionville-PA         1:04.40    1:07.93 DIST    19  
  3 Glennon, Ella G     12 Boyertown-PA         1:09.44    1:08.96 DIST    18  
  4 Prisk, Kara S       12 Boyertown-PA         1:08.07    1:09.10 DIST    17  
  5 McElroy, Grace E    11 Lionville-PA         1:06.03    1:09.67 DIST    16  
  6 Malmstrom, Abigail  11 Lionville-PA         1:10.24    1:11.61 DIST    15  
  7 Pappas, Penelope E  11 Phoenixville-PA      1:11.59    1:12.32 DIST    14  
  8 Moser, Fay          11 Reading-PA                NT    1:13.53 DIST    13  
  9 Wasielevski, Sarah  11 Reading-PA           1:14.95    1:15.33 DIST    12  
 10 Pan, Katherine      11 Lionville-PA              NT    1:17.61 DIST    10  
 11 Barrett, Jamie L    11 UpperMainLine-PA     1:20.55    1:17.74 DIST     8  
 12 Mostek, Anya H      11 Phoenixville-PA      1:21.21    1:18.93 DIST     7  
 13 Fung, Joyce         12 UpperMainLine-PA          NT    1:21.19 CHMC     6  
 14 Rutkowski, Emma E   12 Lionville-PA         1:17.03    1:21.32 CHMC     5  
 15 Montgomery, Maisy   11 UpperMainLine-PA          NT    1:23.72 CHMC     4  
 16 Sabadish, Zoe A     12 Lionville-PA              NT    1:24.68 CHMC     3  
 17 McNaull, Anna E     11 UpperMainLine-PA     1:22.47    1:26.36 CHMC     2  
 
Event 97  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.49   2/10/2013 Jordan V Roach, Pottstown-PA               
                  53.29  NAT
                1:19.00  DIST
                1:30.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Ben P        12 Lionville-PA         1:01.75    1:03.03 DIST    22  
  2 Fry, Matthew        12 Reading-PA           1:04.60    1:03.06 DIST    19  
  3 Christian, Jack G   12 Phoenixville-PA      1:08.00    1:03.10 DIST    18  
  4 Morris, Justin T    12 Boyertown-PA         1:08.74    1:10.66 DIST    17  
  5 Condi, James T      11 UpperMainLine-PA     1:19.00    1:14.69 DIST    16  
  6 Whitaker, Miles T   12 UpperMainLine-PA     1:10.09    1:15.00 DIST    15  
  7 Gossow, Daniel C    11 UpperMainLine-PA     1:19.99    1:19.44 CHMC    14  
  8 Sprenkle, Hunter R  11 Boyertown-PA              NT    1:20.04 CHMC    13  
  9 Narvaez, Kevin      11 Reading-PA                NT    1:23.16 CHMC    12  
 
Event 98  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:14.54   2/10/2013 Ben P Doyle, Lionville-PA                  
                1:33.60  DIST
                1:44.60  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Brock H    9 UpperMainLine-PA     1:15.40    1:16.60 DIST    22  
  2 Achuff, Todd M      10 UpperMainLine-PA     1:17.00    1:17.02 DIST    19  
  3 Utecht, Adam R      10 Phoenixville-PA      1:24.47    1:22.04 DIST    18  
  4 Sargent, Liam Q     10 UpperMainLine-PA          NT    1:25.74 DIST    17  
  5 Foust, Kian L       10 Lionville-PA         1:31.90    1:36.64 CHMC    16  
  6 Paranjpe, Eashan    10 Lionville-PA         1:47.20    1:46.91         15  
 
Event 99  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:04.45   2/10/2013 Griffin P Schlegel, Boyertown-PA           
                1:21.40  DIST
                1:32.90  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florio, Paul J      10 Phoenixville-PA      1:11.48    1:10.39 DIST    22  
  2 Hawke, Leo N        10 UpperMainLine-PA     1:12.31    1:11.85 DIST    19  
  3 Green, Mason G       9 Boyertown-PA         1:15.11    1:15.35 DIST    18  
  4 Toth, Jake R        10 Lionville-PA         1:12.10    1:16.46 DIST    17  
  5 Holbrook, Alex N    10 Boyertown-PA         1:21.69    1:20.25 DIST    16  
  6 Abada, Zayn         10 Reading-PA           1:24.27    1:22.59 CHMC    15  
  7 Sperling, Luke       9 Lionville-PA         1:28.60    1:25.19 CHMC    14  
  8 Phan, Dylan H       10 Phoenixville-PA      1:23.55    1:26.75 CHMC    13  
  9 Keener, Declan T     9 Boyertown-PA         1:26.22    1:29.67 CHMC    12  
 10 Hartman, Matthew     9 Boyertown-PA         1:33.52    1:32.37 CHMC    10  
 11 Dang, Leon           9 Lionville-PA         1:31.49    1:33.65          8  
 12 Schlegel, Daniel J  10 Boyertown-PA         1:36.51    1:40.35          7  
 13 Moyer, James         9 Boyertown-PA         1:49.43    1:42.29          6  
 
Event 100  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 55.31    2/4/2012 Olivia M Giampietro, Phoenixville-PA         
                53.59  NAT
              1:07.70  DIST
              1:18.70  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niness, Mikayla J   12 Phoenixville-PA        59.88      59.79 DIST    22  
  2 Noble, Grace K      11 Lionville-PA         1:01.15    1:00.50 DIST    19  
  3 Zelinske, Alex B    12 Phoenixville-PA      1:00.05    1:00.78 DIST    18  
  4 Lopez, Maria        11 Reading-PA           1:01.02    1:01.73 DIST    17  
  5 Lewis, Madison R    12 Boyertown-PA         1:01.83    1:01.88 DIST    16  
  6 Peticca, Julia E    12 Reading-PA           1:02.66    1:02.98 DIST    14.5
  6 Donnelly, Kiersten  11 Lionville-PA           59.88    1:02.98 DIST    14.5
  8 Blake, Lindsay M    11 Lionville-PA         1:02.27    1:03.15 DIST    13  
  9 Mayinja, Makena A   11 Phoenixville-PA      1:05.61    1:04.55 DIST    12  
 10 McKenrick, Ally G   11 UpperMainLine-PA     1:05.80    1:07.04 DIST    10  
 11 McDermott, Mallory  12 Lionville-PA         1:06.86    1:09.22 CHMC     8  
 12 Kiebort, Cameron K  11 Lionville-PA         1:09.45    1:09.68 CHMC     7  
 13 George, Maddy E     11 Lionville-PA              NT    1:09.84 CHMC     6  
 14 Delizo, Ilyssa      12 Boyertown-PA         1:15.79    1:13.21 CHMC     5  
 15 Frey, Grace N       11 UpperMainLine-PA     1:15.04    1:13.55 CHMC     4  
 16 Flannery, Lauren S  12 Lionville-PA         1:18.88    1:13.94 CHMC     3  
 17 Evans, Violet       11 Reading-PA           1:18.49    1:14.03 CHMC     2  
 18 Thatcher, Abby      11 Lionville-PA         1:15.04    1:14.92 CHMC     1  
 19 Bussiek, Julia E    12 Lionville-PA         1:17.51    1:16.45 CHMC   
 20 Schweiger, Sydney   11 Lionville-PA         1:18.22    1:17.23 CHMC   
 21 Karas, Kyla S       11 Reading-PA           1:19.67    1:19.19        
 22 Cregar, Ashley B    11 Reading-PA           1:18.68    1:20.19        
 23 Tith, Rachanee K    11 Boyertown-PA         1:21.07    1:22.68        
 
Event 101  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 54.74    2/4/2012 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA          
                48.19  NAT
              1:11.40  DIST
              1:22.40  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Brody E    12 Reading-PA             56.31      56.64 DIST    22  
  2 Shirk, Roanoke R    12 Boyertown-PA           57.34      57.63 DIST    19  
  3 Hussin, Jack G      12 Phoenixville-PA        58.35      58.81 DIST    18  
  4 Schlegel, Griffin   12 Boyertown-PA           58.53      59.94 DIST    17  
  5 Kasznay, Jonah      12 Lionville-PA         1:02.21    1:02.23 DIST    16  
  6 Fechtman, David     11 Lionville-PA         1:02.11    1:03.32 DIST    15  
  7 Devletian, Dylan    11 Lionville-PA         1:04.00    1:03.67 DIST    14  
  8 Knopsnyder, Lucas   12 Reading-PA           1:08.38    1:06.12 DIST    13  
  9 Lanchoney, George   12 UpperMainLine-PA     1:09.17    1:06.31 DIST    12  
 10 Tsumita, Kaito      12 Phoenixville-PA      1:07.28    1:06.86 DIST    10  
 11 Peterson, Jackson   11 Reading-PA           1:08.42    1:07.97 DIST     8  
 12 Yang, Kenneth       12 Phoenixville-PA      1:05.91    1:08.10 DIST     7  
 13 Shockey, Nicholas   11 Reading-PA           1:09.28    1:09.21 DIST     6  
 14 Cain, Nathan        12 Lionville-PA         1:13.54    1:09.95 DIST     5  
 15 Carroll, Aiden A    11 Lionville-PA         1:08.27    1:10.14 DIST     4  
 16 Yu, John S          11 UpperMainLine-PA     1:11.50    1:12.21 CHMC     3  
 17 Wixted, Patrick     12 Boyertown-PA         1:10.41    1:12.49 CHMC     2  
 18 Becker, Eric T      11 Reading-PA           1:22.84    1:17.60 CHMC     1  
 19 Buchler, Kaden T    11 Phoenixville-PA      1:20.62    1:18.14 CHMC   
 20 Elmore, Sam A       11 Lionville-PA         1:20.93    1:19.18 CHMC   
 21 Rao, Rohan          11 Lionville-PA         1:17.88    1:22.99        
 22 Bahr, Christopher   11 Phoenixville-PA      1:27.25    1:25.23        
 23 Kleppe, Carson G    11 Phoenixville-PA      1:27.64    1:28.81        
 24 Seville, Grant T    11 Boyertown-PA         1:52.05    1:39.40        
 
Event 102  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:14.95   2/10/2013 Zachery Sherk, Reading-PA                  
                1:29.00  DIST
                1:40.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Achuff, Todd M      10 UpperMainLine-PA     1:16.48    1:17.97 DIST    22  
  2 Utecht, Adam R      10 Phoenixville-PA      1:18.48    1:19.75 DIST    19  
  3 Sargent, Liam Q     10 UpperMainLine-PA          NT    1:22.17 DIST    18  
  4 Mulhern, Keller S   10 Lionville-PA         1:26.26    1:23.50 DIST    17  
  5 Whitmore, Kory E    10 Boyertown-PA              NT    1:29.28 CHMC    16  
  6 Tye, Harry I        10 Boyertown-PA              NT    1:33.38 CHMC    15  
 
Event 103  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:01.10    2/9/2014 Cameron Gring, RY                          
                  59.49  NAT
                1:17.90  DIST
                1:28.90  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee     12 Reading-PA           1:00.78    1:03.53 DIST    22  
  2 Bousum, Grace D     12 Lionville-PA         1:03.61    1:07.10 DIST    19  
  3 Howard, Tori A      11 Lionville-PA         1:07.68    1:08.03 DIST    18  
  4 Gally, Annika L     12 Boyertown-PA         1:08.55    1:09.65 DIST    17  
  5 Burkhardt, Carey S  12 Boyertown-PA         1:11.16    1:12.42 DIST    16  
  6 Barrett, Jamie L    11 UpperMainLine-PA     1:13.28    1:13.64 DIST    15  
  7 Lahmann-Metcalfe,   12 Reading-PA           1:18.10    1:16.11 DIST    14  
  8 Toth, Katie P       12 Lionville-PA         1:17.77    1:16.25 DIST    13  
  9 Pastor, Victoria M  12 Boyertown-PA         1:18.86    1:16.48 DIST    12  
 10 King, Hannah G      11 Lionville-PA         1:17.04    1:17.29 DIST    10  
 11 Traficanti, Julian  12 Phoenixville-PA      1:20.52    1:17.60 DIST     8  
 12 Goudie, Erin R      11 Boyertown-PA         1:16.68    1:18.35 CHMC     7  
 13 Filipovski, Sara    12 Phoenixville-PA      1:18.33    1:21.68 CHMC     6  
 14 Bussiek, Julia E    12 Lionville-PA         1:30.03    1:24.54 CHMC     5  
 15 Frey, Grace N       11 UpperMainLine-PA          NT    1:27.64 CHMC     4  
 -- Pan, Katherine      11 Lionville-PA         1:19.94         DQ        
 
Event 104  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:08.02   2/10/2013 Jack Werner, Reading-PA                    
                  54.29  NAT
                1:18.00  DIST
                1:29.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Jacob D     12 Boyertown-PA         1:07.36    1:06.09!DIST    22  
  2 Pappas, George D    11 Phoenixville-PA      1:07.31    1:07.91!DIST    19  
  3 Armbruster, Andrew  12 Boyertown-PA         1:07.54    1:08.62 DIST    18  
  4 Hawke, Theodore A   12 UpperMainLine-PA     1:09.57    1:10.10 DIST    17  
  5 Seymour, Jayden W   11 Reading-PA           1:10.87    1:11.47 DIST    16  
  6 Undercofler, Jack   11 UpperMainLine-PA     1:10.16    1:12.45 DIST    15  
  7 Gossow, Daniel C    11 UpperMainLine-PA     1:15.79    1:15.05 DIST    14  
  8 Lang, Daniel J      11 Phoenixville-PA      1:14.66    1:15.37 DIST    13  
  9 Knopsnyder, Lucas   12 Reading-PA           1:18.36    1:15.78 DIST    12  
 10 Condi, James T      11 UpperMainLine-PA          NT    1:18.43 CHMC    10  
 11 Chemey, Anderson    12 Boyertown-PA         1:24.01    1:21.09 CHMC     8  
 
Event 105  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:27.51   2/10/2013 Ben P Doyle, Lionville-PA                  
                1:38.40  DIST
                1:49.40  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Gary Q        10 Lionville-PA         1:16.01    1:19.60!DIST    22  
  2 Devletian, Ryan P   10 Lionville-PA         1:35.02    1:33.73 DIST    19  
  3 Sargent, Liam Q     10 UpperMainLine-PA     1:32.25    1:34.16 DIST    18  
  4 Whitaker, Brock H    9 UpperMainLine-PA     1:31.32    1:36.76 DIST    17  
  5 Hawke, Leo N        10 UpperMainLine-PA     1:35.05    1:37.84 DIST    16  
  6 Smith, Gavin S       9 Boyertown-PA         1:54.33    1:57.28         15  
 -- Kevitch, Aaron J    10 Phoenixville-PA           NT         DQ        
 -- Hendrickson, Brady  10 Lionville-PA         1:45.75         DQ        
 
Event 106  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:14.16   2/10/2013 Rachel C Johnson, Reading-PA               
                1:08.29  NAT
                1:26.30  DIST
                1:37.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krauss, Marisa      12 Lionville-PA         1:13.07    1:17.02 DIST    22  
  2 Baker, Katie L      12 Phoenixville-PA      1:18.96    1:19.36 DIST    19  
  3 Rutecki, Julianna   12 Lionville-PA         1:18.48    1:20.04 DIST    18  
  4 Li, Julia           11 Lionville-PA         1:21.83    1:21.97 DIST    17  
  5 McKee, Gabby E      12 Boyertown-PA         1:22.31    1:22.02 DIST    16  
  6 Martz, Kaia         11 Reading-PA           1:22.40    1:22.95 DIST    15  
  7 Gally, Annika L     12 Boyertown-PA         1:22.77    1:23.06 DIST    14  
  8 Schweikert, Anna J  11 Lionville-PA         1:26.60    1:24.40 DIST    13  
  9 Yahr, Catherine G   12 Lionville-PA         1:23.28    1:24.71 DIST    12  
 10 Mayinja, Makena A   11 Phoenixville-PA      1:26.93    1:25.54 DIST    10  
 11 Barkasi, Kamilia    11 Lionville-PA         1:27.28    1:26.10 DIST     8  
 12 Keener, Tori M      12 Boyertown-PA         1:28.60    1:26.26 DIST     7  
 13 Montgomery, Maisy   11 UpperMainLine-PA     1:27.53    1:26.85 CHMC     6  
 14 Fung, Joyce         12 UpperMainLine-PA     1:28.12    1:28.91 CHMC     5  
 15 Bailey, Kahlia A    11 Phoenixville-PA      1:27.98    1:29.20 CHMC     4  
 16 Haines, Olivia G    11 Reading-PA           1:31.39    1:31.99 CHMC     3  
 17 Foight, Emily       11 Reading-PA           1:35.94    1:33.73 CHMC     2  
 18 Tith, Rachanee K    11 Boyertown-PA         1:39.50    1:41.36          1  
 19 Krauss, Rachel      11 Lionville-PA         1:52.06    1:50.28        
 -- Cherrie, Anna       12 Reading-PA           1:19.68         DQ        
 
Event 107  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:12.90    2/9/2014 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA          
                1:01.09  NAT
                1:26.30  DIST
                1:37.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Ben P        12 Lionville-PA         1:09.30    1:11.64!DIST    22  
  2 McCurley, Aiden     12 Reading-PA           1:15.10    1:16.95 DIST    19  
  3 Morris, Justin T    12 Boyertown-PA         1:22.03    1:21.92 DIST    18  
  4 Cunningham, Joshua  11 Reading-PA           1:24.83    1:23.93 DIST    17  
  5 Harth, Ryan M       12 Phoenixville-PA           NT    1:25.50 DIST    16  
  6 Whitaker, Miles T   12 UpperMainLine-PA          NT    1:26.01 DIST    15  
  7 Jiang, Ishau L      12 UpperMainLine-PA          NT    1:30.01 CHMC    14  
  8 Tsumita, Kaito      12 Phoenixville-PA      1:30.43    1:31.62 CHMC    13  
  9 Yu, John S          11 UpperMainLine-PA     1:31.84    1:32.13 CHMC    12  
 10 Shelton, Joshua L   11 Reading-PA                NT    1:37.85         10  
 11 Coburn, Luke T      12 Boyertown-PA         1:42.86    1:38.58          8  
 12 Darlington, Ryan P  11 Lionville-PA         1:43.85    1:42.50          7  
 13 Munagala, Vignesh   11 Lionville-PA              NT    1:42.53          6  
 
Event 108  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 32.60    2/4/2012 Will Resweber, RAYS                          
                43.10  DIST
                48.60  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corson, Chadd R     10 Reading-PA             33.01      33.93 DIST    22  
  2 Florio, Paul J      10 Phoenixville-PA        35.80      34.60 DIST    19  
  3 Mulhern, Keller S   10 Lionville-PA           37.84      35.45 DIST    18  
  4 Drover, Adam R      10 Phoenixville-PA        42.35      41.17 DIST    17  
  5 Howard, Ryan         9 Lionville-PA           43.07      42.53 DIST    16  
  6 Foust, Kian L       10 Lionville-PA           40.60      42.82 DIST    15  
  7 Whitmore, Kory E    10 Boyertown-PA           43.48      43.09 DIST    14  
  8 Parker, Colin P     10 Phoenixville-PA        45.91      43.77 CHMC    13  
  9 Woods, Jack         10 Reading-PA             43.64      44.60 CHMC    12  
 10 Stockton, Graham W   9 Lionville-PA           42.40      45.39 CHMC    10  
 
Event 109  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 27.23    2/9/2014 Erin A Merke, Phoenixville-PA                
                34.70  DIST
                40.20  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Grace E    11 Lionville-PA           28.82      29.80 DIST    22  
  2 Niness, Mikayla J   12 Phoenixville-PA        29.62      30.01 DIST    19  
  3 Lambe, Jordan E     12 Lionville-PA           29.45      30.45 DIST    18  
  4 Prisk, Kara S       12 Boyertown-PA           31.14      30.62 DIST    17  
  5 Glennon, Ella G     12 Boyertown-PA           30.34      30.75 DIST    16  
  6 Noble, Grace K      11 Lionville-PA           30.65      30.87 DIST    15  
  7 Malmstrom, Abigail  11 Lionville-PA           30.45      30.98 DIST    14  
  8 Krauss, Marisa      12 Lionville-PA           31.88      31.65 DIST    13  
  9 Pappas, Penelope E  11 Phoenixville-PA        32.14      32.29 DIST    12  
 10 Moser, Fay          11 Reading-PA             33.26      32.38 DIST    10  
 11 Wasielevski, Sarah  11 Reading-PA             31.60      32.60 DIST     8  
 12 Toth, Katie P       12 Lionville-PA           32.73      33.63 DIST     7  
 13 Goudie, Erin R      11 Boyertown-PA           33.81      34.24 DIST     6  
 14 Traficanti, Julian  12 Phoenixville-PA        35.69      34.46 DIST     5  
 15 Schweikert, Anna J  11 Lionville-PA           34.75      34.67 DIST     4  
 16 Delizo, Ilyssa      12 Boyertown-PA           37.66      35.04 CHMC     3  
 17 Stevens, Molly      11 Lionville-PA           34.56      35.56 CHMC     2  
 18 Wynne, Catherine M  11 Phoenixville-PA        36.74      36.06 CHMC     1  
 19 McDermott, Mallory  12 Lionville-PA           35.44      36.23 CHMC   
 20 Pastor, Victoria M  12 Boyertown-PA           34.63      36.27 CHMC   
 21 Griffith, Camille   11 Reading-PA             40.11      36.60 CHMC   
 22 Kim, Grace H        12 UpperMainLine-PA       37.49      37.74 CHMC   
 23 Filipovski, Sara    12 Phoenixville-PA        35.36      37.85 CHMC   
 24 Ferretti, Jura      12 Reading-PA             37.63      37.89 CHMC   
 25 Flannery, Reagan B  12 Lionville-PA           37.37      38.54 CHMC   
 26 Thatcher, Abby      11 Lionville-PA           36.87      39.30 CHMC   
 27 Ritter, Sarah       11 Phoenixville-PA        40.79      39.64 CHMC   
 28 Karas, Kyla S       11 Reading-PA             41.98      44.79        
 -- Cregar, Ashley B    11 Reading-PA             46.99         DQ        
 -- Gilmartin, Bella T  11 UpperMainLine-PA       35.93         DQ        
 
Event 110  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 27.13   2/10/2013 Jordan V Roach, Pottstown-PA                 
                37.80  DIST
                43.30  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fry, Matthew        12 Reading-PA             26.92      27.93 DIST    22  
  2 Armbruster, Andrew  12 Boyertown-PA           28.48      30.14 DIST    19  
  3 Hussin, Jack G      12 Phoenixville-PA        30.75      31.13 DIST    18  
  4 Hebel, Evan M       11 Reading-PA             33.22      32.86 DIST    17  
  5 Shirk, Roanoke R    12 Boyertown-PA           33.15      33.05 DIST    16  
  6 Zhang, Phillip      11 Phoenixville-PA        33.57      34.09 DIST    15  
  7 Sprenkle, Hunter R  11 Boyertown-PA           33.64      34.57 DIST    14  
  8 Yang, Kenneth       12 Phoenixville-PA        33.54      35.13 DIST    13  
  9 McIlroy, Aidan C    11 Lionville-PA           36.00      35.19 DIST    12  
 10 Eisenbrown, Brycen  11 Reading-PA             35.70      35.54 DIST    10  
 11 Narvaez, Kevin      11 Reading-PA             35.18      36.04 DIST     8  
 12 Carroll, Aiden A    11 Lionville-PA           34.67      36.09 DIST     7  
 13 Cain, Nathan        12 Lionville-PA           39.40      36.44 DIST     6  
 14 Shockey, Nicholas   11 Reading-PA             36.23      36.78 DIST     5  
 15 McNamara, Sean S    11 Phoenixville-PA        38.96      38.94 CHMC     4  
 16 Rao, Rohan          11 Lionville-PA           43.77      44.44          3  
 
Event 111  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 1:14.65    2/4/2012 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA          
                1:30.00  DIST
                1:41.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devenney, Michael    9 Lionville-PA         1:22.16    1:24.54 DIST    22  
  2 Toth, Jake R        10 Lionville-PA         1:28.51    1:28.52 DIST    19  
  3 Rohrbaugh, Kyle J   10 Phoenixville-PA      1:34.98    1:32.90 CHMC    18  
  4 Christian, Matthew   9 Phoenixville-PA      1:37.85    1:35.63 CHMC    17  
  5 Sperling, Luke       9 Lionville-PA         1:48.93    1:44.40         16  
  6 Hartman, Matthew     9 Boyertown-PA         1:43.99    1:45.99         15  
  7 Smith, Gavin S       9 Boyertown-PA         1:49.49    1:48.13         14  
  8 Sposato, Michael    10 Phoenixville-PA           NT    1:48.33         13  
  9 Bailey, Taryn        9 Phoenixville-PA      1:56.89    2:06.49         12  
 
Event 112  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:18.49    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA            
                2:10.79  NAT
                2:47.00  DIST
                3:10.00  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee     12 Reading-PA           2:22.48    2:23.18 DIST    22  
  2 Zelinske, Alex B    12 Phoenixville-PA      2:23.26    2:25.76 DIST    19  
  3 Pappas, Erini C     11 Phoenixville-PA      2:22.18    2:25.95 DIST    18  
  4 Lambe, Jordan E     12 Lionville-PA         2:28.33    2:34.36 DIST    17  
  5 Donnelly, Kiersten  11 Lionville-PA         2:29.10    2:36.01 DIST    16  
  6 Burkhardt, Carey S  12 Boyertown-PA         2:37.01    2:38.45 DIST    15  
  7 Hardick, Clara E    11 Reading-PA           2:39.45    2:38.59 DIST    14  
  8 Li, Julia           11 Lionville-PA         2:34.98    2:38.78 DIST    13  
  9 Rouleau, Emily      11 Reading-PA           2:43.97    2:40.74 DIST    12  
 10 Tran, Noelle T      11 Phoenixville-PA      2:45.96    2:42.10 DIST    10  
 11 McNaull, Anna E     11 UpperMainLine-PA     2:40.55    2:44.83 DIST     8  
 12 Delizo, Ilyssa      12 Boyertown-PA         2:54.25    2:46.96 DIST     7  
 13 Collin, Ava M       11 UpperMainLine-PA     2:59.84    2:47.22 CHMC     6  
 14 Rutkowski, Emma E   12 Lionville-PA         2:43.49    2:52.09 CHMC     5  
 
Event 113  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:12.19    2/4/2012 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA        
                1:58.99  NAT
                2:58.50  DIST
                3:21.50  CHMC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian, Jack G   12 Phoenixville-PA      2:22.85    2:21.45 DIST    22  
  2 Hawke, Theodore A   12 UpperMainLine-PA     2:28.53    2:30.73 DIST    19  
  3 Kasznay, Jonah      12 Lionville-PA         2:33.83    2:33.64 DIST    18  
  4 Fechtman, David     11 Lionville-PA         2:32.24    2:33.77 DIST    17  
  5 Gossow, Daniel C    11 UpperMainLine-PA     2:31.95    2:34.19 DIST    16  
  6 Undercofler, Jack   11 UpperMainLine-PA     2:39.68    2:42.53 DIST    15  
  7 Zhang, Phillip      11 Phoenixville-PA      2:49.68    2:45.73 DIST    14  
  8 Harth, Ryan M       12 Phoenixville-PA      3:10.17    2:46.59 DIST    13  
  9 Strieb, Sam         11 Reading-PA           2:45.55    2:47.48 DIST    12  
 10 Heckman, Alex       11 Reading-PA           2:54.65    2:49.73 DIST    10  
 11 Lang, Daniel J      11 Phoenixville-PA      2:51.75    2:50.45 DIST     8  
 12 Lanchoney, George   12 UpperMainLine-PA          NT    2:56.42 DIST     7  
 13 Gehman, Robert      11 Reading-PA           3:00.77    2:58.14 DIST     6  
 14 Yu, John S          11 UpperMainLine-PA     3:06.64    3:08.58 CHMC     5  
 
Event 114  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:02.74   2/10/2013 Reading and Berks County YMCA              
                         C Powers, A McCurley, Z Sherk, M Fry              
                2:29.60  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:16.14    2:19.96 DIST    44  
     1) Paranjpe, Eashan 10             2) Howard, Ryan 9                 
     3) Stockton, Graham W 9            4) Devenney, Michael 9            
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:26.20    2:24.30 DIST    38  
     1) Green, Mason G 9                2) Keener, Declan T 9             
     3) Tye, Harry I 10                 4) Holbrook, Alex N 10            
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:24.88    2:29.20 DIST    36  
     1) Abada, Zayn 10                  2) Qiu, Austin S 10               
     3) Woods, Jack 10                  4) Corson, Chadd R 10             
  4 Lionville Community YMCA  'B'               2:28.44    2:40.18         34  
     1) Damico, Trey C 9                2) Hendrickson, Brady 10          
     3) Doyle, Ryan P 10                4) Foust, Kian L 10               
  5 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:42.15    2:45.81         32  
     1) Drover, Adam R 10               2) Christian, Matthew G 9         
     3) Kevitch, Aaron J 10             4) Sposato, Michael 10            
  6 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:56.67    2:59.12         30  
     1) Ferenz, Matthew J 9             2) Smith, Gavin S 9               
     3) Moyer, James 9                  4) Schlegel, Daniel J 10          
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'                    NT    3:00.08         28  
     1) Phan, Dylan H 10                2) O'Neill, Jason 9               
     3) Christian, Michael P 9          4) Bailey, Taryn 9                
 
Event 115  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:43.17    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA                   
                         O Giampietro, K Bland, E Seiberlich, M Cooke      
                1:39.99  NAT
                2:10.70  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:50.09    1:52.57 DIST    44  
     1) Noble, Grace K 11               2) Lambe, Jordan E 12             
     3) Rutecki, Julianna 12            4) Donnelly, Kiersten 11          
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:53.58    1:53.57 DIST    38  
     1) Gally, Annika L 12              2) Glennon, Ella G 12             
     3) Lewis, Madison R 12             4) Burkhardt, Carey S 12          
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:54.28    1:54.78 DIST    36  
     1) Appler, Emma 12                 2) Cherrie, Anna 12               
     3) Peticca, Julia E 12             4) Lopez, Maria 11                
  4 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:58.22    1:55.87 DIST    34  
     1) Bland, Bella G 12               2) Pappas, Penelope E 11          
     3) Mostek, Anya H 11               4) Mayinja, Makena A 11           
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:58.81    1:58.77 DIST    32  
     1) Rouleau, Emily 11               2) Moser, Fay 11                  
     3) Wasielevski, Sarah 11           4) Lahmann-Metcalfe, Helen M 12   
  6 Lionville Community YMCA  'B'               1:59.00    2:01.30 DIST    30  
     1) George, Maddy E 11              2) Rutkowski, Emma E 12           
     3) Schweikert, Anna J 11           4) Toth, Katie P 12               
  7 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:02.49    2:03.66 DIST    28  
     1) Goudie, Erin R 11               2) Delizo, Ilyssa 12              
     3) Pastor, Victoria M 12           4) Keener, Tori M 12              
  8 Lionville Community YMCA  'C'               2:00.98    2:04.07 DIST    26  
     1) Barkasi, Kamilia 11             2) McDermott, Mallory K 12        
     3) King, Hannah G 11               4) Pan, Katherine 11              
  9 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:04.26    2:04.70 DIST    24  
     1) Tran, Noelle T 11               2) Ritter, Sarah 11               
     3) Traficanti, Julianna R 12       4) Filipovski, Sara 12            
 10 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:05.10    2:07.22 DIST    20  
     1) Hardick, Clara E 11             2) Ferretti, Jura 12              
     3) Griffith, Camille A 11          4) Martz, Kaia 11                 
 11 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:07.88    2:08.19 DIST    16  
     1) Sheng, Joy Z 11                 2) Collin, Ava M 11               
     3) Kim, Grace H 12                 4) Frey, Grace N 11               
 12 Lionville Community YMCA  'D'               2:08.68    2:12.57         14  
     1) Flannery, Lauren S 12           2) Eckenrode, Emily R 12          
     3) Thatcher, Abby 11               4) Kiebort, Cameron K 11          
 13 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:17.42    2:19.28         12  
     1) Foight, Emily 11                2) Evans, Violet 11               
     3) Karas, Kyla S 11                4) Haines, Olivia G 11            
 14 Lionville Community YMCA  'E'               2:17.48    2:22.40         10  
     1) Sabadish, Zoe A 12              2) Schweiger, Sydney 11           
     3) Krauss, Rachel 11               4) Bussiek, Julia E 12            
 
Event 116  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.30    2/4/2012 Upper Main Line YMCA                       
                         B McKenrick, P Hopkins, J Wang, J Ryan            
                1:29.49  NAT
                2:13.90  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:45.87    1:45.93 DIST    44  
     1) Fry, Matthew 12                 2) Sherk, Zachery 12              
     3) McCurley, Aiden 12              4) Heckman, Brody E 12            
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:48.26    1:46.55 DIST    38  
     1) Morris, Justin T 12             2) Schlegel, Griffin P 12         
     3) Shirk, Roanoke R 12             4) Santos, Jacob D 12             
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:51.00    1:51.16 DIST    36  
     1) Pappas, George D 11             2) Tsumita, Kaito 12              
     3) Hussin, Jack G 12               4) Christian, Jack G 12           
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:54.62    1:55.57 DIST    34  
     1) Undercofler, Jack J 11          2) Gossow, Daniel C 11            
     3) Lanchoney, George T 12          4) Condi, James T 11              
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:57.38    1:58.17 DIST    32  
     1) Strieb, Sam 11                  2) Seymour, Jayden W 11           
     3) Hebel, Evan M 11                4) Cunningham, Joshua L 11        
  6 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:03.81    2:04.58 DIST    30  
     1) Peterson, Jackson 11            2) Shockey, Nicholas A 11         
     3) Knopsnyder, Lucas 12            4) Eisenbrown, Brycen N 11        
  7 Lionville Community YMCA  'A'               2:02.65    2:12.54 DIST    28  
     1) Carroll, Aiden A 11             2) McIlroy, Aidan C 11            
     3) Munagala, Vignesh 11            4) Cain, Nathan 12                
  8 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:08.35    2:16.97         26  
     1) Heckman, Alex 11                2) Shelton, Joshua L 11           
     3) Becker, Eric T 11               4) Narvaez, Kevin 11              
  9 Phoenixville Branch YMCA  'B'                    NT    2:23.43         24  
     1) Bahr, Christopher W 11          2) Buchler, Kaden T 11            
     3) Kleppe, Carson G 11             4) Harth, Ryan M 12               
 -- Lionville Community YMCA  'B'               2:17.96   X2:34.77        
     1) Rao, Rohan 11                   2) Sperling, Luke 9               
     3) Darlington, Ryan P 11           4) Elmore, Sam A 11