Licensed to Lionville Community YMCA
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/5/2012 11:42 AM
                 Washington Championship 2011-2012 - 2/4/2012                  
                           Penn-Del Swimming League                            
                            Hosted by Reading YMCA                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:12.98    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         C Gring, K Van der Sleen, K Dubbs, E Van der Sleen
                2:38.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:12.84    2:12.98!DIST    44  
     1) Gring, Cameron 10               2) Van der Sleen, Katelyn R 10    
     3) Dubbs, Karrison 10              4) Van der Sleen, Emily M 10      
                              32.75 (32.75)                         1:12.21 (39.46)
                            1:42.66 (30.45)     2:12.98 (30.32)                    
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:20.62    2:20.10 DIST    38  
     1) Hayward, Katya Y 10             2) Baker, Katie L 9               
     3) Merke, Erin A 10                4) Parker, Katie G 10             
                              45.55 (45.55)                         1:17.44 (31.89)
                            1:47.11 (29.67)     2:20.10 (32.99)                    
  3 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:26.16    2:26.45 DIST    36  
     1) Appler, Emma 9                  2) Fry, Katie 9                   
     3) Rickert, Marlee 9               4) Wasielevski, Caroline 10       
                              38.73 (38.73)                         1:19.37 (40.64)
                            1:52.81 (33.44)     2:26.45 (33.64)                    
  4 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:26.32    2:27.11 DIST    34  
                              36.79 (36.79)                         1:20.18 (43.39)
                            1:58.22 (38.04)     2:27.11 (28.89)                    
  5 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:32.38    2:27.50 DIST    32  
     1) Feehery, Emma G 10              2) Chung, Shana J 9               
     3) Feehery, Madison A 9            4) Chirila-Rus, Nicole 10         
                              35.57 (35.57)                         1:19.28 (43.71)
                            1:55.14 (35.86)     2:27.50 (32.36)                    
  6 Ridley Area YMCA  'A'                       2:33.90    2:32.68 DIST    30  
     1) Atkinson, Emma 10               2) Cardow, Jen 9                  
     3) Durkin, Keeley 9                4) McBlain, Claire 9              
                              35.98 (35.98)                         1:19.13 (43.15)
                            1:56.68 (37.55)     2:32.68 (36.00)                    
  7 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:40.22    2:38.89         28  
     1) Moyer, Erin 10                  2) Shultz, Audrey 9               
     3) Foight, Maggie 10               4) Cherrie, Anna 9                
                              44.01 (44.01)                         1:22.86 (38.85)
                            2:02.23 (39.37)     2:38.89 (36.66)                    
  8 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:43.28    2:40.86         26  
     1) Simpson, Melanie J 10           2) Park, Sally 10                 
     3) Littlewood, Julia 10            4) Goddard, Nia C 10              
  9 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:35.67    2:41.30         24  
     1) Bergey, Sabrina A 10            2) Fenning, Melanie H 10          
     3) Geary, Melissa R 10             4) Donovan, Katie R 10            
                              43.06 (43.06)                         1:27.65 (44.59)
                            2:09.35 (41.70)     2:41.30 (31.95)                    
 10 Upper Main Line YMCA  'C'                   2:53.42    2:46.09         20  
     1) Perretta, Kate C 10             2) Hyldahl, Aubrey Ella 10        
     3) Adams, Isabel 9                 4) DelloBuono, Jenna 10           
 11 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:49.21    2:52.63         16  
     1) Filipovski, Sara 9              2) Bland, Bella G 9               
     3) Niness, Mikayla J 9             4) Servance, Jesenia 10           
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:16.70    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         A McKenrick, L Law, B Burns, E Vasko              
                2:45.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:18.09    2:16.70!DIST    44  
     1) McKenrick, Aidan J 10           2) Law, Liam F 10                 
     3) Burns, Brendan A 10             4) Vasko, Emil A 10               
                              36.69 (36.69)                         1:15.11 (38.42)
                            1:46.41 (31.30)     2:16.70 (30.29)                    
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:20.95    2:18.28 DIST    38  
     1) Sherk, Zachery 9                2) Valeriano, Max 10              
     3) Curran, Donovan 10              4) Fry, Matthew 9                 
                              35.49 (35.49)                         1:13.86 (38.37)
                            1:48.05 (34.19)     2:18.28 (30.23)                    
  3 Ridley Area YMCA  'A'                       2:27.02    2:27.56 DIST    36  
     1) Tanzosh, Kevin 10               2) McGann, Frankie 9              
     3) Resweber, Will 10               4) Seifried, Matthew W 10         
                              39.88 (39.88)                         1:21.19 (41.31)
                            1:55.43 (34.24)     2:27.56 (32.13)                    
  4 Pottstown YMCA  'A'                         2:32.93    2:30.83 DIST    34  
     1) Zimmerman, Nathan E 10          2) Aquino, Mitchell D 10          
     3) Bowker, Zachary J 10            4) Kasznay, Jonah J 9             
                              41.89 (41.89)                         1:19.16 (37.27)
                            1:57.63 (38.47)     2:30.83 (33.20)                    
  5 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:31.53    2:31.60 DIST    32  
     1) Morris, Justin T 9              2) Chemnitz, Jacob M 10           
     3) Griffith, Nicholas J 10         4) Cisik, Stephen F 10            
                              38.26 (38.26)                         1:24.50 (46.24)
                            2:01.40 (36.90)     2:31.60 (30.20)                    
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:37.29    2:31.98 DIST    30  
     1) Hopkins, Matthew K 10           2) Wiley, Kale T 10               
     3) Whitaker, Miles T 9             4) Rosato, Spencer 10             
                              39.52 (39.52)                         1:23.22 (43.70)
                            1:59.93 (36.71)     2:31.98 (32.05)                    
  7 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:54.82    2:47.15         28  
     1) Longacre, Nolan R 10            2) Coates, Patrick A 10           
     3) Schlegel, Griffin P 9           4) Armbruster, Andrew J 9         
                              39.83 (39.83)                         1:28.18 (48.35)
                            2:14.68 (46.50)     2:47.15 (32.47)                    
  8 Pottstown YMCA  'B'                         2:46.11    2:49.25         26  
     1) Kasznay, Galen L 10             2) Heras, Holden 10               
     3) Cubbler, Andrew 9               4) Dunn, Aidan 9                  
                              39.38 (39.38)                         1:28.20 (48.82)
                            2:12.86 (44.66)     2:49.25 (36.39)                    
  9 Ridley Area YMCA  'B'                       2:45.98    3:00.18         24  
     1) Booth, Colin 9                  2) Noll, Brian 10                 
     3) Rockenbach, Ryan 10             4) Costa, Mario 9                 
                              52.17 (52.17)                         1:39.35 (47.18)
                            2:22.38 (43.03)     3:00.18 (37.80)                    
 10 Pottstown YMCA  'C'                         3:15.08    3:13.89         20  
     1) Zimmerman, Anson J 9            2) McNeill, Michael J 10          
     3) Jiang, Ishau 9                  4) Sanders, Terrell 10            
                              47.62 (47.62)                         1:47.02 (59.40)
                            2:45.23 (58.21)     3:13.89 (28.66)                    
 
Event 3  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:13.40    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         D Tian, K Bailey, A Mostek, M Mayinja             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:11.94    1:13.40!        44  
     1) Tian, Diane 8                   2) Bailey, Kahlia A 8             
     3) Mostek, Anya H 8                4) Mayinja, Makena A 8            
                                  41.22 ( )     1:13.40 (32.18)                    
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:14.95    1:16.51         38  
     1) Wasielevski, Sarah 8            2) Haines, Olivia 8               
     3) Gring, Sydney 6                 4) Eisenhofer, Katie 7            
                                  42.43 ( )     1:16.51 (34.08)                    
  3 Ridley Area YMCA  'A'                       1:22.20    1:24.31         36  
     1) Breslin, Hannah 8               2) Yancey, Mia 8                  
     3) McBlain, Grace 7                4) Joner, Cassidy 7               
                                  42.54 ( )     1:24.31 (41.77)                    
  4 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:20.69    1:24.50         34  
     1) Ritter, Sarah 8                 2) Tran, Noelle 8                 
     3) Pappas, Erini C 8               4) Pappas, Penelope E 8           
                                  49.84 ( )     1:24.50 (34.66)                    
  5 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:25.94    1:24.90         32  
     1) Sheng, Joy 8                    2) Frey, Grace 8                  
     3) McKenrick, Allysandra G 8       4) Whitaker, Kallie V 7           
                                  47.41 ( )     1:24.90 (37.49)                    
  6 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:24.91    1:31.01         30  
     1) Goudie, Erin R 8                2) Bergey, Zora V 8               
     3) Starry, Paige E 8               4) Christman, Bailee E 8          
                                  49.81 ( )     1:31.01 (41.20)                    
  7 Phoenixville Branch YMCA  'C'               1:31.53    1:31.93         28  
     1) Hahn, Molly R 8                 2) Sposato, Christina 8           
     3) Hansen, Payton M 8              4) Schwartz, Caroline A 8         
                                  48.90 ( )     1:31.93 (43.03)                    
  8 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:24.86    1:33.14         26  
     1) Braun, Ella 8                   2) Shultz, Hilary 7               
     3) Cherrie, Emily 7                4) Palmer, Lily 8                 
                                  53.74 ( )     1:33.14 (39.40)                    
  9 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:31.95    1:36.84         24  
     1) Caron, Lauren E 6               2) Sun, Annie 7                   
     3) Burns, Delaney 7                4) Collin, Ava 8                  
                                  57.31 ( )     1:36.84 (39.53)                    
 10 Ridley Area YMCA  'B'                       1:45.48    1:53.35         20  
     1) Juliano, Liliana 7              2) Mallon, Erin 7                 
     3) Mallon, Megan 7                 4) Booth, Kaila 7                 
                                1:03.06 ( )     1:53.35 (50.29)                    
 -- Reading and Berks County YMCA  'C'          1:28.40         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Evans, Violet 8                 2) Foight, Emily 8                
     3) Valeriano, Morgan 7             4) Rothermel, Ryleigh 8           
                                  53.86 ( )          DQ (40.03)                    
 
Event 4  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:16.19    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         J Undercofler, D Gossow, T Achuff, E Spillane     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:17.66    1:16.19!        44  
     1) Undercofler, Jack 8             2) Gossow, Daniel 8               
     3) Achuff, Todd M 7                4) Spillane, Evan P 8             
                                  40.38 ( )     1:16.19 (35.81)                    
  2 Pottstown YMCA  'A'                         1:16.12    1:16.97         38  
     1) Peterson, Jackson 8             2) Miles, Parker 8                
     3) Fink, Dalton 8                  4) DiMarino, Joshua M 8           
                                  42.89 ( )     1:16.97 (34.08)                    
  3 Ridley Area YMCA  'A'                       1:23.21    1:24.15         36  
     1) Tanzosh, Eric 8                 2) Seifried, Owen 8               
     3) DeConti, Logan 8                4) Cramer, Ben 8                  
                                  47.03 ( )     1:24.15 (37.12)                    
  4 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:21.84    1:24.88         34  
     1) Cunningham, Joshua 8            2) Strieb, Sam 8                  
     3) Shockey, Nicholas 8             4) Hebel, Evan 8                  
                                  47.07 ( )     1:24.88 (37.81)                    
  5 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:24.33    1:25.11         32  
     1) Goddard, Daniel 8               2) Hopkins, Christian 7           
     3) Hawke, Leo 7                    4) Hyldahl, Cooper 8              
                                  47.59 ( )     1:25.11 (37.52)                    
  6 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:25.43    1:33.20         30  
     1) Guiliano, Christopher R 8       2) Vivian, Noah I 8               
     3) Gorman, Cameron J 8             4) Hafer, Andrew J 8              
                                  50.56 ( )     1:33.20 (42.64)                    
  7 Pottstown YMCA  'B'                         1:45.09    1:58.52         28  
     1) Konarski, Hunter 6              2) Leary, Jayson M 8              
     3) Sprenkle, Hunter 8              4) Bond, Ciejay 8                 
                                1:04.01 ( )     1:58.52 (54.51)                    
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 27.23    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA                
                33.50  DIST
                40.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merke, Erin A       10 Phoenixville-PA        28.31      27.23!DIST    22  
  2 Dubbs, Karrison     10 Reading-PA             28.22      28.69 DIST    19  
  3 Marley, Amanda N    10 Boyertown-PA           30.53      30.60 DIST    18  
  4 Rickert, Marlee      9 Reading-PA             31.04      30.78 DIST    17  
  5 Van der Sleen, Emi  10 Reading-PA             30.48      31.32 DIST    16  
  6 Atkinson, Emma      10 RAYS                   31.26      31.54 DIST    15  
  7 Kline, Ariana M     10 Boyertown-PA           31.93      31.74 DIST    14  
  8 Chirila-Rus, Nicol  10 UpperMainLine-PA       33.55      32.22 DIST    13  
  9 Chung, Shana J       9 UpperMainLine-PA       33.59      32.33 DIST    12  
 10 Donovan, Katie R    10 Boyertown-PA           32.80      32.74 DIST    10  
 11 Parker, Katie G     10 Phoenixville-PA        33.05      32.78 DIST     8  
 12 Durkin, Keeley       9 RAYS                   33.69      32.91 DIST     7  
 13 Foight, Maggie      10 Reading-PA             34.71      33.34 DIST     6  
 14 Woomer, Rachel L    10 Boyertown-PA           35.50      33.35 DIST     5  
 15 Wasielevski, Carol  10 Reading-PA             32.02      33.37 DIST     4  
 16 Littlewood, Julia   10 UpperMainLine-PA       33.96      33.40 DIST     3  
 17 Goddard, Nia C      10 UpperMainLine-PA       33.84      33.51 CHSC     2  
 18 Niness, Mikayla J    9 Phoenixville-PA        33.70      33.67 CHSC     1  
 19 Appler, Emma         9 Reading-PA             33.39      33.87 CHSC   
 20 Hyldahl, Aubrey El  10 UpperMainLine-PA          NT      34.04 CHSC   
 21 Fry, Katie           9 Reading-PA             34.00      34.16 CHSC   
 22 Logullo, Emma       10 Reading-PA             36.25      34.64 CHSC   
 23 Bland, Bella G       9 Phoenixville-PA        34.26      34.73 CHSC   
 24 Moyer, Erin         10 Reading-PA             36.08      35.20 CHSC   
 25 Fenning, Melanie H  10 Boyertown-PA           34.93      36.08 CHSC   
 26 Slowik, Morgan L    10 Boyertown-PA           38.83      36.40 CHSC   
 27 Cherrie, Anna        9 Reading-PA             35.31      36.72 CHSC   
 28 McBlain, Claire      9 RAYS                   35.62      37.00 CHSC   
 29 Cardow, Jen          9 RAYS                   36.35      37.18 CHSC   
 30 Simpson, Melanie J  10 UpperMainLine-PA       36.74      37.58 CHSC   
 31 Ferretti, Jura       9 Reading-PA             40.13      37.59 CHSC   
 31 Booth, Kiera        10 RAYS                   42.00      37.59 CHSC   
 33 Christman, Camille  10 Boyertown-PA           38.74      37.64 CHSC   
 34 Crowe, Catherine A   9 UpperMainLine-PA       37.76      38.22 CHSC   
 35 Costello, Chloe      9 Reading-PA             39.93      39.48 CHSC   
 36 Davis, Mickaela K   10 Boyertown-PA           40.25      40.10        
 37 Filipovski, Sara     9 Phoenixville-PA        40.89      41.09        
 38 Hoke, Cameron       10 Reading-PA             43.96      41.75        
 39 Oneill, Madison      9 Phoenixville-PA        42.81      42.06        
 40 Stoltzfus, Leah      9 Reading-PA             41.71      42.50        
 41 Geishauser, Eleni    9 Reading-PA             45.65      43.39        
 42 Rush, Ceara         10 RAYS                   42.51      43.70        
 43 Joner, Morgan        9 RAYS                   47.29      45.20        
 44 Ferretti, Lauren S   9 Phoenixville-PA           NT      51.87        
 45 Vazquez, Alexandra   9 Phoenixville-PA        59.61      55.95        
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 29.94    2/4/2012 Liam F Law, UpperMainLine-PA                 
                34.50  DIST
                39.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Law, Liam F         10 UpperMainLine-PA       31.57      29.94!DIST    22  
  2 Vasko, Emil A       10 UpperMainLine-PA       31.55      30.31 DIST    19  
  3 Cisik, Stephen F    10 Boyertown-PA           31.01      30.43 DIST    18  
  4 Resweber, Will      10 RAYS                   30.30      30.47 DIST    17  
  5 Hopkins, Matthew K  10 UpperMainLine-PA       32.08      30.48 DIST    16  
  6 Valeriano, Max      10 Reading-PA             31.43      30.71 DIST    15  
  7 Fry, Matthew         9 Reading-PA             30.80      30.85 DIST    14  
  8 Schlegel, Griffin    9 Boyertown-PA           32.15      31.60 DIST    13  
  9 Bowker, Zachary J   10 Pottstown-PA           32.67      31.95 DIST    12  
 10 McGann, Frankie      9 RAYS                   32.44      32.26 DIST    10  
 11 Aquino, Mitchell D  10 Pottstown-PA           33.36      32.66 DIST     8  
 12 Gossow, Michael R   10 UpperMainLine-PA       34.96      33.52 DIST     7  
 13 Fan, Matthew Z       9 UpperMainLine-PA       34.13      33.53 DIST     6  
 14 Rosato, Spencer     10 UpperMainLine-PA       32.68      33.55 DIST     5  
 15 Armbruster, Andrew   9 Boyertown-PA           39.73      33.91 DIST     4  
 16 Zimmerman, Nathan   10 Pottstown-PA           33.67      34.15 DIST     3  
 17 Kasznay, Jonah J     9 Pottstown-PA           34.12      34.59 CHSC     2  
 18 Wiley, Kale T       10 UpperMainLine-PA       35.59      34.86 CHSC     1  
 19 Keller, Nate         9 Reading-PA             34.26      35.12 CHSC   
 20 Cubbler, Andrew      9 Pottstown-PA           35.75      35.39 CHSC   
 21 Wittmeyer, Harriso  10 Reading-PA             35.17      35.46 CHSC   
 22 Rockenbach, Ryan    10 RAYS                   35.04      35.80 CHSC   
 23 Heras, Holden       10 Pottstown-PA           38.11      36.54 CHSC   
 24 Dunn, Aidan          9 Pottstown-PA           36.31      37.91 CHSC   
 25 Costa, Mario         9 RAYS                   35.53      37.94 CHSC   
 26 Jiang, Ishau         9 Pottstown-PA           40.50      39.87        
 27 Pinkerton, Colin T   9 Boyertown-PA           41.32      40.27        
 28 Booth, Colin         9 RAYS                   41.32      41.93        
 29 Dresden, Tim         9 RAYS                   41.51      42.19        
 30 Zimmerman, Anson J   9 Pottstown-PA           40.28      42.31        
 31 McNeill, Michael J  10 Pottstown-PA           41.76      42.56        
 32 Keenan, Liam         9 Pottstown-PA           41.96      42.97        
 33 Eagle, Connor T      9 Boyertown-PA           48.08      47.94        
 
Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 16.23    2/4/2012 Diane Tian, Phoenixville-PA                  
                27.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tian, Diane          8 Phoenixville-PA        15.79      16.23!CHSC    22  
  2 Gring, Sydney        6 Reading-PA             16.32      16.25 CHSC    19  
  3 Whitaker, Kallie V   7 UpperMainLine-PA          NT      16.85 CHSC    18  
  4 Starry, Paige E      8 Boyertown-PA           17.65      16.92 CHSC    17  
  5 Pappas, Erini C      8 Phoenixville-PA        17.60      17.32 CHSC    16  
  6 Pappas, Penelope E   8 Phoenixville-PA        16.91      17.43 CHSC    15  
  7 Eisenhofer, Katie    7 Reading-PA             17.06      17.49 CHSC    14  
  8 Tran, Noelle         8 Phoenixville-PA        19.27      17.53 CHSC    13  
  9 Valeriano, Morgan    7 Reading-PA             19.04      17.74 CHSC    11  
  9 LeBeau, Helena       7 UpperMainLine-PA       17.96      17.74 CHSC    11  
 11 Frey, Grace          8 UpperMainLine-PA       18.32      17.81 CHSC     8  
 12 Schwartz, Caroline   8 Phoenixville-PA        18.45      17.99 CHSC     7  
 13 Ritter, Sarah        8 Phoenixville-PA        19.31      18.18 CHSC     6  
 14 Sheng, Joy           8 UpperMainLine-PA       17.94      18.23 CHSC     5  
 15 Braun, Ella          8 Reading-PA             17.84      18.28 CHSC     3.5
 15 Burns, Delaney       7 UpperMainLine-PA       18.09      18.28 CHSC     3.5
 17 Palmer, Lily         8 Reading-PA             18.23      18.69 CHSC     2  
 18 Morris, Natalie E    8 Boyertown-PA           19.01      18.70 CHSC     1  
 19 Foight, Emily        8 Reading-PA             20.34      18.79 CHSC   
 20 Joner, Cassidy       7 RAYS                   18.64      19.00 CHSC   
 21 Sun, Annie           7 UpperMainLine-PA       19.09      19.01 CHSC   
 22 Geishauser, Olivia   8 Reading-PA             22.52      19.52 CHSC   
 23 Rothermel, Ryleigh   8 Reading-PA             18.35      19.65 CHSC   
 24 Christman, Bailee    8 Boyertown-PA           18.12      19.82 CHSC   
 25 Goudie, Erin R       8 Boyertown-PA           19.62      20.13 CHSC   
 26 Breslin, Hannah      8 RAYS                   20.30      20.46 CHSC   
 27 Hansen, Payton M     8 Phoenixville-PA        20.04      20.52 CHSC   
 28 Bergey, Zora V       8 Boyertown-PA           22.02      20.58 CHSC   
 29 Mallon, Megan        7 RAYS                   20.80      21.24 CHSC   
 30 Keck, Sam            6 Reading-PA             20.35      21.38 CHSC   
 31 Caron, Lauren E      6 UpperMainLine-PA       23.23      21.49 CHSC   
 32 Mallon, Erin         7 RAYS                   20.94      21.66 CHSC   
 33 Cunningham, Madiso   7 Reading-PA             21.88      21.73 CHSC   
 34 Booth, Kaila         7 RAYS                   22.93      22.61 CHSC   
 35 Muppavarapu, Riya    8 Reading-PA             23.66      23.11 CHSC   
 36 Juliano, Liliana     7 RAYS                   23.02      23.29 CHSC   
 37 Gottesman, Alison    7 Phoenixville-PA        26.13      23.96 CHSC   
 38 Mercer, Caroline     8 Phoenixville-PA        24.43      24.41 CHSC   
 39 Donovan, Sabrina N   8 Boyertown-PA           22.41      24.73 CHSC   
 
Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 15.41    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                26.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fink, Dalton         8 Pottstown-PA           15.19      15.41!CHSC    22  
  2 Miles, Parker        8 Pottstown-PA           15.24      15.50 CHSC    19  
  3 Achuff, Todd M       7 UpperMainLine-PA       16.26      15.86 CHSC    18  
  4 Spillane, Evan P     8 UpperMainLine-PA       16.38      16.27 CHSC    17  
  5 Guiliano, Christop   8 Boyertown-PA           17.03      16.75 CHSC    15.5
  5 Hebel, Evan          8 Reading-PA             16.45      16.75 CHSC    15.5
  7 Seifried, Owen       8 RAYS                   17.56      16.89 CHSC    14  
  8 Hyldahl, Cooper      8 UpperMainLine-PA       17.26      17.04 CHSC    13  
  9 DeConti, Logan       8 RAYS                   17.09      17.11 CHSC    12  
 10 Goddard, Daniel      8 UpperMainLine-PA       16.85      17.24 CHSC    10  
 11 Tanzosh, Eric        8 RAYS                   18.44      17.29 CHSC     8  
 12 Cramer, Ben          8 RAYS                   16.78      17.49 CHSC     7  
 13 Shockey, Nicholas    8 Reading-PA             17.81      17.53 CHSC     6  
 14 Watanabe, Taiji      8 UpperMainLine-PA       18.56      17.54 CHSC     5  
 15 Hawke, Leo           7 UpperMainLine-PA       18.98      17.76 CHSC     4  
 16 Sprenkle, Hunter     8 Pottstown-PA           17.79      17.81 CHSC     3  
 17 Peterson, Jackson    8 Pottstown-PA           17.44      17.85 CHSC     2  
 18 Wang, Andrew         7 UpperMainLine-PA       18.29      17.92 CHSC     1  
 19 Vivian, Noah I       8 Boyertown-PA           17.32      18.38 CHSC   
 20 Prior, Joshua        7 UpperMainLine-PA       19.81      18.59 CHSC   
 21 Talley, Steven       8 RAYS                   19.57      19.55 CHSC   
 22 Hafer, Andrew J      8 Boyertown-PA           19.54      20.76 CHSC   
 23 Leary, Jayson M      8 Pottstown-PA           24.26      21.96 CHSC   
 24 Mest, Jacob B        7 Pottstown-PA           31.30      28.27        
 25 Konarski, Hunter     6 Pottstown-PA           29.97      33.61        
 -- Bond, Ciejay         8 Pottstown-PA           29.69         DQ        
      False start
 
Event 9  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 1:08.68    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA              
                1:24.00  DIST
                1:49.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merke, Erin A       10 Phoenixville-PA      1:10.04    1:08.68!DIST    22  
                                  31.39 ( )     1:08.68 (37.29)                    
  2 Gring, Cameron      10 Reading-PA           1:12.00    1:11.76 DIST    19  
                                  31.76 ( )     1:11.76 (40.00)                    
  3 Feehery, Emma G     10 UpperMainLine-PA     1:17.04    1:14.84 DIST    18  
                                  34.71 ( )     1:14.84 (40.13)                    
  4 Hayward, Katya Y    10 Phoenixville-PA      1:14.94    1:16.15 DIST    17  
                                  35.19 ( )     1:16.15 (40.96)                    
  5 Van der Sleen, Kat  10 Reading-PA           1:17.91    1:19.03 DIST    16  
                                  36.88 ( )     1:19.03 (42.15)                    
  6 Marley, Amanda N    10 Boyertown-PA         1:21.14    1:20.88 DIST    15  
                                  36.16 ( )     1:20.88 (44.72)                    
  7 Parker, Katie G     10 Phoenixville-PA      1:21.29    1:21.05 DIST    14  
                                  39.13 ( )     1:21.05 (41.92)                    
  8 Durkin, Keeley       9 RAYS                 1:21.48    1:22.04 DIST    13  
                                  39.68 ( )     1:22.04 (42.36)                    
  9 Foight, Maggie      10 Reading-PA           1:20.40    1:23.12 DIST    12  
                                  38.79 ( )     1:23.12 (44.33)                    
 10 Kline, Ariana M     10 Boyertown-PA         1:23.19    1:23.28 DIST    10  
                                  38.98 ( )     1:23.28 (44.30)                    
 11 Feehery, Madison A   9 UpperMainLine-PA     1:25.12    1:24.07 CHSC     7.5
                                  38.82 ( )     1:24.07 (45.25)                    
 11 Geary, Melissa R    10 Boyertown-PA         1:24.57    1:24.07 CHSC     7.5
                                  39.81 ( )     1:24.07 (44.26)                    
 13 Shultz, Audrey       9 Reading-PA           1:26.14    1:24.72 CHSC     6  
                                  39.47 ( )     1:24.72 (45.25)                    
 14 Drabick, Emily K    10 Boyertown-PA         1:24.69    1:24.94 CHSC     5  
                                  40.22 ( )     1:24.94 (44.72)                    
 15 Bland, Bella G       9 Phoenixville-PA      1:31.70    1:25.63 CHSC     4  
                                  38.26 ( )     1:25.63 (47.37)                    
 16 Donovan, Katie R    10 Boyertown-PA         1:26.83    1:25.96 CHSC     3  
                                  39.53 ( )     1:25.96 (46.43)                    
 17 Baker, Katie L       9 Phoenixville-PA      1:26.32    1:28.75 CHSC     2  
                                  41.07 ( )     1:28.75 (47.68)                    
 18 Park, Sally         10 UpperMainLine-PA     1:31.95    1:31.57 CHSC     1  
                                  44.54 ( )     1:31.57 (47.03)                    
 19 DelloBuono, Jenna   10 UpperMainLine-PA     1:38.14    1:32.01 CHSC   
                                  42.81 ( )     1:32.01 (49.20)                    
 20 Fenning, Melanie H  10 Boyertown-PA         1:29.72    1:32.70 CHSC   
                                  43.87 ( )     1:32.70 (48.83)                    
 21 Perretta, Kate C    10 UpperMainLine-PA     1:35.72    1:35.15 CHSC   
                                  46.04 ( )     1:35.15 (49.11)                    
 22 Davis, Mickaela K   10 Boyertown-PA         1:36.16    1:37.58 CHSC   
                                  46.33 ( )     1:37.58 (51.25)                    
 23 Crowe, Catherine A   9 UpperMainLine-PA          NT    1:39.31 CHSC   
                                  46.77 ( )     1:39.31 (52.54)                    
 24 Servance, Jesenia   10 Phoenixville-PA      1:39.88    1:39.60 CHSC   
                                  48.91 ( )     1:39.60 (50.69)                    
 25 McBlain, Claire      9 RAYS                 1:35.82    1:39.68 CHSC   
                                  45.25 ( )     1:39.68 (54.43)                    
 26 Bergey, Sabrina A   10 Boyertown-PA         1:40.60    1:39.85 CHSC   
                                  47.05 ( )     1:39.85 (52.80)                    
 27 Adams, Isabel        9 UpperMainLine-PA     1:42.12    1:40.20 CHSC   
                                  48.29 ( )     1:40.20 (51.91)                    
 28 Oneill, Madison      9 Phoenixville-PA      1:52.32    1:46.91 CHSC   
                                  51.61 ( )     1:46.91 (55.30)                    
 29 Godillot, Eliza     10 Phoenixville-PA      1:48.48    1:50.46        
                                  53.55 ( )     1:50.46 (56.91)                    
 -- Niness, Mikayla J    9 Phoenixville-PA      1:29.55         DQ        
      One hand touch - fly
                                  39.07 ( )          DQ (46.97)                    
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 1:14.65    2/4/2012 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA          
                1:28.00  DIST
                1:41.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brendan A    10 UpperMainLine-PA     1:16.35    1:14.65!DIST    22  
                                  32.53 ( )     1:14.65 (42.12)                    
  2 Shockey, Jeremy T   10 Reading-PA           1:19.28    1:18.88 DIST    19  
                                  36.85 ( )     1:18.88 (42.03)                    
  3 McKenrick, Aidan J  10 UpperMainLine-PA     1:21.93    1:20.81 DIST    18  
                                  37.37 ( )     1:20.81 (43.44)                    
  4 Seifried, Matthew   10 RAYS                 1:21.02    1:20.84 DIST    17  
                                  38.76 ( )     1:20.84 (42.08)                    
  5 Sherk, Zachery       9 Reading-PA           1:21.67    1:21.98 DIST    16  
                                  37.68 ( )     1:21.98 (44.30)                    
  6 Cisik, Stephen F    10 Boyertown-PA         1:23.48    1:22.56 DIST    15  
                                  39.10 ( )     1:22.56 (43.46)                    
  7 Curran, Donovan     10 Reading-PA           1:20.80    1:23.14 DIST    14  
                                  35.52 ( )     1:23.14 (47.62)                    
  8 Morris, Justin T     9 Boyertown-PA         1:26.54    1:24.84 DIST    13  
                                  38.93 ( )     1:24.84 (45.91)                    
  9 McGann, Frankie      9 RAYS                 1:23.77    1:25.04 DIST    12  
                                  39.97 ( )     1:25.04 (45.07)                    
 10 Griffith, Nicholas  10 Boyertown-PA         1:26.80    1:26.39 DIST    10  
                                  39.14 ( )     1:26.39 (47.25)                    
 11 Zimmerman, Nathan   10 Pottstown-PA         1:26.12    1:27.45 DIST     8  
                                  41.95 ( )     1:27.45 (45.50)                    
 12 Kasznay, Jonah J     9 Pottstown-PA         1:29.94    1:28.01 CHSC     7  
                                  41.56 ( )     1:28.01 (46.45)                    
 13 Whitaker, Miles T    9 UpperMainLine-PA     1:30.01    1:29.13 CHSC     6  
                                  39.60 ( )     1:29.13 (49.53)                    
 14 Kasznay, Galen L    10 Pottstown-PA         1:38.71    1:29.99 CHSC     5  
                                  38.83 ( )     1:29.99 (51.16)                    
 15 Longacre, Nolan R   10 Boyertown-PA         1:27.75    1:30.39 CHSC     4  
                                  41.07 ( )     1:30.39 (49.32)                    
 16 Armbruster, Andrew   9 Boyertown-PA              NT    1:30.59 CHSC     3  
                                  40.61 ( )     1:30.59 (49.98)                    
 17 Wittmeyer, Harriso  10 Reading-PA           1:29.55    1:30.78 CHSC     2  
                                  43.64 ( )     1:30.78 (47.14)                    
 18 Chemnitz, Jacob M   10 Boyertown-PA         1:26.89    1:31.66 CHSC     1  
                                  43.62 ( )     1:31.66 (48.04)                    
 19 Schlegel, Griffin    9 Boyertown-PA         1:32.29    1:32.20 CHSC   
                                  43.69 ( )     1:32.20 (48.51)                    
 20 Tanzosh, Kevin      10 RAYS                 1:28.41    1:32.56 CHSC   
                                  41.89 ( )     1:32.56 (50.67)                    
 21 Noll, Brian         10 RAYS                 1:32.67    1:34.24 CHSC   
                                  45.45 ( )     1:34.24 (48.79)                    
 22 Coates, Patrick A   10 Boyertown-PA         1:45.17    1:40.74 CHSC   
                                  46.86 ( )     1:40.74 (53.88)                    
 23 Pinkerton, Colin T   9 Boyertown-PA         1:37.85    1:40.90 CHSC   
                                  48.85 ( )     1:40.90 (52.05)                    
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 14.89    2/4/2012 Mia Yancey, RAYS                             
                29.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yancey, Mia          8 RAYS                   14.95      14.89!CHSC    22  
  2 Wasielevski, Sarah   8 Reading-PA             16.41      16.01 CHSC    19  
  3 Mayinja, Makena A    8 Phoenixville-PA        17.89      16.36 CHSC    18  
  4 Mostek, Anya H       8 Phoenixville-PA        16.22      16.73 CHSC    17  
  5 Gring, Sydney        6 Reading-PA             17.41      17.89 CHSC    16  
  6 Tran, Noelle         8 Phoenixville-PA        18.87      18.28 CHSC    15  
  7 Pappas, Erini C      8 Phoenixville-PA        17.81      18.71 CHSC    14  
  8 McKenrick, Allysan   8 UpperMainLine-PA       20.59      19.21 CHSC    13  
  9 Bailey, Kahlia A     8 Phoenixville-PA        18.52      20.58 CHSC    12  
 10 Shultz, Hilary       7 Reading-PA             21.43      21.23 CHSC     9  
 10 Pappas, Penelope E   8 Phoenixville-PA        18.81      21.23 CHSC     9  
 12 Haines, Olivia       8 Reading-PA             20.87      21.25 CHSC     7  
 13 Morris, Natalie E    8 Boyertown-PA           22.53      22.06 CHSC     6  
 14 McBlain, Grace       7 RAYS                   22.34      22.14 CHSC     5  
 15 Cherrie, Emily       7 Reading-PA             20.65      22.28 CHSC     4  
 16 Collin, Ava          8 UpperMainLine-PA       23.74      22.41 CHSC     3  
 17 Starry, Paige E      8 Boyertown-PA           21.88      22.43 CHSC     2  
 18 Valeriano, Morgan    7 Reading-PA             21.30      22.82 CHSC     1  
 19 Christman, Bailee    8 Boyertown-PA           23.15      23.01 CHSC   
 20 Goudie, Erin R       8 Boyertown-PA           25.51      23.67 CHSC   
 21 Evans, Violet        8 Reading-PA             22.68      23.83 CHSC   
 22 Hansen, Payton M     8 Phoenixville-PA        24.61      23.84 CHSC   
 23 Sun, Annie           7 UpperMainLine-PA       24.40      24.19 CHSC   
 24 Mallon, Erin         7 RAYS                   27.60      25.50 CHSC   
 25 Keck, Sam            6 Reading-PA             26.91      26.04 CHSC   
 26 Caron, Lauren E      6 UpperMainLine-PA       25.86      28.74 CHSC   
 27 Booth, Kaila         7 RAYS                   33.57      30.42        
 28 Cunningham, Madiso   7 Reading-PA             30.08      34.44        
 -- Jackson, Avery       7 Reading-PA             23.64         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 16.41    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                34.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fink, Dalton         8 Pottstown-PA           16.35      16.41!CHSC    22  
  2 Undercofler, Jack    8 UpperMainLine-PA       18.45      17.48 CHSC    19  
  3 Strieb, Sam          8 Reading-PA             18.45      18.11 CHSC    18  
  4 Achuff, Todd M       7 UpperMainLine-PA       17.87      18.49 CHSC    17  
  5 Hawke, Leo           7 UpperMainLine-PA       20.80      19.85 CHSC    16  
  6 DeConti, Logan       8 RAYS                   18.79      20.05 CHSC    15  
  7 Hopkins, Christian   7 UpperMainLine-PA       20.97      20.09 CHSC    14  
  8 Cramer, Ben          8 RAYS                   19.85      20.19 CHSC    13  
  9 Guiliano, Christop   8 Boyertown-PA           21.25      20.47 CHSC    12  
 10 Vivian, Noah I       8 Boyertown-PA           20.82      21.22 CHSC    10  
 11 Shockey, Nicholas    8 Reading-PA             21.24      21.58 CHSC     8  
 12 Watanabe, Taiji      8 UpperMainLine-PA       23.21      21.68 CHSC     7  
 13 Seifried, Owen       8 RAYS                   20.37      21.87 CHSC     6  
 14 Cunningham, Joshua   8 Reading-PA             21.80      22.06 CHSC     5  
 15 Gorman, Cameron J    8 Boyertown-PA           20.05      22.76 CHSC     4  
 16 Leary, Jayson M      8 Pottstown-PA           30.12      33.77 CHSC     3  
 -- Bond, Ciejay         8 Pottstown-PA           35.90         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 13  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 29.94    2/4/2012 Erin A Merke, Phoenixville-PA                
                38.00  DIST
                48.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merke, Erin A       10 Phoenixville-PA        29.96      29.94!DIST    22  
  2 Dubbs, Karrison     10 Reading-PA             30.41      31.15 DIST    19  
  3 Rickert, Marlee      9 Reading-PA             34.20      33.14 DIST    18  
  4 Van der Sleen, Emi  10 Reading-PA             33.13      33.79 DIST    17  
  5 Atkinson, Emma      10 RAYS                   35.82      35.33 DIST    16  
  6 Woomer, Rachel L    10 Boyertown-PA           37.43      36.20 DIST    15  
  7 Niness, Mikayla J    9 Phoenixville-PA        37.89      37.13 DIST    14  
  8 Wasielevski, Carol  10 Reading-PA             38.70      37.53 DIST    13  
  9 Littlewood, Julia   10 UpperMainLine-PA       38.89      37.68 DIST    12  
 10 Feehery, Madison A   9 UpperMainLine-PA       37.50      38.18 CHSC    10  
 11 Foight, Maggie      10 Reading-PA             40.06      38.72 CHSC     8  
 12 Baker, Katie L       9 Phoenixville-PA        44.01      43.12 CHSC     7  
 13 Ferretti, Jura       9 Reading-PA             45.22      44.49 CHSC     6  
 14 Simpson, Melanie J  10 UpperMainLine-PA       44.27      45.03 CHSC     5  
 15 Costello, Chloe      9 Reading-PA             44.69      45.44 CHSC     4  
 16 Filipovski, Sara     9 Phoenixville-PA        46.90      47.29 CHSC     3  
 17 Slowik, Morgan L    10 Boyertown-PA           49.59      49.65          2  
 18 Rush, Ceara         10 RAYS                   51.32      53.78          1  
 19 Stoltzfus, Leah      9 Reading-PA             51.05      54.71        
 
Event 14  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 32.60    2/4/2012 Will Resweber, RAYS                          
                40.50  DIST
                47.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Resweber, Will      10 RAYS                   33.74      32.60!DIST    22  
  2 Law, Liam F         10 UpperMainLine-PA       35.30      33.75 DIST    19  
  3 Fry, Matthew         9 Reading-PA             36.18      35.10 DIST    18  
  4 Curran, Donovan     10 Reading-PA             34.55      35.12 DIST    17  
  5 Hopkins, Matthew K  10 UpperMainLine-PA       40.51      37.40 DIST    16  
  6 Whitaker, Miles T    9 UpperMainLine-PA       38.54      38.24 DIST    15  
  7 Morris, Justin T     9 Boyertown-PA           38.47      39.54 DIST    14  
  8 Griffith, Nicholas  10 Boyertown-PA           37.18      39.67 DIST    13  
  9 Fan, Matthew Z       9 UpperMainLine-PA       43.83      42.35 CHSC    12  
 10 Gossow, Michael R   10 UpperMainLine-PA       48.43      43.57 CHSC    10  
 11 Noll, Brian         10 RAYS                   53.67      43.73 CHSC     8  
 12 Heras, Holden       10 Pottstown-PA           44.33      45.12 CHSC     7  
 13 Jiang, Ishau         9 Pottstown-PA           46.98      45.90 CHSC     6  
 14 Cubbler, Andrew      9 Pottstown-PA           42.68      48.09          5  
 15 Sanders, Terrell    10 Pottstown-PA         1:03.44      53.85          4  
 -- Tanzosh, Kevin      10 RAYS                   40.35         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 15  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 31.65    2/4/2012 Mia Yancey, RAYS                             
                56.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yancey, Mia          8 RAYS                   31.50      31.65!CHSC    22  
  2 Mayinja, Makena A    8 Phoenixville-PA        34.78      33.61 CHSC    19  
  3 Tian, Diane          8 Phoenixville-PA        36.43      36.15 CHSC    18  
  4 Starry, Paige E      8 Boyertown-PA           39.64      38.18 CHSC    17  
  5 Bailey, Kahlia A     8 Phoenixville-PA        38.18      38.23 CHSC    16  
  6 Whitaker, Kallie V   7 UpperMainLine-PA       40.60      38.54 CHSC    15  
  7 McKenrick, Allysan   8 UpperMainLine-PA       38.34      38.61 CHSC    14  
  8 Pappas, Erini C      8 Phoenixville-PA        38.46      39.55 CHSC    13  
  9 Joner, Cassidy       7 RAYS                   43.76      40.53 CHSC    12  
 10 LeBeau, Helena       7 UpperMainLine-PA       44.63      40.78 CHSC    10  
 11 Sheng, Joy           8 UpperMainLine-PA       43.90      40.86 CHSC     8  
 12 Eisenhofer, Katie    7 Reading-PA             43.26      40.97 CHSC     7  
 13 Pappas, Penelope E   8 Phoenixville-PA        40.59      41.34 CHSC     6  
 14 Frey, Grace          8 UpperMainLine-PA       41.06      41.57 CHSC     5  
 15 Burns, Delaney       7 UpperMainLine-PA          NT      41.68 CHSC     4  
 16 Hahn, Molly R        8 Phoenixville-PA        45.99      41.71 CHSC     3  
 17 Fuscaldo, Alexis C   8 Phoenixville-PA        45.59      42.13 CHSC     2  
 18 Evans, Violet        8 Reading-PA             43.15      42.58 CHSC     1  
 19 Cherrie, Emily       7 Reading-PA             43.86      42.68 CHSC   
 20 Braun, Ella          8 Reading-PA             41.67      43.23 CHSC   
 21 Palmer, Lily         8 Reading-PA             45.12      43.34 CHSC   
 22 Collin, Ava          8 UpperMainLine-PA       42.71      43.49 CHSC   
 23 Rothermel, Ryleigh   8 Reading-PA             44.37      44.51 CHSC   
 24 Sposato, Christina   8 Phoenixville-PA        44.67      45.59 CHSC   
 25 Mallon, Megan        7 RAYS                   43.93      46.35 CHSC   
 26 Schwartz, Caroline   8 Phoenixville-PA        42.96      47.23 CHSC   
 27 Sun, Annie           7 UpperMainLine-PA       44.66      49.75 CHSC   
 28 Bergey, Zora V       8 Boyertown-PA           51.78      51.38 CHSC   
 29 Mercer, Caroline     8 Phoenixville-PA           NT      51.99 CHSC   
 
Event 16  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 34.31    2/4/2012 Daniel Gossow, UpperMainLine-PA              
                51.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gossow, Daniel       8 UpperMainLine-PA       34.94      34.31!CHSC    22  
  2 Strieb, Sam          8 Reading-PA             36.59      35.04 CHSC    19  
  3 Miles, Parker        8 Pottstown-PA           35.49      35.73 CHSC    18  
  4 Achuff, Todd M       7 UpperMainLine-PA       36.81      37.20 CHSC    17  
  5 Hyldahl, Cooper      8 UpperMainLine-PA          NT      38.19 CHSC    16  
  6 Undercofler, Jack    8 UpperMainLine-PA       39.14      39.66 CHSC    15  
  7 Sprenkle, Hunter     8 Pottstown-PA           43.68      39.98 CHSC    14  
  8 DiMarino, Joshua M   8 Pottstown-PA           39.31      40.22 CHSC    13  
  9 Wang, Andrew         7 UpperMainLine-PA       44.17      40.93 CHSC    12  
 10 Hebel, Evan          8 Reading-PA             38.75      40.94 CHSC    10  
 11 Talley, Steven       8 RAYS                   46.99      43.32 CHSC     8  
 12 Hopkins, Christian   7 UpperMainLine-PA       44.22      44.86 CHSC     7  
 13 Tanzosh, Eric        8 RAYS                   41.67      46.01 CHSC     6  
 14 Prior, Joshua        7 UpperMainLine-PA       45.85      46.14 CHSC     5  
 15 Hafer, Andrew J      8 Boyertown-PA           52.20      49.50 CHSC     4  
 16 Konarski, Hunter     6 Pottstown-PA         1:09.77    1:10.56          3  
 
Event 17  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:03.96    2/4/2012 Emma G Feehery, UpperMainLine-PA           
                1:15.50  DIST
                1:31.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feehery, Emma G     10 UpperMainLine-PA     1:07.66    1:03.96!DIST    22  
                                  30.65 ( )     1:03.96 (33.31)                    
  2 Gring, Cameron      10 Reading-PA           1:03.88    1:04.06 DIST    19  
                                  30.57 ( )     1:04.06 (33.49)                    
  3 Marley, Amanda N    10 Boyertown-PA         1:07.96    1:07.40 DIST    18  
                                  31.84 ( )     1:07.40 (35.56)                    
  4 Van der Sleen, Kat  10 Reading-PA           1:08.91    1:08.19 DIST    17  
                                  32.24 ( )     1:08.19 (35.95)                    
  5 Van der Sleen, Emi  10 Reading-PA           1:08.73    1:10.98 DIST    16  
                                  33.70 ( )     1:10.98 (37.28)                    
  6 Goddard, Nia C      10 UpperMainLine-PA     1:16.88    1:13.60 DIST    15  
                                  34.97 ( )     1:13.60 (38.63)                    
  7 Donovan, Katie R    10 Boyertown-PA         1:12.59    1:13.82 DIST    14  
                                  34.51 ( )     1:13.82 (39.31)                    
  8 Appler, Emma         9 Reading-PA           1:18.52    1:14.44 DIST    13  
                                  36.44 ( )     1:14.44 (38.00)                    
  9 Moyer, Erin         10 Reading-PA           1:17.85    1:14.53 DIST    12  
                                1:14.33 ( )      1:14.53 (0.20)                    
 10 Chirila-Rus, Nicol  10 UpperMainLine-PA     1:16.87    1:15.92 CHSC    10  
                                  35.24 ( )     1:15.92 (40.68)                    
 11 Littlewood, Julia   10 UpperMainLine-PA     1:19.34    1:15.93 CHSC     8  
                                  35.31 ( )     1:15.93 (40.62)                    
 12 Hyldahl, Aubrey El  10 UpperMainLine-PA     1:22.00    1:16.31 CHSC     7  
                                  35.17 ( )     1:16.31 (41.14)                    
 13 Logullo, Emma       10 Reading-PA           1:23.62    1:18.50 CHSC     6  
                                  36.76 ( )     1:18.50 (41.74)                    
 14 Geary, Melissa R    10 Boyertown-PA         1:14.59    1:18.51 CHSC     5  
                                  35.83 ( )     1:18.51 (42.68)                    
 15 DelloBuono, Jenna   10 UpperMainLine-PA     1:27.02    1:20.95 CHSC     4  
                                  37.18 ( )     1:20.95 (43.77)                    
 16 Park, Sally         10 UpperMainLine-PA     1:27.54    1:22.25 CHSC     3  
                                  38.22 ( )     1:22.25 (44.03)                    
 17 Shultz, Audrey       9 Reading-PA           1:19.62    1:22.74 CHSC     2  
                                  38.23 ( )     1:22.74 (44.51)                    
 18 Cherrie, Anna        9 Reading-PA           1:22.50    1:24.31 CHSC     1  
                                  40.14 ( )     1:24.31 (44.17)                    
 19 Bergey, Sabrina A   10 Boyertown-PA         1:28.89    1:28.49 CHSC   
                                  39.63 ( )     1:28.49 (48.86)                    
 20 Perretta, Kate C    10 UpperMainLine-PA          NT    1:29.17 CHSC   
                                  41.50 ( )     1:29.17 (47.67)                    
 21 Booth, Kiera        10 RAYS                 1:28.39    1:29.65 CHSC   
                                  39.67 ( )     1:29.65 (49.98)                    
 22 Adams, Isabel        9 UpperMainLine-PA     1:29.17    1:34.16        
                                1:34.03 ( )      1:34.16 (0.13)                    
 23 Joner, Morgan        9 RAYS                 1:41.69    1:36.78        
                                  45.08 ( )     1:36.78 (51.70)                    
 24 Hoke, Cameron       10 Reading-PA           1:53.31    1:38.13        
                                  45.25 ( )     1:38.13 (52.88)                    
 25 Godillot, Eliza     10 Phoenixville-PA      1:36.67    1:39.02        
                                  46.96 ( )     1:39.02 (52.06)                    
 26 Geishauser, Eleni    9 Reading-PA           1:52.96    1:50.22        
                                  50.25 ( )     1:50.22 (59.97)                    
 27 Ferretti, Lauren S   9 Phoenixville-PA           NT    2:00.87        
                                  55.45 ( )   2:00.87 (1:05.42)                    
 
Event 18  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:06.47    2/4/2012 Emil A Vasko, UpperMainLine-PA             
                1:18.00  DIST
                1:29.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vasko, Emil A       10 UpperMainLine-PA     1:10.33    1:06.47!DIST    22  
                                  32.15 ( )     1:06.47 (34.32)                    
  2 Hopkins, Matthew K  10 UpperMainLine-PA     1:10.02    1:06.50 DIST    19  
                                  32.64 ( )     1:06.50 (33.86)                    
  3 Resweber, Will      10 RAYS                 1:07.81    1:06.56 DIST    18  
                                  31.70 ( )     1:06.56 (34.86)                    
  4 Shockey, Jeremy T   10 Reading-PA           1:08.48    1:09.08 DIST    17  
                                  32.99 ( )     1:09.08 (36.09)                    
  5 Bowker, Zachary J   10 Pottstown-PA         1:12.90    1:09.43 DIST    16  
                                  34.56 ( )     1:09.43 (34.87)                    
  6 Seifried, Matthew   10 RAYS                 1:11.11    1:10.42 DIST    15  
                                  32.34 ( )     1:10.42 (38.08)                    
  7 Cisik, Stephen F    10 Boyertown-PA         1:11.04    1:10.52 DIST    14  
                                  33.83 ( )     1:10.52 (36.69)                    
  8 Aquino, Mitchell D  10 Pottstown-PA         1:12.60    1:12.50 DIST    13  
                                  35.21 ( )     1:12.50 (37.29)                    
  9 Rosato, Spencer     10 UpperMainLine-PA     1:17.08    1:14.35 DIST    12  
                                  34.46 ( )     1:14.35 (39.89)                    
 10 Griffith, Nicholas  10 Boyertown-PA         1:14.83    1:14.42 DIST    10  
                                  34.90 ( )     1:14.42 (39.52)                    
 11 Schlegel, Griffin    9 Boyertown-PA         1:14.28    1:14.46 DIST     8  
                                  35.65 ( )     1:14.46 (38.81)                    
 12 Wiley, Kale T       10 UpperMainLine-PA     1:17.46    1:17.38 DIST     7  
                                  37.30 ( )     1:17.38 (40.08)                    
 13 Kasznay, Jonah J     9 Pottstown-PA         1:21.35    1:17.71 DIST     6  
                                  36.63 ( )     1:17.71 (41.08)                    
 14 Noll, Brian         10 RAYS                 1:20.29    1:18.42 CHSC     5  
                                  37.85 ( )     1:18.42 (40.57)                    
 15 Kasznay, Galen L    10 Pottstown-PA         1:24.66    1:18.51 CHSC     4  
                                  36.96 ( )     1:18.51 (41.55)                    
 16 Whitaker, Miles T    9 UpperMainLine-PA     1:14.52    1:19.19 CHSC     3  
                                  37.13 ( )     1:19.19 (42.06)                    
 17 Chemnitz, Jacob M   10 Boyertown-PA         1:17.05    1:19.51 CHSC     2  
                                  37.33 ( )     1:19.51 (42.18)                    
 18 Keller, Nate         9 Reading-PA           1:27.11    1:19.90 CHSC     1  
                                  37.88 ( )     1:19.90 (42.02)                    
 19 Rockenbach, Ryan    10 RAYS                 1:22.22    1:20.87 CHSC   
                                  39.26 ( )     1:20.87 (41.61)                    
 20 Wittmeyer, Harriso  10 Reading-PA           1:21.73    1:20.92 CHSC   
                                  37.30 ( )     1:20.92 (43.62)                    
 21 McNeill, Michael J  10 Pottstown-PA         1:37.13    1:31.72        
                                  42.32 ( )     1:31.72 (49.40)                    
 22 Zimmerman, Anson J   9 Pottstown-PA         1:33.00    1:33.64        
                                  44.02 ( )     1:33.64 (49.62)                    
 23 Booth, Colin         9 RAYS                 1:31.66    1:35.02        
                                  41.58 ( )     1:35.02 (53.44)                    
 24 Sanders, Terrell    10 Pottstown-PA         1:37.90    1:36.09        
                                  43.26 ( )     1:36.09 (52.83)                    
 25 Keenan, Liam         9 Pottstown-PA         1:40.76    1:42.84        
                                  44.68 ( )     1:42.84 (58.16)                    
 26 Eagle, Connor T      9 Boyertown-PA         2:01.27    1:50.37        
                                  49.93 ( )   1:50.37 (1:00.44)                    
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 17.97    2/4/2012 Sarah Wasielevski, Reading-PA                
                36.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasielevski, Sarah   8 Reading-PA             17.99      17.97!CHSC    22  
  2 Mostek, Anya H       8 Phoenixville-PA        18.16      18.26 CHSC    19  
  3 Whitaker, Kallie V   7 UpperMainLine-PA       21.20      19.28 CHSC    18  
  4 Tian, Diane          8 Phoenixville-PA        18.74      19.83 CHSC    17  
  5 Gring, Sydney        6 Reading-PA             21.12      20.00 CHSC    16  
  6 Tran, Noelle         8 Phoenixville-PA        21.26      20.66 CHSC    15  
  7 Haines, Olivia       8 Reading-PA             21.78      21.16 CHSC    14  
  8 Braun, Ella          8 Reading-PA             20.78      21.36 CHSC    13  
  9 Breslin, Hannah      8 RAYS                   22.04      21.61 CHSC    12  
 10 Morris, Natalie E    8 Boyertown-PA           21.64      22.01 CHSC    10  
 11 Shultz, Hilary       7 Reading-PA             22.34      22.10 CHSC     8  
 12 Christman, Bailee    8 Boyertown-PA           21.59      22.25 CHSC     7  
 13 Fuscaldo, Alexis C   8 Phoenixville-PA        23.05      22.46 CHSC     6  
 14 Eisenhofer, Katie    7 Reading-PA             22.02      22.99 CHSC     5  
 15 Hahn, Molly R        8 Phoenixville-PA        23.40      23.00 CHSC     4  
 16 Ritter, Sarah        8 Phoenixville-PA        21.81      23.08 CHSC     3  
 17 Hansen, Payton M     8 Phoenixville-PA        24.46      23.23 CHSC     2  
 18 Goudie, Erin R       8 Boyertown-PA           21.67      23.51 CHSC     1  
 19 Rothermel, Ryleigh   8 Reading-PA             22.18      23.60 CHSC   
 20 Foight, Emily        8 Reading-PA             24.42      23.66 CHSC   
 21 Sposato, Christina   8 Phoenixville-PA        22.49      23.72 CHSC   
 22 Juliano, Liliana     7 RAYS                   27.85      24.63 CHSC   
 23 Keck, Sam            6 Reading-PA             24.28      24.95 CHSC   
 24 Geishauser, Olivia   8 Reading-PA             30.90      25.03 CHSC   
 25 Jackson, Avery       7 Reading-PA             26.13      25.29 CHSC   
 26 Gottesman, Alison    7 Phoenixville-PA        27.81      25.81 CHSC   
 27 Mercer, Caroline     8 Phoenixville-PA        25.19      25.95 CHSC   
 28 Muppavarapu, Riya    8 Reading-PA             25.98      26.51 CHSC   
 29 Cunningham, Madiso   7 Reading-PA             26.64      26.58 CHSC   
 30 Schwartz, Caroline   8 Phoenixville-PA        25.37      27.06 CHSC   
 31 Caron, Lauren E      6 UpperMainLine-PA       27.73      27.61 CHSC   
 32 Donovan, Sabrina N   8 Boyertown-PA           28.30      30.20 CHSC   
 33 Booth, Kaila         7 RAYS                   29.30      30.26 CHSC   
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 17.88    2/4/2012 Dalton Fink, Pottstown-PA                    
                33.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fink, Dalton         8 Pottstown-PA           17.92      17.88!CHSC    22  
  2 Gossow, Daniel       8 UpperMainLine-PA          NT      18.96 CHSC    19  
  3 Miles, Parker        8 Pottstown-PA           18.80      19.04 CHSC    18  
  4 Undercofler, Jack    8 UpperMainLine-PA       19.14      19.21 CHSC    17  
  5 Spillane, Evan P     8 UpperMainLine-PA       21.32      19.69 CHSC    16  
  6 Strieb, Sam          8 Reading-PA             20.84      19.95 CHSC    15  
  7 Peterson, Jackson    8 Pottstown-PA           21.17      20.04 CHSC    14  
  8 Cunningham, Joshua   8 Reading-PA             20.21      20.05 CHSC    13  
  9 DeConti, Logan       8 RAYS                   20.73      20.36 CHSC    12  
 10 Guiliano, Christop   8 Boyertown-PA           19.94      20.65 CHSC    10  
 11 Seifried, Owen       8 RAYS                   21.81      20.97 CHSC     8  
 12 Goddard, Daniel      8 UpperMainLine-PA       20.45      21.33 CHSC     7  
 13 Hawke, Leo           7 UpperMainLine-PA          NT      21.62 CHSC     6  
 14 Watanabe, Taiji      8 UpperMainLine-PA       21.51      21.98 CHSC     4.5
 14 Hopkins, Christian   7 UpperMainLine-PA       21.32      21.98 CHSC     4.5
 16 DiMarino, Joshua M   8 Pottstown-PA           22.04      22.02 CHSC     3  
 17 Gorman, Cameron J    8 Boyertown-PA           20.58      22.10 CHSC     2  
 18 Shockey, Nicholas    8 Reading-PA             21.20      22.37 CHSC     1  
 19 Hebel, Evan          8 Reading-PA             22.04      22.59 CHSC   
 20 Sprenkle, Hunter     8 Pottstown-PA           23.39      22.78 CHSC   
 21 Talley, Steven       8 RAYS                   25.31      24.06 CHSC   
 22 Mest, Jacob B        7 Pottstown-PA           34.04      31.03 CHSC   
 23 Konarski, Hunter     6 Pottstown-PA           32.60      34.88        
 24 Bond, Ciejay         8 Pottstown-PA           33.59      35.26        
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.42    2/4/2012 Karrison Dubbs, Reading-PA                   
                35.00  DIST
                48.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubbs, Karrison     10 Reading-PA             33.73      33.42!DIST    22  
  2 Hayward, Katya Y    10 Phoenixville-PA        34.48      34.03 DIST    19  
  3 Feehery, Emma G     10 UpperMainLine-PA       35.52      35.36 CHSC    18  
  4 Rickert, Marlee      9 Reading-PA             36.07      35.52 CHSC    17  
  5 Atkinson, Emma      10 RAYS                   36.33      36.32 CHSC    16  
  6 Appler, Emma         9 Reading-PA             38.23      37.91 CHSC    15  
  7 Kline, Ariana M     10 Boyertown-PA           36.71      38.36 CHSC    14  
  8 Woomer, Rachel L    10 Boyertown-PA           40.87      38.37 CHSC    13  
  9 Drabick, Emily K    10 Boyertown-PA           38.68      39.16 CHSC    12  
 10 Chung, Shana J       9 UpperMainLine-PA       40.23      39.58 CHSC    10  
 11 Feehery, Madison A   9 UpperMainLine-PA       40.54      39.59 CHSC     8  
 12 Bland, Bella G       9 Phoenixville-PA        41.97      40.05 CHSC     7  
 13 Fry, Katie           9 Reading-PA             40.37      40.83 CHSC     6  
 14 Goddard, Nia C      10 UpperMainLine-PA       42.15      40.84 CHSC     5  
 15 Simpson, Melanie J  10 UpperMainLine-PA          NT      41.60 CHSC     4  
 16 Cardow, Jen          9 RAYS                   41.43      42.44 CHSC     3  
 17 DelloBuono, Jenna   10 UpperMainLine-PA       46.89      42.71 CHSC     2  
 18 Logullo, Emma       10 Reading-PA             44.47      43.14 CHSC     1  
 19 Bergey, Sabrina A   10 Boyertown-PA           41.63      44.69 CHSC   
 20 Servance, Jesenia   10 Phoenixville-PA        48.99      46.10 CHSC   
 21 Christman, Camille  10 Boyertown-PA           46.06      46.13 CHSC   
 22 Ferretti, Jura       9 Reading-PA             47.35      47.51 CHSC   
 23 Oneill, Madison      9 Phoenixville-PA           NT      47.52 CHSC   
 24 Costello, Chloe      9 Reading-PA             47.37      50.15        
 25 Godillot, Eliza     10 Phoenixville-PA        51.56      51.52        
 26 Ferretti, Lauren S   9 Phoenixville-PA           NT      57.30        
 27 Geishauser, Eleni    9 Reading-PA           1:00.65      59.02        
 28 Vazquez, Alexandra   9 Phoenixville-PA      1:10.41    1:02.42        
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.21    2/4/2012 Brendan A Burns, UpperMainLine-PA            
                41.00  DIST
                49.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Brendan A    10 UpperMainLine-PA       36.56      33.21!DIST    22  
  2 Sherk, Zachery       9 Reading-PA             34.34      34.19 DIST    19  
  3 Valeriano, Max      10 Reading-PA             36.93      36.07 DIST    18  
  4 Bowker, Zachary J   10 Pottstown-PA           37.66      37.20 DIST    17  
  5 Fry, Matthew         9 Reading-PA             36.77      37.30 DIST    16  
  6 McKenrick, Aidan J  10 UpperMainLine-PA       37.97      37.34 DIST    15  
  7 Zimmerman, Nathan   10 Pottstown-PA           37.00      39.01 DIST    14  
  8 Tanzosh, Kevin      10 RAYS                   39.18      39.16 DIST    13  
  9 Morris, Justin T     9 Boyertown-PA           39.45      39.33 DIST    12  
 10 Longacre, Nolan R   10 Boyertown-PA           39.99      39.34 DIST    10  
 11 Kasznay, Galen L    10 Pottstown-PA           40.01      39.75 DIST     8  
 12 Fan, Matthew Z       9 UpperMainLine-PA       42.48      40.24 DIST     7  
 13 Rosato, Spencer     10 UpperMainLine-PA       41.02      40.98 DIST     6  
 14 Gossow, Michael R   10 UpperMainLine-PA          NT      41.29 CHSC     5  
 15 Cubbler, Andrew      9 Pottstown-PA           40.91      42.01 CHSC     4  
 16 Keller, Nate         9 Reading-PA             40.74      42.76 CHSC     3  
 17 Dunn, Aidan          9 Pottstown-PA           45.43      43.29 CHSC     2  
 18 Costa, Mario         9 RAYS                   41.70      43.95 CHSC     1  
 19 Coates, Patrick A   10 Boyertown-PA           45.28      44.42 CHSC   
 20 Zimmerman, Anson J   9 Pottstown-PA           46.65      48.15 CHSC   
 21 Dresden, Tim         9 RAYS                   54.56      53.69        
 22 Booth, Colin         9 RAYS                   58.81      57.69        
 23 Eagle, Connor T      9 Boyertown-PA           53.20      59.13        
 -- Keenan, Liam         9 Pottstown-PA           51.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 23  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 18.35    2/4/2012 Mia Yancey, RAYS                             
                37.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yancey, Mia          8 RAYS                   19.18      18.35!CHSC    22  
  2 Bailey, Kahlia A     8 Phoenixville-PA        20.04      20.23 CHSC    19  
  3 Mayinja, Makena A    8 Phoenixville-PA        21.15      20.89 CHSC    18  
  4 Mostek, Anya H       8 Phoenixville-PA        19.99      21.17 CHSC    17  
  5 McKenrick, Allysan   8 UpperMainLine-PA       23.47      22.05 CHSC    16  
  6 Wasielevski, Sarah   8 Reading-PA             21.66      22.33 CHSC    15  
  7 Haines, Olivia       8 Reading-PA             22.49      22.93 CHSC    14  
  8 Bergey, Zora V       8 Boyertown-PA           23.24      23.08 CHSC    13  
  9 Sheng, Joy           8 UpperMainLine-PA       23.47      23.44 CHSC    12  
 10 Sposato, Christina   8 Phoenixville-PA        25.07      24.76 CHSC    10  
 11 Valeriano, Morgan    7 Reading-PA             27.55      25.14 CHSC     8  
 12 Ritter, Sarah        8 Phoenixville-PA        26.78      25.32 CHSC     7  
 13 Palmer, Lily         8 Reading-PA             25.90      25.61 CHSC     6  
 14 LeBeau, Helena       7 UpperMainLine-PA       28.83      25.82 CHSC     5  
 15 Shultz, Hilary       7 Reading-PA             25.20      26.09 CHSC     4  
 16 Frey, Grace          8 UpperMainLine-PA       23.43      26.22 CHSC     3  
 17 Burns, Delaney       7 UpperMainLine-PA          NT      26.55 CHSC     2  
 18 Cherrie, Emily       7 Reading-PA             25.48      26.60 CHSC     1  
 19 McBlain, Grace       7 RAYS                   27.78      26.65 CHSC   
 20 Joner, Cassidy       7 RAYS                   28.99      27.06 CHSC   
 21 Foight, Emily        8 Reading-PA             26.90      27.82 CHSC   
 22 Fuscaldo, Alexis C   8 Phoenixville-PA        27.87      28.45 CHSC   
 23 Jackson, Avery       7 Reading-PA             30.09      28.73 CHSC   
 24 Juliano, Liliana     7 RAYS                   33.56      28.90 CHSC   
 25 Breslin, Hannah      8 RAYS                   29.49      29.78 CHSC   
 26 Mallon, Erin         7 RAYS                   30.04      30.09 CHSC   
 27 Evans, Violet        8 Reading-PA             30.69      30.34 CHSC   
 28 Donovan, Sabrina N   8 Boyertown-PA           31.26      32.21 CHSC   
 -- Hahn, Molly R        8 Phoenixville-PA        27.78         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Mallon, Megan        7 RAYS                   29.37         DQ        
      One hand touch
 -- Gottesman, Alison    7 Phoenixville-PA        39.67         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 24  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 19.78    2/4/2012 Daniel Gossow, UpperMainLine-PA              
                39.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gossow, Daniel       8 UpperMainLine-PA       20.59      19.78!CHSC    22  
  2 Cunningham, Joshua   8 Reading-PA             24.09      22.78 CHSC    19  
  3 Cramer, Ben          8 RAYS                   24.61      22.79 CHSC    18  
  4 DiMarino, Joshua M   8 Pottstown-PA           24.77      23.49 CHSC    17  
  5 Hyldahl, Cooper      8 UpperMainLine-PA          NT      24.23 CHSC    16  
  6 Leary, Jayson M      8 Pottstown-PA           24.70      24.87 CHSC    15  
  7 Goddard, Daniel      8 UpperMainLine-PA       25.85      25.27 CHSC    14  
  8 Wang, Andrew         7 UpperMainLine-PA       26.36      25.82 CHSC    13  
  9 Vivian, Noah I       8 Boyertown-PA           25.90      27.46 CHSC    12  
 10 Prior, Joshua        7 UpperMainLine-PA       27.06      27.54 CHSC    10  
 11 Hafer, Andrew J      8 Boyertown-PA           29.91      29.69 CHSC     8  
 12 Tanzosh, Eric        8 RAYS                   26.51      29.79 CHSC     7  
 -- Peterson, Jackson    8 Pottstown-PA           30.38         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Spillane, Evan P     8 UpperMainLine-PA       22.37         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 36.79    2/4/2012 Katya Y Hayward, Phoenixville-PA             
                45.00  DIST
                53.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Katya Y    10 Phoenixville-PA        38.38      36.79!DIST    22  
  2 Gring, Cameron      10 Reading-PA             37.98      37.91 DIST    19  
  3 Van der Sleen, Kat  10 Reading-PA             39.44      39.88 DIST    18  
  4 Durkin, Keeley       9 RAYS                   41.49      41.12 DIST    17  
  5 Fry, Katie           9 Reading-PA             41.71      41.67 DIST    16  
  6 Baker, Katie L       9 Phoenixville-PA        41.67      42.40 DIST    14.5
  6 Shultz, Audrey       9 Reading-PA             42.59      42.40 DIST    14.5
  8 Drabick, Emily K    10 Boyertown-PA           41.65      42.57 DIST    13  
  9 Chirila-Rus, Nicol  10 UpperMainLine-PA          NT      42.89 DIST    12  
 10 Parker, Katie G     10 Phoenixville-PA        43.50      43.27 DIST    10  
 11 Wasielevski, Carol  10 Reading-PA             44.81      43.72 DIST     8  
 12 Chung, Shana J       9 UpperMainLine-PA       45.81      44.26 DIST     7  
 13 Geary, Melissa R    10 Boyertown-PA           44.94      44.72 DIST     6  
 14 Fenning, Melanie H  10 Boyertown-PA           43.69      44.95 DIST     5  
 15 Moyer, Erin         10 Reading-PA             45.33      45.06 CHSC     4  
 16 Cardow, Jen          9 RAYS                   44.43      45.65 CHSC     3  
 17 Slowik, Morgan L    10 Boyertown-PA           45.33      45.90 CHSC     2  
 18 Perretta, Kate C    10 UpperMainLine-PA       47.80      46.89 CHSC     1  
 19 Hyldahl, Aubrey El  10 UpperMainLine-PA       47.75      47.67 CHSC   
 20 Park, Sally         10 UpperMainLine-PA       47.52      47.82 CHSC   
 21 Adams, Isabel        9 UpperMainLine-PA       50.79      48.11 CHSC   
 22 Cherrie, Anna        9 Reading-PA             47.13      48.58 CHSC   
 23 McBlain, Claire      9 RAYS                   48.32      48.87 CHSC   
 24 Davis, Mickaela K   10 Boyertown-PA           48.00      49.29 CHSC   
 25 Hoke, Cameron       10 Reading-PA             50.62      49.40 CHSC   
 26 Crowe, Catherine A   9 UpperMainLine-PA          NT      50.95 CHSC   
 27 Christman, Camille  10 Boyertown-PA           50.71      51.55 CHSC   
 28 Servance, Jesenia   10 Phoenixville-PA        49.29      52.12 CHSC   
 29 Filipovski, Sara     9 Phoenixville-PA        53.11      52.23 CHSC   
 30 Booth, Kiera        10 RAYS                   54.43      53.95        
 31 Stoltzfus, Leah      9 Reading-PA             52.82      55.14        
 32 Rush, Ceara         10 RAYS                   58.73      57.10        
 33 Joner, Morgan        9 RAYS                   59.44      57.97        
 -- Vazquez, Alexandra   9 Phoenixville-PA           NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 38.47    2/4/2012 Liam F Law, UpperMainLine-PA                 
                46.00  DIST
                53.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Law, Liam F         10 UpperMainLine-PA       39.20      38.47!DIST    22  
  2 Valeriano, Max      10 Reading-PA             41.26      39.73 DIST    19  
  3 Shockey, Jeremy T   10 Reading-PA             41.35      40.51 DIST    18  
  4 Aquino, Mitchell D  10 Pottstown-PA           41.00      42.06 DIST    17  
  5 Burns, Brendan A    10 UpperMainLine-PA       43.01      42.25 DIST    16  
  6 Sherk, Zachery       9 Reading-PA             41.38      42.96 DIST    15  
  7 Wiley, Kale T       10 UpperMainLine-PA       44.33      43.11 DIST    14  
  8 Vasko, Emil A       10 UpperMainLine-PA       45.53      43.36 DIST    13  
  9 McGann, Frankie      9 RAYS                   42.07      43.40 DIST    12  
 10 McKenrick, Aidan J  10 UpperMainLine-PA       44.08      43.89 DIST    10  
 11 Seifried, Matthew   10 RAYS                   43.28      44.26 DIST     8  
 12 Chemnitz, Jacob M   10 Boyertown-PA           43.89      45.12 DIST     7  
 13 Heras, Holden       10 Pottstown-PA           47.11      47.58 CHSC     6  
 14 Rockenbach, Ryan    10 RAYS                   52.77      48.61 CHSC     5  
 15 Coates, Patrick A   10 Boyertown-PA           47.17      49.11 CHSC     4  
 16 Longacre, Nolan R   10 Boyertown-PA           47.10      49.72 CHSC     3  
 17 Armbruster, Andrew   9 Boyertown-PA         1:01.63      51.83 CHSC     2  
 18 Costa, Mario         9 RAYS                   52.83      52.18 CHSC     1  
 19 Dunn, Aidan          9 Pottstown-PA           50.43      52.19 CHSC   
 20 Pinkerton, Colin T   9 Boyertown-PA           53.12      54.20        
 21 Jiang, Ishau         9 Pottstown-PA           54.48      56.98        
 22 McNeill, Michael J  10 Pottstown-PA         1:00.52    1:00.61        
 23 Sanders, Terrell    10 Pottstown-PA         1:00.11    1:04.52        
 24 Dresden, Tim         9 RAYS                 1:06.53    1:06.01        
 
Event 27  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:06.09    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         M Mayinja, K Bailey, A Mostek, D Tian             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:06.81    1:06.09!        44  
     1) Mayinja, Makena A 8             2) Bailey, Kahlia A 8             
     3) Mostek, Anya H 8                4) Tian, Diane 8                  
                                  33.52 ( )     1:06.09 (32.57)                    
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:17.86    1:11.63         38  
     1) Sheng, Joy 8                    2) McKenrick, Allysandra G 8      
     3) Burns, Delaney 7                4) Whitaker, Kallie V 7           
                                  35.12 ( )     1:11.63 (36.51)                    
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:07.92    1:12.64         36  
     1) Wasielevski, Sarah 8            2) Cherrie, Emily 7               
     3) Eisenhofer, Katie 7             4) Gring, Sydney 6                
                                  37.68 ( )     1:12.64 (34.96)                    
  4 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:13.09    1:14.58         34  
     1) Tran, Noelle 8                  2) Pappas, Erini C 8              
     3) Ritter, Sarah 8                 4) Pappas, Penelope E 8           
                                  36.63 ( )     1:14.58 (37.95)                    
  5 Ridley Area YMCA  'A'                       1:13.95    1:15.35         32  
     1) Yancey, Mia 8                   2) Joner, Cassidy 7               
     3) Breslin, Hannah 8               4) McBlain, Grace 7               
                                  38.81 ( )     1:15.35 (36.54)                    
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:13.46    1:19.22         30  
     1) Palmer, Lily 8                  2) Valeriano, Morgan 7            
     3) Rothermel, Ryleigh 8            4) Braun, Ella 8                  
                                  41.50 ( )     1:19.22 (37.72)                    
  7 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:23.42    1:23.63         28  
     1) Frey, Grace 8                   2) Elguicze, Megan E 7            
     3) Caron, Lauren E 6               4) LeBeau, Helena 7               
                                  41.84 ( )     1:23.63 (41.79)                    
  8 Reading and Berks County YMCA  'C'          1:20.88    1:27.57         26  
     1) Foight, Emily 8                 2) Evans, Violet 8                
     3) Keck, Sam 6                     4) Shultz, Hilary 7               
                                  41.96 ( )     1:27.57 (45.61)                    
  9 Ridley Area YMCA  'B'                       1:27.69    1:31.03         24  
     1) Mallon, Megan 7                 2) Mallon, Erin 7                 
     3) Booth, Kaila 7                  4) Juliano, Liliana 7             
                                  45.45 ( )     1:31.03 (45.58)                    
 10 Reading and Berks County YMCA  'D'          1:33.12    1:31.50         20  
     1) Haines, Olivia 8                2) Muppavarapu, Riya 8            
     3) Cunningham, Madison 7           4) Jackson, Avery 7               
                                  45.00 ( )     1:31.50 (46.50)                    
 11 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:14.40    1:32.15         16  
     1) Christman, Bailee E 8           2) Goudie, Erin R 8               
     3) Morris, Natalie E 8             4) Donovan, Sabrina N 8           
                                  54.47 ( )     1:32.15 (37.68)                    
 12 Phoenixville Branch YMCA  'C'               1:37.00    1:33.20         14  
     1) Gottesman, Alison 7             2) Fuscaldo, Alexis C 8           
     3) Hansen, Payton M 8              4) Mercer, Caroline 8             
                                  47.49 ( )     1:33.20 (45.71)                    
 
Event 28  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:07.14    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         T Achuff, J Undercofler, E Spillane, D Gossow     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:12.98    1:07.14!        44  
     1) Achuff, Todd M 7                2) Undercofler, Jack 8            
     3) Spillane, Evan P 8              4) Gossow, Daniel 8               
                                  34.14 ( )     1:07.14 (33.00)                    
  2 Pottstown YMCA  'A'                         1:07.06    1:08.35         38  
     1) Miles, Parker 8                 2) Sprenkle, Hunter 8             
     3) DiMarino, Joshua M 8            4) Fink, Dalton 8                 
                                  33.65 ( )     1:08.35 (34.70)                    
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:07.96    1:08.87         36  
     1) Hebel, Evan 8                   2) Shockey, Nicholas 8            
     3) Cunningham, Joshua 8            4) Strieb, Sam 8                  
                                  35.46 ( )     1:08.87 (33.41)                    
  4 Ridley Area YMCA  'A'                       1:11.00    1:14.80         34  
     1) Talley, Steven 8                2) Seifried, Owen 8               
     3) Cramer, Ben 8                   4) DeConti, Logan 8               
                                  37.59 ( )     1:14.80 (37.21)                    
  5 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:15.05    1:16.69         32  
     1) Vivian, Noah I 8                2) Gorman, Cameron J 8            
     3) Hafer, Andrew J 8               4) Guiliano, Christopher R 8      
                                  37.88 ( )     1:16.69 (38.81)                    
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:17.23    1:18.70         30  
     1) Goddard, Daniel 8               2) Prior, Joshua 7                
     3) Watanabe, Taiji 8               4) Wang, Andrew 7                 
                                  40.07 ( )     1:18.70 (38.63)                    
  7 Pottstown YMCA  'B'                         1:36.99    1:52.08         28  
     1) Leary, Jayson M 8               2) Mest, Jacob B 7                
     3) Bond, Ciejay 8                  4) Peterson, Jackson 8            
                                  59.46 ( )     1:52.08 (52.62)                    
 
Event 29  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:00.69    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         C Gring, K Van der Sleen, E Van der Sleen, K Dubbs
                2:20.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:58.52    2:00.69!DIST    44  
     1) Gring, Cameron 10               2) Van der Sleen, Katelyn R 10    
     3) Van der Sleen, Emily M 10       4) Dubbs, Karrison 10             
                              30.67 (30.67)                         1:02.65 (31.98)
                            1:30.83 (28.18)     2:00.69 (29.86)                    
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:05.73    2:02.15 DIST    38  
     1) Hayward, Katya Y 10             2) Niness, Mikayla J 9            
     3) Parker, Katie G 10              4) Merke, Erin A 10               
                              32.70 (32.70)                         1:05.58 (32.88)
                            1:32.31 (26.73)     2:02.15 (29.84)                    
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:08.63    2:09.44 DIST    36  
     1) Kline, Ariana M 10              2) Donovan, Katie R 10            
     3) Woomer, Rachel L 10             4) Marley, Amanda N 10            
                              37.15 (37.15)                         1:09.84 (32.69)
                            1:39.64 (29.80)     2:09.44 (29.80)                    
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:10.33    2:09.63 DIST    34  
     1) Goddard, Nia C 10               2) Chirila-Rus, Nicole 10         
     3) Chung, Shana J 9                4) Feehery, Emma G 10             
                              16.18 (16.18)                           37.56 (21.38)
                            1:10.50 (32.94)     2:09.63 (59.13)                    
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:10.45    2:13.58 DIST    32  
     1) Wasielevski, Caroline 10        2) Fry, Katie 9                   
     3) Appler, Emma 9                  4) Rickert, Marlee 9              
                              39.07 (39.07)                         1:12.64 (33.57)
                            1:43.82 (31.18)     2:13.58 (29.76)                    
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:21.14    2:20.22         30  
     1) Feehery, Madison A 9            2) Simpson, Melanie J 10          
     3) DelloBuono, Jenna 10            4) Littlewood, Julia 10           
  7 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:23.10    2:21.33         28  
     1) Geary, Melissa R 10             2) Bergey, Sabrina A 10           
     3) Drabick, Emily K 10             4) Fenning, Melanie H 10          
                              34.20 (34.20)                         1:12.29 (38.09)
                            1:46.02 (33.73)     2:21.33 (35.31)                    
  8 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:21.63    2:22.96         26  
     1) Cherrie, Anna 9                 2) Moyer, Erin 10                 
     3) Shultz, Audrey 9                4) Foight, Maggie 10              
                              17.40 (17.40)                           49.39 (31.99)
                            1:20.07 (30.68)   2:22.96 (1:02.89)                    
  9 Upper Main Line YMCA  'C'                   2:40.98    2:27.23         24  
     1) Hyldahl, Aubrey Ella 10         2) Perretta, Kate C 10            
     3) Park, Sally 10                  4) Crowe, Catherine A 9           
                              33.98 (33.98)                         1:12.66 (38.68)
                            1:50.19 (37.53)     2:27.23 (37.04)                    
 10 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:33.71    2:43.39         20  
     1) Stoltzfus, Leah 9               2) Costello, Chloe 9              
     3) Ferretti, Jura 9                4) Logullo, Emma 10               
                              45.79 (45.79)                         1:24.28 (38.49)
                            2:08.85 (44.57)     2:43.39 (34.54)                    
 11 Ridley Area YMCA  'B'                            NT    2:48.33         16  
     1) McBlain, Claire 9               2) Joner, Morgan 9                
     3) Booth, Kiera 10                 4) Rush, Ceara 10                 
                              43.91 (43.91)                         1:24.99 (41.08)
                            2:11.02 (46.03)     2:48.33 (37.31)                    
 12 Phoenixville Branch YMCA  'B'               3:07.77    3:09.48         14  
     1) Oneill, Madison 9               2) Vazquez, Alexandra L 9         
     3) Godillot, Eliza 10              4) Filipovski, Sara 9             
                              42.35 (42.35)                       1:51.31 (1:08.96)
                            2:10.80 (19.49)     3:09.48 (58.68)                    
 
Event 30  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 2:03.86    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         B Burns, M Hopkins, E Vasko, L Law                
                2:22.50  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:06.01    2:03.86!DIST    44  
     1) Burns, Brendan A 10             2) Hopkins, Matthew K 10          
     3) Vasko, Emil A 10                4) Law, Liam F 10                 
                              29.33 (29.33)                         1:01.56 (32.23)
                            1:32.60 (31.04)     2:03.86 (31.26)                    
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:04.71    2:06.31 DIST    38  
     1) Shockey, Jeremy T 10            2) Sherk, Zachery 9               
     3) Valeriano, Max 10               4) Fry, Matthew 9                 
                              30.92 (30.92)                         1:03.97 (33.05)
                            1:34.88 (30.91)     2:06.31 (31.43)                    
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:09.00    2:09.29 DIST    36  
     1) Schlegel, Griffin P 9           2) Griffith, Nicholas J 10        
     3) Morris, Justin T 9              4) Cisik, Stephen F 10            
                              33.33 (33.33)                         1:04.98 (31.65)
                            1:38.55 (33.57)     2:09.29 (30.74)                    
  4 Pottstown YMCA  'A'                         2:13.82    2:13.23 DIST    34  
     1) Aquino, Mitchell D 10           2) Kasznay, Jonah J 9             
     3) Zimmerman, Nathan E 10          4) Bowker, Zachary J 10           
                              32.85 (32.85)                         1:06.97 (34.12)
                            1:40.95 (33.98)     2:13.23 (32.28)                    
  5 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:14.57    2:14.82 DIST    32  
     1) Rosato, Spencer 10              2) Fan, Matthew Z 9               
     3) Gossow, Michael R 10            4) McKenrick, Aidan J 10          
                              35.18 (35.18)                         1:08.34 (33.16)
                            1:42.33 (33.99)     2:14.82 (32.49)                    
  6 Ridley Area YMCA  'A'                       2:05.66    2:18.12 DIST    30  
     1) Resweber, Will 10               2) Seifried, Matthew W 10         
     3) McGann, Frankie 9               4) Tanzosh, Kevin 10              
                              32.99 (32.99)                         1:06.36 (33.37)
                            1:40.87 (34.51)     2:18.12 (37.25)                    
  7 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:30.46    2:28.15         28  
     1) Longacre, Nolan R 10            2) Pinkerton, Colin T 9           
     3) Armbruster, Andrew J 9          4) Chemnitz, Jacob M 10           
                              35.26 (35.26)                         1:17.07 (41.81)
                            1:56.19 (39.12)     2:28.15 (31.96)                    
  8 Pottstown YMCA  'B'                         2:26.47    2:29.24         26  
     1) Kasznay, Galen L 10             2) Heras, Holden 10               
     3) Dunn, Aidan 9                   4) Cubbler, Andrew 9              
                              37.24 (37.24)                         1:15.70 (38.46)
                            1:53.94 (38.24)     2:29.24 (35.30)                    
  9 Ridley Area YMCA  'B'                       2:31.72    2:30.35         24  
     1) Rockenbach, Ryan 10             2) Costa, Mario 9                 
     3) Noll, Brian 10                  4) Dresden, Tim 9                 
                              35.75 (35.75)                         1:14.71 (38.96)
                            1:48.39 (33.68)     2:30.35 (41.96)                    
 10 Pottstown YMCA  'C'                         2:43.78    2:49.52         20  
     1) Keenan, Liam 9                  2) Zimmerman, Anson J 9           
     3) McNeill, Michael J 10           4) Jiang, Ishau 9                 
                              42.21 (42.21)                         1:23.23 (41.02)
                            2:05.78 (42.55)     2:49.52 (43.74)                    
 
Event 31  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:52.73    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         S Rauth, D Moore, M Zimmerman, M O'Brien          
                1:52.89  NAT
                2:12.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:51.46    1:52.73!NAT     44  
     1) Rauth, Shannon E 16             2) Moore, Devonne J 16            
     3) Zimmerman, Maddie M 15          4) O'Brien, Molly A 17            
                  28.76     1:00.67 (31.91)     1:27.62 (26.95)     1:52.73 (25.11)
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:57.32    1:53.20 DIST    38  
     1) Chemey, Elizabeth B 12          2) Heydt, Haley E 17              
     3) Schlegel, Samantha B 15         4) Barrineau, Marina E 16         
                  27.80     1:00.28 (32.48)     1:27.98 (27.70)     1:53.20 (25.22)
  3 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:54.33    1:55.49 DIST    36  
     1) McElwee, Erin K 16              2) Harris, Emily E 15             
     3) Mack, Abby R 15                 4) Kirkby, Allison K 17           
                  29.09     1:02.27 (33.18)     1:29.69 (27.42)     1:55.49 (25.80)
  4 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:58.49    1:56.51 DIST    34  
     1) Gartner, Lexie 15               2) Cossitor, Kate 15              
     3) Evans, Olivia H 16              4) Doyle, Hailey 17               
                  30.39     1:04.64 (34.25)     1:31.12 (26.48)     1:56.51 (25.39)
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:02.58    1:59.17 DIST    32  
     1) Adams, Julia T 14               2) Dilks, Erica 15                
     3) Gundersen, Sydney 15            4) Skiptunas, Kate 15             
                  31.10     1:04.28 (33.18)     1:32.48 (28.20)     1:59.17 (26.69)
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:04.35    2:04.55 DIST    30  
     1) Yankelevich, Gabrielle 17       2) Butler, Eileen M 16            
     3) Luo, Margaret Y 17              4) Stuart, Alexandra 17           
                  32.55     1:07.23 (34.68)     1:36.10 (28.87)     2:04.55 (28.45)
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:18.94    2:20.15         28  
     1) Williams, Monica L 16           2) Senese, Mia 15                 
     3) Cieri, Isabella 15              4) Ronca, Bridget A 15            
                  36.44     1:21.46 (45.02)     1:52.65 (31.19)     2:20.15 (27.50)
 
Event 32  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:39.82    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         N Graesser, L Seefeld, M Whitehead, M Luminais    
                1:41.59  NAT
                2:09.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:42.21    1:39.82!NAT     44  
     1) Graesser, Nic D 17              2) Seefeld, Louis F 16            
     3) Whitehead, Max D 18             4) Luminais, Matt S 17            
                  24.15       51.78 (27.63)     1:17.01 (25.23)     1:39.82 (22.81)
  2 Pottstown YMCA  'A'                         1:41.00    1:40.35 NAT     38  
     1) Schreiber, Morgan B 15          2) Gross, Tyler R 17              
     3) Cassel, Mason M 16              4) Feiser, Sam G 15               
                  26.13       54.18 (28.05)     1:18.11 (23.93)     1:40.35 (22.24)
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:42.24    1:42.48 DIST    36  
     1) Renninger, Chase J 16           2) Lambert, Russell D 16          
     3) Beard, Billy G 14               4) Weiler, Cody R 15              
                  26.95       55.44 (28.49)     1:19.61 (24.17)     1:42.48 (22.87)
  4 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:45.34    1:43.62 DIST    34  
     1) Mckenzie, Shane 17              2) Jay, Brian A 16                
     3) Ryan, Jimmy W 17                4) Ashmead, Michael A 15          
                  26.73       55.96 (29.23)     1:21.58 (25.62)     1:43.62 (22.04)
  5 Pottstown YMCA  'B'                         1:42.50    1:44.82 DIST    32  
     1) Himmelwright, Kyle 16           2) Evans, Seth J 17               
     3) Wrigley, Seth K 15              4) Terrell, Matthew 17            
                  26.49       56.68 (30.19)     1:21.61 (24.93)     1:44.82 (23.21)
  6 Boyertown Area YMCA  'B'                    1:44.34    1:45.50 DIST    30  
     1) Lancenese, Dillon M 15          2) Miller, Steve C 15             
     3) Eichhorn, Frank L 17            4) Leenhouts, Matt J 15           
                  25.69       56.72 (31.03)     1:22.14 (25.42)     1:45.50 (23.36)
  7 Pottstown YMCA  'C'                         1:43.99    1:45.61 DIST    28  
     1) Spina, Anthony D 15             2) Savino, Nick G 15              
     3) Safford, Daniel H 17            4) McCullough, Alex B 15          
                  27.90       57.06 (29.16)     1:21.74 (24.68)     1:45.61 (23.87)
  8 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:49.54    1:50.03 DIST    26  
     1) Reinoehl, Parker 15             2) Martin, Sawyer 18              
     3) Winchester, Logan 15            4) Leskowicz, Daniel R 15         
                  29.49       59.03 (29.54)     1:26.17 (27.14)     1:50.03 (23.86)
  9 Boyertown Area YMCA  'C'                    1:53.88    1:50.84 DIST    24  
     1) Corbett, Shane P 16             2) Vivian, Parker D 15            
     3) Vivian, Nicholas D 15           4) Owens, Ryan C 15               
                  28.18     1:01.02 (32.84)     1:27.11 (26.09)     1:50.84 (23.73)
 -- Pottstown YMCA  'D'                         1:46.55         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Shoemaker, Josh S 16            2) Stonebraker, Austin 15         
     3) Cushman, Jason R 17             4) Banks, Adam J 16               
                  28.91       58.72 (29.81)     1:27.32 (28.60)          DQ (23.89)
 
Event 33  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:54.66    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         S Marino, M Johnson, S Evans, A Shaffer           
                1:52.89  NAT
                2:13.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:56.43    1:54.66!DIST    44  
     1) Marino, Sam 14                  2) Johnson, Gabriella G 13        
     3) Evans, Sidney 14                4) Shaffer, Autumn 13             
                  28.67     1:01.15 (32.48)     1:29.75 (28.60)     1:54.66 (24.91)
  2 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:59.09    1:57.16 DIST    38  
     1) Shollenberger, Alexis G 13      2) Abraham, Nicki 14              
     3) Evans, Charlotte 13             4) Gring, MacKenzie 13            
                  29.11     1:02.99 (33.88)     1:31.78 (28.79)     1:57.16 (25.38)
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:56.99    1:58.14 DIST    36  
     1) Cornell, Emily B 13             2) Law, Sarah V 13                
     3) Keithly, Meghan L 13            4) Rauth, Lexi S 14               
                  27.63     1:02.06 (34.43)     1:31.10 (29.04)     1:58.14 (27.04)
  4 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:03.21    2:03.53 DIST    34  
     1) Apathy, Caroline E 13           2) Booz, Emily M 13               
     3) Law, Lizzy L 14                 4)                                
                  30.73     1:05.32 (34.59)     1:35.39 (30.07)     2:03.53 (28.14)
  5 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:04.96    2:05.26 DIST    32  
     1) Slowik, Paige K 14              2) Floyd, Kaitlyn M 13            
     3) Wagner, Madison T 13            4) Simpson, Laura K 14            
                  30.31     1:06.19 (35.88)     1:38.49 (32.30)     2:05.26 (26.77)
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:10.84    2:10.43 DIST    30  
     1) Stuart, Francesca 14            2) Niness, Devon N 14             
     3) Giampietro, Julia F 14          4) Durkan, Maura 14               
                  35.59     1:11.14 (35.55)     1:40.51 (29.37)     2:10.43 (29.92)
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:39.50    2:30.53         28  
     1) Cieri, Grace E 13               2) Fermani, Allison K 14          
     3) O'Leary, Hannah S 13            4) Kopera, Kelly 13               
                  39.29     1:17.93 (38.64)     1:55.27 (37.34)     2:30.53 (35.26)
 
Event 34  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.11    2/4/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         E D'Arcangelo, C Bauer, V Filippini, A Gazzillo   
                1:41.59  NAT
                2:10.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:50.21    1:45.11!DIST    44  
     1) D'Arcangelo, Ethan D 14         2) Bauer, Colin Q 13              
     3) Filippini, Vincent P 14         4) Gazzillo, Anthony R 14         
                  26.66       56.29 (29.63)     1:21.02 (24.73)     1:45.11 (24.09)
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:59.23    1:50.37 DIST    38  
     1) Wen, Shuyang 13                 2) Tonneslan, Charlie 13          
     3) Groff, Trent D 14               4) Barreto, Matthew 14            
                  28.24       59.47 (31.23)     1:25.26 (25.79)     1:50.37 (25.11)
  3 Ridley Area YMCA  'A'                       1:54.00    1:52.88 DIST    36  
     1) Rosenberger, Daniel 13          2) Durning, Kevin 13              
     3) Hassard, Conor V 14             4) Cornaglia, Ben R 14            
                  27.55     1:00.85 (33.30)     1:27.87 (27.02)     1:52.88 (25.01)
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:52.83    1:53.61 DIST    34  
     1) Crump, Travis F 14              2) Ryan, Luke E 14                
     3) Shen, Alan S 14                 4) Lanetti, Matthew G 14          
                  29.41     1:02.06 (32.65)     1:29.45 (27.39)     1:53.61 (24.16)
  5 Pottstown YMCA  'B'                         1:54.87    1:57.34 DIST    32  
     1) Prior, Michael J 13             2) Hughes, Daniel 14              
     3) Bailey, Soloman 14              4) Ryan, Channing A 14            
                  31.10     1:03.02 (31.92)     1:32.56 (29.54)     1:57.34 (24.78)
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:59.97    1:58.29 DIST    30  
     1) Hawke, Sam A 13                 2) Jay, Kevin J 13                
     3) Kirkby, James W 13              4) Sellig, Mason T 14             
                  31.82     1:12.44 (40.62)     1:32.58 (20.14)     1:58.29 (25.71)
  7 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:04.25    1:59.42 DIST    28  
     1) Glasner, Jeremy N 14            2) Sjosten, Samuel 13             
     3) Dietrich, Eric C 14             4) Glasner, Jordan D 14           
                  30.30     1:06.53 (36.23)     1:33.77 (27.24)     1:59.42 (25.65)
  8 Pottstown YMCA  'C'                         2:01.33    2:03.58 DIST    26  
     1) Basch, Kevin A 13               2) Groff, Miller T 13             
     3) Berry, Zachary J 13             4) McCarter, Daniel T 14          
                  31.50     1:06.91 (35.41)     1:37.06 (30.15)     2:03.58 (26.52)
  9 Pottstown YMCA  'D'                         2:15.99    2:19.25         24  
     1) Dunn, Tommy M 13                2) Markofski, Robert C 13         
     3) Orrison, Sean F 13              4) Gunson, Brady 13               
                  32.37     1:09.61 (37.24)     1:44.76 (35.15)     2:19.25 (34.49)
 -- Reading and Berks County YMCA  'B'          2:10.39         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating arm pull at turn - back
     1) Skiptunas, Charles 13           2) Bieber, Quinn 14               
     3) Ilgenfritz, Lucas 13            4) Dianna, Tyler 13               
                  34.07     1:12.22 (38.15)     1:44.29 (32.07)          DQ (30.22)
 
Event 35  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:53.94    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         K Bland, M Cooke, E Seiberlich, O Giampietro      
                1:52.89  NAT
                2:19.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:53.40    1:53.94!DIST    44  
     1) Bland, Kathryn D 12             2) Cooke, Maddie E 12             
     3) Seiberlich, Emma W 12           4) Giampietro, Olivia M 12        
                  30.34     1:01.22 (30.88)     1:28.51 (27.29)     1:53.94 (25.43)
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:02.63    2:01.75 DIST    38  
     1) Turner, Samantha 12             2) Machado, Elli R 12             
     3) Bieber, Brianna 12              4) Johnson, Rachel C 11           
                  31.69     1:04.89 (33.20)     1:34.97 (30.08)     2:01.75 (26.78)
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:03.58    2:05.04 DIST    36  
     1) Megill, Cara E 12               2) Schlegel, Hannah N 12          
     3) Davis, Delanie J 12             4) Armbruster, Ally M 11          
                  32.55     1:06.54 (33.99)     1:38.26 (31.72)     2:05.04 (26.78)
  4 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:07.16    2:08.10 DIST    34  
     1) Stevenson, Marissa O 12         2) Coates, Catherine E 12         
     3) Scoboria, Sophia H 12           4) Owens, Carlie E 11             
                  33.91     1:08.12 (34.21)     1:39.70 (31.58)     2:08.10 (28.40)
  5 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:08.94    2:08.52 DIST    32  
     1) Rockett, Laura 12               2) Fry, Kylie 11                  
     3) Vanaskie, Madison 12            4) Marley, Callie 12              
                  31.90     1:10.26 (38.36)     1:40.15 (29.89)     2:08.52 (28.37)
  6 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:08.47    2:08.58 DIST    30  
     1) Bartlett, Kelsey D 12           2) Dougherty, Erica C 12          
     3) Sellig, Courtney S 12           4) Jonnalagadda, Janashree 12     
                  32.11     1:08.68 (36.57)     1:39.52 (30.84)     2:08.58 (29.06)
  7 Ridley Area YMCA  'A'                       2:12.30    2:09.11 DIST    28  
     1) Apostolu, Georgia K 12          2) Seifried, Emma C 12            
     3) Rush, Taylor 12                 4) Dresden, Brooke P 12           
                  30.14     1:07.48 (37.34)     1:40.81 (33.33)     2:09.11 (28.30)
  8 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:10.02    2:09.78 DIST    26  
     1) Fabius, Emily R 12              2) Baker, Sarah M 11              
     3) Groff, Avelia L 12              4) Hoops, Cassidy 11              
                  31.91     1:10.10 (38.19)     1:42.49 (32.39)     2:09.78 (27.29)
  9 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:13.93    2:14.34 DIST    24  
     1) Mack, Anna F 12                 2) Liu, Amy 12                    
     3) Achuff, Rebekah E 12            4) Fleischer, Katie A 12          
                  34.37     1:11.21 (36.84)     1:43.64 (32.43)     2:14.34 (30.70)
 10 Phoenixville Branch YMCA  'C'               2:17.56    2:15.79 DIST    20  
     1) McNamara, Maggie Rose R 12      2) Hansen, Riley M 11             
     3) Hussin, Elizabeth J 12          4) Sposato, Erica 12              
                  38.68     1:12.49 (33.81)     1:46.24 (33.75)     2:15.79 (29.55)
 11 Reading and Berks County YMCA  'C'          2:13.71    2:15.82 DIST    16  
     1) Conrad, Jordan 11               2) Stoltzfus, Abbey 12            
     3) McDonald, Kailey 12             4) Barreto, Sierrah 12            
                  34.11     1:12.63 (38.52)     1:46.34 (33.71)     2:15.82 (29.48)
 12 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:21.26    2:20.66         14  
     1) Clark, Olivia 11                2) Jones, Kayla 12                
     3) Williams, Annie 11              4) Schreck, Anna Kate 12          
                  35.37     1:16.05 (40.68)     1:49.27 (33.22)     2:20.66 (31.39)
 13 Ridley Area YMCA  'B'                       2:20.29    2:21.28         12  
     1) McBlain, Tara 12                2) Byrne, Elizabeth 12            
     3) Decker, Alyssa 12               4) McCann, Stephanie 12           
                  35.56     1:16.29 (40.73)     1:51.21 (34.92)     2:21.28 (30.07)
 14 Reading and Berks County YMCA  'E'          2:27.47    2:23.99         10  
     1) Wittmeyer, Kaylin 12            2) Schmitz, Jillian 12            
     3) Abraham, Carlie 12              4) Mackey-Wood, Riona 11          
                  39.32     1:19.60 (40.28)     1:53.55 (33.95)     2:23.99 (30.44)
 15 Phoenixville Branch YMCA  'E'               2:28.99    2:26.92          8  
     1) Fleming, Katie 11               2) Cooke, Hannah 11               
     3) Willig, Amy 11                  4) Hihi, Julia 11                 
                  38.04     1:19.85 (41.81)     1:55.01 (35.16)     2:26.92 (31.91)
 16 Ridley Area YMCA  'C'                       2:27.47    2:31.35          6  
     1) Eckler, Daisy 12                2) Goss, Teegan 11                
     3) Fanelli, Juliana 11             4) DiDonato, Anna 12              
                  39.07     1:20.17 (41.10)     1:59.34 (39.17)     2:31.35 (32.01)
 17 Phoenixville Branch YMCA  'F'               2:36.35    2:31.61          4  
     1) Tran, Kaitlyn 11                2) Brousseau, Tori F 12           
     3) Kull, Lilly 11                  4) Dauphinais, Jessica 11         
                  40.43     1:23.65 (43.22)     1:59.18 (35.53)     2:31.61 (32.43)
 18 Phoenixville Branch YMCA  'G'               2:48.73    2:42.90          2  
     1) Florio, Anna K 12               2) Mostek, Katie 11               
     3) Wand, Madison 11                4) Holmberg, Emily R 12           
                  42.41     1:26.84 (44.43)     2:09.34 (42.50)     2:42.90 (33.56)
 19 Phoenixville Branch YMCA  'H'               2:52.80    2:52.79        
     1) Weidner, Erica 11               2) McCaleb, Michele N 12          
     3) Smith, Paige 12                 4) Mendez, Daniela 11             
                  44.14     1:27.99 (43.85)     2:15.21 (47.22)     2:52.79 (37.58)
 -- Phoenixville Branch YMCA  'D'               2:21.66         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Sparano, Simone M 11            2) Hihi, Enola 12                 
     3) Kuo, Mei Mei 12                 4) Ritter, Emilie 12              
                  36.80     1:17.85 (41.05)     1:52.28 (34.43)          DQ (30.45)
 
Event 36  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:58.86    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         J Ryan, A Rao, P Hopkins, B McKenrick             
                1:41.59  NAT
                2:23.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:03.68    1:58.86!DIST    44  
     1) Ryan, Charlie C 12              2) Rao, Arjun 11                  
     3) Hopkins, Patrick M 12           4) McKenrick, Brian C 12          
                  27.66     1:04.74 (37.08)     1:33.46 (28.72)     1:58.86 (25.40)
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    2:08.04    2:05.82 DIST    38  
     1) Feryo, Matt R 12                2) Watts, Rhett A 12              
     3) Hagar, Ridge W 12               4) Lance, Patrick O 12            
                  31.83     1:09.69 (37.86)     1:39.71 (30.02)     2:05.82 (26.11)
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          2:11.08    2:08.75 DIST    36  
     1) Werner, Jack 11                 2) Ilgenfritz, Mark 12            
     3) Keck, Hunter 12                 4) Buterbaugh, John P 12          
                  34.32     1:10.19 (35.87)     1:40.55 (30.36)     2:08.75 (28.20)
  4 Pottstown YMCA  'A'                         2:12.11    2:09.31 DIST    34  
     1) Bowker, Ryan M 12               2) DiMarino, Daniel P 11          
     3) Roach, Jordan 11                4) Glinecke, Gavin K 12           
                  34.31     1:10.85 (36.54)     1:41.83 (30.98)     2:09.31 (27.48)
  5 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:20.21    2:17.87 DIST    32  
     1) Brooks, TJ E 11                 2) Wang, Joshua 12                
     3) Neuman, Owen C 11               4) Perretta, Jack A 11            
                  35.52     1:13.71 (38.19)     1:48.20 (34.49)     2:17.87 (29.67)
  6 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:22.81    2:20.49 DIST    30  
     1) Jackson, Trevor 11              2) Delillo, Josh 11               
     3) Ellaisy, Karim 12               4) Haines, Zachary 11             
                  36.87     1:14.89 (38.02)     1:48.07 (33.18)     2:20.49 (32.42)
  7 Pottstown YMCA  'B'                         2:26.41    2:21.23 DIST    28  
     1) Fink, Hayden A 11               2) Dunn, Patrick G 11             
     3) Agnew, Patrick M 11             4) King, Ryan 11                  
                  35.43     1:15.20 (39.77)     1:51.69 (36.49)     2:21.23 (29.54)
  8 Boyertown Area YMCA  'B'                    2:21.02    2:22.73 DIST    26  
     1) Griffith, William M 12          2) Fedorovsky, Daniel 12          
     3) Boyer, Joshua C 11              4) Guiliano, Joseph J 11          
                  33.76     1:15.17 (41.41)     1:53.23 (38.06)     2:22.73 (29.50)
  9 Pottstown YMCA  'C'                         2:35.47    2:32.08         24  
     1) Spencer, Matthew M 11           2) Draves, Michael T 12           
     3) Keifer, Aaron J 11              4) Drowne, Rusty S 11             
                  35.69     1:18.65 (42.96)     1:58.04 (39.39)     2:32.08 (34.04)
 10 Boyertown Area YMCA  'C'                    2:35.20    2:32.25         20  
     1) Scoboria, Luke R 11             2) Scoboria, Christopher M 11     
     3) Sjosten, Ben 11                 4) Wachowicz, Adam m 12           
                  39.26     1:21.61 (42.35)     1:59.97 (38.36)     2:32.25 (32.28)
 -- Ridley Area YMCA  'A'                       2:23.47         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Davis, Kyle 11                  2) Yancey, Oliver 12              
     3) Taylor, Danny 12                4) Booth, Jacob 12                
                  37.39     1:12.37 (34.98)     1:52.46 (40.09)          DQ (31.49)
 
Event 37  Girls 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 54.49    2/4/2012 Shannon E Rauth, UpperMainLine-PA            
                53.99  NAT
              1:00.00  DIST
              1:10.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauth, Shannon E    16 UpperMainLine-PA       51.75      54.49!DIST    22  
                  25.61       54.49 (28.88)                                        
  2 DelGiorno, Daniell  15 RAYS                   56.23      55.04 DIST    19  
                  26.10       55.04 (28.94)                                        
  3 Harris, Emily E     15 UpperMainLine-PA       53.71      55.34 DIST    18  
                  26.55       55.34 (28.79)                                        
  4 Mack, Abby R        15 UpperMainLine-PA       54.43      55.51 DIST    17  
                  26.48       55.51 (29.03)                                        
  5 Zimmerman, Amber N  15 UpperMainLine-PA       54.11      55.67 DIST    16  
                  26.58       55.67 (29.09)                                        
  6 Gallagher, Meghan   17 RAYS                   55.16      55.96 DIST    15  
                  26.47       55.96 (29.49)                                        
  7 Cossitor, Kate      15 Reading-PA             55.87      56.03 DIST    14  
                  27.02       56.03 (29.01)                                        
  8 Zimmerman, Maddie   15 UpperMainLine-PA       53.61      56.13 DIST    13  
                  26.98       56.13 (29.15)                                        
  9 Gartner, Lexie      15 Reading-PA             57.23      56.47 DIST    12  
                  27.30       56.47 (29.17)                                        
 10 Doyle, Hailey       17 Reading-PA             55.85      56.50 DIST    10  
                  26.53       56.50 (29.97)                                        
 11 Gundersen, Sydney   15 Reading-PA             58.89      56.51 DIST     8  
                  27.18       56.51 (29.33)                                        
 12 Black, Morgan S     17 Boyertown-PA           57.13      56.78 DIST     7  
                  27.17       56.78 (29.61)                                        
 13 Kirkby, Allison K   17 UpperMainLine-PA       54.41      56.98 DIST     6  
                  27.09       56.98 (29.89)                                        
 14 Yao, Rebecca        16 UpperMainLine-PA       57.57      57.28 DIST     5  
                  27.43       57.28 (29.85)                                        
 15 Ryan, Maureen L     17 UpperMainLine-PA       55.12      57.72 DIST     4  
                  27.51       57.72 (30.21)                                        
 16 Moore, Devonne J    16 UpperMainLine-PA       59.79      58.32 DIST     3  
                  28.21       58.32 (30.11)                                        
 17 Barrineau, Marina   16 Boyertown-PA         1:00.18      58.39 DIST     2  
                  27.81       58.39 (30.58)                                        
 18 McElwee, Erin K     16 UpperMainLine-PA     1:00.88      58.61 DIST     1  
                  28.19       58.61 (30.42)                                        
 19 Skiptunas, Kate     15 Reading-PA             59.34      59.55 DIST   
                  27.98       59.55 (31.57)                                        
 20 Williams, Paige     16 Reading-PA           1:00.60      59.99 DIST   
                  28.67       59.99 (31.32)                                        
 21 Georgias, Rose      15 RAYS                 1:04.01    1:01.19 CHSC   
                  29.12     1:01.19 (32.07)                                        
 22 Cieri, Isabella     15 Phoenixville-PA      1:03.35    1:02.84 CHSC   
                  29.68     1:02.84 (33.16)                                        
 23 Ronca, Bridget A    15 Phoenixville-PA      1:04.19    1:03.76 CHSC   
                  30.80     1:03.76 (32.96)                                        
 24 Sleinkofer, Amanda  17 Reading-PA           1:05.17    1:03.97 CHSC   
                  30.61     1:03.97 (33.36)                                        
 25 Stuart, Alexandra   17 Phoenixville-PA      1:05.16    1:04.63 CHSC   
                  30.01     1:04.63 (34.62)                                        
 26 Williams, Monica L  16 Phoenixville-PA      1:05.43    1:07.09 CHSC   
                  32.10     1:07.09 (34.99)                                        
 27 Brown, Allie        15 RAYS                 1:07.73    1:08.54 CHSC   
                  31.58     1:08.54 (36.96)                                        
 28 Senese, Mia         15 Phoenixville-PA      1:17.58    1:20.01        
                  36.29     1:20.01 (43.72)                                        
 
Event 38  Boys 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 49.11    2/4/2012 Michael A Ashmead, UpperMainLine-PA          
                48.79  NAT
                53.50  DIST
              1:03.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashmead, Michael A  15 UpperMainLine-PA       48.27      49.11!DIST    20.5
                  24.43       49.11 (24.68)                                        
  1 Resweber, Clay H    15 RAYS                   49.34      49.11!DIST    20.5
                  23.38       49.11 (25.73)                                        
  3 Cassel, Mason M     16 Pottstown-PA           50.63      50.31 DIST    18  
                  23.67       50.31 (26.64)                                        
  4 Lowery, Rob D       18 RAYS                   49.26      50.36 DIST    17  
                  23.79       50.36 (26.57)                                        
  5 Swartz, Sean        16 RAYS                   49.81      50.41 DIST    16  
                  23.51       50.41 (26.90)                                        
  6 Luminais, Matt S    17 UpperMainLine-PA       47.35      50.60 DIST    15  
                  24.64       50.60 (25.96)                                        
  7 Feiser, Sam G       15 Pottstown-PA           51.03      50.66 DIST    14  
                  24.63       50.66 (26.03)                                        
  8 Leenhouts, Matt J   15 Boyertown-PA           51.46      50.71 DIST    13  
                  24.48       50.71 (26.23)                                        
  9 Lancenese, Dillon   15 Boyertown-PA           51.88      50.92 DIST    12  
                  24.37       50.92 (26.55)                                        
 10 Himmelwright, Kyle  16 Pottstown-PA           50.45      50.93 DIST    10  
                  24.28       50.93 (26.65)                                        
 11 Terrell, Matthew    17 Pottstown-PA           50.71      50.94 DIST     8  
                  24.32       50.94 (26.62)                                        
 12 Weiler, Cody R      15 Boyertown-PA           51.34      51.16 DIST     7  
                  24.61       51.16 (26.55)                                        
 13 Gross, Tyler R      17 Pottstown-PA           50.93      51.20 DIST     6  
                  24.99       51.20 (26.21)                                        
 14 McCullough, Alex B  15 Pottstown-PA           52.55      51.74 DIST     5  
                  24.60       51.74 (27.14)                                        
 15 Safford, Daniel H   17 Pottstown-PA           53.45      51.75 DIST     4  
                  24.46       51.75 (27.29)                                        
 16 Eichhorn, Frank L   17 Boyertown-PA           51.85      51.86 DIST     3  
                  25.02       51.86 (26.84)                                        
 17 Leskowicz, Daniel   15 Reading-PA             51.37      52.22 DIST     2  
                  24.99       52.22 (27.23)                                        
 18 Corbett, Shane P    16 Boyertown-PA           53.85      52.39 DIST     1  
                  24.88       52.39 (27.51)                                        
 19 Spina, Anthony D    15 Pottstown-PA           52.25      52.44 DIST   
                  25.25       52.44 (27.19)                                        
 20 Savino, Nick G      15 Pottstown-PA           53.89      52.50 DIST   
                  24.91       52.50 (27.59)                                        
 21 Shoemaker, Josh S   16 Pottstown-PA           54.00      52.74 DIST   
                  25.00       52.74 (27.74)                                        
 22 Lambert, Russell D  16 Boyertown-PA           51.95      52.89 DIST   
                  25.13       52.89 (27.76)                                        
 23 Burke, Travis A     17 UpperMainLine-PA       53.05      53.21 DIST   
                  25.09       53.21 (28.12)                                        
 24 Beck, Quinton       15 RAYS                   53.27      53.43 DIST   
                  25.28       53.43 (28.15)                                        
 25 Vivian, Nicholas D  15 Boyertown-PA           53.29      53.55 CHSC   
                  25.53       53.55 (28.02)                                        
 26 Renninger, Chase J  16 Boyertown-PA           55.20      54.40 CHSC   
                  26.58       54.40 (27.82)                                        
 27 Banks, Adam J       16 Pottstown-PA           56.73      54.43 CHSC   
                  26.57       54.43 (27.86)                                        
 28 Owens, Ryan C       15 Boyertown-PA           51.18      54.52 CHSC   
                  25.52       54.52 (29.00)                                        
 29 Evans, Seth J       17 Pottstown-PA           55.25      54.59 CHSC   
                  26.00       54.59 (28.59)                                        
 30 Ilgenfritz, Jay     15 Reading-PA             57.47      54.78 CHSC   
                  26.01       54.78 (28.77)                                        
 31 Whitehead, Max D    18 UpperMainLine-PA       52.71      55.14 CHSC   
                  26.20       55.14 (28.94)                                        
 32 Cushman, Jason R    17 Pottstown-PA           55.72      55.36 CHSC   
                  25.82       55.36 (29.54)                                        
 33 Winchester, Logan   15 Reading-PA             55.57      55.63 CHSC   
                  26.32       55.63 (29.31)                                        
 34 Mackey-Wood, Brend  15 Reading-PA           1:03.60      59.13 CHSC   
                  28.06       59.13 (31.07)                                        
 35 Apostolu, Nick R    15 RAYS                 1:05.32    1:06.23        
                  31.03     1:06.23 (35.20)                                        
 36 Marino, Nick        17 Reading-PA           1:06.65    1:08.02        
                  32.17     1:08.02 (35.85)                                        
 
Event 39  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 55.53    2/4/2012 Sam Marino, Reading-PA                       
                53.99  NAT
              1:01.00  DIST
              1:12.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marino, Sam         14 Reading-PA             55.13      55.53!DIST    22  
                  26.98       55.53 (28.55)                                        
  2 Resweber, Frances   13 RAYS                   55.62      56.13 DIST    19  
                  26.79       56.13 (29.34)                                        
  3 Gring, MacKenzie    13 Reading-PA             57.29      56.18 DIST    18  
                  26.61       56.18 (29.57)                                        
  4 Simpson, Laura K    14 Boyertown-PA           57.23      56.78 DIST    17  
                  27.89       56.78 (28.89)                                        
  5 Shollenberger, Ale  13 Reading-PA             57.81      57.07 DIST    16  
                  27.59       57.07 (29.48)                                        
  6 Keithly, Meghan L   13 UpperMainLine-PA       56.43      57.08 DIST    15  
                  27.40       57.08 (29.68)                                        
  7 Hagar, Holly M      14 Boyertown-PA           59.45      58.34 DIST    14  
                  27.55       58.34 (30.79)                                        
  8 Rauth, Lexi S       14 UpperMainLine-PA       59.48      58.85 DIST    13  
                  28.75       58.85 (30.10)                                        
  9 Evans, Charlotte    13 Reading-PA             58.48      59.10 DIST    12  
                  28.41       59.10 (30.69)                                        
 10 Apathy, Caroline E  13 UpperMainLine-PA       59.31      59.14 DIST    10  
                  28.97       59.14 (30.17)                                        
 11 Giampietro, Julia   14 Phoenixville-PA        59.74      59.50 DIST     8  
                  28.64       59.50 (30.86)                                        
 12 Iswalt, Olivia J    13 Boyertown-PA         1:00.61      59.59 DIST     7  
                  28.52       59.59 (31.07)                                        
 13 Ostien, Rebecca A   13 UpperMainLine-PA     1:00.42    1:00.07 DIST     6  
                  28.98     1:00.07 (31.09)                                        
 14 Floyd, Kaitlyn M    13 Boyertown-PA         1:00.04    1:00.66 DIST     5  
                  28.89     1:00.66 (31.77)                                        
 15 Woznicki, Lauren M  13 RAYS                 1:00.07    1:00.79 DIST     4  
                  29.39     1:00.79 (31.40)                                        
 16 Nally, Meredith     13 Reading-PA           1:01.30    1:00.82 DIST     3  
                  28.62     1:00.82 (32.20)                                        
 17 Law, Sarah V        13 UpperMainLine-PA     1:01.38    1:01.21 CHSC     2  
                  29.87     1:01.21 (31.34)                                        
 18 Niness, Devon N     14 Phoenixville-PA        59.35    1:03.13 CHSC     1  
                  29.09     1:03.13 (34.04)                                        
 19 Wagner, Madison T   13 Boyertown-PA         1:04.43    1:03.52 CHSC   
                  29.86     1:03.52 (33.66)                                        
 20 Kiernan, Grace      13 Phoenixville-PA      1:02.63    1:04.01 CHSC   
                  30.48     1:04.01 (33.53)                                        
 21 Sager, Madeline A   14 Phoenixville-PA      1:05.85    1:04.77 CHSC   
                  30.59     1:04.77 (34.18)                                        
 22 Slowik, Paige K     14 Boyertown-PA         1:04.86    1:06.11 CHSC   
                  32.18     1:06.11 (33.93)                                        
 23 Durkan, Maura       14 Phoenixville-PA      1:06.98    1:06.53 CHSC   
                  31.84     1:06.53 (34.69)                                        
 24 Cieri, Grace E      13 Phoenixville-PA      1:11.38    1:08.57 CHSC   
                  32.21     1:08.57 (36.36)                                        
 25 Hanna, Isabella     13 Phoenixville-PA      1:10.76    1:09.31 CHSC   
                  32.14     1:09.31 (37.17)                                        
 26 Mallon, Kathleen    14 RAYS                 1:16.53    1:11.53 CHSC   
                  33.09     1:11.53 (38.44)                                        
 27 Stuart, Francesca   14 Phoenixville-PA      1:16.74    1:13.61        
                  34.00     1:13.61 (39.61)                                        
 28 Kopera, Kelly       13 Phoenixville-PA      1:23.89    1:23.76        
                  39.63     1:23.76 (44.13)                                        
 
Event 40  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 51.51    2/4/2012 Ethan D D'Arcangelo, Pottstown-PA            
                48.79  NAT
              1:00.00  DIST
              1:07.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Arcangelo, Ethan  14 Pottstown-PA           52.26      51.51!DIST    22  
                  24.81       51.51 (26.70)                                        
  2 Wen, Shuyang        13 Reading-PA             53.39      51.95 DIST    19  
                  25.13       51.95 (26.82)                                        
  3 Lanetti, Matthew G  14 UpperMainLine-PA       54.96      54.48 DIST    18  
                  25.80       54.48 (28.68)                                        
  4 Ryan, Channing A    14 Pottstown-PA           55.77      54.75 DIST    17  
                  27.01       54.75 (27.74)                                        
  5 Crump, Travis F     14 UpperMainLine-PA       55.21      54.80 DIST    16  
                  26.41       54.80 (28.39)                                        
  6 Durning, Kevin      13 RAYS                   55.26      55.00 DIST    15  
                  26.20       55.00 (28.80)                                        
  7 Shen, Alan S        14 UpperMainLine-PA          NT      55.09 DIST    14  
                  26.52       55.09 (28.57)                                        
  8 Kirkby, James W     13 UpperMainLine-PA       55.38      55.66 DIST    13  
                  26.82       55.66 (28.84)                                        
  9 Hassard, Conor V    14 RAYS                   56.82      55.76 DIST    12  
                  26.83       55.76 (28.93)                                        
 10 Glasner, Jordan D   14 Boyertown-PA           57.85      55.84 DIST    10  
                  27.32       55.84 (28.52)                                        
 11 Hawke, Sam A        13 UpperMainLine-PA       56.60      57.11 DIST     8  
                  27.72       57.11 (29.39)                                        
 12 Tonneslan, Charlie  13 Reading-PA           1:00.13      57.73 DIST     7  
                  27.29       57.73 (30.44)                                        
 13 Dietrich, Eric C    14 Boyertown-PA         1:00.17      58.19 DIST     6  
                  27.75       58.19 (30.44)                                        
 14 Seifried, Wil G     14 RAYS                   59.08      58.22 DIST     5  
                  27.86       58.22 (30.36)                                        
 15 Sellig, Mason T     14 UpperMainLine-PA     1:00.89      58.25 DIST     4  
                  27.15       58.25 (31.10)                                        
 16 Berry, Zachary J    13 Pottstown-PA           59.84      58.63 DIST     3  
                  28.57       58.63 (30.06)                                        
 17 Dunn, Tommy M       13 Pottstown-PA         1:00.56      58.73 DIST     2  
                  28.04       58.73 (30.69)                                        
 18 Basch, Kevin A      13 Pottstown-PA         1:03.29    1:00.24 CHSC     1  
                  28.86     1:00.24 (31.38)                                        
 19 Prior, Michael J    13 Pottstown-PA         1:03.11    1:00.30 CHSC   
                  29.17     1:00.30 (31.13)                                        
 20 Markofski, Robert   13 Pottstown-PA         1:06.80    1:00.44 CHSC   
                  27.94     1:00.44 (32.50)                                        
 21 VanDyke, Christian  14 Boyertown-PA         1:02.05    1:00.71 CHSC   
                  29.44     1:00.71 (31.27)                                        
 22 Longacre, Alex T    13 Boyertown-PA         1:02.26    1:01.14 CHSC   
                  29.21     1:01.14 (31.93)                                        
 23 Sjosten, Samuel     13 Boyertown-PA         1:04.69    1:02.53 CHSC   
                  28.60     1:02.53 (33.93)                                        
 24 Keifer, Jacob A     13 Pottstown-PA         1:08.47    1:04.49 CHSC   
                  30.29     1:04.49 (34.20)                                        
 25 Skiptunas, Charles  13 Reading-PA           1:04.31    1:04.83 CHSC   
                  30.82     1:04.83 (34.01)                                        
 26 Ilgenfritz, Lucas   13 Reading-PA           1:06.20    1:05.44 CHSC   
                  31.49     1:05.44 (33.95)                                        
 27 Orrison, Sean F     13 Pottstown-PA         1:08.29    1:06.41 CHSC   
                  31.53     1:06.41 (34.88)                                        
 28 Bieber, Quinn       14 Reading-PA           1:10.47    1:08.68        
 29 Dianna, Tyler       13 Reading-PA           1:09.87    1:09.21        
                  32.51     1:09.21 (36.70)                                        
 30 Rockenbach, Shawn   14 RAYS                 1:33.77    1:35.85        
                  40.22     1:35.85 (55.63)                                        
 
Event 41  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 55.31    2/4/2012 Olivia M Giampietro, Phoenixville-PA         
                53.99  NAT
              1:04.50  DIST
              1:13.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seiberlich, Emma W  12 Phoenixville-PA        56.58      55.31!DIST    20.5
                  26.49       55.31 (28.82)                                        
  1 Giampietro, Olivia  12 Phoenixville-PA        54.56      55.31!DIST    20.5
                  25.99       55.31 (29.32)                                        
  3 Chemey, Elizabeth   12 Boyertown-PA           56.94      57.78 DIST    18  
                  27.18       57.78 (30.60)                                        
  4 Apostolu, Georgia   12 RAYS                   59.86      59.41 DIST    17  
                  27.99       59.41 (31.42)                                        
  5 Davis, Delanie J    12 Boyertown-PA           59.85    1:00.17 DIST    16  
                  29.40     1:00.17 (30.77)                                        
  6 Megill, Cara E      12 Boyertown-PA         1:01.38    1:01.68 DIST    15  
                  30.23     1:01.68 (31.45)                                        
  7 Rockett, Laura      12 Reading-PA           1:03.32    1:01.76 DIST    14  
                  30.06     1:01.76 (31.70)                                        
  8 Hoops, Cassidy      11 Phoenixville-PA      1:02.22    1:02.27 DIST    13  
                  29.56     1:02.27 (32.71)                                        
  9 Turner, Samantha    12 Reading-PA           1:03.32    1:02.39 DIST    12  
                  30.22     1:02.39 (32.17)                                        
 10 Bartlett, Kelsey D  12 UpperMainLine-PA     1:04.07    1:02.65 DIST    10  
                  30.32     1:02.65 (32.33)                                        
 11 Glasner, Julianna   11 Boyertown-PA         1:03.80    1:02.75 DIST     8  
                  29.71     1:02.75 (33.04)                                        
 12 Fabius, Emily R     12 Phoenixville-PA      1:03.56    1:02.91 DIST     7  
                  30.16     1:02.91 (32.75)                                        
 13 Owens, Carlie E     11 Boyertown-PA         1:04.16    1:03.06 DIST     6  
                  30.11     1:03.06 (32.95)                                        
 14 Groff, Avelia L     12 Phoenixville-PA      1:02.39    1:03.20 DIST     5  
                  30.05     1:03.20 (33.15)                                        
 15 Dresden, Brooke P   12 RAYS                 1:03.66    1:03.45 DIST     4  
                  30.63     1:03.45 (32.82)                                        
 16 McNamara, Maggie R  12 Phoenixville-PA      1:04.91    1:03.90 DIST     3  
                  30.34     1:03.90 (33.56)                                        
 17 Barreto, Sierrah    12 Reading-PA           1:08.81    1:04.70 CHSC     2  
                  32.04     1:04.70 (32.66)                                        
 18 Decker, Alyssa      12 RAYS                 1:04.62    1:04.99 CHSC     1  
                  31.06     1:04.99 (33.93)                                        
 19 Dougherty, Erica C  12 UpperMainLine-PA     1:03.90    1:05.07 CHSC   
                  32.11     1:05.07 (32.96)                                        
 20 Achuff, Rebekah E   12 UpperMainLine-PA     1:04.74    1:05.28 CHSC   
                  31.96     1:05.28 (33.32)                                        
 21 Appler, Sophie      11 Reading-PA           1:06.54    1:05.42 CHSC   
                  31.75     1:05.42 (33.67)                                        
 22 DiDonato, Anna      12 RAYS                 1:06.17    1:05.65 CHSC   
                  31.03     1:05.65 (34.62)                                        
 23 Mackey-Wood, Riona  11 Reading-PA           1:09.32    1:06.05 CHSC   
                  31.62     1:06.05 (34.43)                                        
 24 Sposato, Erica      12 Phoenixville-PA      1:12.79    1:06.11 CHSC   
                  31.42     1:06.11 (34.69)                                        
 25 McCann, Stephanie   12 RAYS                 1:07.63    1:06.17 CHSC   
                  31.48     1:06.17 (34.69)                                        
 26 Fry, Kylie          11 Reading-PA           1:05.54    1:06.71 CHSC   
                  31.94     1:06.71 (34.77)                                        
 27 Hansen, Riley M     11 Phoenixville-PA      1:08.65    1:06.86 CHSC   
                  33.04     1:06.86 (33.82)                                        
 28 Osorio, Kaitlyn R   11 Boyertown-PA         1:09.28    1:07.82 CHSC   
                  32.65     1:07.82 (35.17)                                        
 29 Kuo, Mei Mei        12 Phoenixville-PA      1:08.00    1:08.16 CHSC   
                  31.71     1:08.16 (36.45)                                        
 30 Abraham, Carlie     12 Reading-PA           1:10.20    1:08.52 CHSC   
                  33.00     1:08.52 (35.52)                                        
 31 Ritter, Emilie      12 Phoenixville-PA      1:09.26    1:08.76 CHSC   
                  32.46     1:08.76 (36.30)                                        
 32 Schreck, Anna Kate  12 Reading-PA           1:12.66    1:08.89 CHSC   
                  33.70     1:08.89 (35.19)                                        
 32 Byrne, Elizabeth    12 RAYS                 1:08.12    1:08.89 CHSC   
                  33.10     1:08.89 (35.79)                                        
 34 Hihi, Julia         11 Phoenixville-PA      1:13.87    1:09.71 CHSC   
                  33.34     1:09.71 (36.37)                                        
 35 Baker, Sarah M      11 Phoenixville-PA      1:10.52    1:09.77 CHSC   
                  32.73     1:09.77 (37.04)                                        
 36 McDonald, Kailey    12 Reading-PA           1:11.42    1:09.92 CHSC   
                  33.50     1:09.92 (36.42)                                        
 36 McBlain, Tara       12 RAYS                 1:17.01    1:09.92 CHSC   
                  33.03     1:09.92 (36.89)                                        
 38 Williams, Annie     11 Reading-PA                NT    1:10.15 CHSC   
                  32.62     1:10.15 (37.53)                                        
 39 Hussin, Elizabeth   12 Phoenixville-PA      1:11.11    1:10.31 CHSC   
                  33.87     1:10.31 (36.44)                                        
 40 Clark, Olivia       11 Reading-PA           1:11.30    1:10.99 CHSC   
                  33.61     1:10.99 (37.38)                                        
 41 Sparano, Simone M   11 Phoenixville-PA      1:19.75    1:15.95        
                  35.26     1:15.95 (40.69)                                        
 42 Bober, Christina    11 Phoenixville-PA      1:16.75    1:16.50        
                  35.34     1:16.50 (41.16)                                        
 43 Holmberg, Emily R   12 Phoenixville-PA      1:20.74    1:19.07        
                  36.82     1:19.07 (42.25)                                        
 44 Mostek, Katie       11 Phoenixville-PA      1:19.35    1:21.30        
                  37.86     1:21.30 (43.44)                                        
 45 Mendez, Daniela     11 Phoenixville-PA      1:25.70    1:22.47        
                  38.79     1:22.47 (43.68)                                        
 46 Weidner, Erica      11 Phoenixville-PA      1:30.25    1:24.56        
                  39.13     1:24.56 (45.43)                                        
 47 Florio, Anna K      12 Phoenixville-PA      1:22.02    1:25.78        
                  38.88     1:25.78 (46.90)                                        
 -- Hihi, Enola         12 Phoenixville-PA      1:10.29         DQ        
      False start
                  32.51          DQ (34.72)                                        
 
Event 42  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 54.74    2/4/2012 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA          
                48.79  NAT
              1:08.00  DIST
              1:13.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenrick, Brian C  12 UpperMainLine-PA       55.48      54.74!DIST    22  
                  26.27       54.74 (28.47)                                        
  2 Watts, Rhett A      12 Boyertown-PA           58.57      58.12 DIST    19  
                  28.34       58.12 (29.78)                                        
  3 Lance, Patrick O    12 Boyertown-PA         1:00.99      58.85 DIST    18  
                  28.26       58.85 (30.59)                                        
  4 Glinecke, Gavin K   12 Pottstown-PA         1:02.03    1:00.91 DIST    17  
                  29.30     1:00.91 (31.61)                                        
  5 Rao, Arjun          11 UpperMainLine-PA     1:05.68    1:02.56 DIST    16  
                  30.20     1:02.56 (32.36)                                        
  6 Wang, Joshua        12 UpperMainLine-PA     1:04.22    1:02.72 DIST    15  
                  30.22     1:02.72 (32.50)                                        
  7 Brooks, TJ E        11 UpperMainLine-PA     1:06.36    1:02.90 DIST    14  
                  29.65     1:02.90 (33.25)                                        
  8 Buterbaugh, John P  12 Reading-PA           1:07.92    1:03.37 DIST    13  
                  29.47     1:03.37 (33.90)                                        
  9 Roach, Jordan       11 Pottstown-PA         1:07.60    1:03.93 DIST    12  
                  29.88     1:03.93 (34.05)                                        
 10 Guiliano, Joseph J  11 Boyertown-PA         1:07.74    1:03.97 DIST    10  
                  30.68     1:03.97 (33.29)                                        
 11 Werner, Jack        11 Reading-PA           1:04.94    1:04.31 DIST     8  
                  30.45     1:04.31 (33.86)                                        
 12 Bowker, Ryan M      12 Pottstown-PA         1:05.76    1:04.68 DIST     7  
                  31.09     1:04.68 (33.59)                                        
 13 Griffith, William   12 Boyertown-PA         1:07.32    1:05.04 DIST     6  
                  30.43     1:05.04 (34.61)                                        
 14 Fink, Hayden A      11 Pottstown-PA         1:08.96    1:06.70 DIST     5  
                  31.20     1:06.70 (35.50)                                        
 15 Agnew, Patrick M    11 Pottstown-PA         1:07.79    1:07.58 DIST     4  
                  32.19     1:07.58 (35.39)                                        
 16 Boyer, Joshua C     11 Boyertown-PA         1:08.09    1:07.65 DIST     3  
                  33.37     1:07.65 (34.28)                                        
 17 Fedorovsky, Daniel  12 Boyertown-PA         1:09.95    1:08.30 CHSC     2  
                  31.81     1:08.30 (36.49)                                        
 18 Draves, Michael T   12 Pottstown-PA         1:15.41    1:09.14 CHSC     1  
                  32.95     1:09.14 (36.19)                                        
 19 Delillo, Josh       11 Reading-PA           1:14.00    1:09.57 CHSC   
                  31.96     1:09.57 (37.61)                                        
 20 Ilgenfritz, Mark    12 Reading-PA           1:12.41    1:10.23 CHSC   
                  32.87     1:10.23 (37.36)                                        
 21 Scoboria, Luke R    11 Boyertown-PA         1:12.19    1:10.60 CHSC   
                  34.04     1:10.60 (36.56)                                        
 22 Taylor, Danny       12 RAYS                 1:09.77    1:11.00 CHSC   
                  34.44     1:11.00 (36.56)                                        
 23 Scoboria, Christop  11 Boyertown-PA         1:12.29    1:12.44 CHSC   
                  34.06     1:12.44 (38.38)                                        
 24 Davis, Kyle         11 RAYS                 1:15.61    1:12.55 CHSC   
                  35.42     1:12.55 (37.13)                                        
 25 Wachowicz, Adam m   12 Boyertown-PA         1:16.04    1:12.81 CHSC   
                  35.27     1:12.81 (37.54)                                        
 26 Haines, Zachary     11 Reading-PA           1:14.35    1:13.29 CHSC   
                  34.84     1:13.29 (38.45)                                        
 27 Sjosten, Ben        11 Boyertown-PA         1:16.47    1:13.62        
                  36.02     1:13.62 (37.60)                                        
 28 Kennedy, Mason J    12 Boyertown-PA         1:16.30    1:14.57        
                  35.95     1:14.57 (38.62)                                        
 29 Booth, Jacob        12 RAYS                 1:15.92    1:15.51        
                  35.21     1:15.51 (40.30)                                        
 30 Gilman, Evann       12 Reading-PA           1:24.04    1:21.20        
                  37.73     1:21.20 (43.47)                                        
 31 Jensen, Hunter      11 RAYS                 1:20.14    1:22.24        
                  40.14     1:22.24 (42.10)                                        
 32 Malmstrom, Andrew   11 Pottstown-PA         1:32.83    1:23.91        
                  38.92     1:23.91 (44.99)                                        
 33 Beck, Mason         12 RAYS                      NT    1:30.12        
                  41.58     1:30.12 (48.54)                                        
 34 Harris, Nathan R    11 Boyertown-PA         1:47.48    1:51.30        
                  50.51   1:51.30 (1:00.79)                                        
 
Event 43  Girls 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:14.71    2/4/2012 Olivia H Evans, Reading-PA                 
                2:11.89  NAT
                2:25.00  DIST
                2:51.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Olivia H     16 Reading-PA           2:17.81    2:14.71!DIST    22  
                  28.56     1:01.59 (33.03)     1:44.58 (42.99)     2:14.71 (30.13)
  2 Doerrman, Lauren E  17 Boyertown-PA         2:17.75    2:15.39 DIST    19  
                  29.90     1:04.97 (35.07)     1:45.13 (40.16)     2:15.39 (30.26)
  3 Schlegel, Samantha  15 Boyertown-PA         2:18.92    2:16.60 DIST    18  
                  29.10     1:04.61 (35.51)     1:43.99 (39.38)     2:16.60 (32.61)
  4 Heistand, Karlie    16 Reading-PA           2:22.72    2:21.02 DIST    17  
                  29.19     1:05.26 (36.07)     1:48.06 (42.80)     2:21.02 (32.96)
  5 Heydt, Haley E      17 Boyertown-PA         2:17.96    2:21.74 DIST    16  
                  30.44     1:08.55 (38.11)     1:47.93 (39.38)     2:21.74 (33.81)
  6 Cardow, Allison E   15 RAYS                 2:22.40    2:21.84 DIST    15  
                  30.20     1:06.89 (36.69)     1:49.42 (42.53)     2:21.84 (32.42)
  7 Butler, Eileen M    16 Phoenixville-PA      2:22.87    2:31.55 CHSC    14  
                  30.61     1:11.30 (40.69)     1:55.91 (44.61)     2:31.55 (35.64)
  8 Yankelevich, Gabri  17 Phoenixville-PA      2:37.71    2:37.62 CHSC    13  
                  33.55     1:11.41 (37.86)     2:00.50 (49.09)     2:37.62 (37.12)
  9 Ronca, Bridget A    15 Phoenixville-PA           NT    2:49.38 CHSC    12  
                  36.61     1:20.26 (43.65)     2:12.32 (52.06)     2:49.38 (37.06)
 
Event 44  Boys 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:02.21    2/4/2012 Sawyer Martin, Reading-PA                  
                1:59.69  NAT
                2:16.00  DIST
                2:34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Sawyer      18 Reading-PA           1:58.46    2:02.21!DIST    22  
                  25.84       57.57 (31.73)     1:33.63 (36.06)     2:02.21 (28.58)
  2 Gross, Tyler R      17 Pottstown-PA         2:03.82    2:05.60 DIST    19  
                  27.59     1:01.83 (34.24)     1:36.64 (34.81)     2:05.60 (28.96)
  3 Leenhouts, Matt J   15 Boyertown-PA         2:08.88    2:06.47 DIST    18  
                  27.42       58.65 (31.23)     1:38.16 (39.51)     2:06.47 (28.31)
  4 Miller, Steve C     15 Boyertown-PA         2:10.88    2:08.54 DIST    17  
                  27.43       58.68 (31.25)     1:37.90 (39.22)     2:08.54 (30.64)
  5 Lambert, Russell D  16 Boyertown-PA         2:04.48    2:11.26 DIST    16  
                  28.19     1:03.12 (34.93)     1:41.00 (37.88)     2:11.26 (30.26)
  6 Shoemaker, Josh S   16 Pottstown-PA         2:18.46    2:11.68 DIST    15  
                  27.87     1:02.55 (34.68)     1:41.43 (38.88)     2:11.68 (30.25)
  7 Savino, Nick G      15 Pottstown-PA         2:14.82    2:12.16 DIST    14  
                  28.55     1:03.31 (34.76)     1:41.20 (37.89)     2:12.16 (30.96)
  8 Fritch, Ethan J     17 Boyertown-PA         2:09.63    2:12.45 DIST    13  
                  27.67     1:03.12 (35.45)     1:41.61 (38.49)     2:12.45 (30.84)
  9 Beck, Quinton       15 RAYS                 2:17.01    2:13.07 DIST    12  
                  27.73     1:02.15 (34.42)     1:42.14 (39.99)     2:13.07 (30.93)
 10 Apostolu, Dan C     17 RAYS                 2:14.99    2:15.19 DIST    10  
                  27.42     1:02.55 (35.13)     1:43.92 (41.37)     2:15.19 (31.27)
 11 Vivian, Parker D    15 Boyertown-PA         2:12.42    2:16.37 CHSC     8  
                  28.71     1:03.80 (35.09)     1:44.87 (41.07)     2:16.37 (31.50)
 
Event 45  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:15.43    2/4/2012 Sidney Evans, Reading-PA                   
                2:11.89  NAT
                2:29.00  DIST
                2:56.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Sidney       14 Reading-PA           2:13.90    2:15.43!DIST    22  
                  29.63     1:03.18 (33.55)     1:44.34 (41.16)     2:15.43 (31.09)
  2 Cornell, Emily B    13 UpperMainLine-PA     2:11.68    2:17.14 DIST    19  
                  28.13     1:01.96 (33.83)     1:44.29 (42.33)     2:17.14 (32.85)
  3 Shaffer, Autumn     13 Reading-PA           2:17.76    2:20.68 DIST    18  
                  29.57     1:06.27 (36.70)     1:49.47 (43.20)     2:20.68 (31.21)
  4 Booz, Emily M       13 UpperMainLine-PA     2:26.18    2:21.97 DIST    17  
                  33.15     1:09.91 (36.76)     1:49.71 (39.80)     2:21.97 (32.26)
  5 Johnson, Gabriella  13 Reading-PA           2:32.65    2:25.62 DIST    16  
                  31.02     1:08.59 (37.57)     1:50.85 (42.26)     2:25.62 (34.77)
  6 Adams, Julia T      14 Reading-PA           2:23.22    2:26.12 DIST    15  
                  30.45     1:07.69 (37.24)     1:53.38 (45.69)     2:26.12 (32.74)
  7 Giampietro, Julia   14 Phoenixville-PA      2:33.20    2:38.19 CHSC    14  
                  32.37     1:11.79 (39.42)     2:02.81 (51.02)     2:38.19 (35.38)
  8 Durkan, Maura       14 Phoenixville-PA      2:48.00    2:39.64 CHSC    13  
                  33.55     1:13.43 (39.88)     2:03.64 (50.21)     2:39.64 (36.00)
  9 Fermani, Allison K  14 Phoenixville-PA      2:48.41    2:43.91 CHSC    12  
                  35.42     1:18.88 (43.46)     2:08.09 (49.21)     2:43.91 (35.82)
 
Event 46  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:06.90    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                
                1:59.69  NAT
                2:30.00  DIST
                2:45.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beard, Billy G      14 Boyertown-PA         2:00.39    2:06.90!DIST    22  
                  24.72       56.42 (31.70)     1:36.59 (40.17)     2:06.90 (30.31)
  2 Groff, Trent D      14 Reading-PA           2:09.28    2:10.44 DIST    19  
                  27.26     1:00.79 (33.53)     1:40.99 (40.20)     2:10.44 (29.45)
  3 Rosenberger, Danie  13 RAYS                 2:08.84    2:12.36 DIST    18  
                  28.16     1:01.08 (32.92)     1:42.58 (41.50)     2:12.36 (29.78)
  4 Jay, Kevin J        13 UpperMainLine-PA     2:17.18    2:16.68 DIST    17  
                  30.77     1:07.57 (36.80)     1:46.60 (39.03)     2:16.68 (30.08)
  5 Gazzillo, Anthony   14 Pottstown-PA         2:26.70    2:17.32 DIST    16  
                  29.36     1:03.36 (34.00)     1:45.27 (41.91)     2:17.32 (32.05)
  6 Cornaglia, Ben R    14 RAYS                 2:23.67    2:20.62 DIST    15  
                  29.34     1:03.33 (33.99)     1:48.42 (45.09)     2:20.62 (32.20)
  7 Barreto, Matthew    14 Reading-PA           2:21.78    2:23.70 DIST    14  
                  30.77     1:08.17 (37.40)     1:52.05 (43.88)     2:23.70 (31.65)
  8 Glasner, Jeremy N   14 Boyertown-PA         2:26.42    2:23.74 DIST    13  
                  30.74     1:06.39 (35.65)     1:52.20 (45.81)     2:23.74 (31.54)
  9 Fleming, Chris      13 RAYS                 2:39.01    2:32.99 CHSC    12  
                  32.20     1:11.95 (39.75)     1:59.80 (47.85)     2:32.99 (33.19)
 10 Basch, Kevin A      13 Pottstown-PA         2:53.30    2:38.17 CHSC    10  
                  36.29     1:13.58 (37.29)     2:03.35 (49.77)     2:38.17 (34.82)
 11 Groff, Miller T     13 Pottstown-PA         2:43.65    2:39.40 CHSC     8  
                  34.09     1:16.73 (42.64)     2:02.15 (45.42)     2:39.40 (37.25)
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:18.49    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA            
                2:11.89  NAT
                2:40.00  DIST
                3:04.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Maddie E     12 Phoenixville-PA      2:13.91    2:18.49!DIST    22  
                  29.24     1:05.79 (36.55)     1:46.09 (40.30)     2:18.49 (32.40)
  2 Schlegel, Hannah N  12 Boyertown-PA         2:20.95    2:19.68 DIST    19  
                  31.07     1:06.11 (35.04)     1:48.15 (42.04)     2:19.68 (31.53)
  3 Armbruster, Ally M  11 Boyertown-PA         2:26.18    2:22.73 DIST    18  
                  31.34     1:07.99 (36.65)     1:51.05 (43.06)     2:22.73 (31.68)
  4 Johnson, Rachel C   11 Reading-PA           2:28.36    2:27.16 DIST    17  
                  33.01     1:10.34 (37.33)     1:52.25 (41.91)     2:27.16 (34.91)
  5 Coates, Catherine   12 Boyertown-PA         2:32.24    2:31.37 DIST    16  
                  32.02     1:11.11 (39.09)     1:55.83 (44.72)     2:31.37 (35.54)
  6 Sellig, Courtney S  12 UpperMainLine-PA     2:31.74    2:34.90 DIST    15  
                  33.21     1:11.17 (37.96)     1:59.04 (47.87)     2:34.90 (35.86)
  7 Machado, Elli R     12 Reading-PA           2:34.78    2:35.81 DIST    14  
                  34.59     1:15.91 (41.32)     2:00.61 (44.70)     2:35.81 (35.20)
  8 Seifried, Emma C    12 RAYS                 2:45.87    2:39.62 DIST    13  
                  36.04     1:17.48 (41.44)     2:04.27 (46.79)     2:39.62 (35.35)
  9 Dougherty, Erica C  12 UpperMainLine-PA     2:38.38    2:39.80 DIST    12  
                  36.16     1:18.74 (42.58)     2:05.76 (47.02)     2:39.80 (34.04)
 10 Achuff, Rebekah E   12 UpperMainLine-PA     2:35.22    2:40.06 CHSC    10  
                  35.10     1:15.53 (40.43)     2:03.74 (48.21)     2:40.06 (36.32)
 11 Marley, Callie      12 Reading-PA           2:41.50    2:42.27 CHSC     8  
                  33.90     1:14.33 (40.43)     2:05.40 (51.07)     2:42.27 (36.87)
 12 Stoltzfus, Abbey    12 Reading-PA           2:50.75    2:50.70 CHSC     7  
                  37.49     1:22.19 (44.70)     2:10.63 (48.44)     2:50.70 (40.07)
 13 Wittmeyer, Kaylin   12 Reading-PA           2:58.51    2:55.27 CHSC     6  
                  38.50     1:22.94 (44.44)     2:14.62 (51.68)     2:55.27 (40.65)
 14 Fleming, Katie      11 Phoenixville-PA      3:06.29    2:57.35 CHSC     5  
                  36.71     1:19.44 (42.73)     2:15.82 (56.38)     2:57.35 (41.53)
 15 Goss, Teegan        11 RAYS                 3:14.86    3:09.85          4  
                  37.27                             2:22.03 ( )     3:09.85 (47.82)
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
  Washington: ! 2:12.19    2/4/2012 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA        
                1:59.69  NAT
                2:47.50  DIST
                3:03.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenrick, Brian C  12 UpperMainLine-PA     2:15.96    2:12.19!DIST    22  
                  28.37     1:03.46 (35.09)     1:43.09 (39.63)     2:12.19 (29.10)
  2 Ryan, Charlie C     12 UpperMainLine-PA     2:20.41    2:12.24 DIST    19  
                  28.55     1:01.24 (32.69)     1:42.29 (41.05)     2:12.24 (29.95)
  3 Yancey, Oliver      12 RAYS                 2:23.37    2:24.92 DIST    18  
                  30.51     1:08.50 (37.99)     1:51.02 (42.52)     2:24.92 (33.90)
  4 Hagar, Ridge W      12 Boyertown-PA         2:32.97    2:33.17 DIST    17  
                  31.85     1:12.32 (40.47)     1:59.87 (47.55)     2:33.17 (33.30)
  5 Feryo, Matt R       12 Boyertown-PA         2:36.47    2:35.01 DIST    16  
                  32.80     1:11.72 (38.92)     2:00.46 (48.74)     2:35.01 (34.55)
  6 Perretta, Jack A    11 UpperMainLine-PA     2:48.14    2:40.77 DIST    15  
                  36.02     1:16.62 (40.60)     2:07.01 (50.39)     2:40.77 (33.76)
  7 Neuman, Owen C      11 UpperMainLine-PA     2:48.52    2:43.91 DIST    14  
                  35.76     1:19.81 (44.05)     2:07.30 (47.49)     2:43.91 (36.61)
  8 Jackson, Trevor     11 Reading-PA           3:02.66    2:56.07 CHSC    13  
                  39.31     1:21.63 (42.32)     2:20.60 (58.97)     2:56.07 (35.47)
  9 Ellaisy, Karim      12 Reading-PA                NT    2:56.19 CHSC    12  
                  34.39     1:19.98 (45.59)     2:14.22 (54.24)     2:56.19 (41.97)
 10 Spencer, Matthew M  11 Pottstown-PA         3:04.81    2:59.48 CHSC    10  
                  38.59     1:21.84 (43.25)     2:19.38 (57.54)     2:59.48 (40.10)
 
Event 49  Girls 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:01.14    2/4/2012 Kylene R Ronayne, RAYS                     
                  59.59  NAT
                1:06.00  DIST
                1:16.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ronayne, Kylene R   15 RAYS                 1:01.12    1:01.14!DIST    22  
                  28.42     1:01.14 (32.72)                                        
  2 Montoya, Dominique  17 RAYS                 1:00.97    1:01.28 DIST    19  
                  28.32     1:01.28 (32.96)                                        
  3 Schlegel, Samantha  15 Boyertown-PA         1:02.01    1:02.63 DIST    18  
                  29.11     1:02.63 (33.52)                                        
  4 O'Brien, Molly A    17 UpperMainLine-PA     1:04.62    1:03.62 DIST    17  
                  29.85     1:03.62 (33.77)                                        
  5 Gundersen, Sydney   15 Reading-PA           1:04.43    1:04.12 DIST    16  
                  29.68     1:04.12 (34.44)                                        
  6 Cardow, Allison E   15 RAYS                 1:04.97    1:04.86 DIST    15  
                  29.89     1:04.86 (34.97)                                        
  7 Luo, Margaret Y     17 Phoenixville-PA      1:03.33    1:05.18 DIST    14  
                  30.06     1:05.18 (35.12)                                        
  8 Dilks, Erica        15 Reading-PA           1:07.78    1:06.37 CHSC    13  
                  30.13     1:06.37 (36.24)                                        
 
Event 50  Boys 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 53.47    2/4/2012 Mason M Cassel, Pottstown-PA                 
                53.99  NAT
              1:02.00  DIST
              1:08.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cassel, Mason M     16 Pottstown-PA           53.29      53.47!NAT     22  
                  24.48       53.47 (28.99)                                        
  2 Swartz, Sean        16 RAYS                   54.58      54.70 DIST    19  
                  25.64       54.70 (29.06)                                        
  3 Wrigley, Seth K     15 Pottstown-PA           55.96      55.40 DIST    18  
                  25.83       55.40 (29.57)                                        
  4 Eichhorn, Frank L   17 Boyertown-PA           55.17      56.00 DIST    17  
                  25.76       56.00 (30.24)                                        
  5 Feiser, Sam G       15 Pottstown-PA           55.13      56.95 DIST    16  
                  26.84       56.95 (30.11)                                        
  6 Ciavarelli, David   15 RAYS                   56.66      57.07 DIST    15  
                  25.41       57.07 (31.66)                                        
  7 Lanetti, David A    15 UpperMainLine-PA       58.55      57.59 DIST    14  
                  27.14       57.59 (30.45)                                        
  8 Resweber, Clay H    15 RAYS                   57.02      57.73 DIST    13  
                  26.73       57.73 (31.00)                                        
  9 Safford, Daniel H   17 Pottstown-PA           57.89      57.95 DIST    12  
                  26.79       57.95 (31.16)                                        
 10 Boorum, Robert      16 RAYS                   59.12      58.15 DIST    10  
                  27.22       58.15 (30.93)                                        
 11 Jay, Brian A        16 UpperMainLine-PA       59.97      58.16 DIST     8  
                  27.23       58.16 (30.93)                                        
 12 Vivian, Nicholas D  15 Boyertown-PA           58.01      58.43 DIST     7  
                  26.67       58.43 (31.76)                                        
 13 Ryan, Jimmy W       17 UpperMainLine-PA       57.09      58.59 DIST     6  
                  26.67       58.59 (31.92)                                        
 14 Winchester, Logan   15 Reading-PA           1:00.00      59.98 DIST     5  
                  27.59       59.98 (32.39)                                        
 15 Reinoehl, Parker    15 Reading-PA           1:01.42    1:01.45 DIST     4  
                  27.17     1:01.45 (34.28)                                        
 16 Burke, Travis A     17 UpperMainLine-PA       58.64    1:01.69 DIST     3  
                  28.84     1:01.69 (32.85)                                        
 17 Hieb, Austin J      15 RAYS                 1:04.57    1:02.08 CHSC     2  
                  28.49     1:02.08 (33.59)                                        
 18 Grofe, Andrew C     15 Boyertown-PA         1:03.85    1:04.22 CHSC     1  
                  29.12     1:04.22 (35.10)                                        
 19 Ilgenfritz, Jay     15 Reading-PA           1:01.73    1:04.55 CHSC   
                  29.80     1:04.55 (34.75)                                        
 
Event 51  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 1:02.65    2/4/2012 Sam Marino, Reading-PA                     
                  59.59  NAT
                1:12.50  DIST
                1:19.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marino, Sam         14 Reading-PA           1:00.55    1:02.65!DIST    22  
                  29.19     1:02.65 (33.46)                                        
  2 Apathy, Caroline E  13 UpperMainLine-PA     1:02.31    1:02.71 DIST    19  
                  29.66     1:02.71 (33.05)                                        
  3 Adams, Julia T      14 Reading-PA           1:03.67    1:04.52 DIST    18  
                  30.49     1:04.52 (34.03)                                        
  4 Keithly, Meghan L   13 UpperMainLine-PA     1:03.64    1:04.82 DIST    17  
                  30.80     1:04.82 (34.02)                                        
  5 Evans, Charlotte    13 Reading-PA           1:03.51    1:05.54 DIST    16  
                  30.74     1:05.54 (34.80)                                        
  6 Abraham, Nicki      14 Reading-PA           1:07.05    1:08.21 DIST    15  
                  31.61     1:08.21 (36.60)                                        
  7 Nally, Meredith     13 Reading-PA           1:08.01    1:08.26 DIST    14  
                  31.29     1:08.26 (36.97)                                        
  8 Law, Lizzy L        14 UpperMainLine-PA     1:10.49    1:09.76 DIST    13  
                  32.66     1:09.76 (37.10)                                        
  9 Ostien, Rebecca A   13 UpperMainLine-PA     1:09.00    1:10.25 DIST    12  
                  32.52     1:10.25 (37.73)                                        
 10 Wagner, Madison T   13 Boyertown-PA         1:10.20    1:13.01 CHSC    10  
                  32.96     1:13.01 (40.05)                                        
 11 Sager, Madeline A   14 Phoenixville-PA      1:14.93    1:15.74 CHSC     8  
                  34.83     1:15.74 (40.91)                                        
 12 O'Leary, Hannah S   13 Phoenixville-PA      1:25.80    1:20.93          7  
                  37.25     1:20.93 (43.68)                                        
 
Event 52  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 55.34    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                  
                53.99  NAT
              1:12.50  DIST
              1:18.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beard, Billy G      14 Boyertown-PA           53.57      55.34!DIST    22  
                  25.27       55.34 (30.07)                                        
  2 Filippini, Vincent  14 Pottstown-PA           55.91      55.49 DIST    19  
                  25.53       55.49 (29.96)                                        
  3 Groff, Trent D      14 Reading-PA             58.14      58.91 DIST    18  
                  27.52       58.91 (31.39)                                        
  4 Bauer, Colin Q      13 Pottstown-PA         1:01.44      59.06 DIST    17  
                  27.13       59.06 (31.93)                                        
  5 Rosenberger, Danie  13 RAYS                   57.39    1:00.45 DIST    16  
                  28.10     1:00.45 (32.35)                                        
  6 Hassard, Conor V    14 RAYS                 1:00.96    1:01.40 DIST    15  
                  28.10     1:01.40 (33.30)                                        
  7 Ryan, Luke E        14 UpperMainLine-PA     1:03.49    1:01.58 DIST    14  
                  28.03     1:01.58 (33.55)                                        
  8 Dietrich, Eric C    14 Boyertown-PA         1:03.48    1:02.54 DIST    13  
                  29.48     1:02.54 (33.06)                                        
  9 Kirkby, James W     13 UpperMainLine-PA     1:05.62    1:02.68 DIST    12  
                  29.70     1:02.68 (32.98)                                        
 10 Hawke, Sam A        13 UpperMainLine-PA     1:04.83    1:02.78 DIST    10  
                  29.41     1:02.78 (33.37)                                        
 11 Tonneslan, Charlie  13 Reading-PA           1:10.70    1:05.32 DIST     8  
                  30.19     1:05.32 (35.13)                                        
 12 Seifried, Wil G     14 RAYS                 1:07.85    1:06.70 DIST     7  
                  30.98     1:06.70 (35.72)                                        
 13 Hughes, Daniel      14 Pottstown-PA         1:16.78    1:07.04 DIST     6  
                  28.96     1:07.04 (38.08)                                        
 14 Sellig, Mason T     14 UpperMainLine-PA     1:08.76    1:07.30 DIST     5  
                  31.57     1:07.30 (35.73)                                        
 15 Cornaglia, Ben R    14 RAYS                 1:09.83    1:07.42 DIST     4  
                  31.08     1:07.42 (36.34)                                        
 16 Bailey, Soloman     14 Pottstown-PA         1:13.67    1:08.54 DIST     3  
                  30.87     1:08.54 (37.67)                                        
 17 Fleming, Chris      13 RAYS                 1:09.76    1:12.22 DIST     2  
                  32.88     1:12.22 (39.34)                                        
 18 Longacre, Alex T    13 Boyertown-PA         1:16.02    1:12.42 DIST     1  
                  34.27     1:12.42 (38.15)                                        
 19 McCarter, Daniel T  14 Pottstown-PA         1:20.23    1:15.72 CHSC   
                  33.29     1:15.72 (42.43)                                        
 -- Rockenbach, Shawn   14 RAYS                      NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.09        DQ (1:20.03)                                        
 
Event 53  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 27.49    2/4/2012 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA           
                33.00  DIST
                38.09  CHSC
                59.59  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seiberlich, Emma W  12 Phoenixville-PA        27.25      27.49!DIST    22  
  2 Chemey, Elizabeth   12 Boyertown-PA           28.69      28.10 DIST    19  
  3 Giampietro, Olivia  12 Phoenixville-PA        27.37      28.20 DIST    18  
  4 Bland, Kathryn D    12 Phoenixville-PA        29.42      29.13 DIST    17  
  5 Vanaskie, Madison   12 Reading-PA             30.42      29.26 DIST    16  
  6 Bieber, Brianna     12 Reading-PA             29.35      30.25 DIST    15  
  7 Scoboria, Sophia H  12 Boyertown-PA           31.44      30.78 DIST    14  
  8 Sellig, Courtney S  12 UpperMainLine-PA       30.74      30.89 DIST    13  
  9 Fabius, Emily R     12 Phoenixville-PA        32.04      30.92 DIST    12  
 10 Apostolu, Georgia   12 RAYS                   30.77      31.08 DIST    10  
 11 Davis, Delanie J    12 Boyertown-PA           30.84      31.11 DIST     8  
 12 Turner, Samantha    12 Reading-PA             31.75      31.13 DIST     7  
 13 Liu, Amy            12 UpperMainLine-PA       33.40      32.07 DIST     6  
 14 Appler, Sophie      11 Reading-PA             33.04      32.12 DIST     5  
 15 Groff, Avelia L     12 Phoenixville-PA        32.58      32.16 DIST     4  
 16 Rush, Taylor        12 RAYS                   33.84      32.23 DIST     3  
 17 Mack, Anna F        12 UpperMainLine-PA       33.61      32.31 DIST     2  
 18 Jonnalagadda, Jana  12 UpperMainLine-PA       34.80      32.36 DIST     1  
 19 Williams, Annie     11 Reading-PA             32.87      32.62 DIST   
 20 Hansen, Riley M     11 Phoenixville-PA        33.32      32.70 DIST   
 21 McNamara, Maggie R  12 Phoenixville-PA        33.05      32.84 DIST   
 22 Stevenson, Marissa  12 Boyertown-PA           32.33      32.93 DIST   
 23 McDonald, Kailey    12 Reading-PA             32.50      33.02 CHSC   
 24 Hussin, Elizabeth   12 Phoenixville-PA        33.40      33.06 CHSC   
 25 Fry, Kylie          11 Reading-PA             33.85      33.12 CHSC   
 26 Willig, Amy         11 Phoenixville-PA        36.73      33.29 CHSC   
 27 McCann, Stephanie   12 RAYS                   34.64      33.45 CHSC   
 28 Abraham, Carlie     12 Reading-PA             35.27      33.53 CHSC   
 29 Clark, Olivia       11 Reading-PA             34.28      34.15 CHSC   
 30 Fleming, Katie      11 Phoenixville-PA        36.34      36.21 CHSC   
 31 Meyers, Megan       12 Reading-PA             36.18      36.97 CHSC   
 32 Goss, Teegan        11 RAYS                   39.38      37.52 CHSC   
 33 Fanelli, Juliana    11 RAYS                   41.05      38.46 NAT    
 34 Narvaez, Noelle     11 Reading-PA             40.73      39.07 NAT    
 35 Holmberg, Emily R   12 Phoenixville-PA        41.03      40.55 NAT    
 36 Hihi, Julia         11 Phoenixville-PA        42.64      40.59 NAT    
 37 Schmitz, Jillian    12 Reading-PA             48.44      42.77 NAT    
 38 Mendez, Daniela     11 Phoenixville-PA        45.88      43.42 NAT    
 39 Smith, Paige        12 Phoenixville-PA        43.87      44.45 NAT    
 40 Mostek, Katie       11 Phoenixville-PA        48.76      45.22 NAT    
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  Washington: ! 27.18    2/4/2012 Brian C McKenrick, UpperMainLine-PA          
                36.00  DIST
                38.59  CHSC
                53.99  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKenrick, Brian C  12 UpperMainLine-PA          NT      27.18!DIST    22  
  2 Hopkins, Patrick M  12 UpperMainLine-PA       30.55      28.35 DIST    19  
  3 Hagar, Ridge W      12 Boyertown-PA           30.10      29.95 DIST    18  
  4 Keck, Hunter        12 Reading-PA             30.92      29.98 DIST    17  
  5 Lance, Patrick O    12 Boyertown-PA           31.86      30.26 DIST    16  
  6 Roach, Jordan       11 Pottstown-PA           31.02      30.63 DIST    15  
  7 Ellaisy, Karim      12 Reading-PA             32.38      32.09 DIST    14  
  8 DiMarino, Daniel P  11 Pottstown-PA           32.85      32.21 DIST    13  
  9 Werner, Jack        11 Reading-PA             32.17      32.37 DIST    12  
 10 Wang, Joshua        12 UpperMainLine-PA       34.19      32.40 DIST    10  
 11 Buterbaugh, John P  12 Reading-PA             33.86      34.29 DIST     8  
 12 Fedorovsky, Daniel  12 Boyertown-PA           33.68      34.48 DIST     7  
 13 Delillo, Josh       11 Reading-PA             35.18      35.91 DIST     6  
 14 Sjosten, Ben        11 Boyertown-PA           40.04      38.70 NAT      5  
 15 Gilman, Evann       12 Reading-PA             41.58      39.13 NAT      4  
 16 Keifer, Aaron J     11 Pottstown-PA           40.02      39.95 NAT      3  
 17 Booth, Jacob        12 RAYS                   38.50      40.90 NAT      2  
 18 Kennedy, Mason J    12 Boyertown-PA           41.00      42.52 NAT      1  
 19 Drowne, Rusty S     11 Pottstown-PA           43.18      46.52 NAT    
 -- Ilgenfritz, Mark    12 Reading-PA             37.03         DQ        
      One hand touch
 
Event 55  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:18.29    2/4/2012 Lauren E Doerrman, Boyertown-PA            
                5:10.99  NAT
                5:40.00  DIST
                6:43.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doerrman, Lauren E  17 Boyertown-PA         5:23.97    5:18.29!DIST    22  
                  29.81     1:01.89 (32.08)     1:34.71 (32.82)     2:07.47 (32.76)
        2:39.99 (32.52)     3:12.37 (32.38)     3:44.59 (32.22)     4:16.77 (32.18)
        4:48.27 (31.50)     5:18.29 (30.02)                                        
  2 Gartner, Lexie      15 Reading-PA           5:30.59    5:18.54 DIST    19  
                  30.13     1:02.78 (32.65)     1:35.22 (32.44)     2:08.04 (32.82)
        2:40.66 (32.62)     3:13.11 (32.45)     3:45.24 (32.13)     4:17.04 (31.80)
        4:48.36 (31.32)     5:18.54 (30.18)                                        
  3 Simpson, Laura K    14 Boyertown-PA         5:22.83    5:26.93 DIST    18  
                  30.15     1:02.20 (32.05)     1:34.84 (32.64)     2:07.69 (32.85)
        2:40.49 (32.80)     3:13.09 (32.60)     3:45.51 (32.42)     4:18.77 (33.26)
        4:53.06 (34.29)     5:26.93 (33.87)                                        
  4 Doyle, Hailey       17 Reading-PA           5:44.23    5:42.98 CHSC    17  
                  29.96     1:03.29 (33.33)     1:37.73 (34.44)     2:13.43 (35.70)
        2:48.48 (35.05)     3:23.51 (35.03)     3:58.57 (35.06)     4:33.84 (35.27)
        5:09.01 (35.17)     5:42.98 (33.97)                                        
  5 Williams, Paige     16 Reading-PA           5:53.78    5:57.08 CHSC    16  
                  31.88     1:06.56 (34.68)     1:42.18 (35.62)     2:18.41 (36.23)
        2:54.99 (36.58)     3:31.72 (36.73)     4:08.36 (36.64)     4:44.76 (36.40)
        5:21.52 (36.76)     5:57.08 (35.56)                                        
  6 Yankelevich, Gabri  17 Phoenixville-PA      6:14.86    6:07.82 CHSC    15  
                  32.42     1:08.45 (36.03)     1:44.49 (36.04)     2:21.07 (36.58)
        2:58.81 (37.74)     3:35.77 (36.96)     4:13.42 (37.65)     4:51.44 (38.02)
        5:30.09 (38.65)     6:07.82 (37.73)                                        
  7 Durkan, Maura       14 Phoenixville-PA      6:45.61    6:43.38 CHSC    14  
                  35.20     1:15.29 (40.09)     1:56.50 (41.21)     2:37.87 (41.37)
        3:19.10 (41.23)     4:00.53 (41.43)     4:41.49 (40.96)     5:22.78 (41.29)
        6:03.63 (40.85)     6:43.38 (39.75)                                        
 
Event 56  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 5:04.49    2/4/2012 Steve C Miller, Boyertown-PA               
                4:47.99  NAT
                5:19.00  DIST
                6:10.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve C     15 Boyertown-PA         5:04.93    5:04.49!DIST    22  
                  26.76       56.43 (29.67)     1:26.94 (30.51)     1:58.28 (31.34)
        2:29.75 (31.47)     3:01.50 (31.75)     3:33.28 (31.78)     4:04.92 (31.64)
        4:35.88 (30.96)     5:04.49 (28.61)                                        
  2 Leskowicz, Daniel   15 Reading-PA           5:04.12    5:04.58 DIST    19  
                  25.65       54.64 (28.99)     1:24.96 (30.32)     1:55.61 (30.65)
        2:26.72 (31.11)     2:58.27 (31.55)     3:30.02 (31.75)     4:02.17 (32.15)
        4:34.32 (32.15)     5:04.58 (30.26)                                        
  3 Lanetti, David A    15 UpperMainLine-PA     5:10.12    5:13.87 DIST    18  
                  28.77     1:00.68 (31.91)     1:33.35 (32.67)     2:05.70 (32.35)
        2:37.60 (31.90)     3:09.82 (32.22)     3:41.79 (31.97)     4:13.45 (31.66)
        4:45.03 (31.58)     5:13.87 (28.84)                                        
  4 Evans, Seth J       17 Pottstown-PA         5:19.30    5:15.49 DIST    17  
                  27.48       57.73 (30.25)     1:28.94 (31.21)     2:00.68 (31.74)
        2:32.54 (31.86)     3:04.81 (32.27)     3:37.23 (32.42)     4:10.02 (32.79)
        4:42.88 (32.86)     5:15.49 (32.61)                                        
  5 Apostolu, Dan C     17 RAYS                 5:28.71    5:30.53 CHSC    16  
                  28.00     1:00.45 (32.45)     1:34.74 (34.29)     2:09.73 (34.99)
        2:44.89 (35.16)     3:20.56 (35.67)     3:54.18 (33.62)     4:27.75 (33.57)
        5:00.59 (32.84)     5:30.53 (29.94)                                        
  6 Ryan, Channing A    14 Pottstown-PA         5:38.89    5:30.65 CHSC    15  
                  28.58     1:01.36 (32.78)     1:34.11 (32.75)     2:08.06 (33.95)
        2:42.49 (34.43)     3:17.51 (35.02)     3:52.28 (34.77)     4:26.91 (34.63)
        5:00.88 (33.97)     5:30.65 (29.77)                                        
  7 Stonebraker, Austi  15 Pottstown-PA         5:28.54    5:34.18 CHSC    14  
                  28.74     1:01.17 (32.43)     1:34.68 (33.51)     2:08.16 (33.48)
        2:42.46 (34.30)     3:16.58 (34.12)     3:52.56 (35.98)     4:26.69 (34.13)
        5:00.67 (33.98)     5:34.18 (33.51)                                        
  8 VanDyke, Brian D    15 Boyertown-PA         6:15.39    5:58.26 CHSC    13  
                  31.95     1:06.73 (34.78)     1:42.39 (35.66)     2:19.31 (36.92)
        2:56.15 (36.84)     3:32.56 (36.41)     4:09.16 (36.60)     4:45.67 (36.51)
        5:22.09 (36.42)     5:58.26 (36.17)                                        
 
Event 57  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 25.27    2/4/2012 Olivia M Giampietro, Phoenixville-PA         
                24.99  NAT
                29.00  DIST
                34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giampietro, Olivia  12 Phoenixville-PA        24.94      25.27!DIST    22  
  2 Bieber, Brianna     12 Reading-PA             26.83      26.61 DIST    19  
  3 Armbruster, Ally M  11 Boyertown-PA           26.35      26.76 DIST    18  
  4 Hoops, Cassidy      11 Phoenixville-PA        27.94      27.34 DIST    17  
  5 Megill, Cara E      12 Boyertown-PA           27.86      27.96 DIST    16  
  6 Vanaskie, Madison   12 Reading-PA             28.08      27.99 DIST    15  
  7 Dresden, Brooke P   12 RAYS                   29.21      28.19 DIST    14  
  8 Owens, Carlie E     11 Boyertown-PA           28.94      28.50 DIST    13  
  9 Groff, Avelia L     12 Phoenixville-PA        28.40      28.59 DIST    12  
 10 Machado, Elli R     12 Reading-PA             28.77      28.67 DIST    10  
 11 Rockett, Laura      12 Reading-PA             29.31      28.84 DIST     8  
 12 Stevenson, Marissa  12 Boyertown-PA           29.14      28.98 DIST     7  
 13 Scoboria, Sophia H  12 Boyertown-PA           29.17      29.14 CHSC     6  
 14 Byrne, Elizabeth    12 RAYS                   29.79      29.22 CHSC     5  
 15 Conrad, Jordan      11 Reading-PA             30.07      29.32 CHSC     4  
 16 Liu, Amy            12 UpperMainLine-PA       30.36      29.36 CHSC     3  
 17 Barreto, Sierrah    12 Reading-PA             28.83      29.42 CHSC     2  
 18 Seifried, Emma C    12 RAYS                   31.27      29.44 CHSC     1  
 19 Sposato, Erica      12 Phoenixville-PA        30.95      29.55 CHSC   
 20 Rush, Taylor        12 RAYS                   30.11      29.57 CHSC   
 21 McCann, Stephanie   12 RAYS                   29.97      29.71 CHSC   
 22 DiDonato, Anna      12 RAYS                   30.33      29.86 CHSC   
 23 Kuo, Mei Mei        12 Phoenixville-PA        30.51      30.07 CHSC   
 24 Stoltzfus, Abbey    12 Reading-PA             30.36      30.33 CHSC   
 25 Schreck, Anna Kate  12 Reading-PA             30.86      30.67 CHSC   
 26 Kull, Lilly         11 Phoenixville-PA        31.83      30.69 CHSC   
 27 Osorio, Kaitlyn R   11 Boyertown-PA           30.97      30.85 CHSC   
 28 Ritter, Emilie      12 Phoenixville-PA        31.12      31.10 CHSC   
 29 Baker, Sarah M      11 Phoenixville-PA        32.97      31.17 CHSC   
 30 Eckler, Daisy       12 RAYS                   33.43      31.26 CHSC   
 31 Hussin, Elizabeth   12 Phoenixville-PA        32.67      31.70 CHSC   
 32 Cooke, Hannah       11 Phoenixville-PA        33.01      31.72 CHSC   
 33 Wittmeyer, Kaylin   12 Reading-PA             33.33      31.95 CHSC   
 34 Sparano, Simone M   11 Phoenixville-PA        34.46      32.05 CHSC   
 35 Dauphinais, Jessic  11 Phoenixville-PA        33.55      32.08 CHSC   
 36 Schmitz, Jillian    12 Reading-PA             36.57      33.97 CHSC   
 37 Holmberg, Emily R   12 Phoenixville-PA        35.01      34.20 CHSC   
 38 Fanelli, Juliana    11 RAYS                   34.95      34.37 CHSC   
 39 Narvaez, Noelle     11 Reading-PA             35.95      34.50 CHSC   
 40 Tran, Kaitlyn       11 Phoenixville-PA        35.47      34.71        
 41 Brousseau, Tori F   12 Phoenixville-PA        35.71      34.82        
 42 Mostek, Katie       11 Phoenixville-PA        33.91      35.11        
 43 Smith, Paige        12 Phoenixville-PA        37.66      35.19        
 44 Bober, Christina    11 Phoenixville-PA        36.21      35.52        
 45 Florio, Anna K      12 Phoenixville-PA        35.53      36.40        
 46 McCaleb, Michele N  12 Phoenixville-PA        37.17      36.53        
 47 Weidner, Erica      11 Phoenixville-PA        36.72      37.15        
 48 Moser, Allison      11 Reading-PA             45.92      41.92        
 
Event 58  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 25.59    2/4/2012 Charlie C Ryan, UpperMainLine-PA             
                22.39  NAT
                30.80  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Charlie C     12 UpperMainLine-PA       24.55      25.59!DIST    22  
  2 Lance, Patrick O    12 Boyertown-PA           27.06      26.12 DIST    19  
  3 Watts, Rhett A      12 Boyertown-PA           26.38      26.20 DIST    18  
  4 Yancey, Oliver      12 RAYS                   26.88      26.43 DIST    17  
  5 Hopkins, Patrick M  12 UpperMainLine-PA          NT      26.91 DIST    16  
  6 Wang, Joshua        12 UpperMainLine-PA       28.00      27.47 DIST    15  
  7 Glinecke, Gavin K   12 Pottstown-PA           28.38      27.76 DIST    14  
  8 DiMarino, Daniel P  11 Pottstown-PA           28.46      28.29 DIST    13  
  9 Feryo, Matt R       12 Boyertown-PA           28.61      28.32 DIST    12  
 10 Brooks, TJ E        11 UpperMainLine-PA       28.96      28.56 DIST    10  
 11 Griffith, William   12 Boyertown-PA           29.16      28.60 DIST     8  
 12 Buterbaugh, John P  12 Reading-PA             28.27      28.68 DIST     7  
 13 Rao, Arjun          11 UpperMainLine-PA       29.01      28.71 DIST     6  
 14 Guiliano, Joseph J  11 Boyertown-PA           29.84      28.79 DIST     5  
 15 Dunn, Patrick G     11 Pottstown-PA           28.73      29.16 DIST     4  
 16 Roach, Jordan       11 Pottstown-PA           30.64      29.29 DIST     3  
 17 King, Ryan          11 Pottstown-PA           30.39      29.35 DIST     2  
 18 Neuman, Owen C      11 UpperMainLine-PA       33.64      29.80 DIST     1  
 19 Fink, Hayden A      11 Pottstown-PA           30.60      30.13 DIST   
 20 Boyer, Joshua C     11 Boyertown-PA           32.59      30.30 DIST   
 21 Scoboria, Christop  11 Boyertown-PA           31.43      31.00 CHSC   
 22 Jackson, Trevor     11 Reading-PA             31.89      31.72 CHSC   
 23 Taylor, Danny       12 RAYS                   30.77      31.85 CHSC   
 24 Keifer, Aaron J     11 Pottstown-PA           33.35      32.30 CHSC   
 25 Wachowicz, Adam m   12 Boyertown-PA           33.01      32.62 CHSC   
 26 Spencer, Matthew M  11 Pottstown-PA           33.59      32.90 CHSC   
 27 Griffin, Reese      11 Reading-PA             33.52      33.44        
 28 Kennedy, Mason J    12 Boyertown-PA           34.85      34.06        
 29 Drowne, Rusty S     11 Pottstown-PA           34.77      34.69        
 30 Jensen, Hunter      11 RAYS                   37.34      35.21        
 31 Malmstrom, Andrew   11 Pottstown-PA           39.50      36.89        
 32 Zweifel, Harry      11 Pottstown-PA           38.89      37.91        
 33 Fisher, Douglas     11 Pottstown-PA           38.52      38.60        
 34 Beck, Mason         12 RAYS                      NT      38.72        
 35 Harris, Nathan R    11 Boyertown-PA           47.42      52.20        
 
Event 59  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 25.07    2/4/2012 Autumn Shaffer, Reading-PA                   
                24.99  NAT
                28.25  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Autumn     13 Reading-PA             25.21      25.07!DIST    22  
  2 Cornell, Emily B    13 UpperMainLine-PA       24.74      25.37 DIST    19  
  3 Gring, MacKenzie    13 Reading-PA             25.91      25.54 DIST    18  
  4 Resweber, Frances   13 RAYS                   25.68      25.90 DIST    17  
  5 Shollenberger, Ale  13 Reading-PA             26.29      25.93 DIST    16  
  6 Evans, Sidney       14 Reading-PA             26.27      26.15 DIST    15  
  7 Keithly, Meghan L   13 UpperMainLine-PA       25.72      26.16 DIST    14  
  8 Johnson, Gabriella  13 Reading-PA             25.73      26.40 DIST    13  
  9 Hagar, Holly M      14 Boyertown-PA           27.07      26.45 DIST    12  
 10 Giampietro, Julia   14 Phoenixville-PA        26.86      26.62 DIST    10  
 11 Ostien, Rebecca A   13 UpperMainLine-PA       27.46      27.00 DIST     8  
 12 Rauth, Lexi S       14 UpperMainLine-PA       27.53      27.15 DIST     7  
 13 Evans, Charlotte    13 Reading-PA             27.73      27.17 DIST     6  
 14 Iswalt, Olivia J    13 Boyertown-PA           27.60      27.21 DIST     5  
 15 Woznicki, Lauren M  13 RAYS                   27.08      27.31 DIST     4  
 16 Niness, Devon N     14 Phoenixville-PA        26.69      27.59 DIST     3  
 17 Law, Lizzy L        14 UpperMainLine-PA       28.51      27.62 DIST     2  
 18 Nally, Meredith     13 Reading-PA             27.87      27.85 DIST     1  
 19 Kiernan, Grace      13 Phoenixville-PA        28.94      28.59 CHSC   
 20 Cieri, Grace E      13 Phoenixville-PA        30.44      29.20 CHSC   
 21 Fermani, Allison K  14 Phoenixville-PA        29.95      29.33 CHSC   
 22 Hanna, Isabella     13 Phoenixville-PA        32.78      30.45 CHSC   
 23 Mallon, Kathleen    14 RAYS                   32.70      31.08 CHSC   
 24 Stuart, Francesca   14 Phoenixville-PA        32.85      31.73 CHSC   
 25 O'Leary, Hannah S   13 Phoenixville-PA        35.03      31.89 CHSC   
 26 Kopera, Kelly       13 Phoenixville-PA        33.92      35.90        
 
Event 60  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 22.50    2/4/2012 Billy G Beard, Boyertown-PA                  
                22.39  NAT
                27.25  DIST
                31.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beard, Billy G      14 Boyertown-PA           22.51      22.50!DIST    22  
  2 Filippini, Vincent  14 Pottstown-PA           22.96      22.65 DIST    19  
  3 Wen, Shuyang        13 Reading-PA             23.49      23.55 DIST    18  
  4 Groff, Trent D      14 Reading-PA             23.77      23.79 DIST    17  
  5 Lanetti, Matthew G  14 UpperMainLine-PA       24.32      24.08 DIST    16  
  6 Bauer, Colin Q      13 Pottstown-PA           24.78      24.27 DIST    15  
  7 Gazzillo, Anthony   14 Pottstown-PA           24.25      24.70 DIST    14  
  8 Shen, Alan S        14 UpperMainLine-PA       24.51      24.82 DIST    13  
  9 Ryan, Luke E        14 UpperMainLine-PA       24.72      24.86 DIST    12  
 10 Berry, Zachary J    13 Pottstown-PA           27.30      25.33 DIST    10  
 11 Ryan, Channing A    14 Pottstown-PA           25.82      25.48 DIST     8  
 12 Crump, Travis F     14 UpperMainLine-PA       25.20      25.57 DIST     7  
 13 Jay, Kevin J        13 UpperMainLine-PA       27.19      25.68 DIST     6  
 14 Glasner, Jordan D   14 Boyertown-PA           26.41      26.04 DIST     5  
 15 Glasner, Jeremy N   14 Boyertown-PA           26.03      26.12 DIST     4  
 16 Sellig, Mason T     14 UpperMainLine-PA       26.95      26.13 DIST     3  
 17 Hughes, Daniel      14 Pottstown-PA           26.95      26.31 DIST     2  
 18 VanDyke, Christian  14 Boyertown-PA           26.30      26.72 DIST     1  
 19 Dunn, Tommy M       13 Pottstown-PA           28.14      27.07 DIST   
 20 McCarter, Daniel T  14 Pottstown-PA           27.69      27.31 CHSC   
 21 Sjosten, Samuel     13 Boyertown-PA           28.46      27.41 CHSC   
 22 Groff, Miller T     13 Pottstown-PA           29.37      28.08 CHSC   
 23 Ilgenfritz, Lucas   13 Reading-PA             30.00      28.32 CHSC   
 24 Keifer, Jacob A     13 Pottstown-PA           29.74      28.50 CHSC   
 25 Orrison, Sean F     13 Pottstown-PA           30.04      29.03 CHSC   
 26 Dianna, Tyler       13 Reading-PA             31.14      30.10 CHSC   
 27 Bieber, Quinn       14 Reading-PA             31.66      30.88 CHSC   
 28 Gunson, Brady       13 Pottstown-PA           35.10      35.68        
 
Event 61  Girls 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 24.33    2/4/2012 Shannon E Rauth, UpperMainLine-PA            
                24.99  NAT
                27.00  DIST
                32.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauth, Shannon E    16 UpperMainLine-PA       23.44      24.33!NAT     22  
  2 Gallagher, Meghan   17 RAYS                   25.06      25.28 DIST    19  
  3 DelGiorno, Daniell  15 RAYS                   25.83      25.51 DIST    18  
  4 Kirkby, Allison K   17 UpperMainLine-PA       25.00      25.67 DIST    17  
  5 Zimmerman, Maddie   15 UpperMainLine-PA       25.35      25.68 DIST    16  
  6 Harris, Emily E     15 UpperMainLine-PA       25.84      25.69 DIST    15  
  7 Evans, Olivia H     16 Reading-PA             25.48      25.75 DIST    14  
  8 Barrineau, Marina   16 Boyertown-PA           25.97      25.94 DIST    13  
  9 Gundersen, Sydney   15 Reading-PA             26.45      25.96 DIST    12  
 10 Black, Morgan S     17 Boyertown-PA           26.42      26.02 DIST    10  
 11 Mack, Abby R        15 UpperMainLine-PA       25.74      26.05 DIST     7.5
 11 Ryan, Maureen L     17 UpperMainLine-PA       25.47      26.05 DIST     7.5
 13 Yao, Rebecca        16 UpperMainLine-PA       26.71      26.09 DIST     6  
 14 Heistand, Karlie    16 Reading-PA             27.21      26.15 DIST     5  
 15 Cardow, Allison E   15 RAYS                   26.69      26.88 DIST     4  
 16 Butler, Eileen M    16 Phoenixville-PA        25.57      27.01 CHSC     3  
 17 Dilks, Erica        15 Reading-PA             27.80      27.07 CHSC     2  
 18 Ronca, Bridget A    15 Phoenixville-PA        27.94      27.15 CHSC     1  
 19 Moore, Devonne J    16 UpperMainLine-PA       26.95      27.24 CHSC   
 20 Heydt, Haley E      17 Boyertown-PA           27.47      27.25 CHSC   
 21 Cieri, Isabella     15 Phoenixville-PA        27.98      27.26 CHSC   
 22 Skiptunas, Kate     15 Reading-PA             26.93      27.29 CHSC   
 23 Luo, Margaret Y     17 Phoenixville-PA        27.44      27.64 CHSC   
 24 Georgias, Rose      15 RAYS                   29.14      28.21 CHSC   
 25 Stuart, Alexandra   17 Phoenixville-PA        29.82      28.72 CHSC   
 26 Sleinkofer, Amanda  17 Reading-PA             29.53      29.31 CHSC   
 27 Williams, Monica L  16 Phoenixville-PA        29.90      30.03 CHSC   
 28 Brown, Allie        15 RAYS                   31.72      30.22 CHSC   
 29 Senese, Mia         15 Phoenixville-PA        34.20      33.75        
 
Event 62  Boys 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 21.77    2/4/2012 Nic D Graesser, UpperMainLine-PA             
                22.39  NAT
                24.50  DIST
                28.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graesser, Nic D     17 UpperMainLine-PA       22.33      21.77!NAT     22  
  2 Ashmead, Michael A  15 UpperMainLine-PA       22.35      22.38 NAT     19  
  3 Feiser, Sam G       15 Pottstown-PA           22.61      22.59 DIST    18  
  4 Resweber, Clay H    15 RAYS                   22.64      22.60 DIST    17  
  5 Lowery, Rob D       18 RAYS                   22.33      22.68 DIST    16  
  6 Luminais, Matt S    17 UpperMainLine-PA       21.61      22.72 DIST    15  
  7 Ryan, Jimmy W       17 UpperMainLine-PA       22.79      22.91 DIST    14  
  8 Ciavarelli, David   15 RAYS                   23.07      23.03 DIST    13  
  9 Weiler, Cody R      15 Boyertown-PA           23.20      23.07 DIST    12  
 10 Richardson, Ken G   16 UpperMainLine-PA       23.09      23.09 DIST    10  
 11 Safford, Daniel H   17 Pottstown-PA           23.45      23.15 DIST     8  
 12 Himmelwright, Kyle  16 Pottstown-PA           22.89      23.29 DIST     6  
 12 Burke, Travis A     17 UpperMainLine-PA       24.03      23.29 DIST     6  
 12 Jay, Brian A        16 UpperMainLine-PA       23.14      23.29 DIST     6  
 15 Spina, Anthony D    15 Pottstown-PA           23.98      23.30 DIST     4  
 16 Terrell, Matthew    17 Pottstown-PA           22.97      23.34 DIST     3  
 17 Lancenese, Dillon   15 Boyertown-PA           23.42      23.35 DIST     2  
 18 Wrigley, Seth K     15 Pottstown-PA           24.36      23.47 DIST     1  
 19 McCullough, Alex B  15 Pottstown-PA           24.01      23.62 DIST   
 20 Owens, Ryan C       15 Boyertown-PA           23.68      23.89 DIST   
 21 Corbett, Shane P    16 Boyertown-PA           25.03      23.92 DIST   
 22 Seefeld, Louis F    16 UpperMainLine-PA       25.79      24.04 DIST   
 23 Renninger, Chase J  16 Boyertown-PA           23.45      24.15 DIST   
 24 Reinoehl, Parker    15 Reading-PA             26.34      24.31 DIST   
 25 Schreiber, Morgan   15 Pottstown-PA           25.43      24.37 DIST   
 26 Vivian, Parker D    15 Boyertown-PA           24.98      24.45 DIST   
 27 Mckenzie, Shane     17 UpperMainLine-PA       23.93      24.50 DIST   
 28 Cushman, Jason R    17 Pottstown-PA           25.30      24.56 CHSC   
 29 Hieb, Austin J      15 RAYS                   24.76      24.66 CHSC   
 30 Banks, Adam J       16 Pottstown-PA           25.92      25.00 CHSC   
 31 Whitehead, Max D    18 UpperMainLine-PA       25.31      25.06 CHSC   
 32 Winchester, Logan   15 Reading-PA             25.65      25.75 CHSC   
 33 Mackey-Wood, Brend  15 Reading-PA             27.67      26.74 CHSC   
 34 Apostolu, Nick R    15 RAYS                   27.91      27.71 CHSC   
 35 Marino, Nick        17 Reading-PA             30.55      31.16        
 
Event 63  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:59.75    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA            
                1:56.19  NAT
                2:25.00  DIST
                2:43.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Maddie E     12 Phoenixville-PA      1:58.49    1:59.75!DIST    22  
                  27.15       57.35 (30.20)     1:28.60 (31.25)     1:59.75 (31.15)
  2 Schlegel, Hannah N  12 Boyertown-PA         2:04.58    2:01.99 DIST    19  
                  27.85       58.84 (30.99)     1:30.69 (31.85)     2:01.99 (31.30)
  3 Armbruster, Ally M  11 Boyertown-PA         2:04.02    2:07.27 DIST    18  
                  29.36     1:02.06 (32.70)     1:35.00 (32.94)     2:07.27 (32.27)
  4 Johnson, Rachel C   11 Reading-PA           2:09.44    2:12.78 DIST    17  
                  30.25     1:03.99 (33.74)     1:39.05 (35.06)     2:12.78 (33.73)
  5 Bartlett, Kelsey D  12 UpperMainLine-PA     2:15.17    2:15.45 DIST    16  
                  31.80     1:06.44 (34.64)     1:41.96 (35.52)     2:15.45 (33.49)
  6 Coates, Catherine   12 Boyertown-PA         2:13.91    2:16.22 DIST    15  
                  30.86     1:05.29 (34.43)     1:41.29 (36.00)     2:16.22 (34.93)
  7 Decker, Alyssa      12 RAYS                 2:20.86    2:19.45 DIST    14  
                  31.85     1:07.02 (35.17)     1:43.34 (36.32)     2:19.45 (36.11)
  8 Glasner, Julianna   11 Boyertown-PA         2:24.40    2:19.49 DIST    13  
                  32.66     1:09.21 (36.55)     1:46.09 (36.88)     2:19.49 (33.40)
  9 Achuff, Rebekah E   12 UpperMainLine-PA     2:19.02    2:19.67 DIST    12  
                  32.86     1:08.34 (35.48)     1:44.80 (36.46)     2:19.67 (34.87)
 10 Marley, Callie      12 Reading-PA           2:21.48    2:21.14 DIST    10  
                  32.07     1:08.42 (36.35)     1:46.20 (37.78)     2:21.14 (34.94)
 11 Mack, Anna F        12 UpperMainLine-PA     2:24.45    2:22.36 DIST     8  
                  33.91     1:10.60 (36.69)     1:47.39 (36.79)     2:22.36 (34.97)
 12 Jonnalagadda, Jana  12 UpperMainLine-PA     2:25.54    2:24.03 DIST     7  
                  33.90     1:10.86 (36.96)     1:48.57 (37.71)     2:24.03 (35.46)
 13 Fleischer, Katie A  12 UpperMainLine-PA          NT    2:25.72 CHSC     6  
                  32.77     1:09.57 (36.80)     1:48.49 (38.92)     2:25.72 (37.23)
 14 Mackey-Wood, Riona  11 Reading-PA                NT    2:25.85 CHSC     5  
                  32.91     1:10.47 (37.56)     1:49.71 (39.24)     2:25.85 (36.14)
 15 Abraham, Carlie     12 Reading-PA           2:40.15    2:31.17 CHSC     4  
                  34.25     1:13.40 (39.15)     1:53.27 (39.87)     2:31.17 (37.90)
 16 Byrne, Elizabeth    12 RAYS                 2:28.63    2:31.77 CHSC     3  
                  35.52     1:14.80 (39.28)     1:53.76 (38.96)     2:31.77 (38.01)
 17 Kuo, Mei Mei        12 Phoenixville-PA      2:35.97    2:35.94 CHSC     2  
                  33.83     1:13.12 (39.29)     1:54.34 (41.22)     2:35.94 (41.60)
 18 Rush, Taylor        12 RAYS                 2:29.16    2:36.52 CHSC     1  
                  33.86     1:13.58 (39.72)     1:54.62 (41.04)     2:36.52 (41.90)
 -- Wand, Madison       11 Phoenixville-PA      2:48.74         DQ        
      False start
 
Event 64  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:04.78    2/4/2012 Patrick M Hopkins, UpperMainLine-PA        
                1:46.29  NAT
                2:28.00  DIST
                2:39.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hopkins, Patrick M  12 UpperMainLine-PA     2:06.23    2:04.78!DIST    22  
                  28.66     1:00.65 (31.99)     1:33.25 (32.60)     2:04.78 (31.53)
  2 Hagar, Ridge W      12 Boyertown-PA         2:11.93    2:12.48 DIST    19  
                  30.71     1:04.66 (33.95)     1:39.08 (34.42)     2:12.48 (33.40)
  3 Glinecke, Gavin K   12 Pottstown-PA         2:16.95    2:16.79 DIST    18  
                  31.46     1:06.14 (34.68)     1:42.76 (36.62)     2:16.79 (34.03)
  4 Bowker, Ryan M      12 Pottstown-PA         2:36.14    2:20.34 DIST    17  
                  32.66     1:09.18 (36.52)     1:45.36 (36.18)     2:20.34 (34.98)
  5 Keck, Hunter        12 Reading-PA           2:29.23    2:22.68 DIST    16  
                  32.63     1:10.35 (37.72)     1:48.14 (37.79)     2:22.68 (34.54)
  6 Werner, Jack        11 Reading-PA           2:24.11    2:23.12 DIST    15  
                  33.12     1:10.51 (37.39)     1:48.68 (38.17)     2:23.12 (34.44)
  7 Perretta, Jack A    11 UpperMainLine-PA     2:28.18    2:26.32 DIST    14  
                  33.77     1:11.43 (37.66)     1:50.47 (39.04)     2:26.32 (35.85)
  8 Draves, Michael T   12 Pottstown-PA         2:34.75    2:28.82 CHSC    13  
                  34.10     1:12.84 (38.74)     1:51.64 (38.80)     2:28.82 (37.18)
  9 Vasko, Laszlo A     11 UpperMainLine-PA          NT    2:29.12 CHSC    12  
                  34.06     1:12.44 (38.38)     1:52.60 (40.16)     2:29.12 (36.52)
 10 Davis, Kyle         11 RAYS                 2:36.16    2:33.03 CHSC    10  
                  34.74     1:13.99 (39.25)     1:53.91 (39.92)     2:33.03 (39.12)
 11 Fedorovsky, Daniel  12 Boyertown-PA         2:38.68    2:38.04 CHSC     8  
                  34.63     1:16.51 (41.88)     1:59.43 (42.92)     2:38.04 (38.61)
 12 Scoboria, Luke R    11 Boyertown-PA         2:40.33    2:38.11 CHSC     7  
                  35.54     1:15.57 (40.03)     1:57.12 (41.55)     2:38.11 (40.99)
 
Event 65  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:01.93    2/4/2012 MacKenzie Gring, Reading-PA                
                1:56.19  NAT
                2:12.00  DIST
                2:36.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gring, MacKenzie    13 Reading-PA           2:04.56    2:01.93!DIST    22  
                  27.48       58.84 (31.36)     1:31.19 (32.35)     2:01.93 (30.74)
  2 Simpson, Laura K    14 Boyertown-PA         2:01.23    2:02.54 DIST    19  
                  28.28       59.39 (31.11)     1:31.28 (31.89)     2:02.54 (31.26)
  3 Resweber, Frances   13 RAYS                 2:02.43    2:03.44 DIST    18  
                  29.06     1:00.85 (31.79)     1:32.52 (31.67)     2:03.44 (30.92)
  4 Abraham, Nicki      14 Reading-PA           2:05.41    2:09.18 DIST    17  
                  29.34     1:02.39 (33.05)     1:36.40 (34.01)     2:09.18 (32.78)
  5 Floyd, Kaitlyn M    13 Boyertown-PA         2:11.65    2:10.74 DIST    16  
                  29.10     1:02.44 (33.34)     1:37.21 (34.77)     2:10.74 (33.53)
  6 Law, Sarah V        13 UpperMainLine-PA     2:13.59    2:11.12 DIST    15  
                  30.10     1:03.64 (33.54)     1:37.93 (34.29)     2:11.12 (33.19)
  7 Hagar, Holly M      14 Boyertown-PA         2:14.01    2:13.19 CHSC    14  
                  29.31     1:03.05 (33.74)     1:38.34 (35.29)     2:13.19 (34.85)
  8 Wagner, Madison T   13 Boyertown-PA         2:17.40    2:17.43 CHSC    13  
                  29.94     1:05.12 (35.18)     1:41.31 (36.19)     2:17.43 (36.12)
  9 Hanna, Isabella     13 Phoenixville-PA      2:39.53    2:35.15 CHSC    12  
                  32.87     1:13.73 (40.86)     1:55.85 (42.12)     2:35.15 (39.30)
 10 O'Leary, Hannah S   13 Phoenixville-PA      2:41.35    2:36.86         10  
                  36.08     1:17.16 (41.08)     1:59.03 (41.87)     2:36.86 (37.83)
 
Event 66  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:54.04    2/4/2012 Ethan D D'Arcangelo, Pottstown-PA          
                1:46.29  NAT
                2:12.00  DIST
                2:26.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Arcangelo, Ethan  14 Pottstown-PA         1:55.98    1:54.04!DIST    22  
                  25.50       54.22 (28.72)     1:23.96 (29.74)     1:54.04 (30.08)
  2 Barreto, Matthew    14 Reading-PA           1:58.89    2:00.06 DIST    19  
                  26.88       58.13 (31.25)     1:29.63 (31.50)     2:00.06 (30.43)
  3 Kirkby, James W     13 UpperMainLine-PA     1:59.76    2:00.33 DIST    18  
                  27.37       58.37 (31.00)     1:29.78 (31.41)     2:00.33 (30.55)
  4 Hawke, Sam A        13 UpperMainLine-PA     2:02.37    2:01.77 DIST    17  
                  28.66       59.91 (31.25)     1:31.62 (31.71)     2:01.77 (30.15)
  5 Crump, Travis F     14 UpperMainLine-PA     2:02.67    2:01.85 DIST    16  
                  27.83       58.86 (31.03)     1:30.59 (31.73)     2:01.85 (31.26)
  6 Glasner, Jordan D   14 Boyertown-PA         2:03.84    2:04.17 DIST    15  
                  29.12     1:01.11 (31.99)     1:33.39 (32.28)     2:04.17 (30.78)
  7 Dietrich, Eric C    14 Boyertown-PA         2:09.19    2:05.98 DIST    14  
                  29.22     1:01.98 (32.76)     1:34.35 (32.37)     2:05.98 (31.63)
  8 Seifried, Wil G     14 RAYS                 2:03.88    2:07.94 DIST    13  
                  29.00     1:01.64 (32.64)     1:34.79 (33.15)     2:07.94 (33.15)
  9 McCarter, Daniel T  14 Pottstown-PA         2:09.97    2:10.96 DIST    12  
                  29.78     1:03.38 (33.60)     1:38.70 (35.32)     2:10.96 (32.26)
 10 Fleming, Chris      13 RAYS                 2:15.73    2:11.49 DIST    10  
                  29.79     1:03.83 (34.04)     1:38.49 (34.66)     2:11.49 (33.00)
 11 Longacre, Alex T    13 Boyertown-PA         2:15.81    2:16.53 CHSC     8  
                  32.51     1:07.71 (35.20)     1:43.31 (35.60)     2:16.53 (33.22)
 12 Bailey, Soloman     14 Pottstown-PA         2:21.32    2:17.26 CHSC     7  
                  30.63     1:05.81 (35.18)     1:42.35 (36.54)     2:17.26 (34.91)
 13 Markofski, Robert   13 Pottstown-PA         2:22.38    2:19.48 CHSC     6  
                  30.17     1:05.28 (35.11)     1:43.28 (38.00)     2:19.48 (36.20)
 14 Skiptunas, Charles  13 Reading-PA           2:20.33    2:21.77 CHSC     5  
                  32.20     1:09.46 (37.26)     1:46.83 (37.37)     2:21.77 (34.94)
 
Event 67  Girls 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 2:00.90    2/4/2012 Amber N Zimmerman, UpperMainLine-PA        
                1:56.19  NAT
                2:06.50  DIST
                2:32.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Amber N  15 UpperMainLine-PA     2:02.59    2:00.90!DIST    22  
                  27.94       58.29 (30.35)     1:29.71 (31.42)     2:00.90 (31.19)
  2 Montoya, Dominique  17 RAYS                 1:56.43    2:02.07 DIST    19  
                  28.58     1:00.36 (31.78)     1:32.03 (31.67)     2:02.07 (30.04)
  3 Cossitor, Kate      15 Reading-PA           2:02.47    2:02.92 DIST    18  
                  27.97     1:00.09 (32.12)     1:32.30 (32.21)     2:02.92 (30.62)
  4 O'Brien, Molly A    17 UpperMainLine-PA     1:57.31    2:03.32 DIST    17  
                  28.44     1:00.56 (32.12)     1:32.69 (32.13)     2:03.32 (30.63)
  5 Doerrman, Lauren E  17 Boyertown-PA         2:01.92    2:03.40 DIST    16  
                  28.53       59.73 (31.20)     1:31.76 (32.03)     2:03.40 (31.64)
  6 Yao, Rebecca        16 UpperMainLine-PA     2:09.34    2:03.43 DIST    15  
                  28.37       59.92 (31.55)     1:31.84 (31.92)     2:03.43 (31.59)
  7 Gallagher, Meghan   17 RAYS                 2:00.51    2:03.46 DIST    14  
                  28.14       59.41 (31.27)     1:31.63 (32.22)     2:03.46 (31.83)
  8 Black, Morgan S     17 Boyertown-PA         2:12.64    2:07.66 CHSC    13  
                  28.38     1:00.86 (32.48)     1:34.58 (33.72)     2:07.66 (33.08)
  9 Ryan, Maureen L     17 UpperMainLine-PA     2:00.27    2:11.80 CHSC    12  
                  30.41     1:03.63 (33.22)     1:37.94 (34.31)     2:11.80 (33.86)
 10 Cieri, Isabella     15 Phoenixville-PA      2:22.20    2:18.80 CHSC    10  
                  30.34     1:05.73 (35.39)     1:42.31 (36.58)     2:18.80 (36.49)
 
Event 68  Boys 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.96    2/4/2012 Sawyer Martin, Reading-PA                  
                1:46.29  NAT
                1:57.00  DIST
                2:17.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Sawyer      18 Reading-PA           1:43.24    1:45.96!NAT     22  
                  24.38       51.54 (27.16)     1:18.74 (27.20)     1:45.96 (27.22)
  2 Leenhouts, Matt J   15 Boyertown-PA         1:50.20    1:47.59 DIST    19  
                  24.96       52.28 (27.32)     1:19.79 (27.51)     1:47.59 (27.80)
  3 Swartz, Sean        16 RAYS                 1:49.88    1:49.40 DIST    18  
                  25.07       53.08 (28.01)     1:21.01 (27.93)     1:49.40 (28.39)
  4 McCullough, Alex B  15 Pottstown-PA         1:52.04    1:53.05 DIST    17  
                  25.57       53.96 (28.39)     1:23.29 (29.33)     1:53.05 (29.76)
  5 Cassel, Mason M     16 Pottstown-PA         1:56.36    1:55.22 DIST    16  
                  25.87       54.86 (28.99)     1:25.25 (30.39)     1:55.22 (29.97)
  6 Terrell, Matthew    17 Pottstown-PA         1:54.57    1:55.83 DIST    15  
                  26.44       55.70 (29.26)     1:26.20 (30.50)     1:55.83 (29.63)
  7 Lanetti, David A    15 UpperMainLine-PA     1:53.55    1:56.07 DIST    14  
                  26.85       56.27 (29.42)     1:26.97 (30.70)     1:56.07 (29.10)
  8 Eichhorn, Frank L   17 Boyertown-PA         1:53.09    1:56.74 DIST    13  
                  26.32       55.13 (28.81)     1:25.91 (30.78)     1:56.74 (30.83)
  9 Boorum, Robert      16 RAYS                 1:55.85    1:57.11 CHSC    12  
                  27.38       58.16 (30.78)     1:29.01 (30.85)     1:57.11 (28.10)
 10 Fritch, Ethan J     17 Boyertown-PA         1:55.66    1:58.55 CHSC    10  
                  26.45       56.67 (30.22)     1:27.88 (31.21)     1:58.55 (30.67)
 11 Vivian, Nicholas D  15 Boyertown-PA         1:58.86    2:01.14 CHSC     8  
                  27.79       58.74 (30.95)     1:30.37 (31.63)     2:01.14 (30.77)
 12 Ilgenfritz, Jay     15 Reading-PA           2:08.25    2:05.09 CHSC     7  
                  28.35   2:05.09 (1:36.74)                                        
 13 Grofe, Andrew C     15 Boyertown-PA         2:03.53    2:05.50 CHSC     6  
                  27.72     1:00.63 (32.91)     1:33.94 (33.31)     2:05.50 (31.56)
 14 VanDyke, Brian D    15 Boyertown-PA              NT    2:16.09 CHSC     5  
                  30.59     1:05.23 (34.64)     1:40.46 (35.23)     2:16.09 (35.63)
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 27.52    2/4/2012 Emma W Seiberlich, Phoenixville-PA           
                35.00  DIST
                39.99  CHSC
              1:00.19  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seiberlich, Emma W  12 Phoenixville-PA        27.76      27.52!DIST    22  
  2 Chemey, Elizabeth   12 Boyertown-PA           28.10      27.88 DIST    19  
  3 Bland, Kathryn D    12 Phoenixville-PA        29.76      30.21 DIST    18  
  4 Turner, Samantha    12 Reading-PA             32.15      31.13 DIST    17  
  5 Davis, Delanie J    12 Boyertown-PA           31.35      31.28 DIST    16  
  6 Sellig, Courtney S  12 UpperMainLine-PA          NT      31.50 DIST    15  
  7 Bartlett, Kelsey D  12 UpperMainLine-PA       32.14      31.89 DIST    14  
  8 Fabius, Emily R     12 Phoenixville-PA        32.33      32.09 DIST    13  
  9 Megill, Cara E      12 Boyertown-PA           31.76      32.23 DIST    12  
 10 Rockett, Laura      12 Reading-PA             32.33      32.46 DIST    10  
 11 Marley, Callie      12 Reading-PA             32.28      32.76 DIST     8  
 12 Dresden, Brooke P   12 RAYS                   33.78      32.77 DIST     7  
 13 Stevenson, Marissa  12 Boyertown-PA           32.64      33.07 DIST     6  
 14 Glasner, Julianna   11 Boyertown-PA           32.94      33.15 DIST     5  
 15 Conrad, Jordan      11 Reading-PA             33.85      33.21 DIST     4  
 16 Hoops, Cassidy      11 Phoenixville-PA        32.55      33.24 DIST     3  
 17 McNamara, Maggie R  12 Phoenixville-PA        33.30      33.49 DIST     2  
 18 Decker, Alyssa      12 RAYS                   35.34      34.93 DIST     1  
 19 Mack, Anna F        12 UpperMainLine-PA       34.36      35.51 CHSC   
 20 Appler, Sophie      11 Reading-PA             36.36      35.56 CHSC   
 21 McBlain, Tara       12 RAYS                   34.05      35.67 CHSC   
 22 Williams, Annie     11 Reading-PA             37.37      36.09 CHSC   
 23 Meyers, Megan       12 Reading-PA             42.11      36.11 CHSC   
 24 Vanaskie, Madison   12 Reading-PA             35.66      36.32 CHSC   
 25 Sposato, Erica      12 Phoenixville-PA        36.96      36.42 CHSC   
 26 Schreck, Anna Kate  12 Reading-PA             38.59      36.45 CHSC   
 27 Sparano, Simone M   11 Phoenixville-PA        37.25      37.03 CHSC   
 28 Willig, Amy         11 Phoenixville-PA           NT      37.18 CHSC   
 29 Fleming, Katie      11 Phoenixville-PA        37.51      37.29 CHSC   
 30 Mackey-Wood, Riona  11 Reading-PA             38.41      37.30 CHSC   
 31 Barreto, Sierrah    12 Reading-PA             37.36      37.32 CHSC   
 32 DiDonato, Anna      12 RAYS                   36.88      37.49 CHSC   
 33 Ritter, Emilie      12 Phoenixville-PA        37.50      38.02 CHSC   
 34 Hihi, Julia         11 Phoenixville-PA        39.68      38.12 CHSC   
 35 Fleischer, Katie A  12 UpperMainLine-PA          NT      38.32 CHSC   
 36 Dauphinais, Jessic  11 Phoenixville-PA        43.44      39.03 CHSC   
 37 Hihi, Enola         12 Phoenixville-PA        41.09      39.48 CHSC   
 38 Kull, Lilly         11 Phoenixville-PA        39.68      39.53 CHSC   
 39 Wand, Madison       11 Phoenixville-PA        41.98      39.64 CHSC   
 40 Cooke, Hannah       11 Phoenixville-PA        40.47      40.09 NAT    
 41 Mendez, Daniela     11 Phoenixville-PA        42.83      41.06 NAT    
 42 Tran, Kaitlyn       11 Phoenixville-PA        41.57      41.15 NAT    
 43 Bober, Christina    11 Phoenixville-PA        45.69      42.01 NAT    
 44 Florio, Anna K      12 Phoenixville-PA        42.07      42.25 NAT    
 45 Narvaez, Noelle     11 Reading-PA             45.20      43.85 NAT    
 46 Smith, Paige        12 Phoenixville-PA        47.84      45.30 NAT    
 47 Weidner, Erica      11 Phoenixville-PA        45.42      46.32 NAT    
 48 Brousseau, Tori F   12 Phoenixville-PA           NT      46.89 NAT    
 49 McCaleb, Michele N  12 Phoenixville-PA        47.70      48.23 NAT    
 50 Moser, Allison      11 Reading-PA             56.97      56.66 NAT    
 -- Eckler, Daisy       12 RAYS                   39.85         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 28.18    2/4/2012 Charlie C Ryan, UpperMainLine-PA             
                37.00  DIST
                39.79  CHSC
                55.19  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Charlie C     12 UpperMainLine-PA       29.51      28.18!DIST    22  
  2 Watts, Rhett A      12 Boyertown-PA           32.49      31.86 DIST    19  
  3 Feryo, Matt R       12 Boyertown-PA           31.57      31.97 DIST    18  
  4 Griffith, William   12 Boyertown-PA           33.70      33.66 DIST    17  
  5 Brooks, TJ E        11 UpperMainLine-PA       35.28      34.73 DIST    16  
  6 Bowker, Ryan M      12 Pottstown-PA           35.14      34.95 DIST    15  
  7 King, Ryan          11 Pottstown-PA           35.73      35.35 DIST    14  
  8 Vasko, Laszlo A     11 UpperMainLine-PA       36.43      35.61 DIST    13  
  9 Fink, Hayden A      11 Pottstown-PA           35.68      35.64 DIST    12  
 10 Perretta, Jack A    11 UpperMainLine-PA       38.28      35.98 DIST    10  
 11 Dunn, Patrick G     11 Pottstown-PA           37.30      36.04 DIST     8  
 12 Guiliano, Joseph J  11 Boyertown-PA           35.34      36.09 DIST     7  
 13 Boyer, Joshua C     11 Boyertown-PA           33.77      36.41 DIST     6  
 14 Spencer, Matthew M  11 Pottstown-PA           36.59      36.67 DIST     5  
 15 Booth, Jacob        12 RAYS                   39.26      36.93 DIST     4  
 16 Agnew, Patrick M    11 Pottstown-PA           36.59      36.98 DIST     3  
 17 Jackson, Trevor     11 Reading-PA             37.26      37.19 CHSC     2  
 18 Ellaisy, Karim      12 Reading-PA             36.80      37.48 CHSC     1  
 19 Davis, Kyle         11 RAYS                   37.43      37.97 CHSC   
 20 Haines, Zachary     11 Reading-PA             38.87      38.22 CHSC   
 21 Scoboria, Luke R    11 Boyertown-PA           38.14      39.21 CHSC   
 22 Sjosten, Ben        11 Boyertown-PA           41.75      39.65 CHSC   
 23 Malmstrom, Andrew   11 Pottstown-PA           41.88      39.80 NAT    
 24 Taylor, Danny       12 RAYS                   38.88      41.16 NAT    
 25 Fisher, Douglas     11 Pottstown-PA           46.75      43.01 NAT    
 26 Griffin, Reese      11 Reading-PA             42.68      43.12 NAT    
 27 Ahakinian, David A  11 Boyertown-PA           42.40      43.65 NAT    
 28 Zweifel, Harry      11 Pottstown-PA           45.83      45.63 NAT    
 29 Harris, Nathan R    11 Boyertown-PA           53.67    1:01.18        
 
Event 71  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 59.04    2/4/2012 Emily B Cornell, UpperMainLine-PA            
              1:00.19  NAT
              1:10.50  DIST
              1:20.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Emily B    13 UpperMainLine-PA       57.73      59.04!NAT     22  
                  28.66       59.04 (30.38)                                        
  2 Marino, Sam         14 Reading-PA           1:00.68    1:01.94 DIST    19  
                  30.30     1:01.94 (31.64)                                        
  3 Evans, Sidney       14 Reading-PA           1:01.79    1:02.24 DIST    18  
                  30.49     1:02.24 (31.75)                                        
  4 Shollenberger, Ale  13 Reading-PA           1:03.13    1:03.39 DIST    17  
                  30.32     1:03.39 (33.07)                                        
  5 Shaffer, Autumn     13 Reading-PA           1:02.34    1:03.46 DIST    16  
                  30.80     1:03.46 (32.66)                                        
  6 Apathy, Caroline E  13 UpperMainLine-PA     1:07.18    1:06.01 DIST    15  
                  32.68     1:06.01 (33.33)                                        
  7 Booz, Emily M       13 UpperMainLine-PA     1:08.97    1:06.13 DIST    14  
                  32.25     1:06.13 (33.88)                                        
  8 Slowik, Paige K     14 Boyertown-PA         1:07.18    1:09.16 DIST    13  
                  32.65     1:09.16 (36.51)                                        
  9 Adams, Julia T      14 Reading-PA           1:09.22    1:09.45 DIST    12  
                  33.17     1:09.45 (36.28)                                        
 10 Niness, Devon N     14 Phoenixville-PA      1:08.57    1:10.47 DIST    10  
                  33.45     1:10.47 (37.02)                                        
 11 Iswalt, Olivia J    13 Boyertown-PA         1:12.74    1:13.57 CHSC     8  
                  35.43     1:13.57 (38.14)                                        
 12 Sager, Madeline A   14 Phoenixville-PA      1:17.53    1:17.73 CHSC     7  
                  37.43     1:17.73 (40.30)                                        
 
Event 72  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 59.62    2/4/2012 Daniel Rosenberger, RAYS                     
                55.19  NAT
              1:11.00  DIST
              1:15.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosenberger, Danie  13 RAYS                   58.76      59.62!DIST    22  
                  28.97       59.62 (30.65)                                        
  2 Ryan, Luke E        14 UpperMainLine-PA       58.70      59.65 DIST    19  
                  29.11       59.65 (30.54)                                        
  3 Filippini, Vincent  14 Pottstown-PA           59.62    1:00.30 DIST    18  
                  29.35     1:00.30 (30.95)                                        
  4 Hassard, Conor V    14 RAYS                 1:02.09    1:02.17 DIST    17  
                  30.35     1:02.17 (31.82)                                        
  5 Durning, Kevin      13 RAYS                 1:02.43    1:02.56 DIST    16  
                  31.54     1:02.56 (31.02)                                        
  6 Wen, Shuyang        13 Reading-PA           1:04.51    1:02.78 DIST    15  
                  30.59     1:02.78 (32.19)                                        
  7 Cornaglia, Ben R    14 RAYS                 1:05.92    1:03.64 DIST    14  
                  30.63     1:03.64 (33.01)                                        
  8 Glasner, Jeremy N   14 Boyertown-PA         1:04.30    1:05.09 DIST    13  
                  31.82     1:05.09 (33.27)                                        
  9 Prior, Michael J    13 Pottstown-PA         1:05.76    1:05.98 DIST    12  
                  31.65     1:05.98 (34.33)                                        
 10 Basch, Kevin A      13 Pottstown-PA         1:08.92    1:06.11 DIST    10  
                  32.64     1:06.11 (33.47)                                        
 11 Dunn, Tommy M       13 Pottstown-PA         1:11.48    1:10.12 DIST     8  
                  34.48     1:10.12 (35.64)                                        
 12 Sjosten, Samuel     13 Boyertown-PA         1:12.99    1:10.26 DIST     7  
                  33.72     1:10.26 (36.54)                                        
 13 Bailey, Soloman     14 Pottstown-PA         1:12.16    1:12.73 CHSC     6  
                  35.40     1:12.73 (37.33)                                        
 14 Skiptunas, Charles  13 Reading-PA           1:13.49    1:13.15 CHSC     5  
                  36.09     1:13.15 (37.06)                                        
 15 VanDyke, Christian  14 Boyertown-PA         1:11.15    1:13.47 CHSC     4  
                  35.95     1:13.47 (37.52)                                        
 16 Orrison, Sean F     13 Pottstown-PA         1:15.82    1:15.38 CHSC     3  
                  36.73     1:15.38 (38.65)                                        
 17 Ilgenfritz, Lucas   13 Reading-PA           1:17.77    1:15.81          2  
                  36.79     1:15.81 (39.02)                                        
 18 Dianna, Tyler       13 Reading-PA           1:22.50    1:21.86          1  
                  39.44     1:21.86 (42.42)                                        
 -- Keifer, Jacob A     13 Pottstown-PA         1:19.95         DQ        
      Non-continuous turning action
                  38.87          DQ (40.03)                                        
 
Event 73  Girls 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.13    2/4/2012 Olivia H Evans, Reading-PA                 
                1:00.19  NAT
                1:08.00  DIST
                1:18.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Olivia H     16 Reading-PA             58.25    1:00.13!NAT     22  
                  29.29     1:00.13 (30.84)                                        
  2 DelGiorno, Daniell  15 RAYS                 1:01.86    1:00.87 DIST    19  
                  29.59     1:00.87 (31.28)                                        
  3 Ronayne, Kylene R   15 RAYS                 1:01.27    1:00.95 DIST    18  
                  29.46     1:00.95 (31.49)                                        
  4 McElwee, Erin K     16 UpperMainLine-PA       59.75    1:02.00 DIST    17  
                  29.91     1:02.00 (32.09)                                        
  5 Gartner, Lexie      15 Reading-PA           1:03.88    1:03.69 DIST    16  
                  31.38     1:03.69 (32.31)                                        
  6 Doyle, Hailey       17 Reading-PA           1:06.08    1:05.78 DIST    15  
                  31.74     1:05.78 (34.04)                                        
  7 Montoya, Dominique  17 RAYS                 1:05.03    1:07.48 DIST    14  
                  33.06     1:07.48 (34.42)                                        
  8 Georgias, Rose      15 RAYS                 1:09.53    1:08.94 CHSC    13  
                  33.55     1:08.94 (35.39)                                        
  9 Skiptunas, Kate     15 Reading-PA           1:12.06    1:11.61 CHSC    12  
                  34.74     1:11.61 (36.87)                                        
 10 Stuart, Alexandra   17 Phoenixville-PA      1:12.30    1:11.77 CHSC    10  
                  34.10     1:11.77 (37.67)                                        
 11 Sleinkofer, Amanda  17 Reading-PA           1:13.74    1:12.38 CHSC     8  
                  35.46     1:12.38 (36.92)                                        
 12 Brown, Allie        15 RAYS                 1:20.79    1:20.32          7  
                  37.74     1:20.32 (42.58)                                        
 13 Williams, Monica L  16 Phoenixville-PA      1:19.74    1:20.53          6  
                  39.41     1:20.53 (41.12)                                        
 
Event 74  Boys 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  Washington: ! 53.46    2/4/2012 Nic D Graesser, UpperMainLine-PA             
                55.19  NAT
              1:05.50  DIST
              1:09.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graesser, Nic D     17 UpperMainLine-PA       49.82      53.46!NAT     22  
                  26.50       53.46 (26.96)                                        
  2 Lancenese, Dillon   15 Boyertown-PA           56.67      55.57 DIST    19  
                  26.87       55.57 (28.70)                                        
  3 Ryan, Jimmy W       17 UpperMainLine-PA       56.73      56.39 DIST    18  
                  27.65       56.39 (28.74)                                        
  4 Himmelwright, Kyle  16 Pottstown-PA           56.24      56.58 DIST    17  
                  27.21       56.58 (29.37)                                        
  5 Schreiber, Morgan   15 Pottstown-PA           58.79      56.86 DIST    16  
                  26.92       56.86 (29.94)                                        
  6 Weiler, Cody R      15 Boyertown-PA           59.08      57.14 DIST    15  
                  27.97       57.14 (29.17)                                        
  7 Miller, Steve C     15 Boyertown-PA           57.57      57.37 DIST    14  
                  27.70       57.37 (29.67)                                        
  8 Renninger, Chase J  16 Boyertown-PA           56.37      57.69 DIST    13  
                  28.20       57.69 (29.49)                                        
  9 Lowery, Rob D       18 RAYS                   57.86      58.30 DIST    12  
                  27.81       58.30 (30.49)                                        
 10 Ciavarelli, David   15 RAYS                   58.37      59.39 DIST    10  
                  27.28       59.39 (32.11)                                        
 11 Corbett, Shane P    16 Boyertown-PA         1:00.02    1:00.07 DIST     8  
                  28.97     1:00.07 (31.10)                                        
 12 Owens, Ryan C       15 Boyertown-PA         1:00.21    1:01.56 DIST     7  
                  29.31     1:01.56 (32.25)                                        
 13 Leskowicz, Daniel   15 Reading-PA           1:03.82    1:02.46 DIST     6  
                  30.36     1:02.46 (32.10)                                        
 14 Jay, Brian A        16 UpperMainLine-PA     1:04.97    1:03.04 DIST     5  
                  30.74     1:03.04 (32.30)                                        
 15 Hieb, Austin J      15 RAYS                 1:05.19    1:03.72 DIST     4  
                  30.57     1:03.72 (33.15)                                        
 16 Reinoehl, Parker    15 Reading-PA           1:06.22    1:04.33 DIST     3  
                  30.61     1:04.33 (33.72)                                        
 17 Grofe, Andrew C     15 Boyertown-PA         1:05.73    1:05.69 CHSC     2  
                  31.76     1:05.69 (33.93)                                        
 18 Mackey-Wood, Brend  15 Reading-PA                NT    1:13.51          1  
                  35.35     1:13.51 (38.16)                                        
 19 Marino, Nick        17 Reading-PA           1:18.03    1:20.92        
                  39.31     1:20.92 (41.61)                                        
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 31.60    2/4/2012 Maddie E Cooke, Phoenixville-PA              
                38.50  DIST
                44.29  CHSC
              1:08.99  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Maddie E     12 Phoenixville-PA        30.66      31.60!DIST    22  
  2 Machado, Elli R     12 Reading-PA             33.73      33.74 DIST    19  
  3 Bieber, Brianna     12 Reading-PA             32.69      33.89 DIST    18  
  4 Johnson, Rachel C   11 Reading-PA             33.68      34.17 DIST    17  
  5 Schlegel, Hannah N  12 Boyertown-PA           34.63      34.90 DIST    16  
  6 Bland, Kathryn D    12 Phoenixville-PA        34.48      35.42 DIST    15  
  7 Apostolu, Georgia   12 RAYS                   35.97      35.44 DIST    14  
  8 Coates, Catherine   12 Boyertown-PA           36.16      35.89 DIST    13  
  9 Owens, Carlie E     11 Boyertown-PA           37.78      36.03 DIST    12  
 10 Dougherty, Erica C  12 UpperMainLine-PA       37.22      36.64 DIST    10  
 11 Liu, Amy            12 UpperMainLine-PA       37.49      36.96 DIST     8  
 12 Baker, Sarah M      11 Phoenixville-PA        36.50      37.38 DIST     7  
 13 Scoboria, Sophia H  12 Boyertown-PA           38.55      37.64 DIST     6  
 14 Fry, Kylie          11 Reading-PA             37.88      38.04 DIST     5  
 15 Stoltzfus, Abbey    12 Reading-PA             38.53      38.09 DIST     4  
 16 Seifried, Emma C    12 RAYS                   38.67      38.15 DIST     3  
 17 Osorio, Kaitlyn R   11 Boyertown-PA           38.22      38.48 DIST     2  
 18 Conrad, Jordan      11 Reading-PA             39.14      38.98 CHSC     1  
 19 Hansen, Riley M     11 Phoenixville-PA        39.60      39.13 CHSC   
 20 McDonald, Kailey    12 Reading-PA             38.45      39.21 CHSC   
 21 Willig, Amy         11 Phoenixville-PA        41.75      40.04 CHSC   
 22 Clark, Olivia       11 Reading-PA             41.92      40.36 CHSC   
 23 Jonnalagadda, Jana  12 UpperMainLine-PA          NT      40.89 CHSC   
 24 Fleischer, Katie A  12 UpperMainLine-PA       39.65      41.03 CHSC   
 25 Schmitz, Jillian    12 Reading-PA             42.45      41.42 CHSC   
 26 McBlain, Tara       12 RAYS                   43.97      41.55 CHSC   
 27 Wittmeyer, Kaylin   12 Reading-PA             42.75      41.68 CHSC   
 28 Cooke, Hannah       11 Phoenixville-PA        39.92      42.11 CHSC   
 29 Brousseau, Tori F   12 Phoenixville-PA        42.19      42.88 CHSC   
 30 Hihi, Enola         12 Phoenixville-PA        40.31      42.97 CHSC   
 31 Kull, Lilly         11 Phoenixville-PA        43.85      43.26 CHSC   
 32 Tran, Kaitlyn       11 Phoenixville-PA        45.97      43.47 CHSC   
 33 Goss, Teegan        11 RAYS                   42.61      43.79 CHSC   
 34 Dauphinais, Jessic  11 Phoenixville-PA        45.98      43.92 CHSC   
 35 Meyers, Megan       12 Reading-PA             44.41      43.96 CHSC   
 36 Eckler, Daisy       12 RAYS                   45.73      44.53 NAT    
 37 McCaleb, Michele N  12 Phoenixville-PA        46.60      44.55 NAT    
 38 Wand, Madison       11 Phoenixville-PA        47.88      46.14 NAT    
 39 Moser, Allison      11 Reading-PA             54.92      55.49 NAT    
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 33.69    2/4/2012 Oliver Yancey, RAYS                          
                41.00  DIST
                44.59  CHSC
              1:01.99  NAT
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yancey, Oliver      12 RAYS                   34.17      33.69!DIST    22  
  2 Ilgenfritz, Mark    12 Reading-PA             37.00      35.58 DIST    19  
  3 DiMarino, Daniel P  11 Pottstown-PA           37.57      36.88 DIST    18  
  4 Rao, Arjun          11 UpperMainLine-PA       37.93      37.46 DIST    17  
  5 Delillo, Josh       11 Reading-PA             41.09      38.68 DIST    16  
  6 Keck, Hunter        12 Reading-PA             39.30      39.08 DIST    15  
  7 Neuman, Owen C      11 UpperMainLine-PA       40.99      39.25 DIST    14  
  8 Vasko, Laszlo A     11 UpperMainLine-PA       41.40      40.11 DIST    13  
  9 Haines, Zachary     11 Reading-PA             40.44      40.71 DIST    12  
 10 Dunn, Patrick G     11 Pottstown-PA           40.32      41.12 CHSC    10  
 11 Wachowicz, Adam m   12 Boyertown-PA           44.26      42.23 CHSC     8  
 12 Agnew, Patrick M    11 Pottstown-PA           43.01      43.23 CHSC     7  
 13 Draves, Michael T   12 Pottstown-PA           44.09      43.75 CHSC     6  
 14 Keifer, Aaron J     11 Pottstown-PA           45.80      44.68 NAT      5  
 15 Griffin, Reese      11 Reading-PA             49.19      46.62 NAT      4  
 16 Drowne, Rusty S     11 Pottstown-PA           49.41      46.66 NAT      3  
 17 Ahakinian, David A  11 Boyertown-PA           52.85      51.31 NAT      2  
 -- Beck, Mason         12 RAYS                      NT         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Jensen, Hunter      11 RAYS                   47.16         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- King, Ryan          11 Pottstown-PA           43.45         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Zweifel, Harry      11 Pottstown-PA           59.80         DQ        
      Scissors kick
 -- Scoboria, Christop  11 Boyertown-PA           44.01         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 77  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:11.03    2/4/2012 Gabriella G Johnson, Reading-PA            
                1:08.99  NAT
                1:19.50  DIST
                1:30.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Gabriella  13 Reading-PA           1:10.07    1:11.03!DIST    22  
                  32.93     1:11.03 (38.10)                                        
  2 Abraham, Nicki      14 Reading-PA           1:12.60    1:15.15 DIST    19  
                  35.00     1:15.15 (40.15)                                        
  3 Booz, Emily M       13 UpperMainLine-PA     1:17.42    1:15.66 DIST    18  
                  36.15     1:15.66 (39.51)                                        
  4 Woznicki, Lauren M  13 RAYS                 1:14.00    1:15.85 DIST    17  
                  35.72     1:15.85 (40.13)                                        
  5 Law, Sarah V        13 UpperMainLine-PA     1:13.88    1:16.70 DIST    16  
                  35.89     1:16.70 (40.81)                                        
  6 Law, Lizzy L        14 UpperMainLine-PA     1:16.19    1:17.06 DIST    15  
                  36.44     1:17.06 (40.62)                                        
  7 Floyd, Kaitlyn M    13 Boyertown-PA         1:18.44    1:20.33 CHSC    14  
                  37.81     1:20.33 (42.52)                                        
  8 Rauth, Lexi S       14 UpperMainLine-PA     1:26.40    1:21.06 CHSC    13  
                  38.85     1:21.06 (42.21)                                        
  9 Fermani, Allison K  14 Phoenixville-PA      1:27.17    1:23.13 CHSC    12  
                  40.49     1:23.13 (42.64)                                        
 10 Kiernan, Grace      13 Phoenixville-PA      1:24.76    1:25.12 CHSC    10  
                  39.14     1:25.12 (45.98)                                        
 11 Mallon, Kathleen    14 RAYS                 1:33.79    1:32.46          8  
                  42.61     1:32.46 (49.85)                                        
 12 Cieri, Grace E      13 Phoenixville-PA           NT    1:34.40          7  
                  42.84     1:34.40 (51.56)                                        
 13 Kopera, Kelly       13 Phoenixville-PA      1:44.29    1:41.67          6  
                  48.07     1:41.67 (53.60)                                        
 
Event 78  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:07.72    2/4/2012 Charlie Tonneslan, Reading-PA              
                1:01.99  NAT
                1:17.50  DIST
                1:24.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tonneslan, Charlie  13 Reading-PA           1:10.76    1:07.72!DIST    22  
                  31.67     1:07.72 (36.05)                                        
  2 Bauer, Colin Q      13 Pottstown-PA         1:13.89    1:09.26 DIST    19  
                  31.91     1:09.26 (37.35)                                        
  3 D'Arcangelo, Ethan  14 Pottstown-PA         1:08.94    1:10.11 DIST    18  
                  32.67     1:10.11 (37.44)                                        
  4 Jay, Kevin J        13 UpperMainLine-PA     1:12.88    1:10.88 DIST    17  
                  33.95     1:10.88 (36.93)                                        
  5 Hughes, Daniel      14 Pottstown-PA         1:14.05    1:11.71 DIST    16  
                  32.67     1:11.71 (39.04)                                        
  6 Shen, Alan S        14 UpperMainLine-PA     1:14.40    1:12.11 DIST    15  
                  34.09     1:12.11 (38.02)                                        
  7 Gazzillo, Anthony   14 Pottstown-PA         1:16.88    1:13.39 DIST    14  
                  34.11     1:13.39 (39.28)                                        
  8 Durning, Kevin      13 RAYS                 1:12.24    1:13.47 DIST    13  
                  35.00     1:13.47 (38.47)                                        
  9 Lanetti, Matthew G  14 UpperMainLine-PA     1:13.31    1:14.73 DIST    12  
                  35.34     1:14.73 (39.39)                                        
 10 Berry, Zachary J    13 Pottstown-PA         1:25.44    1:17.39 DIST    10  
                  37.22     1:17.39 (40.17)                                        
 11 Barreto, Matthew    14 Reading-PA           1:17.92    1:18.57 CHSC     8  
                  36.28     1:18.57 (42.29)                                        
 12 Groff, Miller T     13 Pottstown-PA         1:20.80    1:20.44 CHSC     7  
                  36.56     1:20.44 (43.88)                                        
 13 Markofski, Robert   13 Pottstown-PA         1:28.23    1:25.51          6  
                  39.58     1:25.51 (45.93)                                        
 14 Bieber, Quinn       14 Reading-PA           1:29.42    1:31.21          5  
                  42.32     1:31.21 (48.89)                                        
 15 Gunson, Brady       13 Pottstown-PA         2:07.07    1:43.25          4  
                  47.96     1:43.25 (55.29)                                        
 -- Rockenbach, Shawn   14 RAYS                      NT         DQ        
      One hand touch
                  54.50        DQ (1:09.24)                                        
 
Event 79  Girls 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:10.79    2/4/2012 Shannon E Rauth, UpperMainLine-PA          
                1:08.99  NAT
                1:18.50  DIST
                1:29.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rauth, Shannon E    16 UpperMainLine-PA     1:20.19    1:10.79!DIST    22  
                  32.95     1:10.79 (37.84)                                        
  2 Moore, Devonne J    16 UpperMainLine-PA     1:07.03    1:11.12 DIST    19  
                  33.29     1:11.12 (37.83)                                        
  3 Schlegel, Samantha  15 Boyertown-PA         1:11.07    1:11.45 DIST    18  
                  33.82     1:11.45 (37.63)                                        
  4 Harris, Emily E     15 UpperMainLine-PA     1:11.97    1:11.50 DIST    17  
                  33.58     1:11.50 (37.92)                                        
  5 Zimmerman, Amber N  15 UpperMainLine-PA          NT    1:12.38 DIST    16  
                  33.70     1:12.38 (38.68)                                        
  6 Heydt, Haley E      17 Boyertown-PA         1:10.53    1:12.47 DIST    15  
                  34.05     1:12.47 (38.42)                                        
  7 Dilks, Erica        15 Reading-PA           1:15.38    1:14.51 DIST    14  
                  34.63     1:14.51 (39.88)                                        
  8 Heistand, Karlie    16 Reading-PA           1:13.80    1:14.55 DIST    13  
                  34.93     1:14.55 (39.62)                                        
  9 Zimmerman, Maddie   15 UpperMainLine-PA     1:20.18    1:14.63 DIST    12  
                  35.40     1:14.63 (39.23)                                        
 10 Ronayne, Kylene R   15 RAYS                 1:16.53    1:15.06 DIST    10  
                  36.22     1:15.06 (38.84)                                        
 11 Butler, Eileen M    16 Phoenixville-PA      1:10.41    1:16.20 DIST     8  
                  35.18     1:16.20 (41.02)                                        
 12 Williams, Paige     16 Reading-PA           1:19.29    1:16.62 DIST     7  
                  35.81     1:16.62 (40.81)                                        
 13 Cossitor, Kate      15 Reading-PA           1:17.38    1:17.04 DIST     6  
                  36.03     1:17.04 (41.01)                                        
 14 Mack, Abby R        15 UpperMainLine-PA          NT    1:17.09 DIST     5  
 15 Kirkby, Allison K   17 UpperMainLine-PA     1:25.00    1:17.14 DIST     4  
                  36.50     1:17.14 (40.64)                                        
 16 Luo, Margaret Y     17 Phoenixville-PA      1:15.80    1:17.34 DIST     3  
                  36.28     1:17.34 (41.06)                                        
 17 Senese, Mia         15 Phoenixville-PA      1:39.33    1:41.16          2  
                  46.01     1:41.16 (55.15)                                        
 
Event 80  Boys 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  Washington: ! 1:00.48    2/4/2012 Louis F Seefeld, UpperMainLine-PA          
                1:01.99  NAT
                1:11.00  DIST
                1:18.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seefeld, Louis F    16 UpperMainLine-PA     1:01.47    1:00.48!NAT     22  
                  28.55     1:00.48 (31.93)                                        
  2 Martin, Sawyer      18 Reading-PA           1:03.91    1:03.44 DIST    19  
                  29.74     1:03.44 (33.70)                                        
  3 Ashmead, Michael A  15 UpperMainLine-PA     1:03.91    1:03.52 DIST    18  
                  30.31     1:03.52 (33.21)                                        
  4 Savino, Nick G      15 Pottstown-PA         1:06.03    1:03.55 DIST    17  
                  29.41     1:03.55 (34.14)                                        
  5 Lambert, Russell D  16 Boyertown-PA         1:02.91    1:03.63 DIST    16  
                  29.88     1:03.63 (33.75)                                        
  6 Luminais, Matt S    17 UpperMainLine-PA       59.88    1:04.64 DIST    15  
                  30.54     1:04.64 (34.10)                                        
  7 Richardson, Ken G   16 UpperMainLine-PA     1:02.36    1:05.00 DIST    14  
                  29.97     1:05.00 (35.03)                                        
  8 Evans, Seth J       17 Pottstown-PA         1:04.69    1:05.47 DIST    13  
                  30.78     1:05.47 (34.69)                                        
  9 Beck, Quinton       15 RAYS                 1:06.02    1:05.77 DIST    12  
                  30.90     1:05.77 (34.87)                                        
 10 Mckenzie, Shane     17 UpperMainLine-PA          NT    1:06.22 DIST    10  
                  31.49     1:06.22 (34.73)                                        
 11 Stonebraker, Austi  15 Pottstown-PA         1:09.75    1:07.13 DIST     8  
                  30.93     1:07.13 (36.20)                                        
 12 Shoemaker, Josh S   16 Pottstown-PA         1:11.65    1:08.45 DIST     7  
                  32.09     1:08.45 (36.36)                                        
 13 Wrigley, Seth K     15 Pottstown-PA         1:12.80    1:08.92 DIST     6  
                  31.97     1:08.92 (36.95)                                        
 14 Boorum, Robert      16 RAYS                 1:09.57    1:10.39 DIST     5  
                  32.64     1:10.39 (37.75)                                        
 15 Vivian, Parker D    15 Boyertown-PA         1:10.30    1:10.45 DIST     4  
                  32.69     1:10.45 (37.76)                                        
 16 Banks, Adam J       16 Pottstown-PA         1:14.95    1:10.51 DIST     3  
                  33.16     1:10.51 (37.35)                                        
 17 Apostolu, Dan C     17 RAYS                 1:11.35    1:10.92 DIST     2  
                  33.55     1:10.92 (37.37)                                        
 18 Cushman, Jason R    17 Pottstown-PA         1:12.78    1:12.16 CHSC     1  
                  32.89     1:12.16 (39.27)                                        
 19 Apostolu, Nick R    15 RAYS                 1:21.83    1:18.56 CHSC   
                  36.68     1:18.56 (41.88)                                        
 20 VanDyke, Brian D    15 Boyertown-PA         1:29.58    1:24.83        
                  40.41     1:24.83 (44.42)                                        
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:43.17    2/4/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         O Giampietro, K Bland, E Seiberlich, M Cooke      
                1:40.99  NAT
                2:03.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:44.07    1:43.17!DIST    44  
     1) Giampietro, Olivia M 12         2) Bland, Kathryn D 12            
     3) Seiberlich, Emma W 12           4) Cooke, Maddie E 12             
                  25.14       52.78 (27.64)     1:18.59 (25.81)     1:43.17 (24.58)
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:48.82    1:48.33 DIST    38  
     1) Chemey, Elizabeth B 12          2) Megill, Cara E 12              
     3) Armbruster, Ally M 11           4) Schlegel, Hannah N 12          
                  26.15       54.86 (28.71)     1:21.25 (26.39)     1:48.33 (27.08)
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:50.62    1:52.14 DIST    36  
     1) Johnson, Rachel C 11            2) Marley, Callie 12              
     3) Vanaskie, Madison 12            4) Bieber, Brianna 12             
                  27.91       56.70 (28.79)     1:25.37 (28.67)     1:52.14 (26.77)
  4 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:55.07    1:53.66 DIST    34  
     1) Groff, Avelia L 12              2) McNamara, Maggie Rose R 12     
     3) Fabius, Emily R 12              4) Hoops, Cassidy 11              
                  28.47       57.89 (29.42)     1:26.02 (28.13)     1:53.66 (27.64)
  5 Boyertown Area YMCA  'B'                    1:55.39    1:54.53 DIST    32  
     1) Stevenson, Marissa O 12         2) Owens, Carlie E 11             
     3) Scoboria, Sophia H 12           4) Davis, Delanie J 12            
                  29.10       57.76 (28.66)     1:26.77 (29.01)     1:54.53 (27.76)
  6 Ridley Area YMCA  'A'                       1:55.74    1:54.74 DIST    30  
     1) Apostolu, Georgia K 12          2) Dresden, Brooke P 12           
     3) Byrne, Elizabeth 12             4) McCann, Stephanie 12           
                  29.54       58.13 (28.59)     1:28.53 (30.40)     1:54.74 (26.21)
  7 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:56.61    1:56.33 DIST    28  
     1) Sellig, Courtney S 12           2) Jonnalagadda, Janashree 12     
     3) Bartlett, Kelsey D 12           4) Mack, Anna F 12                
                  28.55       59.23 (30.68)     1:26.89 (27.66)     1:56.33 (29.44)
  8 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:03.77    1:58.68 DIST    26  
     1) Fleischer, Katie A 12           2) Liu, Amy 12                    
     3) Dougherty, Erica C 12           4) Achuff, Rebekah E 12           
                  31.19     1:00.56 (29.37)     1:28.77 (28.21)     1:58.68 (29.91)
  9 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:56.15    1:58.81 DIST    24  
     1) Appler, Sophie 11               2) Rockett, Laura 12              
     3) Barreto, Sierrah 12             4) Machado, Elli R 12             
                  29.76       59.22 (29.46)     1:30.47 (31.25)     1:58.81 (28.34)
 10 Reading and Berks County YMCA  'C'          1:59.28    2:00.04 DIST    20  
     1) Fry, Kylie 11                   2) Stoltzfus, Abbey 12            
     3) Conrad, Jordan 11               4) Turner, Samantha 12            
                  30.32     1:01.26 (30.94)     1:31.47 (30.21)     2:00.04 (28.57)
 11 Phoenixville Branch YMCA  'C'               2:03.52    2:01.09 DIST    16  
     1) Hansen, Riley M 11              2) Ritter, Emilie 12              
     3) Sposato, Erica 12               4) Kuo, Mei Mei 12                
                  30.40     1:01.88 (31.48)     1:31.51 (29.63)     2:01.09 (29.58)
 12 Ridley Area YMCA  'B'                       2:01.19    2:02.17 DIST    14  
     1) McBlain, Tara 12                2) Rush, Taylor 12                
     3) DiDonato, Anna 12               4) Decker, Alyssa 12              
                  30.35     1:01.96 (31.61)     1:31.89 (29.93)     2:02.17 (30.28)
 13 Reading and Berks County YMCA  'D'          2:04.91    2:05.67         12  
     1) Schreck, Anna Kate 12           2) Clark, Olivia 11               
     3) Mackey-Wood, Riona 11           4) McDonald, Kailey 12            
                  31.35     1:03.54 (32.19)     1:34.56 (31.02)     2:05.67 (31.11)
 14 Phoenixville Branch YMCA  'D'               2:12.62    2:07.09         10  
     1) Hussin, Elizabeth J 12          2) Kull, Lilly 11                 
     3) Hihi, Julia 11                  4) Baker, Sarah M 11              
                  31.91     1:03.55 (31.64)     1:35.18 (31.63)     2:07.09 (31.91)
 15 Reading and Berks County YMCA  'E'          2:09.71    2:10.15          8  
     1) Abraham, Carlie 12              2) Wittmeyer, Kaylin 12           
     3) Meyers, Megan 12                4) Williams, Annie 11             
                  31.18     1:03.92 (32.74)     1:38.69 (34.77)     2:10.15 (31.46)
 16 Phoenixville Branch YMCA  'E'               2:15.68    2:10.67          6  
     1) Hihi, Enola 12                  2) Cooke, Hannah 11               
     3) Fleming, Katie 11               4) Dauphinais, Jessica 11         
                  31.50     1:04.83 (33.33)     1:37.71 (32.88)     2:10.67 (32.96)
 17 Ridley Area YMCA  'C'                       2:12.16    2:18.28          4  
     1) Seifried, Emma C 12             2) Goss, Teegan 11                
     3) Eckler, Daisy 12                4) Fanelli, Juliana 11            
                  30.43     1:08.72 (38.29)     1:43.52 (34.80)     2:18.28 (34.76)
 18 Phoenixville Branch YMCA  'H'               2:26.41    2:19.12          2  
     1) Wand, Madison 11                2) Smith, Paige 12                
     3) Bober, Christina 11             4) Willig, Amy 11                 
                  34.10     1:11.12 (37.02)     1:46.66 (35.54)     2:19.12 (32.46)
 19 Phoenixville Branch YMCA  'F'               2:20.47    2:20.44        
     1) Holmberg, Emily R 12            2) Florio, Anna K 12              
     3) Tran, Kaitlyn 11                4) Sparano, Simone M 11           
                  35.61     1:13.33 (37.72)     1:47.89 (34.56)     2:20.44 (32.55)
 20 Phoenixville Branch YMCA  'G'               2:26.41    2:31.49        
     1) Mostek, Katie 11                2) McCaleb, Michele N 12          
     3) Mendez, Daniela 11              4) Brousseau, Tori F 12           
                  36.03     1:15.77 (39.74)     1:53.97 (38.20)     2:31.49 (37.52)
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:45.30    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         B McKenrick, P Hopkins, J Wang, J Ryan            
                1:30.59  NAT
                2:07.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:47.20    1:45.30!DIST    44  
     1) McKenrick, Brian C 12           2) Hopkins, Patrick M 12          
     3) Wang, Joshua 12                 4) Ryan, Charlie C 12             
                  24.98       52.51 (27.53)     1:19.78 (27.27)     1:45.30 (25.52)
  2 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:50.89    1:49.61 DIST    38  
     1) Lance, Patrick O 12             2) Feryo, Matt R 12               
     3) Hagar, Ridge W 12               4) Watts, Rhett A 12              
                  26.92       55.15 (28.23)     1:22.81 (27.66)     1:49.61 (26.80)
  3 Pottstown YMCA  'A'                         1:58.96    1:55.76 DIST    36  
     1) DiMarino, Daniel P 11           2) King, Ryan 11                  
     3) Dunn, Patrick G 11              4) Glinecke, Gavin K 12           
                  28.37       58.37 (30.00)     1:28.48 (30.11)     1:55.76 (27.28)
  4 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:01.22    1:58.20 DIST    34  
     1) Perretta, Jack A 11             2) Vasko, Laszlo A 11             
     3) Brooks, TJ E 11                 4) Rao, Arjun 11                  
                  29.91     1:00.63 (30.72)     1:29.03 (28.40)     1:58.20 (29.17)
  5 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:58.32    1:59.51 DIST    32  
     1) Werner, Jack 11                 2) Keck, Hunter 12                
     3) Ellaisy, Karim 12               4) Buterbaugh, John P 12          
                  29.85       59.69 (29.84)     1:30.43 (30.74)     1:59.51 (29.08)
  6 Pottstown YMCA  'B'                         2:03.32    2:01.61 DIST    30  
     1) Agnew, Patrick M 11             2) Fink, Hayden A 11              
     3) Bowker, Ryan M 12               4) Roach, Jordan 11               
                  30.94     1:01.15 (30.21)     1:32.03 (30.88)     2:01.61 (29.58)
  7 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:07.91    2:08.45         28  
     1) Jackson, Trevor 11              2) Delillo, Josh 11               
     3) Haines, Zachary 11              4) Ilgenfritz, Mark 12            
                  32.71     1:05.22 (32.51)     1:37.88 (32.66)     2:08.45 (30.57)
  8 Ridley Area YMCA  'A'                       2:09.50    2:11.62         26  
     1) Yancey, Oliver 12               2) Taylor, Danny 12               
     3) Jensen, Hunter 11               4) Davis, Kyle 11                 
                  27.10     1:00.12 (33.02)     1:36.53 (36.41)     2:11.62 (35.09)
  9 Boyertown Area YMCA  'C'                    2:15.68    2:15.03         24  
     1) Scoboria, Christopher M 11      2) Kennedy, Mason J 12            
     3) Sjosten, Ben 11                 4) Wachowicz, Adam m 12           
                  31.82     1:07.17 (35.35)     1:42.50 (35.33)     2:15.03 (32.53)
 10 Pottstown YMCA  'C'                         2:28.77    2:37.04         20  
     1) Malmstrom, Andrew M 11          2) Zweifel, Harry 11              
     3) Fisher, Douglas 11              4) Drowne, Rusty S 11             
                  38.16     1:19.43 (41.27)     2:01.38 (41.95)     2:37.04 (35.66)
 -- Boyertown Area YMCA  'B'                    2:01.13         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Guiliano, Joseph J 11           2) Scoboria, Luke R 11            
     3) Fedorovsky, Daniel 12           4) Griffith, William M 12         
                  29.46     1:01.51 (32.05)     1:31.49 (29.98)          DQ (28.31)
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:44.67    2/4/2012 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         S Marino, M Gring, M Johnson, A Shaffer           
                1:40.99  NAT
                1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:41.56    1:44.67!DIST    44  
     1) Marino, Sam 14                  2) Gring, MacKenzie 13            
     3) Johnson, Gabriella G 13         4) Shaffer, Autumn 13             
                  26.40       52.58 (26.18)     1:19.45 (26.87)     1:44.67 (25.22)
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:45.20    1:46.04 DIST    38  
     1) Keithly, Meghan L 13            2) Rauth, Lexi S 14               
     3) Apathy, Caroline E 13           4) Cornell, Emily B 13            
                  26.95   1:46.04 (1:19.09)                                        
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:49.78    1:47.44 DIST    36  
     1) Hagar, Holly M 14               2) Floyd, Kaitlyn M 13            
     3) Iswalt, Olivia J 13             4) Simpson, Laura K 14            
                  27.04       53.74 (26.70)     1:21.04 (27.30)     1:47.44 (26.40)
  4 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:44.49    1:47.70 DIST    34  
     1) Shollenberger, Alexis G 13      2) Nally, Meredith 13             
     3) Abraham, Nicki 14               4) Evans, Sidney 14               
                  26.40       53.90 (27.50)     1:21.50 (27.60)     1:47.70 (26.20)
  5 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:48.21    1:51.12 DIST    32  
     1) Booz, Emily M 13                2) Ostien, Rebecca A 13           
     3) Law, Sarah V 13                 4) Law, Lizzy L 14                
                  28.27       54.78 (26.51)     1:22.99 (28.21)     1:51.12 (28.13)
  6 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:54.48    1:54.14 DIST    30  
     1) Niness, Devon N 14              2) Fermani, Allison K 14          
     3) Kiernan, Grace 13               4) Giampietro, Julia F 14         
                  28.62       58.23 (29.61)     1:27.71 (29.48)     1:54.14 (26.43)
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:06.39    2:03.70         28  
     1) Durkan, Maura 14                2) Cieri, Grace E 13              
     3) O'Leary, Hannah S 13            4) Sager, Madeline A 14           
                  30.55     1:01.74 (31.19)     1:34.89 (33.15)     2:03.70 (28.81)
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:33.89    2/4/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         C Bauer, A Gazzillo, E D'Arcangelo, V Filippini   
                1:30.59  NAT
                1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:38.99    1:33.89!DIST    44  
     1) Bauer, Colin Q 13               2) Gazzillo, Anthony R 14         
     3) D'Arcangelo, Ethan D 14         4) Filippini, Vincent P 14        
                  23.60       48.14 (24.54)     1:11.59 (23.45)     1:33.89 (22.30)
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:38.77    1:37.59 DIST    38  
     1) Lanetti, Matthew G 14           2) Crump, Travis F 14             
     3) Shen, Alan S 14                 4) Ryan, Luke E 14                
                  24.09       49.53 (25.44)     1:13.68 (24.15)     1:37.59 (23.91)
  3 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:40.57    1:38.74 DIST    36  
     1) Groff, Trent D 14               2) Tonneslan, Charlie 13          
     3) Barreto, Matthew 14             4) Wen, Shuyang 13                
                  23.81       49.76 (25.95)     1:14.89 (25.13)     1:38.74 (23.85)
  4 Ridley Area YMCA  'A'                       1:42.41    1:40.74 DIST    34  
     1) Rosenberger, Daniel 13          2) Durning, Kevin 13              
     3) Hassard, Conor V 14             4) Cornaglia, Ben R 14            
                  24.21       49.79 (25.58)     1:15.43 (25.64)     1:40.74 (25.31)
  5 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:48.00    1:44.23 DIST    32  
     1) Sellig, Mason T 14              2) Kirkby, James W 13             
     3) Hawke, Sam A 13                 4) Jay, Kevin J 13                
                  26.08       51.91 (25.83)     1:17.85 (25.94)     1:44.23 (26.38)
  6 Pottstown YMCA  'B'                         1:46.66    1:44.95 DIST    30  
     1) Bailey, Soloman 14              2) Berry, Zachary J 13            
     3) Hughes, Daniel 14               4) Ryan, Channing A 14            
                  26.36       53.46 (27.10)     1:19.16 (25.70)     1:44.95 (25.79)
  7 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:46.52    1:49.30 DIST    28  
     1) Dietrich, Eric C 14             2) VanDyke, Christian A 14        
     3) Glasner, Jeremy N 14            4) Glasner, Jordan D 14           
                  25.70       54.00 (28.30)     1:21.32 (27.32)     1:49.30 (27.98)
  8 Pottstown YMCA  'C'                         1:54.77    1:52.43 DIST    26  
     1) Basch, Kevin A 13               2) Prior, Michael J 13            
     3) Dunn, Tommy M 13                4) McCarter, Daniel T 14          
                  29.51       58.04 (28.53)     1:24.64 (26.60)     1:52.43 (27.79)
  9 Pottstown YMCA  'D'                         1:59.15    1:54.03 DIST    24  
     1) Orrison, Sean F 13              2) Keifer, Jacob A 13             
     3) Markofski, Robert C 13          4) Groff, Miller T 13             
                  29.21       58.66 (29.45)     1:25.84 (27.18)     1:54.03 (28.19)
 10 Ridley Area YMCA  'B'                       2:12.18    2:02.38         20  
     1) Seifried, Wil G 14              2) Fleming, Chris 13              
     3) Booth, Jacob 12                 4) Rockenbach, Shawn 14           
                  27.42       54.83 (27.41)     1:22.26 (27.43)     2:02.38 (40.12)
 11 Reading and Berks County YMCA  'B'          2:01.43    2:02.96         16  
     1) Skiptunas, Charles 13           2) Dianna, Tyler 13               
     3) Bieber, Quinn 14                4) Ilgenfritz, Lucas 13           
                  30.11     1:01.73 (31.62)     1:33.57 (31.84)     2:02.96 (29.39)
 
Event 85  Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:42.08    2/4/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         S Rauth, A Zimmerman, A Mack, M O'Brien           
                1:40.99  NAT
                1:56.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:38.76    1:42.08!DIST    44  
     1) Rauth, Shannon E 16             2) Zimmerman, Amber N 15          
     3) Mack, Abby R 15                 4) O'Brien, Molly A 17            
                  24.48       50.02 (25.54)     1:16.36 (26.34)     1:42.08 (25.72)
  2 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:43.07    1:44.03 DIST    38  
     1) Evans, Olivia H 16              2) Gartner, Lexie 15              
     3) Cossitor, Kate 15               4) Doyle, Hailey 17               
                  25.96       52.55 (26.59)     1:18.41 (25.86)     1:44.03 (25.62)
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:47.42    1:44.85 DIST    36  
     1) Barrineau, Marina E 16          2) Schlegel, Samantha B 15        
     3) Black, Morgan S 17              4) Doerrman, Lauren E 17          
                  26.35       52.21 (25.86)     1:18.32 (26.11)     1:44.85 (26.53)
  4 Reading and Berks County YMCA  'B'          1:50.33    1:46.07 DIST    34  
     1) Skiptunas, Kate 15              2) Heistand, Karlie 16            
     3) Dilks, Erica 15                 4) Gundersen, Sydney 15           
                  26.96       52.79 (25.83)     1:19.91 (27.12)     1:46.07 (26.16)
  5 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:52.34    1:50.18 DIST    32  
     1) Luo, Margaret Y 17              2) Ronca, Bridget A 15            
     3) Stuart, Alexandra 17            4) Butler, Eileen M 16            
                  27.37       55.00 (27.63)     1:23.51 (28.51)     1:50.18 (26.67)
  6 Reading and Berks County YMCA  'C'          1:53.19    1:51.99 DIST    30  
     1) Adams, Julia T 14               2) Williams, Paige 16             
     3) Sleinkofer, Amanda M 17         4) Evans, Charlotte 13            
                  27.60       55.83 (28.23)     1:24.88 (29.05)     1:51.99 (27.11)
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:01.33    2:05.37         28  
     1) Cieri, Isabella 15              2) Senese, Mia 15                 
     3) Williams, Monica L 16           4) Hanna, Isabella 13             
                  28.00     1:03.89 (35.89)     1:34.87 (30.98)     2:05.37 (30.50)
 
Event 86  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  Washington: ! 1:30.03    2/4/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         S Feiser, D Safford, K Himmelwright, A Cassel     
                1:30.59  NAT
                1:56.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:31.75    1:30.03!NAT     44  
     1) Feiser, Sam G 15                2) Safford, Daniel H 17           
     3) Himmelwright, Kyle 16           4) Cassel, Mason M 16             
                  22.69       45.25 (22.56)     1:07.86 (22.61)     1:30.03 (22.17)
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:31.22    1:30.36 NAT     38  
     1) Ashmead, Michael A 15           2) Burke, Travis A 17             
     3) Richardson, Ken G 16            4) Mckenzie, Shane 17             
                  22.18       44.99 (22.81)     1:07.84 (22.85)     1:30.36 (22.52)
  3 Boyertown Area YMCA  'A'                    1:32.58    1:31.18 DIST    36  
     1) Beard, Billy G 14               2) Lancenese, Dillon M 15         
     3) Miller, Steve C 15              4) Weiler, Cody R 15              
                  22.55       45.29 (22.74)     1:08.38 (23.09)     1:31.18 (22.80)
  4 Pottstown YMCA  'B'                         1:34.50    1:34.10 DIST    34  
     1) Terrell, Matthew 17             2) McCullough, Alex B 15          
     3) Wrigley, Seth K 15              4) Spina, Anthony D 15            
                  23.21       47.21 (24.00)     1:10.60 (23.39)     1:34.10 (23.50)
  5 Reading and Berks County YMCA  'A'          1:38.07    1:37.43 DIST    32  
     1) Leskowicz, Daniel R 15          2) Reinoehl, Parker 15            
     3) Winchester, Logan 15            4) Martin, Sawyer 18              
                  24.33       49.29 (24.96)     1:15.22 (25.93)     1:37.43 (22.21)
  6 Boyertown Area YMCA  'B'                    1:36.09    1:37.96 DIST    30  
     1) Leenhouts, Matt J 15            2) Lambert, Russell D 16          
     3) Eichhorn, Frank L 17            4) Owens, Ryan C 15               
                  23.10       47.21 (24.11)     1:12.74 (25.53)     1:37.96 (25.22)
  7 Pottstown YMCA  'C'                         1:40.34    1:38.13 DIST    28  
     1) Cushman, Jason R 17             2) Shoemaker, Josh S 16           
     3) Evans, Seth J 17                4) Savino, Nick G 15              
                  24.86       49.23 (24.37)     1:14.55 (25.32)     1:38.13 (23.58)
 -- Boyertown Area YMCA  'C'                    1:38.83         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Vivian, Nicholas D 15           2) Corbett, Shane P 16            
     3) Fritch, Ethan J 17              4) Renninger, Chase J 16          
                  24.78       48.77 (23.99)     1:15.06 (26.29)          DQ (24.68)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 86                    
 
  1. Reading and Berks County YMCA      2738   2. Phoenixville Branch YMCA         1961.5
  3. Upper Main Line YMCA               1933   4. Boyertown Area YMCA              1491.5
  5. Ridley Area YMCA                    900                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 86                     
 
  1. Upper Main Line YMCA             2502.5   2. Pottstown YMCA                     2370
  3. Boyertown Area YMCA              1633.5   4. Reading and Berks County YMCA    1316.5
  5. Ridley Area YMCA                 1168.5