Licensed to Penn-Del SL Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/20/2012 09:46 PM
                   Monroe Championship 2011-2012 - 2/19/2012                   
                           Penn-Del Swimming League                            
                        Hosted by Greater Scranton YMCA                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:38.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          2:21.53    2:19.37 DIST    44  
     1) Reznick, Kelsey 10              2) Maue, Sarah 10                 
     3) Sanko, Haley 10                 4) Yannes, Maggie 10              
       35.31    39.83    34.36    29.87                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:27.60    2:29.73 DIST    38  
     1) Van Louvender, Kirsten M 10     2) Campbell, Kara 9               
     3) Patel, Jenna 10                 4) Hollister, Grace 10            
       40.05    41.02    35.97    32.69                                    
  3 Schuylkill YMCA  'A'                        2:39.51    2:41.67         36  
     1) Rakus, Elizabeth 10             2) Mallams, Kylie 10              
     3) Dukmen, Mallorie 10             4) Cairns, Alyssa 9               
       41.63    45.49    37.57    36.98                                    
  4 Wilkes-Barre Family YMCA  'A'               3:03.47    2:48.81         34  
     1) Weiss, Madison 10               2) Wrobleski, Emily 9             
     3) Brown, Alexandra 10             4) Walting, Margaret 9            
       41.35  1:03.00    37.89    26.57                                    
  5 Hazleton YMCA  'B'                          2:46.59    2:49.66         32  
     1) O'Hara, Marina 10               2) Polivka, Nikki 10              
     3) Ohl, Jaclyn 9                   4) Carrell, Kristyn 10            
       41.03    45.02    47.36    36.25                                    
  6 Greater Scranton YMCA  'B'                  3:20.50    2:56.00         30  
     1) Yatko, Lizzy N 10               2) Ingargiola, Julia 10           
     3) Schaefer, Molly M 10            4) Walsh, Fiona E 10              
       37.86                      42.79                                    
  7 Pocono Family YMCA  'B'                     3:00.39    3:08.18         28  
     1) McCall, Corinne C 9             2) Smith, Sydney L 10             
     3) Withey, Emma N 10               4) Guy, Dalana S 9                
       39.73    49.90    48.21    50.34                                    
  8 Hazleton YMCA  'C'                          3:15.88    3:11.64         26  
     1) Mintz, Abigail 9                2) Lloyd, Sarah 9                 
     3) Truskowski, Anna 10             4) Ferry, Alexa 9                 
       44.06                      38.95                                    
 -- Pocono Family YMCA  'A'                     2:35.11         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Did not finish on back - back
     1) Flynn, Morgan E 10              2) Delaney, Julia J 9             
     3) Fenn, Lauren E 10               4) Jackett, Paige E 10            
       35.62    44.96    37.24    30.84                                    
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:45.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     2:37.43    2:37.73 DIST    44  
     1) Bunn, Crew A 9                  2) Cerbone, William Z 9           
     3) Naturale, Rory B 9              4) Roman, Justin E 10             
       41.95    44.25    43.04    28.49                                    
 -- Schuylkill YMCA  'A'                        2:40.04         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Schreffler, Ryan 10             2) Keith, Eliot 10                
     3) Turnitza, Zach 10               4) Kalinich, Jack 10              
                         34.12    37.51                                    
 
Event 3  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          1:30.42    1:31.60         44  
     1) Gilmore, Ryona 7                2) Tihansky, Alexa 8              
     3) Dando, Madison 8                4) Gould, Molly I 8               
       58.65    32.95                                                      
  2 Pocono Family YMCA  'A'                     1:33.56    1:33.47         38  
     1) McCall, Cara 7                  2) Jankowski, Julia 8             
     3) Briegel, Kate A 8               4) Fenn, Victoria A 7             
       56.34    37.13                                                      
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:48.39    1:50.93         36  
     1) Siddiqui, Sarah 8               2) Armetta, Julia 8               
     3) O'Brien, Kate 8                 4) Sheets, Maura M 7              
     1:00.51    50.42                                                      
 -- Schuylkill YMCA  'A'                        1:34.50         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Wagner, Rebecca 8               2) Zimmerman, Nadia 7             
     3) Freiler, Meghan 8               4) Leymeister, Amy 8              
       53.08    45.63                                                      
 
Event 4  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Wilkes-Barre Family YMCA  'A'               1:45.28         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Smith, Adam 8                   2) Dadayyapally, Anshul 6         
     3) Schell, Christopher 7           4) Kopec, Luke 6                  
       51.80    50.47                                                      
 
Event 5  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                33.50  DIST
                40.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reznick, Kelsey     10 Hazleton-PA            30.31      29.70 DIST    22  
  2 Campbell, Kara       9 GrScranton-PA          29.86      29.89 DIST    19  
  3 Yannes, Maggie      10 Hazleton-PA            30.36      30.02 DIST    18  
  4 Jackett, Paige E    10 Pocono Piranhas        32.21      31.03 DIST    17  
  5 Walting, Margaret    9 Wilkes-Barre-PA        32.64      31.32 DIST    16  
  6 Yatko, Lizzy N      10 GrScranton-PA          31.73      32.97 DIST    15  
  7 Fenn, Lauren E      10 Pocono Piranhas        34.38      33.11 DIST    14  
  8 Van Louvender, Kir  10 GrScranton-PA          34.14      33.56 CHSC    13  
  9 Hollister, Grace    10 GrScranton-PA          31.90      34.09 CHSC    12  
 10 Flynn, Morgan E     10 Pocono Piranhas        33.16      34.27 CHSC    10  
 11 Withey, Emma N      10 Pocono Piranhas        35.49      34.75 CHSC     8  
 12 Carrell, Kristyn    10 Hazleton-PA            35.61      35.63 CHSC     7  
 13 Delaney, Julia J     9 Pocono Piranhas        35.12      35.79 CHSC     6  
 14 Guy, Dalana S        9 Pocono Piranhas        40.85      36.26 CHSC     5  
 15 Rakus, Elizabeth    10 Schuykill-PA           34.81      36.34 CHSC     4  
 16 Polivka, Nikki      10 Hazleton-PA            35.95      36.44 CHSC     3  
 17 O'Hara, Marina      10 Hazleton-PA            37.16      36.75 CHSC     2  
 18 McCall, Corinne C    9 Pocono Piranhas        35.80      37.09 CHSC     1  
 19 Smith, Sydney L     10 Pocono Piranhas        38.14      37.33 CHSC   
 20 Mahler, Emily        9 Wilkes-Barre-PA        36.67      37.45 CHSC   
 21 Weiss, Madison      10 Wilkes-Barre-PA        37.33      37.64 CHSC   
 22 Cairns, Alyssa       9 Schuykill-PA           37.59      37.74 CHSC   
 23 Ruane, Noelle        9 GrScranton-PA          39.48      38.00 CHSC   
 24 Ohl, Jaclyn          9 Hazleton-PA            36.67      38.68 CHSC   
 25 Schaefer, Molly M   10 GrScranton-PA          36.36      39.17 CHSC   
 26 Tokonitz, Olivia     9 Schuykill-PA           41.97      39.25 CHSC   
 27 Ferry, Alexa         9 Hazleton-PA            41.06      39.91 CHSC   
 28 Mintz, Abigail       9 Hazleton-PA            42.81      41.74        
 29 Meyer, Hannah        9 Schuykill-PA           43.10      41.79        
 30 Lloyd, Sarah         9 Hazleton-PA            41.24      42.29        
 31 Crawford, Caitlynn  10 Hazleton-PA            43.09      42.71        
 32 Weiss, Brooke        9 Wilkes-Barre-PA        43.60      42.96        
 33 Shahin, Noran       10 Pocono Piranhas        43.80      43.73        
 34 Luchetti, Madison    9 GrScranton-PA          47.53      45.47        
 35 Zola, Alexis         9 Hazleton-PA            46.54      46.38        
 36 Walsh, Fiona E      10 GrScranton-PA          47.55      47.61        
 -- Barrett, Julia       9 Pocono Piranhas        52.33         DQ        
      No touch on turn
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                34.50  DIST
                39.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Reggie    10 Hazleton-PA            27.68      27.63 DIST    22  
  2 Schreffler, Ryan    10 Schuykill-PA           29.28      28.50 DIST    19  
  3 Turnitza, Zach      10 Schuykill-PA           30.10      30.97 DIST    18  
  4 Cerbone, William Z   9 Pocono Piranhas        33.35      34.79 CHSC    17  
  5 Roman, Justin E     10 Pocono Piranhas        33.80      35.71 CHSC    16  
  6 Maiocco, Leonard     9 GrScranton-PA          37.19      36.74 CHSC    15  
  7 Stine, Daniel C     10 GrScranton-PA          36.97      36.82 CHSC    14  
  8 Tindell, Nathan     10 Wilkes-Barre-PA        38.65      36.85 CHSC    13  
  9 Cabonilas, Chris     9 Wilkes-Barre-PA        38.54      37.01 CHSC    12  
 10 Bunn, Crew A         9 Pocono Piranhas        36.61      37.30 CHSC    10  
 11 Kalinich, Jack      10 Schuykill-PA           38.54      38.37 CHSC     8  
 12 Keith, Eliot        10 Schuykill-PA           38.85      39.11 CHSC     7  
 13 Manatakis, Nikolas  10 Pocono Piranhas        42.21      43.61          6  
 14 Decker, Andrew      10 Hazleton-PA            49.56      45.52          5  
 15 Dinh, Matthew        9 Wilkes-Barre-PA        46.34      47.18          4  
 16 Guy, Nikko N        10 Pocono Piranhas        49.89      47.47          3  
 
Event 7  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gould, Molly I       8 Hazleton-PA            16.38      16.03 CHSC    22  
  2 Wagner, Rebecca      8 Schuykill-PA           16.66      16.81 CHSC    19  
  3 Freiler, Meghan      8 Schuykill-PA           17.67      18.05 CHSC    18  
  4 Fenn, Victoria A     7 Pocono Piranhas        17.52      18.48 CHSC    17  
  5 McCall, Cara         7 Pocono Piranhas        18.89      19.17 CHSC    16  
  6 Kopec, Akira         7 Wilkes-Barre-PA        19.59      19.32 CHSC    15  
  7 Briegel, Kate A      8 Pocono Piranhas        18.79      20.11 CHSC    14  
  8 Armetta, Julia       8 GrScranton-PA          24.64      20.84 CHSC    13  
  9 Jankowski, Julia     8 Pocono Piranhas        21.65      22.90 CHSC    12  
 10 Zimmerman, Nadia     7 Schuykill-PA           21.87      24.60 CHSC    10  
 11 Siddiqui, Sarah      8 GrScranton-PA          25.94      26.38 CHSC     8  
 12 Leymeister, Amy      8 Schuykill-PA           24.84      26.42 CHSC     7  
 13 Cabonilas, Cassand   6 Wilkes-Barre-PA        24.86      26.52 CHSC     6  
 14 Gilmore, Ryona       7 Hazleton-PA            27.54      26.63 CHSC     5  
 15 Sheets, Maura M      7 GrScranton-PA          28.83      27.86 CHSC     4  
 16 Jackett, Teagan      7 Pocono Piranhas        31.03      28.29          3  
 17 Deiter, Raina        5 Wilkes-Barre-PA        27.97      38.60          2  
 
Event 8  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schreffler, Dylan    8 Schuykill-PA           15.04      15.20 CHSC    22  
  2 Enoch, Tino          8 Pocono Piranhas        18.59      18.85 CHSC    19  
  3 DeAngelo, Gavin      8 Hazleton-PA            19.97      18.95 CHSC    18  
  4 Henry, Jaiden J      8 Pocono Piranhas        20.97      21.06 CHSC    17  
  5 Felty, Reese         7 Schuykill-PA           21.06      22.09 CHSC    16  
  6 Kopec, Luke          6 Wilkes-Barre-PA        23.54      22.60 CHSC    15  
  7 Loiseau, Nathan      8 GrScranton-PA          23.90      24.19 CHSC    14  
  8 Pollock, Tommy       7 Hazleton-PA            28.01      30.82         13  
  9 Henry, Darian A      6 Pocono Piranhas        33.03      32.20         12  
 10 Loiseau, Shane       6 GrScranton-PA          51.53      48.10         10  
 
Event 9  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:24.00  DIST
              1:49.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Kara       9 GrScranton-PA        1:18.80    1:18.54 DIST    22  
      38.35   40.19                                                
  2 Walting, Margaret    9 Wilkes-Barre-PA      1:23.00    1:21.82 DIST    19  
      39.94   41.88                                                
  3 Dukmen, Mallorie    10 Schuykill-PA         1:22.35    1:22.14 DIST    18  
      37.41   44.73                                                
  4 Patel, Jenna        10 GrScranton-PA        1:21.84    1:22.75 DIST    17  
  5 Maue, Sarah         10 Hazleton-PA          1:21.52    1:23.45 DIST    16  
      38.74   44.71                                                
  6 Mallams, Kylie      10 Schuykill-PA         1:26.02    1:29.59 CHSC    15  
      42.37   47.22                                                
  7 Carrell, Kristyn    10 Hazleton-PA          1:30.64    1:30.55 CHSC    14  
      43.69   46.86                                                
  8 Ingargiola, Julia   10 GrScranton-PA        1:35.82    1:30.75 CHSC    13  
      40.52   50.23                                                
  9 Hollister, Grace    10 GrScranton-PA        1:31.89    1:32.63 CHSC    12  
      43.86   48.77                                                
 10 Smith, Sydney L     10 Pocono Piranhas      1:34.52    1:37.17 CHSC    10  
      43.70   53.47                                                
 11 Brown, Alexandra    10 Wilkes-Barre-PA      1:37.78    1:37.55 CHSC     8  
      43.57   53.98                                                
 12 Collins, Amy         9 Hazleton-PA          1:46.25    1:48.31 CHSC     7  
      49.98   58.33                                                
 13 Wrobleski, Emily     9 Wilkes-Barre-PA      1:48.42    1:48.89 CHSC     6  
      52.87   56.02                                                
 14 Truskowski, Anna    10 Hazleton-PA          1:56.06    1:58.42          5  
      52.97 1:05.45                                                
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:28.00  DIST
              1:41.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Reggie    10 Hazleton-PA          1:11.10    1:12.49 DIST    22  
      34.98   37.51                                                
  2 Naturale, Rory B     9 Pocono Piranhas      1:29.64    1:31.68 CHSC    19  
      44.36   47.32                                                
  3 Cabonilas, Chris     9 Wilkes-Barre-PA      1:32.87    1:34.90 CHSC    18  
      46.07   48.83                                                
  4 Pleban, TJ           9 Hazleton-PA          1:33.67    1:36.90 CHSC    17  
      45.34   51.56                                                
  5 Tindell, Nathan     10 Wilkes-Barre-PA      1:37.21    1:40.16 CHSC    16  
      45.01   55.15                                                
 
Event 11  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
                29.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dando, Madison       8 Hazleton-PA            19.61      20.03 CHSC    22  
  2 Wagner, Rebecca      8 Schuykill-PA           20.57      22.67 CHSC    19  
  3 Kopec, Akira         7 Wilkes-Barre-PA        22.86      23.19 CHSC    18  
  4 Fenn, Victoria A     7 Pocono Piranhas        24.63      24.07 CHSC    17  
  5 O'Brien, Kate        8 GrScranton-PA          25.29      24.75 CHSC    16  
  6 McCall, Cara         7 Pocono Piranhas        22.93      24.96 CHSC    15  
  7 Deiter, Ava          6 Wilkes-Barre-PA        31.67      29.61 CHSC    14  
 -- Briegel, Kate A      8 Pocono Piranhas        20.77         DQ        
      Scissors kick
 -- Armetta, Julia       8 GrScranton-PA          30.28         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schreffler, Dylan    8 Schuykill-PA           18.82      18.51 CHSC    22  
  2 DeAngelo, Gavin      8 Hazleton-PA            20.21      20.77 CHSC    19  
  3 Henry, Jaiden J      8 Pocono Piranhas        23.38      26.59 CHSC    18  
  4 Schell, Christophe   7 Wilkes-Barre-PA        27.64      27.26 CHSC    17  
  5 Felty, Reese         7 Schuykill-PA           26.47      28.45 CHSC    16  
 -- Pollock, Tommy       7 Hazleton-PA            47.86         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 13  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                38.00  DIST
                48.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sanko, Haley        10 Hazleton-PA            32.77      34.00 DIST    22  
  2 Fenn, Lauren E      10 Pocono Piranhas        38.99      37.31 DIST    19  
  3 Yannes, Maggie      10 Hazleton-PA            35.87      37.82 DIST    18  
  4 Yatko, Lizzy N      10 GrScranton-PA          37.33      39.54 CHSC    17  
  5 Brown, Alexandra    10 Wilkes-Barre-PA        43.71      41.60 CHSC    16  
  6 Delaney, Julia J     9 Pocono Piranhas        42.37      41.99 CHSC    15  
  7 Polivka, Nikki      10 Hazleton-PA            40.52      43.18 CHSC    14  
  8 Rakus, Elizabeth    10 Schuykill-PA           43.62      43.60 CHSC    13  
  9 Cairns, Alyssa       9 Schuykill-PA           46.00      46.36 CHSC    12  
 10 Ohl, Jaclyn          9 Hazleton-PA            44.67      48.00 CHSC    10  
 11 Guy, Dalana S        9 Pocono Piranhas        53.05      49.50          8  
 12 Weiss, Brooke        9 Wilkes-Barre-PA        50.65      52.81          7  
 13 Ferry, Alexa         9 Hazleton-PA            52.47      54.12          6  
 14 Truskowski, Anna    10 Hazleton-PA            52.75      57.88          5  
 15 Meyer, Hannah        9 Schuykill-PA           57.98    1:00.11          4  
 -- Wrobleski, Emily     9 Wilkes-Barre-PA        55.06         DQ        
      One hand touch
 
Event 14  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                40.50  DIST
                47.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turnitza, Zach      10 Schuykill-PA           33.13      34.49 DIST    22  
  2 Naturale, Rory B     9 Pocono Piranhas        38.85      41.52 CHSC    19  
  3 Roman, Justin E     10 Pocono Piranhas        41.04      42.30 CHSC    18  
  4 Bunn, Crew A         9 Pocono Piranhas        43.11      44.73 CHSC    17  
  5 Stine, Daniel C     10 GrScranton-PA          43.36      47.89         16  
  6 Kalinich, Jack      10 Schuykill-PA           51.55      52.55         15  
 
Event 15  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dando, Madison       8 Hazleton-PA            39.20      38.16 CHSC    22  
  2 Gould, Molly I       8 Hazleton-PA            36.07      38.25 CHSC    19  
  3 Freiler, Meghan      8 Schuykill-PA           40.80      41.11 CHSC    18  
  4 Fenn, Victoria A     7 Pocono Piranhas        41.25      41.38 CHSC    17  
  5 O'Brien, Kate        8 GrScranton-PA          46.27      44.34 CHSC    16  
  6 Tihansky, Alexa      8 Hazleton-PA            49.81      45.77 CHSC    15  
  7 Deiter, Ava          6 Wilkes-Barre-PA        59.43      56.85 CHSC    14  
  8 Siddiqui, Sarah      8 GrScranton-PA          55.94      56.92 CHSC    13  
  9 Cabonilas, Cassand   6 Wilkes-Barre-PA        57.47    1:00.84         12  
 10 Jackett, Teagan      7 Pocono Piranhas      1:04.86    1:02.68         10  
 
Event 16  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Adam          8 Wilkes-Barre-PA        43.60      42.08 CHSC    22  
  2 DeAngelo, Gavin      8 Hazleton-PA            42.71      43.65 CHSC    19  
  3 Vale, Adam           8 GrScranton-PA          48.41      44.65 CHSC    18  
  4 Schell, Christophe   7 Wilkes-Barre-PA        47.50      45.38 CHSC    17  
  5 Enoch, Tino          8 Pocono Piranhas        43.60      47.29 CHSC    16  
  6 Dadayyapally, Ansh   6 Wilkes-Barre-PA      1:17.42      59.19         15  
  7 Brown, Samuel        7 Wilkes-Barre-PA      1:03.59    1:11.32         14  
 
Event 17  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:15.50  DIST
              1:31.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Kara       9 GrScranton-PA        1:05.76    1:06.27 DIST    22  
      31.84   34.43                                                
  2 Yannes, Maggie      10 Hazleton-PA          1:07.11    1:06.42 DIST    19  
      32.30   34.12                                                
  3 Jackett, Paige E    10 Pocono Piranhas      1:11.19    1:08.03 DIST    18  
      33.61   34.42                                                
  4 Hollister, Grace    10 GrScranton-PA        1:14.43    1:21.15 CHSC    17  
      37.52   43.63                                                
  5 Withey, Emma N      10 Pocono Piranhas      1:20.43    1:22.83 CHSC    16  
      37.53   45.30                                                
  6 Weiss, Madison      10 Wilkes-Barre-PA      1:23.04    1:26.38 CHSC    15  
      40.14   46.24                                                
  7 Mahler, Emily        9 Wilkes-Barre-PA      1:26.21    1:28.58 CHSC    14  
      41.51   47.07                                                
  8 Crawford, Caitlynn  10 Hazleton-PA          1:39.73    1:36.39         13  
      46.10   50.29                                                
  9 Collins, Amy         9 Hazleton-PA          1:32.14    1:37.24         12  
      46.32   50.92                                                
 10 Mintz, Abigail       9 Hazleton-PA          1:37.42    1:38.45         10  
      45.58   52.87                                                
 11 Barrett, Julia       9 Pocono Piranhas      2:02.05    2:02.79          8  
      57.86 1:04.93                                                
 
Event 18  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.00  DIST
              1:29.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Reggie    10 Hazleton-PA          1:00.85    1:01.96 DIST    22  
      29.85   32.11                                                
  2 Schreffler, Ryan    10 Schuykill-PA         1:08.48    1:03.92 DIST    19  
      30.87   33.05                                                
  3 Roman, Justin E     10 Pocono Piranhas      1:17.84    1:20.43 CHSC    18  
      37.90   42.53                                                
  4 Cerbone, William Z   9 Pocono Piranhas      1:21.49    1:21.62 CHSC    17  
      37.96   43.66                                                
  5 Pleban, TJ           9 Hazleton-PA          1:24.87    1:23.81 CHSC    16  
      38.86   44.95                                                
  6 Maiocco, Leonard     9 GrScranton-PA        1:27.17    1:29.13 CHSC    15  
      40.53   48.60                                                
  7 Manatakis, Nikolas  10 Pocono Piranhas      1:37.90    1:38.19         14  
      42.99   55.20                                                
  8 Decker, Andrew      10 Hazleton-PA          2:01.52    1:47.25         13  
  9 Dinh, Matthew        9 Wilkes-Barre-PA      1:43.34    1:48.82         12  
      50.18   58.64                                                
 
Event 19  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Rebecca      8 Schuykill-PA           19.86      20.56 CHSC    22  
  2 Dando, Madison       8 Hazleton-PA            21.30      21.94 CHSC    19  
  3 Kopec, Akira         7 Wilkes-Barre-PA        23.06      21.95 CHSC    18  
  4 Briegel, Kate A      8 Pocono Piranhas        23.54      22.19 CHSC    17  
  5 Freiler, Meghan      8 Schuykill-PA           21.85      23.15 CHSC    16  
  6 McCall, Cara         7 Pocono Piranhas        23.22      23.74 CHSC    15  
  7 Tihansky, Alexa      8 Hazleton-PA            23.90      24.11 CHSC    14  
  8 Zimmerman, Nadia     7 Schuykill-PA           26.33      25.46 CHSC    13  
  9 Jankowski, Julia     8 Pocono Piranhas        26.44      26.27 CHSC    12  
 10 Deiter, Ava          6 Wilkes-Barre-PA        27.50      26.77 CHSC    10  
 11 Cabonilas, Cassand   6 Wilkes-Barre-PA        27.02      28.48 CHSC     8  
 12 Gilmore, Ryona       7 Hazleton-PA            28.04      28.74 CHSC     7  
 13 Jackett, Teagan      7 Pocono Piranhas        31.42      28.83 CHSC     6  
 14 Leymeister, Amy      8 Schuykill-PA           31.10      29.27 CHSC     5  
 15 Siddiqui, Sarah      8 GrScranton-PA          34.29      30.68 CHSC     4  
 -- Deiter, Raina        5 Wilkes-Barre-PA        39.32         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sheets, Maura M      7 GrScranton-PA          29.20         DQ        
      Pulling on lane line
 
Event 20  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schreffler, Dylan    8 Schuykill-PA           18.12      18.67 CHSC    22  
  2 Smith, Adam          8 Wilkes-Barre-PA        23.48      22.61 CHSC    19  
  3 Enoch, Tino          8 Pocono Piranhas        23.33      22.72 CHSC    18  
  4 Vale, Adam           8 GrScranton-PA          21.50      25.55 CHSC    17  
  5 Felty, Reese         7 Schuykill-PA           25.28      25.60 CHSC    16  
  6 Dadayyapally, Ansh   6 Wilkes-Barre-PA        28.69      27.53 CHSC    15  
  7 Loiseau, Nathan      8 GrScranton-PA          26.65      28.41 CHSC    14  
  8 Kopec, Luke          6 Wilkes-Barre-PA        28.83      28.42 CHSC    13  
  9 Brown, Samuel        7 Wilkes-Barre-PA        37.31      32.63 CHSC    12  
      25.82    6.81                                                
 10 Pollock, Tommy       7 Hazleton-PA            28.76      33.42 CHSC    10  
 11 Loiseau, Shane       6 GrScranton-PA          47.65      40.12          8  
 -- Henry, Darian A      6 Pocono Piranhas        34.90         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                35.00  DIST
                48.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Morgan E     10 Pocono Piranhas        37.55      36.25 CHSC    22  
  2 Sanko, Haley        10 Hazleton-PA            35.57      36.44 CHSC    19  
  3 Dukmen, Mallorie    10 Schuykill-PA           37.49      37.02 CHSC    18  
  4 Reznick, Kelsey     10 Hazleton-PA            36.91      37.48 CHSC    17  
  5 Jackett, Paige E    10 Pocono Piranhas        38.22      37.87 CHSC    16  
  6 Walting, Margaret    9 Wilkes-Barre-PA        37.41      38.18 CHSC    15  
  7 Maue, Sarah         10 Hazleton-PA            37.87      38.41 CHSC    14  
  8 Yatko, Lizzy N      10 GrScranton-PA          36.06      39.00 CHSC    13  
  9 Fenn, Lauren E      10 Pocono Piranhas        39.00      39.19 CHSC    12  
 10 Van Louvender, Kir  10 GrScranton-PA          39.61      39.34 CHSC    10  
 11 Mallams, Kylie      10 Schuykill-PA           39.39      39.74 CHSC     8  
 12 McCall, Corinne C    9 Pocono Piranhas        39.16      39.89 CHSC     7  
 13 Weiss, Madison      10 Wilkes-Barre-PA        41.97      40.38 CHSC     6  
 14 Rakus, Elizabeth    10 Schuykill-PA           40.32      41.99 CHSC     5  
 15 O'Hara, Marina      10 Hazleton-PA            42.80      42.02 CHSC     4  
 16 Withey, Emma N      10 Pocono Piranhas        40.49      42.62 CHSC     3  
 17 Schaefer, Molly M   10 GrScranton-PA          45.36      44.53 CHSC     2  
 18 Ohl, Jaclyn          9 Hazleton-PA            44.41      44.73 CHSC     1  
 19 Tokonitz, Olivia     9 Schuykill-PA           45.48      44.92 CHSC   
 20 Collins, Amy         9 Hazleton-PA            47.34      45.77 CHSC   
 21 Brown, Alexandra    10 Wilkes-Barre-PA        44.44      45.80 CHSC   
 22 Mintz, Abigail       9 Hazleton-PA            46.64      47.10 CHSC   
 23 Ruane, Noelle        9 GrScranton-PA          47.30      49.24        
 24 Cairns, Alyssa       9 Schuykill-PA           47.61      49.64        
 25 Meyer, Hannah        9 Schuykill-PA           51.58      50.00        
 26 Mahler, Emily        9 Wilkes-Barre-PA        45.63      50.40        
 27 Shahin, Noran       10 Pocono Piranhas        49.46      51.43        
 28 Weiss, Brooke        9 Wilkes-Barre-PA        44.23      51.44        
 29 Lloyd, Sarah         9 Hazleton-PA            51.73      51.70        
 30 Zola, Alexis         9 Hazleton-PA            53.34      52.06        
 31 Guy, Dalana S        9 Pocono Piranhas        54.57      52.89        
 32 Luchetti, Madison    9 GrScranton-PA          53.89      57.88        
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                41.00  DIST
                49.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turnitza, Zach      10 Schuykill-PA           33.62      34.96 DIST    22  
  2 Schreffler, Ryan    10 Schuykill-PA           34.20      34.99 DIST    19  
  3 Bunn, Crew A         9 Pocono Piranhas        40.24      43.45 CHSC    18  
  4 Tindell, Nathan     10 Wilkes-Barre-PA        43.39      43.48 CHSC    17  
  5 Maiocco, Leonard     9 GrScranton-PA          50.52      47.72 CHSC    16  
  6 Manatakis, Nikolas  10 Pocono Piranhas        49.08      48.28 CHSC    15  
  7 Kalinich, Jack      10 Schuykill-PA           44.73      48.48 CHSC    14  
  8 Stine, Daniel C     10 GrScranton-PA          50.40      49.21 CHSC    13  
  9 Keith, Eliot        10 Schuykill-PA           50.33      49.36         12  
 10 Dinh, Matthew        9 Wilkes-Barre-PA        57.37      54.40         10  
 11 Decker, Andrew      10 Hazleton-PA            56.25      55.65          8  
 -- Guy, Nikko N        10 Pocono Piranhas      1:11.73         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 23  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gould, Molly I       8 Hazleton-PA            21.44      21.04 CHSC    22  
  2 Tihansky, Alexa      8 Hazleton-PA            26.39      25.77 CHSC    19  
  3 Armetta, Julia       8 GrScranton-PA          27.32      26.32 CHSC    18  
  4 O'Brien, Kate        8 GrScranton-PA          27.51      26.58 CHSC    17  
  5 Zimmerman, Nadia     7 Schuykill-PA           27.24      29.30 CHSC    16  
  6 Jankowski, Julia     8 Pocono Piranhas        32.05      30.77 CHSC    15  
  7 Leymeister, Amy      8 Schuykill-PA           36.00      35.47 CHSC    14  
  8 Gilmore, Ryona       7 Hazleton-PA            36.52      37.53 CHSC    13  
 -- Sheets, Maura M      7 GrScranton-PA          35.54         DQ        
      Scissors kick
 
Event 24  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
                39.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vale, Adam           8 GrScranton-PA          26.58      25.90 CHSC    22  
  2 Henry, Jaiden J      8 Pocono Piranhas        29.14      28.14 CHSC    19  
  3 Smith, Adam          8 Wilkes-Barre-PA        26.39      28.58 CHSC    18  
  4 Dadayyapally, Ansh   6 Wilkes-Barre-PA        30.62      28.86 CHSC    17  
  5 Schell, Christophe   7 Wilkes-Barre-PA        36.82      29.66 CHSC    16  
  6 Henry, Darian A      6 Pocono Piranhas        35.94      31.24 CHSC    15  
  7 Loiseau, Nathan      8 GrScranton-PA          31.81      31.45 CHSC    14  
  8 Brown, Samuel        7 Wilkes-Barre-PA        35.14      31.83 CHSC    13  
  9 Kopec, Luke          6 Wilkes-Barre-PA        36.38      33.18 CHSC    12  
 -- Loiseau, Shane       6 GrScranton-PA        1:01.37         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Event 25  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                45.00  DIST
                53.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Jenna        10 GrScranton-PA          40.24      40.61 DIST    22  
  2 Maue, Sarah         10 Hazleton-PA            41.49      41.25 DIST    19  
  3 Dukmen, Mallorie    10 Schuykill-PA           42.42      41.79 DIST    18  
  4 Sanko, Haley        10 Hazleton-PA            40.63      42.06 DIST    17  
  5 Reznick, Kelsey     10 Hazleton-PA            41.41      43.11 DIST    16  
  6 Carrell, Kristyn    10 Hazleton-PA            46.67      44.28 DIST    15  
  7 Ingargiola, Julia   10 GrScranton-PA          45.58      44.61 DIST    14  
  8 Mallams, Kylie      10 Schuykill-PA           44.31      45.68 CHSC    13  
  9 Delaney, Julia J     9 Pocono Piranhas        46.36      46.24 CHSC    12  
 10 Polivka, Nikki      10 Hazleton-PA            43.51      46.57 CHSC    10  
 11 Smith, Sydney L     10 Pocono Piranhas        51.17      51.67 CHSC     8  
 12 Shahin, Noran       10 Pocono Piranhas        53.92      51.87 CHSC     7  
 13 O'Hara, Marina      10 Hazleton-PA            54.37      52.60 CHSC     6  
 14 McCall, Corinne C    9 Pocono Piranhas        52.78      52.93 CHSC     5  
 15 Lloyd, Sarah         9 Hazleton-PA            55.43      53.84          4  
 16 Crawford, Caitlynn  10 Hazleton-PA            59.32      55.61          3  
 17 Wrobleski, Emily     9 Wilkes-Barre-PA        55.87      55.75          2  
 18 Tokonitz, Olivia     9 Schuykill-PA           56.38      56.28          1  
 19 Ferry, Alexa         9 Hazleton-PA            55.50      56.74        
 20 Schaefer, Molly M   10 GrScranton-PA        1:03.99      58.66        
 21 Zola, Alexis         9 Hazleton-PA          1:07.34      59.63        
 22 Truskowski, Anna    10 Hazleton-PA          1:05.69      59.90        
 23 Walsh, Fiona E      10 GrScranton-PA        1:05.43    1:04.14        
 24 Barrett, Julia       9 Pocono Piranhas      1:06.20    1:05.09        
 -- Luchetti, Madison    9 GrScranton-PA        1:01.16         DQ        
      No touch
 -- Flynn, Morgan E     10 Pocono Piranhas        44.88         DQ        
      One hand touch
 
Event 26  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                46.00  DIST
                53.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerbone, William Z   9 Pocono Piranhas        46.03      44.75 DIST    22  
  2 Naturale, Rory B     9 Pocono Piranhas        45.36      46.40 CHSC    19  
  3 Cabonilas, Chris     9 Wilkes-Barre-PA        47.89      46.88 CHSC    18  
  4 Keith, Eliot        10 Schuykill-PA           54.17      50.51 CHSC    17  
  5 Pleban, TJ           9 Hazleton-PA            49.49      54.84         16  
  6 Guy, Nikko N        10 Pocono Piranhas      1:01.41    1:01.65         15  
 
Event 27  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:16.85    1:23.22         44  
     1) Briegel, Kate A 8               2) Jankowski, Julia 8             
     3) McCall, Cara 7                  4) Fenn, Victoria A 7             
       50.14    33.08                                                      
  2 Hazleton YMCA  'A'                          1:23.33    1:27.42         38  
     1) Dando, Madison 8                2) Gilmore, Ryona 7               
     3) Tihansky, Alexa 8               4) Gould, Molly I 8               
       51.29    36.13                                                      
  3 Schuylkill YMCA  'A'                        1:21.04    1:28.47         36  
     1) Freiler, Meghan 8               2) Leymeister, Amy 8              
     3) Zimmerman, Nadia 7              4) Wagner, Rebecca 8              
       48.89    39.58                                                      
  4 Wilkes-Barre Family YMCA  'A'               1:58.66    1:59.18         34  
     1) Deiter, Ava 6                   2) Cabonilas, Cassandra 6         
     3) Deiter, Raina 5                 4) Kopec, Akira 7                 
       49.84  1:09.34                                                      
 -- Greater Scranton YMCA  'A'                  1:35.67         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Armetta, Julia 8                2) Siddiqui, Sarah 8              
     3) Sheets, Maura M 7               4) O'Brien, Kate 8                
       59.17    43.72                                                      
 
Event 28  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilkes-Barre Family YMCA  'B'               1:37.04    1:31.16         44  
     1) Kopec, Luke 6                   2) Dadayyapally, Anshul 6         
     3) Schell, Christopher 7           4) Smith, Adam 8                  
       52.55    38.61                                                      
 
Event 29  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              2:20.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          2:06.34    2:10.32 DIST    44  
     1) Yannes, Maggie 10               2) Maue, Sarah 10                 
     3) Sanko, Haley 10                 4) Reznick, Kelsey 10             
       31.70    34.57    33.90    30.15                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:06.80    2:12.28 DIST    38  
     1) Van Louvender, Kirsten M 10     2) Hollister, Grace 10            
     3) Yatko, Lizzy N 10               4) Campbell, Kara 9               
       33.57    36.40    32.20    30.11                                    
  3 Pocono Family YMCA  'A'                     2:15.98    2:14.71 DIST    36  
     1) Flynn, Morgan E 10              2) Fenn, Lauren E 10              
     3) Delaney, Julia J 9              4) Jackett, Paige E 10            
       38.52    30.19    35.75    30.25                                    
  4 Schuylkill YMCA  'A'                        2:20.19    2:25.35         34  
     1) Dukmen, Mallorie 10             2) Cairns, Alyssa 9               
     3) Rakus, Elizabeth 10             4) Mallams, Kylie 10              
       33.60    39.75    37.23    34.77                                    
  5 Wilkes-Barre Family YMCA  'A'               2:26.99    2:26.36         32  
     1) Mahler, Emily 9                 2) Brown, Alexandra 10            
     3) Weiss, Madison 10               4) Walting, Margaret 9            
       38.16    44.07    32.89    31.24                                    
  6 Hazleton YMCA  'B'                          2:25.39    2:26.46         30  
     1) Polivka, Nikki 10               2) O'Hara, Marina 10              
     3) Ohl, Jaclyn 9                   4) Carrell, Kristyn 10            
       36.15    36.59    37.72    36.00                                    
  7 Pocono Family YMCA  'B'                     2:30.95    2:35.84         28  
     1) McCall, Corinne C 9             2) Guy, Dalana S 9                
     3) Smith, Sydney L 10              4) Withey, Emma N 10              
       38.21    46.03    36.07    35.53                                    
  8 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:28.45    2:37.28         26  
     1) Patel, Jenna 10                 2) Schaefer, Molly M 10           
     3) Ingargiola, Julia 10            4) Luchetti, Madison 9            
       34.20    39.39    35.43    48.26                                    
  9 Hazleton YMCA  'C'                          2:47.78    2:56.22         24  
     1) Lloyd, Sarah 9                  2) Mintz, Abigail 9               
     3) Collins, Amy 9                  4) Ferry, Alexa 9                 
       42.30    18.09    29.30  1:26.53                                    
 
Event 30  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              2:22.50  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schuylkill YMCA  'A'                        2:16.77    2:18.70 DIST    44  
     1) Turnitza, Zach 10               2) Keith, Eliot 10                
     3) Kalinich, Jack 10               4) Schreffler, Ryan 10            
       30.56    39.95    39.46    28.73                                    
  2 Pocono Family YMCA  'A'                     2:16.78    2:21.32 DIST    38  
     1) Roman, Justin E 10              2) Naturale, Rory B 9             
     3) Bunn, Crew A 9                  4) Cerbone, William Z 9           
       34.66    34.77    37.32    34.57                                    
 
Event 31  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:56.37    1:56.20         44  
     1) Mezzanotte, Lauren M 17         2) Vanderhoof, Baileigh T 15      
     3) Yang, Lena 17                   4) Burns, Alex K 15               
       29.75    32.90    28.06    25.49                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          1:57.87    1:58.21         38  
     1) Grego, Shaina 17                2) Butkus, Joann 15               
     3) Yannes, Rebecca 15              4) Kendall, Hailey 16             
       31.34    31.74    29.04    26.09                                    
  3 Hazleton YMCA  'B'                          2:06.41    2:06.13         36  
     1) Krupko, Sabrina 16              2) Amey, Miranda 15               
     3) Podlesny, Alexandra 15          4) Kanaskie, Caroline 16          
       32.46    36.28    31.07    26.32                                    
  4 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:03.00    2:06.48         34  
     1) Burdick-Risser, Eliza C 15      2) Giombetti, Samantha 16         
     3) Carey, Megan T 15               4) LaTorre, Vanessa C 16          
       33.08    35.87    29.29    28.24                                    
  5 Pocono Family YMCA  'B'                     2:05.29    2:08.69         32  
     1) Joyce, Emily E 15               2) Murphy, Morgan P 13            
     3) Parrish, Janay E 16             4) Vanderhoof, Kaela A 15         
       32.37    39.98    26.75    29.59                                    
  6 Schuylkill YMCA  'A'                        2:06.32    2:15.79         30  
     1) Turnitza, Laura 11              2) Hoffman, Mallory 13            
     3) Dukman, Courtney 13             4) Adams, Allison 14              
       39.26    39.96    31.45    25.12                                    
 
Event 32  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          1:43.55    1:42.89         44  
     1) Paisley, Ryan 16                2) Farley, Tyler 16               
     3) Toribio, Joan 19                4) Cullen, Matthew 17             
       25.87    30.09    24.67    22.26                                    
  2 Hazleton YMCA  'B'                          1:51.16    1:47.71         38  
     1) Stofka, CJ 16                   2) Sirkot, Alex 16                
     3) Hicks, Jeffrey 17               4) Cunningham, Daniel 17          
       27.72    29.11    26.03    24.85                                    
  3 Pocono Family YMCA  'A'                     1:54.56    1:50.57         36  
     1) Gallagher, Alex M 17            2) Rodriguez Jr, Carlos A 17      
     3) Cruz, Colin G 17                4) Denniston, Brandon L 17        
       27.87    31.55    26.38    24.77                                    
  4 Pocono Family YMCA  'B'                     2:11.67    1:59.51         34  
     1) Bartlett, Sean S 17             2) Denniston, Nicholas C 15       
     3) Lilley, Duncan 16               4) Gray, Kyle P 15                
       30.07    33.19    30.69    25.56                                    
 
Event 33  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:13.00  DIST
              4:03.58  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:56.87    1:55.56 DIST    44  
     1) Cabral, Emily J 14              2) Cerbone, Mary S 13             
     3) Palaski, Margaux R 14           4) Wolbert, Emily C 14            
       30.22    31.44    27.90    26.00                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          2:05.86    2:02.50 DIST    38  
     1) VanHorn, Kiera 14               2) Grego, Felicia 14              
     3) Sanko, Shelby 14                4) Pleban, Katelynn 14            
       32.75    34.08    29.04    26.63                                    
  3 Pocono Family YMCA  'B'                     2:05.76    2:05.51 DIST    36  
     1) Konz, Kimmie T 14               2) Llewellyn, Janel M 14          
     3) Dwyer, Meaghan 14               4) Marcucci, Stephanie 14         
       33.20    33.25    31.97    27.09                                    
  4 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:07.40    2:07.03 DIST    34  
     1) Bessoir, Abby L 13              2) Babarsky, Bailey A 13          
     3) Byman, Leah E 13                4) Sebastianelli, Clare M 14      
       33.61    34.74    33.18    25.50                                    
  5 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:30.00    2:23.39 NAT     32  
     1) Hawkins, Sadie R 13             2) Carey, Devon C 13              
     3) Selznick, Aliza G 13            4) Giombetti, Bethany A 14        
       37.89    44.69    33.17    27.64                                    
  6 Hazleton YMCA  'C'                          2:41.39    2:35.76 NAT     30  
     1) Zapotocky, Heidi 14             2) Dalja, Ramona 13               
     3) Flowers, Maria 13               4) Sitch, Karalyn 13              
       36.34    47.48    38.26    33.68                                    
 -- Hazleton YMCA  'B'                          2:14.22         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) O'Donnell, Jenna 13             2) Carrell, Victoria 13           
     3) Gombert, Kelsey 14              4) O'Hara, Morgan 13              
       34.00    36.60    33.80    27.63                                    
 
Event 34  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:10.00  DIST
              3:39.99  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:58.31    1:55.35 DIST    44  
     1) Orlowski, Colin 14              2) Naturale, Colin B 13           
     3) Swingle, Brandon R 13           4) Velez, Samuel 14               
       28.25    35.12    27.44    24.54                                    
  2 Schuylkill YMCA  'A'                        2:10.53    2:04.05 DIST    38  
     1) Boran, Mark 13                  2) Marino, Nathanael 14           
     3) Botto, Charlie 13               4) Widtfeldt, Gerald 13           
       32.11    29.49    30.83    31.62                                    
 
Event 35  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:19.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schuylkill YMCA  'A'                        2:02.88    2:03.48 DIST    44  
     1) Felty, Taylor 12                2) Ebling, Tamika 12              
     3) Corse Campion, Sarah A 12       4) Zimmerman, Mary 12             
       32.99    34.22    29.75    26.52                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          2:11.97    2:11.69 DIST    38  
     1) Crawford, Caylah 12             2) Krupko, Angelina 12            
     3) DeAngelo, Brinn 11              4) Kanaskie, Rebecca 12           
       32.92    36.98    32.46    29.33                                    
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:18.40    2:18.70 DIST    36  
     1) Campbell, Cailin E 11           2) Armetta, Karina 11             
     3) Burlein, Hannah J 12            4) Brier, Claire 12               
       34.62    42.21    32.55    29.32                                    
  4 Pocono Family YMCA  'A'                     2:22.11    2:21.19         34  
     1) Parrish, Nadine J 12            2) Denniston, Kristen M 12        
     3) Neville, Madeline N 11          4) Marga, Livia 12                
       34.95    40.60    32.77    32.87                                    
  5 Hazleton YMCA  'B'                          2:42.23    2:40.00         32  
     1) Bartel, Jillian 11              2) Llewellyn, Megan 11            
     3) Blase, Gina 11                  4) Lloyd, Allison 12              
       41.43    41.62    43.80    33.15                                    
  6 Pocono Family YMCA  'B'                     2:45.25    2:41.45         30  
     1) Grunauer, Emily 12              2) Dwyer, Emily 12                
     3) Franzo, Elizabeth A 11          4) Loihle, Andi L 11              
       51.30    31.94    41.73    36.48                                    
 -- Pocono Family YMCA  'C'                     2:56.53         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Barrett, Caroline 11            2) Chambers, Kaori 11             
     3) Shahin, Mariam 12               4) Bender, Tara D 11              
       55.26    38.39    46.03    38.82                                    
 -- Hazleton YMCA  'C'                          3:29.24         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous touch - breast
     1) McPherson, Jessica 11           2) Murman, Jessica 11             
     3) Mintz, Hannah 12                4) Danzeisen, Julia 11            
       54.94  1:04.07  1:00.15    31.10                                    
 
Event 36  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:23.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     2:09.23    2:05.48 DIST    44  
     1) Gerner, Holden J 11             2) Wolbert, Zack F 12             
     3) Naturale, Liam B 11             4) Schwartz, Jason 12             
       34.28    36.48    27.40    27.32                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          2:14.85    2:12.08 DIST    38  
     1) DeAngelo, Justyn 12             2) Cullen, Keith 12               
     3) Dando, Timmy 12                 4) Cunningham, Frank 11           
       32.16    37.95    31.30    30.67                                    
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:27.00    2:27.43         36  
     1) Brier, Kyle P 12                2) Babarsky, Bryce J 12           
     3) Schaefer, Alex B 12             4) Field, Patrick J 12            
       41.71    39.33    33.19    33.20                                    
  4 Pocono Family YMCA  'B'                     2:40.75    2:40.43         34  
     1) McCall, Conor P 12              2) Dougherty, Luke C 11           
     3) Shahin, Hesham 11               4) Fedarick, Jordan T 12          
       38.25    46.05    42.55    33.58                                    
  5 Hazleton YMCA  'B'                          2:53.22    2:53.23         32  
     1) Sabatos, Ben 11                 2) Mahler, Wesley 12              
     3) Flowers, Paul 11                4) Gould, Dylan 11                
       43.29    15.94    32.56  1:21.44                                    
 
Event 37  Girls 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  NAT
              1:00.00  DIST
              1:10.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Lena          17 Pocono Piranhas        54.79      54.09 DIST    22  
      25.68   28.41                                                
  2 Carey, Megan T      15 GrScranton-PA          57.74      56.09 DIST    19  
      26.46   29.63                                                
  3 Butkus, Joann       15 Hazleton-PA            54.45      56.24 DIST    18  
      27.40   28.84                                                
  4 Kanaskie, Caroline  16 Hazleton-PA            57.09      56.41 DIST    17  
      27.33   29.08                                                
  5 Burns, Alex K       15 Pocono Piranhas        55.67      56.72 DIST    16  
      27.27   29.45                                                
  6 Mezzanotte, Lauren  17 Pocono Piranhas        56.94      59.64 DIST    15  
      27.90   31.74                                                
  7 LaTorre, Vanessa C  16 GrScranton-PA        1:01.38    1:01.24 CHSC    14  
      29.24   32.00                                                
  8 Burdick-Risser, El  15 GrScranton-PA        1:01.23    1:02.62 CHSC    13  
      29.78   32.84                                                
  9 Krupko, Sabrina     16 Hazleton-PA          1:05.00    1:03.96 CHSC    12  
      29.46   34.50                                                
 10 Vanderhoof, Kaela   15 Pocono Piranhas      1:03.36    1:04.59 CHSC    10  
      30.86   33.73                                                
 
Event 38  Boys 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.79  NAT
                53.50  DIST
              1:03.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Toribio, Joan       19 Hazleton-PA            49.87      49.95 DIST    22  
      24.21   25.74                                                
  2 Hicks, Jeffrey      17 Hazleton-PA            52.20      51.25 DIST    19  
      24.65   26.60                                                
  3 Cullen, Matthew     17 Hazleton-PA            51.02      51.64 DIST    18  
      24.62   27.02                                                
  4 Cruz, Colin G       17 Pocono Piranhas        52.46      52.15 DIST    17  
      25.38   26.77                                                
  5 Stofka, CJ          16 Hazleton-PA            52.94      52.65 DIST    16  
      25.42   27.23                                                
  6 Hewlett, Thomas     16 GrScranton-PA          55.12      54.02 CHSC    15  
      25.53   28.49                                                
  7 Gallagher, Alex M   17 Pocono Piranhas        53.85      54.74 CHSC    14  
      26.19   28.55                                                
  8 Bartlett, Sean S    17 Pocono Piranhas        55.75      54.79 CHSC    13  
      26.36   28.43                                                
  9 Sirkot, Alex        16 Hazleton-PA            57.26      55.49 CHSC    12  
      25.92   29.57                                                
 10 Vale, Sam           15 GrScranton-PA          57.19      56.84 CHSC    10  
      27.03   29.81                                                
 11 Samec, Timothy      18 Hazleton-PA          1:01.28    1:00.20 CHSC     8  
      27.82   32.38                                                
 
Event 39  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  NAT
              1:01.00  DIST
              1:12.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Allison      14 Schuykill-PA           55.30      55.95 DIST    22  
      27.07   28.88                                                
  2 Wolbert, Emily C    14 Pocono Piranhas        55.96      56.14 DIST    19  
      27.28   28.86                                                
  3 Cerbone, Mary S     13 Pocono Piranhas        58.13      58.36 DIST    18  
      28.24   30.12                                                
  4 Sanko, Shelby       14 Hazleton-PA            57.41      58.90 DIST    17  
      28.31   30.59                                                
  5 Cabral, Emily J     14 Pocono Piranhas      1:00.08      59.74 DIST    16  
      28.99   30.75                                                
  6 Sebastianelli, Cla  14 GrScranton-PA        1:00.13    1:00.33 DIST    15  
      28.97   31.36                                                
  7 Byman, Leah E       13 GrScranton-PA        1:05.65    1:00.49 DIST    14  
      29.00   31.49                                                
  8 Pleban, Katelynn    14 Hazleton-PA          1:04.51    1:02.02 CHSC    13  
      29.82   32.20                                                
  9 VanHorn, Kiera      14 Hazleton-PA          1:02.18    1:02.35 CHSC    12  
    1:02.51                                                        
 10 O'Donnell, Jenna    13 Hazleton-PA          1:03.24    1:02.76 CHSC    10  
      30.36   32.40                                                
 11 O'Hara, Morgan      13 Hazleton-PA          1:02.40    1:03.11 CHSC     8  
      29.77   33.34                                                
 12 Giombetti, Bethany  14 GrScranton-PA        1:06.71    1:05.85 CHSC     7  
      31.70   34.15                                                
 13 Selznick, Aliza G   13 GrScranton-PA        1:06.69    1:06.37 CHSC     6  
      30.68   35.69                                                
 14 Bessoir, Abby L     13 GrScranton-PA        1:07.00    1:06.77 CHSC     5  
      31.76   35.01                                                
 15 Hawkins, Sadie R    13 GrScranton-PA        1:15.52    1:08.08 CHSC     4  
      32.74   35.34                                                
 16 Hoffman, Mallory    13 Schuykill-PA         1:08.01    1:08.80 CHSC     3  
      32.51   36.29                                                
 17 Murphy, Morgan P    13 Pocono Piranhas      1:10.03    1:09.64 CHSC     2  
      32.19   37.45                                                
 18 Carrell, Victoria   13 Hazleton-PA          1:08.04    1:09.87 CHSC     1  
      33.08   36.79                                                
 19 Miller, Kayla       13 Wilkes-Barre-PA      1:19.73    1:19.97        
      36.95   43.02                                                
 20 Sitch, Karalyn      13 Hazleton-PA          1:25.77    1:25.43        
      38.35   47.08                                                
 21 Carey, Devon C      13 GrScranton-PA        1:25.20    1:26.35        
 
Event 40  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.79  NAT
              1:00.00  DIST
              1:07.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Velez, Samuel       14 Pocono Piranhas        54.42      52.90 DIST    22  
  2 Marino, Nathanael   14 Schuykill-PA           53.49      53.20 DIST    19  
  3 Swingle, Brandon R  13 Pocono Piranhas        57.69      56.53 DIST    18  
  4 Gerner, Ben         14 Pocono Piranhas        57.14      56.68 DIST    17  
  5 Botto, Charlie      13 Schuykill-PA           59.59    1:00.40 CHSC    16  
  6 Lilley, Conor       13 Pocono Piranhas      1:01.52    1:00.78 CHSC    15  
  7 Boran, Mark         13 Schuykill-PA         1:02.99    1:02.12 CHSC    14  
  8 Hollister, Ben T    13 GrScranton-PA        1:05.19    1:03.37 CHSC    13  
  9 Vale, Benjamin      13 GrScranton-PA        1:07.88    1:03.58 CHSC    12  
 10 Sirkot, Jacob       13 Hazleton-PA          1:05.90    1:04.79 CHSC    10  
 11 Ramaswamy, Karthik  13 Pocono Piranhas      1:09.20    1:12.72          8  
 12 Widtfeldt, Gerald   13 Schuykill-PA         1:16.04    1:14.25          7  
 
Event 41  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:04.50  DIST
              1:13.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Mary     12 Schuykill-PA           58.44      59.31 DIST    22  
      28.48   30.83                                                
  2 Brier, Claire       12 GrScranton-PA        1:08.78    1:06.17 CHSC    19  
      30.42   35.75                                                
  3 Neville, Madeline   11 Pocono Piranhas      1:05.42    1:06.19 CHSC    18  
      32.22   33.97                                                
  4 Krupko, Angelina    12 Hazleton-PA          1:07.65    1:06.44 CHSC    17  
      31.62   34.82                                                
  5 Strouphauer, Ashle  12 Schuykill-PA         1:15.77    1:12.14 CHSC    16  
      33.62   38.52                                                
  6 Marga, Livia        12 Pocono Piranhas      1:14.05    1:13.43 CHSC    15  
  7 Turnitza, Laura     11 Schuykill-PA         1:15.40    1:14.90         14  
      36.17   38.73                                                
  8 Lloyd, Allison      12 Hazleton-PA          1:12.03    1:15.75         13  
      35.36   40.39                                                
  9 Protzman, Lora      11 GrScranton-PA        1:17.54    1:16.97         12  
      36.41   40.56                                                
 10 Llewellyn, Megan    11 Hazleton-PA          1:22.06    1:17.39         10  
      36.48   40.91                                                
 11 Bartel, Jillian     11 Hazleton-PA          1:20.10    1:18.31          8  
      36.89   41.42                                                
 12 Denniston, Kristen  12 Pocono Piranhas      1:20.58    1:20.30          7  
      36.92   43.38                                                
 13 Loihle, Andi L      11 Pocono Piranhas      1:18.87    1:20.76          6  
      38.40   42.36                                                
 14 Walsh, Allison M    12 GrScranton-PA        1:24.34    1:21.32          5  
      38.09   43.23                                                
 15 Grunauer, Emily     12 Pocono Piranhas      1:25.90    1:24.08          4  
      38.69   45.39                                                
 16 Mintz, Hannah       12 Hazleton-PA          1:33.10    1:35.39          3  
      44.41   50.98                                                
 17 Barrett, Caroline   11 Pocono Piranhas      1:32.30    1:35.44          2  
 18 Danzeisen, Julia    11 Hazleton-PA          1:32.83    1:40.26          1  
      45.75   54.51                                                
 -- Murman, Jessica     11 Hazleton-PA          1:46.78         DQ        
      No touch on turn
 
Event 42  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.00  DIST
              1:13.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dando, Timmy        12 Hazleton-PA            59.74    1:00.72 DIST    22  
      29.11   31.61                                                
  2 Schaefer, Alex B    12 GrScranton-PA        1:02.30    1:01.23 DIST    19  
      28.98   32.25                                                
  3 DeAngelo, Justyn    12 Hazleton-PA          1:01.12    1:01.73 DIST    18  
      29.74   31.99                                                
  4 Schwartz, Jason     12 Pocono Piranhas      1:04.21    1:03.89 DIST    17  
      29.73   34.16                                                
  5 McCall, Conor P     12 Pocono Piranhas      1:10.41    1:10.64 CHSC    16  
      32.76   37.88                                                
  6 Cunningham, Frank   11 Hazleton-PA          1:09.61    1:11.90 CHSC    15  
      34.28   37.62                                                
  7 Field, Patrick J    12 GrScranton-PA        1:15.10    1:13.13 CHSC    14  
      35.30   37.83                                                
  8 Fedarick, Jordan T  12 Pocono Piranhas      1:15.23    1:16.39         13  
      36.24   40.15                                                
  9 Shahin, Hesham      11 Pocono Piranhas      1:22.83    1:18.96         12  
      36.47   42.49                                                
 10 Vinik, Aaron        12 Pocono Piranhas      1:26.93    1:19.85         10  
    1:19.91                                                        
 11 Mahler, Wesley      12 Hazleton-PA          1:22.89    1:20.23          8  
      37.91   42.32                                                
 12 Kokitus, Brady      11 Schuykill-PA         1:19.08    1:24.57          7  
      38.72   45.85                                                
 13 Sabatos, Ben        11 Hazleton-PA          1:22.20    1:28.36          6  
      41.04   47.32                                                
 14 Dougherty, Luke C   11 Pocono Piranhas      1:32.80    1:41.44          5  
      47.36   54.08                                                
 
Event 43  Girls 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.89  NAT
              2:25.00  DIST
              2:51.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grego, Shaina       17 Hazleton-PA          2:14.59    2:22.35 DIST    22  
      31.40   35.96   42.93   32.06                                
  2 Yannes, Rebecca     15 Hazleton-PA          2:23.09    2:22.36 DIST    19  
      30.58   37.03   42.81   31.94                                
  3 Parrish, Janay E    16 Pocono Piranhas      2:25.56    2:27.79 CHSC    18  
      31.17   41.50   39.99   35.13                                
  4 Amey, Miranda       15 Hazleton-PA          2:27.18    2:29.61 CHSC    17  
      32.23   38.38   43.88   35.12                                
  5 Podlesny, Alexandr  15 Hazleton-PA          2:26.94    2:30.65 CHSC    16  
      33.69   37.01   46.95   33.00                                
  6 Burdick-Risser, El  15 GrScranton-PA        2:30.28    2:31.85 CHSC    15  
      32.71   40.96   44.18   34.00                                
  7 Acri, Ashley        16 Hazleton-PA          2:39.20    2:42.90 CHSC    14  
      35.46   41.48   50.06   35.90                                
 
Event 44  Boys 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.69  NAT
              2:16.00  DIST
              2:34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paisley, Ryan       16 Hazleton-PA          2:12.88    2:01.71 DIST    22  
      26.04   30.01   36.83   28.83                                
  2 Farley, Tyler       16 Hazleton-PA          2:11.86    2:11.59 DIST    19  
      29.05   33.70   37.79   31.05                                
  3 Rodriguez Jr, Carl  17 Pocono Piranhas      2:15.36    2:14.36 DIST    18  
      28.55   36.15   38.59   31.07                                
  4 Cunningham, Daniel  17 Hazleton-PA          2:16.10    2:20.84 CHSC    17  
      31.03   36.48   41.26   32.07                                
  5 Denniston, Nichola  15 Pocono Piranhas      2:26.60    2:25.71 CHSC    16  
      30.12   39.32   44.70   31.57                                
  6 Gray, Kyle P        15 Pocono Piranhas      2:26.45    2:29.15 CHSC    15  
      30.60                   34.51                                
 
Event 45  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.89  NAT
              2:29.00  DIST
              2:56.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grego, Felicia      14 Hazleton-PA          2:17.15    2:17.60 DIST    22  
      30.30   34.57   41.34   31.39                                
  2 Cerbone, Mary S     13 Pocono Piranhas      2:23.05    2:20.15 DIST    19  
      30.57   37.67   38.29   33.62                                
  3 Cabral, Emily J     14 Pocono Piranhas      2:19.45    2:23.19 DIST    18  
      31.01   35.98   41.78   34.42                                
  4 Llewellyn, Janel M  14 Pocono Piranhas      2:20.78    2:24.65 DIST    17  
      31.76   36.99   41.81   34.09                                
  5 Konz, Kimmie T      14 Pocono Piranhas      2:36.14    2:37.64 CHSC    16  
      34.20   40.26   45.03   38.15                                
  6 Dukman, Courtney    13 Schuykill-PA         2:42.41    2:39.79 CHSC    15  
      33.65   38.01   50.34   37.79                                
  7 Gombert, Kelsey     14 Hazleton-PA          3:04.08    2:55.03 CHSC    14  
      35.15   44.52   54.62   40.74                                
  8 Flowers, Maria      13 Hazleton-PA          3:12.32    3:10.27         13  
      40.92   46.58   58.38   44.39                                
 -- Domenico, Clare I   14 GrScranton-PA        3:06.33         DQ        
      Not on back off wall - back
      42.45   44.73   57.59   42.31                                
 
Event 46  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.69  NAT
              2:30.00  DIST
              2:45.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Colin     14 Pocono Piranhas      2:07.72    2:08.50 DIST    22  
      27.94   32.76   38.07   29.73                                
  2 Naturale, Colin B   13 Pocono Piranhas      2:33.47    2:30.94 CHSC    19  
      33.44   39.21   43.15   35.14                                
  3 Vale, Benjamin      13 GrScranton-PA        2:47.11    2:51.30         18  
      38.16   44.00   52.35   36.79                                
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:40.00  DIST
              3:04.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kanaskie, Rebecca   12 Hazleton-PA          2:32.11    2:32.59 DIST    22  
      32.65   39.47   43.54   36.93                                
  2 Felty, Taylor       12 Schuykill-PA         2:41.00    2:36.95 DIST    19  
      33.66   39.66   48.07   35.56                                
  3 DeAngelo, Brinn     11 Hazleton-PA          2:38.46    2:38.01 DIST    18  
      34.08   40.31   46.95   36.67                                
  4 Parrish, Nadine J   12 Pocono Piranhas      2:41.69    2:40.90 CHSC    17  
      33.48   42.98   46.71   37.73                                
  5 Campbell, Cailin E  11 GrScranton-PA        2:56.05    2:51.08 CHSC    16  
      38.76   40.57   50.38   41.37                                
  6 Blase, Gina         11 Hazleton-PA          3:28.82    3:20.25         15  
      46.62   53.65   53.52   46.46                                
 -- Walting, Madeleine  11 Wilkes-Barre-PA      3:09.86         DQ        
      Not on back off wall - back
      42.76   50.57   55.66   43.62                                
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:47.50  DIST
              3:03.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeAngelo, Justyn    12 Hazleton-PA          2:32.42    2:34.78 DIST    22  
      34.46   36.28   48.01   36.03                                
  2 Naturale, Liam B    11 Pocono Piranhas      2:42.13    2:37.51 DIST    19  
      34.28   42.76   45.68   34.79                                
  3 Babarsky, Bryce J   12 GrScranton-PA        2:31.65    2:49.03 CHSC    18  
      41.22   43.42   47.01   37.38                                
  4 Mahler, Adam        11 Wilkes-Barre-PA      3:02.16    3:04.91         17  
      37.82   48.08   58.06   40.95                                
 -- Field, Patrick J    12 GrScranton-PA        3:45.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
      41.60   51.28   54.38   42.47                                
 
Event 49  Girls 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  NAT
              1:06.00  DIST
              1:16.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderhoof, Bailei  15 Pocono Piranhas      1:01.32    1:02.43 DIST    22  
      29.22   33.21                                                
  2 Yang, Lena          17 Pocono Piranhas      1:00.70    1:02.68 DIST    19  
      29.80   32.88                                                
  3 Carey, Megan T      15 GrScranton-PA        1:07.25    1:04.73 DIST    18  
      29.49   35.24                                                
  4 Butkus, Joann       15 Hazleton-PA          1:00.06    1:05.07 DIST    17  
      30.66   34.41                                                
  5 Krupko, Sabrina     16 Hazleton-PA          1:15.88    1:12.91 CHSC    16  
      32.54   40.37                                                
  6 Acri, Ashley        16 Hazleton-PA          1:14.05    1:19.58         15  
      37.52   42.06                                                
 
Event 50  Boys 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  NAT
              1:02.00  DIST
              1:08.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Toribio, Joan       19 Hazleton-PA            57.83      54.34 DIST    22  
      25.22   29.12                                                
  2 Cruz, Colin G       17 Pocono Piranhas        59.54      58.56 DIST    19  
      27.51   31.05                                                
  3 Gallagher, Alex M   17 Pocono Piranhas      1:01.40    1:02.32 CHSC    18  
      28.12   34.20                                                
  4 Hicks, Jeffrey      17 Hazleton-PA            59.76    1:02.33 CHSC    17  
      28.82   33.51                                                
  5 Cullen, Matthew     17 Hazleton-PA          1:11.20    1:03.22 CHSC    16  
      29.11   34.11                                                
  6 Denniston, Nichola  15 Pocono Piranhas      1:05.41    1:05.44 CHSC    15  
      30.85   34.59                                                
  7 Lilley, Duncan      16 Pocono Piranhas      1:07.51    1:07.49 CHSC    14  
      31.19   36.30                                                
  8 Gray, Kyle P        15 Pocono Piranhas      1:06.40    1:07.86 CHSC    13  
      30.06   37.80                                                
 
Event 51  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  NAT
              1:12.50  DIST
              1:19.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    14 Pocono Piranhas      1:01.03    1:01.45 DIST    22  
      28.72   32.73                                                
  2 Palaski, Margaux R  14 Pocono Piranhas      1:01.70    1:01.60 DIST    19  
      28.72   32.88                                                
  3 Grego, Felicia      14 Hazleton-PA          1:02.31    1:03.60 DIST    18  
      30.26   33.34                                                
  4 Dwyer, Meaghan      14 Pocono Piranhas      1:07.54    1:14.44 CHSC    17  
      33.30   41.14                                                
  5 Byman, Leah E       13 GrScranton-PA        1:13.68    1:14.50 CHSC    16  
      35.41   39.09                                                
  6 Sebastianelli, Cla  14 GrScranton-PA        1:14.88    1:16.58 CHSC    15  
      34.96   41.62                                                
  7 Gombert, Kelsey     14 Hazleton-PA          1:24.50    1:23.92         14  
      38.29   45.63                                                
 
Event 52  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  NAT
              1:12.50  DIST
              1:18.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marino, Nathanael   14 Schuykill-PA           59.69      58.77 DIST    22  
      27.72   31.05                                                
  2 Swingle, Brandon R  13 Pocono Piranhas      1:02.82    1:01.53 DIST    19  
      27.79   33.74                                                
  3 Velez, Samuel       14 Pocono Piranhas      1:00.59    1:02.62 DIST    18  
      29.12   33.50                                                
  4 Vale, Benjamin      13 GrScranton-PA        1:22.00    1:20.75         17  
      37.88   42.87                                                
 
Event 53  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                33.00  DIST
                38.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corse Campion, Sar  12 Schuykill-PA           29.95      30.67 DIST    22  
  2 Burlein, Hannah J   12 GrScranton-PA          31.72      31.82 DIST    19  
  3 DeAngelo, Brinn     11 Hazleton-PA            31.74      32.34 DIST    18  
  4 Neville, Madeline   11 Pocono Piranhas        32.24      32.91 DIST    17  
  5 Patel, Jasmin S     12 GrScranton-PA          34.57      33.89 CHSC    16  
  6 Parrish, Nadine J   12 Pocono Piranhas        32.80      34.21 CHSC    15  
  7 Krupko, Angelina    12 Hazleton-PA            36.43      35.66 CHSC    14  
  8 Ebling, Tamika      12 Schuykill-PA           36.82      36.55 CHSC    13  
  9 Crawford, Caylah    12 Hazleton-PA            32.78      36.64 CHSC    12  
 10 Franzo, Elizabeth   11 Pocono Piranhas        39.78      40.60         10  
 11 Blase, Gina         11 Hazleton-PA            46.67      44.74          8  
 12 Chambers, Kaori     11 Pocono Piranhas        45.28      46.93          7  
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                36.00  DIST
                38.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F     12 Pocono Piranhas        28.07      27.36 DIST    22  
  2 Naturale, Liam B    11 Pocono Piranhas        32.77      32.70 DIST    19  
  3 Gerner, Holden J    11 Pocono Piranhas        34.47      33.38 DIST    18  
  4 Cullen, Keith       12 Hazleton-PA            34.71      33.55 DIST    17  
  5 Mahler, Adam        11 Wilkes-Barre-PA        34.96      37.17 CHSC    16  
  6 Gould, Dylan        11 Hazleton-PA            54.75      47.71         15  
 -- Flowers, Paul       11 Hazleton-PA            41.44         DQ        
      Scissors kick
 
Event 55  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Emily E      15 Pocono Piranhas      5:26.17    5:28.13         22  
      28.98   31.64   32.65   33.00   33.58   33.82   33.63   34.15
      33.65   33.03                                                
  2 Burns, Alex K       15 Pocono Piranhas      5:24.10    5:34.57         19  
      29.65   31.79   33.01   33.77   34.56   34.69   35.36   34.14
      34.62   32.98                                                
  3 Grego, Shaina       17 Hazleton-PA          5:40.39    5:34.58         18  
      30.42   33.13   33.84   34.38   33.96   34.20   34.39   34.37
      33.67   32.22                                                
  4 Yannes, Rebecca     15 Hazleton-PA          5:41.50    5:35.63         17  
      30.93   33.16   34.14   34.42   34.03   34.27   34.44   34.23
      33.82   32.19                                                
  5 Llewellyn, Janel M  14 Pocono Piranhas      5:38.92    5:42.77         16  
      30.45   33.41   34.20   35.35   34.45   35.30   35.09   35.52
      35.28   33.72                                                
  6 Amey, Miranda       15 Hazleton-PA          5:46.74    5:57.07         15  
      31.87   35.00   35.96   36.51   36.28   36.27   36.34   36.51
      36.70   35.63                                                
  7 Vanderhoof, Kaela   15 Pocono Piranhas      6:02.74    6:11.63         14  
      31.51   35.84   37.48   37.49   38.98   38.73   38.53   38.60
      37.66   36.81                                                
  8 Konz, Kimmie T      14 Pocono Piranhas      6:20.99    6:20.71         13  
      32.40   36.71   38.60   38.81   38.89   39.80   38.33   40.69
      38.75   37.73                                                
  9 Zapotocky, Heidi    14 Hazleton-PA          6:34.00    6:50.66         12  
      33.89   39.86   42.09   43.39   42.99   43.13   43.10   42.31
      40.96   38.94                                                
 
Event 56  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Daniel  17 Hazleton-PA          5:20.78    5:17.33         22  
      28.24   31.37   32.41   32.38   32.31   32.66   33.09   33.11
      32.11   29.65                                                
  2 Vale, Sam           15 GrScranton-PA        5:49.12    5:44.38         19  
      29.76   33.34   34.62   35.30   34.66   36.00   36.04   35.83
      35.55   33.28                                                
  3 Lilley, Duncan      16 Pocono Piranhas      6:03.36    6:05.53         18  
      31.37   34.95   36.09   37.43   37.84   38.21   38.70   38.79
      37.25   34.90                                                
 
Event 57  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                29.00  DIST
                34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Mary     12 Schuykill-PA           26.80      27.73 DIST    22  
  2 Corse Campion, Sar  12 Schuykill-PA           28.10      28.00 DIST    19  
  3 Felty, Taylor       12 Schuykill-PA           28.62      28.78 DIST    18  
  4 Burlein, Hannah J   12 GrScranton-PA          28.89      29.46 CHSC    17  
  5 Parrish, Nadine J   12 Pocono Piranhas        30.68      30.05 CHSC    16  
  6 Ebling, Tamika      12 Schuykill-PA           30.53      30.09 CHSC    15  
  7 Brier, Claire       12 GrScranton-PA          30.14      30.37 CHSC    14  
  8 Armetta, Karina     11 GrScranton-PA          30.44      30.61 CHSC    13  
  9 Lloyd, Allison      12 Hazleton-PA            31.26      31.53 CHSC    12  
 10 Smith, Corinne      12 Wilkes-Barre-PA        31.05      31.56 CHSC    10  
 11 Patel, Jasmin S     12 GrScranton-PA          32.59      31.87 CHSC     8  
 12 Campbell, Cailin E  11 GrScranton-PA          32.40      32.04 CHSC     7  
 13 Strouphauer, Ashle  12 Schuykill-PA           34.06      33.00 CHSC     6  
 14 Dwyer, Emily        12 Pocono Piranhas        34.55      33.38 CHSC     5  
 15 Protzman, Lora      11 GrScranton-PA          33.00      33.40 CHSC     4  
 16 Marga, Livia        12 Pocono Piranhas        32.70      33.77 CHSC     3  
 17 Denniston, Kristen  12 Pocono Piranhas        34.19      34.11 CHSC     2  
 18 Turnitza, Laura     11 Schuykill-PA           33.50      34.75          1  
 19 Walsh, Allison M    12 GrScranton-PA          34.75      35.63        
 20 Bartel, Jillian     11 Hazleton-PA            36.74      35.80        
 21 Franzo, Elizabeth   11 Pocono Piranhas        37.58      36.70        
 22 Chambers, Kaori     11 Pocono Piranhas        35.47      36.91        
 23 Shahin, Mariam      12 Pocono Piranhas        37.53      37.13        
 24 Bender, Tara D      11 Pocono Piranhas        38.28      37.31        
 25 Grunauer, Emily     12 Pocono Piranhas        36.74      37.34        
 26 Mintz, Hannah       12 Hazleton-PA            42.07      40.33        
 27 Barrett, Caroline   11 Pocono Piranhas        42.11      40.49        
 28 Morman, Megan K     11 GrScranton-PA          41.94      42.03        
 29 McPherson, Jessica  11 Hazleton-PA            50.74      47.29        
 30 Murman, Jessica     11 Hazleton-PA            46.46      47.38        
 
Event 58  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.80  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Jason     12 Pocono Piranhas        28.13      27.29 DIST    22  
  2 Schaefer, Alex B    12 GrScranton-PA          28.63      27.66 DIST    19  
  3 Gerner, Holden J    11 Pocono Piranhas        30.51      30.36 DIST    18  
  4 McCall, Conor P     12 Pocono Piranhas        30.62      30.71 DIST    17  
  5 Cunningham, Frank   11 Hazleton-PA            31.61      31.43 CHSC    16  
  6 Flowers, Paul       11 Hazleton-PA            32.31      31.91 CHSC    15  
  7 Wrobleski, Colin    11 Wilkes-Barre-PA        33.17      32.55 CHSC    14  
  8 Mahler, Adam        11 Wilkes-Barre-PA        31.75      32.85 CHSC    13  
  9 Field, Patrick J    12 GrScranton-PA          34.74      34.46         12  
 10 Shahin, Hesham      11 Pocono Piranhas        37.52      34.85         10  
 11 Fedarick, Jordan T  12 Pocono Piranhas        34.46      35.96          8  
 12 Brier, Kyle P       12 GrScranton-PA          36.06      36.17          7  
 13 Vinik, Aaron        12 Pocono Piranhas        37.22      36.37          6  
 14 Mahler, Wesley      12 Hazleton-PA            36.95      37.50          5  
 15 Kelleher, Brandon   12 GrScranton-PA          42.33      38.59          4  
 16 Sabatos, Ben        11 Hazleton-PA            36.92      38.70          3  
 17 Kokitus, Brady      11 Schuykill-PA           34.06      38.76          2  
 18 Gould, Dylan        11 Hazleton-PA            40.10      39.19          1  
 19 Gerner, Noah D      11 Pocono Piranhas        38.32      39.78        
 20 Dougherty, Luke C   11 Pocono Piranhas        41.05      44.90        
 
Event 59  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  NAT
                28.25  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Allison      14 Schuykill-PA           25.45      25.51 DIST    22  
  2 Babarsky, Bailey A  13 GrScranton-PA          26.99      26.69 DIST    19  
  3 Palaski, Margaux R  14 Pocono Piranhas        26.18      26.70 DIST    18  
  4 Sanko, Shelby       14 Hazleton-PA            26.62      27.59 DIST    17  
  5 Byman, Leah E       13 GrScranton-PA          27.67      27.60 DIST    16  
  6 Marcucci, Stephani  14 Pocono Piranhas        28.07      27.82 DIST    15  
  7 Giombetti, Bethany  14 GrScranton-PA          28.24      27.85 DIST    14  
  8 Sebastianelli, Cla  14 GrScranton-PA          27.20      27.96 DIST    13  
  9 O'Donnell, Jenna    13 Hazleton-PA            28.57      28.42 CHSC    12  
 10 Selznick, Aliza G   13 GrScranton-PA          29.02      28.45 CHSC    10  
 11 Pleban, Katelynn    14 Hazleton-PA            27.59      28.62 CHSC     8  
 12 O'Hara, Morgan      13 Hazleton-PA            28.07      28.76 CHSC     7  
 13 Dukman, Courtney    13 Schuykill-PA           28.88      29.01 CHSC     6  
 14 Bessoir, Abby L     13 GrScranton-PA          29.19      29.47 CHSC     5  
 15 Hoffman, Mallory    13 Schuykill-PA           30.00      30.58 CHSC     4  
 16 Hawkins, Sadie R    13 GrScranton-PA          31.30      30.81 CHSC     3  
 17 Murphy, Morgan P    13 Pocono Piranhas        32.24      30.87 CHSC     2  
 18 Carrell, Victoria   13 Hazleton-PA            30.42      30.99 CHSC     1  
 19 Domenico, Clare I   14 GrScranton-PA          31.85      32.59 CHSC   
 20 Sitch, Karalyn      13 Hazleton-PA            35.12      35.33        
 21 Carey, Devon C      13 GrScranton-PA          35.90      35.44        
 22 Miller, Kayla       13 Wilkes-Barre-PA        36.14      35.88        
 23 Fuentes, Braegen    14 GrScranton-PA          43.42      41.09        
 
Event 60  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.39  NAT
                27.25  DIST
                31.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Velez, Samuel       14 Pocono Piranhas        25.09      25.25 DIST    22  
  2 Swingle, Brandon R  13 Pocono Piranhas        26.05      25.40 DIST    19  
  3 Gerner, Ben         14 Pocono Piranhas        26.72      26.39 DIST    18  
  4 Botto, Charlie      13 Schuykill-PA           27.32      26.91 DIST    17  
  5 Lilley, Conor       13 Pocono Piranhas        27.84      27.64 CHSC    16  
  6 Boran, Mark         13 Schuykill-PA           29.37      28.40 CHSC    15  
  7 Hollister, Ben T    13 GrScranton-PA          29.49      29.30 CHSC    14  
  8 Ramaswamy, Karthik  13 Pocono Piranhas        29.05      29.50 CHSC    13  
  9 Sirkot, Jacob       13 Hazleton-PA            29.54      29.51 CHSC    12  
 10 Widtfeldt, Gerald   13 Schuykill-PA           33.43      33.14         10  
 11 Armetta, Vincent    13 GrScranton-PA          39.09      39.09          8  
 
Event 61  Girls 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  NAT
                27.00  DIST
                32.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Lena          17 Pocono Piranhas        24.41      24.98 NAT     22  
  2 Burns, Alex K       15 Pocono Piranhas        25.18      25.67 DIST    19  
  3 Butkus, Joann       15 Hazleton-PA            24.66      26.14 DIST    18  
  4 Mezzanotte, Lauren  17 Pocono Piranhas        25.52      26.54 DIST    17  
  5 Kendall, Hailey     16 Hazleton-PA            25.38      26.77 DIST    16  
  6 Parrish, Janay E    16 Pocono Piranhas        27.26      27.71 CHSC    15  
  7 LaTorre, Vanessa C  16 GrScranton-PA          28.69      28.53 CHSC    14  
  8 Giombetti, Samanth  16 GrScranton-PA          27.92      28.88 CHSC    13  
  9 Acri, Ashley        16 Hazleton-PA            28.92      29.39 CHSC    12  
 10 Vanderhoof, Kaela   15 Pocono Piranhas        29.04      29.55 CHSC    10  
 11 Sitch, Kaitlyn      15 Hazleton-PA            39.12      37.67          8  
 
Event 62  Boys 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.39  NAT
                24.50  DIST
                28.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paisley, Ryan       16 Hazleton-PA            21.87      22.32 NAT     22  
  2 Toribio, Joan       19 Hazleton-PA            22.40      22.69 DIST    19  
  3 Cullen, Matthew     17 Hazleton-PA            22.38      23.01 DIST    18  
  4 Hicks, Jeffrey      17 Hazleton-PA            24.35      23.78 DIST    17  
  5 Hewlett, Thomas     16 GrScranton-PA          24.47      24.14 DIST    16  
  6 Stofka, CJ          16 Hazleton-PA            24.27      24.23 DIST    15  
  7 Denniston, Nichola  15 Pocono Piranhas        24.50      24.63 CHSC    14  
  8 Sirkot, Alex        16 Hazleton-PA            25.26      24.65 CHSC    13  
  9 Denniston, Brandon  17 Pocono Piranhas        24.72      25.09 CHSC    12  
 10 Samec, Timothy      18 Hazleton-PA            25.87      25.84 CHSC    10  
 
Event 63  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:25.00  DIST
              2:43.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Mary     12 Schuykill-PA         2:15.10    2:09.78 DIST    22  
      29.48   33.01   34.17   33.12                                
  2 Kanaskie, Rebecca   12 Hazleton-PA          2:17.36    2:19.61 DIST    19  
      32.05   35.55   36.34   35.67                                
  3 Neville, Madeline   11 Pocono Piranhas      2:27.50    2:22.80 DIST    18  
      33.26   36.58   36.68   36.28                                
  4 Crawford, Caylah    12 Hazleton-PA          2:24.36    2:24.97 DIST    17  
      33.60   36.86   37.70   36.81                                
 
Event 64  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.00  DIST
              2:39.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F     12 Pocono Piranhas      2:03.90    2:01.84 DIST    22  
      26.55   30.66   33.05   31.58                                
  2 Dando, Timmy        12 Hazleton-PA          2:11.62    2:08.78 DIST    19  
      28.42   32.98   34.29   33.09                                
  3 Babarsky, Bryce J   12 GrScranton-PA        2:33.23    2:26.52 DIST    18  
      33.83   36.83   38.77   37.09                                
  4 McCall, Conor P     12 Pocono Piranhas      2:42.02    2:30.59 CHSC    17  
      32.96   37.97   40.23   39.43                                
 
Event 65  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.19  NAT
              2:12.00  DIST
              2:36.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Emily C    14 Pocono Piranhas      1:58.67    2:03.16 DIST    22  
      27.89   30.25   32.75   32.27                                
  2 Babarsky, Bailey A  13 GrScranton-PA        2:09.20    2:05.36 DIST    19  
      28.10   31.09   32.95   33.22                                
  3 Sanko, Shelby       14 Hazleton-PA          2:06.86    2:06.15 DIST    18  
      29.57   32.02   32.85   31.71                                
  4 Llewellyn, Janel M  14 Pocono Piranhas      2:07.65    2:13.57 CHSC    17  
      30.58   33.39   35.05   34.55                                
  5 Dwyer, Meaghan      14 Pocono Piranhas      2:16.15    2:20.87 CHSC    16  
      33.07   36.39   36.39   35.02                                
  6 VanHorn, Kiera      14 Hazleton-PA          2:16.31    2:23.98 CHSC    15  
  7 Sitch, Karalyn      13 Hazleton-PA               NT    2:24.77 CHSC    14  
      41.23   50.35 1:06.84                                        
 
Event 66  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.29  NAT
              2:12.00  DIST
              2:26.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Colin     14 Pocono Piranhas      1:53.58    1:53.16 DIST    22  
      26.18   28.60   29.22   29.16                                
  2 Gerner, Ben         14 Pocono Piranhas      2:17.33    2:04.71 DIST    19  
      28.66   31.94   32.78   31.33                                
  3 Botto, Charlie      13 Schuykill-PA         2:11.78    2:17.18 CHSC    18  
      30.19   34.21   37.25   35.53                                
 
Event 67  Girls 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.19  NAT
              2:06.50  DIST
              2:32.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kanaskie, Caroline  16 Hazleton-PA          2:03.17    2:02.55 DIST    22  
      28.14   30.66   31.40   32.35                                
  2 Vanderhoof, Bailei  15 Pocono Piranhas      2:03.79    2:03.41 DIST    19  
      27.90   31.03   32.11   32.37                                
  3 Joyce, Emily E      15 Pocono Piranhas      2:00.80    2:03.80 DIST    18  
      28.57   31.14   32.38   31.71                                
  4 Podlesny, Alexandr  15 Hazleton-PA          2:07.67    2:12.21 CHSC    17  
      30.43   33.38   34.65   33.75                                
  5 LaTorre, Vanessa C  16 GrScranton-PA        2:10.20    2:16.34 CHSC    16  
      31.08   34.21   35.45   35.60                                
 
Event 68  Boys 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.29  NAT
              1:57.00  DIST
              2:17.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Daniel  17 Hazleton-PA          1:57.39    1:59.70 CHSC    22  
      27.20   30.74   32.55   29.21                                
  2 Bartlett, Sean S    17 Pocono Piranhas      2:04.00    1:59.88 CHSC    19  
      26.55   29.91   31.70   31.72                                
  3 Vale, Sam           15 GrScranton-PA        2:06.87    2:05.47 CHSC    18  
      27.23   30.69   33.71   33.84                                
  4 Samec, Timothy      18 Hazleton-PA          2:28.99    2:26.38         17  
      32.25   36.75   38.80   38.58                                
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                35.00  DIST
                39.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corse Campion, Sar  12 Schuykill-PA           32.06      32.52 DIST    22  
  2 Crawford, Caylah    12 Hazleton-PA            33.66      33.31 DIST    19  
  3 Felty, Taylor       12 Schuykill-PA           32.16      33.82 DIST    18  
  4 Campbell, Cailin E  11 GrScranton-PA          34.88      34.27 DIST    17  
  5 Burlein, Hannah J   12 GrScranton-PA          33.52      34.34 DIST    16  
  6 Brier, Claire       12 GrScranton-PA          38.02      34.36 DIST    15  
  7 Smith, Corinne      12 Wilkes-Barre-PA        35.30      35.23 CHSC    14  
  8 Armetta, Karina     11 GrScranton-PA          36.58      37.00 CHSC    13  
  9 Walting, Madeleine  11 Wilkes-Barre-PA        38.14      37.50 CHSC    12  
 10 Marga, Livia        12 Pocono Piranhas        38.20      37.87 CHSC    10  
 11 Turnitza, Laura     11 Schuykill-PA           38.09      38.87 CHSC     8  
 12 Dwyer, Emily        12 Pocono Piranhas        40.57      39.56 CHSC     7  
 13 Grunauer, Emily     12 Pocono Piranhas        41.00      39.90 CHSC     6  
 14 Loihle, Andi L      11 Pocono Piranhas        40.50      41.03          5  
 15 Lloyd, Allison      12 Hazleton-PA            39.81      41.66          4  
 16 Bartel, Jillian     11 Hazleton-PA            42.24      41.87          3  
 17 Llewellyn, Megan    11 Hazleton-PA            42.83      42.73          2  
 18 Shahin, Mariam      12 Pocono Piranhas        45.44      43.47          1  
 19 Franzo, Elizabeth   11 Pocono Piranhas        43.17      45.80        
 20 Mintz, Hannah       12 Hazleton-PA            50.02      50.24        
 21 Morman, Megan K     11 GrScranton-PA          52.62      51.24        
 22 Danzeisen, Julia    11 Hazleton-PA            51.89      52.08        
 23 Bender, Tara D      11 Pocono Piranhas           NT      52.12        
 24 McPherson, Jessica  11 Hazleton-PA            59.13      57.37        
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.00  DIST
                39.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeAngelo, Justyn    12 Hazleton-PA            31.85      31.84 DIST    22  
  2 Schaefer, Alex B    12 GrScranton-PA          33.90      33.36 DIST    19  
  3 Schwartz, Jason     12 Pocono Piranhas        34.71      34.92 DIST    18  
  4 Gerner, Holden J    11 Pocono Piranhas        35.98      35.18 DIST    17  
  5 Cullen, Keith       12 Hazleton-PA            38.13      35.77 DIST    16  
  6 Dando, Timmy        12 Hazleton-PA            34.54      36.07 DIST    15  
  7 Flowers, Paul       11 Hazleton-PA            40.51      41.05         14  
  8 Wrobleski, Colin    11 Wilkes-Barre-PA        41.50      41.56         13  
  9 Vinik, Aaron        12 Pocono Piranhas        45.27      43.50         12  
 10 Gerner, Noah D      11 Pocono Piranhas        47.35      47.35         10  
 11 Kelleher, Brandon   12 GrScranton-PA          48.35      50.31          8  
 -- Fedarick, Jordan T  12 Pocono Piranhas        43.14         DQ        
      No touch at turn
 
Event 71  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.19  NAT
              1:10.50  DIST
              1:20.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cabral, Emily J     14 Pocono Piranhas      1:02.55    1:05.05 DIST    22  
      31.30   33.75                                                
  2 Adams, Allison      14 Schuykill-PA         1:07.53    1:06.39 DIST    19  
      32.35   34.04                                                
  3 Marcucci, Stephani  14 Pocono Piranhas      1:07.82    1:09.98 DIST    18  
      33.67   36.31                                                
  4 Dukman, Courtney    13 Schuykill-PA         1:13.10    1:11.71 CHSC    17  
      34.84   36.87                                                
  5 Dwyer, Meaghan      14 Pocono Piranhas      1:09.11    1:12.38 CHSC    16  
      35.05   37.33                                                
  6 VanHorn, Kiera      14 Hazleton-PA               NT    1:13.59 CHSC    15  
      35.22   38.37                                                
  7 O'Hara, Morgan      13 Hazleton-PA          1:17.05    1:14.96 CHSC    14  
      36.69   38.27                                                
  8 Bessoir, Abby L     13 GrScranton-PA        1:13.00    1:15.57 CHSC    13  
  9 Zapotocky, Heidi    14 Hazleton-PA          1:17.94    1:21.58         12  
      38.97   42.61                                                
 10 Gombert, Kelsey     14 Hazleton-PA          1:24.68    1:24.18         10  
      41.28   42.90                                                
 11 Flowers, Maria      13 Hazleton-PA          1:24.57    1:29.08          8  
      42.13   46.95                                                
 12 Dalja, Ramona       13 Hazleton-PA               NT    1:42.54          7  
      47.61   54.93                                                
 -- Domenico, Clare I   14 GrScranton-PA        1:22.26         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 72  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.19  NAT
              1:11.00  DIST
              1:15.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Colin     14 Pocono Piranhas        59.69      59.66 DIST    22  
      29.08   30.58                                                
  2 Naturale, Colin B   13 Pocono Piranhas      1:13.22    1:11.40 CHSC    19  
      35.20   36.20                                                
  3 Boran, Mark         13 Schuykill-PA         1:12.64    1:11.88 CHSC    18  
      34.55   37.33                                                
 
Event 73  Girls 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.19  NAT
              1:08.00  DIST
              1:18.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Megan T      15 GrScranton-PA        1:03.39    1:03.49 DIST    22  
      31.14   32.35                                                
  2 Mezzanotte, Lauren  17 Pocono Piranhas      1:03.53    1:04.70 DIST    19  
      30.94   33.76                                                
  3 Grego, Shaina       17 Hazleton-PA          1:01.27    1:06.88 DIST    18  
      32.32   34.56                                                
  4 Joyce, Emily E      15 Pocono Piranhas      1:06.47    1:07.26 DIST    17  
      33.17   34.09                                                
  5 Yannes, Rebecca     15 Hazleton-PA          1:06.67    1:07.62 DIST    16  
      33.56   34.06                                                
  6 Podlesny, Alexandr  15 Hazleton-PA          1:06.33    1:09.57 CHSC    15  
      34.02   35.55                                                
  7 Krupko, Sabrina     16 Hazleton-PA          1:07.09    1:09.72 CHSC    14  
      33.45   36.27                                                
  8 Kendall, Hailey     16 Hazleton-PA          1:08.97    1:09.78 CHSC    13  
      33.30   36.48                                                
  9 Kanaskie, Caroline  16 Hazleton-PA          1:06.00    1:10.15 CHSC    12  
      33.51   36.64                                                
 -- Sitch, Kaitlyn      15 Hazleton-PA          1:54.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 74  Boys 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.19  NAT
              1:05.50  DIST
              1:09.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paisley, Ryan       16 Hazleton-PA            57.32      55.67 DIST    22  
      27.00   28.67                                                
  2 Farley, Tyler       16 Hazleton-PA          1:01.29    1:01.12 DIST    19  
      30.66   30.46                                                
  3 Gallagher, Alex M   17 Pocono Piranhas      1:00.84    1:01.13 DIST    18  
      29.43   31.70                                                
  4 Stofka, CJ          16 Hazleton-PA          1:01.60    1:01.63 DIST    17  
      29.84   31.79                                                
  5 Hewlett, Thomas     16 GrScranton-PA        1:02.38    1:02.87 DIST    16  
      30.88   31.99                                                
  6 Rodriguez Jr, Carl  17 Pocono Piranhas      1:04.04    1:05.11 DIST    15  
      31.51   33.60                                                
  7 Denniston, Brandon  17 Pocono Piranhas      1:05.94    1:05.32 DIST    14  
      30.96   34.36                                                
  8 Bartlett, Sean S    17 Pocono Piranhas      1:06.35    1:07.68 CHSC    13  
      33.75   33.93                                                
  9 Gray, Kyle P        15 Pocono Piranhas      1:10.19    1:11.16         12  
      34.60   36.56                                                
 10 Lilley, Duncan      16 Pocono Piranhas      1:17.08    1:15.59         10  
      36.27   39.32                                                
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                38.50  DIST
                44.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebling, Tamika      12 Schuykill-PA           33.97      35.32 DIST    22  
  2 Kanaskie, Rebecca   12 Hazleton-PA            35.66      36.62 DIST    19  
  3 DeAngelo, Brinn     11 Hazleton-PA            35.32      37.22 DIST    18  
  4 Krupko, Angelina    12 Hazleton-PA            38.03      38.34 DIST    17  
  5 Denniston, Kristen  12 Pocono Piranhas        41.18      41.22 CHSC    16  
  6 Llewellyn, Megan    11 Hazleton-PA            42.06      41.54 CHSC    15  
  7 Shahin, Mariam      12 Pocono Piranhas        48.86      42.60 CHSC    14  
  8 Armetta, Karina     11 GrScranton-PA          41.80      43.20 CHSC    13  
  9 Walting, Madeleine  11 Wilkes-Barre-PA        42.88      43.55 CHSC    12  
 10 Patel, Jasmin S     12 GrScranton-PA          43.98      43.76 CHSC    10  
 11 Blase, Gina         11 Hazleton-PA            46.12      43.82 CHSC     8  
 12 Dwyer, Emily        12 Pocono Piranhas        47.60      44.00 CHSC     7  
 13 Smith, Corinne      12 Wilkes-Barre-PA        42.79      44.04 CHSC     6  
 14 Walsh, Allison M    12 GrScranton-PA          44.07      44.92          5  
 15 Loihle, Andi L      11 Pocono Piranhas        48.60      46.99          3.5
 15 Chambers, Kaori     11 Pocono Piranhas        44.83      46.99          3.5
 17 Protzman, Lora      11 GrScranton-PA          50.54      47.03          2  
 18 Barrett, Caroline   11 Pocono Piranhas        57.18      55.20          1  
 19 Danzeisen, Julia    11 Hazleton-PA          1:01.36      56.14        
 20 McPherson, Jessica  11 Hazleton-PA          1:03.99    1:04.64        
 -- Murman, Jessica     11 Hazleton-PA            53.65         DQ        
      One hand touch
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.00  DIST
                44.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolbert, Zack F     12 Pocono Piranhas        32.35      32.28 DIST    22  
  2 Naturale, Liam B    11 Pocono Piranhas        37.44      37.79 DIST    19  
  3 Cullen, Keith       12 Hazleton-PA            39.01      40.17 DIST    18  
  4 Wrobleski, Colin    11 Wilkes-Barre-PA        41.14      41.40 CHSC    17  
  5 Babarsky, Bryce J   12 GrScranton-PA          40.59      41.45 CHSC    16  
  6 Cunningham, Frank   11 Hazleton-PA            41.30      42.20 CHSC    15  
  7 Shahin, Hesham      11 Pocono Piranhas        44.53      45.71         14  
  8 Dougherty, Luke C   11 Pocono Piranhas        46.11      48.00         13  
  9 Kokitus, Brady      11 Schuykill-PA           44.76      49.11         12  
 10 Brier, Kyle P       12 GrScranton-PA          46.44      49.49         10  
 11 Mahler, Wesley      12 Hazleton-PA            48.05      50.48          8  
 12 Gould, Dylan        11 Hazleton-PA            59.05      52.62          7  
 13 Sabatos, Ben        11 Hazleton-PA            57.52      53.79          6  
 
Event 77  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.99  NAT
              1:19.50  DIST
              1:30.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerbone, Mary S     13 Pocono Piranhas      1:09.72    1:08.97 NAT     22  
      32.50   36.47                                                
  2 Marcucci, Stephani  14 Pocono Piranhas      1:13.94    1:12.34 DIST    19  
      34.79   37.55                                                
  3 Grego, Felicia      14 Hazleton-PA          1:12.50    1:14.00 DIST    18  
      35.36   38.64                                                
  4 Babarsky, Bailey A  13 GrScranton-PA        1:16.18    1:16.69 DIST    17  
      35.85   40.84                                                
  5 Palaski, Margaux R  14 Pocono Piranhas      1:16.89    1:16.96 DIST    16  
      36.17   40.79                                                
  6 Pleban, Katelynn    14 Hazleton-PA          1:17.80    1:16.97 DIST    15  
      36.28   40.69                                                
  7 Murphy, Morgan P    13 Pocono Piranhas      1:24.45    1:21.10 CHSC    14  
      38.31   42.79                                                
  8 Konz, Kimmie T      14 Pocono Piranhas      1:18.34    1:22.76 CHSC    13  
      39.37   43.39                                                
  9 O'Donnell, Jenna    13 Hazleton-PA          1:22.12    1:22.78 CHSC    12  
      39.64   43.14                                                
 10 Carrell, Victoria   13 Hazleton-PA          1:22.69    1:24.46 CHSC    10  
      40.36   44.10                                                
 11 Zapotocky, Heidi    14 Hazleton-PA          1:27.60    1:29.18 CHSC     8  
      41.87   47.31                                                
 12 Hoffman, Mallory    13 Schuykill-PA         1:30.64    1:30.02 CHSC     7  
      42.40   47.62                                                
 13 Hawkins, Sadie R    13 GrScranton-PA        1:34.06    1:32.09          6  
      43.91   48.18                                                
 14 Carey, Devon C      13 GrScranton-PA        1:37.70    1:40.50          5  
      44.55   55.95                                                
 15 Flowers, Maria      13 Hazleton-PA               NT    1:41.36          4  
      47.76   53.60                                                
 16 Miller, Kayla       13 Wilkes-Barre-PA        43.11    1:42.65          3  
      47.36   55.29                                                
 17 Dalja, Ramona       13 Hazleton-PA          1:54.00    1:44.44          2  
      46.89   57.55                                                
 18 Fuentes, Braegen    14 GrScranton-PA        2:14.00    2:05.50          1  
      58.26 1:07.24                                                
 
Event 78  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:01.99  NAT
              1:17.50  DIST
              1:24.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marino, Nathanael   14 Schuykill-PA         1:05.98    1:05.04 DIST    22  
      30.42   34.62                                                
  2 Naturale, Colin B   13 Pocono Piranhas      1:17.33    1:17.58 CHSC    19  
      36.84   40.74                                                
  3 Lilley, Conor       13 Pocono Piranhas      1:18.83    1:18.09 CHSC    18  
      37.56   40.53                                                
  4 Ramaswamy, Karthik  13 Pocono Piranhas           NT    1:21.74 CHSC    17  
      38.20   43.54                                                
  5 Sirkot, Jacob       13 Hazleton-PA          1:26.61    1:23.09 CHSC    16  
      39.15   43.94                                                
  6 Hollister, Ben T    13 GrScranton-PA        1:30.05    1:30.87         15  
      42.31   48.56                                                
  7 Widtfeldt, Gerald   13 Schuykill-PA         1:38.21    1:36.67         14  
      44.85   51.82                                                
  8 Armetta, Vincent    13 GrScranton-PA        1:46.46    1:43.64         13  
      48.86   54.78                                                
 
Event 79  Girls 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.99  NAT
              1:18.50  DIST
              1:29.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vanderhoof, Bailei  15 Pocono Piranhas      1:10.60    1:10.13 DIST    22  
      33.66   36.47                                                
  2 Parrish, Janay E    16 Pocono Piranhas      1:09.63    1:10.89 DIST    19  
      34.05   36.84                                                
  3 Amey, Miranda       15 Hazleton-PA          1:17.67    1:18.93 CHSC    18  
      36.36   42.57                                                
  4 Burdick-Risser, El  15 GrScranton-PA        1:17.20    1:19.65 CHSC    17  
      37.31   42.34                                                
  5 Giombetti, Samanth  16 GrScranton-PA        1:20.00    1:22.18 CHSC    16  
      38.46   43.72                                                
  6 Kendall, Hailey     16 Hazleton-PA          1:13.02    1:23.58 CHSC    15  
      38.78   44.80                                                
  7 Sitch, Kaitlyn      15 Hazleton-PA          1:54.60    1:55.46         14  
      53.03 1:02.43                                                
 
Event 80  Boys 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:01.99  NAT
              1:11.00  DIST
              1:18.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sirkot, Alex        16 Hazleton-PA          1:08.54    1:05.31 DIST    22  
      30.48   34.83                                                
  2 Cruz, Colin G       17 Pocono Piranhas      1:07.95    1:07.96 DIST    19  
      32.14   35.82                                                
  3 Farley, Tyler       16 Hazleton-PA          1:07.01    1:08.51 DIST    18  
      32.65   35.86                                                
  4 Rodriguez Jr, Carl  17 Pocono Piranhas      1:10.70    1:11.04 CHSC    17  
      33.14   37.90                                                
  5 Denniston, Brandon  17 Pocono Piranhas      1:12.70    1:13.25 CHSC    16  
      33.41   39.84                                                
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              2:03.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          1:59.79    2:04.10         44  
     1) DeAngelo, Brinn 11              2) Lloyd, Allison 12              
     3) Crawford, Caylah 12             4) Kanaskie, Rebecca 12           
       30.18    33.21    31.98    28.73                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:03.40    2:04.57         38  
     1) Brier, Claire 12                2) Patel, Jasmin S 12             
     3) Armetta, Karina 11              4) Burlein, Hannah J 12           
       30.53    32.11    31.80    30.13                                    
  3 Pocono Family YMCA  'A'                     2:08.33    2:07.46         36  
     1) Neville, Madeline N 11          2) Denniston, Kristen M 12        
     3) Marga, Livia 12                 4) Parrish, Nadine J 12           
       30.62    34.34    33.68    28.82                                    
  4 Hazleton YMCA  'B'                          2:21.11    2:19.37         34  
     1) Llewellyn, Megan 11             2) Blase, Gina 11                 
     3) Bartel, Jillian 11              4) Krupko, Angelina 12            
       39.81    32.05    41.20    26.31                                    
  5 Pocono Family YMCA  'B'                     2:22.55    2:27.79         32  
     1) Chambers, Kaori 11              2) Grunauer, Emily 12             
     3) Loihle, Andi L 11               4) Dwyer, Emily 12                
       40.69    34.39    39.15    33.56                                    
  6 Pocono Family YMCA  'C'                     2:35.50    2:37.49         30  
     1) Franzo, Elizabeth A 11          2) Barrett, Caroline 11           
     3) Bender, Tara D 11               4) Shahin, Mariam 12              
       38.60    56.42    28.43    34.04                                    
  7 Hazleton YMCA  'C'                          3:01.23    3:17.50         28  
     1) Mintz, Hannah 12                2) McPherson, Jessica 11          
     3) Murman, Jessica 11              4) Danzeisen, Julia 11            
       43.36    58.72    56.08    39.34                                    
 -- Schuylkill YMCA  'A'                        1:53.23         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Corse Campion, Sarah A 12       2) Ebling, Tamika 12              
     3) Felty, Taylor 12                4) Zimmerman, Mary 12             
       29.10    30.45    28.63    27.35                                    
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              2:07.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:52.80    1:52.60 DIST    44  
     1) Schwartz, Jason 12              2) Gerner, Holden J 11            
     3) Naturale, Liam B 11             4) Wolbert, Zack F 12             
       27.02    30.32    30.43    24.83                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          1:58.73    1:56.96 DIST    38  
     1) DeAngelo, Justyn 12             2) Cunningham, Frank 11           
     3) Cullen, Keith 12                4) Dando, Timmy 12                
       28.49    31.01    29.33    28.13                                    
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  2:07.25    2:10.44         36  
     1) Schaefer, Alex B 12             2) Babarsky, Bryce J 12           
     3) Field, Patrick J 12             4) Brier, Kyle P 12               
       27.81    33.03    33.86    35.74                                    
  4 Hazleton YMCA  'B'                          2:26.28    2:33.77         34  
     1) Sabatos, Ben 11                 2) Gould, Dylan 11                
     3) Mahler, Wesley 12               4) Flowers, Paul 11               
       38.69    19.95    27.58  1:07.55                                    
 -- Pocono Family YMCA  'B'                     2:19.82         DQ        
      Walking on or springing from bottom
     1) McCall, Conor P 12              2) Gerner, Noah D 11              
     3) Vinik, Aaron 12                 4) Fedarick, Jordan T 12          
       31.41    39.86  1:09.92    34.91                                    
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:40.99  NAT
              1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:48.43    1:46.48 DIST    44  
     1) Palaski, Margaux R 14           2) Cerbone, Mary S 13             
     3) Cabral, Emily J 14              4) Wolbert, Emily C 14            
       26.65    26.91    26.68    26.24                                    
  2 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:49.10    1:48.84 DIST    38  
     1) Byman, Leah E 13                2) Giombetti, Bethany A 14        
     3) Babarsky, Bailey A 13           4) Sebastianelli, Clare M 14      
       27.78    26.52    26.95    27.59                                    
  3 Hazleton YMCA  'A'                          1:49.10    1:51.32 DIST    36  
     1) Sanko, Shelby 14                2) O'Hara, Morgan 13              
     3) Pleban, Katelynn 14             4) Grego, Felicia 14              
       28.13    28.68    28.17    26.34                                    
  4 Pocono Family YMCA  'B'                     1:54.99    1:55.58 DIST    34  
     1) Marcucci, Stephanie 14          2) Konz, Kimmie T 14              
     3) Dwyer, Meaghan 14               4) Llewellyn, Janel M 14          
       27.72    29.55    34.55    23.76                                    
  5 Hazleton YMCA  'B'                          1:59.53    2:00.33         32  
     1) VanHorn, Kiera 14               2) Zapotocky, Heidi 14            
     3) Carrell, Victoria 13            4) O'Donnell, Jenna 13            
       29.08    30.84    31.71    28.70                                    
  6 Greater Scranton YMCA  'B'                  2:04.20    2:07.63         30  
     1) Selznick, Aliza G 13            2) Carey, Devon C 13              
     3) Hawkins, Sadie R 13             4) Bessoir, Abby L 13             
       28.17    41.85    28.25    29.36                                    
  7 Hazleton YMCA  'C'                          2:17.03    2:18.48         28  
     1) Gombert, Kelsey 14              2) Dalja, Ramona 13               
     3) Sitch, Karalyn 13               4) Flowers, Maria 13              
       33.93    35.34    35.23    33.98                                    
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:30.59  NAT
              1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:42.52    1:40.96 DIST    44  
     1) Velez, Samuel 14                2) Gerner, Ben 14                 
     3) Swingle, Brandon R 13           4) Orlowski, Colin 14             
       25.17    25.85    25.87    24.07                                    
  2 Schuylkill YMCA  'A'                        1:55.37    1:54.04 DIST    38  
     1) Botto, Charlie 13               2) Widtfeldt, Gerald 13           
     3) Boran, Mark 13                  4) Marino, Nathanael 14           
       27.69    33.36    28.60    24.39                                    
 
Event 85  Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA  'A'                     1:41.88    1:42.87         44  
     1) Burns, Alex K 15                2) Vanderhoof, Baileigh T 15      
     3) Mezzanotte, Lauren M 17         4) Yang, Lena 17                  
       25.59    26.11    26.45    24.72                                    
  2 Hazleton YMCA  'A'                          1:44.11    1:48.15         38  
     1) Kendall, Hailey 16              2) Amey, Miranda 15               
     3) Kanaskie, Caroline 16           4) Butkus, Joann 15               
       27.59    27.83    26.70    26.03                                    
  3 Greater Scranton YMCA  'A'                  1:48.70    1:54.12         36  
     1) Carey, Megan T 15               2) Campbell, Cailin E 11          
     3) Giombetti, Samantha 16          4) Burdick-Risser, Eliza C 15     
       25.91    31.66    28.95    27.60                                    
  4 Pocono Family YMCA  'B'                     1:51.86    1:56.88         34  
     1) Parrish, Janay E 16             2) Vanderhoof, Kaela A 15         
     3) Murphy, Morgan P 13             4) Joyce, Emily E 15              
       27.54    30.93    30.47    27.94                                    
  5 Schuylkill YMCA  'A'                        1:55.24    2:00.76         32  
     1) Dukman, Courtney 13             2) Turnitza, Laura 11             
     3) Hoffman, Mallory 13             4) Adams, Allison 14              
       29.44    35.10    30.96    25.26                                    
 -- Hazleton YMCA  'B'                          1:52.70         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Yannes, Rebecca 15              2) Podlesny, Alexandra 15         
     3) Krupko, Sabrina 16              4) Grego, Shaina 17               
       29.05    27.88    29.64    27.51                                    
 
Event 86  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hazleton YMCA  'A'                          1:29.44    1:31.13         44  
     1) Cullen, Matthew 17              2) Hicks, Jeffrey 17              
     3) Toribio, Joan 19                4) Paisley, Ryan 16               
       22.88    23.29    23.21    21.75                                    
  2 Pocono Family YMCA  'A'                     1:39.25    1:38.84         38  
     1) Gallagher, Alex M 17            2) Denniston, Brandon L 17        
     3) Rodriguez Jr, Carlos A 17       4) Cruz, Colin G 17               
       24.82    25.51    24.62    23.89                                    
  3 Hazleton YMCA  'B'                          1:38.76    1:41.31         36  
     1) Farley, Tyler 16                2) Sirkot, Alex 16                
     3) Cunningham, Daniel 17           4) Stofka, CJ 16                  
       25.38    25.53    25.69    24.71                                    
  4 Pocono Family YMCA  'B'                     1:47.32    1:45.90         34  
     1) Bartlett, Sean S 17             2) Lilley, Duncan 16              
     3) Gray, Kyle P 15                 4) Denniston, Nicholas C 15       
       25.36    28.34    27.55    24.65                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 86                    
 
  1. Hazleton YMCA                      2455   2. Pocono Family YMCA                 2133
  3. Greater Scranton YMCA              1436   4. Schuylkill YMCA                     912
  5. Wilkes-Barre Family YMCA            398                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 86                     
 
  1. Pocono Family YMCA                 1978   2. Hazleton YMCA                      1346
  3. Greater Scranton YMCA               646   4. Schuylkill YMCA                     639
  5. Wilkes-Barre Family YMCA            489