Licensed to Penn-Del SL Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/13/2012 06:17 PM
           Jefferson Championship 2011-2012 - 2/11/2012 to 2/12/2012           
                           Penn-Del Swimming League                            
                      Hosted by Lionville Community YMCA                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:57.88   2/11/2012 Lansdowne YMCA, Lansdowne-PA               
                         S Campbell, C Walters, M LEITZ, K HAY             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lansdowne YMCA  'A'                         2:02.54    1:57.88!        44  
     1) Campbell, Samantha 15           2) Walters, Cherie 17             
     3) Leitz, Meggie 15                4) Hay, Kaitlyn 16                
       31.32    33.62    27.60    25.34                                    
  2 Pottstown YMCA  'A'                         1:57.12    2:00.29         38  
     1) Yarnell, Kelsea L 18            2) Fink, Morgan E 15              
     3) McConaghy, Kate A 15            4) Malampy, Rachel 16             
       30.03    35.29    29.83    25.14                                    
  3 Lionville Community YMCA  'A'               2:03.08    2:00.57         36  
     1) Manthorp, Catherine A 15        2) Stack, Caitlin G 15            
     3) Manthe, Caitlin M 15            4) Shomber, Georgia R 16          
       31.56    40.10    22.16    26.75                                    
  4 Lansdowne YMCA  'B'                         2:07.33    2:05.39         34  
     1) O'Brien, Emily 15               2) Murphy, Kalista 16             
     3) McDonough, Alison 16            4) Callahan, Megan 17             
       32.49    36.92    28.73    27.25                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:12.09    2:08.68         32  
     1) Davis, Hannah T 15              2) Fox, Emma J 16                 
     3) DeCrescente, Lauren M 15        4) Abromovitz, Carleigh H 16      
       33.53    36.45    30.64    28.06                                    
 
Event 2  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:44.67   2/11/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         B Mokhallalati, G Grewal, C Tunno, J Dinenberg    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:47.19    1:44.67!        44  
     1) Mokhallalati, Basil H 15        2) Grewal, Greg S 17              
     3) Tunno, Conor F 15               4) Dinenberg, Justin Z 16         
       28.07    27.44    25.19    23.97                                    
  2 Lionville Community YMCA  'B'               1:50.03    1:47.50         38  
     1) Lambert, Brett S 15             2) Steffl, Mark W 16              
     3) Haydon, Connor J 16             4) Galvis, Nico 15                
       28.34    29.52    25.99    23.65                                    
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:46.67    1:47.98         36  
     1) Daugherty, Sean D 17            2) Hoops, Kyle W 15               
     3) Hoops, Chris J 17               4) Cooper, Jeremy M 16            
       27.53    29.84    25.83    24.78                                    
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:51.13    1:49.30         34  
     1) Achuff, Jay C 15                2) Gavin-Hanner, Coire F 15       
     3) Happ, Colin J 15                4) Zhang, Alex T 15               
       27.21    32.32    26.70    23.07                                    
  5 Lionville Community YMCA  'C'               1:58.52    1:52.36         32  
     1) Moritz, Adam M 17               2) Gorr, Michael R 17             
     3) Quill, Joe M 15                 4) McIlroy, Kyle C 15             
       28.43    31.10    28.00    24.83                                    
  6 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:59.64    1:55.30         30  
     1) Wang, Chris R 15                2) Gordon, Josh S 16              
     3) Kolloru, Raju T 16              4) Zimmerman, Andrew M 17         
       28.77    36.92    25.56    24.05                                    
  7 Lansdowne YMCA  'A'                         1:53.25    1:55.31         28  
     1) Stallings, Christian 15         2) Henry, Tommy 15                
     3) Burns, Stephen 18               4) Moriconi, Nicholas 16          
       32.06    32.88    27.17    23.20                                    
 
Event 3  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:56.78   2/11/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         P Miles, O Savino, T Davis, E Glinecke            
                2:13.00  DIST
                4:03.58  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:55.69    1:56.78!DIST    44  
     1) Miles, Payton A 13              2) Savino, Olivia F 13            
     3) Davis, Taylor M 14              4) Glinecke, Emily M 13           
       30.71    32.42    28.11    25.54                                    
  2 Pottstown YMCA  'B'                         1:57.50    2:02.49 DIST    38  
     1) Sheffer, Courtney A 13          2) Drohosky, Allison J 14         
     3) Fink, Laurel A 13               4) Yuhas, Gabrielle 14            
       31.60    35.19    29.32    26.38                                    
  3 Lansdowne YMCA  'A'                         2:07.83    2:04.88 DIST    36  
     1) Brooks, Victoria 14             2) Walters, Alexandra 14          
     3) Leitz, Tess 14                  4) McDonough, Siobhan 14          
       33.77    34.44    29.57    27.10                                    
  4 Lionville Community YMCA  'A'               2:10.38    2:08.32 DIST    34  
     1) Collier, Tara L 13              2) Grill, Francesca k 13          
     3) Haefner, Peyton E 14            4) Squeri, Andrea 13              
       33.26    35.50    30.09    29.47                                    
  5 Lansdowne YMCA  'B'                         2:17.59    2:10.02 DIST    32  
     1) Murphy, Olivia 13               2) Bonner, Reilly 13              
     3) Kahan, Kiara F 13               4) Dierkes, Theresa 14            
       35.60    34.67    31.94    27.81                                    
  6 Pottstown YMCA  'C'                         2:03.90    2:10.37 DIST    30  
     1) Weller, Haley E 13              2) Wrigley, Paige K 13            
     3) Youtzy, Nicole 13               4) Cubbler, Rebecca L 13          
       35.73    36.41    30.54    27.69                                    
  7 Lionville Community YMCA  'B'               2:20.47    2:14.95 NAT     28  
     1) Squeri, Jessica 13              2) Yahr, Megan E 13               
     3) Laws, Marissa 14                4) Cortese, Lauren E 14           
       35.46    37.92    31.77    29.80                                    
  8 Lansdowne YMCA  'C'                         2:23.58    2:25.81 NAT     26  
     1) Moore, Katrina 14               2) Mooney, Alisha 14              
     3) Koehler, Devon 14               4) Campuzano, Marissa 13          
       37.40    43.01    34.17    31.23                                    
  9 Rocky Run YMCA  'A'                         2:50.99    2:27.52 NAT     24  
     1) Linton, Sara 14                 2) Theveny, Brooke 13             
     3) McGroarty, Amy 13               4) Hake, Savannah 13              
       39.43    41.69    34.29    32.11                                    
 -- Lansdowne YMCA  'D'                         2:29.77         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Burns, Emily 13                 2) Thomas, Zoie 13                
     3) Hayes, Kaitlyn 14               4) Smith, Bryanna 13              
       41.21    53.00    36.12    37.47                                    
 
Event 4  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:52.49   2/11/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         J Bennett, A Kull, Z Maher, Z Sparano             
                2:10.00  DIST
                3:39.99  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:53.88    1:52.49!DIST    44  
     1) Bennett, Justice C 13           2) Kull, Andrew 14                
     3) Maher, Zach 13                  4) Sparano, Zack C 14             
       30.61    31.19    25.46    25.23                                    
  2 Lionville Community YMCA  'A'               2:04.75    1:54.15 DIST    38  
     1) Cody, Quentin M 14              2) Gorr, Andrew W 14              
     3) Wang, Jeffery 14                4) Cestare, Tommy J 14            
       28.95    33.02    27.92    24.26                                    
  3 Lansdowne YMCA  'A'                         2:02.47    1:54.51 DIST    36  
     1) Dwyer, Daniel 14                2) Boyle, Cullen 14               
     3) Karsh, Andrew 14                4) Vanderveer, Matthew 13         
       29.28    32.28    27.31    25.64                                    
  4 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:07.27    2:01.61 DIST    34  
     1) Aclan, Jan P 14                 2) Merke, Darius R 13             
     3) Zhang, Robin 14                 4) Thompson, Jack W 13            
       30.69    37.34    26.13    27.45                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:11.01    2:01.84 DIST    32  
     1) Toscano, Thomas J 13            2) Spiri, Connor 13               
     3) Wenger, Ashton K 14             4) Kolimago, Chris R 13           
       31.09    37.87    27.71    25.17                                    
  6 Rocky Run YMCA  'A'                         2:04.31    2:03.03 DIST    30  
     1) O'Connor, Ian 14                2) Cotton, Jonathon 13            
     3) Woerth, Andrew 14               4) Randall, Kellen 14             
       33.48    38.09    26.86    24.60                                    
  7 Lansdowne YMCA  'B'                         2:10.76    2:04.66 DIST    28  
     1) Ellis, Jack 13                  2) Nelson, Zach 14                
     3) O'Brien, Joe 13                 4) Vizzarri, Joey 13              
       35.59    31.29    30.29    27.49                                    
  8 Ridley Area YMCA  'A'                            NT    2:11.47 NAT     26  
     1) Nawn, Liam P 13                 2) Foglio, Anthony S 13           
     3) Sylvestri, Brian 13             4) Haigh, Matthew A 14            
       31.15    41.99    33.11    25.22                                    
  9 Lansdowne YMCA  'C'                         2:31.05    2:21.61 NAT     24  
     1) Kelly, Matthew 14               2) Peel, Tommy 13                 
     3) Booth, Billy 14                 4) McGrann, Nolan 13              
       43.65    36.75    30.21    31.00                                    
 -- Lionville Community YMCA  'C'               2:31.67         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Bender, Travis J 14             2) Renzulli, Mike L 14            
     3) Madel, Nick 13                  4) Doyle, Jake P 14               
       34.27    46.16    33.71    26.97                                    
 
Event 5  Girls 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 56.03   2/11/2012 Kaitlyn Hay, Lansdowne-PA                    
                53.99  NAT
              1:00.00  DIST
              1:10.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hay, Kaitlyn        16 Lansdowne-PA           56.54      56.03!DIST    22  
      27.40   28.63                                                
  2 Yarnell, Kelsea L   18 Pottstown-PA           55.28      56.22 DIST    19  
      27.54   28.68                                                
  3 Campbell, Samantha  15 Lansdowne-PA           56.78      56.73 DIST    18  
      26.79   29.94                                                
  4 Malampy, Rachel     16 Pottstown-PA           56.57      57.16 DIST    17  
      27.15   30.01                                                
  5 Manthe, Caitlin M   15 Lionville-PA           56.34      57.24 DIST    16  
      27.21   30.03                                                
  6 Berardi, Skyler     15 Rocky Run-PA           58.92      57.68 DIST    15  
      27.90   29.78                                                
  7 McDonough, Alison   16 Lansdowne-PA           57.92      57.78 DIST    14  
      27.67   30.11                                                
  8 Manthorp, Catherin  15 Lionville-PA           55.66      57.79 DIST    13  
      27.83   29.96                                                
  9 Fink, Morgan E      15 Pottstown-PA           57.52      58.69 DIST    12  
      28.28   30.41                                                
 10 Yuhas, Kate         17 Pottstown-PA           57.89      58.95 DIST    10  
      28.19   30.76                                                
 11 Roberts-O'Brien, K  15 Ridley-PA              59.13      59.61 DIST     8  
      28.51   31.10                                                
 12 Callahan, Megan     17 Lansdowne-PA           57.97      59.94 DIST     7  
      28.17   31.77                                                
 13 Fox, Emma J         16 Lionville-PA         1:00.87    1:00.23 CHSC     6  
      29.12   31.11                                                
 14 O'Brien, Emily      15 Lansdowne-PA         1:03.58    1:01.80 CHSC     5  
      30.21   31.59                                                
 15 Tillett, Alyssa P   18 Ridley-PA            1:02.88    1:02.10 CHSC     4  
      29.77   32.33                                                
 16 Spicer, Sara        17 Ridley-PA            1:02.07    1:04.05 CHSC     3  
      31.03   33.02                                                
 17 Dierkes, Elizabeth  16 Lansdowne-PA         1:04.87    1:06.21 CHSC     2  
      31.30   34.91                                                
 18 Davis, Emily L      15 Ridley-PA            1:01.58    1:06.30 CHSC     1  
      31.49   34.81                                                
 19 Murphy, Kalista     16 Lansdowne-PA         1:04.96    1:06.33 CHSC   
      31.41   34.92                                                
 20 Beck, Madison       17 Ridley-PA            1:08.62    1:10.12 CHSC   
      33.34   36.78                                                
 -- Matakas, Katie L    17 Lionville-PA              NT   X1:02.21 CHSC   
      29.98   32.23                                                
 
Event 6  Boys 15-19 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 51.58   2/11/2012 Greg S Grewal, Lionville-PA                  
                48.79  NAT
                53.50  DIST
              1:03.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grewal, Greg S      17 Lionville-PA           50.69      51.58!DIST    22  
      24.86   26.72                                                
  2 Nawn, Philip C      15 Ridley-PA              51.92      52.09 DIST    19  
      25.14   26.95                                                
  3 Zhang, Alex T       15 UpperMainLine-PA       50.33      52.40 DIST    18  
      25.15   27.25                                                
  4 Dinenberg, Justin   16 Lionville-PA           51.33      52.57 DIST    17  
      25.44   27.13                                                
  5 Lambert, Brett S    15 Lionville-PA           51.44      52.63 DIST    16  
      25.61   27.02                                                
  6 McNamara, Colin C   16 Phoenixville-PA        54.10      53.05 DIST    15  
      26.03   27.02                                                
  7 Cooper, Jeremy M    16 Phoenixville-PA        53.06      53.18 DIST    14  
      25.72   27.46                                                
  8 Moriconi, Nicholas  16 Lansdowne-PA           53.84      53.42 DIST    13  
      25.81   27.61                                                
  9 Happ, Colin J       15 UpperMainLine-PA       52.47      53.95 CHSC    12  
      25.85   28.10                                                
 10 Yoo, Brenden K      15 UpperMainLine-PA       53.37      53.97 CHSC    10  
      26.14   27.83                                                
 11 Zimmerman, Andrew   17 UpperMainLine-PA       52.83      53.99 CHSC     8  
      26.16   27.83                                                
 12 Stallings, Christi  15 Lansdowne-PA           58.59      54.07 CHSC     7  
      25.32   28.75                                                
 13 Kolloru, Raju T     16 UpperMainLine-PA       51.67      54.80 CHSC     6  
      26.16   28.64                                                
 14 Wang, Chris R       15 UpperMainLine-PA       54.74      54.87 CHSC     5  
      26.60   28.27                                                
 15 Garner, Darrin      16 Lansdowne-PA           56.10      56.04 CHSC     4  
      26.57   29.47                                                
 16 McIlroy, Kyle C     15 Lionville-PA           57.96      56.16 CHSC     3  
      27.15   29.01                                                
 17 Gavin-Hanner, Coir  15 UpperMainLine-PA       56.32      58.56 CHSC     1.5
      28.07   30.49                                                
 17 Crowe, Dan J        15 UpperMainLine-PA       58.97      58.56 CHSC     1.5
      27.50   31.06                                                
 19 Henry, Tommy        15 Lansdowne-PA         1:00.71      59.45 CHSC   
      28.76   30.69                                                
 20 Meyers, Zack R      16 Lionville-PA         1:02.06    1:03.59        
      29.95   33.64                                                
 
Event 7  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 56.45   2/11/2012 Emily M Glinecke, Pottstown-PA               
                53.99  NAT
              1:01.00  DIST
              1:12.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glinecke, Emily M   13 Pottstown-PA           57.65      56.45!DIST    22  
      27.25   29.20                                                
  2 Miles, Payton A     13 Pottstown-PA           56.88      57.19 DIST    19  
      27.77   29.42                                                
  3 Yuhas, Gabrielle    14 Pottstown-PA           57.34      58.18 DIST    18  
      27.87   30.31                                                
  4 Wadsworth, Kiera    13 Ridley-PA              57.81      58.19 DIST    17  
      27.66   30.53                                                
  5 Cubbler, Rebecca L  13 Pottstown-PA         1:00.70      59.75 DIST    16  
      28.89   30.86                                                
  6 Sheffer, Courtney   13 Pottstown-PA         1:01.68    1:00.21 DIST    15  
      29.44   30.77                                                
  7 McDonough, Siobhan  14 Lansdowne-PA         1:00.93    1:00.32 DIST    14  
      29.19   31.13                                                
  8 Brooks, Victoria    14 Lansdowne-PA         1:00.95    1:00.52 DIST    13  
      28.12   32.40                                                
  9 Grill, Francesca k  13 Lionville-PA         1:01.32    1:01.21 CHSC    12  
      29.08   32.13                                                
 10 Dierkes, Theresa    14 Lansdowne-PA         1:02.37    1:01.54 CHSC    10  
      29.86   31.68                                                
 11 Youtzy, Nicole      13 Pottstown-PA         1:01.49    1:03.00 CHSC     8  
      30.05   32.95                                                
 12 Bonner, Reilly      13 Lansdowne-PA         1:08.41    1:03.44 CHSC     7  
      30.32   33.12                                                
 13 Collier, Tara L     13 Lionville-PA         1:05.37    1:04.66 CHSC     6  
      30.90   33.76                                                
 14 McGroarty, Amy      13 Rocky Run-PA         1:07.28    1:07.31 CHSC     5  
      32.59   34.72                                                
 15 Koehler, Devon      14 Lansdowne-PA         1:08.57    1:07.57 CHSC     4  
 16 Murphy, Olivia      13 Lansdowne-PA         1:07.35    1:09.41 CHSC     3  
      33.79   35.62                                                
 17 Davis, Allison      13 Ridley-PA            1:09.57    1:09.50 CHSC     2  
      32.66   36.84                                                
 18 Linton, Sara        14 Rocky Run-PA         1:11.55    1:09.53 CHSC     1  
      34.17   35.36                                                
 19 Theveny, Brooke     13 Rocky Run-PA         1:08.77    1:10.35 CHSC   
      32.64   37.71                                                
 20 Hake, Savannah      13 Rocky Run-PA         1:18.56    1:14.22        
      34.50   39.72                                                
 21 Moore, Katrina      14 Lansdowne-PA         1:11.45    1:15.26        
      34.69   40.57                                                
 22 Mooney, Alisha      14 Lansdowne-PA         1:16.24    1:17.98        
      37.54   40.44                                                
 23 Hayes, Kaitlyn      14 Lansdowne-PA         1:20.22    1:21.85        
      37.37   44.48                                                
 -- Amendolia, Julie    14 Ridley-PA                 NT   X1:07.78 CHSC   
      32.11   35.67                                                
 -- Thomas, Zoie        13 Lansdowne-PA         1:20.43         DQ        
      No touch on turn
      45.32 1:04.02                                                
 
Event 8  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 53.58   2/11/2012 Matthew A Haigh, Ridley-PA-MA                
                48.79  NAT
              1:00.00  DIST
              1:07.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Matthew A    14 Ridley-PA              52.31      53.58!DIST    22  
      26.01   27.57                                                
  2 Gorr, Andrew W      14 Lionville-PA           56.16      54.60 DIST    19  
      26.51   28.09                                                
  3 Woerth, Andrew      14 Rocky Run-PA           55.69      54.98 DIST    18  
      26.66   28.32                                                
  4 Wenger, Ashton K    14 Lionville-PA           55.17      55.68 DIST    17  
      26.64   29.04                                                
  5 Sparano, Zack C     14 Phoenixville-PA        57.58      56.42 DIST    16  
      27.16   29.26                                                
  6 Cestare, Tommy J    14 Lionville-PA           57.11      56.93 DIST    15  
      26.97   29.96                                                
  7 Boyle, Cullen       14 Lansdowne-PA           55.75      57.17 DIST    14  
      27.66   29.51                                                
  8 Randall, Kellen     14 Rocky Run-PA           59.36      57.96 DIST    13  
  9 Nawn, Liam P        13 Ridley-PA            1:00.08      58.78 DIST    12  
      28.38   30.40                                                
 10 Aclan, Jan P        14 Phoenixville-PA        58.50      59.31 DIST    10  
      27.89   31.42                                                
 11 O'Brien, Joe        13 Lansdowne-PA         1:01.44    1:00.17 CHSC     8  
      28.62   31.55                                                
 12 Guevin, Joshua T    13 Phoenixville-PA      1:02.62    1:00.75 CHSC     7  
      29.20   31.55                                                
 13 Beard, Caleb        14 Rocky Run-PA         1:05.46    1:00.76 CHSC     6  
      28.89   31.87                                                
 14 Zhang, Kay          14 UpperMainLine-PA     1:01.33    1:01.05 CHSC     5  
      28.94   32.11                                                
 15 Vizzarri, Joey      13 Lansdowne-PA         1:02.90    1:01.50 CHSC     4  
      29.42   32.08                                                
 16 Thompson, Jack W    13 Phoenixville-PA      1:06.48    1:03.05 CHSC     3  
      30.47   32.58                                                
 17 Peel, Tommy         13 Lansdowne-PA         1:09.32    1:04.18 CHSC     2  
 18 Damerau, Brian E    13 UpperMainLine-PA     1:03.23    1:04.96 CHSC     1  
      31.62   33.34                                                
 19 Sylvestri, Brian    13 Ridley-PA            1:04.92    1:04.97 CHSC   
      31.77   33.20                                                
 20 Bender, Travis J    14 Lionville-PA         1:09.45    1:05.16 CHSC   
      31.05   34.11                                                
 21 Booth, Billy        14 Lansdowne-PA         1:05.16    1:05.26 CHSC   
      30.42   34.84                                                
 22 Grant, Harrison A   13 UpperMainLine-PA     1:07.67    1:05.63 CHSC   
      31.24   34.39                                                
 23 Cotton, Jonathon    13 Rocky Run-PA         1:07.68    1:05.83 CHSC   
      31.30   34.53                                                
 24 Ellis, Jack         13 Lansdowne-PA         1:04.48    1:06.24 CHSC   
      31.74   34.50                                                
 25 Merke, Darius R     13 Phoenixville-PA      1:07.30    1:07.14 CHSC   
      30.64   36.50                                                
 26 Lawson, Mathew      13 Rocky Run-PA         1:12.11    1:09.91        
      34.33   35.58                                                
 27 Berardi, Kyle       13 Rocky Run-PA         1:12.98    1:10.49        
      32.78   37.71                                                
 28 McGrann, Nolan      13 Lansdowne-PA         1:16.70    1:10.69        
 29 Lawson, Colin       13 Rocky Run-PA         1:12.17    1:12.65        
      34.01   38.64                                                
 30 Fattizzo, Antonio   13 Ridley-PA            1:13.38    1:12.92        
      34.93   37.99                                                
 31 Kelly, Matthew      14 Lansdowne-PA         1:16.38    1:14.87        
      35.81   39.06                                                
 32 McCormick, John     13 Rocky Run-PA         1:20.58    1:23.38        
      40.11   43.27                                                
 
Event 9  Girls 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:24.92   2/11/2012 Morgan E Fink, Pottstown-PA                
                2:11.89  NAT
                2:25.00  DIST
                2:51.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fink, Morgan E      15 Pottstown-PA         2:26.37    2:24.92!DIST    22  
      30.66   36.79   43.60   33.87                                
  2 Louden, Gabrielle   16 Ridley-PA            2:26.35    2:27.70 CHSC    19  
      32.44   40.19   42.43   32.64                                
  3 Abromovitz, Carlei  16 Lionville-PA         2:30.50    2:28.18 CHSC    18  
      32.02   37.87   46.18   32.11                                
  4 McConaghy, Kate A   15 Pottstown-PA         2:25.06    2:29.13 CHSC    17  
      31.81   37.67   45.87   33.78                                
  5 DeCrescente, Laure  15 Lionville-PA         2:35.87    2:32.68 CHSC    16  
      31.80   39.55   46.08   35.25                                
  6 Stack, Caitlin G    15 Lionville-PA         2:32.99    2:34.77 CHSC    15  
      33.58   42.09   41.70   37.40                                
  7 Murphy, Kalista     16 Lansdowne-PA         2:33.38    2:42.20 CHSC    14  
      34.35   40.68   47.75   39.42                                
  8 Hogan, Lindsay N    16 Lionville-PA         2:47.62    2:43.52 CHSC    13  
      34.39   42.08   50.02   37.03                                
  9 Beck, Madison       17 Ridley-PA            2:47.18    2:51.53         12  
      38.84   42.09   51.07   39.53                                
 
Event 10  Boys 15-19 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:05.58   2/11/2012 Greg S Grewal, Lionville-PA                
                1:59.69  NAT
                2:16.00  DIST
                2:34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grewal, Greg S      17 Lionville-PA         2:03.94    2:05.58!DIST    22  
      27.74   32.30   36.58   28.96                                
  2 Hoops, Kyle W       15 Phoenixville-PA      2:06.29    2:06.45 DIST    19  
      28.03   31.58   37.97   28.87                                
  3 Hoops, Chris J      17 Phoenixville-PA      2:10.56    2:13.35 DIST    18  
      26.63   33.64   40.82   32.26                                
  4 Mokhallalati, Basi  15 Lionville-PA         2:08.36    2:14.55 DIST    17  
      28.26   33.44   41.32   31.53                                
  5 Haydon, Connor J    16 Lionville-PA         2:11.04    2:15.03 DIST    16  
      28.33   36.39   38.88   31.43                                
  6 Gorr, Michael R     17 Lionville-PA         2:15.29    2:15.83 DIST    15  
      29.33   35.30   39.49   31.71                                
  7 Tunno, Conor F      15 Lionville-PA         2:18.89    2:17.91 CHSC    14  
      28.51   35.07   42.51   31.82                                
  8 Quill, Joe M        15 Lionville-PA         2:29.21    2:21.57 CHSC    13  
      29.37   37.86   41.42   32.92                                
  9 Galvis, Nico        15 Lionville-PA         2:25.27    2:21.75 CHSC    12  
      28.09   36.78   43.44   33.44                                
 10 Steffl, Mark W      16 Lionville-PA         2:22.23    2:25.83 CHSC    10  
      31.95   40.85   37.42   35.61                                
 11 Moritz, Adam M      17 Lionville-PA         3:05.88    2:27.51 CHSC     8  
      30.75   35.56   47.74   33.46                                
 12 Gordon, Josh S      16 UpperMainLine-PA     2:33.39    2:31.72 CHSC     7  
      35.50   38.68   42.78   34.76                                
 13 Crowe, Dan J        15 UpperMainLine-PA     2:40.64    2:37.53          6  
      32.26   40.54   48.39   36.34                                
 
Event 11  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:21.84   2/11/2012 Taylor M Davis, Pottstown-PA               
                2:11.89  NAT
                2:29.00  DIST
                2:56.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Taylor M     14 Pottstown-PA         2:20.35    2:21.84!DIST    22  
      29.34   35.83   44.02   32.65                                
  2 Fink, Laurel A      13 Pottstown-PA         2:25.89    2:23.11 DIST    19  
      30.49   37.07   43.37   32.18                                
  3 Haefner, Peyton E   14 Lionville-PA         2:28.98    2:28.44 DIST    18  
      30.53   38.46   46.74   32.71                                
  4 Savino, Olivia F    13 Pottstown-PA         2:33.15    2:29.48 CHSC    17  
      34.05   39.92   41.02   34.49                                
  5 Dierkes, Theresa    14 Lansdowne-PA         2:31.87    2:33.19 CHSC    16  
      34.48   38.28   45.51   34.92                                
  6 Squeri, Andrea      13 Lionville-PA         2:34.63    2:35.74 CHSC    15  
      34.08   38.09   48.54   35.03                                
  7 Weller, Haley E     13 Pottstown-PA         2:46.63    2:40.46 CHSC    14  
      34.35   40.49   48.18   37.44                                
  8 Collier, Tara L     13 Lionville-PA         2:43.85    2:40.52 CHSC    13  
      35.45   39.98   49.58   35.51                                
  9 Campuzano, Marissa  13 Lansdowne-PA         2:44.61    2:44.70 CHSC    12  
      38.44   42.31   46.89   37.06                                
 10 Cortese, Lauren E   14 Lionville-PA         2:44.90    2:45.39 CHSC    10  
      36.47   41.30   50.11   37.51                                
 11 Yahr, Megan E       13 Lionville-PA         2:45.30    2:46.96 CHSC     8  
      36.15   44.39   48.14   38.28                                
 12 Nuggihalli, Megan   13 Lionville-PA         3:03.15    2:55.53 CHSC     7  
      39.57   44.36   52.55   39.05                                
 13 Davis, Allison      13 Ridley-PA            2:51.45    2:58.57          6  
      39.79   43.78   56.70   38.30                                
 
Event 12  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:11.12   2/11/2012 Quentin M Cody, Lionville-PA               
                1:59.69  NAT
                2:30.00  DIST
                2:45.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cody, Quentin M     14 Lionville-PA         2:15.12    2:11.12!DIST    22  
      26.93   34.47   39.36   30.36                                
  2 Maher, Zach         13 Phoenixville-PA      2:10.37    2:14.07 DIST    19  
      27.07   33.00   42.71   31.29                                
  3 Zhang, Robin        14 Phoenixville-PA      2:16.50    2:18.82 DIST    18  
      29.94   35.04   41.83   32.01                                
  4 Bennett, Justice C  13 Phoenixville-PA      2:21.06    2:19.73 DIST    17  
      31.39   34.82   41.11   32.41                                
  5 Vanderveer, Matthe  13 Lansdowne-PA         2:25.93    2:24.52 DIST    16  
      31.30   36.78   43.94   32.50                                
  6 Nelson, Zach        14 Lansdowne-PA         2:32.73    2:25.28 DIST    15  
      31.26   37.96   40.87   35.19                                
  7 Randall, Kellen     14 Rocky Run-PA         2:25.61    2:25.72 DIST    14  
      29.98   36.69   45.74   33.31                                
  8 Wang, Jeffery       14 Lionville-PA         2:22.30    2:26.07 DIST    13  
      29.86   36.99   46.04   33.18                                
  9 Kull, Andrew        14 Phoenixville-PA           NT    2:26.87 DIST    12  
      30.37   42.28   40.67   33.55                                
 10 Toscano, Thomas J   13 Lionville-PA         2:42.15    2:33.09 CHSC    10  
      32.25   36.29   50.97   33.58                                
 11 Cotton, Jonathon    13 Rocky Run-PA         2:44.56    2:39.25 CHSC     8  
      34.59   40.21   47.34   37.11                                
 12 Spiri, Connor       13 Lionville-PA         2:48.65    2:39.56 CHSC     7  
      32.76   40.48   49.66   36.66                                
 13 Renzulli, Mike L    14 Lionville-PA         2:58.60    2:54.81          6  
      37.32   41.52   56.24   39.73                                
 14 Foglio, Anthony S   13 Ridley-PA            3:06.74    3:04.82          5  
                              55.04   40.36                        
 -- Zhang, Kay          14 UpperMainLine-PA     2:30.81         DQ        
      Scissors kick - fly
      33.88   36.73   46.98   35.02                                
 
Event 13  Girls 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:02.41   2/11/2012 Meggie Leitz, Lansdowne-PA                 
                  59.59  NAT
                1:06.00  DIST
                1:16.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leitz, Meggie       15 Lansdowne-PA         1:02.18    1:02.41!DIST    22  
      28.66   33.75                                                
  2 Preston, Alexandra  17 Pottstown-PA         1:05.52    1:06.09 CHSC    19  
      30.86   35.23                                                
  3 McConaghy, Kate A   15 Pottstown-PA         1:03.46    1:08.66 CHSC    18  
      32.23   36.43                                                
  4 DeCrescente, Laure  15 Lionville-PA         1:11.45    1:09.66 CHSC    17  
      32.34   37.32                                                
  5 Campbell, Samantha  15 Lansdowne-PA         1:13.55    1:10.39 CHSC    16  
      32.39   38.00                                                
  6 Hogan, Lindsay N    16 Lionville-PA         1:15.28    1:13.98 CHSC    15  
      33.43   40.55                                                
  7 Shomber, Georgia R  16 Lionville-PA         1:10.73    1:14.07 CHSC    14  
      33.10   40.97                                                
  8 Stack, Caitlin G    15 Lionville-PA         1:14.13    1:14.86 CHSC    13  
      34.55   40.31                                                
 
Event 14  Boys 15-19 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 56.37   2/11/2012 Chris J Hoops, Phoenixville-PA               
                53.99  NAT
              1:02.00  DIST
              1:08.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoops, Chris J      17 Phoenixville-PA        53.60      56.37!DIST    22  
      26.38   29.99                                                
  2 Nawn, Philip C      15 Ridley-PA              57.57      58.49 DIST    19  
      27.30   31.19                                                
  3 Tunno, Conor F      15 Lionville-PA           56.98      58.86 DIST    18  
      27.73   31.13                                                
  4 Zimmerman, Andrew   17 UpperMainLine-PA       56.55      59.73 DIST    17  
      28.14   31.59                                                
  5 Daugherty, Sean D   17 Phoenixville-PA        57.86      59.85 DIST    16  
      27.43   32.42                                                
  6 McNamara, Colin C   16 Phoenixville-PA        59.04    1:00.32 DIST    15  
      28.57   31.75                                                
  7 Achuff, Jay C       15 UpperMainLine-PA       57.76    1:00.68 DIST    14  
      28.08   32.60                                                
  8 Wang, Chris R       15 UpperMainLine-PA     1:01.56    1:01.97 DIST    13  
      29.21   32.76                                                
  9 Mokhallalati, Basi  15 Lionville-PA           58.73    1:02.22 CHSC    12  
      28.51   33.71                                                
 10 Burns, Stephen      18 Lansdowne-PA           58.40    1:03.93 CHSC    10  
      29.55   34.38                                                
 11 Stewart, Dan        15 Ridley-PA            1:05.82    1:07.70 CHSC     8  
      29.62   38.08                                                
 12 Steffl, Mark W      16 Lionville-PA         1:09.02    1:07.83 CHSC     7  
      31.55   36.28                                                
 13 Gavin-Hanner, Coir  15 UpperMainLine-PA     1:01.86    1:10.68          6  
      31.92   38.76                                                
 14 Garner, Darrin      16 Lansdowne-PA         1:08.53    1:11.72          5  
      31.66   40.06                                                
 
Event 15  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:03.20   2/11/2012 Taylor M Davis, Pottstown-PA               
                  59.59  NAT
                1:12.50  DIST
                1:19.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Taylor M     14 Pottstown-PA         1:02.62    1:03.20!DIST    22  
      29.59   33.61                                                
  2 Fink, Laurel A      13 Pottstown-PA         1:04.30    1:05.58 DIST    19  
      30.69   34.89                                                
  3 Leitz, Tess         14 Lansdowne-PA         1:07.70    1:07.01 DIST    18  
      31.16   35.85                                                
  4 Haefner, Peyton E   14 Lionville-PA         1:04.85    1:07.86 DIST    17  
      31.55   36.31                                                
  5 Drohosky, Allison   14 Pottstown-PA         1:11.91    1:14.04 CHSC    16  
      33.34   40.70                                                
  6 Sheffer, Courtney   13 Pottstown-PA         1:14.00    1:14.16 CHSC    15  
      33.86   40.30                                                
  7 Laws, Marissa       14 Lionville-PA         1:17.19    1:14.28 CHSC    14  
      34.46   39.82                                                
  8 Squeri, Andrea      13 Lionville-PA         1:32.07    1:15.60 CHSC    13  
      35.92   39.68                                                
  9 McGroarty, Amy      13 Rocky Run-PA         1:16.37    1:16.12 CHSC    12  
      35.38   40.74                                                
 10 Kahan, Kiara F      13 Lansdowne-PA         1:14.78    1:18.07 CHSC    10  
      34.08   43.99                                                
 11 Wang, Anna          13 Lionville-PA         1:22.63    1:20.64          8  
      36.16   44.48                                                
 12 Squeri, Jessica     13 Lionville-PA         1:22.15    1:22.04          7  
      37.90   44.14                                                
 13 Hake, Savannah      13 Rocky Run-PA              NT    1:24.91          6  
      39.37   45.54                                                
 14 Nuggihalli, Megan   13 Lionville-PA         1:27.77    1:28.79          5  
      41.04   47.75                                                
 -- Smith, Bryanna      13 Lansdowne-PA         2:05.58         DQ        
      Kick breaststroke type
      46.90 1:05.17                                                
 
Event 16  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 57.46   2/11/2012 Zach Maher, Phoenixville-PA                  
                53.99  NAT
              1:12.50  DIST
              1:18.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Zach         13 Phoenixville-PA        55.68      57.46!DIST    22  
      26.73   30.73                                                
  2 Cody, Quentin M     14 Lionville-PA           58.67      57.87 DIST    19  
      27.31   30.56                                                
  3 Woerth, Andrew      14 Rocky Run-PA         1:01.94      59.50 DIST    18  
      29.08   30.42                                                
  4 Zhang, Robin        14 Phoenixville-PA      1:03.35    1:01.73 DIST    17  
      28.89   32.84                                                
  5 Wang, Jeffery       14 Lionville-PA         1:01.19    1:02.90 DIST    16  
      29.67   33.23                                                
  6 Karsh, Andrew       14 Lansdowne-PA         1:04.11    1:03.48 DIST    15  
      29.42   34.06                                                
  7 Gorr, Andrew W      14 Lionville-PA         1:04.78    1:03.62 DIST    14  
      29.70   33.92                                                
  8 Vanderveer, Matthe  13 Lansdowne-PA         1:06.52    1:08.21 DIST    13  
      31.83   36.38                                                
  9 O'Brien, Joe        13 Lansdowne-PA         1:18.28    1:10.44 DIST    12  
      33.40   37.04                                                
 10 Kolimago, Chris R   13 Lionville-PA         1:11.01    1:11.03 DIST    10  
      32.34   38.69                                                
 11 Toscano, Thomas J   13 Lionville-PA         1:16.42    1:14.61 CHSC     8  
      34.55   40.06                                                
 12 Booth, Billy        14 Lansdowne-PA         1:14.30    1:15.54 CHSC     7  
      34.02   41.52                                                
 13 Doyle, Jake P       14 Lionville-PA              NT    1:16.40 CHSC     6  
      35.49   40.91                                                
 14 Madel, Nick         13 Lionville-PA         1:27.45    1:21.28          5  
      35.80   45.48                                                
 15 McCormick, John     13 Rocky Run-PA         1:34.53    1:34.05          4  
      43.58   50.47                                                
 
Event 17  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 5:32.61   2/11/2012 Carleigh H Abromovitz, Lionville-PA        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abromovitz, Carlei  16 Lionville-PA         5:24.86    5:32.61!        22  
      30.56   32.64   33.79   33.67   34.25   33.86   33.37   33.69
      33.86   32.92                                                
  2 Preston, Alexandra  17 Pottstown-PA         5:34.92    5:44.20         19  
      31.23   33.42   34.19   34.59   34.96   35.14   35.84   35.12
      35.78   33.93                                                
  3 McDonough, Siobhan  14 Lansdowne-PA         5:56.81    5:44.21         18  
      31.63   34.28   35.58   35.61   35.70   35.40   35.34   34.84
      35.06   30.77                                                
  4 Louden, Gabrielle   16 Ridley-PA            5:44.48    5:48.68         17  
      30.59   33.76   35.08   35.77   36.03   36.03   35.96   36.07
      35.68   33.71                                                
  5 Leitz, Tess         14 Lansdowne-PA         6:02.60    5:56.66         16  
      31.32   34.14   35.37   35.93   36.17   36.63   37.00   37.19
      37.14   35.77                                                
  6 Davis, Hannah T     15 Lionville-PA         6:15.00    6:17.78         15  
      32.86   36.09   37.65   38.56   38.93   38.87   39.20   38.92
      38.92   37.78                                                
  7 Dierkes, Elizabeth  16 Lansdowne-PA         6:38.11    6:31.81         14  
      33.63   38.32   39.62   39.83   40.19   40.63   40.87   40.73
      40.60   37.39                                                
  8 Beck, Madison       17 Ridley-PA            6:27.74    6:50.18         13  
      35.07   40.00   41.93   41.91   42.15   42.22   42.12   41.97
      41.54   41.27                                                
 
Event 18  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 4:56.11   2/11/2012 Matthew A Haigh, Ridley-PA-MA              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Matthew A    14 Ridley-PA            4:55.92    4:56.11!        22  
      26.70                                                        
              28.96                                                
  2 Cooper, Jeremy M    16 Phoenixville-PA      4:54.27    4:58.34         19  
      26.23                                                        
              30.74                                                
  3 Lambert, Brett S    15 Lionville-PA         5:17.40    5:20.66         18  
      28.02                                                        
              31.99                                                
  4 Steele, Chris M     17 Lionville-PA         5:34.60    5:36.44         17  
      29.01                                                        
              32.68                                                
  5 Henry, Tommy        15 Lansdowne-PA         5:51.17    5:39.31         16  
  6 Quill, Joe M        15 Lionville-PA         6:11.57    5:41.60         15  
      30.91   34.56   35.50   35.48   35.32   35.12   34.73   34.16
      34.01   31.81                                                
  7 Gorr, Michael R     17 Lionville-PA         6:00.91    5:42.21         14  
      31.06   34.71   35.93   36.05   35.46   35.26   34.25   33.38
      34.28   31.83                                                
  8 Haydon, Connor J    16 Lionville-PA         5:30.77    5:48.53         13  
      29.34                                                        
              35.09                                                
  9 Cox, Shane          15 Ridley-PA            6:13.09    6:07.95         12  
      32.20   36.01   38.31   37.48   37.81   38.17   37.39   38.03
      37.78   34.77                                                
 10 Gordon, Josh S      16 UpperMainLine-PA     6:20.83    6:14.91         10  
      34.33   37.24   37.98   38.29   37.82   38.49   38.32   37.97
      37.97   36.50                                                
 
Event 19  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 25.70   2/11/2012 Payton A Miles, Pottstown-PA                 
                24.99  NAT
                28.25  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miles, Payton A     13 Pottstown-PA           26.59      25.70!DIST    22  
  2 Glinecke, Emily M   13 Pottstown-PA           26.09      25.87 DIST    19  
  3 Yuhas, Gabrielle    14 Pottstown-PA           26.18      26.44 DIST    18  
  4 Wadsworth, Kiera    13 Ridley-PA              26.89      27.04 DIST    17  
  5 Brooks, Victoria    14 Lansdowne-PA           26.87      27.24 DIST    16  
  6 Savino, Olivia F    13 Pottstown-PA           28.06      27.48 DIST    15  
  7 Drohosky, Allison   14 Pottstown-PA           27.17      27.55 DIST    14  
  8 Leitz, Tess         14 Lansdowne-PA           27.77      27.60 DIST    13  
  9 Grill, Francesca k  13 Lionville-PA           27.69      27.69 DIST    12  
 10 Cubbler, Rebecca L  13 Pottstown-PA           28.55      27.86 DIST    10  
 11 Wrigley, Paige K    13 Pottstown-PA           28.02      28.15 DIST     8  
 12 Youtzy, Nicole      13 Pottstown-PA           28.27      28.36 CHSC     7  
 13 Kahan, Kiara F      13 Lansdowne-PA           29.54      28.74 CHSC     6  
 14 Dierkes, Theresa    14 Lansdowne-PA           28.62      28.79 CHSC     5  
 15 Bonner, Reilly      13 Lansdowne-PA           29.66      29.00 CHSC     4  
 16 Koehler, Devon      14 Lansdowne-PA           29.97      29.50 CHSC     3  
 17 Weller, Haley E     13 Pottstown-PA           29.90      29.72 CHSC     2  
 18 Walters, Alexandra  14 Lansdowne-PA           30.56      30.44 CHSC     1  
 19 Murphy, Olivia      13 Lansdowne-PA           30.28      31.00 CHSC   
 20 Theveny, Brooke     13 Rocky Run-PA           31.60      31.44 CHSC   
 21 Linton, Sara        14 Rocky Run-PA           31.85      31.59 CHSC   
 22 Campuzano, Marissa  13 Lansdowne-PA           31.88      31.86 CHSC   
 23 Mooney, Alisha      14 Lansdowne-PA           34.79      33.88        
 24 Hayes, Kaitlyn      14 Lansdowne-PA           35.91      34.01        
 25 Thomas, Zoie        13 Lansdowne-PA           34.62      34.63        
 26 Smith, Bryanna      13 Lansdowne-PA           35.23      34.64        
 27 Burns, Emily        13 Lansdowne-PA           36.48      36.03        
 -- Matakas, Katie      14 Lionville-PA              NT     X28.31 CHSC   
 -- Amendolia, Julie    14 Ridley-PA                 NT     X29.37 CHSC   
 
Event 20  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 24.58   2/11/2012 Andrew Woerth, Rocky Run-PA                  
                22.39  NAT
                27.25  DIST
                31.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woerth, Andrew      14 Rocky Run-PA           25.66      24.58!DIST    22  
  2 Cestare, Tommy J    14 Lionville-PA           24.79      24.81 DIST    19  
  3 Gorr, Andrew W      14 Lionville-PA           25.32      24.87 DIST    18  
  4 Dwyer, Daniel       14 Lansdowne-PA           25.50      25.12 DIST    17  
  5 Wenger, Ashton K    14 Lionville-PA           25.13      25.13 DIST    16  
  6 Boyle, Cullen       14 Lansdowne-PA           24.96      25.19 DIST    15  
  7 Randall, Kellen     14 Rocky Run-PA           27.11      25.82 DIST    14  
  8 Sparano, Zack C     14 Phoenixville-PA        26.17      26.09 DIST    13  
  9 Kull, Andrew        14 Phoenixville-PA        26.40      26.25 DIST    12  
 10 Kolimago, Chris R   13 Lionville-PA           25.76      26.38 DIST    10  
 11 Vanderveer, Matthe  13 Lansdowne-PA           26.30      26.45 DIST     8  
 12 Beard, Caleb        14 Rocky Run-PA           27.61      27.04 DIST     7  
 13 Aclan, Jan P        14 Phoenixville-PA        27.61      27.11 DIST     6  
 14 Vizzarri, Joey      13 Lansdowne-PA           27.57      27.44 CHSC     5  
 15 Nawn, Liam P        13 Ridley-PA              28.52      27.52 CHSC     4  
 16 Merke, Darius R     13 Phoenixville-PA        28.04      27.74 CHSC     3  
 17 O'Brien, Joe        13 Lansdowne-PA           28.24      27.79 CHSC     2  
 18 Doyle, Jake P       14 Lionville-PA           29.10      27.87 CHSC     1  
 19 Guevin, Joshua T    13 Phoenixville-PA        29.42      28.01 CHSC   
 20 Thompson, Jack W    13 Phoenixville-PA        27.92      28.07 CHSC   
 21 Peel, Tommy         13 Lansdowne-PA           27.87      28.20 CHSC   
 22 Spiri, Connor       13 Lionville-PA           28.91      28.23 CHSC   
 23 Walsh, Sean         13 Rocky Run-PA           30.38      28.58 CHSC   
 24 Booth, Billy        14 Lansdowne-PA           28.56      28.61 CHSC   
 25 Sylvestri, Brian    13 Ridley-PA              29.49      29.56 CHSC   
 26 Renzulli, Mike L    14 Lionville-PA           30.02      29.60 CHSC   
 27 O'Connor, Ian       14 Rocky Run-PA           29.76      29.82 CHSC   
 27 Grant, Harrison A   13 UpperMainLine-PA       31.10      29.82 CHSC   
 29 Cotton, Jonathon    13 Rocky Run-PA           30.54      30.05 CHSC   
 30 Ellis, Jack         13 Lansdowne-PA           30.10      30.22 CHSC   
 31 Lawson, Mathew      13 Rocky Run-PA           34.65      31.48        
 32 McGrann, Nolan      13 Lansdowne-PA           31.51      31.55        
 33 Lawson, Colin       13 Rocky Run-PA           32.38      31.91        
 34 Berardi, Kyle       13 Rocky Run-PA           33.59      32.02        
 35 Madel, Nick         13 Lionville-PA           33.01      32.39        
 36 Fattizzo, Antonio   13 Ridley-PA              34.36      33.16        
 37 Foglio, Anthony S   13 Ridley-PA              32.93      33.44        
 38 Kelly, Matthew      14 Lansdowne-PA           34.26      33.67        
 39 McCormick, John     13 Rocky Run-PA           37.78      38.31        
 
Event 21  Girls 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 25.54   2/11/2012 Caitlin M Manthe, Lionville-PA               
                24.99  NAT
                27.00  DIST
                32.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manthe, Caitlin M   15 Lionville-PA           24.71      25.54!DIST    22  
  2 Campbell, Samantha  15 Lansdowne-PA           26.21      25.75 DIST    19  
  3 Hay, Kaitlyn        16 Lansdowne-PA           25.46      25.83 DIST    18  
  4 Manthorp, Catherin  15 Lionville-PA           25.74      26.34 DIST    17  
  5 Malampy, Rachel     16 Pottstown-PA           25.88      26.49 DIST    16  
  6 Berardi, Skyler     15 Rocky Run-PA           27.05      26.55 DIST    15  
  7 McDonough, Alison   16 Lansdowne-PA           26.70      26.99 DIST    14  
  8 Yuhas, Kate         17 Pottstown-PA           26.25      27.16 CHSC    13  
  9 DeCrescente, Laure  15 Lionville-PA           27.31      27.29 CHSC    12  
 10 Roberts-O'Brien, K  15 Ridley-PA              26.96      27.74 CHSC    10  
 11 Fox, Emma J         16 Lionville-PA           27.83      27.85 CHSC     8  
 12 Callahan, Megan     17 Lansdowne-PA           26.41      28.09 CHSC     7  
 13 O'Brien, Emily      15 Lansdowne-PA           28.61      28.16 CHSC     6  
 14 Spicer, Sara        17 Ridley-PA              27.68      28.47 CHSC     5  
 15 Tillett, Alyssa P   18 Ridley-PA              28.64      28.69 CHSC     4  
 16 Murphy, Kalista     16 Lansdowne-PA           28.35      29.64 CHSC     3  
 17 Walters, Cherie     17 Lansdowne-PA           30.18      29.84 CHSC     2  
 -- Matakas, Katie L    17 Lionville-PA              NT     X28.31 CHSC   
 -- Shomber, Georgia R  16 Lionville-PA           27.19         DQ        
      False start
 
Event 22  Boys 15-19 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 23.48   2/11/2012 Kyle W Hoops, Phoenixville-PA                
                22.39  NAT
                24.50  DIST
                28.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoops, Kyle W       15 Phoenixville-PA        23.25      23.48!DIST    22  
  2 Daugherty, Sean D   17 Phoenixville-PA        23.69      23.71 DIST    19  
  3 Moriconi, Nicholas  16 Lansdowne-PA           23.75      23.77 DIST    18  
  4 Zhang, Alex T       15 UpperMainLine-PA       23.05      23.80 DIST    17  
  5 Dinenberg, Justin   16 Lionville-PA           23.13      24.15 DIST    16  
  6 Galvis, Nico        15 Lionville-PA           23.45      24.20 DIST    15  
  7 Tunno, Conor F      15 Lionville-PA           25.67      24.69 CHSC    14  
  8 Stallings, Christi  15 Lansdowne-PA           24.96      24.71 CHSC    13  
  9 Yoo, Brenden K      15 UpperMainLine-PA       25.24      24.76 CHSC    11  
  9 McIlroy, Kyle C     15 Lionville-PA           25.22      24.76 CHSC    11  
 11 Zimmerman, Andrew   17 UpperMainLine-PA       23.26      25.06 CHSC     8  
 12 Moritz, Adam M      17 Lionville-PA           25.49      25.40 CHSC     7  
 13 Stewart, Dan        15 Ridley-PA              25.55      25.41 CHSC     6  
 14 Kolloru, Raju T     16 UpperMainLine-PA       23.94      25.49 CHSC     5  
 15 Burns, Stephen      18 Lansdowne-PA           24.08      25.68 CHSC     4  
 16 Meyers, Zack R      16 Lionville-PA           26.63      26.26 CHSC     3  
 17 Garner, Darrin      16 Lansdowne-PA           25.18      26.93 CHSC     2  
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:07.35   2/11/2012 Gabrielle Yuhas, Pottstown-PA              
                1:56.19  NAT
                2:12.00  DIST
                2:36.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yuhas, Gabrielle    14 Pottstown-PA         2:06.03    2:07.35!DIST    22  
      29.37   32.21   33.29   32.48                                
  2 Haefner, Peyton E   14 Lionville-PA         2:08.04    2:08.42 DIST    19  
      29.59   32.40   33.66   32.77                                
  3 Wrigley, Paige K    13 Pottstown-PA         2:12.63    2:10.70 DIST    18  
      30.51   32.91   33.84   33.44                                
  4 Cubbler, Rebecca L  13 Pottstown-PA         2:12.02    2:13.67 CHSC    17  
      30.98   32.90   34.24   35.55                                
  5 Youtzy, Nicole      13 Pottstown-PA         2:21.62    2:18.70 CHSC    16  
      30.99   35.78   36.23   35.70                                
  6 Squeri, Andrea      13 Lionville-PA         2:19.50    2:20.95 CHSC    15  
      32.24   35.87   36.64   36.20                                
  7 Cortese, Lauren E   14 Lionville-PA         2:21.07    2:25.54 CHSC    14  
      33.72   36.72   38.04   37.06                                
  8 McGroarty, Amy      13 Rocky Run-PA         2:27.98    2:25.78 CHSC    13  
      34.06   36.84   38.04   36.84                                
  9 Laws, Marissa       14 Lionville-PA         2:25.65    2:25.80 CHSC    12  
      32.71   37.72   38.77   36.60                                
 10 Squeri, Jessica     13 Lionville-PA         2:22.10    2:27.09 CHSC    10  
      33.59   37.01   38.39   38.10                                
 11 Yahr, Megan E       13 Lionville-PA         2:32.83    2:30.98 CHSC     8  
      33.67   38.39   39.55   39.37                                
 12 Linton, Sara        14 Rocky Run-PA         2:33.62    2:33.21 CHSC     7  
      35.74   39.61   40.17   37.69                                
 13 Wang, Anna          13 Lionville-PA         2:39.30    2:36.86          6  
      35.26   40.16   41.24   40.20                                
 14 Moore, Katrina      14 Lansdowne-PA              NT    2:46.68          5  
      35.75   41.80   44.91   44.22                                
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:53.62   2/11/2012 Matthew A Haigh, Ridley-PA-MA              
                1:46.29  NAT
                2:12.00  DIST
                2:26.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haigh, Matthew A    14 Ridley-PA            1:52.49    1:53.62!DIST    22  
      26.13   29.04   29.63   28.82                                
  2 Maher, Zach         13 Phoenixville-PA      1:53.49    1:56.63 DIST    19  
      26.70   29.20   30.04   30.69                                
  3 Karsh, Andrew       14 Lansdowne-PA         2:05.70    2:02.29 DIST    18  
      27.85   31.20   31.95   31.29                                
  4 Wenger, Ashton K    14 Lionville-PA         2:09.25    2:04.39 DIST    17  
      28.72   31.85 1:03.82                                        
  5 Nawn, Liam P        13 Ridley-PA            2:09.19    2:05.12 DIST    16  
      29.60   32.74   33.07   29.71                                
  6 Sparano, Zack C     14 Phoenixville-PA      2:02.06    2:05.66 DIST    15  
      27.95   31.95   33.15   32.61                                
  7 Aclan, Jan P        14 Phoenixville-PA      2:13.09    2:08.13 DIST    14  
      28.95   31.98   33.76   33.44                                
  8 Damerau, Brian E    13 UpperMainLine-PA     2:21.20    2:25.41 CHSC    13  
      33.44   37.33   38.20   36.44                                
  9 Bender, Travis J    14 Lionville-PA         2:59.68    2:25.79 CHSC    12  
      33.02   37.65   38.90   36.22                                
 10 Doyle, Jake P       14 Lionville-PA         2:29.08    2:26.35 CHSC    10  
      33.92   37.01   38.64   36.78                                
 11 Renzulli, Mike L    14 Lionville-PA         2:32.08    2:31.39          8  
      34.37   38.38   39.21   39.43                                
 
Event 25  Girls 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:02.81   2/11/2012 Kelsea L Yarnell, Pottstown-PA             
                1:56.19  NAT
                2:06.50  DIST
                2:32.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yarnell, Kelsea L   18 Pottstown-PA         2:01.05    2:02.81!DIST    22  
      29.03   30.97   31.84   30.97                                
  2 Abromovitz, Carlei  16 Lionville-PA         2:04.25    2:05.18 DIST    19  
      29.43   31.67   32.00   32.08                                
  3 Berardi, Skyler     15 Rocky Run-PA         2:22.72    2:06.50 DIST    18  
      28.79   32.13   32.63   32.95                                
  4 Leitz, Meggie       15 Lansdowne-PA         2:09.67    2:07.92 CHSC    17  
      29.42   32.82   33.25   32.43                                
  5 McDonough, Alison   16 Lansdowne-PA         2:07.57    2:08.43 CHSC    16  
      29.07   32.23   34.06   33.07                                
  6 Yuhas, Kate         17 Pottstown-PA         2:04.90    2:08.45 CHSC    15  
      29.16   32.16   34.33   32.80                                
  7 Louden, Gabrielle   16 Ridley-PA            2:07.03    2:11.50 CHSC    14  
      29.65   33.23   34.44   34.18                                
  8 Shomber, Georgia R  16 Lionville-PA         2:09.84    2:12.28 CHSC    13  
      29.96   34.52   35.56   32.24                                
  9 Preston, Alexandra  17 Pottstown-PA         2:12.59    2:12.32 CHSC    12  
      30.87   34.11   34.82   32.52                                
 10 Hogan, Lindsay N    16 Lionville-PA         2:24.38    2:22.97 CHSC    10  
      32.85   36.23   37.36   36.53                                
 
Event 26  Boys 15-19 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:51.54   2/11/2012 Philip C Nawn, Ridley-PA-MA                
                1:46.29  NAT
                1:57.00  DIST
                2:17.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nawn, Philip C      15 Ridley-PA            1:50.86    1:51.54!DIST    22  
      26.19   28.48   28.42   28.45                                
  2 Cooper, Jeremy M    16 Phoenixville-PA      1:51.54    1:52.62 DIST    19  
      25.74   28.08   29.32   29.48                                
  3 Lambert, Brett S    15 Lionville-PA         1:52.42    1:54.62 DIST    18  
      26.78   28.38   29.62   29.84                                
  4 McNamara, Colin C   16 Phoenixville-PA      2:02.19    1:56.23 DIST    17  
      26.68   29.82   30.44   29.29                                
  5 Dinenberg, Justin   16 Lionville-PA         1:57.57    1:58.78 CHSC    16  
      26.97   29.77   31.45   30.59                                
  6 Steele, Chris M     17 Lionville-PA         2:06.33    2:06.81 CHSC    15  
      28.52   31.98   33.41   32.90                                
  7 Quill, Joe M        15 Lionville-PA         2:15.92    2:09.44 CHSC    14  
      29.20   32.89   33.95   33.40                                
  8 Meyers, Zack R      16 Lionville-PA         2:34.17    2:31.67         13  
      31.72   38.06   41.40   40.49                                
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:03.02   2/11/2012 Payton A Miles, Pottstown-PA               
                1:00.19  NAT
                1:10.50  DIST
                1:20.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miles, Payton A     13 Pottstown-PA         1:04.78    1:03.02!DIST    22  
      30.86   32.16                                                
  2 Davis, Taylor M     14 Pottstown-PA         1:06.21    1:06.57 DIST    19  
      32.22   34.35                                                
  3 Wadsworth, Kiera    13 Ridley-PA            1:06.63    1:07.70 DIST    18  
      32.92   34.78                                                
  4 Fink, Laurel A      13 Pottstown-PA         1:07.47    1:08.13 DIST    17  
      33.52   34.61                                                
  5 Sheffer, Courtney   13 Pottstown-PA         1:10.23    1:08.90 DIST    16  
      34.25   34.65                                                
  6 Collier, Tara L     13 Lionville-PA         1:11.48    1:11.33 CHSC    15  
      34.94   36.39                                                
  7 McDonough, Siobhan  14 Lansdowne-PA         1:11.00    1:11.87 CHSC    14  
      36.04   35.83                                                
  8 Squeri, Jessica     13 Lionville-PA         1:14.72    1:15.82 CHSC    13  
      36.88   38.94                                                
  9 Campuzano, Marissa  13 Lansdowne-PA         1:18.55    1:17.80 CHSC    12  
      38.52   39.28                                                
 10 Weller, Haley E     13 Pottstown-PA         1:21.50    1:18.09 CHSC    10  
      38.05   40.04                                                
 11 Murphy, Olivia      13 Lansdowne-PA         1:18.93    1:18.92 CHSC     8  
      38.42   40.50                                                
 12 Wang, Anna          13 Lionville-PA         1:18.73    1:20.99          7  
      39.06   41.93                                                
 13 Moore, Katrina      14 Lansdowne-PA         1:18.14    1:21.27          6  
 14 Davis, Allison      13 Ridley-PA            1:19.29    1:24.20          5  
      40.59   43.61                                                
 15 Nuggihalli, Megan   13 Lionville-PA         1:27.91    1:25.00          4  
      41.27   43.73                                                
 16 Burns, Emily        13 Lansdowne-PA         1:39.11    1:31.68          3  
 -- Thomas, Zoie        13 Lansdowne-PA         1:44.77         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Smith, Bryanna      13 Lansdowne-PA         1:53.94         DQ        
      Non-continuous turning action
      41.45   49.73                                                
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:02.85   2/11/2012 Quentin M Cody, Lionville-PA               
                  55.19  NAT
                1:11.00  DIST
                1:15.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cody, Quentin M     14 Lionville-PA         1:01.77    1:02.85!DIST    22  
      30.15   32.70                                                
  2 Dwyer, Daniel       14 Lansdowne-PA         1:04.53    1:03.42 DIST    19  
      30.65   32.77                                                
  3 Karsh, Andrew       14 Lansdowne-PA         1:08.28    1:04.02 DIST    18  
      31.16   32.86                                                
  4 Cestare, Tommy J    14 Lionville-PA         1:07.44    1:05.96 DIST    17  
      32.80   33.16                                                
  5 Toscano, Thomas J   13 Lionville-PA         1:10.71    1:06.18 DIST    16  
      32.25   33.93                                                
  6 Wang, Jeffery       14 Lionville-PA         1:06.75    1:06.55 DIST    15  
      32.12   34.43                                                
  7 Bennett, Justice C  13 Phoenixville-PA      1:06.58    1:06.58 DIST    14  
      33.11   33.47                                                
  8 Vizzarri, Joey      13 Lansdowne-PA         1:08.72    1:10.49 DIST    13  
      34.60   35.89                                                
  9 O'Connor, Ian       14 Rocky Run-PA         1:13.62    1:13.00 CHSC    12  
 10 Thompson, Jack W    13 Phoenixville-PA      1:12.85    1:13.09 CHSC    10  
      35.72   37.37                                                
 11 Ellis, Jack         13 Lansdowne-PA         1:14.07    1:13.87 CHSC     8  
      36.34   37.53                                                
 12 Sylvestri, Brian    13 Ridley-PA            1:16.32    1:15.70          7  
      36.96   38.74                                                
 13 Bender, Travis J    14 Lionville-PA         1:18.40    1:17.00          6  
      38.50   38.50                                                
 14 Grant, Harrison A   13 UpperMainLine-PA     1:21.28    1:17.61          5  
      37.27   40.34                                                
 15 Walsh, Sean         13 Rocky Run-PA         1:24.33    1:20.63          4  
 16 Madel, Nick         13 Lionville-PA         1:31.40    1:24.87          3  
 17 McGrann, Nolan      13 Lansdowne-PA         1:23.76    1:25.03          2  
 
Event 29  Girls 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:04.84   2/11/2012 Kelsea L Yarnell, Pottstown-PA             
                1:00.19  NAT
                1:08.00  DIST
                1:18.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yarnell, Kelsea L   18 Pottstown-PA         1:01.33    1:04.84!DIST    22  
      32.19   32.65                                                
  2 Leitz, Meggie       15 Lansdowne-PA         1:04.44    1:06.12 DIST    19  
      32.35   33.77                                                
  3 Fink, Morgan E      15 Pottstown-PA         1:07.27    1:06.48 DIST    18  
      32.54   33.94                                                
  4 Malampy, Rachel     16 Pottstown-PA         1:05.70    1:07.81 DIST    17  
      32.16   35.65                                                
  5 Hay, Kaitlyn        16 Lansdowne-PA         1:09.43    1:08.31 CHSC    16  
      32.77   35.54                                                
  6 Callahan, Megan     17 Lansdowne-PA         1:08.61    1:09.01 CHSC    15  
      32.59   36.42                                                
  7 Manthorp, Catherin  15 Lionville-PA         1:08.51    1:09.24 CHSC    14  
      32.64   36.60                                                
  8 O'Brien, Emily      15 Lansdowne-PA         1:11.47    1:09.63 CHSC    13  
      33.79   35.84                                                
  9 McConaghy, Kate A   15 Pottstown-PA         1:09.01    1:10.21 CHSC    12  
      34.26   35.95                                                
 10 Davis, Hannah T     15 Lionville-PA         1:10.63    1:11.85 CHSC    10  
      34.61   37.24                                                
 11 Davis, Emily L      15 Ridley-PA            1:09.45    1:12.60 CHSC     8  
      35.50   37.10                                                
 12 Roberts-O'Brien, K  15 Ridley-PA            1:14.08    1:13.19 CHSC     7  
      35.91   37.28                                                
 13 Spicer, Sara        17 Ridley-PA            1:12.62    1:14.68 CHSC     6  
      36.58   38.10                                                
 
Event 30  Boys 15-19 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 56.16   2/11/2012 Jay C Achuff, UpperMainLine-PA               
                55.19  NAT
              1:05.50  DIST
              1:09.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Achuff, Jay C       15 UpperMainLine-PA       55.13      56.16!DIST    22  
      27.23   28.93                                                
  2 Hoops, Kyle W       15 Phoenixville-PA        55.88      57.14 DIST    19  
      28.17   28.97                                                
  3 Daugherty, Sean D   17 Phoenixville-PA        59.68    1:00.32 DIST    18  
      29.15   31.17                                                
  4 Hoops, Chris J      17 Phoenixville-PA        56.89    1:00.34 DIST    17  
      29.10   31.24                                                
  5 Mokhallalati, Basi  15 Lionville-PA           58.99    1:01.31 DIST    16  
      29.50   31.81                                                
  6 Wang, Chris R       15 UpperMainLine-PA     1:02.70    1:01.36 DIST    15  
      30.30   31.06                                                
  7 Moritz, Adam M      17 Lionville-PA         1:03.67    1:03.12 DIST    14  
      30.59   32.53                                                
  8 Steele, Chris M     17 Lionville-PA         1:03.58    1:03.55 DIST    13  
      31.14   32.41                                                
  9 Kolloru, Raju T     16 UpperMainLine-PA     1:01.53    1:04.89 DIST    12  
      30.84   34.05                                                
 10 Galvis, Nico        15 Lionville-PA         1:05.49    1:05.47 DIST    10  
      30.81   34.66                                                
 11 McIlroy, Kyle C     15 Lionville-PA         1:13.74    1:11.36          8  
 12 Crowe, Dan J        15 UpperMainLine-PA     1:11.41    1:11.44          7  
      34.02   37.42                                                
 13 Cox, Shane          15 Ridley-PA            1:16.82    1:17.85          6  
      38.67   39.18                                                
 
Event 31  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:09.44   2/11/2012 Emily M Glinecke, Pottstown-PA             
                1:08.99  NAT
                1:19.50  DIST
                1:30.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glinecke, Emily M   13 Pottstown-PA         1:09.22    1:09.44!DIST    22  
      32.58   36.86                                                
  2 Savino, Olivia F    13 Pottstown-PA         1:10.84    1:09.87 DIST    19  
      32.86   37.01                                                
  3 Walters, Alexandra  14 Lansdowne-PA         1:15.71    1:15.00 DIST    18  
      34.83   40.17                                                
  4 Grill, Francesca k  13 Lionville-PA         1:21.50    1:18.74 DIST    17  
      37.35   41.39                                                
  5 Bonner, Reilly      13 Lansdowne-PA         1:18.62    1:19.14 DIST    16  
      36.21   42.93                                                
  6 Drohosky, Allison   14 Pottstown-PA         1:16.56    1:19.71 CHSC    15  
      37.32   42.39                                                
  7 Kahan, Kiara F      13 Lansdowne-PA         1:23.59    1:21.05 CHSC    14  
      37.25   43.80                                                
  8 Laws, Marissa       14 Lionville-PA         1:23.07    1:22.91 CHSC    13  
      39.51   43.40                                                
  9 Yahr, Megan E       13 Lionville-PA         1:25.88    1:22.92 CHSC    12  
      39.65   43.27                                                
 10 Cortese, Lauren E   14 Lionville-PA         1:30.23    1:30.57 CHSC    10  
      42.58   47.99                                                
 11 Theveny, Brooke     13 Rocky Run-PA         1:31.67    1:32.15          8  
      42.96   49.19                                                
 12 Hayes, Kaitlyn      14 Lansdowne-PA         1:47.55    1:34.05          7  
      44.42   49.63                                                
 13 Mooney, Alisha      14 Lansdowne-PA         1:36.49    1:34.69          6  
      44.16   50.53                                                
 
Event 32  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:07.96   2/11/2012 Zach Nelson, Lansdowne-PA                  
                1:01.99  NAT
                1:17.50  DIST
                1:24.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Zach        14 Lansdowne-PA         1:11.46    1:07.96!DIST    22  
      32.46   35.50                                                
  2 Kull, Andrew        14 Phoenixville-PA      1:09.61    1:08.99 DIST    19  
      32.44   36.55                                                
  3 Boyle, Cullen       14 Lansdowne-PA         1:09.34    1:09.17 DIST    18  
      32.97   36.20                                                
  4 Bennett, Justice C  13 Phoenixville-PA      1:11.02    1:11.96 DIST    17  
      34.78   37.18                                                
  5 Zhang, Robin        14 Phoenixville-PA      1:14.16    1:16.06 DIST    16  
      35.82   40.24                                                
  6 Zhang, Kay          14 UpperMainLine-PA     1:20.53    1:17.51 CHSC    15  
      36.27   41.24                                                
  7 Merke, Darius R     13 Phoenixville-PA      1:24.07    1:21.02 CHSC    14  
      36.84   44.18                                                
  8 Kolimago, Chris R   13 Lionville-PA         1:22.94    1:21.51 CHSC    13  
      38.17   43.34                                                
  9 Damerau, Brian E    13 UpperMainLine-PA     1:25.13    1:21.70 CHSC    12  
      38.63   43.07                                                
 10 Guevin, Joshua T    13 Phoenixville-PA      1:27.29    1:22.04 CHSC    10  
      39.36   42.68                                                
 11 Spiri, Connor       13 Lionville-PA         1:27.27    1:26.24          8  
      41.39   44.85                                                
 12 Peel, Tommy         13 Lansdowne-PA         1:29.85    1:26.69          7  
      40.03   46.66                                                
 13 Foglio, Anthony S   13 Ridley-PA            1:30.20    1:30.10          6  
      42.93   47.17                                                
 14 Fattizzo, Antonio   13 Ridley-PA            1:37.19    1:33.65          5  
      43.18   50.47                                                
 15 Berardi, Kyle       13 Rocky Run-PA         1:40.61    1:36.71          4  
      46.08   50.63                                                
 16 Walsh, Sean         13 Rocky Run-PA         1:34.65    1:38.59          3  
      46.45   52.14                                                
 
Event 33  Girls 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:14.88   2/11/2012 Caitlin G Stack, Lionville-PA              
                1:08.99  NAT
                1:18.50  DIST
                1:29.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stack, Caitlin G    15 Lionville-PA         1:12.89    1:14.88!DIST    20.5
      35.09   39.79                                                
  1 Walters, Cherie     17 Lansdowne-PA         1:16.70    1:14.88!DIST    20.5
      36.19   38.69                                                
  3 Manthe, Caitlin M   15 Lionville-PA         1:15.60    1:15.79 DIST    18  
      35.36   40.43                                                
  4 Fox, Emma J         16 Lionville-PA         1:23.14    1:21.11 CHSC    17  
      37.73   43.38                                                
  5 Tillett, Alyssa P   18 Ridley-PA            1:24.15    1:23.86 CHSC    16  
      39.93   43.93                                                
  6 Davis, Emily L      15 Ridley-PA            1:23.41    1:23.92 CHSC    15  
      39.71   44.21                                                
  7 Davis, Hannah T     15 Lionville-PA         1:24.74    1:24.56 CHSC    14  
      39.98   44.58                                                
 
Event 34  Boys 15-19 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:02.00   2/11/2012 Greg S Grewal, Lionville-PA                
                1:01.99  NAT
                1:11.00  DIST
                1:18.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grewal, Greg S      17 Lionville-PA           59.54    1:02.00!DIST    22  
      28.52   33.48                                                
  2 Steffl, Mark W      16 Lionville-PA         1:04.30    1:06.02 DIST    19  
      30.34   35.68                                                
  3 Yoo, Brenden K      15 UpperMainLine-PA     1:06.65    1:07.40 DIST    18  
      31.66   35.74                                                
  4 Haydon, Connor J    16 Lionville-PA         1:08.77    1:10.31 DIST    17  
      33.49   36.82                                                
  5 Gorr, Michael R     17 Lionville-PA         1:07.12    1:11.45 CHSC    16  
      33.06   38.39                                                
  6 Stewart, Dan        15 Ridley-PA            1:20.27    1:12.02 CHSC    15  
      33.71   38.31                                                
  7 Henry, Tommy        15 Lansdowne-PA         1:13.48    1:13.67 CHSC    14  
      34.45   39.22                                                
  8 Burns, Stephen      18 Lansdowne-PA         1:06.91    1:13.97 CHSC    13  
      33.87   40.10                                                
  9 Stallings, Christi  15 Lansdowne-PA         1:16.53    1:15.46 CHSC    12  
      35.14   40.32                                                
 10 Moriconi, Nicholas  16 Lansdowne-PA              NT    1:20.20         10  
      35.03   45.17                                                
 11 Gordon, Josh S      16 UpperMainLine-PA     1:18.26    1:20.64          8  
      39.08   41.56                                                
 12 Cox, Shane          15 Ridley-PA            1:26.58    1:26.76          7  
      41.12   45.64                                                
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:45.17   2/11/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         G Yuhas, T Davis, P Miles, E Glinecke             
                1:40.99  NAT
                1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:45.81    1:45.17!DIST    44  
     1) Yuhas, Gabrielle 14             2) Davis, Taylor M 14             
     3) Miles, Payton A 13              4) Glinecke, Emily M 13           
       26.45    26.34    26.40    25.98                                    
  2 Lansdowne YMCA  'A'                         1:51.13    1:50.25 DIST    38  
     1) Leitz, Tess 14                  2) Dierkes, Theresa 14            
     3) McDonough, Siobhan 14           4) Brooks, Victoria 14            
       27.95    28.25    27.03    27.02                                    
  3 Pottstown YMCA  'C'                         1:54.78    1:51.49 DIST    36  
     1) Youtzy, Nicole 13               2) Sheffer, Courtney A 13         
     3) Cubbler, Rebecca L 13           4) Savino, Olivia F 13            
                         27.60    27.49                                    
  4 Pottstown YMCA  'B'                         1:50.06    1:52.78 DIST    34  
     1) Weller, Haley E 13              2) Wrigley, Paige K 13            
     3) Drohosky, Allison J 14          4) Fink, Laurel A 13              
       30.01    28.43    28.05    26.29                                    
  5 Lionville Community YMCA  'A'               1:53.45    1:54.26 DIST    32  
     1) Grill, Francesca k 13           2) Squeri, Andrea 13              
     3) Collier, Tara L 13              4) Haefner, Peyton E 14           
       28.75    29.25    29.51    26.75                                    
  6 Lansdowne YMCA  'B'                         1:57.23    2:00.21         30  
     1) Koehler, Devon 14               2) Bonner, Reilly 13              
     3) Kahan, Kiara F 13               4) Moore, Katrina 14              
       30.37    28.75    28.56    32.53                                    
  7 Lionville Community YMCA  'B'               2:00.95    2:03.58         28  
     1) Squeri, Jessica 13              2) Yahr, Megan E 13               
     3) Cortese, Lauren E 14            4) Laws, Marissa 14               
       32.08    31.37    29.98    30.15                                    
  8 Lansdowne YMCA  'C'                         2:04.00    2:07.40         26  
     1) Murphy, Olivia 13               2) Mooney, Alisha 14              
     3) Walters, Alexandra 14           4) Campuzano, Marissa 13          
       32.25    34.25    29.70    31.20                                    
  9 Lansdowne YMCA  'D'                         2:07.10    2:26.12         24  
     1) Hayes, Kaitlyn 14               2) Smith, Bryanna 13              
     3) Burns, Emily 13                 4) Thomas, Zoie 13                
       35.76    38.16    36.74    35.46                                    
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:39.64   2/11/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         A Wenger, A Gorr, T Cestare, Q Cody               
                1:30.59  NAT
                1:57.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:40.03    1:39.64!DIST    44  
     1) Wenger, Ashton K 14             2) Gorr, Andrew W 14              
     3) Cestare, Tommy J 14             4) Cody, Quentin M 14             
       25.52    25.06    24.63    24.43                                    
  2 Lansdowne YMCA  'A'                         1:43.22    1:41.99 DIST    38  
       26.20    24.51    25.99    25.29                                    
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:42.87    1:42.85 DIST    36  
     1) Sparano, Zack C 14              2) Kull, Andrew 14                
     3) Zhang, Robin 14                 4) Maher, Zach 13                 
       26.71    26.39    25.94    23.81                                    
  4 Lionville Community YMCA  'B'               1:48.60    1:49.92 DIST    34  
     1) Wang, Jeffery 14                2) Toscano, Thomas J 13           
     3) Spiri, Connor 13                4) Kolimago, Chris R 13           
       26.46    29.20    28.23    26.03                                    
  5 Lansdowne YMCA  'B'                         1:51.82    1:51.07 DIST    32  
     1) Peel, Tommy 13                  2) O'Brien, Joe 13                
     3) Nelson, Zach 14                 4) Vizzarri, Joey 13              
       28.95    27.88    26.71    27.53                                    
  6 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:52.46    1:51.23 DIST    30  
     1) Aclan, Jan P 14                 2) Guevin, Joshua T 13            
     3) Thompson, Jack W 13             4) Bennett, Justice C 13          
       27.43    28.57    28.54    26.69                                    
  7 Ridley Area YMCA  'A'                       1:57.42    1:52.54 DIST    28  
     1) Haigh, Matthew A 14             2) Fattizzo, Antonio 13           
     3) Sylvestri, Brian 13             4) Nawn, Liam P 13                
       24.86    32.68    28.52    26.48                                    
  8 Lionville Community YMCA  'C'               2:02.92    1:58.77         26  
     1) Doyle, Jake P 14                2) Madel, Nick 13                 
     3) Bender, Travis J 14             4) Renzulli, Mike L 14            
       26.92    33.02    28.61    30.22                                    
  9 Lansdowne YMCA  'C'                         2:04.43    2:04.39         24  
     1) Ellis, Jack 13                  2) Kelly, Matthew 14              
     3) McGrann, Nolan 13               4) Booth, Billy 14                
       30.76    33.48    32.55    27.60                                    
 10 Rocky Run YMCA  'A'                         1:58.29    2:06.59         20  
     1) Lawson, Colin 13                2) Berardi, Kyle 13               
     3) Lawson, Mathew 13               4) Walsh, Sean 13                 
       31.98    33.18    31.33    30.10                                    
 
Event 37  Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:45.79   2/11/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         G Shomber, L DeCrescente, C Manthorp, C Manthe    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:44.95    1:45.79!        44  
     1) Shomber, Georgia R 16           2) DeCrescente, Lauren M 15       
     3) Manthorp, Catherine A 15        4) Manthe, Caitlin M 15           
       27.84    27.18    26.00    24.77                                    
  2 Lansdowne YMCA  'A'                         1:44.42    1:45.83         38  
     1) Campbell, Samantha 15           2) Callahan, Megan 17             
     3) Leitz, Meggie 15                4) Hay, Kaitlyn 16                
       26.44    27.25    27.05    25.09                                    
  3 Pottstown YMCA  'A'                         1:46.91    1:49.43         36  
     1) Yuhas, Kate 17                  2) Preston, Alexandra E 17        
     3) Yarnell, Kelsea L 18            4) Malampy, Rachel 16             
       27.10    29.09    26.90    26.34                                    
  4 Lionville Community YMCA  'B'               1:53.35    1:56.66         34  
     1) Fox, Emma J 16                  2) Stack, Caitlin G 15            
     3) Bowen, Hannah D 15              4) Abromovitz, Carleigh H 16      
       28.87    29.41    30.31    28.07                                    
  5 Lansdowne YMCA  'B'                         1:51.32    1:57.24         32  
     1) Dierkes, Elizabeth 16           2) Walters, Cherie 17             
     3) O'Brien, Emily 15               4) McDonough, Alison 16           
       31.45    31.25    28.00    26.54                                    
  6 Rocky Run YMCA  'A'                              NT    2:04.38         30  
     1) Berardi, Skyler 15              2) Linton, Sara 14                
     3) Theveny, Brooke 13              4) McGroarty, Amy 13              
       27.16    32.41    32.74    32.07                                    
 
Event 38  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:35.46   2/11/2012 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         A Zhang, V Kolloru, A Zimmerman, B Yoo            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:41.23    1:35.46!        44  
     1) Zhang, Alex T 15                2) Kolloru, Raju T 16             
     3) Zimmerman, Andrew M 17          4) Yoo, Brenden K 15              
       23.60    23.86    23.99    24.01                                    
  2 Lionville Community YMCA  'A'               1:34.19    1:35.52         38  
     1) Lambert, Brett S 15             2) Galvis, Nico 15                
     3) Dinenberg, Justin Z 16          4) Grewal, Greg S 17              
       24.27    24.05    23.86    23.34                                    
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:35.68    1:35.70         36  
     1) Hoops, Chris J 17               2) McNamara, Colin C 16           
     3) Daugherty, Sean D 17            4) Hoops, Kyle W 15               
       24.77    24.08    23.73    23.12                                    
  4 Lionville Community YMCA  'B'               1:40.00    1:38.14         34  
     1) McIlroy, Kyle C 15              2) Tunno, Conor F 15              
     3) Haydon, Connor J 16             4) Mokhallalati, Basil H 15       
       25.22    24.28    24.10    24.54                                    
  5 Lansdowne YMCA  'A'                         1:37.09    1:39.70         32  
     1) Burns, Stephen 18               2) Stallings, Christian 15        
     3) Garner, Darrin 16               4) Moriconi, Nicholas 16          
       26.06    26.29    23.50    23.85                                    
  6 Lionville Community YMCA  'C'               1:43.20    1:43.64         30  
     1) Moritz, Adam M 17               2) Meyers, Zack R 16              
     3) Steele, Chris M 17              4) Gorr, Michael R 17             
       25.61    25.61    25.65    26.77                                    
  7 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:34.12    1:47.69         28  
     1) Gordon, Josh S 16               2) Crowe, Dan J 15                
     3) Wang, Chris R 15                4) Achuff, Jay C 15               
       31.02    26.21    25.49    24.97                                    
 
Event 39  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:20.21   2/12/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         K Donnelly, A Malmstrom, K Kummerer, F Filippini  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:14.77    1:20.21!        44  
     1) Donnelly, Kiersten 8            2) Malmstrom, Abigail M 8         
     3) Kummerer, Katherine E 7         4) Filippini, Felicia N 8         
       46.05    34.16                                                      
  2 Lionville Community YMCA  'A'               1:16.15    1:20.27         38  
     1) Howard, Tori A 8                2) Schweikert, Anna J 8           
     3) George, Maddy E 8               4) King, Hannah G 8               
       45.97    34.30                                                      
  3 Lionville Community YMCA  'B'               1:26.56    1:26.27         36  
     1) Noble, Grace K 8                2) Schweiger, Sydney 8            
     3) Blake, Lindsay M 8              4) Herring, Abbie J 8             
       49.16    37.11                                                      
  4 Pottstown YMCA  'B'                         1:19.93    1:29.27         34  
     1) Zelinske, Lauren 7              2) Christ, Alaina 8               
     3) Barkasi, Kamilia G 8            4) Bray, Alexis 8                 
       49.33    39.94                                                      
  5 Rocky Run YMCA  'A'                         1:26.87    1:31.46         32  
     1) Wells, De'Jah 6                 2) Mitchell, Julia 8              
     3) Krafchick, Lindsay 7            4) Krafchick, Taylor 7            
       49.38    42.08                                                      
  6 Ridley Area YMCA  'A'                       1:29.96    1:35.85         30  
     1) Gallagher, Mairin 8             2) Claiborne, Tommi 7             
     3) Gock, Schuyler Adele 8          4) Knapp, Jessica 8               
       55.63    40.22                                                      
  7 Rocky Run YMCA  'B'                         1:40.87    1:44.15         28  
     1) Dyer, Michala 7                 2) Sissell, Margot 8              
     3) Skinner, Ava 7                  4) Bhatt, Riya 7                  
       52.92    51.23                                                      
  8 Lionville Community YMCA  'C'               1:41.13    1:44.49         26  
     1) Maki, Victoria K 7              2) Kent, Kate M 6                 
     3) George, Kiki M 6                4) West, Morgan S 8               
     1:07.02    37.47                                                      
  9 Lansdowne YMCA  'A'                         1:46.95    1:50.78         24  
     1) Bierling, Hailey 7              2) Dierkes, Maria 8               
     3) Esterly, Margaret 7             4) Devenney, Ava 6                
       56.75    54.03                                                      
 10 Rocky Run YMCA  'C'                         1:57.95    1:56.81         20  
     1) Turner, Rory 8                  2) Trucchio, Olivia 6             
     3) Curran, Katie Jane 8            4) Tonn, Madeline 8               
     1:08.30    48.51                                                      
 -- Pottstown YMCA  'C'                         1:27.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Valerio, Anna R 7               2) Keenan, Riley 7                
     3) Lewis, Emma 8                   4) Marcheskie, Molly 6            
       49.69    43.84                                                      
 
Event 40  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:18.16   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         D Devletian, R Devletian, E Sun, T Kent           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:15.92    1:18.16!        44  
     1) Devletian, Dylan 8              2) Devletian, Ryan P 7            
     3) Sun, Evan 8                     4) Kent, Tommy J 8                
       43.08    35.08                                                      
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:20.27    1:22.73         38  
     1) Lang, Daniel J 8                2) Zhang, Phillip 8               
     3) Pappas, George D 8              4) DiMascia, Nathan A 8           
       44.41    38.32                                                      
  3 Rocky Run YMCA  'A'                         1:22.30    1:36.52         36  
     1) Dyer, Sean 8                    2) Linton, Adam 7                 
     3) Colizzo, Max 8                  4) Bateman, Jack 7                
  4 Rocky Run YMCA  'B'                         1:35.33    1:36.83         34  
     1) Arnoult, Etienne 8              2) Kostal, Jay 8                  
     3) Dearing, Jonathan 8             4) Schwartz, Spencer 8            
       52.33    44.50                                                      
  5 Ridley Area YMCA  'A'                       1:25.29    1:37.10         32  
     1) Byrne, Ethan 8                  2) Maniaci, Carmen 8              
     3) Decker, Brandon 8               4) Merlino, Joshua 8              
       54.32    42.78                                                      
  6 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:45.00    1:43.23         30  
     1) Sargent, Liam 7                 2) Khalil, Adam 7                 
     3) Brown, Aidan 8                  4) Cave, Dylan 8                  
       54.58    48.65                                                      
  7 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:31.08    1:51.12         28  
     1) Cooney, Jack 8                  2) Morgan, Will T 8               
     3) Whitaker, Brock H 6             4) Forgie, Chris 6                
       59.58    51.54                                                      
  8 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:48.44    1:51.58         26  
     1) Christian, Matthew G 6          2) Li, Leon 7                     
     3) McNamara, Sean S 8              4) Liang, Kenneth Y 7             
       55.93    55.65                                                      
 -- Lionville Community YMCA  'B'               1:30.95         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Kick breaststroke type - fly
     1) Ran, Jonathan 8                 2) Zhong, Matthew T 8             
     3) McIlroy, Aidan C 8              4) Bigelow, Sean J 8              
       53.61    42.39                                                      
 
Event 41  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 15.03   2/12/2012 Maddy E George, Lionville-PA                 
                27.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 George, Maddy E      8 Lionville-PA           15.31      15.03!CHSC    22  
  2 Howard, Tori A       8 Lionville-PA           15.16      15.47 CHSC    19  
  3 Filippini, Felicia   8 Pottstown-PA           15.73      15.75 CHSC    18  
  4 Malmstrom, Abigail   8 Pottstown-PA           16.34      15.99 CHSC    17  
  5 Donnelly, Kiersten   8 Pottstown-PA           15.95      16.10 CHSC    16  
  6 Kummerer, Katherin   7 Pottstown-PA           15.81      16.30 CHSC    15  
  7 Christ, Alaina       8 Pottstown-PA           17.33      16.82 CHSC    14  
  8 King, Hannah G       8 Lionville-PA           16.86      17.23 CHSC    13  
  9 Noble, Grace K       8 Lionville-PA           17.38      17.37 CHSC    12  
 10 Schweiger, Sydney    8 Lionville-PA           19.32      17.81 CHSC    10  
 11 Herring, Abbie J     8 Lionville-PA           17.40      17.99 CHSC     8  
 12 Gock, Schuyler Ade   8 Ridley-PA              19.38      18.10 CHSC     7  
 13 Krafchick, Lindsay   7 Rocky Run-PA           17.39      18.17 CHSC     5.5
 13 Zelinske, Lauren     7 Pottstown-PA           17.12      18.17 CHSC     5.5
 15 Blake, Lindsay M     8 Lionville-PA           18.69      18.22 CHSC     4  
 16 Bray, Alexis         8 Pottstown-PA           18.09      18.49 CHSC     3  
 17 Roach, Olivia        7 Pottstown-PA           18.73      18.73 CHSC     2  
 18 Lewis, Emma          8 Pottstown-PA           18.09      18.78 CHSC     1  
 19 Dierkes, Maria       8 Lansdowne-PA           19.75      18.96 CHSC   
 20 Maki, Victoria K     7 Lionville-PA           19.88      18.99 CHSC   
 21 Esterly, Margaret    7 Lansdowne-PA           20.74      19.23 CHSC   
 22 Valerio, Anna R      7 Pottstown-PA           20.09      19.55 CHSC   
 23 Gallagher, Mairin    8 Ridley-PA              18.70      19.72 CHSC   
 24 Wells, De'Jah        6 Rocky Run-PA           18.81      20.07 CHSC   
 25 Stevens, Caitlin     8 Ridley-PA              20.76      20.79 CHSC   
 26 Chung, Alena         6 Ridley-PA              21.32      21.00 CHSC   
 27 Kender, Calley       8 Rocky Run-PA           21.50      21.04 CHSC   
 28 Allen, Kristen       8 Rocky Run-PA           22.41      21.22 CHSC   
 29 Bhatt, Vaishali      8 Rocky Run-PA           19.34      21.33 CHSC   
 30 Anderson, Caroline   6 Ridley-PA              20.75      21.34 CHSC   
 31 Claiborne, Tommi     7 Ridley-PA              19.86      21.35 CHSC   
 32 Nunciato, Chayse E   7 Lionville-PA           22.27      21.48 CHSC   
 33 Dyer, Michala        7 Rocky Run-PA           23.16      21.51 CHSC   
 33 Marcheskie, Molly    6 Pottstown-PA           18.69      21.51 CHSC   
 35 Krafchick, Taylor    7 Rocky Run-PA           19.76      21.75 CHSC   
 36 Bierling, Hailey     7 Lansdowne-PA           20.70      21.95 CHSC   
 37 Kent, Kate M         6 Lionville-PA           20.70      21.96 CHSC   
 38 Chamberlain, Olivi   7 Ridley-PA              22.55      22.02 CHSC   
 39 Bhatt, Riya          7 Rocky Run-PA           22.08      22.13 CHSC   
 40 Mitchell, Victoria   5 Rocky Run-PA           22.46      23.55 CHSC   
 41 George, Kiki M       6 Lionville-PA           22.72      23.96 CHSC   
 42 Phillips, Eleri      8 Rocky Run-PA           23.46      23.97 CHSC   
 43 West, Morgan S       8 Lionville-PA           21.80      24.22 CHSC   
 44 Devenney, Ava        6 Lansdowne-PA           25.50      24.66 CHSC   
 45 Six, Emma            8 Rocky Run-PA           25.78      25.54 CHSC   
 46 Weber, Ashley        7 Rocky Run-PA           28.45      26.78 CHSC   
 47 Curran, Katie Jane   8 Rocky Run-PA           23.52      26.82 CHSC   
 48 Hagelauer, Ella C    7 Lionville-PA           23.90      27.47 CHSC   
 49 Gautam, Vania        7 Rocky Run-PA           29.99      27.59 CHSC   
 50 Blessley, Samantha   6 Rocky Run-PA           34.97      35.77        
 51 Kalucki, Jamie       6 Lionville-PA           39.87      42.69        
 
Event 42  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 15.07   2/12/2012 Dylan Devletian, Lionville-PA                
                26.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devletian, Dylan     8 Lionville-PA           14.83      15.07!CHSC    22  
  2 Pappas, George D     8 Phoenixville-PA        16.44      16.91 CHSC    19  
  3 Colizzo, Max         8 Rocky Run-PA           17.76      17.03 CHSC    18  
  4 Zhang, Phillip       8 Phoenixville-PA        22.12      17.12 CHSC    17  
  5 Byrne, Ethan         8 Ridley-PA              17.45      17.29 CHSC    16  
  6 McIlroy, Aidan C     8 Lionville-PA           17.53      17.85 CHSC    15  
  7 Arnoult, Etienne     8 Rocky Run-PA           18.85      18.20 CHSC    14  
  8 DiMascia, Nathan A   8 Phoenixville-PA        17.81      18.22 CHSC    12.5
  8 Dyer, Sean           8 Rocky Run-PA           17.54      18.22 CHSC    12.5
 10 Ran, Jonathan        8 Lionville-PA           19.10      18.50 CHSC    10  
 11 Cave, Dylan          8 UpperMainLine-PA       18.51      18.91 CHSC     8  
 12 Bigelow, Sean J      8 Lionville-PA           18.77      19.01 CHSC     7  
 13 Linton, Adam         7 Rocky Run-PA           18.26      19.14 CHSC     6  
 14 Phan, Hubert         7 Lansdowne-PA           19.46      19.16 CHSC     5  
 15 Bateman, Jack        7 Rocky Run-PA           17.91      19.47 CHSC     3.5
 15 Dearing, Jonathan    8 Rocky Run-PA           19.89      19.47 CHSC     3.5
 17 Sargent, Liam        7 UpperMainLine-PA       20.89      19.82 CHSC     2  
 18 Merlino, Joshua      8 Ridley-PA              18.95      20.32 CHSC     1  
 19 Khalil, Adam         7 UpperMainLine-PA       26.42      20.41 CHSC   
 20 Cooney, Jack         8 UpperMainLine-PA       19.39      20.95 CHSC   
 21 McNamara, Sean S     8 Phoenixville-PA        20.57      21.48 CHSC   
 22 Parkhill, Aiden      8 Ridley-PA              20.74      21.58 CHSC   
 23 Parker, Colin P      7 Phoenixville-PA        20.60      22.14 CHSC   
 24 Morgan, Will T       8 UpperMainLine-PA       21.89      22.31 CHSC   
 25 Zhao, Benjamin       7 UpperMainLine-PA       27.87      22.33 CHSC   
 26 Schwartz, Spencer    8 Rocky Run-PA           20.61      22.38 CHSC   
 27 Zhong, Matthew T     8 Lionville-PA           21.87      23.04 CHSC   
 28 Li, Leon             7 Phoenixville-PA        26.46      23.69 CHSC   
 29 Pennese, Declan      8 Ridley-PA              23.91      24.33 CHSC   
 30 Forgie, Chris        6 UpperMainLine-PA       26.60      24.45 CHSC   
 31 Kohn, Eddie          5 Lansdowne-PA           26.31      25.11 CHSC   
 32 Liang, Kenneth Y     7 Phoenixville-PA        24.86      25.25 CHSC   
 33 Kostal, Jay          8 Rocky Run-PA           22.85      26.29 CHSC   
 34 Christian, Matthew   6 Phoenixville-PA        23.39      26.33 CHSC   
 35 Kutufaris, Benjami   6 Ridley-PA              25.51      26.48 CHSC   
 36 Rao, Rohan           8 Lionville-PA           23.90      29.65        
 37 O'Brien, Charlie     7 Lansdowne-PA           30.75      30.29        
 
Event 43  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 18.26   2/12/2012 Tori A Howard, Lionville-PA                  
                29.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Howard, Tori A       8 Lionville-PA           16.84      18.26!CHSC    22  
  2 Kummerer, Katherin   7 Pottstown-PA           18.10      18.90 CHSC    19  
  3 Blake, Lindsay M     8 Lionville-PA           20.36      19.12 CHSC    18  
  4 Donnelly, Kiersten   8 Pottstown-PA           17.77      19.52 CHSC    17  
  5 King, Hannah G       8 Lionville-PA           20.27      20.09 CHSC    16  
  6 Noble, Grace K       8 Lionville-PA           20.50      20.42 CHSC    15  
  7 Schweiger, Sydney    8 Lionville-PA           22.21      20.68 CHSC    14  
  8 Barkasi, Kamilia G   8 Pottstown-PA           19.11      20.72 CHSC    13  
  9 Mitchell, Julia      8 Rocky Run-PA           21.32      20.96 CHSC    12  
 10 Schweikert, Anna J   8 Lionville-PA           21.29      20.98 CHSC    10  
 11 Krafchick, Lindsay   7 Rocky Run-PA           20.92      21.53 CHSC     8  
 12 Bendo, Lauren        8 Rocky Run-PA           21.17      21.75 CHSC     7  
 13 Lewis, Emma          8 Pottstown-PA           21.04      22.13 CHSC     6  
 14 Gallagher, Mairin    8 Ridley-PA              22.46      22.33 CHSC     5  
 15 Gock, Schuyler Ade   8 Ridley-PA              23.63      22.64 CHSC     4  
 16 Allen, Kristen       8 Rocky Run-PA           27.19      22.80 CHSC     3  
 17 Bhatt, Vaishali      8 Rocky Run-PA           30.06      24.66 CHSC     2  
 18 Skinner, Ava         7 Rocky Run-PA           25.95      24.78 CHSC     1  
 19 Tonn, Madeline       8 Rocky Run-PA           27.53      25.34 CHSC   
 20 Valerio, Anna R      7 Pottstown-PA           24.26      25.85 CHSC   
 21 Bierling, Hailey     7 Lansdowne-PA              NT      27.03 CHSC   
 22 Griffin, Erin H      7 Pottstown-PA           27.74      27.06 CHSC   
 23 George, Kiki M       6 Lionville-PA           24.59      27.96 CHSC   
 24 Chamberlain, Olivi   7 Ridley-PA              29.93      27.98 CHSC   
 25 West, Morgan S       8 Lionville-PA           23.85      28.04 CHSC   
 25 Roach, Olivia        7 Pottstown-PA           25.78      28.04 CHSC   
 27 Anderson, Caroline   6 Ridley-PA              32.70      29.71 CHSC   
 28 Sissell, Margot      8 Rocky Run-PA              NT      30.67        
 29 Mitchell, Victoria   5 Rocky Run-PA              NT      33.92        
 30 Trucchio, Olivia     6 Rocky Run-PA              NT      38.84        
 31 Six, Emma            8 Rocky Run-PA           40.57      42.08        
 -- Blessley, Samantha   6 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Knapp, Jessica       8 Ridley-PA              23.30         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dyer, Michala        7 Rocky Run-PA           27.14         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Christ, Alaina       8 Pottstown-PA           19.24         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Turner, Rory         8 Rocky Run-PA           26.86         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 44  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 18.49   2/12/2012 Tommy J Kent, Lionville-PA                   
                34.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kent, Tommy J        8 Lionville-PA           19.06      18.49!CHSC    22  
  2 Sun, Evan            8 Lionville-PA           18.12      19.34 CHSC    19  
  3 McIlroy, Aidan C     8 Lionville-PA           19.72      20.58 CHSC    18  
  4 Decker, Brandon      8 Ridley-PA              19.24      22.04 CHSC    17  
  5 Colizzo, Max         8 Rocky Run-PA           18.70      22.23 CHSC    16  
  6 Linton, Adam         7 Rocky Run-PA           21.59      23.13 CHSC    15  
  7 DiMascia, Nathan A   8 Phoenixville-PA        23.01      23.69 CHSC    14  
  8 Bigelow, Sean J      8 Lionville-PA           25.14      24.48 CHSC    13  
  9 Merlino, Joshua      8 Ridley-PA              23.57      24.64 CHSC    12  
 10 Paranjpe, Eashan     7 Lionville-PA              NT      24.72 CHSC    10  
 11 Maniaci, Carmen      8 Ridley-PA              24.10      25.90 CHSC     8  
 12 Brown, Aidan         8 UpperMainLine-PA       27.52      26.15 CHSC     7  
 13 McNamara, Sean S     8 Phoenixville-PA        30.93      26.24 CHSC     6  
 14 Dearing, Jonathan    8 Rocky Run-PA           24.33      26.42 CHSC     5  
 15 Whitaker, Brock H    6 UpperMainLine-PA       26.66      27.64 CHSC     4  
 16 Parker, Colin P      7 Phoenixville-PA        28.33      36.52          3  
 -- Phan, Hubert         7 Lansdowne-PA           36.09         DQ        
      Scissors kick
 -- Pennese, Declan      8 Ridley-PA              33.18         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sargent, Liam        7 UpperMainLine-PA       28.12         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rao, Rohan           8 Lionville-PA              NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Bateman, Jack        7 Rocky Run-PA           32.19         DQ        
      Scissors kick
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 34.18   2/12/2012 Maddy E George, Lionville-PA                 
                56.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 George, Maddy E      8 Lionville-PA           34.43      34.18!CHSC    22  
  2 Malmstrom, Abigail   8 Pottstown-PA           35.87      36.27 CHSC    19  
  3 Filippini, Felicia   8 Pottstown-PA           36.23      36.94 CHSC    18  
  4 Kummerer, Katherin   7 Pottstown-PA           36.34      38.63 CHSC    17  
  5 Schweikert, Anna J   8 Lionville-PA           47.12      40.15 CHSC    16  
  6 Herring, Abbie J     8 Lionville-PA           42.70      40.16 CHSC    15  
  7 Mitchell, Julia      8 Rocky Run-PA           39.15      40.39 CHSC    14  
  8 Tonn, Madeline       8 Rocky Run-PA           43.04      40.87 CHSC    13  
  9 Barkasi, Kamilia G   8 Pottstown-PA           50.85      41.17 CHSC    12  
 10 Keenan, Riley        7 Pottstown-PA           43.65      42.48 CHSC    10  
 11 Dierkes, Maria       8 Lansdowne-PA           45.52      42.51 CHSC     8  
 12 Bray, Alexis         8 Pottstown-PA           39.84      43.67 CHSC     7  
 13 Bendo, Lauren        8 Rocky Run-PA           47.36      44.21 CHSC     6  
 14 Maki, Victoria K     7 Lionville-PA           46.00      45.08 CHSC     5  
 15 Esterly, Margaret    7 Lansdowne-PA           54.88      45.15 CHSC     4  
 16 Knapp, Jessica       8 Ridley-PA              45.84      46.25 CHSC     3  
 17 Chung, Alena         6 Ridley-PA              50.24      51.05 CHSC     2  
 18 Kender, Calley       8 Rocky Run-PA           48.29      51.11 CHSC     1  
 19 Sissell, Margot      8 Rocky Run-PA           51.85      51.16 CHSC   
 20 Claiborne, Tommi     7 Ridley-PA              48.76      53.87 CHSC   
 21 Turner, Rory         8 Rocky Run-PA           58.92      54.52 CHSC   
 22 Bhatt, Riya          7 Rocky Run-PA           51.91      54.80 CHSC   
 23 Hagelauer, Ella C    7 Lionville-PA         1:05.32      57.92        
 24 Kent, Kate M         6 Lionville-PA           54.00      58.61        
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 33.69   2/12/2012 Dylan Devletian, Lionville-PA                
                51.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devletian, Dylan     8 Lionville-PA           33.03      33.69!CHSC    22  
  2 Pappas, George D     8 Phoenixville-PA        36.16      37.32 CHSC    19  
  3 Kent, Tommy J        8 Lionville-PA           37.04      37.47 CHSC    18  
  4 Lang, Daniel J       8 Phoenixville-PA        37.55      37.53 CHSC    17  
  5 Byrne, Ethan         8 Ridley-PA              38.73      37.61 CHSC    16  
  6 Devletian, Ryan P    7 Lionville-PA           37.38      38.00 CHSC    15  
  7 Sun, Evan            8 Lionville-PA           39.99      39.02 CHSC    14  
  8 Decker, Brandon      8 Ridley-PA              41.05      39.59 CHSC    13  
  9 Dyer, Sean           8 Rocky Run-PA           40.68      39.66 CHSC    12  
 10 Ran, Jonathan        8 Lionville-PA           43.42      41.50 CHSC    10  
 11 Cooney, Jack         8 UpperMainLine-PA       51.66      42.56 CHSC     8  
 12 Cave, Dylan          8 UpperMainLine-PA       43.24      43.05 CHSC     7  
 13 Dearing, Jonathan    8 Rocky Run-PA           42.96      44.31 CHSC     6  
 14 Brown, Aidan         8 UpperMainLine-PA       47.59      44.40 CHSC     5  
 15 McNamara, Sean S     8 Phoenixville-PA        42.38      45.11 CHSC     4  
 16 Paranjpe, Eashan     7 Lionville-PA           47.21      47.71 CHSC     2.5
 16 Schwartz, Spencer    8 Rocky Run-PA           49.02      47.71 CHSC     2.5
 18 Bateman, Jack        7 Rocky Run-PA           43.82      49.38 CHSC     1  
 19 Whitaker, Brock H    6 UpperMainLine-PA       53.59      51.88 CHSC   
 20 Morgan, Will T       8 UpperMainLine-PA       55.62      52.67        
 21 Kostal, Jay          8 Rocky Run-PA           48.79      56.47        
 22 Christian, Matthew   6 Phoenixville-PA        57.19      56.65        
 23 Li, Patrick          7 Rocky Run-PA              NT    1:00.30        
 24 Kohn, Eddie          5 Lansdowne-PA         1:28.19    1:02.66        
 25 Dietrick, Ryan C     7 UpperMainLine-PA       43.84    1:02.91        
 
Event 47  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 18.86   2/12/2012 Tori A Howard, Lionville-PA                  
                36.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Howard, Tori A       8 Lionville-PA           18.33      18.86!CHSC    22  
  2 Malmstrom, Abigail   8 Pottstown-PA           18.63      19.58 CHSC    19  
  3 Donnelly, Kiersten   8 Pottstown-PA           18.52      19.63 CHSC    18  
  4 Zelinske, Lauren     7 Pottstown-PA           19.52      20.76 CHSC    17  
  5 Herring, Abbie J     8 Lionville-PA           22.48      21.10 CHSC    15.5
  5 Blake, Lindsay M     8 Lionville-PA           24.15      21.10 CHSC    15.5
  7 Wells, De'Jah        6 Rocky Run-PA           21.78      21.75 CHSC    14  
  8 Stevens, Caitlin     8 Ridley-PA              27.65      22.41 CHSC    13  
  9 Dierkes, Maria       8 Lansdowne-PA           25.45      22.52 CHSC    12  
      18.35   23.51   17.33                                        
 10 Keenan, Riley        7 Pottstown-PA           23.13      22.63 CHSC    10  
 11 Bierling, Hailey     7 Lansdowne-PA           23.92      22.97 CHSC     8  
 12 Gock, Schuyler Ade   8 Ridley-PA              24.94      23.07 CHSC     7  
 13 Lewis, Emma          8 Pottstown-PA           23.07      23.10 CHSC     6  
 14 Valerio, Anna R      7 Pottstown-PA           22.77      23.28 CHSC     5  
 15 Tonn, Madeline       8 Rocky Run-PA           25.69      23.60 CHSC     4  
      19.66    3.94                                                
 16 Esterly, Margaret    7 Lansdowne-PA           25.22      23.64 CHSC     3  
 17 Bhatt, Vaishali      8 Rocky Run-PA           24.47      23.71 CHSC     2  
 18 Mitchell, Julia      8 Rocky Run-PA           20.82      23.72 CHSC     1  
 19 Bhatt, Riya          7 Rocky Run-PA           25.92      24.13 CHSC   
 20 Griffin, Erin H      7 Pottstown-PA           25.47      24.25 CHSC   
 21 Chamberlain, Olivi   7 Ridley-PA              25.30      24.50 CHSC   
 22 Nunciato, Chayse E   7 Lionville-PA           25.32      24.63 CHSC   
 23 Gallagher, Mairin    8 Ridley-PA              23.68      24.64 CHSC   
 24 West, Morgan S       8 Lionville-PA           25.42      25.12 CHSC   
 25 Allen, Kristen       8 Rocky Run-PA           27.28      25.40 CHSC   
 26 Marcheskie, Molly    6 Pottstown-PA           25.52      25.41 CHSC   
 27 Bendo, Lauren        8 Rocky Run-PA           25.21      25.58 CHSC   
 27 Roach, Olivia        7 Pottstown-PA           24.42      25.58 CHSC   
 29 Turner, Rory         8 Rocky Run-PA           29.86      25.83 CHSC   
 30 Phillips, Eleri      8 Rocky Run-PA           27.36      25.84 CHSC   
 31 Dyer, Michala        7 Rocky Run-PA           23.59      26.63 CHSC   
 32 Hagelauer, Ella C    7 Lionville-PA           27.47      26.72 CHSC   
 33 George, Kiki M       6 Lionville-PA           24.74      26.83 CHSC   
 34 Curran, Katie Jane   8 Rocky Run-PA           26.78      27.29 CHSC   
 35 Gautam, Vania        7 Rocky Run-PA           28.33      27.31 CHSC   
 36 Six, Emma            8 Rocky Run-PA           29.19      27.32 CHSC   
 37 Chung, Alena         6 Ridley-PA              27.50      27.55 CHSC   
 38 Krafchick, Taylor    7 Rocky Run-PA           24.32      28.40 CHSC   
 39 Devenney, Ava        6 Lansdowne-PA           28.00      29.52 CHSC   
 40 Trucchio, Olivia     6 Rocky Run-PA           30.84      29.73 CHSC   
 41 Weber, Ashley        7 Rocky Run-PA           30.96      32.44 CHSC   
 42 Kalucki, Jamie       6 Lionville-PA           35.58      35.94 CHSC   
 43 Blessley, Samantha   6 Rocky Run-PA           40.15      47.36        
 
Event 48  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 18.39   2/12/2012 Dylan Devletian, Lionville-PA                
                33.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devletian, Dylan     8 Lionville-PA           18.72      18.39!CHSC    22  
  2 Lang, Daniel J       8 Phoenixville-PA        18.68      19.19 CHSC    19  
  3 Colizzo, Max         8 Rocky Run-PA           20.31      20.12 CHSC    18  
  4 Pappas, George D     8 Phoenixville-PA        19.17      20.13 CHSC    17  
  5 Ran, Jonathan        8 Lionville-PA           22.79      20.42 CHSC    16  
  6 Zhang, Phillip       8 Phoenixville-PA        20.76      20.48 CHSC    15  
  7 McIlroy, Aidan C     8 Lionville-PA           20.28      20.55 CHSC    14  
  8 Dyer, Sean           8 Rocky Run-PA           21.62      21.01 CHSC    13  
  9 Byrne, Ethan         8 Ridley-PA              21.26      21.34 CHSC    12  
 10 Sun, Evan            8 Lionville-PA           20.90      21.38 CHSC    10  
 11 Bigelow, Sean J      8 Lionville-PA           22.72      21.48 CHSC     8  
 12 Devletian, Ryan P    7 Lionville-PA           22.59      21.51 CHSC     7  
 13 Arnoult, Etienne     8 Rocky Run-PA           23.00      22.27 CHSC     6  
 14 Paranjpe, Eashan     7 Lionville-PA           24.09      22.61 CHSC     5  
 15 Khalil, Adam         7 UpperMainLine-PA       23.17      22.83 CHSC     4  
 16 Zhong, Matthew T     8 Lionville-PA           26.90      23.00 CHSC     3  
 17 Phan, Hubert         7 Lansdowne-PA           27.49      23.02 CHSC     2  
 18 Sargent, Liam        7 UpperMainLine-PA       21.64      23.06 CHSC     1  
 19 Cooney, Jack         8 UpperMainLine-PA       24.08      23.25 CHSC   
 20 Parker, Colin P      7 Phoenixville-PA        23.18      23.64 CHSC   
 21 Merlino, Joshua      8 Ridley-PA              22.76      23.67 CHSC   
 22 Zhao, Benjamin       7 UpperMainLine-PA          NT      24.37 CHSC   
 23 Maniaci, Carmen      8 Ridley-PA              25.33      24.44 CHSC   
 24 DiMascia, Nathan A   8 Phoenixville-PA        23.92      25.02 CHSC   
 25 Whitaker, Brock H    6 UpperMainLine-PA       28.16      26.26 CHSC   
 26 Schwartz, Spencer    8 Rocky Run-PA           27.69      26.86 CHSC   
 27 Li, Leon             7 Phoenixville-PA        30.39      27.08 CHSC   
 28 Li, Patrick          7 Rocky Run-PA           25.64      27.29 CHSC   
 29 Parkhill, Aiden      8 Ridley-PA              26.60      27.40 CHSC   
      25.02   20.46                                                
 30 Kutufaris, Benjami   6 Ridley-PA              26.32      27.59 CHSC   
      26.75   15.83   18.21                                        
 31 Forgie, Chris        6 UpperMainLine-PA       27.25      27.69 CHSC   
 32 Liang, Kenneth Y     7 Phoenixville-PA        28.53      27.84 CHSC   
 33 Pennese, Declan      8 Ridley-PA              27.36      28.79 CHSC   
 34 Kohn, Eddie          5 Lansdowne-PA           28.29      29.61 CHSC   
 35 O'Brien, Charlie     7 Lansdowne-PA           35.61      31.76 CHSC   
 36 Dietrick, Ryan C     7 UpperMainLine-PA       32.24      32.13 CHSC   
 -- Rao, Rohan           8 Lionville-PA           28.46         DQ        
      Did not finish on back
 
Event 49  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 20.19   2/12/2012 Maddy E George, Lionville-PA                 
                37.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 George, Maddy E      8 Lionville-PA           22.15      20.19!CHSC    22  
  2 Christ, Alaina       8 Pottstown-PA           23.21      22.64 CHSC    19  
  3 Filippini, Felicia   8 Pottstown-PA           23.50      22.82 CHSC    18  
  4 Schweikert, Anna J   8 Lionville-PA           23.75      23.82 CHSC    17  
  5 Noble, Grace K       8 Lionville-PA           25.41      23.98 CHSC    16  
  6 Krafchick, Lindsay   7 Rocky Run-PA           25.39      24.46 CHSC    15  
  7 Bray, Alexis         8 Pottstown-PA           25.01      25.14 CHSC    14  
  8 Barkasi, Kamilia G   8 Pottstown-PA           24.60      25.44 CHSC    13  
  9 Schweiger, Sydney    8 Lionville-PA           27.64      25.68 CHSC    12  
 10 King, Hannah G       8 Lionville-PA           23.94      25.84 CHSC    10  
 11 Stevens, Caitlin     8 Ridley-PA              28.41      25.99 CHSC     8  
 12 Keenan, Riley        7 Pottstown-PA           25.16      26.35 CHSC     7  
 13 Knapp, Jessica       8 Ridley-PA              26.69      26.69 CHSC     6  
 14 Wells, De'Jah        6 Rocky Run-PA           25.44      27.12 CHSC     5  
 15 Zelinske, Lauren     7 Pottstown-PA           27.48      27.22 CHSC     4  
 16 Krafchick, Taylor    7 Rocky Run-PA           25.49      27.47 CHSC     3  
 17 Sissell, Margot      8 Rocky Run-PA           29.25      28.08 CHSC     2  
 18 Phillips, Eleri      8 Rocky Run-PA              NT      28.32 CHSC     1  
 19 Claiborne, Tommi     7 Ridley-PA              26.64      28.71 CHSC   
 20 Skinner, Ava         7 Rocky Run-PA           33.41      28.82 CHSC   
 21 Griffin, Erin H      7 Pottstown-PA           30.06      29.15 CHSC   
 22 Kender, Calley       8 Rocky Run-PA           26.94      29.19 CHSC   
 23 Anderson, Caroline   6 Ridley-PA              30.18      29.44 CHSC   
 24 Maki, Victoria K     7 Lionville-PA           28.73      29.82 CHSC   
 25 Trucchio, Olivia     6 Rocky Run-PA           33.83      31.63 CHSC   
 26 Marcheskie, Molly    6 Pottstown-PA           31.80      32.86 CHSC   
 27 Kent, Kate M         6 Lionville-PA           31.24      33.28 CHSC   
 28 Nunciato, Chayse E   7 Lionville-PA           35.78      33.35 CHSC   
 -- Curran, Katie Jane   8 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mitchell, Victoria   5 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      One hand touch
 -- Weber, Ashley        7 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Kalucki, Jamie       6 Lionville-PA           48.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gautam, Vania        7 Rocky Run-PA           41.27         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 50  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 22.49   2/12/2012 Ryan P Devletian, Lionville-PA               
                39.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devletian, Ryan P    7 Lionville-PA           23.17      22.49!CHSC    22  
  2 Zhang, Phillip       8 Phoenixville-PA        23.54      23.59 CHSC    19  
  3 Lang, Daniel J       8 Phoenixville-PA        23.89      24.09 CHSC    18  
  4 Kent, Tommy J        8 Lionville-PA           24.45      24.67 CHSC    17  
  5 Linton, Adam         7 Rocky Run-PA           24.07      25.17 CHSC    16  
  6 Decker, Brandon      8 Ridley-PA              25.20      26.20 CHSC    15  
  7 Maniaci, Carmen      8 Ridley-PA              25.84      27.16 CHSC    14  
  8 Cave, Dylan          8 UpperMainLine-PA       31.99      27.66 CHSC    13  
  9 Brown, Aidan         8 UpperMainLine-PA       30.40      27.83 CHSC    12  
 10 Li, Leon             7 Phoenixville-PA        29.47      27.84 CHSC    10  
 11 Khalil, Adam         7 UpperMainLine-PA       28.59      28.06 CHSC     8  
 12 Kostal, Jay          8 Rocky Run-PA           27.39      28.62 CHSC     7  
 13 Zhao, Benjamin       7 UpperMainLine-PA       32.50      28.63 CHSC     6  
 14 Zhong, Matthew T     8 Lionville-PA           29.67      29.35 CHSC     5  
 15 Morgan, Will T       8 UpperMainLine-PA       29.10      30.02 CHSC     4  
 16 Parkhill, Aiden      8 Ridley-PA              30.53      31.08 CHSC     3  
 17 Christian, Matthew   6 Phoenixville-PA        34.64      32.35 CHSC     2  
 18 Li, Patrick          7 Rocky Run-PA           32.55      35.82 CHSC     1  
 -- Arnoult, Etienne     8 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kutufaris, Benjami   6 Ridley-PA              31.76         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Dietrick, Ryan C     7 UpperMainLine-PA       34.73         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Liang, Kenneth Y     7 Phoenixville-PA        37.33         DQ        
      Scissors kick
 -- Forgie, Chris        6 UpperMainLine-PA          NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Event 51  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:06.76   2/12/2012 Pottstown YMCA, Pottstown-PA               
                         K Kummerer, A Malmstrom, K Donnelly, F Filippini  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pottstown YMCA  'A'                         1:05.64    1:06.76!        44  
     1) Kummerer, Katherine E 7         2) Malmstrom, Abigail M 8         
     3) Donnelly, Kiersten 8            4) Filippini, Felicia N 8         
       33.82    32.94                                                      
  2 Lionville Community YMCA  'A'               1:04.71    1:06.96         38  
     1) King, Hannah G 8                2) Noble, Grace K 8               
     3) George, Maddy E 8               4) Howard, Tori A 8               
       35.41    31.55                                                      
  3 Pottstown YMCA  'B'                         1:11.94    1:16.81         36  
     1) Christ, Alaina 8                2) Bray, Alexis 8                 
     3) Barkasi, Kamilia G 8            4) Zelinske, Lauren 7             
       36.63    40.18                                                      
  4 Lionville Community YMCA  'B'               1:13.77    1:18.14         34  
     1) Schweikert, Anna J 8            2) Schweiger, Sydney 8            
     3) Blake, Lindsay M 8              4) Herring, Abbie J 8             
       39.33    38.81                                                      
  5 Rocky Run YMCA  'A'                         1:21.30    1:20.89         32  
     1) Bendo, Lauren 8                 2) Kender, Calley 8               
     3) Bhatt, Vaishali 8               4) Tonn, Madeline 8               
       40.61    40.28                                                      
  6 Pottstown YMCA  'C'                         1:17.52    1:23.70         30  
     1) Keenan, Riley 7                 2) Griffin, Erin H 7              
     3) Roach, Olivia 7                 4) Lewis, Emma 8                  
       47.15    36.55                                                      
  7 Ridley Area YMCA  'A'                       1:16.75    1:24.03         28  
     1) Gallagher, Mairin 8             2) Knapp, Jessica 8               
     3) Gock, Schuyler Adele 8          4) Claiborne, Tommi 7             
       47.79    36.24                                                      
  8 Ridley Area YMCA  'B'                       1:30.36    1:31.49         26  
     1) Anderson, Caroline 6            2) Chamberlain, Olivia 7          
     3) Chung, Alena 6                  4) Stevens, Caitlin 8             
       47.84    43.65                                                      
  9 Lansdowne YMCA  'A'                         1:26.69    1:38.19         24  
     1) Esterly, Margaret 7             2) Devenney, Ava 6                
     3) Bierling, Hailey 7              4) Dierkes, Maria 8               
       56.80    41.39                                                      
 10 Lionville Community YMCA  'C'               1:25.57    1:38.81         20  
     1) Maki, Victoria K 7              2) Nunciato, Chayse E 7           
     3) Kent, Kate M 6                  4) George, Kiki M 6               
       51.07    47.74                                                      
 11 Rocky Run YMCA  'B'                         1:31.27    1:42.24         16  
     1) Allen, Kristen 8                2) Mitchell, Victoria 5           
     3) Turner, Rory 8                  4) Phillips, Eleri 8              
       49.44    52.80                                                      
 12 Rocky Run YMCA  'C'                         1:59.19    2:04.50         14  
     1) Blessley, Samantha 6            2) Six, Emma 8                    
     3) Gautam, Vania 7                 4) Weber, Ashley 7                
     1:05.00    59.50                                                      
 
Event 52  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:07.97   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         D Devletian, E Sun, T Kent, A McIlroy             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:05.84    1:07.97!        44  
     1) Devletian, Dylan 8              2) Sun, Evan 8                    
     3) Kent, Tommy J 8                 4) McIlroy, Aidan C 8             
                         32.61                                             
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:13.93    1:11.03         38  
     1) Lang, Daniel J 8                2) DiMascia, Nathan A 8           
     3) Zhang, Phillip 8                4) Pappas, George D 8             
                         34.07                                             
  3 Rocky Run YMCA  'A'                         1:11.47    1:16.56         36  
     1) Dyer, Sean 8                    2) Colizzo, Max 8                 
     3) Bateman, Jack 7                 4) Linton, Adam 7                 
                         38.53                                             
  4 Upper Main Line YMCA  'A'                   1:12.98    1:20.32         34  
     1) Cooney, Jack 8                  2) Sargent, Liam 7                
     3) Brown, Aidan 8                  4) Cave, Dylan 8                  
                         15.57                                             
  5 Lionville Community YMCA  'B'               1:20.08    1:21.71         32  
     1) Devletian, Ryan P 7             2) Paranjpe, Eashan 7             
     3) Bigelow, Sean J 8               4) Rao, Rohan 8                   
                         43.77                                             
  6 Rocky Run YMCA  'B'                         1:31.68    1:29.18         30  
     1) Arnoult, Etienne 8              2) Dearing, Jonathan 8            
     3) Schwartz, Spencer 8             4) Li, Patrick 7                  
       53.79    35.39                                                      
  7 Phoenixville Branch YMCA  'B'               1:26.52    1:37.51         28  
     1) Christian, Matthew G 6          2) Liang, Kenneth Y 7             
     3) McNamara, Sean S 8              4) Parker, Colin P 7              
       56.12    41.39                                                      
  8 Ridley Area YMCA  'A'                       1:15.22    1:37.87         26  
     1) Pennese, Declan 8               2) Kutufaris, Benjamin 6          
     3) Merlino, Joshua 8               4) Parkhill, Aiden 8              
                         44.31                                             
  9 Upper Main Line YMCA  'B'                   1:39.06    1:40.40         24  
     1) Forgie, Chris 6                 2) Dietrick, Ryan C 7             
     3) Khalil, Adam 7                  4) Morgan, Will T 8               
       50.52    49.88                                                      
 
Event 53  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:06.80   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         S McCarthy, S Cody, E Fabry, R Rochon             
                2:19.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:09.70    2:06.80!DIST    44  
     1) McCarthy, Siobhan E 12          2) Cody, Shannon M 11             
     3) Fabry, Ellie 12                 4) Rochon, Riley 12               
       31.60    35.06    32.00    28.14                                    
  2 Ridley Area YMCA  'A'                       2:09.85    2:08.47 DIST    38  
     1) McGee, Kristina E 12            2) Rudy, Gabrielle 12             
     3) Jackson, Shannon 12             4) Nespoli-McDevitt, Kayla 12     
       34.14    31.41    33.72    29.20                                    
  3 Lansdowne YMCA  'A'                         2:13.46    2:10.97 DIST    36  
     1) Weir, Madison 12                2) Mancuso, Chiara 12             
     3) Murphy, Rosalia 11              4) Iatesta, Risa 11               
       34.38    36.37    31.04    29.18                                    
  4 Pottstown YMCA  'A'                         2:13.80    2:12.72 DIST    34  
     1) Buchler, Kira S 11              2) Swartz, Paige J 12             
     3) McCarter, Regina T 11           4) Leary, Allison N 12            
       34.66    36.77    32.70    28.59                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:20.37    2:19.24         32  
     1) Grenoble, Madi A 11             2) Henley, Leah M 12              
     3) Dickson, Emily K 12             4) Cowan, Becky A 11              
       33.70    42.69    32.53    30.32                                    
  6 Pottstown YMCA  'B'                         2:23.83    2:24.07         30  
     1) Sprenkle, NoElle 11             2) McCoy-Swinehart, Katie R 12    
     3) Draves, Teresa J 11             4) Christ, Elese 12               
       36.94    40.79    34.68    31.66                                    
  7 Ridley Area YMCA  'B'                       2:28.01    2:25.81         28  
     1) Werndl, Maddie 11               2) Thompson, Riley 11             
     3) Balogh, Danielle 11             4) Santilla, Felicia 12           
       36.64    40.00    47.39    21.78                                    
  8 Lionville Community YMCA  'C'               2:31.14    2:27.18         26  
     1) Hessler, Isabel G 11            2) Lowery, Katie M 11             
     3) Cleveland, Riley C 11           4) McDermott, Breanne 12          
       38.53    42.76    36.13    29.76                                    
  9 Rocky Run YMCA  'A'                         2:27.69    2:27.90         24  
     1) Battista, Kayla 12              2) Dickert, Maddie 11             
     3) Walsh, Claire 11                4) Anderson, Carla 12             
       33.99    42.78    35.88    35.25                                    
 10 Lansdowne YMCA  'B'                              NT    2:31.49         20  
     1) Tran, Jennifer 12               2) Hamilton, Claire 11            
     3) Hay, Elizabeth 12               4) Hamilton, Margaret 11          
       39.81    46.46    32.27    32.95                                    
 11 Pottstown YMCA  'C'                         2:37.66    2:43.23         16  
     1) Petschelt, Jordan H 12          2) Heverly, Kiersten A 11         
     3) Weller, Hannah R 11             4) Keenan, Maddie 12              
       38.38    48.26    43.10    33.49                                    
 -- Lionville Community YMCA  'D'               2:40.53         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Yu, Lily L 11                   2) Null, Sarah E 12               
     3) Wertz, Lindsey 11               4) Myers, Kenzie L 11             
       39.98    43.01    38.79    35.53                                    
 -- Rocky Run YMCA  'B'                         2:57.72         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) DeMarco, Maddie 11              2) Sissell, Elena 11              
     3) Zhang, Sabrina 11               4) Travetti, Victoria 11          
       51.29    46.47    41.11    38.57                                    
 
Event 54  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:11.48   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         P MacCausland, W Haefner, C McIlroy, M Labenski   
                2:23.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:13.43    2:11.48!DIST    44  
     1) MacCausland, Patrick K 12       2) Haefner, Wilson G 12           
     3) McIlroy, Connor J 12            4) Labenski, Mitchell 12          
       34.62    38.70    29.41    28.75                                    
  2 Rocky Run YMCA  'A'                         2:13.51    2:13.76 DIST    38  
     1) Carl, Jaison 12                 2) Mitchell, Alex 11              
     3) Linton, Sam 11                  4) Scudder, Shane-Vincent 12      
       31.67    42.37    29.96    29.76                                    
  3 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:14.32    2:14.30 DIST    36  
     1) Hayward, Joshua L 12            2) Tweedie, Matthew A 12          
     3) Maher, Ryan M 11                4) Graeff, Joey 12                
       32.30    37.77    32.22    32.01                                    
  4 Lansdowne YMCA  'A'                         2:16.77    2:19.00 DIST    34  
     1) Dierkes, Stephen 11             2) McConnell, Jack 12             
     3) Leitz, JR 11                    4) McGrann, Lucas 11              
       35.36    40.96    32.61    30.07                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:22.08    2:23.86         32  
     1) Doyle, Sean P 12                2) Shields, Stefen C 12           
     3) Shields, Skyler C 12            4) Sun, Aron 11                   
       36.06    41.79    33.54    32.47                                    
  6 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:29.55    2:26.49         30  
     1) Balch, Matt R 12                2) Curran, Fran M 11              
     3) Ryle, Kevin 11                  4) Cave, Nick J 11                
       37.97    44.39    33.66    30.47                                    
  7 Lansdowne YMCA  'B'                         2:26.94    2:29.35         28  
     1) Moore, Nathan 11                2) Hamilton, Joe 12               
     3) Enverso, Jerry 11               4) Booth, Jack 12                 
       37.74    43.88    38.10    29.63                                    
  8 Ridley Area YMCA  'A'                       2:33.49    2:29.99         26  
     1) Walters, Christopher 11         2) Wadsworth, Chad 11             
     3) Smith, Ryan 12                  4) Novelli, Christopher 12        
       37.49    42.66    35.84    34.00                                    
  9 Lionville Community YMCA  'C'               2:35.94    2:31.74         24  
     1) Ren, Jason 12                   2) Salig, Colin J 12              
     3) Rajaram, Akshay 11              4) Kolimago, James F 11           
       36.33    43.06    37.27    35.08                                    
 10 Rocky Run YMCA  'B'                         2:39.88    2:33.30         20  
     1) Li, Andrew 11                   2) Steinbach, Bennett 12          
     3) Zhang, Xavier 11                4) Baldino, Ryan 12               
       34.87    41.27    41.30    35.86                                    
 -- Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:41.64         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Kleppe, Zac A 12                2) Ronca, Michael P 12            
     3) Niness, Carter J 11             4) Barry, Mac 11                  
       38.85    54.13    31.23    33.11                                    
 
Event 55  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:20.95   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         L Devletian, C Maki, G Ferguson, H MacCausland    
                2:38.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:22.14    2:20.95!DIST    44  
     1) Devletian, Lauren K 10          2) Maki, Caroline K 10            
     3) Ferguson, Grace M 10            4) MacCausland, Heather C 10      
       38.18    40.73    33.83    28.21                                    
  2 Pottstown YMCA  'A'                         2:27.16    2:29.22 DIST    38  
     1) Zelinske, Alexandra 9           2) Aquino, London A 10            
     3) Griffin, Madison R 10           4) McKee, Grace T 10              
       37.96    48.25    31.90    31.11                                    
  3 Lionville Community YMCA  'B'               2:33.82    2:32.01 DIST    36  
     1) Mokhallalati, Nadia N 10        2) Schweiger, Isabelle 10         
     3) Lambe, Jordan E 9               4) Manthorp, Sarah 10             
       38.62    44.78    36.30    32.31                                    
  4 Rocky Run YMCA  'A'                         2:33.45    2:33.47 DIST    34  
     1) Dunford, Carly 10               2) Bateman, Caroline 9            
     3) Colizzo, Julia 10               4) Bialek, Alexandra 10           
       35.31    51.59    31.81    34.76                                    
  5 Pottstown YMCA  'B'                         2:38.34    2:38.45         32  
     1) Lewis, Madison 9                2) Roach, Veronica 10             
     3) Glennon, Ella G 9               4) Donnelly, Brigid A 10          
       40.08    46.88    37.52    33.97                                    
  6 Lionville Community YMCA  'C'               2:45.08    2:41.82         30  
     1) Haefner, Sydney T 10            2) Yard, Lauren 10                
     3) Gorr, Jessica J 10              4) Santoro, Lais R 10             
       41.61    46.97    38.34    34.90                                    
  7 Lionville Community YMCA  'D'               2:49.49    2:46.33         28  
     1) Koloseike, Claire E 10          2) Sandercock, Kyra M 10          
     3) Gorr, Rachel A 10               4) Campbell, Allison C 10         
       42.01    48.39    41.56    34.37                                    
  8 Ridley Area YMCA  'A'                       2:42.43    2:49.38         26  
     1) Mangano, Jenna 10               2) Malone, Maria 10               
     3) Xiong, Emily 10                 4) Starecky, Jillian 10           
       42.85    49.52    43.23    33.78                                    
  9 Pottstown YMCA  'C'                         2:52.65    2:50.61         24  
     1) Pastor, Victoria M 9            2) Delizo, Ilyssa J 9             
     3) Moes, Isabella V 9              4) McKee, Gabriella E 9           
       42.97    49.74    41.43    36.47                                    
 10 Rocky Run YMCA  'B'                         2:56.63    2:53.13         20  
     1) Rymal, Michaela 10              2) Briner, Renea 10               
     3) Scudder, Kiera-Veronica 10      4) Burgess, Alana 10              
       40.95  1:00.35    35.98    35.85                                    
 11 Lionville Community YMCA  'E'               2:54.76    2:55.22         16  
     1) Ferguson, Hannah 9              2) McDermott, Mallory K 9         
     3) Bousum, Grace D 9               4) Baker, Megan E 9               
       41.85    52.26    44.21    36.90                                    
 12 Lansdowne YMCA  'A'                         2:46.42    2:55.36         14  
     1) Yuknek, Kathryn 9               2) Shetzline, Evelyn 9            
     3) Esterly, Erica 9                4) Morrissey, Liberty Joy J 10    
                         55.84    18.79                                    
 13 Lionville Community YMCA  'F'               2:59.72    3:09.57         12  
     1) Swink, Rachel E 9               2) Baker, Emily C 9               
     3) Toth, Katie P 9                 4) Squeri, Ali V 9                
       55.64    55.53    44.30    34.10                                    
 14 Ridley Area YMCA  'B'                       2:50.95    3:10.11         10  
     1) McGuigan, Julia 10              2) Hilferty, Katie 10             
     3) Gallagher, Aidan Z 10           4) Beresford, Rachael 10          
       48.86    46.50    52.09    42.66                                    
 -- Lansdowne YMCA  'B'                         3:00.87         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Non-continuous turning action - back
     1) Chen, Lisha 10                  2) Devenney, Kyleigh 9            
     3) Buchanan, Karen 9               4) Bierling, Hannah 10            
       52.53    51.93    42.80    38.94                                    
 
Event 56  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:21.04   2/12/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         J Christian, C Bennett, A Groff, D Sposato        
                2:45.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:20.51    2:21.04!DIST    44  
     1) Christian, Jack G 9             2) Bennett, Chase 10              
     3) Groff, Aaron J 10               4) Sposato, Dominic 10            
       35.48    40.33    33.59    31.64                                    
  2 Lionville Community YMCA  'A'               2:38.97    2:38.07 DIST    38  
     1) Kalucki, Fred 10                2) Brown, Max E 9                 
     3) Doyle, Ben P 9                  4) Lorge, Sam J 10                
       37.18    52.02    34.84    34.03                                    
  3 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:48.04    2:42.83 DIST    36  
     1) Aclan, Ryan 10                  2) Tweedie, Ethan 10              
     3) So, Daniel 10                   4) Laing, Cory 10                 
                         37.97    36.32                                    
  4 Rocky Run YMCA  'A'                         2:54.80    2:49.52         34  
     1) Dickert, Nathan 9               2) Vogts, Andrew 10               
     3) Peterson, J. B. 10              4) Baldino, T.J. 9                
       40.75    48.69    38.94    41.14                                    
  5 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:48.31    2:55.62         32  
     1) Lanchoney, George T 9           2) Lebeau, Justin H 9             
     3) Hawke, Theodore 9               4) Prabhu, Sunil 10               
       47.15    45.93    42.78    39.76                                    
  6 Ridley Area YMCA  'B'                       2:58.08    3:05.79         30  
     1) Anderson, Zachary 10            2) Mallon, Matthew 10             
     3) Chung, Brian 10                 4) Novelli, Ryan 9                
       44.13    55.28  1:27.61                                             
  7 Lionville Community YMCA  'B'               3:20.43    3:08.11         28  
     1) Collier, Sean K 10              2) Kolimago, Michael J 9          
     3) Cain, Nathan 9                  4) Schweikert, Will 10            
       47.85    56.23    45.36    38.67                                    
  8 Upper Main Line YMCA  'B'                   3:16.39    3:20.69         26  
     1) Forgie, Jack M 10               2) Li, Aaron 10                   
     3) Dietrick, Matthew J 9           4) Ward, Andrew 10                
       48.71    50.34    53.79    47.85                                    
  9 Phoenixville Branch YMCA  'C'                    NT    3:24.95         24  
     1) Noone, Tommy 10                 2) Kleppe, Riley C 10             
     3) Li, John 9                      4) McMullan, Nathan 9             
       44.62    56.22    50.92    53.19                                    
 10 Ridley Area YMCA  'C'                       3:12.77    3:26.01         20  
     1) McGrath, Jon 10                 2) Conlan, Paul 10                
     3) Breslin, Jason 10               4) Grieb, Peter 10                
       56.66    54.01    53.91    41.43                                    
 11 Lansdowne YMCA  'B'                         4:13.79    3:57.69         16  
     1) Di Primio, Jack 9               2) Rankin, Patrick 9              
     3) Fisher, Dylan 9                 4) Rankin, Connor 9               
       52.52  1:06.22    54.43  1:04.52                                    
 -- Lansdowne YMCA  'A'                         2:58.64         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Dwyer, Christopher 10           2) Iatesta, David 10              
     3) Iatesta, Anthony 9              4) Cavallero, Vincent 10          
       41.16    48.62    53.24                                             
 -- Ridley Area YMCA  'A'                       2:38.84         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Boeckx, Alex 10                 2) Henry, Mitchell 9              
     3) Ronayne, Tommy J 9              4) Nawn, Shea 10                  
       38.77    43.81    39.97    35.74                                    
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 58.95   2/12/2012 Siobhan E McCarthy, Lionville-PA             
              1:04.50  DIST
              1:13.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Siobhan   12 Lionville-PA           58.87      58.95!DIST    22  
      28.53   30.42                                                
  2 Rochon, Riley       12 Lionville-PA         1:02.00    1:03.04 DIST    19  
      30.46   32.58                                                
  3 Grenoble, Madi A    11 Lionville-PA         1:07.17    1:03.53 DIST    18  
      31.03   32.50                                                
  4 Fabry, Ellie        12 Lionville-PA         1:02.36    1:03.54 DIST    17  
      30.31   33.23                                                
  5 McCarter, Regina T  11 Pottstown-PA         1:04.46    1:03.99 DIST    16  
      31.08   32.91                                                
  6 Leary, Allison N    12 Pottstown-PA         1:08.26    1:05.89 CHSC    15  
      32.37   33.52                                                
  7 McDermott, Breanne  12 Lionville-PA         1:08.42    1:06.14 CHSC    14  
      32.47   33.67                                                
  8 Werndl, Maddie      11 Ridley-PA            1:08.46    1:07.41 CHSC    13  
      31.87   35.54                                                
  9 Weir, Madison       12 Lansdowne-PA         1:05.44    1:08.24 CHSC    12  
      32.35   35.89                                                
 10 Cowan, Becky A      11 Lionville-PA         1:10.13    1:08.35 CHSC    10  
      32.66   35.69                                                
 11 Christ, Elese       12 Pottstown-PA         1:09.59    1:08.95 CHSC     8  
      33.19   35.76                                                
 12 Draves, Teresa J    11 Pottstown-PA         1:12.60    1:09.44 CHSC     7  
      33.42   36.02                                                
 13 Hay, Elizabeth      12 Lansdowne-PA         1:12.01    1:09.95 CHSC     6  
      34.00   35.95                                                
 14 Petschelt, Jordan   12 Pottstown-PA         1:14.14    1:10.62 CHSC     5  
      34.08   36.54                                                
 15 Nespoli-McDevitt,   12 Ridley-PA            1:12.79    1:11.39 CHSC     4  
      32.89   38.50                                                
 16 Dickert, Maddie     11 Rocky Run-PA         1:09.00    1:13.24 CHSC     3  
      34.26   38.98                                                
 17 Hessler, Isabel G   11 Lionville-PA         1:12.73    1:14.10          2  
      35.03   39.07                                                
 18 Balogh, Danielle    11 Ridley-PA            1:13.90    1:15.51          1  
      34.45   41.06                                                
 19 Leake, Mackenzie    11 Ridley-PA            1:14.57    1:16.56        
      35.49   41.07                                                
 20 Thompson, Riley     11 Ridley-PA            1:12.63    1:17.79        
      37.01   40.78                                                
 21 Null, Sarah E       12 Lionville-PA         1:19.28    1:17.97        
      37.29   40.68                                                
 22 Weller, Hannah R    11 Pottstown-PA         1:25.96    1:18.58        
      36.64   41.94                                                
 23 Heverly, Kiersten   11 Pottstown-PA         1:18.56    1:18.71        
      37.57   41.14                                                
 24 Anderson, Carla     12 Rocky Run-PA         1:25.69    1:20.99        
      38.58   42.41                                                
 25 DeMarco, Maddie     11 Rocky Run-PA              NT    1:27.86        
      42.28   45.58                                                
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 59.66   2/12/2012 Connor J McIlroy, Lionville-PA               
              1:08.00  DIST
              1:13.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIlroy, Connor J   12 Lionville-PA           59.24      59.66!DIST    22  
      29.53   30.13                                                
  2 Smith, Ryan         12 Ridley-PA            1:00.31    1:00.25 DIST    19  
      29.66   30.59                                                
  3 Maher, Ryan M       11 Phoenixville-PA      1:03.45    1:02.45 DIST    18  
      29.76   32.69                                                
  4 Haefner, Wilson G   12 Lionville-PA         1:04.28    1:03.16 DIST    17  
      30.76   32.40                                                
  5 Linton, Sam         11 Rocky Run-PA         1:06.05    1:04.64 DIST    16  
      31.82   32.82                                                
  6 Labenski, Mitchell  12 Lionville-PA         1:05.18    1:05.12 DIST    15  
      30.97   34.15                                                
  7 Scudder, Shane-Vin  12 Rocky Run-PA         1:06.53    1:06.13 DIST    14  
      32.00   34.13                                                
  8 Ryle, Kevin         11 UpperMainLine-PA     1:06.44    1:06.14 DIST    13  
      32.23   33.91                                                
  9 Dierkes, Stephen    11 Lansdowne-PA         1:12.62    1:06.30 DIST    12  
      32.48   33.82                                                
 10 McGrann, Lucas      11 Lansdowne-PA         1:08.15    1:06.35 DIST    10  
      32.67   33.68                                                
 11 McConnell, Jack     12 Lansdowne-PA         1:05.76    1:06.39 DIST     8  
      31.19   35.20                                                
 12 Tweedie, Matthew A  12 Phoenixville-PA      1:08.86    1:07.09 DIST     7  
      32.34   34.75                                                
 13 Booth, Jack         12 Lansdowne-PA         1:06.57    1:07.80 DIST     6  
      32.46   35.34                                                
 14 Shields, Stefen C   12 Lionville-PA         1:10.63    1:08.33 CHSC     5  
      31.84   36.49                                                
 15 Cave, Nick J        11 UpperMainLine-PA     1:10.86    1:09.35 CHSC     4  
      33.05   36.30                                                
 16 Jiang, Michael      12 UpperMainLine-PA     1:10.15    1:10.97 CHSC     3  
      34.12   36.85                                                
 17 Li, Andrew          11 Rocky Run-PA         1:17.82    1:11.26 CHSC     2  
      34.09   37.17                                                
 18 Sun, Aron           11 Lionville-PA         1:09.47    1:12.53 CHSC     1  
      34.01   38.52                                                
 19 Curran, Fran M      11 UpperMainLine-PA     1:13.27    1:12.62 CHSC   
      34.90   37.72                                                
 20 Kleppe, Zac A       12 Phoenixville-PA      1:13.14    1:13.16 CHSC   
      34.67   38.49                                                
 21 Rajaram, Akshay     11 Lionville-PA         1:13.16    1:14.50        
      36.98   37.52                                                
 22 Steinbach, Bennett  12 Rocky Run-PA         1:17.89    1:15.34        
      36.55   38.79                                                
 23 Ochner, John        11 Lionville-PA              NT    1:15.44        
      34.85   40.59                                                
 24 Moore, Nathan       11 Lansdowne-PA         1:14.02    1:15.77        
      36.05   39.72                                                
 25 Balch, Matt R       12 UpperMainLine-PA     1:19.31    1:16.67        
      35.82   40.85                                                
 26 Niness, Carter J    11 Phoenixville-PA      1:17.29    1:17.26        
      37.67   39.59                                                
 27 Walters, Christoph  11 Ridley-PA            1:17.31    1:18.87        
      38.60   40.27                                                
 28 Baldino, Ryan       12 Rocky Run-PA         1:25.79    1:20.32        
      38.23   42.09                                                
 29 Novelli, Christoph  12 Ridley-PA            1:18.18    1:20.33        
      37.40   42.93                                                
 30 Wadsworth, Chad     11 Ridley-PA            1:23.05    1:20.72        
      37.77   42.95                                                
 31 Campbell, Chase     12 Lansdowne-PA         1:23.97    1:24.81        
      38.68   46.13                                                
 32 Ronca, Michael P    12 Phoenixville-PA      1:28.23    1:25.00        
      39.22   45.78                                                
 33 Kolimago, James F   11 Lionville-PA         1:30.14    1:25.07        
      38.58   46.49                                                
 34 Keele, Lee          11 Phoenixville-PA      1:26.84    1:29.94        
      40.62   49.32                                                
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 29.06   2/12/2012 Heather C MacCausland, Lionville-PA          
                33.50  DIST
                40.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacCausland, Heath  10 Lionville-PA           28.45      29.06!DIST    22  
  2 Ferguson, Grace M   10 Lionville-PA           29.93      29.36 DIST    19  
  3 Dunford, Carly      10 Rocky Run-PA           33.45      31.22 DIST    18  
  4 McKee, Grace T      10 Pottstown-PA           32.11      31.78 DIST    17  
  5 Lambe, Jordan E      9 Lionville-PA           33.80      33.36 DIST    16  
  6 Manthorp, Sarah     10 Lionville-PA           33.07      33.51 CHSC    15  
  7 Zelinske, Alexandr   9 Pottstown-PA           34.16      33.74 CHSC    14  
  8 Morrissey, Liberty  10 Lansdowne-PA           33.58      34.22 CHSC    13  
  9 Devletian, Lauren   10 Lionville-PA           35.49      34.44 CHSC    12  
 10 Koloseike, Claire   10 Lionville-PA           35.14      34.60 CHSC    10  
 11 Campbell, Allison   10 Lionville-PA           35.38      34.62 CHSC     8  
 12 Roach, Veronica     10 Pottstown-PA           33.97      34.86 CHSC     7  
 13 Donnelly, Brigid A  10 Pottstown-PA           32.91      34.94 CHSC     6  
 14 Santoro, Lais R     10 Lionville-PA           34.01      34.95 CHSC     5  
 15 Lewis, Madison       9 Pottstown-PA           34.31      35.12 CHSC     4  
 16 Xiong, Emily        10 Ridley-PA              33.71      35.30 CHSC     3  
 17 Starecky, Jillian   10 Ridley-PA              34.57      35.57 CHSC     2  
 18 Purcell, Grace       9 Lansdowne-PA           37.13      36.09 CHSC     1  
 19 Yuknek, Kathryn      9 Lansdowne-PA           36.74      36.24 CHSC   
 20 Yard, Lauren        10 Lionville-PA           34.99      36.30 CHSC   
 21 Bierling, Hannah    10 Lansdowne-PA           35.50      36.43 CHSC   
 22 Houck, Emily         9 Rocky Run-PA           37.06      36.54 CHSC   
 23 Burgess, Alana      10 Rocky Run-PA           36.53      36.55 CHSC   
 24 Brooks, Angelina     9 Lansdowne-PA           38.26      36.57 CHSC   
 25 Baker, Megan E       9 Lionville-PA           35.81      36.60 CHSC   
 26 Scudder, Kiera-Ver  10 Rocky Run-PA           37.13      36.66 CHSC   
 27 Bialek, Alexandra   10 Rocky Run-PA           35.53      37.09 CHSC   
 28 Toth, Katie P        9 Lionville-PA           37.88      37.21 CHSC   
 29 Rymal, Michaela     10 Rocky Run-PA           37.69      37.34 CHSC   
 30 Schweiger, Isabell  10 Lionville-PA           37.13      37.40 CHSC   
 31 Mullan, Grace        9 Rocky Run-PA           39.56      37.97 CHSC   
 32 Bousum, Grace D      9 Lionville-PA           36.48      38.15 CHSC   
 33 Bateman, Caroline    9 Rocky Run-PA           39.02      38.38 CHSC   
 34 McGuigan, Julia     10 Ridley-PA              37.50      39.40 CHSC   
 35 Mangano, Jenna      10 Ridley-PA              38.51      39.44 CHSC   
 36 McKee, Gabriella E   9 Pottstown-PA           38.35      39.62 CHSC   
 37 DiCampli, Olivia    10 Rocky Run-PA           42.85      40.46        
 38 Cippollone, Jessic   9 Rocky Run-PA           43.77      42.44        
 39 Delizo, Ilyssa J     9 Pottstown-PA           41.53      42.83        
 40 Waggoner, Jillian    9 Rocky Run-PA           44.32      42.95        
 41 Baker, Emily C       9 Lionville-PA           44.83      43.11        
 42 Beresford, Rachael  10 Ridley-PA              42.14      43.13        
 43 Krug, Holly          9 Rocky Run-PA           45.45      43.64        
 44 Hessler, Hope        9 Lionville-PA           45.11      44.22        
 45 Weber, Sarah         9 Rocky Run-PA           41.06      44.58        
 46 Blevins, Olivia M    9 Lionville-PA           52.77      45.39        
 47 Nickson, Taylor     10 Rocky Run-PA           46.71      46.22        
 48 Devenney, Kyleigh    9 Lansdowne-PA           45.02      46.26        
 49 Keyvani, Caroline    9 Rocky Run-PA           46.46      47.99        
 50 Stoops, Bridget      9 Rocky Run-PA           47.50      48.51        
 51 Shetzline, Evelyn    9 Lansdowne-PA           46.22      48.67        
 52 Swink, Rachel E      9 Lionville-PA           48.97      51.38        
 53 Mahoney, Leigh       9 Rocky Run-PA           43.32      53.19        
 54 Abruzzo, Paula       9 Lansdowne-PA         1:02.45    1:07.84        
 
Event 60  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 29.97   2/12/2012 Chase Bennett, Phoenixville-PA               
                34.50  DIST
                39.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Chase      10 Phoenixville-PA        29.64      29.97!DIST    22  
  2 Groff, Aaron J      10 Phoenixville-PA        31.69      32.86 DIST    19  
  3 So, Daniel          10 Phoenixville-PA        32.25      33.17 DIST    18  
  4 Kalucki, Fred       10 Lionville-PA           31.92      33.30 DIST    17  
  5 Dwyer, Christopher  10 Lansdowne-PA           33.90      33.55 DIST    16  
  6 Lorge, Sam J        10 Lionville-PA           33.19      33.80 DIST    15  
  7 Dickert, Nathan      9 Rocky Run-PA           35.63      34.77 CHSC    14  
  8 Ronayne, Tommy J     9 Ridley-PA              34.62      35.08 CHSC    13  
  9 Peterson, J. B.     10 Rocky Run-PA           36.59      35.80 CHSC    12  
 10 Laing, Sean         10 Phoenixville-PA        39.03      35.83 CHSC    10  
 11 Nawn, Shea          10 Ridley-PA              36.59      36.34 CHSC     8  
 12 Hawke, Theodore      9 UpperMainLine-PA       40.95      36.75 CHSC     7  
 13 Tweedie, Ethan      10 Phoenixville-PA        36.71      36.80 CHSC     6  
 14 Novelli, Ryan        9 Ridley-PA              37.14      36.91 CHSC     5  
 15 Laing, Cory         10 Phoenixville-PA        39.80      38.18 CHSC     4  
 16 Chung, Brian        10 Ridley-PA              37.10      38.51 CHSC     3  
 17 Forgie, Jack M      10 UpperMainLine-PA       38.97      38.91 CHSC     2  
 18 Noone, Tommy        10 Phoenixville-PA        43.00      39.50          1  
 19 Schweikert, Will    10 Lionville-PA           38.98      39.57        
 20 Henry, Mitchell      9 Ridley-PA              41.37      39.59        
 21 Dietrick, Matthew    9 UpperMainLine-PA       40.81      39.94        
 21 Li, John             9 Phoenixville-PA        42.73      39.94        
 23 Prabhu, Sunil       10 UpperMainLine-PA       38.54      40.14        
 24 Baldino, T.J.        9 Rocky Run-PA           44.32      40.27        
 25 Iatesta, Anthony     9 Lansdowne-PA           36.87      40.34        
 26 Grieb, Peter        10 Ridley-PA              38.58      40.50        
 27 Mallon, Matthew     10 Ridley-PA              37.17      40.57        
 28 Kleppe, Riley C     10 Phoenixville-PA        44.94      40.66        
 29 Sudini, Anish R      9 Lionville-PA           42.98      40.88        
 30 Cain, Nathan         9 Lionville-PA           40.76      41.20        
 31 Lanchoney, George    9 UpperMainLine-PA       42.87      41.35        
 31 Brown, Max E         9 Lionville-PA           44.77      41.35        
 33 Slager, Drew         9 Rocky Run-PA           45.08      41.74        
 34 Breslin, Jason      10 Ridley-PA              42.27      41.75        
 35 Li, Aaron           10 UpperMainLine-PA       41.11      41.81        
 36 Collier, Sean K     10 Lionville-PA           40.16      42.00        
 37 Caron, Brandon       9 UpperMainLine-PA       44.17      42.75        
 38 McGrath, Jon        10 Ridley-PA              41.16      42.98        
 39 Dyer, Billy A        9 Lionville-PA           51.51      43.52        
 40 Malone, Mikhail      9 Ridley-PA              45.65      43.97        
 41 Conlan, Paul        10 Ridley-PA              42.83      44.63        
 42 Kolimago, Michael    9 Lionville-PA           39.12      44.82        
 43 Fisher, Dylan        9 Lansdowne-PA           43.86      45.47        
 44 Gilbert, Spencer D   9 Lionville-PA           47.64      47.28        
 45 Wolford, Aiden      10 Phoenixville-PA        51.59      51.50        
 46 Ward, Andrew        10 UpperMainLine-PA       53.47      52.33        
 47 McMullan, Nathan     9 Phoenixville-PA        52.82      53.14        
 48 Rankin, Patrick      9 Lansdowne-PA           52.48      56.01        
 49 Rankin, Connor       9 Lansdowne-PA         1:03.99    1:10.00        
 -- Sanders, Aiden       9 Rocky Run-PA           48.59         DQ        
      No touch on turn
 
Event 61  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:30.51   2/12/2012 Siobhan E McCarthy, Lionville-PA           
                2:40.00  DIST
                3:04.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Siobhan   12 Lionville-PA         2:34.03    2:30.51!DIST    22  
      32.92   38.24   47.01   32.34                                
  2 Murphy, Rosalia     11 Lansdowne-PA         2:49.58    2:36.52 DIST    19  
      32.61   38.05   48.29   37.57                                
  3 Mancuso, Chiara     12 Lansdowne-PA         2:40.67    2:41.53 CHSC    18  
      35.44   42.79   45.56   37.74                                
  4 Grenoble, Madi A    11 Lionville-PA         2:42.06    2:43.81 CHSC    17  
      37.56   40.14   51.85   34.26                                
  5 Cody, Shannon M     11 Lionville-PA         2:54.09    2:44.53 CHSC    16  
      37.27   41.40   47.55   38.31                                
  6 Swartz, Carly       12 Ridley-PA            2:46.49    2:46.11 CHSC    15  
      35.91   41.88   51.79   36.53                                
  7 McDermott, Breanne  12 Lionville-PA         2:49.43    2:50.14 CHSC    14  
      38.11   45.29   49.99   36.75                                
  8 Petschelt, Jordan   12 Pottstown-PA         2:56.39    2:55.04 CHSC    13  
      41.86   43.84   50.86   38.48                                
  9 Sprenkle, NoElle    11 Pottstown-PA         2:54.70    2:58.66 CHSC    12  
      39.97   41.77   56.42   40.50                                
 10 Henley, Leah M      12 Lionville-PA         3:04.29    2:59.77 CHSC    10  
      43.62   42.28   53.83   40.04                                
 11 Wertz, Lindsey      11 Lionville-PA         3:08.73    3:02.95 CHSC     8  
      41.76   47.78   53.47   39.94                                
 12 Hessler, Isabel G   11 Lionville-PA         3:03.79    3:11.19          7  
      43.27   46.92   59.25   41.75                                
 13 Hamilton, Margaret  11 Lansdowne-PA         3:18.49    3:12.44          6  
      41.21   52.00   57.47   41.76                                
 14 Harmon, Alexis      11 Rocky Run-PA         3:23.16    3:15.58          5  
      44.24   48.94   57.52   44.88                                
 15 Zhang, Sabrina      11 Rocky Run-PA         3:23.38    3:16.47          4  
      45.06   47.28   57.16   46.97                                
 16 Barber, Keara       12 Lansdowne-PA         3:23.32    3:19.61          3  
      45.44   49.29 1:00.37   44.51                                
 
Event 62  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:33.16   2/12/2012 Joshua L Hayward, Phoenixville-PA          
                2:47.50  DIST
                3:03.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Joshua L   12 Phoenixville-PA      2:31.91    2:33.16!DIST    22  
      31.21   39.07   49.99   32.89                                
  2 Maher, Ryan M       11 Phoenixville-PA      2:39.08    2:41.85 DIST    19  
      34.87   40.97   51.64   34.37                                
  3 Shields, Skyler C   12 Lionville-PA         2:42.09    2:44.81 DIST    18  
      34.72   44.00   50.40   35.69                                
  4 MacCausland, Patri  12 Lionville-PA         2:49.02    2:45.60 DIST    17  
      36.12   41.87   53.24   34.37                                
  5 Haefner, Wilson G   12 Lionville-PA         2:43.26    2:46.16 DIST    16  
      37.06   41.76   51.17   36.17                                
  6 Dierkes, Stephen    11 Lansdowne-PA         2:50.15    2:46.61 DIST    15  
      37.56   43.16   50.07   35.82                                
  7 McConnell, Jack     12 Lansdowne-PA         2:45.09    2:52.26 CHSC    14  
      37.31   47.50   49.40   38.05                                
  8 Mitchell, Alex      11 Rocky Run-PA         3:08.62    2:57.40 CHSC    13  
      39.54   46.41   52.27   39.18                                
  9 Shields, Stefen C   12 Lionville-PA         3:00.44    3:06.97         12  
      42.77   48.29   54.62   41.29                                
 10 Popov, George       12 Rocky Run-PA         3:08.63    3:14.62         10  
      45.32   47.38   58.05   43.87                                
 11 Rajaram, Akshay     11 Lionville-PA         3:17.55    3:17.69          8  
      43.12   49.35 1:05.92   39.30                                
 -- Smith, Ryan         12 Ridley-PA            2:41.86         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
      37.82   40.51   49.75   33.54                                
 
Event 63  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:14.16   2/12/2012 Heather C MacCausland, Lionville-PA        
                1:24.00  DIST
                1:49.69  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacCausland, Heath  10 Lionville-PA         1:14.71    1:14.16!DIST    22  
      35.69   38.47                                                
  2 Maki, Caroline K    10 Lionville-PA         1:21.12    1:20.17 DIST    19  
      37.31   42.86                                                
  3 Dunford, Carly      10 Rocky Run-PA         1:23.41    1:21.03 DIST    18  
      36.57   44.46                                                
  4 Griffin, Madison R  10 Pottstown-PA         1:19.76    1:22.54 DIST    17  
      37.62   44.92                                                
  5 Aquino, London A    10 Pottstown-PA         1:21.37    1:22.81 DIST    16  
      40.91   41.90                                                
  6 Haefner, Sydney T   10 Lionville-PA         1:26.99    1:24.59 CHSC    15  
      39.43   45.16                                                
  7 Lambe, Jordan E      9 Lionville-PA         1:25.36    1:25.27 CHSC    14  
      39.76   45.51                                                
  8 Gorr, Jessica J     10 Lionville-PA         1:31.33    1:29.76 CHSC    13  
      41.37   48.39                                                
  9 Starecky, Jillian   10 Ridley-PA            1:28.70    1:29.97 CHSC    12  
      45.24   44.73                                                
 10 Roach, Veronica     10 Pottstown-PA         1:29.15    1:30.12 CHSC    10  
      41.29   48.83                                                
 11 Burgess, Alana      10 Rocky Run-PA         1:28.05    1:30.71 CHSC     8  
      41.85   48.86                                                
 12 Moes, Isabella V     9 Pottstown-PA         1:33.90    1:31.45 CHSC     7  
      42.46   48.99                                                
 13 Rymal, Michaela     10 Rocky Run-PA              NT    1:32.30 CHSC     6  
      43.05   49.25                                                
 14 Morrissey, Liberty  10 Lansdowne-PA         1:36.67    1:35.25 CHSC     5  
      43.76   51.49                                                
 15 Squeri, Ali V        9 Lionville-PA         1:37.35    1:35.28 CHSC     4  
      44.97   50.31                                                
 16 Esterly, Erica       9 Lansdowne-PA              NT    1:35.40 CHSC     3  
      43.80   51.60                                                
 17 Ferguson, Hannah     9 Lionville-PA         1:38.00    1:35.66 CHSC     2  
      43.32   52.34                                                
 18 Buchanan, Karen      9 Lansdowne-PA         1:37.17    1:36.32 CHSC     1  
      42.90   53.42                                                
 19 Malone, Maria       10 Ridley-PA            1:41.22    1:36.58 CHSC   
      44.07   52.51                                                
 20 Hilferty, Katie     10 Ridley-PA            1:35.39    1:37.63 CHSC   
      44.54   53.09                                                
 21 Pastor, Victoria M   9 Pottstown-PA         1:37.87    1:37.96 CHSC   
      44.09   53.87                                                
 22 Schweiger, Isabell  10 Lionville-PA         1:36.29    1:38.35 CHSC   
      47.64   50.71                                                
 23 Briner, Renea       10 Rocky Run-PA         1:37.60    1:39.68 CHSC   
      47.83   51.85                                                
 24 Donnelly, Brigid A  10 Pottstown-PA         1:32.59    1:40.14 CHSC   
      46.41   53.73                                                
 25 Shay, Megan          9 Rocky Run-PA         1:38.29    1:41.50 CHSC   
      47.37   54.13                                                
 26 Purcell, Grace       9 Lansdowne-PA              NT    1:44.71 CHSC   
      49.96   54.75                                                
 27 Null, Laura E        9 Lionville-PA         1:46.05    1:46.73 CHSC   
      51.50   55.23                                                
 28 Chen, Lisha         10 Lansdowne-PA         2:05.22    1:46.82 CHSC   
      49.67   57.15                                                
 29 Gallagher, Aidan Z  10 Ridley-PA            1:53.11    1:48.17 CHSC   
      50.11   58.06                                                
 30 Ringle, Emily        9 Pottstown-PA         1:43.70    1:48.44 CHSC   
      48.45   59.99                                                
 31 Bierling, Hannah    10 Lansdowne-PA              NT    1:48.72 CHSC   
      48.70 1:00.02                                                
 -- Bialek, Alexandra   10 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
      46.76   50.96                                                
 
Event 64  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:17.96   2/12/2012 Chase Bennett, Phoenixville-PA             
                1:28.00  DIST
                1:41.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Chase      10 Phoenixville-PA      1:16.76    1:17.96!DIST    22  
      37.49   40.47                                                
  2 Boeckx, Alex        10 Ridley-PA            1:21.71    1:21.72 DIST    19  
      37.83   43.89                                                
  3 Sposato, Dominic    10 Phoenixville-PA      1:26.10    1:22.61 DIST    18  
      38.80   43.81                                                
  4 Christian, Jack G    9 Phoenixville-PA      1:23.06    1:22.70 DIST    17  
      36.63   46.07                                                
  5 Doyle, Ben P         9 Lionville-PA         1:23.83    1:23.98 DIST    16  
      39.14   44.84                                                
  6 So, Daniel          10 Phoenixville-PA      1:20.43    1:24.04 DIST    15  
      38.27   45.77                                                
  7 Iatesta, David      10 Lansdowne-PA         1:25.89    1:28.01 CHSC    14  
      40.13   47.88                                                
  8 Lebeau, Justin H     9 UpperMainLine-PA     1:33.63    1:28.30 CHSC    13  
      42.85   45.45                                                
  9 Ronayne, Tommy J     9 Ridley-PA            1:27.30    1:28.49 CHSC    12  
      40.83   47.66                                                
 10 Peterson, J. B.     10 Rocky Run-PA         1:29.57    1:34.92 CHSC    10  
      42.92   52.00                                                
 11 Vogts, Andrew       10 Rocky Run-PA         1:29.58    1:35.33 CHSC     8  
      44.23   51.10                                                
 12 Wang, Kevin         10 Phoenixville-PA           NT    1:36.61 CHSC     7  
      42.99   53.62                                                
 13 Brown, Max E         9 Lionville-PA         1:45.87    1:37.98 CHSC     6  
      47.12   50.86                                                
 14 Cavallero, Vincent  10 Lansdowne-PA         1:44.58    1:38.00 CHSC     5  
      45.45   52.55                                                
 15 Dickert, Nathan      9 Rocky Run-PA         1:39.77    1:38.77 CHSC     4  
      44.81   53.96                                                
 16 Chung, Brian        10 Ridley-PA            1:41.80    1:40.23 CHSC     3  
      47.25   52.98                                                
 17 Anderson, Zachary   10 Ridley-PA            1:36.07    1:41.05 CHSC     2  
      48.01   53.04                                                
 18 Cain, Nathan         9 Lionville-PA         1:41.66    1:41.19 CHSC     1  
      48.20   52.99                                                
 19 Mallon, Matthew     10 Ridley-PA            1:41.88    1:42.23        
      52.08   50.15                                                
 20 Schweikert, Will    10 Lionville-PA         1:45.15    1:46.04        
      52.17   53.87                                                
 21 Baldino, T.J.        9 Rocky Run-PA         1:43.68    1:46.61        
      50.56   56.05                                                
 22 Li, John             9 Phoenixville-PA      1:54.17    1:49.14        
      49.36   59.78                                                
 23 Lanchoney, George    9 UpperMainLine-PA     1:55.48    1:50.96        
      52.24   58.72                                                
 24 Di Primio, Jack      9 Lansdowne-PA         1:44.61    1:52.06        
      51.46 1:00.60                                                
 25 McGrath, Jon        10 Ridley-PA            1:52.14    1:59.61        
      57.69 1:01.92                                                
 -- Grieb, Peter        10 Ridley-PA            1:42.33         DQ        
      Scissors kick - breast
      48.76 1:00.54                                                
 -- Rankin, Patrick      9 Lansdowne-PA              NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
    1:10.21 1:13.48                                                
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 29.18   2/12/2012 Gabrielle Rudy, Ridley-PA-MA                 
                33.00  DIST
                38.09  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudy, Gabrielle     12 Ridley-PA              29.64      29.18!DIST    22  
  2 McGee, Kristina E   12 Ridley-PA              33.22      32.46 DIST    19  
  3 Dickson, Emily K    12 Lionville-PA           33.92      32.65 DIST    18  
  4 Fabry, Ellie        12 Lionville-PA           32.17      32.66 DIST    17  
  5 Jackson, Shannon    12 Ridley-PA              34.28      33.49 CHSC    16  
  6 McCarter, Regina T  11 Pottstown-PA           33.51      33.89 CHSC    15  
  7 Swartz, Carly       12 Ridley-PA              35.69      33.91 CHSC    14  
  8 Walsh, Claire       11 Rocky Run-PA           34.73      34.26 CHSC    13  
  9 Cleveland, Riley C  11 Lionville-PA           37.34      34.32 CHSC    12  
 10 Hay, Elizabeth      12 Lansdowne-PA           34.28      34.60 CHSC    10  
 11 Cody, Shannon M     11 Lionville-PA           36.29      34.95 CHSC     8  
 12 Tran, Jennifer      12 Lansdowne-PA           36.15      35.97 CHSC     7  
 13 Sprenkle, NoElle    11 Pottstown-PA           36.78      37.23 CHSC     6  
 14 Balogh, Danielle    11 Ridley-PA              37.30      37.51 CHSC     5  
 15 Hamilton, Margaret  11 Lansdowne-PA           39.52      40.67          4  
 16 Yu, Lily L          11 Lionville-PA           45.03      41.21          3  
 17 Barber, Keara       12 Lansdowne-PA           44.80      48.18          2  
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 31.23   2/12/2012 Connor J McIlroy, Lionville-PA               
                36.00  DIST
                38.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIlroy, Connor J   12 Lionville-PA           30.24      31.23!DIST    22  
  2 Leitz, JR           11 Lansdowne-PA           31.28      32.22 DIST    19  
  3 Linton, Sam         11 Rocky Run-PA           32.99      32.41 DIST    18  
  4 Shields, Skyler C   12 Lionville-PA           32.43      33.07 DIST    17  
  5 Booth, Jack         12 Lansdowne-PA           37.09      33.35 DIST    16  
  6 Maher, Ryan M       11 Phoenixville-PA        32.22      33.51 DIST    15  
  7 McGrann, Lucas      11 Lansdowne-PA           34.95      34.54 DIST    14  
  8 MacCausland, Patri  12 Lionville-PA           33.99      34.61 DIST    13  
  9 Ren, Jason          12 Lionville-PA           40.91      37.17 CHSC    12  
 10 Enverso, Jerry      11 Lansdowne-PA           36.96      38.19 CHSC    10  
 11 Barry, Mac          11 Phoenixville-PA        38.89      38.35 CHSC     8  
 12 Jiang, Michael      12 UpperMainLine-PA       41.99      38.55 CHSC     7  
 13 Cave, Nick J        11 UpperMainLine-PA       42.23      39.55          6  
 14 Zhang, Xavier       11 Rocky Run-PA           43.75      40.24          5  
 15 Ochner, John        11 Lionville-PA              NT      40.30          4  
 16 Hsu, Robert         12 UpperMainLine-PA       45.16      40.47          3  
 17 Niness, Carter J    11 Phoenixville-PA        39.77      40.70          2  
 18 Salig, Colin J      12 Lionville-PA           45.10      41.01          1  
 19 Doyle, Sean P       12 Lionville-PA           42.28      41.04        
 20 Walters, Christoph  11 Ridley-PA              43.24      46.08        
 
Event 67  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 32.83   2/12/2012 Grace M Ferguson, Lionville-PA               
                38.00  DIST
                48.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Grace M   10 Lionville-PA           33.91      32.83!DIST    22  
  2 Colizzo, Julia      10 Rocky Run-PA           35.86      35.21 DIST    19  
  3 Maki, Caroline K    10 Lionville-PA           35.31      35.50 DIST    18  
  4 Lambe, Jordan E      9 Lionville-PA           36.06      35.76 DIST    17  
  5 McKee, Grace T      10 Pottstown-PA           37.11      35.78 DIST    16  
  6 Glennon, Ella G      9 Pottstown-PA           38.87      36.43 DIST    15  
  7 Griffin, Madison R  10 Pottstown-PA           34.93      36.46 DIST    14  
  8 Manthorp, Sarah     10 Lionville-PA           39.38      37.57 DIST    13  
  9 Mokhallalati, Nadi  10 Lionville-PA           42.84      38.03 CHSC    12  
 10 Gorr, Jessica J     10 Lionville-PA           41.11      39.24 CHSC    10  
 11 Esterly, Erica       9 Lansdowne-PA           39.40      40.94 CHSC     8  
 12 Gorr, Rachel A      10 Lionville-PA           43.10      41.46 CHSC     7  
 13 Sandercock, Kyra M  10 Lionville-PA           49.61      41.85 CHSC     6  
 14 Lewis, Madison       9 Pottstown-PA           40.55      43.47 CHSC     5  
 15 Scudder, Kiera-Ver  10 Rocky Run-PA           44.79      43.97 CHSC     4  
 16 McDermott, Mallory   9 Lionville-PA           52.15      44.39 CHSC     3  
 17 Malone, Maria       10 Ridley-PA              47.94      45.09 CHSC     2  
 18 Pastor, Victoria M   9 Pottstown-PA           47.04      45.93 CHSC     1  
 19 Squeri, Ali V        9 Lionville-PA           45.71      47.00 CHSC   
 20 Toth, Katie P        9 Lionville-PA           45.02      47.12 CHSC   
 21 Campbell, Allison   10 Lionville-PA           46.11      47.13 CHSC   
 22 Brooks, Angelina     9 Lansdowne-PA           53.23      47.19 CHSC   
 23 Houck, Emily         9 Rocky Run-PA         1:00.04      48.02 CHSC   
 24 Baker, Megan E       9 Lionville-PA           47.07      48.76 CHSC   
 25 Mangano, Jenna      10 Ridley-PA              49.49      49.02        
 26 Bateman, Caroline    9 Rocky Run-PA           49.54      50.01        
 27 Mullan, Grace        9 Rocky Run-PA           48.86      52.38        
 28 Chen, Lisha         10 Lansdowne-PA           47.80      52.65        
 29 Delizo, Ilyssa J     9 Pottstown-PA           50.21      52.93        
 30 Ringle, Emily        9 Pottstown-PA           49.25      53.79        
 31 Nickson, Taylor     10 Rocky Run-PA           52.92      54.39        
 
Event 68  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Jefferson: ! 33.66   2/12/2012 Aaron J Groff, Phoenixville-PA               
                40.50  DIST
                47.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groff, Aaron J      10 Phoenixville-PA        33.90      33.66!DIST    22  
  2 Doyle, Ben P         9 Lionville-PA           35.15      35.02 DIST    19  
  3 Christian, Jack G    9 Phoenixville-PA        35.34      36.91 DIST    18  
  4 Vogts, Andrew       10 Rocky Run-PA           43.92      41.33 CHSC    17  
  5 Laing, Sean         10 Phoenixville-PA           NT      42.34 CHSC    16  
  6 Hawke, Theodore      9 UpperMainLine-PA       42.66      42.42 CHSC    15  
  7 Tweedie, Ethan      10 Phoenixville-PA        41.77      42.88 CHSC    14  
  8 Peterson, J. B.     10 Rocky Run-PA           38.98      43.35 CHSC    13  
  9 Laing, Cory         10 Phoenixville-PA        49.55      43.83 CHSC    12  
 10 Aclan, Ryan         10 Phoenixville-PA        47.37      43.94 CHSC    10  
 11 Henry, Mitchell      9 Ridley-PA              48.00      46.37 CHSC     8  
 12 Grieb, Peter        10 Ridley-PA              49.79      49.08          7  
 13 Baldino, T.J.        9 Rocky Run-PA           55.46      49.30          6  
 14 Noone, Tommy        10 Phoenixville-PA        48.16      49.65          5  
 15 Breslin, Jason      10 Ridley-PA              48.12      51.98          4  
 16 Fisher, Dylan        9 Lansdowne-PA           56.97      58.29          3  
 -- Kleppe, Riley C     10 Phoenixville-PA           NT         DQ        
      One hand touch
 -- Sudini, Anish R      9 Lionville-PA         1:07.57         DQ        
      No touch
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 27.37   2/12/2012 Siobhan E McCarthy, Lionville-PA             
                29.00  DIST
                34.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Siobhan   12 Lionville-PA           27.52      27.37!DIST    22  
  2 Murphy, Rosalia     11 Lansdowne-PA           28.25      28.21 DIST    19  
  3 Rochon, Riley       12 Lionville-PA           28.20      28.27 DIST    18  
  4 Fabry, Ellie        12 Lionville-PA           28.39      28.88 DIST    17  
  5 Leary, Allison N    12 Pottstown-PA           29.70      28.89 DIST    16  
  6 Jackson, Shannon    12 Ridley-PA              30.09      29.21 CHSC    15  
  7 McCarter, Regina T  11 Pottstown-PA           29.58      29.58 CHSC    14  
  8 Iatesta, Risa       11 Lansdowne-PA           30.17      29.77 CHSC    13  
  9 Mancuso, Chiara     12 Lansdowne-PA           29.95      29.92 CHSC    12  
 10 Weir, Madison       12 Lansdowne-PA           30.32      30.00 CHSC    10  
 11 Battista, Kayla     12 Rocky Run-PA           30.59      30.21 CHSC     8  
 12 Cleveland, Riley C  11 Lionville-PA           33.23      30.27 CHSC     7  
 13 Nespoli-McDevitt,   12 Ridley-PA              30.95      30.31 CHSC     6  
 14 Buchler, Kira S     11 Pottstown-PA           30.56      30.34 CHSC     5  
 15 Cowan, Becky A      11 Lionville-PA           30.75      30.51 CHSC     4  
 16 Werndl, Maddie      11 Ridley-PA              30.95      30.84 CHSC     3  
 17 Hay, Elizabeth      12 Lansdowne-PA           32.67      32.51 CHSC     2  
 18 Hamilton, Claire    11 Lansdowne-PA           34.25      32.52 CHSC     1  
 19 Tran, Jennifer      12 Lansdowne-PA           33.02      32.58 CHSC   
 20 Dickert, Maddie     11 Rocky Run-PA           32.36      32.82 CHSC   
 21 Henley, Leah M      12 Lionville-PA           33.40      32.84 CHSC   
 22 Santilla, Felicia   12 Ridley-PA              33.85      32.96 CHSC   
 23 Leake, Mackenzie    11 Ridley-PA              32.36      33.28 CHSC   
 24 Myers, Kenzie L     11 Lionville-PA           35.04      33.31 CHSC   
 25 Hamilton, Margaret  11 Lansdowne-PA           33.93      33.49 CHSC   
 26 Thompson, Riley     11 Ridley-PA              32.64      33.54 CHSC   
 27 Weller, Hannah R    11 Pottstown-PA           35.87      33.87 CHSC   
 28 Cippollone, Lauren  12 Rocky Run-PA           35.92      33.93 CHSC   
 29 Wertz, Lindsey      11 Lionville-PA           34.53      34.10 CHSC   
 30 Heverly, Kiersten   11 Pottstown-PA           35.78      34.60        
 31 Lowery, Katie M     11 Lionville-PA           34.75      34.62        
 32 McCoy-Swinehart, K  12 Pottstown-PA           34.09      35.27        
 33 Harmon, Alexis      11 Rocky Run-PA           35.96      36.07        
 34 Anderson, Carla     12 Rocky Run-PA           36.16      36.36        
 35 Stoops, Erin        12 Rocky Run-PA           37.83      37.85        
 36 DeMarco, Maddie     11 Rocky Run-PA           38.65      39.06        
 37 Travetti, Victoria  11 Rocky Run-PA           38.19      39.11        
 38 Sissell, Elena      11 Rocky Run-PA           41.18      40.42        
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 27.12   2/12/2012 Jaison Carl, Rocky Run-PA                    
                30.80  DIST
                33.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carl, Jaison        12 Rocky Run-PA           27.60      27.12!DIST    22  
  2 Labenski, Mitchell  12 Lionville-PA           29.25      29.19 DIST    19  
  3 Leitz, JR           11 Lansdowne-PA           28.78      29.38 DIST    18  
  4 Linton, Sam         11 Rocky Run-PA           30.56      29.47 DIST    17  
  5 Snyder, Zac         12 Lansdowne-PA           30.64      29.56 DIST    16  
  6 Ryle, Kevin         11 UpperMainLine-PA       30.92      29.60 DIST    15  
  7 McGrann, Lucas      11 Lansdowne-PA           29.90      29.69 DIST    14  
  8 Mitchell, Alex      11 Rocky Run-PA           32.12      30.80 DIST    13  
  9 Booth, Jack         12 Lansdowne-PA           30.10      31.03 CHSC    12  
 10 Curran, Fran M      11 UpperMainLine-PA       31.29      31.27 CHSC    10  
 11 Cave, Nick J        11 UpperMainLine-PA       31.69      31.38 CHSC     8  
 12 Sun, Aron           11 Lionville-PA           33.15      32.57 CHSC     7  
 13 Graeff, Joey        12 Phoenixville-PA        33.07      32.61 CHSC     6  
 14 Kleppe, Zac A       12 Phoenixville-PA        33.29      32.70 CHSC     5  
 15 Popov, George       12 Rocky Run-PA           33.62      33.11 CHSC     4  
 16 Barry, Mac          11 Phoenixville-PA        34.08      33.41          3  
 17 Ochner, John        11 Lionville-PA              NT      33.54          2  
 18 Steinbach, Bennett  12 Rocky Run-PA           34.23      33.58          1  
 19 Doyle, Sean P       12 Lionville-PA           33.49      33.78        
 20 Niness, Carter J    11 Phoenixville-PA        34.06      34.81        
 21 Schwab, AJ          12 Lansdowne-PA           36.26      34.94        
 22 Ronca, Michael P    12 Phoenixville-PA        38.17      35.30        
 23 Baldino, Ryan       12 Rocky Run-PA           36.88      35.49        
 24 Mboya, Eli          11 Lansdowne-PA           37.22      36.31        
 25 Hamilton, Joe       12 Lansdowne-PA           35.00      36.61        
 26 Wadsworth, Chad     11 Ridley-PA              36.33      36.75        
 27 Campbell, Chase     12 Lansdowne-PA           37.34      37.31        
 28 Hsu, Robert         12 UpperMainLine-PA       38.00      37.75        
 29 Kolimago, James F   11 Lionville-PA           37.32      37.80        
 30 Keele, Lee          11 Phoenixville-PA        36.26      39.46        
 
Event 71  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:01.86   2/12/2012 Heather C MacCausland, Lionville-PA        
                1:15.50  DIST
                1:31.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacCausland, Heath  10 Lionville-PA         1:01.95    1:01.86!DIST    22  
      30.59   31.27                                                
  2 Aquino, London A    10 Pottstown-PA         1:08.24    1:09.85 DIST    19  
      32.80   37.05                                                
  3 McKee, Grace T      10 Pottstown-PA         1:11.95    1:12.53 DIST    18  
      34.18   38.35                                                
  4 Donnelly, Brigid A  10 Pottstown-PA         1:17.84    1:15.39 DIST    17  
      36.70   38.69                                                
  5 Mokhallalati, Nadi  10 Lionville-PA         1:21.84    1:15.96 CHSC    16  
      36.91   39.05                                                
  6 Manthorp, Sarah     10 Lionville-PA         1:18.41    1:17.10 CHSC    15  
      37.06   40.04                                                
  7 Santoro, Lais R     10 Lionville-PA         1:25.74    1:17.44 CHSC    14  
      37.09   40.35                                                
  8 Sandercock, Kyra M  10 Lionville-PA         1:21.27    1:17.66 CHSC    13  
      37.82   39.84                                                
  9 Koloseike, Claire   10 Lionville-PA         1:22.33    1:18.96 CHSC    12  
      36.08   42.88                                                
 10 Bialek, Alexandra   10 Rocky Run-PA         1:21.94    1:19.04 CHSC    10  
      37.96   41.08                                                
 11 Morrissey, Liberty  10 Lansdowne-PA         1:17.53    1:19.07 CHSC     8  
      36.67   42.40                                                
 12 Haefner, Sydney T   10 Lionville-PA         1:15.72    1:19.22 CHSC     7  
      37.74   41.48                                                
 13 Esterly, Erica       9 Lansdowne-PA         1:24.13    1:19.73 CHSC     6  
      39.08   40.65                                                
 14 Ferguson, Hannah     9 Lionville-PA         1:19.77    1:20.73 CHSC     5  
      39.42   41.31                                                
 15 Gorr, Jessica J     10 Lionville-PA         1:19.10    1:21.52 CHSC     4  
 16 Yuknek, Kathryn      9 Lansdowne-PA         1:24.40    1:23.39 CHSC     3  
      39.11   44.28                                                
 17 Scudder, Kiera-Ver  10 Rocky Run-PA         1:24.00    1:23.51 CHSC     2  
      39.45   44.06                                                
 18 Gorr, Rachel A      10 Lionville-PA         1:23.43    1:23.60 CHSC     1  
      38.73   44.87                                                
 19 Moes, Isabella V     9 Pottstown-PA         1:25.42    1:23.99 CHSC   
      40.63   43.36                                                
 20 Bousum, Grace D      9 Lionville-PA         1:23.00    1:24.30 CHSC   
      39.38   44.92                                                
 21 Briner, Renea       10 Rocky Run-PA         1:29.07    1:26.74 CHSC   
      41.42   45.32                                                
 22 Baker, Megan E       9 Lionville-PA         1:29.15    1:29.31 CHSC   
      41.14   48.17                                                
 23 Shay, Megan          9 Rocky Run-PA         1:27.12    1:32.97        
 24 McGuigan, Julia     10 Ridley-PA            1:32.57    1:33.13        
      44.47   48.66                                                
 25 Beresford, Rachael  10 Ridley-PA            1:36.39    1:37.40        
      45.94   51.46                                                
 
Event 72  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:11.44   2/12/2012 Dominic Sposato, Phoenixville-PA           
                1:18.00  DIST
                1:29.19  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sposato, Dominic    10 Phoenixville-PA      1:12.92    1:11.44!DIST    22  
      34.26   37.18                                                
  2 Kalucki, Fred       10 Lionville-PA         1:13.39    1:12.10 DIST    19  
      34.56   37.54                                                
  3 Doyle, Ben P         9 Lionville-PA         1:13.71    1:12.42 DIST    18  
      34.79   37.63                                                
  4 Boeckx, Alex        10 Ridley-PA            1:16.18    1:13.45 DIST    17  
  5 Iatesta, David      10 Lansdowne-PA         1:23.65    1:15.37 DIST    16  
      36.40   38.97                                                
  6 Lorge, Sam J        10 Lionville-PA         1:20.46    1:16.96 DIST    15  
      37.06   39.90                                                
  7 Nawn, Shea          10 Ridley-PA            1:19.97    1:16.99 DIST    14  
      37.05   39.94                                                
  8 Vogts, Andrew       10 Rocky Run-PA         1:17.33    1:19.51 CHSC    13  
      37.36   42.15                                                
  9 Iatesta, Anthony     9 Lansdowne-PA         1:21.38    1:25.72 CHSC    12  
      41.71   44.01                                                
 10 Chung, Brian        10 Ridley-PA            1:24.54    1:26.07 CHSC    10  
 11 Cavallero, Vincent  10 Lansdowne-PA         1:50.93    1:27.96 CHSC     8  
      41.54   46.42                                                
 12 Prabhu, Sunil       10 UpperMainLine-PA     1:38.10    1:29.96          7  
      41.17   48.79                                                
 13 Collier, Sean K     10 Lionville-PA         1:39.33    1:33.62          6  
      43.45   50.17                                                
 14 Sudini, Anish R      9 Lionville-PA         1:36.43    1:36.67          5  
      43.41   53.26                                                
 15 Conlan, Paul        10 Ridley-PA            1:41.46    1:38.03          4  
      47.28   50.75                                                
 16 Caron, Brandon       9 UpperMainLine-PA     1:41.70    1:42.15          3  
      46.75   55.40                                                
 17 Dyer, Billy A        9 Lionville-PA              NT    1:45.26          2  
      46.34   58.92                                                
 18 Gilbert, Spencer D   9 Lionville-PA         1:46.26    1:49.15          1  
      49.11 1:00.04                                                
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:03.28   2/12/2012 Gabrielle Rudy, Ridley-PA-MA               
                2:25.00  DIST
                2:43.49  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudy, Gabrielle     12 Ridley-PA            2:04.15    2:03.28!DIST    22  
      27.83   31.67   32.47   31.31                                
  2 Swartz, Paige J     12 Pottstown-PA         2:22.30    2:18.99 DIST    19  
      31.78   35.78   36.36   35.07                                
  3 Dickson, Emily K    12 Lionville-PA         2:27.08    2:19.54 DIST    18  
      33.04   35.59   36.24   34.67                                
  4 Rochon, Riley       12 Lionville-PA         2:22.81    2:19.74 DIST    17  
      31.74   35.34   37.15   35.51                                
  5 McDermott, Breanne  12 Lionville-PA         2:25.20    2:23.28 DIST    16  
      33.05   36.46   37.05   36.72                                
  6 Draves, Teresa J    11 Pottstown-PA         2:26.23    2:27.93 CHSC    15  
      33.76   38.00   37.93   38.24                                
  7 Cowan, Becky A      11 Lionville-PA              NT    2:28.79 CHSC    14  
      33.96   39.25   40.05   35.53                                
  8 Christ, Elese       12 Pottstown-PA         2:34.50    2:33.19 CHSC    13  
      36.44   39.25   39.56   37.94                                
  9 Petschelt, Jordan   12 Pottstown-PA         2:40.60    2:33.46 CHSC    12  
      36.10   39.08   39.97   38.31                                
 10 Hessler, Isabel G   11 Lionville-PA         2:41.09    2:39.90 CHSC    10  
      36.39   42.19   42.44   38.88                                
 11 Null, Sarah E       12 Lionville-PA         2:46.55    2:45.83          8  
      37.88   42.41   44.44   41.10                                
 12 Wertz, Lindsey      11 Lionville-PA              NT    2:47.57          7  
      39.37   42.79   43.75   41.66                                
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:11.32   2/12/2012 Connor J McIlroy, Lionville-PA             
                2:28.00  DIST
                2:39.39  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIlroy, Connor J   12 Lionville-PA         2:11.72    2:11.32!DIST    22  
      31.22   33.28   35.11   31.71                                
  2 Hayward, Joshua L   12 Phoenixville-PA      2:17.26    2:16.80 DIST    19  
      30.94   34.96   36.14   34.76                                
  3 Labenski, Mitchell  12 Lionville-PA         2:26.03    2:23.11 DIST    18  
      32.87   36.68   37.93   35.63                                
  4 Scudder, Shane-Vin  12 Rocky Run-PA         2:22.89    2:25.78 DIST    17  
      32.74   37.69   38.45   36.90                                
  5 Ryle, Kevin         11 UpperMainLine-PA     2:30.86    2:27.39 DIST    16  
      34.31   37.31   38.63   37.14                                
  6 Jiang, Michael      12 UpperMainLine-PA     2:33.85    2:33.28 CHSC    15  
      34.76   39.12   40.82   38.58                                
  7 Sun, Aron           11 Lionville-PA         2:36.76    2:34.79 CHSC    14  
      35.69   39.19   40.48   39.43                                
  8 Enverso, Jerry      11 Lansdowne-PA         2:38.45    2:39.31 CHSC    13  
      36.51   40.33   41.61   40.86                                
  9 Rajaram, Akshay     11 Lionville-PA              NT    2:44.04         12  
      39.52   43.05   42.48   38.99                                
 10 Moore, Nathan       11 Lansdowne-PA         2:45.51    2:44.75         10  
      36.76   42.89   44.51   40.59                                
 11 Salig, Colin J      12 Lionville-PA         2:59.59    2:51.95          8  
      37.74   43.50   46.56   44.15                                
 
Event 75  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 34.85   2/12/2012 Grace M Ferguson, Lionville-PA               
                35.00  DIST
                48.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, Grace M   10 Lionville-PA           36.36      34.85!DIST    22  
  2 Griffin, Madison R  10 Pottstown-PA           35.25      35.76 CHSC    19  
  3 Colizzo, Julia      10 Rocky Run-PA           37.00      35.83 CHSC    18  
  4 Dunford, Carly      10 Rocky Run-PA           36.77      36.01 CHSC    17  
  5 Xiong, Emily        10 Ridley-PA              38.10      36.66 CHSC    16  
  6 Devletian, Lauren   10 Lionville-PA           38.65      37.49 CHSC    15  
  7 Zelinske, Alexandr   9 Pottstown-PA           36.55      37.69 CHSC    14  
  8 Mokhallalati, Nadi  10 Lionville-PA           38.41      38.20 CHSC    13  
  9 Moes, Isabella V     9 Pottstown-PA           42.76      40.59 CHSC    12  
 10 Lewis, Madison       9 Pottstown-PA           40.49      41.01 CHSC    10  
 11 Rymal, Michaela     10 Rocky Run-PA           42.35      41.77 CHSC     8  
 12 Glennon, Ella G      9 Pottstown-PA           42.79      41.81 CHSC     7  
 13 Haefner, Sydney T   10 Lionville-PA           41.47      41.89 CHSC     5.5
 13 Ferguson, Hannah     9 Lionville-PA           44.00      41.89 CHSC     5.5
 15 Mangano, Jenna      10 Ridley-PA              41.56      41.95 CHSC     4  
 16 Sandercock, Kyra M  10 Lionville-PA           43.01      42.04 CHSC     3  
 17 Koloseike, Claire   10 Lionville-PA           42.41      42.34 CHSC     2  
 18 Hilferty, Katie     10 Ridley-PA              45.70      43.13 CHSC     1  
 19 Pastor, Victoria M   9 Pottstown-PA           41.94      43.41 CHSC   
 20 Starecky, Jillian   10 Ridley-PA              43.09      43.51 CHSC   
 21 Buchanan, Karen      9 Lansdowne-PA           43.89      44.22 CHSC   
 22 Houck, Emily         9 Rocky Run-PA           46.30      44.25 CHSC   
 23 Squeri, Ali V        9 Lionville-PA           46.38      44.45 CHSC   
 24 McKee, Gabriella E   9 Pottstown-PA           44.68      44.56 CHSC   
 25 Toth, Katie P        9 Lionville-PA           46.11      44.91 CHSC   
 26 Yuknek, Kathryn      9 Lansdowne-PA           43.03      45.59 CHSC   
 27 Briner, Renea       10 Rocky Run-PA           46.33      46.17 CHSC   
 28 Chen, Lisha         10 Lansdowne-PA           45.29      46.23 CHSC   
 29 McDermott, Mallory   9 Lionville-PA           45.99      46.34 CHSC   
 30 DiCampli, Olivia    10 Rocky Run-PA           48.62      46.45 CHSC   
 31 Null, Laura E        9 Lionville-PA           49.53      47.49 CHSC   
 32 Gallagher, Aidan Z  10 Ridley-PA              49.36      47.52 CHSC   
 33 Bierling, Hannah    10 Lansdowne-PA           47.56      47.95 CHSC   
 34 Hessler, Hope        9 Lionville-PA           51.73      49.01        
 35 Purcell, Grace       9 Lansdowne-PA           51.45      49.34        
 36 Ringle, Emily        9 Pottstown-PA           46.85      49.37        
 37 Mullan, Grace        9 Rocky Run-PA           52.15      50.68        
 38 Krug, Holly          9 Rocky Run-PA           51.16      51.01        
 39 Stoops, Bridget      9 Rocky Run-PA           50.12      51.52        
 40 Baker, Emily C       9 Lionville-PA           49.87      51.92        
 41 Cippollone, Jessic   9 Rocky Run-PA           51.96      51.96        
 42 Swink, Rachel E      9 Lionville-PA           44.13      53.48        
 43 Mahoney, Leigh       9 Rocky Run-PA           58.27      53.93        
 44 Nickson, Taylor     10 Rocky Run-PA           49.27      54.39        
 45 Blevins, Olivia M    9 Lionville-PA           55.48      54.64        
 46 Weber, Sarah         9 Rocky Run-PA           58.14      54.70        
 47 Shetzline, Evelyn    9 Lansdowne-PA           58.60      57.35        
 48 Abruzzo, Paula       9 Lansdowne-PA         1:15.47    1:00.22        
 -- Hamilton, Louise     9 Lansdowne-PA         1:09.02         DQ        
      Not on back off wall
 -- Waggoner, Jillian    9 Rocky Run-PA           50.95         DQ        
      Not on back off wall
 -- Yard, Lauren        10 Lionville-PA           43.02         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 76  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 34.90   2/12/2012 Jack G Christian, Phoenixville-PA            
                41.00  DIST
                49.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian, Jack G    9 Phoenixville-PA        35.27      34.90!DIST    22  
  2 Sposato, Dominic    10 Phoenixville-PA        37.08      36.96 DIST    19  
  3 Kalucki, Fred       10 Lionville-PA           38.20      39.11 DIST    18  
  4 Iatesta, David      10 Lansdowne-PA           38.50      39.59 DIST    17  
  5 Dwyer, Christopher  10 Lansdowne-PA           38.77      40.35 DIST    16  
  6 Aclan, Ryan         10 Phoenixville-PA        41.00      40.81 DIST    15  
  7 Lebeau, Justin H     9 UpperMainLine-PA       43.18      41.90 CHSC    14  
  8 Lorge, Sam J        10 Lionville-PA           42.17      42.49 CHSC    13  
  9 Nawn, Shea          10 Ridley-PA              43.82      42.62 CHSC    12  
 10 Wang, Kevin         10 Phoenixville-PA        48.87      43.00 CHSC    10  
 11 Anderson, Zachary   10 Ridley-PA              42.53      43.23 CHSC     8  
 12 Breslin, Jason      10 Ridley-PA              56.79      44.56 CHSC     7  
 13 Laing, Cory         10 Phoenixville-PA           NT      45.60 CHSC     6  
 14 Forgie, Jack M      10 UpperMainLine-PA       49.25      45.70 CHSC     5  
 15 Slager, Drew         9 Rocky Run-PA           51.53      46.20 CHSC     4  
 16 Laing, Sean         10 Phoenixville-PA        49.09      46.83 CHSC     3  
 17 Noone, Tommy        10 Phoenixville-PA        44.25      47.15 CHSC     2  
 18 Iatesta, Anthony     9 Lansdowne-PA           44.76      47.23 CHSC     1  
 19 Novelli, Ryan        9 Ridley-PA              50.39      47.83 CHSC   
 20 Li, John             9 Phoenixville-PA        53.30      48.11 CHSC   
 21 Lanchoney, George    9 UpperMainLine-PA       47.92      48.41 CHSC   
 22 Dyer, Billy A        9 Lionville-PA           54.43      48.64 CHSC   
 23 Cain, Nathan         9 Lionville-PA           50.16      49.02 CHSC   
 24 Schweikert, Will    10 Lionville-PA           49.72      49.55        
 25 Kolimago, Michael    9 Lionville-PA           55.87      53.60        
 26 Li, Aaron           10 UpperMainLine-PA          NT      57.21        
 27 Malone, Mikhail      9 Ridley-PA                 NT      57.67        
 28 Gilbert, Spencer D   9 Lionville-PA           57.10      57.70        
 29 Wolford, Aiden      10 Phoenixville-PA        56.89      57.92        
 30 Dietrick, Matthew    9 UpperMainLine-PA       54.36      58.65        
 31 Ward, Andrew        10 UpperMainLine-PA     1:01.68    1:02.84        
 32 Rankin, Connor       9 Lansdowne-PA         1:09.90    1:07.30        
 -- Dickert, Nathan      9 Rocky Run-PA           42.13         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Sanders, Aiden       9 Rocky Run-PA           55.46         DQ        
      Not on back off wall
 -- McMullan, Nathan     9 Phoenixville-PA      1:02.54         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Collier, Sean K     10 Lionville-PA           45.61         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 77  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 32.38   2/12/2012 Rosalia Murphy, Lansdowne-PA                 
                35.00  DIST
                39.99  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Rosalia     11 Lansdowne-PA           32.24      32.38!DIST    22  
  2 Grenoble, Madi A    11 Lionville-PA           33.50      32.74 DIST    19  
  3 McGee, Kristina E   12 Ridley-PA              34.03      33.36 DIST    18  
  4 Walsh, Claire       11 Rocky Run-PA           33.97      33.40 DIST    17  
  5 Dickson, Emily K    12 Lionville-PA           33.64      33.63 DIST    16  
  6 Swartz, Paige J     12 Pottstown-PA           34.54      34.45 DIST    15  
  7 Battista, Kayla     12 Rocky Run-PA           35.27      34.56 DIST    14  
  8 Weir, Madison       12 Lansdowne-PA           34.71      34.81 DIST    13  
  9 Buchler, Kira S     11 Pottstown-PA           33.55      34.94 DIST    12  
 10 Sprenkle, NoElle    11 Pottstown-PA           36.03      35.66 CHSC    10  
 11 Nespoli-McDevitt,   12 Ridley-PA              36.16      35.71 CHSC     8  
 12 Swartz, Carly       12 Ridley-PA              37.55      36.27 CHSC     7  
 13 Draves, Teresa J    11 Pottstown-PA           35.92      36.33 CHSC     6  
 14 Iatesta, Risa       11 Lansdowne-PA           40.59      37.58 CHSC     5  
 15 Christ, Elese       12 Pottstown-PA           39.41      37.71 CHSC     4  
 16 Henley, Leah M      12 Lionville-PA           38.87      37.82 CHSC     3  
 17 Jackson, Shannon    12 Ridley-PA              37.64      37.96 CHSC     2  
 18 Werndl, Maddie      11 Ridley-PA              37.84      38.30 CHSC     1  
 19 Yu, Lily L          11 Lionville-PA           39.21      38.77 CHSC   
 20 Cippollone, Lauren  12 Rocky Run-PA           40.83      39.06 CHSC   
 21 Balogh, Danielle    11 Ridley-PA              39.83      39.29 CHSC   
 22 McCoy-Swinehart, K  12 Pottstown-PA           38.49      40.04        
 23 Santilla, Felicia   12 Ridley-PA              39.97      40.09        
 24 Leake, Mackenzie    11 Ridley-PA              44.15      41.04        
 25 Heverly, Kiersten   11 Pottstown-PA           43.67      41.41        
 26 Lowery, Katie M     11 Lionville-PA           43.04      42.38        
 27 Stoops, Erin        12 Rocky Run-PA           40.96      42.74        
 28 Hamilton, Claire    11 Lansdowne-PA           44.31      43.03        
 29 Barber, Keara       12 Lansdowne-PA           43.15      43.07        
 30 Travetti, Victoria  11 Rocky Run-PA           51.02      46.64        
 -- Myers, Kenzie L     11 Lionville-PA           46.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Zhang, Sabrina      11 Rocky Run-PA           39.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Event 78  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 31.91   2/12/2012 Joshua L Hayward, Phoenixville-PA            
                37.00  DIST
                39.79  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hayward, Joshua L   12 Phoenixville-PA        31.95      31.91!DIST    22  
  2 Carl, Jaison        12 Rocky Run-PA           31.87      32.81 DIST    19  
  3 Li, Andrew          11 Rocky Run-PA           36.47      34.50 DIST    18  
  4 Leitz, JR           11 Lansdowne-PA           33.96      34.65 DIST    17  
  5 Ren, Jason          12 Lionville-PA           37.58      34.75 DIST    16  
  6 Dierkes, Stephen    11 Lansdowne-PA           36.15      35.31 DIST    15  
  7 Shields, Skyler C   12 Lionville-PA           34.92      36.01 DIST    14  
  8 MacCausland, Patri  12 Lionville-PA           34.07      36.19 DIST    13  
  9 Tweedie, Matthew A  12 Phoenixville-PA        37.06      36.33 DIST    12  
 10 Balch, Matt R       12 UpperMainLine-PA       37.56      36.75 DIST    10  
 11 Doyle, Sean P       12 Lionville-PA           37.42      37.86 CHSC     8  
 12 Zhang, Xavier       11 Rocky Run-PA           38.72      38.17 CHSC     7  
 13 Curran, Fran M      11 UpperMainLine-PA       40.57      38.50 CHSC     6  
 14 Moore, Nathan       11 Lansdowne-PA           38.68      39.49 CHSC     5  
 15 Kleppe, Zac A       12 Phoenixville-PA        38.60      39.53 CHSC     4  
 16 Popov, George       12 Rocky Run-PA           43.59      39.83          3  
 17 Hamilton, Joe       12 Lansdowne-PA           39.39      40.82          2  
 18 Snyder, Zac         12 Lansdowne-PA           42.70      41.89          1  
 19 Novelli, Christoph  12 Ridley-PA              44.06      42.16        
 20 Kolimago, James F   11 Lionville-PA           50.08      44.27        
 21 Keele, Lee          11 Phoenixville-PA           NT      49.19        
 22 Mboya, Eli          11 Lansdowne-PA           47.40      50.00        
 -- Walters, Christoph  11 Ridley-PA              39.72         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 41.43   2/12/2012 Caroline K Maki, Lionville-PA                
                45.00  DIST
                53.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maki, Caroline K    10 Lionville-PA           41.13      41.43!DIST    22  
  2 Aquino, London A    10 Pottstown-PA           43.57      42.87 DIST    19  
  3 Colizzo, Julia      10 Rocky Run-PA           45.50      45.26 CHSC    18  
  4 Schweiger, Isabell  10 Lionville-PA           46.28      46.58 CHSC    17  
  5 Xiong, Emily        10 Ridley-PA              46.46      46.63 CHSC    16  
  6 Zelinske, Alexandr   9 Pottstown-PA           47.17      46.91 CHSC    15  
  7 Bateman, Caroline    9 Rocky Run-PA           45.29      47.17 CHSC    14  
  8 Gorr, Rachel A      10 Lionville-PA           49.35      47.18 CHSC    13  
  9 Roach, Veronica     10 Pottstown-PA           46.07      47.26 CHSC    12  
 10 Malone, Maria       10 Ridley-PA              48.87      47.29 CHSC    10  
 11 Hilferty, Katie     10 Ridley-PA              49.69      47.54 CHSC     8  
 12 Devletian, Lauren   10 Lionville-PA           46.98      48.10 CHSC     7  
 13 Keyvani, Caroline    9 Rocky Run-PA           51.45      48.17 CHSC     6  
 14 Santoro, Lais R     10 Lionville-PA           51.54      48.29 CHSC     5  
 15 Campbell, Allison   10 Lionville-PA           50.16      48.66 CHSC     4  
 16 Burgess, Alana      10 Rocky Run-PA           47.23      48.81 CHSC     3  
 17 Yard, Lauren        10 Lionville-PA           48.60      48.97 CHSC     2  
 18 McKee, Gabriella E   9 Pottstown-PA           51.00      50.72 CHSC     1  
 19 Bousum, Grace D      9 Lionville-PA           52.72      52.05 CHSC   
 20 Buchanan, Karen      9 Lansdowne-PA           52.22      52.46 CHSC   
 21 McDermott, Mallory   9 Lionville-PA           53.40      52.49 CHSC   
 22 Gallagher, Aidan Z  10 Ridley-PA              57.23      52.67 CHSC   
 23 Shay, Megan          9 Rocky Run-PA           52.10      52.72 CHSC   
 24 DiCampli, Olivia    10 Rocky Run-PA              NT      53.31 CHSC   
 25 Cippollone, Jessic   9 Rocky Run-PA           56.93      54.98        
 26 Null, Laura E        9 Lionville-PA           59.18      56.58        
 27 Krug, Holly          9 Rocky Run-PA           58.86      57.71        
 28 Beresford, Rachael  10 Ridley-PA            1:00.97      58.17        
 29 McGuigan, Julia     10 Ridley-PA              57.12    1:00.02        
 30 Baker, Emily C       9 Lionville-PA           58.09    1:00.07        
 31 Stoops, Bridget      9 Rocky Run-PA           59.11    1:00.65        
 32 Brooks, Angelina     9 Lansdowne-PA         1:02.70    1:00.74        
 33 Abruzzo, Paula       9 Lansdowne-PA         1:08.15    1:01.41        
 34 Hessler, Hope        9 Lionville-PA         1:01.70    1:02.16        
 35 Swink, Rachel E      9 Lionville-PA              NT    1:04.14        
 36 Mahoney, Leigh       9 Rocky Run-PA              NT    1:04.48        
 37 Blevins, Olivia M    9 Lionville-PA         1:15.37    1:11.15        
 -- Delizo, Ilyssa J     9 Pottstown-PA           49.83         DQ        
      Scissors kick
 -- Weber, Sarah         9 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Waggoner, Jillian    9 Rocky Run-PA              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hamilton, Louise     9 Lansdowne-PA         1:40.09         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Shetzline, Evelyn    9 Lansdowne-PA           53.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Devenney, Kyleigh    9 Lansdowne-PA         1:00.63         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 39.67   2/12/2012 Chase Bennett, Phoenixville-PA               
                46.00  DIST
                53.89  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Chase      10 Phoenixville-PA        39.20      39.67!DIST    22  
  2 Groff, Aaron J      10 Phoenixville-PA        40.71      40.73 DIST    19  
  3 So, Daniel          10 Phoenixville-PA        42.05      44.17 DIST    18  
  4 Henry, Mitchell      9 Ridley-PA              46.03      44.27 DIST    17  
  5 Boeckx, Alex        10 Ridley-PA              44.20      45.49 DIST    16  
  6 Lebeau, Justin H     9 UpperMainLine-PA       48.98      47.15 CHSC    15  
  7 Tweedie, Ethan      10 Phoenixville-PA        46.60      47.34 CHSC    14  
  8 Ronayne, Tommy J     9 Ridley-PA              49.98      49.07 CHSC    13  
  9 Hawke, Theodore      9 UpperMainLine-PA       55.33      49.51 CHSC    12  
 10 Aclan, Ryan         10 Phoenixville-PA        48.52      49.53 CHSC    10  
 11 Prabhu, Sunil       10 UpperMainLine-PA       48.87      49.61 CHSC     8  
 12 Brown, Max E         9 Lionville-PA           52.43      49.72 CHSC     7  
 13 Wang, Kevin         10 Phoenixville-PA        55.97      50.20 CHSC     6  
 14 Anderson, Zachary   10 Ridley-PA              49.09      50.95 CHSC     5  
 15 Forgie, Jack M      10 UpperMainLine-PA       52.49      51.23 CHSC     4  
 16 Di Primio, Jack      9 Lansdowne-PA         1:00.05      51.60 CHSC     3  
 17 Cavallero, Vincent  10 Lansdowne-PA           54.62      51.87 CHSC     2  
 18 Conlan, Paul        10 Ridley-PA              53.92      51.96 CHSC     1  
 19 Slager, Drew         9 Rocky Run-PA           56.13      52.97 CHSC   
 20 Li, Aaron           10 UpperMainLine-PA       52.48      53.30 CHSC   
 21 Dietrick, Matthew    9 UpperMainLine-PA       58.11      54.45        
 22 Caron, Brandon       9 UpperMainLine-PA       55.88      54.85        
 23 Mallon, Matthew     10 Ridley-PA              53.24      55.34        
 24 McGrath, Jon        10 Ridley-PA              53.74      56.10        
 25 Kleppe, Riley C     10 Phoenixville-PA        56.50      56.98        
 26 Wolford, Aiden      10 Phoenixville-PA           NT      57.95        
 27 Kolimago, Michael    9 Lionville-PA           57.39      58.81        
 28 Novelli, Ryan        9 Ridley-PA            1:02.80    1:00.22        
 29 Rankin, Patrick      9 Lansdowne-PA         1:08.12    1:10.08        
 -- Rankin, Connor       9 Lansdowne-PA         1:27.12         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- McMullan, Nathan     9 Phoenixville-PA      1:09.07         DQ        
      One hand touch
 -- Ward, Andrew        10 UpperMainLine-PA          NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Fisher, Dylan        9 Lansdowne-PA         1:01.95         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 32.69   2/12/2012 Gabrielle Rudy, Ridley-PA-MA                 
                38.50  DIST
                44.29  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudy, Gabrielle     12 Ridley-PA              30.59      32.69!DIST    22  
  2 Cody, Shannon M     11 Lionville-PA           37.19      36.53 DIST    19  
  3 Leary, Allison N    12 Pottstown-PA           37.80      36.85 DIST    18  
  4 Mancuso, Chiara     12 Lansdowne-PA           36.63      37.32 DIST    17  
  5 Swartz, Paige J     12 Pottstown-PA           37.04      37.91 DIST    16  
  6 McGee, Kristina E   12 Ridley-PA              38.25      38.34 DIST    15  
  7 Iatesta, Risa       11 Lansdowne-PA           37.76      38.38 DIST    14  
  8 Walsh, Claire       11 Rocky Run-PA           38.29      38.67 CHSC    13  
  9 McCoy-Swinehart, K  12 Pottstown-PA           39.73      40.22 CHSC    12  
 10 Thompson, Riley     11 Ridley-PA              39.02      41.11 CHSC    10  
 11 Battista, Kayla     12 Rocky Run-PA           43.11      41.68 CHSC     8  
 12 Cleveland, Riley C  11 Lionville-PA           43.60      41.97 CHSC     7  
 13 Myers, Kenzie L     11 Lionville-PA           45.00      42.67 CHSC     6  
 14 Dickert, Maddie     11 Rocky Run-PA           41.53      42.70 CHSC     5  
 15 Lowery, Katie M     11 Lionville-PA           44.02      43.07 CHSC     4  
 16 Null, Sarah E       12 Lionville-PA           47.53      43.93 CHSC     3  
 17 Tran, Jennifer      12 Lansdowne-PA           43.12      44.17 CHSC     2  
 18 Sissell, Elena      11 Rocky Run-PA           47.31      44.19 CHSC     1  
 19 Weller, Hannah R    11 Pottstown-PA           44.10      44.44        
 20 Hamilton, Claire    11 Lansdowne-PA           45.90      44.78        
 21 Anderson, Carla     12 Rocky Run-PA           44.76      45.16        
 22 Cippollone, Lauren  12 Rocky Run-PA           45.72      46.06        
 23 Harmon, Alexis      11 Rocky Run-PA           47.25      46.47        
 24 Keenan, Maddie      12 Pottstown-PA           46.25      46.75        
 25 Yu, Lily L          11 Lionville-PA           48.02      47.53        
 26 Zhang, Sabrina      11 Rocky Run-PA           44.22      48.53        
 27 Stoops, Erin        12 Rocky Run-PA           47.00      53.48        
 -- Santilla, Felicia   12 Ridley-PA              43.72         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Buchler, Kira S     11 Pottstown-PA           41.79         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Jefferson: ! 35.25   2/12/2012 Ryan Smith, Ridley-PA-MA                     
                41.00  DIST
                44.59  CHSC
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ryan         12 Ridley-PA              35.74      35.25!DIST    22  
  2 Carl, Jaison        12 Rocky Run-PA           37.55      35.73 DIST    19  
  3 Mitchell, Alex      11 Rocky Run-PA           37.95      38.52 DIST    18  
  4 Tweedie, Matthew A  12 Phoenixville-PA        37.83      38.92 DIST    17  
  5 Haefner, Wilson G   12 Lionville-PA           39.87      40.27 DIST    16  
  6 Shields, Stefen C   12 Lionville-PA           41.62      40.62 DIST    15  
  7 McConnell, Jack     12 Lansdowne-PA           40.13      40.86 DIST    14  
  8 Scudder, Shane-Vin  12 Rocky Run-PA           43.25      42.32 CHSC    13  
  9 Steinbach, Bennett  12 Rocky Run-PA           42.78      42.64 CHSC    12  
 10 Schwab, AJ          12 Lansdowne-PA           43.73      43.39 CHSC    10  
 11 Li, Andrew          11 Rocky Run-PA           43.66      43.68 CHSC     8  
 12 Hamilton, Joe       12 Lansdowne-PA           44.20      44.73          7  
 13 Graeff, Joey        12 Phoenixville-PA        45.62      44.92          6  
 14 Balch, Matt R       12 UpperMainLine-PA       48.55      45.21          5  
 15 Wadsworth, Chad     11 Ridley-PA              44.32      45.60          4  
 16 Salig, Colin J      12 Lionville-PA           44.70      45.93          3  
 17 Ren, Jason          12 Lionville-PA           51.65      46.81          2  
 18 Zhang, Xavier       11 Rocky Run-PA           50.43      46.96          1  
 19 Ronca, Michael P    12 Phoenixville-PA        49.19      47.99        
 20 Hsu, Robert         12 UpperMainLine-PA       59.28      56.28        
 -- Novelli, Christoph  12 Ridley-PA              50.56         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 83  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:04.66   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         C Maki, S Manthorp, G Ferguson, H MacCausland     
                2:20.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               2:03.38    2:04.66!DIST    44  
     1) Maki, Caroline K 10             2) Manthorp, Sarah 10             
     3) Ferguson, Grace M 10            4) MacCausland, Heather C 10      
       32.31    32.39    31.31    28.65                                    
  2 Pottstown YMCA  'A'                         2:09.74    2:09.96 DIST    38  
     1) McKee, Grace T 10               2) Donnelly, Brigid A 10          
     3) Griffin, Madison R 10           4) Aquino, London A 10            
       31.39    33.03    32.30    33.24                                    
  3 Lionville Community YMCA  'B'               2:17.06    2:18.77 DIST    36  
     1) Santoro, Lais R 10              2) Haefner, Sydney T 10           
     3) Devletian, Lauren K 10          4) Lambe, Jordan E 9              
       33.70    34.16    35.48    35.43                                    
  4 Pottstown YMCA  'B'                         2:19.66    2:23.58         34  
     1) Zelinske, Alexandra 9           2) Glennon, Ella G 9              
     3) Lewis, Madison 9                4) Roach, Veronica 10             
       34.67    36.36    37.32    35.23                                    
  5 Lionville Community YMCA  'C'               2:21.00    2:24.99         32  
     1) Mokhallalati, Nadia N 10        2) Koloseike, Claire E 10         
     3) Campbell, Allison C 10          4) Yard, Lauren 10                
       35.34    35.99  1:13.66                                             
  6 Lionville Community YMCA  'E'               2:27.93    2:27.35         30  
     1) Gorr, Rachel A 10               2) Squeri, Ali V 9                
     3) Schweiger, Isabelle 10          4) Sandercock, Kyra M 10          
       39.61    36.63    37.05    34.06                                    
  7 Lansdowne YMCA  'A'                         2:17.41    2:28.04         28  
     1) Esterly, Erica 9                2) Yuknek, Kathryn 9              
     3) Bierling, Hannah 10             4) Morrissey, Liberty Joy J 10    
       36.79    16.84    58.85    35.56                                    
  8 Lionville Community YMCA  'D'               2:24.88    2:29.61         26  
     1) Gorr, Jessica J 10              2) Bousum, Grace D 9              
     3) Ferguson, Hannah 9              4) Baker, Megan E 9               
       36.24    40.68    35.51    37.18                                    
  9 Ridley Area YMCA  'A'                       2:22.13    2:38.47         24  
     1) Xiong, Emily 10                 2) Starecky, Jillian 10           
     3) McGuigan, Julia 10              4) Beresford, Rachael 10          
       36.16    36.05    55.11    31.15                                    
 10 Rocky Run YMCA  'A'                         2:42.81    2:39.09         20  
     1) Houck, Emily 9                  2) Mullan, Grace 9                
     3) Shay, Megan 9                   4) DiCampli, Olivia 10            
       37.85    49.44    30.75    41.05                                    
 11 Pottstown YMCA  'C'                         2:36.22    2:39.74         16  
     1) Pastor, Victoria M 9            2) Ringle, Emily 9                
     3) McKee, Gabriella E 9            4) Moes, Isabella V 9             
       40.40    42.58    40.04    36.72                                    
 12 Lionville Community YMCA  'F'               2:39.40    2:45.72         14  
     1) Toth, Katie P 9                 2) Hessler, Hope 9                
     3) Null, Laura E 9                 4) McDermott, Mallory K 9         
       40.70    43.13    42.58    39.31                                    
 13 Lansdowne YMCA  'B'                         2:41.73    2:46.95         12  
     1) Purcell, Grace 9                2) Devenney, Kyleigh 9            
     3) Brooks, Angelina 9              4) Chen, Lisha 10                 
       38.31    47.65    40.61    40.38                                    
 14 Rocky Run YMCA  'B'                         2:52.47    3:14.24         10  
     1) Weber, Sarah 9                  2) Mahoney, Leigh 9               
     3) Cippollone, Jessica 9           4) Waggoner, Jillian 9            
       51.28    51.82    50.58    40.56                                    
 15 Rocky Run YMCA  'C'                         3:06.12    3:18.99          8  
     1) Krug, Holly 9                   2) Keyvani, Caroline 9            
     3) Nickson, Taylor 10              4) Stoops, Bridget 9              
       47.65    51.17    49.85    50.32                                    
 16 Lansdowne YMCA  'C'                         2:32.39    3:42.16          6  
     1) Shetzline, Evelyn 9             2) Abruzzo, Paula 9               
     3) Hamilton, Louise 9              4) Buchanan, Karen 9              
       48.75  1:10.31  1:43.10                                             
 
Event 84  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 2:08.40   2/12/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         A Groff, D Sposato, J Christian, C Bennett        
                2:22.50  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phoenixville Branch YMCA  'A'               2:05.47    2:08.40!DIST    44  
     1) Groff, Aaron J 10               2) Sposato, Dominic 10            
     3) Christian, Jack G 9             4) Bennett, Chase 10              
       32.11    32.63  1:03.66                                             
  2 Ridley Area YMCA  'C'                       2:47.63    3:00.44         26  
     1) McGrath, Jon 10                 2) Conlan, Paul 10                
     3) Breslin, Jason 10               4) Malone, Mikhail 9              
       45.96    16.12    37.55  1:20.81                                    
  3 Lionville Community YMCA  'A'               2:17.43    2:21.01 DIST   
      Early take-off swimmer #4
     1) Lorge, Sam J 10                 2) Schweikert, Will 10            
     3) Doyle, Ben P 9                  4) Kalucki, Fred 10               
       35.57    45.32    27.51    32.61                                    
  4 Ridley Area YMCA  'A'                       2:21.15    2:24.59         38  
     1) Boeckx, Alex 10                 2) Ronayne, Tommy J 9             
     3) Nawn, Shea 10                   4) Chung, Brian 10                
       34.31    36.18    36.68    37.42                                    
  5 Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:25.55    2:28.80        
      Early take-off swimmer #4
     1) Tweedie, Ethan 10               2) Laing, Sean 10                 
     3) Aclan, Ryan 10                  4) So, Daniel 10                  
       37.56    37.66    51.82    21.76                                    
  6 Lansdowne YMCA  'A'                         2:21.10    2:33.51        
      Early take-off swimmer #4
     1) Di Primio, Jack 9               2) Iatesta, Anthony 9             
     3) Cavallero, Vincent 10           4) Iatesta, David 10              
       47.77    34.20    38.35    33.19                                    
  7 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:33.67    2:35.90         36  
     1) Prabhu, Sunil 10                2) Hawke, Theodore 9              
     3) Dietrick, Matthew J 9           4) Lebeau, Justin H 9             
       39.69    15.74    22.38  1:18.09                                    
  8 Rocky Run YMCA  'A'                         2:44.58    2:44.62         34  
     1) Slager, Drew 9                  2) Sanders, Aiden 9               
     3) Peterson, J. B. 10              4) Vogts, Andrew 10               
                                           37.78                           
  9 Upper Main Line YMCA  'B'                   2:47.33    2:48.54         32  
     1) Caron, Brandon 9                2) Lanchoney, George T 9          
     3) Forgie, Jack M 10               4) Li, Aaron 10                   
       45.70    38.92    40.68    43.24                                    
 10 Lionville Community YMCA  'B'               2:43.02    2:52.00         30  
     1) Collier, Sean K 10              2) Sudini, Anish R 9              
     3) Cain, Nathan 9                  4) Kolimago, Michael J 9          
       44.31    45.12    40.16    42.41                                    
 11 Phoenixville Branch YMCA  'C'               3:10.40    2:55.65         28  
     1) Noone, Tommy 10                 2) Wolford, Aiden 10              
     3) Wang, Kevin 10                  4) Kleppe, Riley C 10             
       40.71    52.94    42.28    39.72                                    
 
Event 85  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:54.69   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         R Rochon, E Dickson, E Fabry, S McCarthy          
                2:03.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:53.84    1:54.69!DIST    44  
     1) Rochon, Riley 12                2) Dickson, Emily K 12            
     3) Fabry, Ellie 12                 4) McCarthy, Siobhan E 12         
       29.21    29.58    29.02    26.88                                    
  2 Lansdowne YMCA  'A'                         1:58.69    1:57.55 DIST    38  
     1) Mancuso, Chiara 12              2) Weir, Madison 12               
     3) Iatesta, Risa 11                4) Murphy, Rosalia 11             
       30.44    29.36    30.24    27.51                                    
  3 Ridley Area YMCA  'A'                       1:57.13    1:58.22 DIST    36  
     1) Rudy, Gabrielle 12              2) Jackson, Shannon 12            
     3) McGee, Kristina E 12            4) Nespoli-McDevitt, Kayla 12     
       26.66    30.61    30.49    30.46                                    
  4 Pottstown YMCA  'A'                         1:59.17    2:00.43 DIST    34  
     1) Leary, Allison N 12             2) Draves, Teresa J 11            
     3) McCarter, Regina T 11           4) Swartz, Paige J 12             
       29.33    32.41    29.55    29.14                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:05.37    2:01.42 DIST    32  
     1) Cowan, Becky A 11               2) McDermott, Breanne 12          
     3) Cody, Shannon M 11              4) Grenoble, Madi A 11            
       30.87    30.65    30.56    29.34                                    
  6 Ridley Area YMCA  'B'                       2:10.35    2:08.17         30  
     1) Werndl, Maddie 11               2) Santilla, Felicia 12           
     3) Leake, Mackenzie 11             4) Swartz, Carly 12               
       32.04    30.29    40.20    25.64                                    
  7 Pottstown YMCA  'B'                         2:09.36    2:10.52         28  
     1) Buchler, Kira S 11              2) Keenan, Maddie 12              
     3) Christ, Elese 12                4) Sprenkle, NoElle 11            
       32.25    34.19    32.58    31.50                                    
  8 Lionville Community YMCA  'C'               2:12.03    2:13.24         26  
     1) Wertz, Lindsey 11               2) Henley, Leah M 12              
     3) Cleveland, Riley C 11           4) Hessler, Isabel G 11           
       34.46    15.72    17.76  1:05.30                                    
  9 Rocky Run YMCA  'A'                         2:12.03    2:14.78         24  
     1) Walsh, Claire 11                2) Battista, Kayla 12             
     3) Cippollone, Lauren 12           4) Harmon, Alexis 11              
       31.73    32.60    34.63    35.82                                    
 10 Lansdowne YMCA  'B'                         2:11.70    2:15.35         20  
     1) Hay, Elizabeth 12               2) Barber, Keara 12               
     3) Hamilton, Margaret 11           4) Tran, Jennifer 12              
       32.19    38.03    33.64    31.49                                    
 11 Lionville Community YMCA  'D'               2:20.21    2:23.76         16  
     1) Lowery, Katie M 11              2) Null, Sarah E 12               
     3) Myers, Kenzie L 11              4) Yu, Lily L 11                  
       36.06    34.97    35.71    37.02                                    
 12 Rocky Run YMCA  'B'                         2:35.85    2:46.17         14  
     1) Sissell, Elena 11               2) DeMarco, Maddie 11             
     3) Travetti, Victoria 11           4) Stoops, Erin 12                
       51.54    34.57    48.77    31.29                                    
 -- Pottstown YMCA  'C'                         2:18.09   X2:26.46        
     1) Weller, Hannah R 11             2) Heverly, Kiersten A 11         
     3) Delizo, Ilyssa J 9              4) Petschelt, Jordan H 12         
       36.04    35.50    41.33    33.59                                    
 
Event 86  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Jefferson: ! 1:56.86   2/12/2012 Lionville Community YMCA, Lionville-PA     
                         M Labenski, P MacCausland, W Haefner, C McIlroy   
                2:07.00  DIST
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lionville Community YMCA  'A'               1:57.50    1:56.86!DIST    44  
     1) Labenski, Mitchell 12           2) MacCausland, Patrick K 12      
     3) Haefner, Wilson G 12            4) McIlroy, Connor J 12           
       29.41    31.81    28.99    26.65                                    
  2 Phoenixville Branch YMCA  'A'               1:59.55    1:58.15 DIST    38  
     1) Maher, Ryan M 11                2) Kleppe, Zac A 12               
     3) Tweedie, Matthew A 12           4) Hayward, Joshua L 12           
       29.08    31.47    31.11    26.49                                    
  3 Rocky Run YMCA  'A'                         2:00.98    1:59.67 DIST    36  
     1) Linton, Sam 11                  2) Mitchell, Alex 11              
     3) Scudder, Shane-Vincent 12       4) Carl, Jaison 12                
       30.42    32.54    30.21    26.50                                    
  4 Lansdowne YMCA  'A'                         1:58.62    2:00.06 DIST    34  
     1) McGrann, Lucas 11               2) Booth, Jack 12                 
     3) McConnell, Jack 12              4) Leitz, JR 11                   
       30.11    16.72    44.30    28.93                                    
  5 Lionville Community YMCA  'B'               2:07.96    2:08.55         32  
     1) Shields, Skyler C 12            2) Sun, Aron 11                   
     3) Shields, Stefen C 12            4) Doyle, Sean P 12               
       31.82    32.93    32.13    31.67                                    
  6 Lansdowne YMCA  'B'                         2:02.30    2:08.65         30  
     1) Dierkes, Stephen 11             2) Enverso, Jerry 11              
     3) Snyder, Zac 12                  4) Moore, Nathan 11               
       30.74    33.73    30.16    34.02                                    
  7 Upper Main Line YMCA  'A'                   2:08.54    2:11.57         28  
     1) Curran, Fran M 11               2) Hsu, Robert 12                 
     3) Jiang, Michael 12               4) Ryle, Kevin 11                 
       32.47    39.89    29.95    29.26                                    
  8 Ridley Area YMCA  'A'                       2:14.82    2:13.38         26  
     1) Smith, Ryan 12                  2) Novelli, Christopher 12        
     3) Wadsworth, Chad 11              4) Walters, Christopher 11        
       27.45    38.96    37.01    29.96                                    
  9 Lionville Community YMCA  'C'               2:18.52    2:17.96         24  
     1) Ren, Jason 12                   2) Kolimago, James F 11           
     3) Rajaram, Akshay 11              4) Salig, Colin J 12              
       31.93    38.33    34.20    33.50                                    
 10 Rocky Run YMCA  'B'                         2:20.69    2:20.80         20  
     1) Zhang, Xavier 11                2) Li, Andrew 11                  
     3) Steinbach, Bennett 12           4) Popov, George 12               
       37.09    35.81    33.12    34.78                                    
 -- Phoenixville Branch YMCA  'B'               2:21.56         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Keele, Lee 11                   2) Ronca, Michael P 12            
     3) Niness, Carter J 11             4) Graeff, Joey 12                
       40.55    37.40    36.47    33.04                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 86                    
 
  1. Lionville Community YMCA         3164.5   2. Pottstown YMCA                   2657.5
  3. Lansdowne YMCA                   1499.5   4. Ridley Area YMCA                    870
  5. Rocky Run YMCA                    829.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 86                     
 
  1. Lionville Community YMCA         2693.5   2. Phoenixville Branch YMCA         2028.5
  3. Lansdowne YMCA                     1201   4. Rocky Run YMCA                     1062
  5. Upper Main Line YMCA               1060   6. Ridley Area YMCA                    893